BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. tiemengde berichten. Handeisberichten. koloniale reserve, die 25 April a. s. naar Ned.- Indie zal vertrekken per stoomscliip //Gede". Naar aauleiding van het Atjeh-verraad schrijft het Tweede-Kamerlid M. De Ras, in den L. K. o. a. vOp ruimen voet ouderhouden uit het geheim fonds, was het toch te voorzien, dat zoodra de kas uitgeput zou wezen, bondgenoot Toekoe Djohan het stof van zijn voeten schudden zou, ons in zijn taal toevoegende//J'ai 1'honneur." En reeds 't vorig jaar wees de schrijver in het Bataviaasch Handelsblad erop, dat de ringgits (rijksdaalders) bijna op waren, en men zich bij- gevolg binnenkort op die gebeurtenissen voor te bereiden had. Alles te vergeefs curieus zal het zijn te vernemen wat die fraaie tactiek ons gekost heeft. Dat dient toch de Tweede Kamer te weten. Naar mij werd medegedeeld, zon aan Toekoe Djohan ruim 100,000 'sjaars zijn betaald. Dat maakt in 3 jaar 300,000. Voeg daarbij 25000 batig saldo in de //Nisero" en 100,000 in de Hok-Canton-zaak, totaal volgens Bartjes 425,000. Hierin zijn de geschenken en de vrije woning natuurlijk niet begrepen En evenmin de waarde der pi. m. 2000 Beau- mont-geweren en der arninunitie, waarmede eerst- daags onze officieren en soldaten zullen worden doodgeschoten Hoe staan de zaken op 't oogenblik Wie zal het ons zeggen Het verraad van Toekoe-Djohan en Floessin Longbattah brengt alleen reeds 4 a 5000 goed gewapende Atjehers tegen ons in't veld. Ongerekend de mannen uit de IXde Moekims. 't Bewijs is trouwens daar, dat het krioelt van vijanden, die de gemeenschap afsnijden tusschen al onze posten, buiten de geconcentreerde linie gelegen." TER NEUZEN, 8 April 1896. Jl. Zaterdag werd door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed Eerste percet lhet maken van een houten beschot en van een schoorsteen in de openbare school te Sluiskil. Hiervoor werd ingesehreven door de heeren J. Vermeulen voor 243 en J. Nijssen voor 240, beide te Sluiskil, en P. A. Mielen te Ter Neuzen, voor 233. Tweede perceel het aanbrengen van stalen balken onder de vloeren van de openbare school B in de kom der gemeente. Hiervoor werd in gesehreven door de heerenW. Verlinde voor 795, J. A. Rijnberg voor 752, A. de Kort voor 735, Id. Kaijser voor 667 en P. A. Mielen voor 637, alle te Ter Neuzen. In grooten getale was Maandagavond het publiek opgekoinen bij gelegenheid van de door de tooneelvereeniging Vooruitgang is ons streven" alhier gegeven uitvoeringde bovenzaal van het //Hotel Donze" toch was eivol. Voor de zooveelste maal werd thans weder be- wezen, dat het meeste succes te behalen is met z. g. sensatiestukken met overdreven, opgeschroefde toestanden en waarin zich drama's ontwikkelen, die weekhartigen van gemoed tranen ontlokken. Het thans opgevoerde stuk „De oude kassier" van Eaassen, behoort niet tot het bovengenoemde genre, doch geeft de geheele handeling door, een- voudige, natuurlijke tooneeltjes uit het dagelijksch leven weer. Toch vermochten deze niet den indruk te maken die ze verdienen, en het stuk werd niet met die belangstelling gevolgd, die bij vorige uitvoeringen aan andere stukken ten deel viel. Dit was niet de schuld der acteurs die goed hun best deden, om het stuk tot zijn reeht te doen komen. De dolle klucht //Stotteraars in soorten," waar mede de uitvoering vervolgd werd, viel beter in den smaak, werd door de hoorders met aandacht gevolgd en vermocht gestadig de lachspieren in heweging te brengen. Een gezellig bal besloot deze uitvoering. Het voorloopig programma is verschenen van de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, te houden te Hulst op Dinsdag den 9 Juni en van de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, veulens, pluimgedierte enz. te houden op Woensdag den 10 Juni door de afdeeling Hulst van bovengenoemde Maatschappij. De vergadering wordt gehouden in //Dewapens van Zeeland", en behalve de gewone werkzaam- heden zal een bespreking gehouden worden over de werking van het bestaande pachtstelsel. De tentoonstelling zal plaats hebben op het glacis buiten de Begijnenpoort, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door mevr. de wed. D. F. Ph. Seijdlitz. Als gewoonlijk zijn verschillende belangrijke prijzen voor inzenders uitgeloofd voor paarden, rundvee, schapen, geiten, varkens, pluimgedierte en werktuigen. Van de laatste worden gevraagd volledige verzamelingen der nieuwste en meest verbeterde landbouwwerktuigen, waleploegen, beet- wortelrooiers en hoefijzers. Na de algemeene vergadering wordt weder een rijtoer aan de bezoekers van buiten aangeboden en na de tentoonstelling heeft een gemeenschappelijke maaltijd plaats in het raadhuis. Gedurende de tentoonstelling zullen muziek- en zanguitvoeringen plaats hebben door verschillende gezelschappen en 's avonds zal op de Houtmarkt, waar ook muziek wordt gemaakt, een fraai vuur- werk ontstoken worden. In den morgen van den tentoonstellingsdag houdt de afd. //Zeeland" van het Nederlandsch Paardenstamboek eene vergadering in het hotel z/de 'Graanbeurs". De commies der telegrafie van de 3rte klasse de heer C. J. Waeijhaert Az. is van Vlissingen verplaatst naar Roosendaal. Axel. Verleden Zaterdag had hier bij mej. de wed. Rolff eene onderwijzersvergadering plaats, welke sleehts door 18 leden werd bijgewoond. Op voorstel van den heer schoolopziener werd besloten aan den heer Fokma te Biezelinge uit de kas eene som van 10 gulden toe te staan ter bestrijding van de kosten om te onderzoeken of het gewenscht en mogelijk is een Zeeuwsch pensioen- fonds voor onderwijzersweduwen op te rich!en. De heer A. Kok te Zaamslag werd met groote meerder- heid als bestuurslid herkozen. De rekening van den penningmeester, welke met een batig saldo van 12,30 sloot, werd vervolgens goedgekeurd. Voorts werd besloten, zoo mogelijk, dez'en zomer een reisje naar Ostende te maken. Ten slotte hield de heer B. van Ruijven eene leerrijke lezing over //Onderwijs in natuurkennis op de lagere school" welke door een levendig debat werd gevolgd. Philippine, 8 April, 't Was heden morgen een schoon gezicht ongeveer 25 vaartuigen uit de haven naar de Zuiderzee te zien vertrekken. De dijk was opgevuld met oud en jong om de vertrekkenlen nog een tot weerzien toe te roepen. Doordien er in dezen tijd weinig te verdienen valt en het zaad aan de hoofden gering is, moet onze visschersbevolking wel uitzien, elders brood voor vrouw en kinderen te verdienen. Philippine. Heden hebben ongeveer 145 ingezetenen onzer gemeente een request onder- teekend, gericht aan Z. Ex. den Minister van W., H. en N. met beleefdelijk verzoek zijne hooge goedkeuring te verleenen, tot het verkrijgen van een kanaal van Philippine tot den hoek van den Loven- of den Koudenpolder. Koowacht. Als aanvulling van het bericht omtrent de jaarmarkt dient nog vermeld, dat de heer G. Poppe alhier een prijs behaalde, omdat hij de vetste vaars ter markt had gebracht. Middelburg, 8 April. Heden werd conclusie genomen door den heer Officier van justitie in de voor de rechtbank alhier aanhangige civiele proce dure, tusschen de weduwen der bij het zinken van de Belgische loodssloep n°. 5 omgekomen personen, als eischeressen tegen den gezagvoerder en de reederij van de //Sea Gull" als gedagvaardigde. Z.E.Gestr. concludeerde tot ontzegging van den eisch der eischeressen en veroordeeling in de kosten. Te Vlissingen werd gisteren in het openbaar, tegen contaute betaling, verkocht het wrak //Busy Bee", met den scheepsinventaris en de nog inheb- bende lading, hoofdzakelijk bestaande uit ongeveer 107 ton vuurvaste steeu, ijzer, vensterglas enz. Zooals het op den dag der verkooping lag in de Wester-Schelde, ter hoogte van het zeegat de Wielingen. Kooper werd de heer A. J. de Munk te Borssele, voor 10. Men meldt aan de //Tel.", dat de vrouw van W. van Berk el, die te Utrecht gearresteerd werd, naar aanleiding van brieven, die zij ontving en aan de justitie overlegde, hare zuster G. W. Hoogsteden, die thans te Schiedam woont, be- schuldigt, de schrijfster dier brieven te zijn. De eenige zoon van een landbouwer te Hapert had Donderdag te Eindhoven een schaap en een varken afgeleverd. Bij zijn terugkeer naar huis schrok onder Steensel zijn paard voor een aan- komende velocipede en sloeg dp hoi. De oppassende jonge man, die het dier wilde tegen houden, werd op den grond geworpen en door het paard zoodanig op de borst getrapt, dat hij op de plaats dood bleef. De stearine-kaarsenfabriek //Apollo" te Schiedam zal over het afgeloopen jaar 35 pet. dividend uitkeeren. Geheel hopeloos ziet het er dus voor sommige nijverheids-ondernemingen hier te lande nog niet uit In een Amsterdamsch blad lezen we//Uit de Buiten-Singelgracht is een schuit, die daar zonder toezicht lag, spoorloos verdwenen." Een schuit, die in 't water een spoor achterlaat, zou dan ook nogal zeldzaam zijn, dunkt ons. Een schutter, die gistermiddag te's Graven- hage ter oefening moest opkomen, verscheen in tenue, maar met wit geschuurde klompen aan en gezeten op een paard, op de oefeningsplaats, blijkbaar in de verwachting dat men hem zoo uitgedoscht wel vrij zou stellen. Zijne verschijning wekte groote vroolijkheid ondpr het publiek. Men deed den schutter evenwel kalmpjes afstijgen en liet hem op zijn houten schoeisel onder bevel van een onderofficier aan de oefeningen deelnemen. Men zegt, dat aan de uniformdragende politiebeambten te Rotterdam in herinnering is gebracht, dat zij de officieren van land- en zeemacht, schutterij en weerbaarheid op militaire wijze moeten groeten. Een buTgemeester kan aan politieagenten alles voorschrijven wat hij wil maar welke redelijke aanleiding er bestaat om een agent te gelasten, officieren te salueeren, alsof hij een inilitair ware, is ons niet duidelijk. H. Ct. Men meldt uit Breda De maatregelen van onzen nieuwen politie-com- missaris, tot handhaving van tucht, orde en wet, werken reeds ten goede. Zoo werden in de laatste dagen tal van personen bekeurd wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning. Men spreekt zelfs van iemand, die jaarlijks 5000 liter omzette. Een publiek geheim is het, dat de meeste bier- huizen zoogenaamde heilige huisjes zijn, waar it la barbe de la police jenever wordt getapt en die dan ook jaarlijks heel wat jeneverwissels betalen. Een tweede zaak, waarop de heer Vossenaar zijn aandacht vestigt, is de baldadigheid waaraan ook hier ter stede de spespatrae zich schuldig maakt. Om deze overtredingen met des te beter gevolg te kunnen tegengaan, moesten de agenten in politiek hun functie uitoefenen. Ook de beruchte buurten worden door den commissaris niet ver- geten, maar in deze inzonderheid laat hij streng surveillance houden, terwijl hij zelf in persoon komt overtuigen of de agenten het werk wel af kunnen en bij drukke gelegenheden gebeurt het dan ook dat er 5 a 7 agenten in die wijk in functie zijn. Hieruit volgt natuurlijk, dat flink dienst van onze agenten gevorderd wordt, doch reeds is een oproeping om twee nieuwe agenten gedaan, terwijl nog meer aanstellingen verwacht worden, wanneer in den loop dezes jaars de verwachte reorganisalie der politie tot stand komt. Den eersten Paaschdag is omstreeks 11 uur in den morgen op de Schelde in Belgie tusschen Baasrode en Dendermonde een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De sleepboot //Virginie," die dienst doet tusschen Gent en Antwerpen was juist met eenige vaartuigen op sleeptouw Baasrode gepasseerd, toen ter hoogte van het plaatsje Moerzeke zich een geweldige ontploffing deed hooren en men de //Virginie" in de lucht zag vliegen de stoomketel was gesprongen. De sleepboot //Virginie," kapitein Tulpinck, aan een Antwerpsche firma behoorende, had vier schepen op sleeptouw. Twee lagen aan weerskanten van de stoomboot het eene was met zand en het andere met hout- geladen. Achter de boot werden nog twee andere schepen gesleept. Op de sleepboot bevonden zich, op het oogen blik dat deze Moerzeke voorbijvoer, verscheidene personen, namelijk de stuurman, de machinist, de zoon van den kapitein alsook vier kinderen van den schipper, wiens vaartuig rechts van de sleep- boot lag. Op dit laatste vaartuig stond kapitein Tulpinck aan het roer, terwijl de schipper zich naar zijne vrouw in de kooi wilde begeven. Het schip links van den sleeper was bemand met den schipper, diens vrouw en drie kinderen. Vier opvarenden werden in de lucht geslingerd en kwamen verminkt op den oever achter de boomen neer. De schok deed het zandschip bersten en onmid- dellijk in de diepte zinken. Ilet houtschip werd ook gedeeltelijk in stukken geslagen, doch bleef op zijne lading drijven. De schipper, zijne vrouw en hunne drie kinderen werden door den schok in de Schelde geworpen, waar zij den dood vonden. Het getal dooden bedraagt dertien. Kapitein Tulpinck en de patroon van het andere schip Van Hoeck bleven behouden. Schipper Van Hoeck, op wiens vaartuig kapitein Tulpinck zich bevond, is de schoonbroeder van deze laatste. De schok der ontploffing deed Tulpinck in het met zand gevulde ruim vallen, terwijl Van Hoeck over boord werd geslagen. De eerste kwam bij het zinken van het schip boven met stukken van het uiteengerukte vaartuig. De tweede kon zwem- mende den wal bereiken. De vrouw verdronk dus in de kooi. De dooden zijn de stuurman en de machinist van de //Virginie," de zoon van kapitein Tulpinck, vrouw Van Hoeck en hare vier kinderen en schipper Huygebaert met zijne vrouw en vier kinderen. Totaal dertien dooden. De stukken van de //Virginie", ijzeren platen, buizen en stangen werden 3 tot 400 meter ver op den oever teruggevonden. Sleehts drie lijken werden tot hiertoe terug gevonden, namelijk die van den stuurman en den machinist, en dat van eene schippersvrouwmen vond ook nog een dooden hond. Drie visschers zijn aanstonds naar de andere lijken beginnen te zoeken, en worden hierin ge- holpen door talrijke oeverbewoners. Het is een moeielijk werk, daar de stroom sterk is. De //Virginie" is geheel in stukken geslagen en het zandschip steekt sleehts met het achter- gedeelte boven water. Het parket van Dendermonde heeft zich Zon- dag tegen vier uur naar de plaats des onheils begeven om een onderzoek in loco in te stellen. De zeeroovers van de noordkust van Marokko hebben weer een stukje uitgehaald. De uit Gibraltar komende bark //St. Joseph" werd door hen geplunderdde bemanning en de passagiers zijn in beklagenswaardigen toestand te Gibraltar teruggekeerd. INGEZONDEN STUKKEN. RECTIFICATIE. Iu het verslag van de vergadering van den gemeenteraad van Ter Neuzen, opgenomen in het bijvoegsel van ons vorig nummer, zijn de 10 laatste regels van de tweede kolom en de 8 eerste regels van de derde kolom misplaatst. Ter ver- duidelijking laten wij dit gedeelte volgen Hulst, 7 April. Rotterdam, 7 April 1896. Wegens de afgeloopen Paaschdagen werd heden geen noteefring van de Graanmarkt opgemaakt. De buitenlandsche Tarwe wordt hooger gehouden, doch niet betaald. Andere artikelen eveneens vaster, doch zaken over het algemeen nog beperkt. Men noteert binnenlandsche granen als volgt Tarwe naar kwaliteit 5,a 6,50 Rogge 3,60 k 4,15 Gerst 3,10 a 4,20 Ilaver 1,75 a per hectoliter. M e e 1. Prima Inlandsch 9,25 a 10, idem le soort 8,25 a 9,extra puik Hon- gaarsch 13,25 a 14,75; eerste soort 12, a 13,75; prima Amerik. 10,75 a 11,25, alles per 100 kilo. De Rundermarkt was heden druk bezocht en veel aanvoer, o. a. 104 paarden, 2226 runderen, 283 vette kalveren, 533 nuchtere, 449 varkens en 209 biggen. Voor het buitenland werd nogal gekocht. Vette runderen golden 62, 68, kalveren 80, 90, varkens 36, 40 cent per kilo. Melk- koeien 160 a 210kalfkoeien 170 a 230 paarden /60a/ 140 stieren /70 a /150; nuchtere kalveren 5 a 15biggen 6 a 16, per stuk. Mynheer de Redacteur! Nu heb ik het eindelijk begrepen, van mijne geachte wederhelft, weet je. Het mensch is erg op uw krant gesteld. Nauwelijks is ze in onze brievenbus gestoken of ze - mijne vrouw bedoel ik vliegt op, laat alles, om 't even wat zij onder handen heeft. staan om er voor een dikke drie kwartier beslag op te leggen. Zij spreidt het blad heel op de tafel uit, dikwijl3 zeer tot ongerief van de overige aanzittenden, legt hare beide armen er boven en met haren wijsvinger elke regel bijhondende begint zij bij het Gemengdzoekende naar moordeu, branden en andere ongelukken, wijdt vervolgens hare onafgetrokken aandacht aan den Burgerlijlccn stand mitsgaders de Advertentien om ten slotte aan het einde van den Feuilleton den slaap der rechtvaardige in te dutten. Het was mij in den laatsten tijd opgevallen, dat zij onder de lezing mompelde Alwcer niet!" Op mijne vraag, wat er weder niet was, keeeg ik ten antwoord»Nu, dat moet ge ook nog vragen. Met die nieuwe rolbrug, dat weet gij toch wel, houdt u zoo maar nietdaar moesten zoovele ongelukken van komen. En daar is nog niet een boerenwagen omgekanteldniet e'en paard over zijn neus gegaan of"op den hoi geslagen geen opperlast is nog van de kar gevallen en heefy een mensch of kind bedolven geen arm of been of nek is bij die brug nog gebroken. Ik had er zoo vast op gerekend op alle die ongelukken. En daar komt niets van. 't Is God geklaagd, dat die P. Moes en de zijnen met hunne Jonasachtige klachten en voorspellingen ons soort menschen den schrik op het lijf jagen, die hun leven richten naar het gebodGij zult uwen naarste lief hebben als u zelven". Zoo raramelde zij nog een heel einde voort. Voor den rerderen avond was het goeie mensch heelemaal uit haar humeur, en het zou mij volstrekt niet verwonderen, wanneer zij ons raadslid PMoes ontmoetende, dezen nog eens een standje rnaakte over de bittere teleurstelling, die hij haar liefderijk harte door zijn gelamenteer heeft berokkend. Verblijve achtend, HANNES. Ter Neuzen, 8 April '96. Alsnu gaat de openbare vergadering over in eene met gesloten deuren tot het lezen van de notulen der voorgaande geheime zitting. Na het weder openbaar worden der vergadering zegt de Voorzitter, dat door eenige leden ernstig den wenseh is te kennen gegeven om in de openbare vergadering niet te veel van de goede manier van spreken af te wij ken, daar het wel voorkomt dat dezelfde spreker herhaaldelijk over hetzelfde onderwerp het woord voert. Het verdient daarom aanbeveling, hetgeen men te zeggen heeft zooveel mogelijk in een discours samen te vatten. Het Dag. Best, stelt voor als regel aan te nemen, dat niet meer dan twee of hoogstens driemaal mag gesproken worden, tenzij met toestemming der vergadering. De heer Visser meent dat die bepaling dan in het reglement van orde zou moeten worden opgenomen. De Voorzitter: De heer Van IJsselsteijn heeft dat vroeger reeds voorgesteld, maar het kon niet de goedkeuring der leden verwerven. Wanneer echter de leden den wensch kennen om niet te veel van de goede manier van gedachtenwisseling af te wijken, zal het wel voldoende zijn en is het niet noodig die bepaling te reglementeeren, want we zijn zelf ons reglement van orde. TVr Neuzen. Hnwelijks-vohrekkingen. 2 April. Dirk Scheele, oud 20 j jm. en Elisabeth Susanna Leenhouts, oud 23 j„ jd. Cornelis van Wijck, oud 23 j., jm. en Catharina Frederika Leunis. oud 24 j., jd. Geboorten. 1 April. Catharina Snzanna. d. van Marinus Meijer en van Cornelia de Smidt. 3 April. Johannes, z. van Jacobus Kroon en van Geertruida van Wijck. Minikus Jacobus, z. van Willem Wisse en van Adriana Mechelina Oostdijk. Overlijden. 3 April. Jacobus Adriaan Roster, ond 8 m., z. van Jan en van Catharina Verstraten. Daniel Scheele, oud 5 m., z. van Levinus en van Leuntje van de Voorde Cling'e. Geboorten. 15 Maart. Rosalia, d. van Joannes Baptist en van Maria Theresia de Rijck. 18 Maart. Fideltts Henricus, z. van Fredericus van Raetnsdonck en van .Maria Louisa de Bleijser. 22 Maart. Martha Maria, d. van Augusti- nus Heijmans en van Carolina van Cauteren. 27 Maart. Carolus Ludovicus en Joannes Cornelis, zonen van Johannes Hendrikus de Maaijer en van Maria Seraphina van derHeijden. 29 Maart. Maria Leonia, d. van Florentinus Verberekmoes en van Maria Ludovica van Ruijmbeke. Overlijden. 20 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van Angustinus Cammaert en van Pelagia de Potter. 21 Maart. Francies de Vos, oud 83 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Petronella Jacoba Wauters en uit het tweede van Maria Julia Haulez. Augustinus van Goethem, oud 45 j., echtg. van Barbara Zamttn. Ossenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Maart. Petrus Cornelis Kint, oud 31 j., jm. en Maria Ludovica van Nieu- lande, oud 37 j., wed. van Alphonsus Josephus Bruggeman. Geboorten. 21 Maart. Mathilda Johanna, d. van Josephus Roelands en van Ida van den Branden. Overlijden. 21 Maart. Apolonia Mannaart, oud 58 j., wed. van Pieter Jacobs. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 7,00 a - Rogge 4,80 a Wintergerst /6,00 a Zomergerst 5,70 a Haver /5,00 a Erwten a Paardenboonen 5,80 a Duivenboonen f 6,50 a fWitteboonen 9,00 L f 1 Brnineboonen /8,00 a Boekweit Lijnzaad 9,00 a Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,90 a Eieren per 26 stuks 0,70 a/—, hr waren ter markt te koop gesteld 20 stuks hoornvee en 26 varkens. Verkocht 15 sluks hoornvee en 13 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2