Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen Aankondiging. de vepe en voetpaden met de tatwerbn. 3289. voor VERPACHTIHIG T O LL E N. Donderdag 9 April 1896. 36e Jaargang. Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland. ABONBEMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Op Woensdag 15 April 1890, namiddag 2l/4 uur zal, onder nadere goedkeuring, door den Burgemeester van Hulst, ten gemeentehuize aldaar, ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. VAN DEINSE, worden overgegaan tot de openbare verpachting bij inzet en opbod van de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walsoorden. De verpachting geschiedt voor drie jaren, in te gaan 1 Mei 1890. De voorwaarden liggen ter leziug ter Provinciale griffie en ten gemeentehuize te Hulst, Axel, Ter Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de voormelde tollen. Op die plaatsen kan inzage worden verkregen van de besluiten der Staten tot heffing van tolrecht, en tot vaststelling van reglementaire voorschriften voor die heffing, alsmede van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan iederen pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 4 April 1896. Gedeputeerde Staten van Zee] and, DE BRAUW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op Woensdag, 22 April 1890, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van Ter Neuzen, 7 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. F*olitieli Overzicht. Het optreden van het Ministerie-Bourgeois tegen- over den Senaat heeft in Frankrijk bij alles, wat niet radicaal of sociaal is, groote verontwaardigiug opgewekt. Zoo schrijft in zijn eigenaardigen trant de be- FEUILLETON Vrij bewerkt door AMO. 15) - ,/Op mijn woord, uw aanzoek bevalt me wel," verklaarde de markies. #Ge zijt wel niet bepaald jong meer te noemen maar ik geloof niet, dat dit een groot bezwaar zal zijn." //Hoe zou dit een bezwaar kunrien zijn vroeg de graaf met verhelderd gelaat, daar de woorden van Jen markies hem hoop gegeven hadden. //Ik erken gaarne, dat jongere mannen van onzen stand naar de hand van uw dochter zouden kunnen dingen maar in de vereeni- ging van twee zulke schoone bezittingen Ik ben tr~>uwens ook nog geen veertig nog geen veertig^ beste vriend. Toen ge zelf pas veertig jaren tehle, waart ge nog als een jong man." //In allen gevalle was ik jonger dan nu," zei de markies lachend. //Maar ik ben ook nog niet^ oud pas vijftig." z/Tien jaar meer of minder is op middelbaren leeftijd een aanmerkelijk verschit. Op zijn veer- tigste jaar is de man eerst in den bloei van zijn leven, dan heeft hij eerst de noodige ervaring opgedaan." //Zoo is het, waarde graafik acht u dan ook geenzins te oud. Ik moet echter eerst de zaak rijpelijk overwegen." //Neem er gerust den tijd toe, waarde markies het is een zaak van groot gewichi. Ikheberook kende Bonapartist De Cassagnac in L'Autorite De Republiek is nu tot dat punt van Regeering- loosheid gekomen, dat zij zichzelve gaat vernietigen en met eigen handen verscheuren. De ministerieele verantwoordelijkheid bestaat niet meer. De grondwet bestaat niet meer. De President der republiek bestaat niet meer. De Senaat bestaat niet meer. De openbare machten bestaan nog slechts in naam. Wat vooral groote ergernis heeft gewekt is de openbaarmaking, na het jongste besluit van het Ministerie om, ondanks het votum van wantrouwen van den Senaat, aan te blijven, van eene officieuse nota, waarin met zooveel woorden gezegd wordt, dat het Ministerie dit besluit nam zonder rugge- spraak met President Faure. De Ministers, heet het, hebben hem eenvoudig hun besluit mede- gedeeld. Door het huis van afgevaardigden te Washington is Maandag na een verdaging van het eind votum in den nacht van Zaterdag op Zondag, met 244 tegen 27 stemmen aangenomen het rapport van de gemengde commissie, dat luidde tot aanneming van de Cuba-motie van den Senaat. Dat men te Madrid eeuigszins gespannen was ten aanzien van het door het Huis te nemeu besluit, is wel ver- klaarbaar, doch eigenlijk is de staat van zaken precies dezelfde als voor een vijftal weken Kamer en Senaat der Unie hebben in een kringetje rond getold. Uit het aangenomene en uit de breed- voerige beraadslagingen die en in de Kamer en in den Senaat siuds 28 Februari zijn gevoerd, is alleen gebleken, dat de volksvertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in hun meerderheid bijzonder goed te spreken zijn met betrekking tot de voor hun vrijheid kampende bewonsrs van Cuba en heel weinig sympathie gevoelen voor het doen van Spanje. Daar men dit nu al lang wist te Madrid zoowel als overal elders, kon men niet zoo wonder ver- baasd zijn over het votum en men gaat er rustig door met de voorbereiding van nieuwe versterkingen in September gaan er weer 40,000 man naar den z/parel der Antillen" en geenszins met vredelievende bedoelingen. Uit de beste bron verklaart het Londensche dagblad Daily News thans uit Konstantinopel vernomen te hebben, dat de Sultan eene Keizerlijke Irade heeft geteekend, waarbij de verbanning uit Armenie gelast wordt van alle aldaar werkzame Christen-zendelingen. De Irade is evenwel nog niet uitgevaardigd en de openbaarmaking geeft de berichtgever te kennen zou wellicht kunnen voorkomen eerst ernstig over gedacht, voordat ik tot dezen stap besloot, die over mijn verder levenslot zal beslissen. Ik zou ongelukkig zijn, als mijn hoop werd teleurgesteld, maar toch zal mijn vriendschap voor u steeds dezelfde blijven, onverschillig welke beslissing uw vaderlijk gevoel u mocht ingeven. Er is slechts een zaak, die mij eenige vrees inboezemt." z/En wat is dat vroeg de markies met belang- stelling. z/Wellicht zal mejuffrouw Marie toegeven aan den eersten indruk dien de mededeeling van mijn aanzoek op haar zal maken, en die zou misschien ongunstig kunnen zijn. Het is mogelijk, dat zij niet dadelijk de voordeelen inziet, die aan het door mij voorgestelde huwelijk zijn verbonden." //O, dat vrees ik niet van haar." z/Maar ge weet, beste markies, dat jonge meisjes soms eigenaardige denkbeelden omtrent het huwelijk hebben, en dat ze daar wel eens hardnekkig aan vasthouden." z/Dat weet ik zeer goed, maar ik heb nog geen afstand gedaan van alle vaderlijke macht over mijn kind. Wees verzekerd, waarde graaf, dat mijne dochter zich geheel naar mijne inzichten voor haar welzijn zal schikken." Deze laatste woorden werden langzaam en met nadruk uitgesprokende graaf de Maures kon zijne dankbaarheid nu niet bedwingen en drukte den markies hartelijk de hand, zeggende//Ik vertrouw, dat ge alles ten beste zult schikken." z/Ja, dat wil ik. Op onze goede overeenstemming worden, wanneer onmiddelijk door de mogendheden invloed werd aangewend. De Johannesburgsche Standard and Diggers News houdt vol, dat Groot-Brittannie zich tegen over de Transvaal bereid verklaarde tot opheffing der overeenkomst van 1884 en het sluiten van een nieuw verdrag, waarbij de onafhankelijkheid der Transvaal erkend wordt. Onderhandelingen in dien geest zouden reeds nagenoeg haar beslag hebben gekregen. Het blijkt nu, dat reeds niet minder dan twee- honderd blanken door de Matabeles werden ver moo i d. Voorts wordt gemeld, dat sir Cecil Rhodes zich gereed maakt om met 150 man uit fort Salisbury naar Gwelo op te rukken. Hij is in telegraphische verbinding met Buluwayo. Te Johannesburg //Judas-Burg" vonden wij het in een Transvaalsch blad herdoopt heeft men een hulpcorps van 450 man bijeengebracht, maar in Rhodesia het is verklaarbaar heeft men er zeer weinig mede op de liulp dezer //uitlanders", omtrent welker deugdelijkheid bij het inval-schan- daal zoo weinig gebleken is, te aanvaarden. Wij kunnen ons voorstellen, dat men dan nog onein- dig veel liever de Transvaalsche Boeren binnen- haalt. Een element, waarmede men zeer en zeer ernstig rekening moet houden, is de in Rhodesia uitge- broken, hoogst gevaarlijke en besmettelijke runder- pest. Niet alleen dat het dooden der aangetaste dieren op grooten schaal de Kaffers aldaar, die zeer op hun vee gesteld zijn, heeft ontstemd (en hoogstwaarschijnlijk de eerste aanleiding tot den opstand is geweest)maar ook het vervoer en de gemeenschap wordt daardoor in Rhodesia groote- lijks belemmerd. De Transvaalsche Regeering nam ernstige maatregelen van afweer en afsluiting. Volgens bericht uit Mafeking kwamen boeren uit Bechuane-land met hunne gezinnen derwaarts uit vrees voor een algemeenen opstand onder de inboorlingen, die ontevreden zijn over het gedwongen afmaken van hun vee. Aan de gouverneur der Kaapkolonie is geseind om troepenhulp. Dat men die, welke zoo edelmoediglijk door de Transvalers werd aangeboden, nog maar steeds meent te kunnen ontberen Op Maandag den 27sten April, na haar gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam zullen H.H. M.M. onze Koningin en de Koningin-Regentes naar Faalenseebad in het Berner Oberland gaan en daar blijven tot den 16den Mei. Verborgen in het meest grootsche bergland van in deze gewichtige aangelegenheid zullen we nu nog een flesch ledigen." De markies strekte de hand naar de schelkoord uit; doch de graaf greep nog juist bijtijds zijn vriendelijken gastheer bij den arm. //Halt, mijn beste markiesriep hij. //Ik geloof, dat we genoeg gedronken hebben. Mogelijk weet ge, dat ik vroeger wel eens een beetje te veel den edelen wiju toesprak. Hebt ge er nooit van gehoord //Misschien maar dat weegt bij mij zoo zwaar niet," antwoordde de markies, die naar het scheen, in zijn gast geen enkel gebrek meer wilde zien. z/Maar bij mij wel," verklaarde de graaf met geveinsde oprechtheid, //Vroeger behoefde ik mij om niemand te bekommerenmaar nu wordt dat anders. Neen, mijn vriend, geen wijn meer; ik heb besloten mij aan matigheid te gewennen." De markies twijfelde volstrekt niet aan de op rechtheid van den graafsedert dit oogenblik stond zijn besluit vast, dat Leon de Maures zijn schoonzoon zou worden. Hij was zelf een recht- schapen man en dacht, dat zijn gast dit ook was; hij geloofde, dat de graaf de geschikte man was om zijn dochter gelukkig te maken. //Mijn waarde graaf," zeide hij, ^uw aanzoek vereert mij, en uw woordeii bewijzen, dat ge wilt trachten een goed echtgenoot te zijn." z/Twijfel daar niet aan; het zal mijn vurigste wensch zijn, uw dochter gelukkig te maken." z/Welnu, mijn vriend, ge moogt hopen. Terwijl we dit onderwerp bespraken, heb ik het zorgvuldig Zwitserland ligt het dorp, dat voor eijkele weken een Koninklijke residentie wezen zal. De kommandanten der korpsen infanterie zijn aangeschreven om de uitzending naar Oost-Indie van onder-officieren, korporaals en manschappen zooveel mogelijk te bevorderen. Uit het regeeringstelegram, meldende dat Toekoe Djohan den pretendent-sultan verzocht had naar Groot-Atjeh te komen, daar hij (Toekoe Djohan) ons verlaten had, en dat Panglima Polim te Lam-Pisang is, blijkt welke politiek Toekoe Djohan, de verrader, volgt. Indien de pretendent- sultan zegt men aan het verzoek gehoor geeft, wat lang niet zeker is, zou het verzet inderdaad een ander karakter aannemen. Maar Lam-Pisang is voor hem met recht een Canossa. Bovendien zou de bekende Habib Long dan zeker van de gelegenheid gebruik maken om weerwraak te nemen over den plundertocht op 21 Januari in het Kemala-gebied. Zooals men ziet, zijn de hoofden gelukkig lang niet eensgezind Uitgebreid is het terrein, door ons op Atjeh bezet, niet. an Kota-Pagani, het westelijkste punt van onze versterkingen (zeezijde) tot Kota- Pohema, het oostelijkste aan de kust, is een wandering van nog geen twee uren gaans (11 K. M.). Van Kota-Pagani naar Lam-Baroe (laugs de door de stoomtram verbonden posten Lam-Djamoe, Belang-Ketepang, Doea-Lam-Ara, Lampeneroet en Lamreng, is het eveens twee uren gaansen even lang is de weg van Lam-Baroe, noordwaarts, langs Lampermai, Lingkar, Tjot-Iri, Roempit, Boekit Karang, Lamjong, Pahan-Kroen-Tjoet naar Kota-Pohama. Van grooten omvang is het door ons bezette terrein op Atjeh, onze z.g. geconcentreerde stelling dus niet, nauwelijks twee derden van het opper- vlak van de Haarlemmermeer. Met het oog op de gebeurtenissen op Atjeh is bepaald, dat de afdeeling aanvullingstroepen, die 18 dezer per stoomschip //Prinses Amalia" van Amsterdam naar Padang moet vertrekken, gebracht zal worden op een sterkte van 4 onderofficieren en 80 minderen, waarbij dan tevens nog als mede- geleiders zullen worden ingedeeld de voor Oost- Indie bestemde 2de luitenants der infanterie M. de Wilde en J. H. A. van den Vrijhoef. Het detachement, dat 25 dezer per stoomschip z/Gede" zou vertrekken, vervalt daardoor, omdat op dien datum met die gelegenheid een transport van de koloniale reserve te Nijmegen naar Batavia zal worden gezonden. De kapitein Pilger en de 2de luitenants Cloc- kener Brousson, Dijkstra en Ebbink worden inge deeld bij de 200 man sterke compagnie der overwogen en ik geloof, dat ik mijn kind wel aan u kan toevertrouwen. Ik zeg dus nogmaals ge moogt hopen." Leon de Maures had voor dit oogenblik het toppunt zijner wenschen bereikthij kende den markies genoeg, om te weten, dat deze zich niet gemakkelijk van een eenmaal genomen besluit zou laten afbrengen. Reeds lang had hij Marie tot echtgenoote begeerd; hoewel hij een verzadigd' woesteling was, beminde hij haar toch om haar schoonheid. Dat zij de erfgename was van een aanzienlijk vermogeu en een groot landgoed, inaakte zijn begeerte nog grooter. //Mijn beste vriend," sprak de graaf opstaande, z/ge weet niet hoe gelukkig ge mij gemaakt hebt. Ik hoop, dat wij beiden nog lang mogen leven, opdat ik mijn dankbaarheid door daden kunne bewijzen. Het zal u, vermoed ik, wel gelukken, uwe dochter te doen inzien wat voor haar het best is." //Heb daar geen zorg voor," zei de markies met warmte//ik zal mijn dochter mededeelen, wat wij besproken hebben, en daarnaar zal zij zich regelen. Wij zullen nu een wandering doen en eenige van mijn landerijen gaan bezichtigen. Sedert ge de laatste maal hier waart, heb ik nieuwe wijngaarden laten aanleggen en mijn tuin is met eenige fraaie buitenlandsche gewassen verrijkt geworden. Kom mede De graaf volgde zijn gastheer naar den tuin, en terwijl hij naast den markies voortstapte, kon hij zijn iiinige vreugde nauwelijks verbergen. (Wordt vervolgd.) TER lEiZENSCHE <0IR4\T. Kit bl»<l verscliijnt rinnnilui;-, Woensdas- en Vrijdusavoiid. uitseionderd op Feestdasen, bij den nitgrver P. J. VAIi UK IANDE te Ter Nenzen. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1