Telegrafische berichten. Gemengde berichten. regeeringscommissaris met het 9e bataljon spoedig volgt het 6e met een batterij bergartillerie." Aan het Haudelsblad werd gisteren uit Batavia gemeld Toekoe Djohan is met een goed gewapende bende naar den vijand overgeloopen en valt ons thans aan. De 2e luitenant E. van Zijdveld gewond. Twee bataljons infanterie en een bataljon artillerie vertrokken reeds, terwijl twee andere bataljons gereed worden gemaakt. Het Nieuws ontving volgend telegrafisch bericht Het 9e bataljon vertrekt Woensdag, het 6" en de batterij bergartillerie Vrijdag. De gemeenschap met alle posten buiten de linie is verbroken, behalve met Tjot Goe (Zuid) en Tjoet Toengkoep (Oost). De le luitenant J. W. C. Vuijk is gesneuveld. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het loodswezen in het 6de district, dd. 24 Maart jl., hebben in de betonning van de Everingen, Schelde van Vlissingen tot de Belgische grens, 6de district, de navolgende veranderingen plaats gehad c. bijgelegd, aan den O.-kant van de Suikerplaat spitse ton D, in 90 d.M. water, op ongeveer51° 22' 18" N.b. en 1° 4' 20" W.l. spitse ton P., in 96 d.M. water, op ongeveer: 51° 21' 46" N.b. en 1° 3' 54" W.l. j spitse ton G. met kegel, in 84 d.M. water, op ongeveer: 51° 21' 15" N.b. en 1° 3' 26" W.l. b. spitse ton N°. la is voorzien van een bol als topteeken. Zondag overleed te Amsterdam, op 84jarigen ouderdom, de heer J. P. Hasebroek, emeritus predikant bij de Ned. Herv., meer bekend als Jonathan, de schrijver van Waarheid en Droomen. Hij behoorde met Beets, Toussaint en Van Lennep tot hen die onze letterkunde herleven deden. Hij was ridder van den Nederlandschen Leeuw en trok in het jaar 1830 als student met de Koninklijke jagers te velde. Met een der stoombooten van de maatschappij Zeeland zal een zeetocht worden ondernomen door het onlangs geopende Kieler-Kauaal naar deOostzee, met bezoek aan de steden St. Petersburg, Stockholm en Kopenhagen. De geheele reis zal ongeveer 20 dagen duren en volbracht worden wanneer de dagen het langst zijn, wat niet weinig in het Noorden de aan- trekkelijkheid verhoogen zal. (hi Stockholm b.v. treedt voor den nacht slechts een korte sche- mering in.) Bij genoegzame deelneming, dat is wanneer 60 personen aan den tocht deelnemen, bedragen de onkosten van de bootreis 375 per persoon. Hierin is begrepenlogies aan boord, dejeuner, lunch, diner, thee en koffie (exclusief dranken). Wanneer de boot in een der genoemde havens ligt, kan men aan boord logeeren en ontbijten a 2,50 per dag. TER NEUZEN, 1 April 1896. In de op a. s. Donderdag des voormiddags 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Beschikking Minister omtrent rolbrug en ver- zoek van den gemeenteraad van Hoek dienaan- gaandevoorstel bestuur brandweer tot wijziging verordening brandweer; rapport-commissie inzake heffing schoolgelden brief domeinen omtrent over- gang vastgoed van staatsdoinein aan de gemeeDte rekening Nieuwjaars-commissie idem brandweer stoep Wolfert; adres ingezetenen om een urinoir te plaatsen bij de bijzondere schoolingekomen stukken enz. Een ongewonen aanblik leverde het kantoor- lokaal van het post- en telegraafkantoor alhier Zondag namiddag op. Is men daar gewoon veel bedrijvigheid waar te nemen, bestaande in af- en aanrijden van postkarren en wagens, lossen en laden van pakketmanden, af- en aanloopen van publiek zoowel voor post als telegraaf, Zondag toch was het eene andere drukte. Alle aan dat kantoor verbonden ambtenaren, het geheele bestellend personeel, benevens nog enkele beheerders van de onder dit kantoor res- sorteerende hulpkantoren, waren daar samengekomen om den heer Noest, sedert Eebruari 1881 directeur van dit kantoor, voor het verlaten van den dienst een hartelijk vaarwel toe te roepen en blijken te geven dat men hem een goed hart toedraagt. Daartoe aangezocht verscheen de heer Noest en familie in het kantoorlokaal waarop hem door den eerst aanwezenden ambtenaar een paar prachtige staalgravures in nette lijst, een cadeau waaraan door ieder beambte was bijgedragen, en eene fotografie van het geheele personeel van dit kantoor werden aangeboden. Onder hartelijke bewoordingen herdacht spreker ZEd's verdienstelijke loopbaan, bracht dank voor de wijze waarop hij zich steeds als directeur had onderscheiden en voor de welwillendheid waarmede ieders belangen door hem werden behartigd. Tevens werd er door spreker op gewezen hoe het personeel in de laatste jaren was toegenomen, ja meer dan verdubbeld was.' De heer Noest was innig getroffen door de bewijzen van gehechtheid hem heden betoond. Hij verklaarde moeielijk te kunnen zeggen wat in zijn binnenste omging doch dit oogenblik nimmer te zullen vergeten, dankte ambtenaren en beambten voor den steun en medewerking die hij steeds van hen had mogen ondervinden, waardoor het hem mogelijk was geweest het beheer van het kantoor zoo goed te voeren. Het zou hem steeds genoegen doen te mogen vernemen dat het alien goed ging en gaf de verzekering, dat het personeel steeds in zijne herinnering en in die zijner familie zou voortleven. Een paar dagen te voren was hem nog eene aardige verrassing bereid. Een elftal bij den handel en scheepvaart betrokken firma's hadden hem een fraaie marmeren pendule met coupes aangeboden. Wei een bewijs, dat zijn verdiensten ook in anderen kring op prijs werden gesteld. Bij koninklijk besluit is benoemd tot rijks- ontvanger te Sas van Gent de heer A. van der Yliet, thans ontvanger te Axel. De heer P. Dieleman Jacz., geboren te Zaamslag, slaagde gisteren voor het candidaats- examen in de rechtswetenschap aan de hoogeschool te Groningen. De heer Th. J. J. G. Scholten, geboortig van Ellewoutsdijk, is benoemd tot ambtenaar bij de Zuid-Afrikaansche spoorweg-maatschappij. Men schrijft ons uit Hoofdplaat In de vergadering der ingelanden van den Hoofdplaatpolder op 31 Maart jl. was de benoeming van een dijkgraaf des polders aan de orde. De heer J. B. van Acker, vertrokken naar IJzendijke, had voor die waardigheid bedankt. Bij vorige benoemingen had zich steeds spannende strijd geopenbaard, wie der twee invloedrijkepartijen, familien Lippens of Thomaes, zegevieren zou. Nu bleek er haast eenstemmigheid waar te nemen, want de heer J. L. 1. de Bats te Biervliet werd met 19 van de 23 geldige stemmen, 3 briefjes waren bianco, gekozen. Die uitslag der stemming belooft iets goeds voor de toekomst en pleit voor de ingelanden, die slechts voor korten tijd met den benoemde in polderzaken konden kennis maken, doch lang genoeg om te kunnen vermoeden, dat hun gekozen dijkgraaf, hoewel buiten de gemeente gevestigd, aan hun verwachtingen zal beantwoorden. 's Gravenhage, 1 April. Tot lid derTweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict 's Hertogenbosch is met 787 van de 878 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Mr. Loeff. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. E. B. d. K., oud 38 j., werkman te Clinge, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. In zake J. E. v. P., oud 34 j., visscher te Graauw, appellant van een vonnis van het kanton- gerecht te Hulst waarbij hij, ter zake van over trading der wet op de jacht en visscherij werd veroordeeld tot 50 cent boete, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en de verdere behandeling der zaak voor een jaar geschorst. P. H., huisvrouw van E. J. d. P., zonder beroep te Clinge, is wegens weigering van visitatie veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. E. S., oud 25 j., huisvrouw van P. G., werk- vrouw te Axel, is wegens bedelarij ontslagen van rechtsvervolging. J. d. V., oud 20 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 8 dagen hecht. A. d. J., oud 38 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren vrijgesproken. J. E. d. P., oud 31 j., timmerman te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. In zake P. E. W., oud 39 j., mosselhandelaar te Philippine, beklaagd van overtreding van art. 461 van het Wetboek van Strafrecht (het loopen over eens anders grond) en welke zaak bij arrest van den Hoogen Raad naar de Rechtbank te Middelburg was verwezen is de beklaagde veroord. tot 3 boete of 1 dag hecht. Door den raadsman van W. is heden (Woensdag) tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. Een inwoner van Oost- en West-Souburg, wiens vrouw sedert eenigen tijd lijdende is, ontving dezer dagen van H. M. de Koningin eene gift van /20. Het aan de Schelde te Vlissingen voor rekening der maatschappij Nederland in aanbouw zijnde stoomschip Koningin Wilhelmina zal Zaterdag 11 April afloopen. Wederom is concessie verleend voor de indijking van ruim 200 hectaren schorren en slik- ken, onder de gemeente Rilland-Bath, voor den Damespolder enz. Door burgemeesters en wethouders van Koudekerke is de heer E. Wisse, op grond van de overweging dat hij //door woord, daad en geschrift getoond heeft, dat tusschen hem en het dagelijks bestuur geen gewenschte samenwerking is te ver- krijgen", met 1 April als brandmeester ontslagen. Met 1 Juli a. s. zal de dagelijksche dienst met de salon-schroefbooten //Schelde I en II" tusschen Zierikzee en Rotterdam aanvangen. Alzoo van af dien datum 4 stoomschepen tusschen beide steden in de vaart Hoe gevaarlijk 'tis, iemand aan'tschrikken te maken, is weer door een treurig voorval bewezen. In het ziekenhuis te Leiden is een 12jarig meisje uit Noordwijkerhout opgenomen, dat sedert eenige weken in zenuwachtige overspanning ver- keerde en nu zoogoed als krankzinnig is ten gevolge van een schrik, liaar aangejaagd door een jong- mensch, dat, om den hoek der woning het kind tegenkomende, uit //aardigheid" een schreeuw uitstootte om het meisje te doen schrikkendie z/grap" slaagde naar wensch het kind sloeg tegen den grond en is sedert dien tijd lijdende. Amsterdam heeft 712 agenten van politie en brigadiers in zijn dienst, welk getal sedert 1887 onveranderd bleef. Burgem. en Weth. stellen den gemeenteraad nu voor, dit getal op 1031 man te brengen, in verband met een voor- genomen reorganisatie en de uitbreiding der gemeente door aanhechting van gebied van Nieuwer- Amstel, Sloten en Diemen. Te 's Hertogenbosch heeft zich dezer dagen een geval van nona voorgedaan met doodelijken afloop. Zaterdag 21 dezer vertoonde zich bij de echtgenoote van den heer J. een oiioverwinnelijke neiging tot slapen, welke noch door electri see ring, nog door andere middelen met eenig gevolg kon bestreden worden, en Vrijdag is de lijderes in haren slaap overleden. Aanhoudend blijven de berichten allertreurigst wegens de uitwerkselen van den onverwachts opge- komen storm op jl. Vrijdag, voornamelijk voor de visschersvloot. Alleen uit Texel zijn drie en uit Volendam twee botters met man en muis te gronde gegaan, behalve nog de min of meer bekomen averij of verliezen, door ontelbare schepen geleden. Te Maastricht werd voor ettelijke weken een brander bekeurd wegens het voorhanden hebben van frauduleus meelbeslag, waarvoor de boete ongeveer 5800 zal bedragen, plus verbeurte van 1200 liter gedistilleerd. Thans is bij dien- zelfden brander een geheime gemeenschap ontdekt tusschen het dak der branderij en een daarachter gelegen pand door middel van een soort van viaduct. De boete hierop vallende zal ongeveer f 2300 bedragen. Binnenkort vertrekken naar de Zuid-Afri- kaansche Republiek als verpleegsters de dames N. Wijndels van Arnhem, S. Voerman van Gro ningen en G. Stomp van Amsterdam (Binnen- Gasthuis), welke met de reeds vertrokkenen het personeel in het hospitaal te Pretoria zullen voltallig maken. Als keukenmeid op een loon van f 720 vertrekt met bovengenoemde dames mej. Hiltje Schuil van Grootegast. Door de rechercheurs werd gisteren te Kuilen- burg gearresteerd en gevankelijk naar Utrecht overgebracht eene boerenvrouw, die Zaterdag een jongen man, met wien zij aldaar was uitgeweest ongeveer f 300 zou hebben afhandig gemaakt. Onder de merkwaardigheden, die de afge- brande Hervormde kerk te Schagen bezat, mochlen in de eerste plaats de grafkelders der heeren en vrouwen van Schagen genoemd worden. De kelders, of beter gezegd de kelder, bestaat uit twee door een breeden doorgang van elkander gescheiden gewelven. Door het huwelijk van Maria van Beieren, vrouwe van Schagen, met den graaf d'Outremont d'Han ging de heerlijkheid in 1707 in deze familie over. Sedert dien tijd werden in den kelder geene lijken bijgezet, daar de nieuwe Heeren hun verblijf voor namelijk in de Zuidelijke Nederlanden hadden gevestigd. Het was bovengenoemde Maria van Schagen, die een legaat groot 400 aan de algemeene armen van Schagen vermaakte, dat nog jaarlijks door de graven d'Oultremont wordt uitgekeerd. Het metselwerk van den kelder werd door den brand belangrijk beschadigd, hetgeen ten gevolge had, dat later een deel der gewelven instortte. Daar de kelders buiten den herbouw der nieuwe kerk vallen, schijnt het kerkbestuur niet geneigd de beschadigde gewelven te restaureeren. Wie in deze de aansprakelijke persoon is en in hoeverre de kerkmeesters het recht hebben den grafkelder te vullen, schijnt eene moeilijk te beantwoorden vraag. Evenals Stienstra is dezer dagen ook de bekende volksleider Jan Stap van St. Jacobi- Parochie naar Amerika vertrokken en wel met zijn gezin. Vooral als hoofdleider der werkstaking onder de veldarbeiders in Het Bilt in 1890 en '91 liet Stap veel van zich hooren later echter verminderde zijn invloed. Het door hem gehouden volksgebouw te St. Jacobi-Parochie, eigendom van Dr. \Titus Bruinsma, is voor eenigen tijd als zoodanig opgeheven en na verkoop in een particulier volksbierhuis veranderd. Te Asperen is men druk bezig met het wegruitnen der puinhoopen, die de brand aldaar achtergelaten heeft. Het blijkt, dat het vuur onder de ru'i'ne nog niet geheel uitgedoofd is en nu en dan moet men nog wel eens van blusch- middelen gebruik maken. Naar men meedeelt, zijn reeds de meeste assurantiegelden uitgekeerd. Met de uitbetaling der schade, toegebracht aan de Herv. kerk, moet men tot heden nog niet tot een overeeu'komst gekomen ziin. Op telegrafisch verzoek van de justitie te Rotterdam is eergistereu door den officier van justitie te Utrecht bevel tot gevangenneming uit- gevaardigd tegen Maria Cornelia Iloogsteden, 27 jaar oud, vrouw van Willem Van Berkel, die daarop eergistermiddag bij hare familie in de Koekkoekstraat aldaar is gevangen genomen en met haar kindje van 2 maanden gevankelijk hierheen overgebracht. Een 4-jarig kind van haar is te Utrecht achtergebleven. Omstreeks 6 uur gisterenavond kwam de gear- resteerde per Staatsspoor, onder geleide van een rijksveldwachter, hier aan en werd terstond naat de strafgevangenis overgebracht. V erscheidene ongeteekende brieven had zij in den laatsten tijd ontvangen, die alle toespeling op deze treurige zaak maakten, niettegenstaande zij onlangs in een ingezonden stuk in het Rot- terdarnsch Nieuwsblad verzocht daarvan verschoond te blijven. In een van die brieven was zij, naar men zegt, gewaarschuwd alles maar mede te deelen, daar de schrijver anders zelf aan de justitie zou vertellen wat hij wist. Met dien brief moet zij zelf naar de politie 1 te Utrecht zijn gegaan, die hem naar de justitie opzond. Gistermorgen onderging zij het eerste verhoor voor de instructie. Omtrent Van Berkel verneemt men nog, dat er een punt van verschil bestaat tusschen zijn ver- klaringen en die der bezoekers van een cafe-billard aan de Schoutenstraat, indertijd door ons mede- gedeeld. Van Berkel verklaart namelijk, toen met niemand gesproken te hebben, terwijl de bezoekers volhouden, dat hij dien avond op geheimzinnige wijze met een man heeft gesproken en toen met dezen is heengegaan, waartegen Van Berkel weer verklaart, dat hij alleen het koffiehuis heeft verlaten. Het is der justitie nog niet gelukt uit te vorschen, wie die man geweest kan zijn. Uit Rotterdam meldt men Het stoomschip Monkshaven kwam eergisteravond leeg en vertrok gister naar Newport. In de plaats daarvan is het stoomschip Rhenania onder de nieuwe electrische kranen gekomen en om half elf aan het lossen gegaan aan de eene zijde met behulp van de nieuwe kraan, aan de andere zijde volgens de oude methode in een lichter. De Iberia gister gearriveerd, zal de plaats innemen van de Carina, die nog gister leeg kwam. De firma Wm. H. Muller Co. heeft 16 man uit Charlois als vaste werklieden aangenomen. Hun loon is bepaald op 15 per week vast met enkele emolumenten. Verder heeft de firma haar werklieden zoowel op haar erts- als haar graan- booten tegen invaliditeit en ongelukken verzekerd, waarvoor zij de geheele premie betaalt. Als er nu en dan menschen zijn, die iets verliezen, dan moet men toch erkennen, dat zij 't vaak aan zich zelven te wijten hebben. Een diamanthandelaar te Amsterdam haalde Zaterdagmiddag aan het postkantoor een aange teekend pakket af, bevattende een partijtje ruwe diamanten. Toen hij weer op straat was, ontdekte hij, dat hij het pakje in het postkantoor op een tafel had laten liggen Hij snelde terug, maar de steentjes waren ver- dwenen. Gelukkig voor hem bleek echter, dat de diamanten op den grond waren gevallen, en door zorgvuldig aanvegen van het vuil kwam het grootste d'eel nog terecht. Men schrijft van Vlieland Tijdens den plotseling opgekomen storm van Vrijdag ontdekte de vuurtoren van Eijerland een in nood verkeerend viermastschip. Zoodra dit hier bekend was geworden, spoedde de redding- commissie zich met de noodige manschappen naar de Westpunt van de Hors om zoo noodig hulp te kunnen verleenen. De daar gestationneerde reddingboot werd in gereedheid gebracht, terwijl het schip inmiddels meer en meer naderde. Storm en hooge zee verhinderden aanvankelijk met de reddingboot van wal te gaan, terwijl inmiddels de nacht inviel. Toch hebben de koene redders, het noodweer en het hooge water trot- seerende, met flambouwen aan het scheepsvolk te kennen gegeven, dat men hier op hunne redding bedacht was. De equipage, in het want een toevlucht zoekende, had den dood voor oogen. Het schip werd meer en meer ontredderd, de stengen braken. De kapitein had zijn tweejarig kind om zijn lijf vastgebonden. Zoo, werd een zeer bange nacht doorgebracht. Bij het aanbreken van den dag ging de reddingboot van wal en men mocht de voldoening smaken nog 6 man en 1 vrouw van een wissen dood te redden, terwijl 20 personen werden gered door de sleepboot //Hercules." Drie verdronken. Deze welgeslaagde redding verdient te meer waardeenng als men in aanmerking neemt, dat de reddingboot lek sprong en toen met alles wat hoi was, zuidwesters en hoeden incluis, moest worden gewerkt om de boot drijvende te houden. Toch slaagde men met schier boven-menschelijke inspanning den wal te bereiken, alwaar door de ijverige zorgen des burgemeesters het noodige werd verricht om de schipbreukelingen de doorgestane angst, ontbering en vermoeienis te doen vergeten. Eergisteravond werden de bezoekers van het Circus Variete te Rotterdam minder aangenaam verrast door een ongewenschte beproeving der brandbluschmiddelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2