Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. De vee-uitvoer was de vorige week zeer belangrijk. Langs het grensstation Rozendaal werden die week uitgevoerd: jl. Dinsdag89 waggons, waarvan 66 bestemd waren voor Belgie en 23 voor Frankrijk. Zaterdag werden verzonden 91 waggons, n.l. 90 voor Belgie en 1 voor Frankrijk. In den laatsten tijd zijn ernstige klachten vernomen over de vertraging, welke de opvarende Rijnschepen ondervinden bij de inklaring teEmmerik. Nu is dezer dagen aan den Pruisischen Minister van financien Miquel een request verzonden, onder- teekend door 75 scheepskapiteins, waarin den Minister wordt verzocht maatregelen te willen nemen, om de inklaring van Rijnschepen vlugger te doen plaats hebben en daardoor aan een voor de Rijnvaart onhoudbaren toestand een einde te maken. Adressanten zeggen o. a. dat het dikwijls gebeurt, dat schepen 24 a 40 uren te Ernmerik moeten wachten, eer ze zijn ingeklaard. Zij schrijven dit toe aan een overdreven scherpe visitatie, vooral wat de mondbehoeften betreft, aan het te gering aantal ambtenaren, en aan de omstandigheid, dat dezen dikwijls een uur over tijd komen en velen, zelfs bij weinig mist, weigeren naar de schepen te roeien. Bit jaar wordt ten hoogste f 4500 uit 's Rijks schatkist beschikbaar gesteld voor over- neming ter loslating in de rivieren van het Rijn- gebied van in Nederland gekweekte zalmen en wel uifsluitend van zoodanige, waarvan ten genoegen van eene door het College voor de Zeevisscherijen aangewezen commissie, bewezen wordt, dat zij afkomstig zijn van eieren van zalmen, welke op den Rijn of zijne zijrivieren zijn gevangen. Van dit bedrag mag ten hoogste f 3000 be- steed worden voor zalmen, welke den eenjargen leeftijd bereikt hebben en ten hoogste f 1500 voor zoogenaamde zesweeksche zalmen. Handel met China Een schrijven van de Kamer van Koophandel te Londen, waarin het denkbeeld wordt geopperd om een commissie naar China te zenden ter be- hartiging van onze handelsbelangen in het Oosten, is door de Groninger Kamer voor kennisgeving aangenomen. De Kamer gevoelt groote sympathie voor het plan, inaar de kas laat niet toe de zaak financieel te steunen. TER NEUZEN, 30 Maart 1896. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Borssele, de heer G. G. Andriessen, thans agent van politie alhier. Het Engelsch stoomschip River Lagan, is Zaterdag morgen vroeg, bij binnenkomst te Ter Neuzen, van Londen komende, op den Oosthaven- dam geloopen, doch bij het volgende tij zonder schade vlot gekomen. Gedurende de eerste helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van P. Ellemond, VlissingenC. Loeven, Wol- ferstdijkH. G. Bokkelkamp, Rotterdam. Zaimslsig. Burgemeester en wethouders be- noemden in hunne vergadering van jl. Vrijdag uit de 6 sollicitanten tot ambtenaar ter secretarie de heer C. Hamelink te Ter Neuzen. De dijkraad der waterkeering van de cala- miteuze Margaretha-, Kleine Huisens- en Eendragt- polders stelde Vrijdag jl. het dijkgeschot door de calamiteuze polders op te brengen vast op het gewone bedrag, vermeerderd met 23 van het Yjjo, terwijl de bijdragende polders 23 moeten betalen van het manimum-bedrag, alles over den dienst 1896/97. Vrijdagvoormiddag sloeg op den dijk aan den Kleine Huissenspolder, tusschen den grindweg en de losplaats, een schokker van 's Rijks Loods- wezen, gezagvoerder P. Vader te Vlissingen, en dachtzou hij mijn vader zijn maar z/Neen, dat is niet mogelijk," viel de oude man in. //Je moeder was er bij legenwoordig, toen je vader begraven werd. Hij was doodelijk gewond van het slagveld naar huis vervoerd en is daar gestorven. Ook is Henri Gardel niet oud genoeg om je "vader te kunnen zijn." z/Ge hebt gelijk," zeide Eduard. z/En eindelijk", vervolgde de oude man, //kende Gardel je vader zeer goed en was bij hem aan zijn sterfbed." z/Maar ge kent toch den naam van mijn vader? Ge weet toch, wat mijn familienaam is z/Neen Je moeder heeft nooit je familienaam genoemd en vezocht, dat ik je mijn eigen naam zou geven." Nu liep het gesprek nog een geruimen tijd over Henri Gardelmaar het eenig besluit, waar- toe beiden kwamen, was, dat die man een zonder- ling persoon was. De oude visscher bleef tot den middag op het kasteel en nam toen afscheid. Voor hij vertrok, liet hij Eduard nogmaals de belofte herhalen, dat hij hem niet zou verlaten, die zoovele jaren bij hem de plaats van vader vervuld had. Eduard beloofde dit gaarne, want hij hield werkelijk van den ouden man, als ware hij zijn zoon. Na het vertrek van Jean Duinat keerde Eduard naar zijn kamer terug. Hij had veel stof tot na- denkeneerst toen men hem voor het middag- maal kwam roepen, ontwaakte hij uit zijn diep gepeins. (Wordt vervolgd.) bekwam schade aan het roer, terwijl de sloep stuk sloeg. Ook aan den dijk werd eenige schade toegebracht. IJzemlijke. Op Maandag a. s., Paschen, denkt Ds. G. P. Wijnmalen persoonlijk afscheid van zijn gemeente te nemen, waarin hij meer dan 50 jaren arbeidzaam was. Sedert het begin dezes jaars werd de godsdienst- prediking door de ringpredikanten en de catechisatie door den predikant van Schoondijke waargenomen. Gelijk vroeger gemeld, is met ingang van 1 April a. s. het emeritaat aan zijn Eerwaarde verleend. Men schrijft ons uit Rotterdam In de Zondag gehouden vergadering der boot- werkers is medegedeeld dat door de tusschenkomst van den hoofdcommissaris van politie met de firma Miiller onderhandeld wordt over een voorstel van de bootwerkers om elke ploeg te doen bestaan uit 10 man, 9 man in het ruim en een aan het dek. Het antwoord van de firma wordt Dinsdagmorgen verwacht. Dinsdagavond zal men weder vergaderen. De tegemoetkoming voor de stakers is veranderc van 10 °/a in 5 Mr. Eruin alhier die zich niet stoorde aan het rechts houden op de Maasbrug is vrijgesproken Alhier doet zich het geval voor, dat bij de gunstige resultaten van de tram het den tram paarden niet naar den vleesche gaat. Vele paarden zien er dan ook armoedig uit. In de jaarvergadering maakte dan ook een aan- deelhouder de juiste opmerking om de paarden in overeenstemming te brengen met de 10 dividend, die wordt uitgekeerd. Te Zierikzee heeft de huwelijksvoltrekking plaats gehad tusschen A. Bevelander, weduwnaar, oud 55 jaren, en J. Kloet, jonge dochter, oud 77 jaren. Vrijdagmiddag verkeerden de ingezetenen van Lemmer, en niet het minst de visschersfamilien, in angstige spanning. Met het zoo plotseling opgekomen stormweer bevond de geheele vloot der haringvisscherij zich op de Zuiderzee. In den avond kwamen slechts enkele schuiten de Lemmer binnen, die echter de blijde tijding medebrachten, dat de andere visschers, hoewel voor het meerendeel met gebroken masten en want en met gescheurde zeilen, behouden op het eiland Urk waren binnen- geloopeneen schuit, //Lemmer 24", schipper Simon Spaan, was in de nabijheid van Urk ver- gaan, maar gelukkig werden de opvarenden door de Urker visschers gered. De vaartuigen uit Ierseke, werkzaam op de oesterbanken,verkeerdenVrijdag in grootgevaar, velen bekwamen schade, bij verlies van zeil en roer, en een met oesters geladen zonk, zoodat de aan boord bevindende 3 manschappen zich in den mast moesten redden, doch na een kleine twee uren in levensgevaar verkeerd te hebben, werden zij gered en het vaartuig later binnengesleept. Uit Kampen meldt men Het stormde hier hevig. Yele visschers uit Vollenhove zijn in 't Ganzendiep binnengeloopen, een hunner is omgeslagen, de opvarenden H. Klaver en zoon zijn verdronken. Bij Wilsum is een praam gezonken, geladen met turf van R. de Vries, de opvarenden zijn gered. Uit Enkhuizen meldt men dd. 27 Maart Hedenmiddag liep alhier binnen de stoomboot //Zuiderzee," aan boord hebbende de opvarenden van de vischschuit //Philippine 48," die, vreezende dat hun vaaatuig zou zinken, daar het veel water maakte, op de //Zuiderzee" waren overgesprongen. Later op den dag bracht de Urker hotter II K, 101 het verlaten en in*zee ronddrijvende vaartuig alhier binnen. De //Zuiderzee" zette den tocht naar Harlingen niet voort. De Philippine was op de Zuiderzee visschende op mosselzaad. De //Minister Havelaar" was reeds vlak nabij de stad, toen zij den steven wendde en terugkeerde, geen kans ziende, Enkhuizen te bereiken. Van de //Heemstra, die aan het hoofd gemeerd lag, brak een trosde stormwind dreef haar van 't hoofd afzij stoomde, met achterlating van een matroos, naar zee, en ging bij den hoek van Leek voor anker. Dien avond kwam de stoomboot //Enkhuizen" alhier binnen, met een masteloos tjakschip op sleeptouw. Een Enkhuizer visschersvaartuig wordt vermist. Latere berichten uit het Noorden gewagen nog van talrijke seheepsrampen, overkomen aan vis- schersvaartuigen uit Texel, Terschelling, Lemmer en andere plaatsen, waarbij vele visscherslieden zijn omgekomen, vele schepen worden vermist, daar bijna alle visschers in zee waren. Te Kampen is andermaal voorgekomen, dat bij een publieke verkooping, ditmaal van 40,000 halve kilos hooi, geen der aanwezigen een bod wilde doen of men zou zekerheid moeten hebben, vrijgesteld te zijn van de 10 pet. boven de koopsom. Daar de notaris hierin niet wilde toegeven, ging de verkoop niet door. Bij de oprichting van den Boerenbond voor een paar weken, werd dit als artikel in het reglement opgenomen, en hieraan schijnt men zich nu stipt te houden. -De mededeeling dat het rijk 40,000 M2. grond te Hoek van Holland in erfpacht had afge- staan voor den aanleg eener visschershaven aldaar, ■werd op de eergisteren in Den Haag gehouden vergadering der //Vereeniging van en voor Neder- landsche Industrieelen" beschouwd als een groote teleurstelling voor alien, die te Scheveningen een visschershaven wenschen tot stand te zien komen. Te Landsmeer, in Noord-Holland, zijn door den raad dames benoemd tot leden der school commissie. In de Friesche gemeente Engwirden moest zekere K. J. als milicien nog een maand onder de wapens komen. Wegens zijn aanstaand vertrek naar Amerika vroeg hij daarvan vrijstelling, doch deze werd hem geweigerd. Toch vertrok hij naar het verre westen. Dezer dagen keerde hij terug, en de politie kreeg opdracht hem te zoeken. Toen zij kwam, was de jonkman alweer verdwenenmen wil dat hij weder naar zijn tweede vaderland is over- gestoken. Onder de onlangs ingelijfde lotelingen te Amersfoort bevond er zich ee'n, die bepaald mank liep. Toen hij voor den provincialen adjudant verscheen, verontschuldigde hij zich opdiens vraag, waarom hij niet voor de keuring was geweest, met het antwoord, dat juist op den dag waarop de militieraad zitting hield zijne moeder werd be graven. Toen nu op de vraag van den provincialen adjudant, of hij bepaald slecht liep, een bevestigend antwoord door den loteling werd gegeven, sprak eerstgenoemde,/dan zal ik je laten rijden." Ingedeeld bij het le regiment huzaren. Hilariteit in de zaal, verbazing op het gelaat des jongelings te lezen Dat er in ons land zoovele treinen juist een of twee minuten vroeger vertrekken dan de aan sluitende trein aankomt, kan niet altijd geschieden om de concurrentie, zoo merkt iemand in't Nieuws opwant elke maatschappij doet 't ook op hare lijnen, al is er geen aansluiting op lijnen eener concurreereude maatschappij. Er moet dus iets anders zijn, en de opmerker meent nu, dat 'tde stationsbuffetten en stationsrestauraties zijn, die 't hem doen; want zegt hij de maatschappijen zouden niet zulke groote pachtsommen van de exploitanten dier buffetten kunnen eischen, als ze niet zorgden, dat er dagelijks flink wat reizigers aan de verschillende kruispunten genoodzaakt werden, een uurtje te wachten op een gelegenheid om verder te reizen. z/Daar ons landje betrekkelijk klein is, en de reiziger bij goede aansluiting in een wip zou zijn waar hij wezen moet, zouden de buffetten weinig te doen hebben. De dienstregeling zorgt echter voor de zoo noodige halten, waar de verveling den reiziger verlokt, iets te gebruiken, en zoo wordt hij geexploiteerd. Aan de speelbank te Monte-Carlo waar, zooals men weet, de spelers, als ze totaal uitge- schud zijn, van de firma Blanc, Grimaldi, Buona parte Co. een reispenning krijgen, om naar huis terug te keeren, opdat zij zich op het vorstelijk gebied van Monaco niet in wanhoop van kant zullen maken en daardoor den goeden naam der plaats in opspraak brengen, werd onlangs groote opschudding gemaakt door een Amerikaansche dame, omdat de speelbaas haar niet meer dan f 120 reisgeld wilde geven, terwijl een Fransche dame f 144 kreeg voor de terugreis naar Parijs. Die dame kwam met 10 in haar zak, zeide zij, en ik heb hier duizenden verloren. ik moet 500 hebben voor de terugreis naar New-York, en ik zal zoo lang beweging maken tot ik die heb. Nu heeft men te Monte-Carlo een hekel aan beweging maken, en de dame kreeg haar 500. Keizer Wilhelm heeft thans een prachtigen eigen spoortrein voor zijne reizen. Die trein, waaraan drie jaren werd gewerkt, is nu gereed. Hij bestaat uit twaalf ineenloopende wagens. Men vindt er een salon, met wit satijn behangen en gemeubileerd, een eetzaal met eikenhouten meu- belen en beschot, een bibliotheek, behangen met gobelins, twee wagens ingericht als //kinderkamers", een ontvangsalon met marmeren beelden, een prach- tige rookkamer, drie slaapvertrekken, een keuken, dienstbodenkamers enz. De trein moet bijna 2 millioen gulden hebben gekost. Een slimme streek heeft de Berlijnsche politie uitgehaald. Zij had een netgekleede vrouw in verzekerde bewaring genomen, die door een dame werd beschuldigd van diefstal van een mantel, welken de verdachte draeg. Op het politiebureau aangekomen, gaf zij naam en woonplaats op. Hare mededeelingen werden bevestigd door twee heeren, waarop de politie de beschuldigde liet vertrekken den mantel mocht zij medenemen. Later echter kwam de inspecteur van dienst op het denkbeeld, dat het nog niet zoo dom zou zijn, eens te gaan informeeren of de beklaagde inderdaad aan het opgegeven adres woonde. Stel u zijn verbazing voor, toen hij merkte, dat de dievegge hem wat lad voorgelogen zij woonde niet aan het opge geven adres en haar naam was er evenmin bekend. Onlangs surveilleerde een inspecteur van den veiligheidsdienst, die nogal een liefhebber van muziek was, in een bar te Parijs. Toen hij zoo een voor een de klanten in oogenschouw nam, merkte hij al dadelijk een eigenaardig gevormde muziekdoos op, die daar stond en die nogal van eenige waarde scheen te zijn. De muzikale inspecteur kwam terstond, als bij ingeving, op het denkbeeld, dat het instrument gestolen moest zijn. Hij ging den man na die de muziekdoos in zijn bezit had, kwam te weten dat de man woonde in een hotel en het instrument te Meudon had gestolen. Hij ging echter niet tot een omiddellijke arrestatie over, maar besloot den man nog verder na te gaan. Toen men den dief door Parijs volgde, zag men dezen in een station op den trein stappen, in gezelschap van nog twee personen. Alle drie gingen naar Saint- Cloud, om een villa te plunderen. Maar op het oogenblik, dat zij in de woning inbraken, werden ze door de hen inmiddels ge- volgde agenten gestoord en gegrepen. Uit het onderzoek bleek, dat de drie schurken deel uit- maakten van een geheele bende misdadigers, die er hun hoofdwerk van maakten in de provincie- steden en van tijd tot tijd ook in den omtrek van Parijs villa's te plunderen. De bende, waartoe ook vijf vrouwen behoorden, werd in verzekerde be waring gesteld. De enorme vleeschinvoer van de laatste weken heeft de markt te Londen en Liverpool letterlijk met rund- en schapenvleesch overstroomd. De prijzen zijn buitengewoon laaghet kost moeite, goed vleesch kwijt te raken voor een billijken prijs. Gemeenf eraad van Sas van Gent. AANBESTEDING. Op Vrijdag 10 April 1896, des voormiddags ten 11 ure, aan, het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het maken van een los- en laadsteiger in het kanaal van Sluis naar Brugge te Sluis. (Raining 1500.) i^—a Zitting van 28 Maart 1896. Voorzitter de heer Joh. Verschaffel, Burgemeester. Aanwezig zes leden en de secretaris. Afwezig de heer P. Malotaux. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Punten van behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Berieht van Gedeputeerde Staten dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1896 goedgekeurd is. b. aststelling door den Minister der rijksbijdrage voor het lager onderwijs in deze gemeente op f 700. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Uitloting eener obligatie van de geldleeningen van 1893 en 1894. s Van beide geldleeningen wordt de obligatie-nummer dertiz uitgeloot. 3. Voorstel tot wijziging der begrooting van 1895. Op verschillende posten zou een gezamenlijk bedrag ran f 60 nit onvoorziene uitgaven moeten overgeschreven worden. Om de rekeningen van geneeskundigen hulp en van levering van geneesmiddelen voor den vasteA arbeider, van adviezen der advocaten en van reiskosten naar Middelburg te betalen moeten de uitgaven met 300 vermeerderd worden, te vinden uit het goed slot van 1894. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Bezwaarsehrift aanslag grondbelasting 1896. De gemeente is aangeslagen voor gebouwde eigendommen, staande op aan H. Govaart en J. van de Voorden in cijns gegeven gemeentegrondwordt voorgesteld een bezwaarsehrift tegen dien aanslag in te dienen daar Govaart en Van de Voorden de grondbelasting moeten betalen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Nadere bespreking gemeente-arbeider. De V oorzitter wil den arbeider bij de maand aanstellen en hem 6 per week betalen. De heer Wauters: In den zomer is het werk gemak- kelijker, waarom ik bestond. De heer Verhaak week meer geven. De heer Wauters De heer Stevens wenschte dat er verschil in belooning Daarom zou ik in den winter 1 per Zoo zou ik het goed vinden. Ik ben daar ook voor, daar de arbeider bij de maand aangesteld wordt zouden we hem per maand kunnen betalen, n. 1. f 25 gedurende de zes zomermaanden en f 30 gedurende de zes wintermaanden, wat de vorige ook genoot en ongeveer overeenkomt met wat de heer Verhaak wil. Aldus wordt besloten, ook om een oproepiug te doen en dan zal de raad benoemen. Den benoemde zal er ook op gewezen worden dat hij bij elke verhindering eeu plaatsvervanger op zijne kosten zal moeten stellen. Algemeen roemen de leden de vlugheid en zindelijkheid van den tijdelijken arbeider. 6. Pensioen veldwachter. De VoorzitterDe veldwachter heeft mij medegedeeld geen moeilijke diensten meer te kunnen doen en zou graag vernetren of hij bij ontslag pensioen ontvangt. De heer Stevens: Daartoe is toch besloten. Een jongere veldwachter is trouwens wel noodig. De Voorzitter: De veldwachter zou graag iets omtrent het bedrag weten. De heer Verhaak: Heeft de Voorzitter een voorstel? De Voorzitter: Neen. De heer Verhaak: Het is gewoonlijk twee derde der jaarwedde, meen ik. De heer Stevens Dat zou 240 zijn, maar het gaat toch niet op, vind ik, een pensioen te bepalen voor het gevraagd wordt. De heer Pauwels: Voor de jaren dat de veldwachter nog leeft, zou ik een flink pensioen willen geven. Wordt besloten het bedrag van het pensioen te bepalen als het aangevraagd wordt. 7. Gewone rondvraag. De heer Wauters: Aan onze-schuur op het kleine marktje zou men een gedeelte weg willen bekeien. Bestaat daartegen bezwaar. De heer Stevens zegt, dat in eene verbetering wel niemand bezwaar zal hebben, waarmede de leden instemmen. De heer Wauters vraagt, of er nog borduursteenen zijn, en zoo niet, eenige meters aan te koopen, daar de eigenaars der nieuwe huizeu in de Polderstraat eene stoep willen leggen. Hij wilde als voorwaarde van erfpacht bepalen, dat stoepen moeten gelegd worden. De heer Stevens In Gent moet men geld storten voor men begint te bouwen en dan zorgt de gemeente voor het maken van eene stoep. De heer Verhaak: In verschillende gemeenten bestaan soortgelijke bepalingen. De heer StevensIs nog niets vernomen van de grens- scheiding met den waterstaat De Voorzitter: Nog niet, maar ik geloof dat spoedig een voorstel zal gedaan worden. De vergadering wordt gesloten. IVr Xeiizen. Huwelijks-aangiften. 27 Maart. Pieter Leendert Los, oud 28 j., jm. en Elisabeth van de Ree, oud 27 j jd. Geboorten. 22 Maarl. Ebrina, d. van Aarnout de Bruijne en van Catharina de Koeijer. 23 Maart Ebrina, d. van Joris Kolijn en van Elisabeth van Tatenhove. 25 Maart. Wilhelmina Snzanna, d. ran Jacobus Frans Verlinde en van Sara Maria Reigel. 26 Maart. Maatje, d. van Jacobus Buijze en van Magdalena Donze. 27 Maart. Leopold Joseph, z. van Oscar ndovieus van Duijvenbode en van Melenia Maria Vergracht. T L. J n A hunliiwvt T n11 11 c TP nn /\*i imrv A A. 1 1 £1 TV! t TV fl. 27 28 27 29 28 29 L Janna Jacoba, d. van Abraham Jacobus Faas en van Willemina Janna van Drongelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2