iemengde berichten. snelvuurkanonnen van verschillend kaliber word en vervangen, waardoor de geschutgieterij, die zal wordeu belast met de afwerking dezer kanonnen, in stand kan worden gehouden. Naar uit 's Gravenhage wordt bericht, zou er sprake van zijn, dat de Nederlandscbe regeering baar bemiddeling aanbiedt aan President Kriiger, voor het geval de regeering der Transvaalsche republiek Nederlanders zou wenschen te benoemen in ambten of betrekkingen bij de administratie of bij bet onderwijs. In de Zaterdag te Middelburg gehouden vergadering van aandeelhouders in de stoomtram- maatschappij BreskensMaldeghein is tot com- missaris der maatschappij gekozeu de beer J. Borsius te Middelburg met 109 stemmen, terwijl de af- tredende doch weder beuoembare titularis, de heer H. G. Hammacher te Groede, er slechls 62 ver- kreeg. In 'tgeheel waren 176 stemmen uitgebracht. Thans deelt de Midd. Ct. mede, dat de heer Borsius voor die benoeming heeft bedankt. Het is meermalen gezegd dat onze kolonie Suriname schatten in zijn schoot bevat die be- hoorlijk geexploiteerd, een rijken oogst voor het moederland kunnen opleveren. Men bleef bij onze regeering blind voor deze waarheid. Het sehijnt echter dat deze Minister van kolonien van een ander gevoelen is, want alle hoop is er dat onder zijn bestuur zal overgegaan worden tot een op breede schaal aangelegde machinale ontginning van de Surinaamsche goudvelden. Yerschillende exploitanten van goudplacers schaften daartoe reeds machines aan en ook arriveer- den voor dit doel reeds hier en daar Hollandsche technici. Een ingezetene van Amsterdam, een bekend weldoener, heeft de vorstelijke som van 45000 disponibel gesteld om de armoede en ellende te lenigen, welke heerschen onder de arbeidersbe- volking in de veenderijen in de gemeenten Opster- land, Haskerland en Schoterland. Woeste gronden zullen worden aangekocht en ontgonnen en daarop zullen doelmatige arbeiderswoningen worden ge- bouwd. De mildegever heeft de uitvoeringen leiding opgedragen aan den heer R. v. Zinderen Bakker, wethouder der gemeente Opslerland, te Kortezwaag. De heer B. had reeds met den gever eene con- ferentie. Dadelijk na de toezegging stelde zich de heer B. in contact met Ds. Boersma, predikant bij de Herv. gemeente te Nijehaske, welke in den laatsten tijd zich veel voor opheffing der armoede aldaar interesseerde. Het Christelijk en het Israelitisch Paaschfeest vallen dit jaar samen op Zondag 5 April. Den leden van de cooperatie winkelvereeniging z/Eigen Hulp" te Vlissingen zal 8°/0 voor het gedurende het voorgaande jaar in dien winkel gekochte, worden uitgekeerd. Door de //Nederlandsch-Amerikaanschestoom- vaart-maatschappij" is de passage-prijs naar New- York opnieuw met f 6 verhoogd en vastgesteld op 84 per volwassene. Onlangs richtten de landbouwers uit de omstreken van Zevenbergen en Klundert, die domein- goederen in pacht hebben, zich tot den Minister met een verzoek, om dit jaar, wegens de lage graan- en vlasprijzen, een grootere uitgestrektheid van deze landgoederen met beetwortelen te mogen beteelen, dan verleden jaar. Op dit verzoek is een gunstige beschikking verkregen, zoodat zij, vergeleken bij 1895, ongeveer het dubbele van de bij hen in pacht zijnde bouwlanden met suikerbieten mogen bebouwen. Het Turksche gezantschap te's Gravenhage maakt een mededeeling openbaar om op te komen tegen de oproeping in Nederl. bladen vanwege de Evangelische Alliantie om zich te vereenigen in gebed voor de vervolgde Christenen in Armenie. De bloedige tooneelen waren uitgelokt door de orthodoxe Armeniers, daartoe aaugezet door buiten- landsche comites en zendelingen. Maar nergens is een haar gekrenkt aan eenig ander Christen Syriers, Assyriers, Katholieke Armeniers en Chris tenen van alle andere secten. Engelschman kan opgevorderd worden. Ik moet krachtige manschappen pressen, waar ik slechts kan. Kunt ge dus bewerken, dat de jonkman weer aan boord gebracht wordt, dan sta ik borg, dat we hem er zullen houden. En mocht hij me in den weg komen, dan zal ik hem in hechtenis nemen, als ik kan. Maar bedenk wel, dat de zaak moeilijk wordtdat gij de hand in het spel hebt, moet toch geheim blijven, niet waar?" ,/Natuurlijk Maar vertel me eens, hoe hij ontkomen is." //Het moet een overlegd plan geweest zijn geef me ook maar een glas punch -een goed overlegd plan, zeg ik. In den afgeloopen nacht is name- lijk een man aan boord gekomen, die antwoordde op den naam Haptree, een van onze konstabels dezen ochtend bleek, dat Haptree den nacht volstrekt niet aan boord is geweest. Men vond hem in de kroeg van Louis Trochet, ginds aan den zeekantmen had hem ongetwijfeld een slaapdrank ingegeven. De man, die aan boord was gekomen en op zijn naam antwoordde, heeft met den schildwacht hetzelfde kunstje uitgevoerd daarna is hij met den jongen Dumat overboord gesprongen en naar den wal gezwommen. Wij hebben dadelijk jacht op hem gemaaktmaar in de duisternis verloren we hem uit het oog." Yoorts spreekt het gezantschap officieel tegen de berichten omtrent den gedwongen overgang van Armeniers tot het Muzelmansch geloof;waar die overgang plaats had, geschiedde die geheel vrijwillig. TER NEUZEN, 25 Maart 1896. Naar wij vernemen is aan de heeren A. Visser en F. Walraven concessie verleend tot het plaatsen eener weegbrug aan den oostelijken kanaaloever tusschen Ter Neuzen en Sluiskil. Op de voordracht voor gemeente-veldwachter te Borssele komt als n°. 1 voor G. G. Andriessen, agent van politie te Ter Neuzen. Bij Koninklijk besluit van 23 Maart 1896 n°. 15, is o. a., met ingang van 1 April 1896 benoemd tot klerk ter directie van de Rijkspost- spaarbank te Amsterdam de heer A. J. Sturm van Goes, thans tijdelijk beambte ter genoemde directie. Axel, 24 Maart. Heden werd alhier door burgemeester en wethouders aanbesteed 1. Het vervoeren van pi. m. 150 M3. grint van de Axelsche Sassing naar den grintweg Axel Zaamslag. Hiervoor werd ingeschreven door J. Naeije, voor f 1,25J Scheele Mz., voor f 1,24J. van Langevelde, voor f 1,19 en W. Dieleman, voor f 1,per M3. Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. 2. Het vervoer van van pi. m. 50 M3. grint van de Axelsche Sassing naar den Graafjansdijk. Hiervoor werd ingeschreven door J. Naeije, voor 0,70; J. Scheele Mz., voor f 0,69; J. van Langevelde, voor f 0,49 en W. Dieleman, voor f 0,40 per M3. Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Hulst, 25 Maart. Door de Rijkspolitie zijn alhier twee personen F. W. en P. S. gearresteerd, ter zake van geweldpleging op personen en goederen in de woning van de weduwe A. alhier. Heden zijn zij naar Middelburg overgebracht. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Maart de volgende vonnissen uitgesproken In zake 1°. C. M. V., oud 19 j., 2°. A. J. V., oud 28 j., 3°. A. B. I., oud 18 j., 4°. L. G. R., oud 24 j., 5°. P. H. A. d. G., oud 28 j., 6°. P. W. v. H., oud 28 j., 7°. F. J. v. B., oud 18 j. en 8°. F. W., oud 28 j., alien arbeiders te Sas van Gent, zijn de 2", 4e, 5e, 6e en 8e vrijgesproken van het aan hun bij akte van dag- vaarding ten laste gelegde, de le, 3° en 7e werden ter zake van het door drie persouen openlijk met vereenigde krachten geweldplegen tegen personen, lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeeld ieder tot 6 weken gevangenisstraf. J. v. d. B., werkmam te Axel, is wegens straatschenderij veroord. tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. L. J., oud 38 j., spoorwegbeambte te Axel, is wegens huisvredebreuk en mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. S. R., oud 26 j., veldarbeider te Koewacht, is wegens beleediging vrijgesproken. I. P. d. G., oud 45 j., koopman te Zaamslag, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Te Slikkerveer (Z.-H.) is voor rekening van de Portugeesche regeering, aan de werf der firma Smulders te water gelaten een gedeelte van een dok, bestemd voor den dienst in Afrika. Door de groote golven, welke dit gevaarte in de rivier maakte, stonden eensklaps vijftien der vele belangslellende toeschouwers gedeeltijk in het- water. Gelukkig werd niemand door het hoog opkomend water medegevoerd en kreeg men slechts een fli nk nat pak, waardoor het niet ontbrak aan algemeen en hartelijk gelach. z/Waarachtig, ge hebt u flink gehouden," zei de graaf spottend, met een zwaren vloek," //en bij slot van rekening is de jonkman ontkomen. Wij zullen nu het plan maar laten varen, hem weer op het schip te brengen. Laat hem nu maar loopen." z/Hebt ge dus geen vrees voor hem?" z/Vrees?" vroeg Maures met verwondering, z/iieen, volstrekt niet. Ik zal u de geheele waar heid maar zeggen. Die jonge Dumat is een fijn berekend speler die een mijner beste vrienden heeft geru'ineerd het lot van dien vriend trek ik me bijzonder aan. Hij trof Eduard Dumat aan de speeltafel aan en verloor al het geld, dat hij bij zich had. Toen zette hij de helft van zijn ver- mogen op een kaart en weer verloor mijn vriend. Als hij betalen moet, is hij geru'ineerd, en dat zou me innig leed doen, want hij heeft een jonge vrouw, wie deze slag zwaar zou treffen. Om hem te redden, kwam ik op het denkbeeld, den schurk hier van de baan te schuiven." z/Dat was gehandeld als een vriend," ver- klaarde Denison. //Zoo doe ik altijd voor mijn vrienden," zeide Maures, om zich edelmoedig voor te doen. (Wordt vervolgd.) Een landbouwer te Loosduinen verloor Zaterdag een portefeuille met ongeveer 16,000. Ilij had echter't geluk, dat het verlorene in handen viel van een eerlijken vinder. Een behoeftig man bracht hem de aanzienlijke som ongerept terug Aan den zuiderdijk, gemeente Enkhuizen, heeft de jager J. Bruin twee vischotters geschoten. Voor den rechtervoorpoot van een otter wordt door den dijkgraaf van Drechterland 3 uitbetaald. De jager, die bovendien de huiden der geschoten dieren kan verkoopen, maakte dus een goeden dag. De Ammanstraat te Rotterdam werd eer- gister avond om 11 uur in opschudding gebracht. Yerschillende voorbijgangers zagen namelijk een witte gedaante, die zich langs de voorgevels der huizen bewoog. Er was geen kwestie van gezichts- bedrog, want het wezen bracht geluiden voort, die veleu den schrik om het hart deed slaan. De bewoners der straat werden opgebeld, snelden naar boven en sloten de zolderramen met grendels en kuippen. Een moedig bewoner der straat de telegram- besteller H. Muntz, treedt naar voren en zal het spook trachten te grijpen. Hij klimt in de dak- goot, doch op zijn komst wijkt het spook, dat thans weder in een viervoetig wezen is veranderd, terug. Het spook krijscht daarbij uit, dat hij omlaag zal springen van de derde verdieping op de straat, waarop de bewoners reeds met dekens en matrassen komen aanloopen. Eindelijk gelukt het aan den telegrambesteller al zijn moed te verzamelen en de hand naar het spook uit te slaan. Het bleek toen een lOjarige knaap te zijn, geheeten T. L., die gerangschikt moet worden onder de slaapwandelaars. Hij was gekleed in een wit hemd, en liep nu eens recht op, dan weer op handen en voeten. Uit Amsterdam meldt men Eene nieuwe oplichterij sehijnt in den laatsten tijd in practijk te worden gebracht. Verleden week is door de Amsterdamsche rechtbank een geacht ingezetene veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het plegen van onzedelijke handelingen op klaarlichten dag in de Tijdingzaal in de Kalverstraat. Het vonnis werd geveld op de onder eede afgelegde verklaringen van drie getuigen. Sedert is er echter een en ander aan het licht getreden, dat de geloofwaardigheid dier getuigen in twijfel doet trekken. Zoo werd onlangs eene dame te haren huize bij afwezigheid van haren echtgenoot lastig ge- vallen door drie kerels, die haar om geld vroegen onder bedreiging, dat zij, zoo dit werd geweigerd, onzedelijke handelingen van haren man openbaar zouden maken. De dame hield zich kordaat, weigerde betaling en wees den ellendelingen de deur. Het onder- zoek der politie heeft de zekerheid verschaft, dat men hier te doen had met dezelfde lieden, die als getuigen optraden in de zooeven vermelde zaak. Dat hun bedrijf eerst nu bekend wordt, is zeker hieraan te wijten, dat de slachtoffers dier oplichterij veelaal liever een paar guldens zullen offeren dan een aanklacht, de goede zeden rakende, hoe ongegrond, hoe valsch ook, door de rechtbank onderzocht te zien. Onze stad herbergt een bejaard man, die op de hier omschreven wijze reeds honderd en zestig gulden heeft geofferd. Eenmaal het slachtoffer van lieden als de drie bedoelde oplichters geworden, laat men hem geen rust meer, en perst van hem soms op den openbaren weg, herhaaldelijk geld af. De nasporingen der politie moeten intusschen reeds goede gronden hebben opgeleverd om op het vonnis der rechtbank terug te komen. Dinsdag a. s. wordt de zaak in hooger beroep behandeld echter met gesloten deuren. Te Utrecht liep dezer dagen het praatje, dat de vereeuiging //Trouw aan Koning en Vaderland" zeer zorgeloos omsprong met de gelden, haar ten behoeve van oud-strijders ter hand gesteld. Aan familiebetrekkingen van overledenen zou nog uit- keering geschieden. Een hoogleeraar, wien dit praatje eveneens was medegedeeld, achtte zich ge- roepen autoriteiten en politie van de zaak te verwittigen, een onderzoek werd ingesteld en de onjuistheid van het gerucht kwam aan den dag. De hoogleeraar deed amende honorable, en om daarop het zegel te drukken, noodigde hij de z/opgestane dooden" aan zijn huisdaar werden zij, in de antichambre, onthaald op broodjes, chocolade en sigaren, en bij het weggaan ontving ieder, tot zijne groote verrassing, twee rijksdaalders uit een geldsommetje, dat de professor van stu- denten voor de oudstrijders had ontvangen. Hoewel //oom Paul Kriiger," de president van Transvaal, zeer eenvoudig leeft, is hij onge twijfeld een zeer rijk man, die op niet minder dan 12 millioen gulden wordt geschat, zonder nog rekening te houden met circa 96,000 gulden jaargeld, dat hij van den staat ontvangt. Een merkwaardig bij-inkomen van den president der republiek bestaat daarin, dat hij jaarlijks voor koffie, de nationale drank der boeren, 4800 gulden ontvangt. In het Weekblad van het Recht No. 6777 vinden wij een vonnis opgenomen door de recht bank te Arnhern in 't eind van het vorig jaar gewezen over een rijwiel. Een slager te Nijmegen had aan een handelaar in rijwielen te Arnhem een wiel besteld van f 300 volgens prijscourant. Eenigen tijd daarna bood de verkooper een rijwiel aan, dat de kooper weigerde als niet voldoende aan de bestelling. Teen nu 14 dagen later een ander, wel aan de vereischte voldoende werd ge-| leverd, weigerde de kooper het te ontvangen, op grond dat hij reeds had verklaard zich elders te zullen voorzien en dat hij met den verkooper niets meer te maken wilde hebben. De rechtbank heeft dit echter niet als geldige ingebrekestelling aangenomen en aangenomen dat de verkooper nog altijd verplicht en gerechtigd was een wiel volgens bestelling te leveren. De slager werd daarom veroordeeld de 300 te betalen met de kosten van opslag en van het proces. Een Belgisch correspondent van de Katli. Y erkman" deelt den volgende maatregel mee, f door hem in een groote fabriek aangetroffen z/Alle 14 dagen op den dag van uitbetaling worden, door de zorgen van het bestuur, de oudetf per gedrukt postkaartje verwittigd van de som, welke hunne kinderen als loon hebben getrokken in de fabriek. Zoo is het dezen laatsten stellig onmogelijk het geld achter te houden of hunne ouders te bedriegen." En hij vraagt//zou die maatregel niet overal moeten ingevoerd worden De onkosten zijn maar gering, en de uitkomsten, voor de vrijwaring der kinderen die toch zoo menigmaal door het geld ten onder gebracht worden zijn zoo groot De mededeeling alleen van het Belgische voor- beeld, zou men zeggen, is genoeg om het te doen navolgen. Of brengen de Noord-Nederlandsche kinderen altijd braaf thuis wat zij verdienen Officieel wordt medegedeeld dat de cholera, die drie jaar in Rusland heeft geheerscht, thans voorgoed verdwenen is. Er is iernand overleden in den ouderdom van 116 jaar. Maar 'tis gebeurd in Amerika, te Manchester in den staat Illinoisen in Amerika j telt men, zooals bekend is, wel eens dubbel. Volgens een Franseh tijdschrift bezit df portier van het kasteel Ramboillet een kat, dit 1868 geboren is en dus 28 jaren telt. Zij heeft meer dan 200 jongen gehad en is nog gezond, ofschoon ze al hare tanden op vier na verloren heeft. Weervoorspellingen zijn zoo oud als def wereld. Reeds de Indo-Germanen, de stamvaders van de bevolkingen van Europa, hebben er een i tijd aan gedaan. Wie over de zg. boerenregels f en over het bijgeloof bij weervoorspellingen meer wil weten, kan daarvoor terecht in de //Bauern- praktik" van 1508, welke door de Meteorologische Vereeniging te Berlijn herdrukt wordt en waarover prof. Hellmann in een voordracht voor die veree niging onlangs gesproken heeft. Dit boek handelt voornamelijk, over weervoorspellingen, die men deed naar aanleiding van het weder met Kertmis en Nieuwjaar, waarbij elk der 12 dagen van St. Stephanus (26 December) tot Driekoningen (6 Januari) het weder voor een geheele maand voor- spelde. De //Boerenpraktijk" heeft zich van Duitschland uit over Zwitserland, Frankrijk, Engeland en Bo- hemen verspreid; in het jaar 1600 kwam zij in Denemarken en van daar in Zweden en Finland, waar zij nu nog gedrukt en zeer veel gebruikt wordt. De schrijver is onbekend. Prof. Hellmann is van meening, dat dit werk niet jonger kon zijn dan de 15e eeuw en ging daarom nog verder j terug in zijn onderzoek, tot hij onder allerlei handschriften tien manuscripten vond, die over 1 de twaalf dagen handelden en waarvan de vrij gelijkluidende tekst op een oorspronkelijke bron wees. Hij ontdekte deze in een hoofdstuk van den Schotschen kerkvader Beda, die in 732 gestorven is. Maar daar zeer betwijfeld wordt, of dit hoofd- stuk van Beda zelf is, stelde hij een nader onder- zoek in en kwam zoo op de //Geoponica" van Cassianus Bossus, die in de 4e eeuw ontstaan zijn. I Hier wordt de theorie der twaalf dagen in een hoofdstuk //de prognostica temporum" uiteengezet. i Nog verder teruggaande, kwam spreker op Joh. j Laurentius Lidno, maar vond reeds in de //Vedas" I der oude Indiers gewag gemaakt van de twaalf j z/nachten." Prof. Hellmann meende nu te kunnen vaststellen, dat dit bijgeloof zijn oorsprong vond in het oorspronkelijk vaderland der lndo-Germaner en reeds voor de scheiding der volkeren bestor De verlichte denkbeelden van den Hal burgschen keizer Jozef II, den zoon van Ma Theresia, zijn algemeen bekend. Yeel van v deze vorst voorstond en heeft ingevoerd, is tha reeds oud en door beter vervangen, maar zi_ oordeel over het tweegevecht kan, nadat een eeu is verloopen sinds de regeering van Jozef II, n dienen ter beschaming van hen, die in den tege" woordigen tijd deze barbaarsche gewoonte nog voorstaan. In 1771 schreef Jozef II aan een zijner generaals den volgenden brief z/GeneraalStel onmiddellijk graaf Von K. en kapitein AY. in arrest. De graaf is opbruisend, jong, vooringenomen door zijn geboorte en verkeerde begrippen over eer. Kapitein W. is een oude ijzervreter, die elke zaak wil beslechten met degens of pistolen en die de uitdaging van den jongen graaf dadelijk met beide handen aannam Ik wil en duld geen duel in mijn leger, ver- acht de beginselen van hen, die het verdedig-n, die het trachten te rechtvaardigen en elkandei in coelen bloede doorsteken. Wanneer mijn officiiren zich tegenover den vijand met moed blootstdlen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2