Aigemeen Mieraws- en Advertentieblad Zeeowseh- Vlaanderen. AANBESTED1NG. Jaarmarkt te Koewacht No. 3284. voor Donderdag 26 Maart 1896. 36e Jaargang. aanbesteden: op Woensdag 1 April 1896. Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER IN El ZEN zullen"op Zaterdag, 4 April a. S., des namiddags 4 uren, in bet het gemeenteraadhuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, in tweee perceelen Eerste perceel. het ma-ken van een houten beschot en van een schoorsteen in de openbare school te Sluiskil. Tweede perceel. het aanbrengen vaq, stalen balken onder de vloeren van de openbare school B in de kom der gemeente. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 0,25. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden voor het lBte perceel in school D te Sluiskil op Zaterdag 28 Maart a. s., des middags een uur en voor het 2de perceel in school B in de kom der gemeente op Maandag 30 Maart a. s., des middags twaalf uren. Ter Neuzen, 23 Maart 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van KOEWACHT maakt bekend, dat op Woensdag 1 April 1890 bij gelegen- heid der Jaarmarkt het grenskantoor van Koewacht (Belgie) zal open zijn gesteld voor den invoer van RUNDVEE. Koewacht, 19 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, C. DIERICK. FEUILLETON. Vrij bewerkt door AMO. 10) „Maar ge zult me toch zoo niet verlaten ,/Neen, ik zal u niet verlaten, voordat ge u bereid hebt verklaard, hier te blijven, en ik hoop, dat ge dit doen zult. Ge hebt mij genoodzaakt, reeds meer te zeggen, dan ik wildemaar meer kan ik niet zeggen." ,/Maar mijn vaderge wilt me toch wel zeggen, of ge hem kent „Ik veet alleen, dat hij dood is. Hij stierf, toen ge tusschen de drie en vier jaar oud waart." Met deze woorden verliet Gardel de kamer en Eduard deed geen verdere pogiugen om hem terug te houden. Toen de zonderlinge man hem verlaten had, ging de jonkman op den rand van zijn bed zitten en verviel weder in diep gepeins. Wat hij vernomen had, was niet geheel nieuw voor hem. Hij had reeds lang vernoed, dat de oude visscher zijn vader niet was. Dat had hij uit enkele woorden opgemaakt, die Jean Dumat ont- vallen waren, en daarna was zijn vermoeden door een onbestemd gevoel versterkt geworden. Maar wie was Henri Gardel en in welke betrekking stond deze tot hem Eduard kleedde zich uit en ging naar bed maar m>g in zijn slaap hielden allerlei tegenstrijdige gedachten zijn geest bezig. Hij droomde van het schip, van zijn oplichting, van Gardel en van het me.isje, dat hij uit de handen der roovers had bevrijd. £*olitieli Overzicht. De Italiaansche Kamer heeft de buitengewone credieteu voor de regeling der Afrikaansche zaken met een kleine meerderheid toegestaan. De markies Di Rudini moest zijn toevlucht nemen tot het stellen der kweslie van vertrouwen, om aan de langdurige, vinnige debatten een einde te maken. Vooraf had een stemming plaats over de motie van den heer Sonnino, den Minister van financien in het kabinet Crispi, die de eenvoudige orde van den dag voorstelde, en over het voorstel der socialistische afgevaardigden om de ColoniaErythraea te ontruimen. Beide voorstellen werden verworpen en de aanvrage der regeering toegestaan met 214 tegen 57 stemmen. Daar de Kamer 508 leden telt, is de meerderheid waarmede het regeerings- voorstel werd aangenomen, eigenlijk een minderheid. Vele leden hadden voor de stemming de zaal ver laten. Doch de regeering heeft geen nederlaag geledenen dat zegt al veel. De redevoering, waarmede de heer Di Rudini het voorstel der regeering verdedigde, is in menig opzicht merkwaardig. Vooral de gedeelten, die betrekking hebben op de buitenlandsche staatkuude van het kabinet, worden met voldoening aaugehaald in de Duitsche en Engelsche pers. De Minister besprak daarna nog even de vredes- onderhaudelingen met Abessynie. Hij verklaarde het onjuist, dat de vrede reeds gesloten was. De onderhandelingen duren nog voort. De Re geering is tegen de verovering van Tigre, in overeenstemming met den wensch der Kamer om het Afrikaansch bezit niet uit te breiden. Doch de Regeering heeft niet verklaard af le zien van het protectoraat over Ethiopieslechts zal bij de hernieuwing van het tractaat niet worden aange- drongen op de handhaving van dat protectoraat. Tot zoolang blijft artikel 17 van het tractaat van Uccialli van kracht. Een telegram van generaal Baldissera meldt, dat de vredesonderhandelingen langzaam vorderen. De Regeering is vast besloten af te wijzen den eisch van den Negus om 25 millioen lire in goud als schadeloosstelling te betalen. In de Eransche kamer werden de beraadslagingen voortgezet over het regeeringsvoorstel tot invoering van een belasting op het inkomen en over het voorstel der begrootingscommissie, waarin de Re geering wordt uitgenoodigd een nieuw voorstel in te dienen tot hervorminng der directe belastingen. De heer Lhopiteau, de rapporteur der be grootingscommissie, behoort tot de minderheid wier voorstel adviseert tot aanneming van het ontwerp Toen werd hij weer wakker en dacht nog eens over alles na; maar wat het meest zijn geest bezig- hield, was de persoon van Henri Gardel. Hoe meer hij over hem nadacht, des te minder begreep hij hem en des te meer werd zijn nieuwsgierig- heid geprikkeld. Y. Niet ver van de bezitting van den markies lag het fraaie slot van graaf Leon de Maures. De eerste lag aan den oever van het riviertje de Ille, terwijl de landgoederen van den graaf zich meer oostwaarts uitstrekten. Een breede stroom liep door de lager gelegen landen en vloeide tegenover de stad Dinan in de Ille. Maures werd de rijkste man van de provincie Ille et Villaine genoemd hij was echter ook een der gierigste en hebzuch- tigste menschen van het geheele land. Hij was stevig gebouwd, zijn haar was lichtblond, bijna rood en hij had donkergrijze oogen. Zijn gevulde, blozende wangen varen echter meer een teeken van opgeblazenheid dan van gezondheid. De graaf was namelijk een groot vriend van den edelen wijnhij was gewoon, daarvan dagelijks meer dan een behoorlijke hoeveelheid te drinken. Het was nog vroeg in den morgen van den dag na dien, waarop de pas beschreven gebeurtenissen waren voorgevallen, toen de graaf de Maures zijn paard besteeg en den weg naar Saint Malo insloeg. Hij was buitengewoou pronkerig gekleed en had zich met allerlei sieraden en juweelen getooid. De dag was nauwelijks aangebrokeu, toen hij zijn slot verliet en zich voortspoedde als iemand, die een gewichtige en spoedeischende zaak gaat afdoen. De regen der laatste dagen had de wegen bijna J der Regeering. Hij zeide, dat aanneming der conclusie van de begrootingscommissie een negatief werk isdat daarentegen het regeeringsontwerp een hervorming van het belastingstelsel bedoelt, waarnaar het geheele land met verlangen uitziet. De bezwaren tegen de inkomstenbelasting zijn voornamelijk afkomstig van de groothandelaren en de groote eigenaarsde kleinhandel en de kleine landbouwers zullen gaarne de invoering van de inkomstenbelasting zien. De voorstellen der Regeering zullen de kleine luyden ontlasten en den druk overbrengen op de groote vermogens. Wat door Leon Say in het midden gebracht was over arbitraire beslissingen en inquisitoriaal onder- zoek, noemt Lhopiteau overdreven. De eigen aangifte zal volstaan, en die heeft reeds in vele gemeenten plaats, waar zij door belastingcommissien (repartiteurs) wordt nagegaan. De heer Turrel meende dat de belasting-quaestie ontaard is in een politieke quastie. Hij bestreed het regeeringsontwerp, omdat dit de emigratie van het kapitaal tengevolge zal hebben. Reeds hebben de Duitsche banken verschillende bepalingen ge- maakt om aan Fransche kapitalisten alle mogelijke faciliteiten te verleenen. Zoo zal ten stotte de boer, die zijn grond niet buitenlands kan verbergen, den last alleen moeten dragen. In den Duitschen Rijksdag deelde de voorzitter mede, dat de regeering een ontwerp heeft ingediend op het gebruik der overschotten van de rijksin- komsten tot schulddelging. Daarin wordt, geheel overeenkomstig het voorstel-Lieber, voorgesteld voor het loopende jaar 13 millioen mark te be- stemmen voor schuldaflossing, voor het volgende jaar de helft der overschotten. Daarop werd tot de derde lezing der begrooting overgegaan. De staatssecretaris van financien, graaf Yon Posadowsky-Wehner, verklaarde dat de verbonden regeeringen in het genoemde ontwerp een eersten stap zien voor de regeling der ver- houding van het rijk tot de statenzij hebben hun bezwaar tegen het gebruiken der overschotten voor schulddelging zoolang de Bondsstaten niet beveiligd zijn tegen grootere uitgaven voor het rijk, achtergesteld bij de zorg voor een goede regeling dier verhouding. De afgevaardigde Barth besprak de debatten in het Engelsche Lagerhuis over de motie der bimetallisten en de verklaring der Engelsche regeering. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat hierdoor het gemeenschappelijk optreden der Duitsche, Fransche en Engelsche bimetallisten verijdeld is. onbruikbaar gemaakt, zoodat de graaf genoodzaakt was, hier en daar stapvnets te rijden, wilde hij zijn kleeding niet met modder bespat zien. Saint Malo lag ongeveer vier uren van zijn slot en hij kwam er eerst te acht uur aan. Hij steeg af voor een groot kofhehuis nabij den schouwburg en vond daar een officier van het Engelsche oorlogs- schip, die hem met ongeduld scheen te verwachten. z/Wel, mijuheer de graaf, wat komt ge laat zei de officier in goed Fransch, terwijl hij den edelman de hand drukte. z/Dat is waarlijk niet te verwonderende weg was bijzonder slecht na al dien regen. Ik kon onmo- gelijk vroeger komen, Denisonantwoordde de graaf. z/Nu, het komt er niet op aan," hernam Denison, z/ge komt nog vroeg genoeg." z/Laat ons dan in het vertrek hiernaast gaan en eerst een glas punch nemen. Daarna zullen we wel over onze zaken praten." z/Ge kunt voor u zelf zooveel punch bestellen, als ge wilt, maar ik.gebruik ze zoo vroeg op den dag niet." z/Bah," mompelde de graaf met een minachtend trekje om den mond, //de edele drank is voor alle jaargetijden en voor alle uren van den dag goed. Punch of wijn, het komt me nooit te onpas." De punch werd besteldbeide mannen gingen in een zijvertrek en schoven de gordijnen dicht. z/Wel," zei de graaf, nadat hij een glas van den dampenden drank had geledigd, //hoe is het met den jonkman z/Hij is ontsnapt, heer graaf z/Ontsnapt stoof Maures op. //Ontsnapt, zegt ge //Ja." Engeland zal den gouden standaard behouden; en als de staten van het continent den dubbelen standaard willen invoeren, moeten zij dat maar onder elkander uitmaken. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren, werden de begrootingen van binnenlandsche zaken en van oorlog in derde lezing goedgekeurd. Op hoofdstuk Y der loopende Staatsbegrooting is een verhooging voorgedragen van 200,000 voor de kosten van het tegengaan van besmettelijke veeziekten, noodig tengevolge der kosten van afmaking van aangetaste en verdachte dieren, lijdende aan mond- en klauwzeer. Het ligt niet in de bedoeling, om, wanneer het mond- en klauwzeer zich onverhoopt mocht blijven vertoonen, onder alle omstandigheden met afmaking voort te gaan. Het stelsel zal slechts zoolang worden toegepast als er uitzicht bestaat, dat het heerschend optreden der ziekte daardoor wordt voorkomen. In den loop dezer week zal aan het strand te Scheveningen een begin worden gemaakt met de beproeving van twee in de werkplaatsen der firma Cockerill te Seraing vervaardigde snelvuur- kanonnen van 7,5 c. M., stelsel Norderfelt. Yoor deze beproeving zijn twee commissies aangewezende eene, onder voorzitting van den majoor der artillerie Yinkhuijsen, president der commissie van proefneming, zal deze kanonnen meer bepaaldelijk uit een ballistisch, en de andere, onder voorzitting van majoor De Wit, kommandant der rijdende artillerie, zal ze uit eeh technisch en tactisch oogpunt hebben te beoordeelen. Zijn de uitkomsten gunstig, dan zullen zulke snelvuurkanonnen bij de bereden artillerie worden ingevoerd, met dien verstande echter, dat 't niet in de bedoeling ligt, de daartoe vereischte uitgaaf van 10 a 20 millioen in eens te doen plaats hebben, daar men dit onraadzaam acht wegens de voortdurend nieuwe vindingen op dit gebied. Daarom is er op de oorlogsbegrooting voor 1896 slechts 150,000 voor uitgetrokken en zal later jaarlijks, naar men aanneemt, ten hoogste 5 ton worden aangevraagd, met het plan om er jaarlijks een tiental zooveel doenlijk in eigen werkplaatsen te doen vervaardigen. Het bronzen geschut heeft zijn tijd gehad, na de invoering van het rookloos of rookzwak buskruit en moet dus nu langzamerhand geheel door stalen z/Maar ge hebt me toch beloofd, dat ge hem zoudt gevangenhouden. Ge zoudt hem niet los- laten, als ik het bewijs leverde, dat hij de zoon is van een Engelschen zeeman. Dat kan ik be- wijzen, en ook dat zijn vader kort voor zijn dood hem bestemde voor den dienst der Engelsche marine." ,/Dat geloof ik gaarne, heer graaf," zei Denison weder//maar voor dit oogenblik helpt dat niets. Hij is ontsnapt en dus kan uw bewijs tot niets meer dienen." z/Ontsnapt, zegt ge? Welnu, we zullen hem nogmaals oplichten." z/Ik zou u raden, daarbij voorzichtig te werk te gaan, want als de jonkman de bescherming van het Fransche bestuur inroept, zou het ge- vaarlijk zijn, hem nogmaals aan te randen." z/Ik weet het," riep Maures driftig//maar door zulke kleinigheden laat ik me niet van mijn stuk brengen. Ik wist, dat ge matrozen noodig hadt de jonge Dumat zou een goede geweest zijn en daarom heb ik hem u gewezen. Nuge hem weer kwijt zijt, hebt ge iemand verloren, die gemak- kelijker was vast te houden geweest, dan hij weer te vatten zal zijn." z/Welnu, heer graaf, wij zullen een ander in zijn plaats nemen," zei Denison. z/Dat is voor mij niet voldoende. Er is mij veel aan gelegen, dat ge hem hadt; ik wil hem uit den weg geruimd hebben. Wij zijn reeds te lang vrienden, dan dat ge mij naar de redenen daarvan zult vragen, hoop ik." //O neen, dat is de zaak niet. Het is mij genoeg, dat de jonge Dumat een sterke knaap is, goed Engelsch spreekt en als een geboren NEUZE1SCHE COIMNT. ttli blad verschijnt r^aandas-, Woeusdas- en VriJdaS»voiid, witgesomlerd op Feestdagen, bij den aitgever F. J. AW «>F SAKPF «e TTer >e,»en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1