Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaanderen Jaarmarktte Koewacht No. 328 Zaterdag 21 Maart 1896. 36e Jaargang. op Woensdag 1 April 1896. De natuur is sterker dan de leer. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Telegrafischa berichten. ABONNEMMT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. De Burgemeester van KOEWACHT maakt bekend, dat op Woensdag 1 April 1896 bij gelegen- heid der Jaarmarkt het grenskantoor van Koewacht (Belgie) zal open zijn gesteld voor den invoer van RUNDVEE. Koewacht, 19 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, C. DIERICK. Als gij u zelf iets wijs maakt, is het daarom nog niet zoo. A1 houdt gij uwe meisjes tot 25 jaar in de lange kleeren en al vertelt gij haar nog zoo dikwijls dat zij nog kleine kinderen zijn, het zal u niets he!pen omdat de natuur sterker is dan uwe leer. Op een goeden dag volgt voor u de ontgoocheling en niemand zal alsdan mede- lijden met u hebben want men zal u zeggen waarom waart gij ook zoo dwaas Wat hebben wij na 1870 niet deelnemend gezongen, het lied van L'Alsace ct La Lorraine en van Lo belle France En wat leert ons nu de nuchtere werkelijkheid Dat 25 jaar later openlijk in den Rijksdag verklaard wordt door vroegere protest-kandidaten, dat men naar Fran- krijk niet terug verlangt en dat de Fransche couranten bij geiegenheid van het 25jarig jubiieum der stichting van het Duitsche Rijk, hetreuren doch erkennen, dat de gevoelens der bevolking van de geannexeerde provincies niet meer dezelfde zijn als voorheen. Het gaat met vaderlandsliefde als met eeuwige vriendschap en eeuwige liefde, men kan zonder elkaar niet leven. Goed doch kom eenige jaren later eens kijken. Indien tegenwoordig ergeus, tot vervelens toe, misbruik gemaakt wordt van het woord vaderlands liefde, dau is het in Duitschland en wat staat daar tegenover Dat waar men ook komt, men geen twee pas kan doen, zonder een Duitscher te ontmoeten die het groote vaderland vaarwel heeft gezegd. Men sla onze staatscourant op, en het zal blijken, dat de groote meerderheid der genatura- liseerden, Duitschers zijn. En met het vrouwelijk geslacht is het nog iets anders. De openbare pleinen en straten der groote steden krioelen des avonds van alleenloopende vrouwen en meisjes, afkomstig uit het land van deugd en goede zeden, die alsdan den kost nog moeten verdienen. Waarom bleven ze niet in hun heimat In vroege eeuwen zijn vaak volksverhuizingen voorgekomen, oorspronkelijk zijn alle Europeesche volkeren nit Azie gekoinen. In de middeleeuwen hebben duizenden hun vaderland verlaten, de eenen om godsdienstige, de anderen om andere redenen doch bepalen wij ons tot het heden. Amerika is bewoond door een allegaartje van alle landen en is er volstrekt niet minder om, doch wat ons meer bepaald aangaatin 1890 woonden in Noord- Amerika niet minder dan 81000 Hollanders die dus niet zoo hokvast zijn, als men wel denkt. Dat komt nog beter uit, wanneer wij in nog een paar andere landen kijken. Er blijkt toch dat in dat zelfde jaar 1890, in Duitschland 56000 personen woonden, geboren in Nederland, en in Belgie met eene bevolking van 6 millioen, vond men onder de 170000 vreemdelingen, als de talrijkste kolonie de Nederlandsche, met 56000 zielen (waarvan in Antwerpen alleen 21000). Wat mij betreft, ik kom er rond voor uit, dat ik liever een welgesteld man ben in het buitenland dan een arme drommel in het land waar eenmaal toevalligerwijze inijn wieg op stond en wanneer mijn Nederlandschap de eenige belemmering is, dan wil ik het gaarne aan een ander afstaan. Bij het nasnuffelen van de verslagen der Provin ciate Staten kwam ik eenige jaren geleden, eene redevoering tegen, van wijlen den heer Hammacher waarin hij, zoo ik mij goed herinner, pleitte voor een verbindingsweg tusschen het 4e en 5e district. Hij wees er bij die geiegenheid op hoe de stoffelijke belangen van Z.-Vl. de bevolking veel meer naar Belgie wijzen dan naar Nederland. Bij het voorstel, om uit de Belgische gelden afkomstig van het waarborgfonds voor den spoorweg Rotterdam- Munster, een subsidie te verleenen aan den stoom- tram Breskens-Maldeghem, wees de toenmalige Minister van buitenlandsche zaken tevens oud- Gonverneur van Zeeland er eveneens op. In de Middelb. Ct. van 14 Aug. '95 vindt men een stuk geteekend H(ammacher) te Gr(oede) waarin het- zelfde wordt verklaard. En nooit heb ik in Holland ambtenaren van eenige ontwikkeling ontmoet die eenige jaren in Z.-Vl. waren geweest of zij verklaarden volmondig, dat die streek eigenlijk niet bij Nederland moest behooren. Juist daarom beweer ik dat bij de steeds toe- nemende ontwikkeling des volks, de meening van enkelen gemeen goed der massa zal worden en dat de kleinkinderen dat niet zullen laten weerhouden door consideration, welke bij de grootouders nog den doorslag gaven, alles werkt daartoe mee. Welk verschil tusschen het leven van nu en vroeger Yroeger was men zelden van huis, nu zijn velen zelden thuis. Hoevele broeders, zusters en kennissen uit de kinderjaren zijn niet naar het buitenland getrokken En die beweging zal nog dagelijks in kracht toe- nemen, naar gelang de verkeermiddelen beter worden. Nauwelijks verschijnt een nieuw land op het staatkundig tooneel zooals Belgie, Griekenland, Rumenie, Servie, Bulgarijeof aan het hoofd van het land komt als Koning een vreemdeling te staan. De gemalinnen der Koningen, zijn bijna zonder uitzondering vreemde Vorstinnen; vandaar dat de woorden van vreemde srnetten vrij' in het Wien Neerlands bloed" fatsoenshalve geschrapt dienden te worden. Baron Mackay, lid van de 2e Kamer (zoon van baron Mackay van Ophemert, vice-President van den Raad van State) werd wegens zijn verwantschap met den Schotschen adel Lord Reay, en door Gladstone benoemd tot Pair van Engelandlater werd hij Onder-Koning van Engelsch-Indie. Prof. Drucker, lid van de 2e Kamer, zag zijn broeder eveneens naar Engeland vertrekkenwaar hij het vorige jaar, na den val van Lord Rose- berry, gekozen werd tot lid van het Engelsche Parlement. Multatuli, Busken Huet, Alma Tadema en vele andere mannen van naam, waarop het lieve vaderland later veel trotscher zal zijn, dan op duizenden, die moeders pappot niet verlieten, vestigden zich voor goed in het buitenland. Baron Gericke van Herwijnen, gedurende meer dan een kwart eeuw, Nederlands vertegenwoordiger te Brussel, neemt ontslag uit den dienst, doch blijft te Brussel wonen. Waarom nu, verlieten de Koniginnen, Vorstinnen en hooggeplaatste personen hun vaderland P om de doodeenvoudige reden, dat zij het elders beter kregen dan thuis en ik zie niet in, waarom dat zou moeten worden afgekeurd. lets wat nog sterker is. Een Deensch officier ging in Pruisische dienst en annexeerde later zijn eerste vaderland. Dat was niemand minder dan de wereldberoemde Duitsche veldmaarschalk Von Moltke, voor wien in Pruisen meer toekomst lag dan in Denemarken. De oud-Minister Van der Bruggen schreef in 1860 in zijne studien over de verhouding tusschen de beginselen van gezag en vrijheid op staatsgebied, //dat hij van oordeel is dat er meer vaderlandsliefde ^leeft in het hart van een daglooner als van zijn ,/baas, omdat in de beurs of geldkist, de deugd z/der edele zelfopoffering om goed en bloed voor z/het vaderland veil te hebben, gewoonlijk niet z/bewaard wordt" en daarom was hij tegen census- kiesrecht en voor algemeen stemrecht. Minister Pierson was bij de behandeling der vermogensbelasting bevreesd, dat de rijke lieden, indien men hen te diep in den portemonnaie tastte, het lieve vaderland zouden verlaten, onder het uitroepen der woorden //er liggen voor ons in Nederland voetangels en klemmen". Dat die vrees niet ongegrond was, blijkt hieruit, dat in Amsterdam en elders de rijke lieden bij honderden de stad verlaten, zoodra de belastingen worden verhoogd. Minister Sprenger van Eijk vertelde onlangs in de Kamer dat de vermogensbelasting schandelijk wordt outdoken door de grootvermogenden. Een arme kerel, zeide hij, die een halve zak zout smokkelt, ook om een stuk droog brood te ver dienen, gaat de kast in, terwijl de millionair die de schatkist voor duizenden besteelt (en al betaalt hij ook wat hij aan een Staat schuldig is, nog vol doende overhoudt om royaai te leven) vrij van straf blijft. Nauwelijks had de Minister zoo gesproken of er ging een hoeratje op in de Kamer, dat herhaald werd in de pers over het geheele land. Ik heb echter nergens gelezen, dat de Minister de rollen in het vervolg zal omkeeren, en de arme smokkelaars vrij zal laten en de rijke lui in de kast zal laten stoppen. Indien praatjes gaatjes vulden, was zoo een Minister een Matador. De reden waarom ieder tegenover den Staat de een minder de ander meer oneerlijk is, ligt elders, doch voldoende is het, hier te constateeren, dat vaderlandsliefde vol strekt niet toeneemt met de beschaving, omdat vaderlandsliefde zijn grond vindt in het hart en het hart, wanneer het niet door het verstand wordt bestuurd, allerlei malligheden uithaalt. Een voor- beeld van onverstandige vaderlandsliefde. De Minister en de Gouverneur-Generaal die ons den Atjeh-oorlog op den hals hebben gehaald, worden gedurende hun geheele leven, met een pensioen bedacht ofschoon zij dit geld niet eens noodig hebben terwijl de arme stakkers, die strijdende voor de eer van de vlag, zich een vlerk hebben laten afschieten, later in het lieve vaderland teruggekeerd, moeten zien dat zij met een draaiorgel aan den kost komen. Waarom waren zij zoo onnoozel zult gij vragen Ik zal het u zeggen, zij hebben zich laten biologeeren met vaderlandsliefde, zoodat zij onbewust van hetgeen zij deden, voor anderen de kastanjes uit het vuur zijn gaan halen. Indien zij hun verstand hadden gebruikt, zouden zij tegen de rijke lieden gezegd hebben: willen jullie nog meer verdienen met koffie en peper het is goed ga zelf dan maar naar Atjeh of Lombok doch wij doen niet mee, want wat er van komt is toch voor jullie en voor ons blijft armoede toch altijd troef. Indien de arme lieden aldus sprakeu zou de liefhebberij om kolonien te veroveren spoedig verdwenen zijn. De mensch munt uit boven andere schepselen door zijn denkvermogen doch wanneer hij zijn denkvermogen niet meer gebruikt, zinkt hij beneden het redelooze dier. Vaderlandsliefde is eene prachtige deugd maar het misbruik hetwelk er van gemaakt wordt is niet te beschrijven. A. L. S. (Slot volgt.) EER NEUZEN, 20 Maart 1896. Naar men verneemt is over het algemeen den stand der wintervruchten te velde, in onze om- geving bevredigend, en v®ornamelijk komt de rogge zeer goed voor. Met den aanplant van aardap- pelen .Jieeft men hier en daar reeds een aanvang genomen. De commissie, in Zeeland, belast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 60 der wet tot regeling van het lager onderwijs, heeft bepaald, dat zij zich zal laten bij staan door de daarbij opgenoeinde heeren deskundigen voor het vak of de vakken, achter ieders naam vermeld, en onder welke deskundigen wij uit Zeeuwsch- Vlaanderen aantreffen de heereu P. Barentzen, directeur der rijks-norinaallesseu te Oostburg rekenen B. van Ruijven, directeur der rijks-normaal- lessen te Axelkennis der natuur. Aan den rijkiveldwachter P. H. A. van der Plaat, brigadier te Zaamslag, is tegen 1 April op verzoek ontslag verleend. Gisteren, 19 Maart, herdacht Ds. G. D. Kruijf te Angeren en Loo (Geld.) den dag, waarop hij, voor 25 jaren het leeraarsambt in de Ned. Herv. gemeente aldaar, aanvaardde. Voor dien tijd was hij o. a. werkzaam te Zaamslag welke gemeente zijne eerste staDdplaats was. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden, Vrijdag, aanbesteed Het uitvoeren van eenige werken tot uitbreiding van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. (Raming f 31,000). Voor dit werk was het laagst ingeschreven door de heer W. A. Verbruggen te Waddiuxveen, voor 32200. Honderd zes en dertig personen zijn in 1895 van de landmacht hier te lande, in Oost-en West- Indie en van het korps mariniers gedeserteerd, zonder dat omtrent hun lot bij de korpsen, waartoe zij behoorden, op 1 Januari jl. iets stelligs bekend werd. Gedurende de laatste weken trekken zeer vele Friezen naar Amerika. Tweemaal per week gaan spoorwagens vol zelfs, vanaf Leenwarden naar Rotterdam. Uit Akkrum c. a. vertrekken weldra ruim 20, uit Franeker c. a. niet een minder aantal personen, ja uit een enkele platte- lands-gemeente emigreeren binnenkort meer dan 50 Friezen om in 't verre Westen lotsverbetering te zoeken. Dinsdag werd door de rechtbank te Zierikzee uitspraak gedaan in eene, reeds ten vorige jare ook door ons vermelde, ontstane kwestie, tusschen doctor Q. uit het eiland Tholen en de erfgenamen van de overledene mej. N. Q. wed. L. W. te St. Maartensiijk. De erfgenamen werden n. 1. bij deurwaarders-exploit van 3 Juli 1895 gesommeerd tot betaling van een duizend twee honderd vijftig gulden, wegens geneeskundige behandeling en ge- leverde geneesmiddelen (21 visites en 14 fleschjes geneesmiddelen). De erfgenamen weigerden aan die sommatie te voldoen, en alstoen gedagvaard voor de rechtbank te Zierikzee. Alsnu werd op 18 Februari de zaak bepleit door Mr.» Fokker voor den eischer en door Mr. Van Hoek voor de erfgenamen, en vervolgens Dinsdag uitspraak gedaan en veroordeelde de rechtbank de gedaagde erfgenamen tot betaling aan den eischer van de som van 375. Het meerder gevorderde werd aan den eischer ontzegd, met zijne veroordeeling in de proceskosten ten bedrage van 170. Een sterke bende Cnbaansche opstandelingen onder Maceo is begonnen aanvallenderwijze op te treden. Zij hebben aanslagen onderuomen op de steden Guara, Batabano en Bejucal, doch werden teruggeslagen. Waar zij verschijnen, gaan zij voort met brandstiehten. Een poging om een viaduct bij Peraza te doen verbranden, moest worden opgegeven toen een gewapende trein verscheen. Bij de benden der opstandelingen hebben zich vele vrouwen aangesloten, die naar het zeggen der Spanjaarden grooteren moed toonen dan de mannen. Een noodlottige vergissing heeft te Cano op zeven mijlen afstand van Havana aan eenige soldaten het leven gekost. Het garnizoen der stad vuurde op een afdeeliug Spaansche troepen, in de meeningdat ze een bende rebellen was. De aanrukkende troepen, vermoedende dat de stad in handen der opstan delingen was, gaven eveneens vuur. Twaalf sol daten werden gedood, een kapitein, vier luitenants en 27 soldaten werden gewond. Uit Havana wordt geseind, dat de Cubaan- sche opstandelingen 14 werklieden te Palmiras hebben vermoord en daarna de vlucht hebben genomen, achtervolgd door de militairen. De opstandelingen hebben tevens getracht zich meester te inaken van Sagua-Tanamo, doch zij werden teruggeslagen met een verlies van 22 dooden en 80 gewonden. Tevens wordt gemeld, dat kolonel Inclan een beslissende overwinning heeft behaald op de troepen van Maceo en Bauderas. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 21 Maart. 5.27 5.48 Zondag 22 6.11 6.40 Maandag 23 7.16 8.1 Dinsdag 24 8.58 9.54 Woensdag 25 10.42 11.22 Donderdag 26 11.53 Vrijdag 27 0.19 12.42 TER NEIIZEHiSCHE OOIRAMT Uit blad verschijnt rdaandag-, Woensdag- en Vrijclagavond, uitgeawnderd op Feestdagen, bij den nitgever 1*. J. VAM BE 8A1BE te Ter Sienzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1