IfereenigiBg Jsorwaarts". ZONNEBLINDEN, Nieuwe TILBURY'S. onlanis Dienwe Cte n 3 io GeMte, E R I C H T. 1 R(*&RL1JKE ST Nt> Ilandelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Stoomzuivelfabriek te Hontenisse. Te koop aangeboden VOORHAN DEK: 2 gebruikte goede TILBURY'S, hoek der Leegstraat H. VAN A KEN, De houdster van 't beruclite bierhuis sloot de inrichting, en aan een troep jongelui die later de deur bombardeerden, werd de toegang geweigerd Daarna gingen zij het huis van buurman S binnen, waar zij spoedig een duel aanvingen met stoelen, tafels en glazen, die rinkelend op den grond vielen. Eene arrestatie werd gedaan van iemand die onophoudelijk twist zocht met de middernachtzending en den wachthebbenden politiepost. Op den 7dcn April a. s. zal Jan Maandag, een Vlissinger van geboorte. de bekende Amster- damsche decoratiescbilder den dag herdenkeD, waarop hij voor 25 jaren zijne loopbaan aan het Paleis voor Volksvlijt aanving. Het zal natuurlijk een feestavond zijn, want de knappe geestige decorateur heeft een massa vrienden. Bij de mede- deeling van dit feit kan een aardige grap verteld worden. Het is een jaar, misschien langer geleden Willem van Zuijlen en Maandag gingen op een avond door de Kalverstraat en 't gesprek liep over Van Zuijlen's aanstaand jubileum. Maandag had 's middags goed gedineerd en hij verkeerde nog een klein beetje onder den invloed. Hij begon ook over zijn jubileum te spreken, 7 April 189.6 Dat zal mooi wezen beweerde hij. Van Zuijlen, om hem te plagen, beweerde het tegendeel en Maandag, niet gevoelend, dat hij gefopt werd, viel uit Wat is dat P niet mooi P Ik ben een voornaam schilder, een heel voornaam schilder. Let jij nou maar eens op 7 April 1896. Meer zeg ik niet. Den volgenden morgen was Maandag natuurlijk het geheele gesprek vergeten. Verbeeldt u dus zijne verbazing, toen hij 's middags een briefkaart ontving uit Utrecht met het adres Aan den heer Jan Maandag, voornaam schilder, Amsterdam. En op de andere zijde 7 April 1896. Maandag begreep er niets van. Den volgenden morgen twee briefkaarten, den uit Maastricht, een uit Groningen, volkomen gelijk aan de eerst ontvangen kaart. Maandag was stom van verbazing. Den dag later drie briefkaarten, een uit Brussel, een uit 's Hertogenbosch, een uit Hengeloo. Maandag peinsde wie 'in dat toch kon geleverd hebben. Hij had toch, voor zoover hij wist, niemand over zijn aanstaand jubileum gesproken. De volgende dagen kwamen er weer briefkaarten, van alle mogelijke plaatsen van het land. Het adres en de inhoud waren gedrukt Nog sterker, op een dag kreeg hij twee en twintig briefkaarten uit twee en twintig dorpen in Nederland en uit Belgiii en uit Frankrijk en uit Duitschland, met zijn portret er op en daar- onder het veelzeggende 7 April 1896. Maandag was woedend. Elken middag als hij thuiskwam, lag er een stapeltje kaarten voor hem gereed. Hij sprak er zijn vrienden over, hij be- klaagde zich bij Van Zuijlen, zonder eenig ver- moeden op iemand. Willem, ik word er krankzinnig van. Het is een briefkaartenregen. Van morgen toen ik de deur uitging, duwde de besteller er mij drie in mijn hand een uit St. Petersburg, een uit Lutje- broek en een uit Lombok Van Zuijlen beklaagde hem met een heel ernstig gezicht en liep met hem mee, naar't paleis. Aan den ingang stonden twee bestellers borden, waarop met vette letters gedrukt was 7 April 1896, meer niet. Van Zuylen zag Maandag aan en schudde mee- lijdend het hoofd. Arme kerelArme Jan En tot vandaag toe weet Maandag niet, wie hem deze verschrikkelijke dingen heeft aangedaan Hij heeft geen vermoeden en Van Zuylen, die een massa menschen kent, hier en elders, die zijn kennissen heeft in Indie en in Amerika, in Rusland en in Duitschland, kan hem ook niet uit den droom helpen 'tis nu maar te hopen, dat Maandag's jubileum hem een schitterende schadeloosstelling voor zooveel leed zal wezen Nu, daar ziet het wel naar uit. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren Louis Bouwmeester, Van Zuylen, J. H. Rossing, Joh. Braakensiek, N. van Harpen, Jos. M. Orelio, Desire Pauwels, L. H. Chrispijn, E. W. de Jong, J. Timmer, A. Reijding, J. C. de Gooijer. DE RAMP TE JOHANNESBURG. Een ooggetuige van de dynamietontploffing te Johannesburg geeft in de Prov. Overijsselsche en Zwolsche Crt. een uitvoerige beschrijving, waaraan wij het volgende ontleenen: Het zal ongeveer ruim drie uur geweest zijn, toen ik, geheel verdiept in mijn werk, plotseling een ondoOrzicntbaar geelachtig scherm voor mijn oogen kreeg. Op 't zelfde oogenblik hoorde ik een gekraak en een doffen slag (ik kan niet zeggen dat het een harde slag was) en voelde iets op mijn linkerschouder en op mijn rechterarm. Ik dacht aan een aardbeving, sprong op, over de teekentafel heen en door het geopende raam. Dit wat ik hier schrijf was alles het werk van een paar seconden. Voordat ik het wist stond ik een pas of twintig van het gebouw af en zag den een na den ander met een verschrikt gezicht uit de verschillende met groote bureaux vliegen met ontbloot hoofd en van onder tot boven met stof bedekt. Dat gele scherm was niets dan stof geweest en hetgeen ik op mijn armen gevoeld heb, inoet een stuk van den zolder en een paneel uit een deur zijn geweest, zooals ik later bemerkt heb. Toen ik dan buiten stone en om mij heen keek, zag ik, toen de stof opge- trokken was, niets dan ingevallen daken, verwoeste ramen en deuren en gewonde menschen. De huizen in den omtrek waren zwaar be schadigd en de nieuwe ronde locomotiefloods, die nog niet in gebruik doch geheel gereed was, was ingestort. De meesten dachten eerst dat er een stoomketel van een 5 minuten verwijderde stoom houtzagerij gesprongen was. Van verre zag men al, dat deze fabriek een puinhoop vormde. Er was daarin geen paal op zijn plaats gebleven. Hier en daar lagen de lijken van paarden en muilezels en werden ongelukkige, verminkte menschen (meest kaffers) onder de stukken hout weggehaald. z/In een oogenblik was bijna geheel Johannesburg op de plaats des onheils. Spoedig werd het duidelijker wat het ougeluk veroorzaakt had. Er stond nabij de houtzagerij een trein, waarin zeven wagens met dynamiet. Hoe het is gekomen kan niemand nog met zekerheid zeggen? maar het dynamiet is ontploft. De weggeslingerde stukken ijzer en hout en de kolossale luchtdruk hebben een vreeselijke verwoesting aangericht. z/Een eindje verder lag wat men de voorstad van Johannesburg kan noemen. Daar was de verwoesting het grootst. Het is een stad in een halven cirkel gebouwd. Natuurlijk niet met ge- regelde straten, de huizen staan hier en daar verspreid, maar toch tamelijk dicht op elkaar. Het geheel neemt zoowat een uitgestrekfheid van heel Zwolle in. De meeste menschen, die hier wonen, zijn Afrikaners, menschen uit Engelsch-Indie, Chineezen, Kaffers enfin, van alles door elkaar, De meesten leefden hier van hun winkeltjes of tuintjes, of waren werkzaam bij een der vele maatschappijen. Velen hadden van hun met zwaren en langen arbeid verdiend geld een eigen huisje kunnen bouwen, of wel ze hadden van de regeering een stukje grond gekregen om hun geluk op te beproeven. De meeste menschen waren hier tevreden en leefden gelukkig. Op mijn weg naar deze buurt kw amen mij al wagens vol gekwetsten tegen en werden er dooden weggedragen. Van de huizen is er niet den blijven staan. De stad is een puinhoop al puinhoop. Iedereen was in de weer. Mannen en vrouwen staken de handen uit de mouwen om hetzij de ongelukkigen onder de puinhopen te voorschijn te brengen hetzij de gewonden te verbinden of de dooden in te wikkelen. Bijna geen huisgezin of er waren slachtoffers gevallen. Van de drie of vier personen, die vroeger een familie uitmaakten, was er een overgebleven. De stukken ijzer, ge- broken asscn enz. van de spoorwagens waren overal gezaaid en naar alle waarschijnlijkheid hebben deze zooveel ongelukken veroorzaakt. Een vol spoorwegwiel lag op vijf honderd meter van de plaats der ontploffing verwijderd en- was wel een halven meter in den harden grond gedrongen. Een seinpaal, welke dicht bij de plaats der uit- barsting stond, lag een heel eind verder in het veld. Op de plaats waar de wagens met dynamiet gestaan hadden, was een groot gat in den grond geslagen. Het gat moet zoo ongeveer 300 voet lang, 100 voet breed en 50 voet diep zijn. Er is dan ook niet minder dan ruim 55 ton dynamiet ontploft. Van de spoorwagens was op de plek zelf bijna niets meer te vinden. Alleen twee zwaar beschadigde wagens lagen op den rand van het gat. Een wagen vertoonde den aanblik van een hoop oud ijzer. Stukken van de ijzeren sleepers lagen overal verspreid tot op hotiderden meters afstand. Aan den anderen kant van het gat stond de lijn in een halven cirkel naar boven. In 't midden der verwoeste huizen is een open plek gemaakt waar de lijken werden nedergelegd onder een soort tent, die spoedig was opgericht. De gewonden werden naar de hospitalen vervoerd. 't Aantal dooden wordt geschat op .circa honderd, die der gekwetsten op meer dan het dubbele. Van een ladingmeester en een treinsmid is geen stukje teruggevonden. Een man verloor zijn vrouw, twee kinderen, moeder en schoonmoeder, terwijl van een derde kindje de arm gedeeltelijk werd weggeslagen. En zoo zijn er vele gevallen, te droevig om op te noemen. Den volgenden dag kwam de staatspresident. 's Middags om vier uur had de begrafenis plaats. Een veertigtal lijken werd grafwaarts gebracht en dit droeve schouwspel heeft zich de volgende dagen telkens herhaald. Drie uur na het ongeval waren er reeds 35,000 pond sterling voor de ongelukkigen ingezameld en dat bedrag groeit van minuut tot minuut. r is dan ook veel geld noodig Z E E T IJ I I N E fSi. Van 16 tot en met 17 Maart. a s a Van 16 tot en met 17 Maart werden langs de Oostsluizen alliier 13 binnenvaartuigen op en 17 ifgeschut en langs de Westsl. 2 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 19 Maart. 4.23 4.38 Vrijdag 20 4.53 5.9 Zaterdag 21 5.27 5.48 Zondag 22 6.11 6.40 Maandag 23 7.16 8.1 Dinsdag 24 8.58 9.54 Woensdag 25 u 10.42 11.22 Hulst, 16 Maart. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,95 a 48, Engelsch per I 12,05 12,09 Aan belanghebbende deelt de Nieuw- jaarscommissie mede, dat er a. s. Yrijdag 20 Maart nog een bedeeling zal plaats hebben van BROOD. Heden is de Belgische steen voor de 5di maal verhoogdthans met 50 cent. G. VAN DER PEIJL. Ter Neuzen, 18 Maart 1896. KIJKUIT. Aan de leden wordt kennis gegeven, dat de door de heeren Hamelink Verslijs te Ter Neuzen geleverde Ammoniak-Superphosphaat bevat 6,90 percent stikstof en 9,87 phosphorzuur, zoodat deze meststof aan de voorwaarden heeft voldaan. HET BESTUUR. Beleefd wordt UEd. uitgenoodigd eene proef te nemen met de Boter, Roomkarnemelk en Gepasteuriseerde afger. melk uit de De Boter wordt uitsluitend bereid uit Gepas- teuriseerden Room en bezit dientengevolge een heerlijken smaak, zoodat men, na ze eenmaal te hebben gebruikt ongetwijfeld geen andere soorten boter, welke dikwijls maar al te veel in zuiverheid te wenschen overlaten, zal gaan nuttigen. Roomboter (vanafl6Maarta.s.)per^K.G. 62£ ct. Roomkarnemelk per Liter 4 ct. Gepasteuriseerde afger. melk 4 ct. Te Ter Neuzen alles franco aan huis bezorgd door R. SC1IEELE Hz. P. J. R. DAMSTE, Directeur. 4 paar geheel nieuwe groot 1,96 M. bij 1,04 M. en 3 paar dito, groot 2 M. bij 1,08 M. J. SCHEELE Dz bouwkundige, Ter Neuzen. Te bezichtigen ongeschilderd. AAM JLAGEN PHIJS. Ter Neuzen. F. WALRAVEN. Neemt oude in ruiling over. De ondergeteekende maakt bekend aan zijne achtbare kalanten, dat hij is VERHUISD van den Westragel n°. 4 naar den vroeger bewoond door den Notaris Sabot). Hij boopt zooals vroeger de gunst van een ieder te genieten. Apotheker-Drogist, hoek der Leegstraat, Selzaete. Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Maart. Cornells Jacobus Henderikse, ond 32 j., jm. en Janna Cornelia Eekman, oud 27 j jd. 5 Maart. Geerard Dieleman, oud 23 j., jm. en Neeltje Jansen, ond 20 j., jd. Geboorten. 6 Maart. Malhilda, d. van Adriaan Vereecken en van Elodie Meul. 7 Maart. Izaak Jannis, z. van Pieter van Vliet en van Johanna Cappon. 8 Maart. Pieter Jaco bus, z. van Pieter Bareman en van Pieternella Schuitvlot. Leendert Jan, z. van Bastiaan 't Hart en van Jacoba Pieter nella Kaijser. 14 Maart. Petrus Franciscus, z. van Petrus Franciscus van Itumste en van Desideria van Assel. 15 Maart. Jan, z. van Daniel de Feijter en van Anna Maria van Langevelde. Adriaan, z. van Willem Kempe, en van Sara Bolleman. Janneke, d. van Marinus Mieras en van Pieternella van den Berge. Jacob, z. van Sjoerd Laansma en van Neeltje van der Kooij. Overlijden. 2 Maart. Suzanna Abigael van den Bergh oud 42 j., echtg. van Jan van Doeselaar. 8 Maart. Lambertus Rinn, oud 12 d., z. van Cornelis en van Janneke Florussen. 9 Maart. Adriaan Pieter Haak, oud 2 rn., z. van Cornelis en van Maria Riemcns. 15 Maart. Jacobus de Putter, oud 3 m., z. van Pieter en van Sara Balkenende. Cling'*- Geboorten. 1 Maart. Aloijsius Josephus, z. van Leopoldus Gardemont en van Maria Sijlvia Galle. 5 Maart. Mathilda Virginia, d. van Ludovicus Josephus Locke- feer en van Pelagia Schuddings. 6 Maart. Gustavus Renatus, z. van Franciscus Constantinus Praet en van Lucie Clemen tina Smet. 7 Maart. Charles Louis, z. van Fransiscus Schud dings en van Seraphina de Belie. Elisa Maria Josephina, d. van Isidorus Henricus van Geijt en van Mathilda de Potter. 10 Maart. Florimondus, z. van Fredericus Bleijenbe van Maria Ludovica Warrens. 12 Maart. Maria Fi d. van Leopold Meerschaert en van Angelina van de Vt Overlijden. 1 Maart. Rosalia Francisca Lernout, oud 67 j., wed. van Carolus Ludovicus Herreweijens. 10 Maart. Franciscus de Potter, oud 3 j., z. van Joseph en van Clementina van den Broeck. Hoek. Overlijden. 1 Maart. Suzanna Pladet, oud 70 j. echtg. van Levinus Weesepoel. 5 Maart. Helena Buize, oud 1 j., d. van Gelein en van Maria Bolleman. Frans Abraham van Hoorn, oud 4 m., z. van Abraham en van Jacoba van Doorn. 10 Maart. Marinus Verbrugge, oud 75 j weduwn. van Pieternella Bruggeman. Jan Bakker, oud 56 j., echtg. van Adriana Donze. Honlenisse. Geboorten. I Maart. Petrus Johannes, z. van Alphonsus Adrianus Adriaansens en van Sophia Antonia Grimminck. Maria Emilia Mathilda, d. van Ferdinandus Seraphinus Brassel en van Aureliana Pieters. 2 Maart, Josephus, z. van Jacobus Tieleman en van Amelia Merk. Louisa Apolonia. d. van Josephus van Ombergen en van Anna Catharina Gordijn. 4 Maart. Elisabeth Maria, d. van Theophilus Herrewegh en van Apolonia Louisa Heije. 5 Maart. Maria, d. van Augustus Johannes van den Bosch en van Maria Louisa Boeijkens. 7 Maart. Johannes Henricus, z. van Johannes Henricus Blanckaert en van Paulina Rottier. 9 Maart. Leonardus Josephus, z. van Theodoor Cornelis Vereecken en van Eugenia Polfliet. 14 Maart. Leonardus, z. van Cornelis Roelans en van Cornelia van Meele. Overlijden. 7 Maart. Anna Catharina de Potter, oud 86 j., wed. van Pieter Francies Baart. Eduardus de Bakker, oud 10 ^d., z. van Jan Francies en van Apolonia de Wilde. 8 Maart. Johannes Franciescus Carpentier, oud 1 j., z. van Pieter Jacobus en van Paulina van HufFel. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Alphonsus de Vree en van Anna Catharina Boudewijn. 9 Maart. Desire Jacobus Strijdonk, oud 2 m., z. van Pieter Judocus en van Anna Catharina Baart. 10 Maart. Petrus Honore Goossen, oud 12 d., z. van Petrus en van Anna Maria Picavet. 16 Maart. Mathilda Neve, oud 1 j., d. van Jacobus en van Rozalia Taalman. Knewaclit. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Maart. Camile Adolf van de Walle, oud 23 j., jm. en Albertina Seraphina Meert, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Alphons, z. van Aloysius van Geersaem en van Marie Leonie Sturm. Overlijden. 6 Maart. Antonius Albertus de Pau, oud 87 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Maria Jacoba van Nieulande en uit het tweede huwelijk van Julie van Haelst. Maart. August Gijsel, oud 10 d., z. van Charles Ludovicus en van Maria Theresia van Overloop. 9 Maart. Alfred Cyrillus de Bruijne, oud 4 m., z. van Edmond en van Prudentia Onghenae. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Sas van Gent. Overlijden. 1 Maart. Celina Marie Theresia van Yooren, oud 8 m., d. van Telesphoras en van Fiorina Maria IJsebaert. 10 Maart. Pieter Franciscus Braet, oud 55 j., echtg. van Amelia Bernardina van Kerkvoorde. StoppelflijU. Geboorten. 2 Maart. Maria Anna, d. van Jacobus Vermeulen en van Elisabeth van de Velde. 6 Maart. Emma Louisa Anna. d. van Pieter Johannes Serrarens en van Louisa Cecilia Rademakers. 12 Maart. Johannes Nepomecemus, z. van Judocus van Assche en van Elisabeth Feijen. Overlijden. 1 Maart. Emelie Hemelaar, oud 19 j., d. van Cornelis en van Isabella Maria Aerts. 7 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Jacobus Cornelis de Wit en van Euphemia Maria Fassaert. 12 Maart. Anna Catharina de Booij, oud 73 j., wed. van Pieter Kool. 13 Maart. Mathilda Lauwens, oud 30 j„ d. van Petrus Jaco bus (overleden) en van Anna Catharina Kouijzer. 15 Maart. Anna Catharina Helmers, oud 74 j., echtg. van Franciscus Eligius la Feber. Kaamslag. Huwelijks-aangiften. 5 Maart. Dirk Dees, oud 24 j.. jm. en Catharina Zegers, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Maart. Henri Pieter van der Hooft, oud 23 j jm. en Maria van Kerkvoort, oud 39 j., wed. van Jozias Romeijnsen. Anthonij de Hulster, oud 24 j.i jm. en Geertruida Willemsen, oud 20 j jd. Geboorten. 1 Maart. Magdalena, d. van Jacobus de Feijter en van Fran<;oise Wilhelmus. 11 Maart. Jan, z. van Framjois Hamelink en van Geertrui Faas. 12 Maart. Karel Jacob, z. van Pieter Wisse en van Anna Maria Haak. 14 Maart. Jacobus, z. van Cornelis Pieter Oppe en van Geertrui Willemsen. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. gesl. van Adriaan Donze en van Adriana de Jonge. Overlijden. 15 Maart. Helena Buijze, oud 45 j., echtg. van Jacob Oostdijk. SEuiddorpe. Overlijden. 14 Maart. Joanna Judoca Maes, oud 71 j., wed. van Pieter de Vos. os VLAG. NAAM. ML Wanennaar. Lading. Eng. s.s. idem Noor. brik Deens. sch. Eng. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Voor Ter Xeuzen Hailing 2199 Londen Fulmar 3007 Liverpool Azha 891 Arendal Aerial 4.74 Vlissingen Van Ter Semen River Lagan I 2272 I Londen Voor Gent Goole Libau Ralph Creyke I 2065 Mathilde Joost 2278 Van Gent Hermann 2678 Anglia 2469 Abbotsford 2979 Spindrift 2003 Albert 1485 Calder 1784 Grangemouth idem Leith Londen idem Goole stukg. idem hout ledig stukg. stukg. vlas ledig idem stukg. idem idem idem i/ Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,00 a f ;e 4,80 a fWintergerst 7,00 a f Zomergerst f 6,00 a Haver 5,00 a f Erwten faPaardenboonen 5,80 a f Duivenboonen f 6,50 a Witteboonen 10,00 a Bruineboonen 8,00 a Boekweit f Lijnzaad fa f Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,10 a f- Eieren per 26 stuks f 0,75 a f Er waren ter markt te koop gesteld9 stuks hoornvee en 20 varkens. Verkocht 7 stuks hoornvee en 6 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3