uu b0'"!n "e Wa" bmre" Gemengde berichten. Telegrafische berichten. sneeuw in de hooge bergstreken gewoonlijk slechts in de maanden MeiJuli, zoodat wij nu een meer vervroegden wateraanvoer hebben. Men schrijft uit Vlissingen Door de directie der Kon. Maatschappij //de Scheldealhier is aan de bewoners der Aagje- Dekenstraat, welke straat grenst aan de terreinen van den scheepbouw, opgave verzocht van de ver- koopprijzen hunner perceelen met het doel om, ingeval van billijke eischen, al deze perceelen op te koopen, te doen afbreken en zoodoende de terreinen der fabriek aan die zijde der stad uit te breiden. t Is te bopen dat deze bewoners van niet gelijke zienswijze zijn als korten tijd geleden de bewoners der alstraat, tot wie ook dergelijk verzoek was gericht, waarvan de meesten echter door hunne fabelachtige sommen zulke uitbreiding der fabriek aan die zijde dezer stad totaal onmogelijk maakten. TER NEUZEN, 18 Maart 1896. Bij koninklijk besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer J. Spaanstra, thans directeur van het Rijkstelegraaf- kantoor te Amersfoort. (Reeds gisterenavond aan onze abonnes in de stad per bulletin medegedeeld. Volgens nadere informatie kunnen wij met zekerheid mededeelen, dat bij het voorgevallene alhier op jl. Zondagavond door den inspecteur van politie, gedurende de worsteling met de vier aan- vallers, geen revolverschoten zijn gelost, maar het revolver is afgegaan ten gevolge dier worsteling, door overmacht op den inspecteur welke alleen was. Ook die heeft in groot gevaar verkeerd, aangezien een kogel der twee afgaande schoten zijne boven- kleederen heeft getroffen en beschadigd. De aanranders waren vader, twee zoons en een bezoeker, doch de vader heeft alleen de kwetsuren bekomen. Omtrent de toestand van A. L. vernemen wij, dat de wonde in de buik door een schampschot is ontstaan en van geene beteekenis is. De kogel is in de kleeren gevonden. In de rechter-knie is de kogel nog niet verwijderd, of dit noodig zal zijn zal later uitgemaakt moeten worden. De toestand is voorloopig goed. Naar ons uit goede bron werd medegedeeld is in eene gisteren alhier gehouden vergadering van de hoofd-commissie voor de Zeeuwsch- Vlaamsche Zer.dingsfeesten in beginsel besloten om dit jaar in de nabijheid van Ter Neuzen het feest te houden. Daar het bestuur moet aangevuld worden wegens vertrek van enkele leden, zal op Woensdag 8 April nogmaals eene vergadering der hoofd-commissie plaats hebben, waarop een definitief besluit zal genomen worden. Het Zendingsfeest zal waarschijnlijk gehouden worden of op Donderdag 18 Juni of op Donderdag 2 Juli. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge- meester van Westdorpe de heer C. van Waes en tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden de heer A. G. V. Hombach. De gemeente Nieuwvliet vierde Maandag feest ter eere van den lOOjarigen Francois de Ren. De jubilaris werd in den namiddag per rijtuig van zijne woning afgehaald en naar het gemeente" huis gebracht, waar hij met zijne dochter en schoonzoon en zijn zoon de bezoeken der belang- stellenden afwachtte, gezeten in een fauteuil, hem door de gemeente vereerd. Van ieder huis wapperde de driekleur en aan de beide uiteinden der dorpsstraat was een nette eereboog van groen en bloemen met toepasselijk opschrift geplaatst; voor het gemeentehuis en voor de deur der woning van den lOOjarige prijkte een zeer net poortje van groen. Niettegenstaande het ongunstige weder was het dorpje prop vol menschen, die van alle kanten van het district waren toegestroomd. le 2 uur kwam het fanfarecorps van Groede met zijn bestuur den jarige, die 76 jaren in die gemeente heeft gewoond, eene aubade brengen en plechtig klonk het koraal van psalm 119, waarmede het korps aanving. Onmiddellijk daarna kwam het fanfarecorps van Schoondijke, waar De Reu geboren is, hem hulde brengen. Geen wonder dat er eene feestelijke stemming in het dorp heerschte. Ruim 600 menschen brachten een bezoek aan den krassen ouden man, die te vier uren, onder geleide van de beide muziekgezelschappen, weder naar zijne woning werd gebracht, om uit te rusten van de vermoeienissen van den dag. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld dat de man nog goed kan lezen, niet doof is, af en toe smaak vind in een pijpje, en zich zelven nog scheert. Van zijn 9° jaar tot zijn 85e heeft hij te Groede het'kleermakersvak uitgeoefend en is toen bij zijne dochter te Nieuwvliet gaan inwonen, waar hij nog langen tijd zijne eigen kleederen en die van zijne familie vervaardigde. j Volgens het N. v. d. D. werd den honderd- jarige een fraai uitgevocrd schilderij in olieverf vereerd, den grijsaard in zittende houding voor- stellend. Dit kunstwerk is vervaardigd door een veelbelovend jong schilder Hendrik van Cruijningen, geboortig van Zuidzande, leerling aan de Academie' voor schoone kunsten te Antwerpen. (M. Ct.) Hoek, 17 Maart. De Raad dezer gemeente besloot heden, naar aanleiding der beslissing van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid inzake de rolbrug te Ter Neuzen, zich daaromtrent tot de Tweede Kamer te wenden en het gemeente- bestuur van Ter Neuzen uit te noodigen evenzoo te handelen. In verband met de uit te voeren bestratings- werken werd goedgevonden de straat loopende naar den onderweg aan den Noorddijk te doen uitbreken, in de plaats daarvan een grindbaan te leggen en I met de uitkomende keien de dorpstraat te verbeteren. Naar aanleiding eener door het burgerlijk arm- bestuur gedane opgave werd een bedeelde van de kiezerslijsten voor 1896 geschrapt. Het verslag der nieuwjaarscommissie over 1895/96 werd voor kennisgeving aangenomen en daarbij goedgevonden der commissie 's Raads dank te betuigen voor hare werkzaamheden. Nog werd besloten het noodige zand aan te schaffen voor de paden der begraafplaats, terwijl een verzoek van JDieleman Fz., om verhooging van pacht van den door de gemeente gehuurden waterput tot eene volgende zitting werd aangehonden. Hulst, 17 Maart. Gisteren hield de heer J. Bauwens, veearts te Axel, alhier in de ,/Wapens van Zeeland" eene belangrijke lezing over boter- en vetvervalsching, welke door een talrijk publiek werd aangehoord. Eerst sprak de heer Bauwens over de margarine en hare bereiding en daarna over de boterwet, waaraan z. i. nog\ele fouten kleven, hetgeen hij in 't breede aantoonde. Ver- volgens kwam hij aan de talrijke vervalschingen, die plaats hebben met boter en vet, vervalschim?en schadelijk voor beurs en gezondheid. Van't hoogste belang is het daarom, dat men zuivere natuurboter van vervalschte weet te onderscheiden. Tal van scheikundigen hebben middelen aan de hand gedaan, doch deze zijn alle te moeilijk en eischen een laboratorium. In den laatsten tijd is door Dr. Jahr te Berlijn een apparaat in den handel gebracht, dat hij voor 5 verkrijgbaar stelt. Spreker toont en verklaart dit apparaat en laat door verschillende proeven zien, dat de uitvinder tamelijk wel geslaagd is om een leek het verschil te doen zien tusschen echte natuurboter en vervalschte. Toch kleven aan dit apparaat nog vele gebreken en menige proef mislukt, vooral als de vervalschte boter minder dan 50 pet. margarine bevat, iets, wat natuurlijk meest het geval is. Daarom heeft spreker zelf een middel uitgedacht en hij toonde het resultaat zijner proefnemingen aan het publiek. ledereen stond verbaasd over de genomen proeven, daar zelfs vervalschingen tot 10 pet. werden gouden bruiloft. Onder leiding van eene commissie uit de buren der jubilarissen, was eene viering van het feest georganiseerd, die naar wensch slaagde. In de straat, voor de woning van het gouden bruidspaar, waren eerepoorten, versieringen en viaggen aangebracht. In den voormiddag werden ,rloor genoemde commissie, namens de bewoners van het noordehjk deel der gemeente, geschenken aangeboden, waaronder een paar prachtige met leer bekleede feauteuils. Door het bestuur van het waterschap Walsoorden, waarbij de jubilaris dijkwachter is, werd een pen- dule aangeboden. In den namiddag werd door de harmonie //St. Cecilia eene serenade gebrachtonder de leiding van het hoofd der school werden daarbij door eemge meisjes toepasselijke liederen gezongen zeer treffend waren de toespraken van de meisjes ullems en Pauwels, die bouquetten aanboden. a, eene talrijke menigte hierbij tegenwoordig was, laat zich gemakkelijk begrijpen. De jubilarissen, beide nog gezond en krachtig, betuigden, zichtbaar aangedaan, dank aan alien, 111 hun feest belangstelling hadden getoond. '8 Gravenhage, 18 Maart. Eerste Kamer. Na afdoenmg van de thans ter behandeling gereed- komende ontwerpen uiteengaande zal vermoedelijk de Earner 15 April terugkeeren ter behandeling der ovenge zaken, waaronder het personeel. Bii aanneming hiervan zal daags daarna het regeerings- antwoord omtrent de kieswet aan de Tweede Kamer worden mgediend, die denkelijk veertien dagen daarna wordt bijeen geroepen. gestremdj de stoombooten hebben den dienst gestaakt Verscheidene ingezetenen dezer gemeente die buitendijks wonen, hebben hunne woningen moeten ontruimen. g Het water op de Waal staat boven verbodspeil voor de stoomvaart. De stoombooten mogen nu Uit Grave, van Maandag Tengevolge van den aanhoudenden val in de nvier hield gistermiddag te 4 uur de beneden- mond m den Beerschen overlaat op te werken, zoodat by gebrek aan watertoevoer ook de Beersche Maas buiten de stad viel. Hedenmorgen was de JtJttweg watervnj. De rivierstand is thans 10,17. De gierpont zal I morgen haren ouden dienst hervatten, en heden zijn de wagendiensten op de stations Cuvk en JXavenstein weder her vat. RECHTSZAKEN, Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Maart het volgende vonnis uitgesproken G. F. v. T., oud 25 j., werkman te Axel, is wegens vermeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Kantongerecht te Hulst. Ter gelegenheid van het optreden van den ontzagwekkenden Memisch heeft zich, naar de Haagsche kouter der Pr. Gr. Ct. meedeelt, een Haagsche sterke man geroerd op wit en zwart. In de arena^ heeft hij zich niet begeven, maar toen Ultdagende worstelaars van beroep Achilles uit zip tent beproefden te lokken, heeft hij in do Haagsche pers kort en bondig geantwoord //Wie zich met mij wenscht te meten, kloppe bij mij aan Van dezen sterken Hagenaar, een athleet bij uitnemendheid, vertelt men wonderen. Als gezeten lakker, wiens winkel een goeden naam heeft, draagt hij met ongeloofelijke vlugheid en gemakkelijkheid zakken meel naar den zolder, waartoe geen ander sterveling kans ziet. Onlangs ontving hij het bezoek van twee befaamde herculessen, die, in de residentie voorstellingen gevende, van de wondere lichaams- kracht van den Haagschen bakker gehoord hadden en een worstelstrijd met hem wenschten aan te binden. De bakker ontving hen vriendelijk in een zijver- onA w.aar een vat krenten st°nd, dat ongeveer kilo woog. Hij verklaarde zich bereidj den worstelstrijd met hen te aanvaarden, maar verzocht hun, eerst het vat krenten naar een ander vertrek te brengen, omdat hun dit in hunne bewegingen bij de worsteling hinderlijk kon zijn. Te vergeefs beproefde de een na den ander het vat op te tillen en weg te dragentoen omklemden de stalen armen van den bakker het vat en droeg de sterke man het in een ommezien weg. "V ervolgens terugkeerende en de twee circus- herculessen bekijkende, zei hij lachend, dat hij den stnjd tegen hun beiden aandorst. In een oogwenk grijpt hij het tweetal en klotst het zoo helt!g tegen elka'ar, alsof het een paar kadetjes of brooden uit zijn eigen oven waren. tleeren worstelaars weten dus, dat zij in de hofstad een athleet kunnen vinden, wiens beroep hem de zachtste stof doet kneden en wiens roeping hem met stalen vuist te werk doet gaan. Dat de vreemdeling jong was, wist zij door den vluchtigen blik, dien zij op hem geworpen had, toen hij haar van den grond tilde en in het rij'tuA plaatste. D Natuurlijk gevoelde zij zich door dankbaarheid tot hem aangetrokkenhet verheugde haar dan ook werkelijk, toen zij bemerkte, dat hij een beschaafd man was. Misschien hoopte zij we], dat hij van uiterlijk even begaafd mocht wezen, als hij naar den geest bleek te zijn. Hoe dit zij, het meisje verlangde er naar, zijn gelaat en gestalte duidelijk te kunnen onderscheiden. //Wij zijn er, sprak de markies eensklaps, toen het rijtuig een breede laan met statige boomen insloeg. W eldra stond het rijtuig stil voor de hooge stoep van het kasteel. De beide vreemdelingen sprongen er uitde oudste hielp de markies bij het uitstappen terwijl de jongste Marie de hand reikte. Zij zag hem onderzoekend aandoch daar hij met den rug naar het licht gekeerd stond, kon ze zijn gelaat niet onderscheiden en eenigszins teleurgesteld ging ze het kasteel binnen. De oude heer verzocht den vreemdelingen, hem te volgen, en geleidde hen naar een kleine huiskamer. (Wordt vervolgd.) vastgesteld. Daar deze methode geen geld of toestellen eischt en iedereen ze kan toepassen, gelooven wij velen een dienst te bewijzen hier de methode-Bauwens in haar geheel te laten volgen. Men doet een kleine hoeveelheid van de te onderzoeken boter in een potje, dat men op een zacht vuurtje plaatst, totdat ze een weinig kookt. Daarna neemt men het potje in de hand, houdt het wat schuin, zoodat de boter samenvloeit en schudt ze eenige oogenblikken, tot ze niet meer kookt. Nu giet men er 5 druppels zwavelzuur op, klutst met een vork of mes alles dooreen, giet er eene kleine hoeveelheid warm water bij en doet daarna het mengsel in een glazen buisje, dat men een paar malen schudt. Zuivere boter wordt eene schoone witte zich langzaam afscheidende massa. Het water dat bezinkt is ondoorzichtig melkachtig wit. Met margarine vefvalschte boter'krijgt eene° vuil gele kleur en het water dat zich afscheidt is helder. Aan den wand kleven vetvlokjes. Ten slotte sprak de heer Bauwens nog over de phenolphtaline, die in 't buitenland veel gebruikt wordt. Het woord van dank van den voorzitter en het handgekhip van het publiek waren voorzeker wel verdiend. Kloosterzamle. Zondag, 15 dezer, vierden L. M. 't Gilde en A. van der Hooft, alhier hun Eenigen tijd geleden schonk de Koningin-re- gentes aan het twaalfjarig zoontje van K. Mulder te Drachten, 100, om daarvoor in het Zieken- huis te Groningen te worden opgenomen, om eene operatie te ondergaan wegens dubbel gespleten lip en gehemelte. De knaap is nu uit het Ziekenhuis teruggekomen. Zijn gebrek is uitwendig bijna niet meer zichtbaar en zijn spraak is ook veel duidelijker geworden. de Kapelle a/d IJsel is overleden, in den ouderdom van 104 jaren, de oudste vrouw van Nederland, de wed. Vuijk, geboren De Hou. lot in de laatste oogenblikken haars levens was zij helder van geest. Men schrijft uit Sleeuwijk van Maandag: De waterstand op de Merwede is vandaag nog •30 c.M. gestegen en heeft thans eene hoogte bereikt als in de laatste jaren niet is voorgekomen. Zoo de wind, die hedenavond krachtig waait uit het zuid-westen, blijft aanhouden en vlak westelijk loopt, is er bovendien een lioog getij te wachten, waardoor het water waarschijnlijk een ongekende hoogte zal bereiken. Tengevolge van den hoogen waterstand is het vervoer voor passagiers en goederen naar Cleve Koln en tusschenliggende plaatsen via Zevenaar, voorloopig gestaakt. Uit Zwolle van Maandag Het water op den IJsel is sedert gistermiddag nog 34 c. M. gewassen. De peilschaal teekent hedenavond 2,56 M -J- N. A. P. Door het groote verschil van den waterstand binnen en buiten de schutsluizen kon er heden niet meer geschut worden, zoodat vandaag de booten naar Kampen en Amsterdam over het Zwartewater en over het Zwolsche Diep vertrokken zijn. De overtocht aan Katerveer geschiedt alleen met de boot. Uit Kralingsche Veer Door den hoogen waterstand, waardoor ver scheidene uiterwaarden onderloopen, worden ver scheidene zegenzalmvisscherijen verhinderd hare werkzaamheden te verrichten. le Brake] zijn de uiterwaarden overstroomd, zoodat het water van dijk tot dijk staat. De overtocht voor rij- en voertuigen is dientengevolge Zondagavond omstreeks half acht heeft zekere M.. Albers, bleekersknecht te Velp (bij Arnhem) zijne vrouw door eenige messteken vermoord. JNadat zij nog uit haar huis bij zekeren D. in huis was gevlucht, overleed zij tengevolge van veel bloedverlies aldaar, zittende op een stoel. Spoedig was de burgemeester van Rlieden, Mr. A. H. Brandt, met drie gemeente-veldwachters en een njks-velwachter ter plaatse van den moord aanwezig. Albers had zich intusschen in zijn eigen huis opgesloten, zoodat deur en vensters met geweld moesten worden geopend. Het kostte heel wat moeite hem te arresteeren, waarna hij naar het arrestantenhuis te 1 elp werd overgebracht, achter- volgd door honderden menschen, die hem allerlei scheldwoorden toeriepen. De moordenaar, gepensionneerd Oost-Indisch mihtair, is een man van ongeveer 50 jaren en staat bij politie en justitie slecht aangeschreven. Maandagmiddag, ruim 2 uur, arriveerde de justitie uit Arnhem, teneinde den moordenaar bij het vreeselijk verminkte lijk te brengen en hem in verhoor te nemen. Dit is reeds de tweede moord, die binnen den tijd van een jaar te Velp plaats vindt. Zaterdagnacht stonden de middernachtzende- Imgen te Utrecht als naar gewoonte op post in (3 Lellebroederstraat, toen hun iets ongewoons overkwam. Twee z. g. kellnerinnen uit een berucht huis hadden twist met haar hospes en besloten het huis te ontvluchten. Een der twee pakte alle kleeren zooveel mogelijk in een koffer, die zij naar buiten droeg, terwijl de ander ter sluiks hoed, mantel enz. boven uit het raam wierp, waarna zij in Wilde vlucht het huis ontvlood. Daar een der meisjes vroeger onder de hoede van het heilsleger was geweest, had een heilsoldaat een wagen gehaald, waarop de kleeren geladen werden en die door hem werd voortgeduwd. Een middernachtzendeling droeg een hoedendoos en trok den wagende beide meisjes volgden en daarachter een lachend publiek. De reis naar het Vrouwen-tehuis was te vergeefs, evenals die naar het Nicolaas-kerkhof, doch een aanvraag om logies in de Weistraat bij het heilsleger werd ingewilligd. Een kamer werd gereed gemaakt en de beide meisjes onder dak gebracht, nadat haar eerst een groote flesch cognac ontnomen was, wier inhoud in de goot werd uitgestort. Zitting van 12 Maart 1896. Veroordeeld zijn: Wegens jachtovertredingD. V., 21 j., werkman te Hon- temsse, tot f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Wegens op den openbaren weg spelen met en om geld j R' M., 14 j en C. E. L d. W„ 12 j., beiden te Hulst ieder tot ^0,50 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens nachtrumoer makenP. H., 25 i arbeider ie Stoppeld'jk, tot 2 boete, subs, 2 dagen hecht Wegens trekdieren onbeheerd laten staan op den openbaran weg: I". W 4o j., koopman te Zaamslag, J. 11. 37 j yoerman te Clmge (Eeigie), P. A. H„ 20 j„ broodbakker te Clmge (Zeeland), alien tot 1 boete, subs. 1 dag hecht Wegens aangespannen honden niet van muilkorven voor- zien A. B. 28 j., koopman te St. Jansteen, P. M„ 38 i. hecht"an te ge (ZeeIand)' ieder tot 1 boete, subs. 1 dag Wegens openbare dronkenschapP. J. v. H. 22 i metselaar te Hulst, tot J 1 boete, subs. 1 dag hecht.'- E. V.' 55 J., koopman te Clinge (Zeeland), tot f 1,50 boete, subs.' 2 dagen hecht P. H., 25 j., arbeider te Stoppeldijk, tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht. J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2