A lgemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeowsch-Vlaanderen No. 3281. Donderdag 19 Maart 1896. voor 36e Jaargang;* Onder geheimzinnige besclierming. Binnenland. jaLw A.BONNEMMT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADYERTESTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. folitieli Overziclit. In Engelands Lagerhuis is de Engelscli-Egyp- tische expeditie naar Soedan, ter sprake gebracht door William Harcourt, den ex-minister van finan- cien onder Gladstone en Rosebery. Cnrzoo zeide, dat de regeering sinds eenige weken mededeelingen heeft ontvangen over plaunen van de Derwisclien om naar Egypte op te rukken met Kassala als hoofddoel voor't moment. Het gevaar, dal Kassala bedreigt, moet terugwerken op Egypte, terwijl door de nederlaag der Italianen bij Adoua, de onge- rustheid werd vermeerderd. Daar de dapperheid der Italiaansche troepen evenwel bekend is, bestaat er hoop, dat zij de eer hunner vlag hoog zullen houden. Be Italianen zijn niet alleen in oorlog met de Abessiniers, doch zij bezitten ook Kassala en staan daar tegenover de Derwisclien. Aange- vuurd door de overwinning, kunnen de Derwischen niet alleen gevaarlijk worden voor Italie en Egypte, maar ook voor de belangen van Europa, en vooral voor de zaak der beschaviug. Daarom is besloten, dat in het belang van Egypte een oprukken der troepen naar Akashed, op ongeveer het twee derde deel van den afstand tusschen Wady Haifa en Dongola, noodzakelijk was. Het oprukken naar Dongola hangt niet alleen af van militaire, maar ook van politieke en financieele overwegingen. De regeering hoopt, dat daardoor dan tevens de bele- geraars der Italianen in Kassala zullen worden afgeleid en den Italianen hulp zal kunnen worden verleend. Wanneer het gevaar dreigender wordt, kan men, weldra nadere voorstellen verwachten. Harcourt vroeg gelegenheid om over deze ernstige zaak in discussie te kunnen treden. Balfour verzekerde, dat de regeering bereid was de discussie te aanvaarden, hetzij onmiddellijk of later, bijvoorbeeld Donderdag of Vrijdag. Labouchere verzocht verdaging der discussie, welk voorstel door den heer Charles Dilke werd ondersteund. Harcourt verklaarde, dat hij zich tegen het optreden der regeering moet verzetten, wanneer deze stap moet beschouwd worden als de eerste stap in de actieve politiek in Egypte. Balfour verdedigde het optreden der regeering, dat noodzakelijk is in het belang van Egypte en van de beschaving. De verdere handeling der regeering zal afhangen van de omstandigheden. De motie-Labouchere tot verdaging, omdat hij meende, dat de beschaving een voorwendsel is om vrije mannen te vermoorden, werd verworpen met 268 tegen 126 stemmen. De Eransche Kamer van afgevaardigden heeft FEUILLETON. Vnj bewerkt door AMO. 7) De markies verweerde zich dapper, maar kon zich niet bevrijden van zijn veel sterkere tegenpartij; deze wilde juist de zakken van den edelman ledigen, toen hij door een kreet van zijn makkers daariu gestoord werd. Op hetzelfde oogenblik knalde een pistoolschot en de schurk, die over Marie gebogen lag, sprong met een gil overeind. Een kogel had hem in de zijde getroffen en terwijl hij zich omkeerde naar den kant, vanwaar het schot was afgevuurd en weer zijn wapens greep, kreeg hij een slag op het hoofd, die hem ter aarde velde. z/Stel u gerust, mejuffrouw," sprak een vrien- delijke stem en tegelijkertijd voelde Marie zich van den grond tillen. Zij bespeurde dadelijk, dat haar redder een jongeling wasmaar voor zij den tijd had gehad, hem nauwkeurig in het oog te vatten, had hij haar weder in het rijtuig gezet en snelde naar den markies. Deze had zich weder opgericht want ook hem was iemand te hulp gekomen, en de schurk, die zijn zakken had willen ledigen, lag in zijn bloed te baden. De twee schelmen, die de paarden hadden vastgehouden, wilden nu op de vlucht gaan doch de een werd door een kogel neergeveld, terwijl de ander door een geweldigden slag met een pistool insgelijks ter aarde werd geworpen. //Zijt ge gekwetst vroeg de oudste der twee eergisteren, na verwerping van eenige tegen-voor- stellen, het regeeriugs-ontwerp betreffende de Parijsche tentoonstelling van 1900 en strekkende tot bewilliging daarvoor van voorloopig 20 inillioen franken dringend verklaard en de eerste 8 artikelen daarvan goedgekeurd. In den loop der beraadslagingen verklaarde Minister-President Bourgeois, dat reeds twintig mogendheden hunne deelneming hebben toegezegd. De Duitsche Rijksdag heeft eergisteren den post der begrooting van kolonien, waaruit zich het hef- tig debat over het incident Peters had ontsponnen, die namelijk betreffende het traktement van den directeur van het departement, goedgekeurd en daarna ook de afzonderlijke credieten voor Oost- Afrika, Kamerun en het Togo-gebied. Nog vrij wat steenen werden echter, voor men tot dit besluit kwam, Dr. Peters naar het hoofd geworpen. De afgevaardigde Bebel verklaarde, dat de man zich nooit zoolang had kunnen hand- haven, zonder de gunst van hooggeplaatsten, en Lieber noemde den zoogenaamden krijgsraad, welke Peters heeft doen voorafgaan aan de ophanging van het negermeisje, een der walgelijkste eind- der-eeuw-fratsen, als ooit in dit ontaardingstijdperk ten beste zijn gegeven. Niet alien echter braken af. Zoo waarschuwde directeur Kayser tegen het over-een-kam-scheren van nu ook alle koloniale ambtenaren, gelijk Bebel deed, die het had voorgesteld als zouden de ge- dragingen van Leist, Wehlau en Peters zoo ongeveer de type zijn voor het optreden van alle kolouiale beambten. Er waren ook dingen, waarop men trotsch kon wezen de onderdrukking van den slavenhandel o. a. en eene ontwikkeling van materieelen voorspoed. Von Kardorff verklaarde, dat voor eene ver- standige koloniale staatkunde altijd in den Jtijksdag eene meerderheid zou te vinden zijn. Toen in den loop van het debat door een der sprekers althans aan een kolonialen ambtenaar hulde werd gebracht als aan de type van een eerlijk en rechtschapen man, namelijk aan Von Wissmann, gingen er van alle kan ten toejui- chingen op. Als wijziging in het kiesrechtontwerp wordt door de regeering voorgesteld, dat met het oog op kleinere gemeenten voor de gemeenteraads- verkiezingen, in afwijking van het bepaalde in art. 50 der kieswet, in kiesdistricten met minder personen, die zoo juist van pas den markies en zijn dochter te hulp waren gekomen. z/Neen mijnheer," antwoorde de markies//ook geloof ik niet, dat de schurken me iets ontroofd hebben." z/Dan kwamen we nog juist bijtijds. Indien ge nu weer in uw rijtuig wilt plaats nemen, zullen wij den koetsier gaan bevrijdende schurken hebben hem daar aan een boom gebouden." De roover, die door den slag met het pistool was neergeveld, had onder het wisselen van deze woorden zijn bewustzijn teruggekregen hij sprong op en vluchtte over de vlakte. Zoodra de man, die den koetsier wilde bevrijden, dit zag, snelde hij den roover na. De markies zag angstig naar zijn dochter om en was zeer verheugd, haar in het rijtuig te zien. z/Zijt gij gekwetst vroeg hij bezorgd, terwijl hij haar liefdevol aan het hart drukte. yNeen vader," antwoordde Marie//mij is geen leed gedaan." "Goddank Hij zegene onze redders sprak de markies met warmte. De man, die den vluchtenden roover vervolgd had, kwam nu terug. z/Ik heb van de verdere vervolging afgezien," verklaarde hij, zwaar hijgende van vermoeienis. z/De schelm is in de rivier gesprongentoen heb ik hem aan zijn lot overgelaten. De weg is nu veilig, heer markiesik geloof niet, dat ge op uw verdere reis nog verontrust zult worden. Wees zoo goed plaats te nemende koetsier zal dadelijk weer op den bok zijn." Hij ging naar den koetsier, sneed met zijn doik de touwen door, waarmee hij aan den boom was dan 2000 kiezers voor den gemeenteraad, de candidiatstelling door ten minste l/i0 gedeelte van het aantal dier kiezers vereischt wordt. Is het aantal dier kiezers minder dan 120, dan wordt de candidaatstelling door ten minste 3 kiezers vereischt. Voor de candidaatstelling voor de Provinciale Staten wordt voor alle kiesdistricten van minder dan 2000 kiezers het getal van ten minste 1/i0 der kiezers vereischt. Als dag der gewone verkiezingen wordt nu, evenals voor de verkiezing voor de Tweede Kamer, ook voor die voor de Provinciale Staten en voor den gemeenteraad de eerste Dinsdag der maand Juni voorgesteld. Dat op die wijze de verkiezingen voor de ver- schillende vertegenwoordigende lichamen kunnen samenvallen levert geen bezwaar op, omdat, vol- gens het voorstel der regeering, de dag der ver kiezing slechts is de dag van de inlevering der namen van de candidaten, waarover zal gestemd worden. Deze stemming zelve heeft later plaats. In de gemeenten, waar tegen het samenvallen van de dagen van stemming of herstemming voor de verschillende lichamen bezwaar zou kunnen bestaan, kunnen de gemeentebesturen daarvoor verschillende dagen aanwijzen. Eergister brak te Rotterdam een werkstaking uit onder de bootwerkers, in het bijzonder belast met het lossen van ijzererts-booten. Voor de eerste maal werd de Katendrechtsche haven, in het bijzonder voor erstlossing ingericht, in gebruik genomen. Deze haven is in het bezit van elek- trische kranen, zoodanig ingericht, dat van elke ploeg werklieden er drie kunnen worden gemist en daar een ijzererts-boot gewoonlijk drie luiken heeft en voor elk luik een ploeg werklieden beschikbaar moet zijn, bestaande uit 12 man en den weger, werden dus driemaal drie werklieden overbodig. Doch toen nu de firma Wm. H. Muller Co. voor de lossing van het stoomschip z/Drott", van Oxelosund, van deze kranen gebruik wilde maken en de vermindering van het getal manschappen invoeren, wat een niet geringe be- sparing op de kosten zou geven, verzetten de werklieden zichzij eischten arbeiden met vol- bemande ploegen of niet; en daar hieraan niet werd toegegeven, legde men het werk neer, wat daarop ook geschiedde doot de bootwerkers op de elders lossende ijzererts-booten, waarvan er juist zeer veel aanwezig wareneergisteravond was op alle booten het werk neergelegd. De stakende bootwerkers vergaderden eergister- gebonden, en groette den markies en de jonkvrouw, om zich met zijn kameraad te verwijderen. z/Neen, neeD, mijn vrienden, zoo laat ik u niet gaan," riep de markies, die intusschen geheel van den schrik bekomen was. //Zeg mij toch, ik bid u, aan wie heb ik de redding van mij en rniju kind te danken z/Het toeval heeft ons hierheen gevoerd om u uit de verlegenheid te redden; ieder rechtschapen mensch zou u bijstand hebben verleend, mijnheer. Gezijt ons dus geen dank verschuldigd," antwoordde de oudste der twee vreemden. z/Integendeel," hernam de markies, //ge hebt mij ten zeerste aan u verplicht, heeren. Ik ben meer dank schuldig aan hem, die mij uit rechtsgevoel bijstand verleent, dan aan iemand, die uit achting en vriendschap zijn leven voor mij waagt. Mijn kasteel ligt nauwelijks een mijl van hier. Gaat met mij, heeren, en blijft tenminste dezen nacht bij mij vertoeven. Komaan, aarzelt niet, ge moogt niet weigeren." De twee vreemdelingen wisselden fluisterend een paar woorden met elkaar en verklaarden toen, dat zij de uitnoodiging aannamen. Zij stapten in het rijtuig en een paar minuten later werd de reis voortgeze't. z/Morgenvroeg zal ik lieden zenden om de lijken der roovers te halen en aan het gerecht over te leveren," verklaarde de markies. //Maar," voegde hij er bij, /7uw hulp was hoognoodig. Ik heb enkele staaltjes van deze roovers gehoord, en daaruit blijkt, dat zij laaghartige, wreedaardige schurken zijn." z/Zij zouden u toch niet gedood hebben vroeg Marie. avond. De voorzitter der vereeniging ,/de Neder- landsche vlag" legde aan de circa 400 verzamelden de vraag voor, wat men zou doen. Hij voor zich bleelc de meening toegedaan, dat de goede cargadoors, die met volbemande ploegen en tegen vol loon lieten werken, niet mochten lijden om de handelingen van een ander, en hij stelde voor, het werk overal te hervatten, met uitzondering alleen voor het stoomschip //Drott", tenzij men ook daar van volbemande ploegen gebruik maakte; de boot werkers, aangenomen om die boot te lossen, mochten niet aan het werk gaan en zouden worden schadeloos gesteld door de anderen. En nadat tot middernacht was gediscussieerd, wijl een kleine minderheid voor algemeene staking was, werd het voorstel des voorzitters aangenomen en een commissie benoemd, om dit besluit uit te voeren en tevens een organisatie onder de bootwerkers voor te bereiden, teneinde het groot aantal ingeslopen misbruiken voor goed den kop in te knijpen. Tegen Zondag is een meeting belegd. De //Drott" en het kantoor der firma Muller werden gister door de politie bewaakt. Ongeregeld- heden kwamen echter niet voor. De //Teutonia", een boot met erts van Poti, werd gister te Rotterdam verwacht. Deze boot gaat waarschijnlijk naar Vlissingen, andere te ver wachten booten naar Amsterdam, om daar te lossen. Het is wel opmerkelijk, zegt het Nieuws, dat, nadat nog in het begin dezer maand de rivier- standen zoo buitengewoon laag waren, waardoor de scheepvaart reeds in vele riviervakken beperkt was, thans voornamelijk de Rijn zoozeer gezwollen is, dat overstroomingen, vooral in Zwitserland en Duitschland, daarvan het gevolg zijn. Ook laten zich de hooge waterstanden, waardoor de uiter- waarden, steenfabrieken enz. langs den Neder-Rijn, de Lek, de Waal, den IJsel enz. ondergezet worden, gevoelen, en hoewel er op het oogenblik nog wel geen gevaar voor de over het algemeen goed in orde zij rule hooge bandijken dreigende is, zoo zou er toch bij invallend buiig weer en toenemenden was hier of daar gevaar voor schade ofoverstroo- ming kunnen bestaan. Die plotselinge toeneming van den belangrijken wateraanvoer kan hoofdzakelijk worden toegeschre- ven aan den aanhoudenden regen in het bovenland en het zachte dooiweder, ook reeds zoo het schijnt op de hooge bergen, waar de Rijn zijn oorsprong neemt, en waardoor het sneeuwwater, vereenigd met den overvloedigen regen, thans plotseling en vroeger dan dit gewoonlijk in strengere winters plaats heeft, afkomt. In andere jaren smelt de z/Daar zouden ze niet veel bezwaar in gezien hebben, mijn kind. Maar dat was niet het ergste, wat we van hen te vreezen hadden." //Was dat niet het ergste, vader?" z/Neen, mijn kind z/M at zouden ze dan nog erger kunnen doen //Herinnert ge u dien rooversaanval niet meer, nu een maand geleden, waarbij een meisje van uw leeftijd zoo wreed werd mishandeld Marie herinnerde zich nu dit voorval en slaakte een zwaren zucht; de dood kwam haar minder verschrikkelijk voor dan het lot, dat dit arme meisje getroffen had. z/Maar ik weet nog altijd niet, aan wie ik zoo- veel dank schuldig ben voor onze redding," zeide de markies nu, zich tot zijn bevrijders richtende. z/Heb slechts geduld, heer markies," antwoordde een der vreemdelingen, „ge kunt u daarvan over- tuigen, zoodra ge in uw kasteel zijt aangekomen." z/Mijn Hemel, ik meen die stem te herkennen riep de markies verwonderd uit. //l)an zult ge misschien ook het gelaat herken nen, zoodra ge het zult zien," zei de vreemdeling lachend. De markies vroeg niet verder en sprak met den vreemdeling nog eenigen tijd over de roovers en hunne gruweldaden. Marie was intusschen in gesprek gekomen met den reisgezel, die tegenover haar zat. Eerst deed zij beschroomd een paar vragenmaar toen zij bemerkte, dat de vreemdeling zich zeer wellevend wist uit te drukken, liet zij haar terughouding varen en werd het gesprek levendig en ongedwongen. Het is licht te begrijpen, dat zij gaarne wilde vernemen, met welke lieden zij te doen had. NEIJZENSCHE Hit bind verschijn# Woensdasr- en Vrijdasavond, ultgezonderd op Feettdagen, bij den uitg-ever 1*. Ji. VAS OK IAXHE te Ter Xeuzen. BBBB—"eg—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1