Algemeeo Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeawscb-Vlaanderea No. 3279. Zaterdag 14 Maart 1896. 36e Jaargang. Onder geheiinzinnige b esclierming. Binnenland. ABONNEMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. foliiiek Overzicht. De nieuwe Italiaansche Minisler van Buiten landscbe zaken heeft aan de gezanten der mogend heden een circulaire gericht, waarin bij zijn ver- trouwen uitdrukt op hun vriendschappelijke medewerking tot ontwikkeling der goede betrek kingen tusschen Italie en de landen die zij ver tegenwoordigen. Uit Afrika komen nog steeds meer of minder vertrouwbare berichten. De //Agenzia Stefani" vernam uit Asmara Menelik's kamp bevond zich den 8in Maart te Farasmai. Van majoor Salsa (die aan den Negus Baldissera's verzoek overbrengt, om de Italiaansche dooden te laten begraven en de namen der krijgsgevangenen op te teekenen) zijn nog geeri berichten ontvangen. Het schijnt, dat de Italiaansche gevangenpn naar Sokota gebracht zijn, met uitzondering van de officieren, die in het kamp gezien zijn. Naar schatting der berichtgevers bedrageri de verliezen der Schoanen in den slag bij ^&oea 4000 dooden en 6000 gewonden. Dat der ItAlianen vrordt nog niet opgegeven. I De verbinding met Kassala is weer hjersteld er zijn geen gewichtige tijdingen uit die plaats gekomen. Kassala schijnt dus nog niet c|ntruimd te zijn. //Daily News" meldt nog eensj dat een talrijk leger van Derwischen tegen die plaatss oprukt. Te Asmara kwam een troep Italiaanschfe soldaten aan, 1400 man sterk, die den slaa* bij Adoea hadden medegemaakt, en zich te Adi-Kaje verzameld hadden. j De //Dom Marzio", een blad te^Rome, geeft nog de volgende bijzonderheden 18 bataijons en 8 batterijen nainen aan den slag deelde kolonne der Alpeiijajgers is geheel vernietigd slechts twee soldaten en eapige officieren hebben zich kunnen redden. Van de kolonne- Galliano zij n 4 officieren gespaard geblevenver- scheiden officieren van gezondheic|l zijn bij het verplegen der gewonden gedood. Generaal Baratieri verklaart in eeri lange depeche, gezonden aan het departement van(oorlog, dat zijn leger gebrek aan levensmiddelen t egon te krijgen, dat de gemeenschapswegen onveilig werden gemaakt door vijandige benden, waardoor het approvian- deeren bemoeilijkt werd. Terugi rekken was ge- FlflTJ ILL hip N Vrij bewerkt door SlMO. 5) Na verloop van omstreeks tie - n minuten begon de soldaat te geeuwen en zijn oi jgen vielen dicht maar hij spande al zijn krachte n in om ze open te houden. Het duurde niet 1 ang, of zijn gang werd waggelend en onzekerhij liep steeds lang- zamer. Doch daar kwam de sVergeant de ronde doen; de schildwacht verhaastte izijn schreden en richtte met bewonderenswaardige geestkracht het hoofd op. //Is alles in orde vroeg de sergeant. z/Alles in orde," antwoordde de\ soldaat. De sergeant ging verder en eenig'ic oogenblikken later zoclit de schildwacht steun tefeten een kanon. Iloe hij zich ook inspande, hij kon de oogen niet langer openhouden. Nog eenmaal si'toeg hij met inspanning van alle krachten een bdik op den gevangene, toen begonnen zijn knieeu tender hem te knikken en hij zakte ineen. Hij Pag nu in voile lengte op het dek uitgestrekt, met Piet hoofd tegen het affuit van een kanon. NauweLjjks was hij ineengezakt, of de gever van den simPasappel kwam weer te voorschijn. Een oogenblik b'leef hij staan, om zich te overtuigen, dat de schi.P'dwacht in vasten slaap was; daarna ging hij tussc'hende kanonnen. Hij blies zacht tusschen de tanden, legdre zijn hand op den arm van den jongen Duin at en fluisterde hem toe: //Maak geen gedruisch,. Ik kom je bevrijdenwees nu verstandig en jzwijg. Mijn boot is bier dicbt bij. Kun je zwemn len fluisterde Eduard snel. I vaarlijk, en daarom besloot hij, na lang en rijp beraad met zij ne officieren, tot den aanval, die zoo ongelukkig afliep. De commissie voor de kiesrechthervorming in Oostenrijk heeft het eerste gedeelte van hare werkzaamheden geeindigd, het voorstel van graaf Badeni gestemd, waardoor de rijksvertegenwoordiging wordt gewijzigd en de voorstellen van vorst Schwarzenberg en Dr. Brorad verworpen. Men denkt, dat de commissie het voor Paschen met de Regeering eens zal zijn. De leider der Duitschers in Boheme, Dr. Schlesinger, is te Weenen gearriveerd en heeft met Minister-president, graaf Badeni, een langdurig onderhoud gehad. Later heeft hij met partij- genooten beraadslaagd. Het heet, dat de voorge- nomen Duitsche partijdag achterwege zal blijven. De Engelsche Minister van kolonien, Cham berlain, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat noch het Engelsche, noch het Kaapsche gouver- nement voornemens waren de aanhouding van sir Cecil Rhodes te gelasten. Hij wist echter niet, of vreemde Regeeringen van plan waren het te doen, daar president Kriiger op zijn vraag dienaan- gaande niet had geantwoord. Volgens de Scheffielder Independent zou de Transvaalsche Regeering met de Portugeesche overeengekomen zijn, den Engel- schen staatsman onmiddellijk na zijn landing te Be'fra te arresteeren. De Senaat der Vereenigde Staten bedenktzich; het gebeurt meer dat dit hooge Staatslichaam zich bedeukt eerst nadat het gehandeld heeft, zegt de Temps. Bij de bespreking van het voorstel der Senaats- commmissie over de erkenning der opstandelingen op Cuba als oorlogvoerende inacht, hield de beer Hale een redevoering, die den toestand duidelijk blootlegde. De senator uit Maine wees er op dat voor de erkenning der Cubanen als oorlogvoerenden eenige voorwaarden onontbeerlijk waren, en dat die in dit geval geheel ontbraken. Hij toonde, dat de toestand geheel anders is dan in 1861, toen Spanje de geconfedereerden der zuidelijke staten als oorlogvoerenden erkende. Toen handelde Spanje in overeenstemming met de overige Europeesche groote mogendheden, die zich grondden voor die erkenning op de regels van het volkenrecht. De zuidelijke bezaten grondgebied, forten, havens, een leger en een vloot, een geregelde Regeering, een z/Houd je dan stil, ik zal je boeien losmaken." Henri Gardel deze was het boog de hand- boeien met zijn zakmes van elkaar; toen Eduards handen vrij waren, brak hij de sterke voetboeien open met een handboei, die hij er tusschen wrong. Hij keek nu in het rond, of niemand hem bespiedde, en ging toen de trap op naar het bovendek, op den voet gevolgd door Eduard Dumat. z/Volg mij en houd voortdurend de rechte lijn van ;>deu boegspriet. Zwem, alsof het uw leven goldDit zeggende, liet Henri Gardel zich snel langs een touw in het water zakkeneen oogenblik later was Eduard naast hem in de golven. De jonkman zwom wel voort, maar begreep nog met recht, wat hier op het spel stond. Hij wist alleen, dat zijn toestand niet verergeren kon daarbij kwam er nu een schemering van hoop op redding in hem op. De schildwacht aan den boegspriet had even- wel in het water hooren plassen hij riep der- halve aan, maar kreeg natuurlijk geen antwoord van de beide zwemmers, die nog meer spoed maakten. Nog eenmaal keerde Henri Gardel het hoofd om; juist zag hij een lantaren te- voorschijn komen bij het luik waardoor zij ge- vlucht warenook hoorde hij den klank van luid roepende stemmen. Nu lostte de schild wacht zijn geweer; de kogel kwam dicht bij de zwemmenden in het water terecht. Een weinig verder riep Gardel zijn boot aan, na een paar minuten was die aan hun zijde en beiden werden er ingetrokken. Intusschen was den officier kennis gegeven van de vlucht van den gepresten gevangeneoveral werden lichten zichtbaar, terwijl de bemanning haastig op bet dek been en weer liep. //Ze zetten een boot uit," zeide Gardel. „Je moet nu ook een riem grijpen, mijn jongen; laat hoofdstadin een woord, alle kenteekenen van een staat. Dit nu ontbreekt alles aan de Cubanen. De opstandelingen hebben geen bewind, geen gebied, geen leger of vloot, geen geldmid- delen. En hun erkenning als oorlogvoerenden zou een voorbarigheid zijn niet alleen, het zou een beleediging zijn van Spanje en een miskenning van het volkenrecht, besloot de heer Hale. Deze uiteenzetting, die een week vroeger met hoongelach zou begroet zijn, werd nu aandachtig aangehoord. En de Senaat besloot de behandeling der conclusie te verdagen, nieuwe opgaven te vragen aan de Regeering en nog eens over de zaak na te denken. De heer Hale heeft door zijn redevoering de zaak van den vrede een grooten dienst bewezen. Het Nederlandsch Landbouw-comite betoogt in een adres aan de Tweede Kamer ter zake van het aanhangige wetsontwerp, regelende den suiker- accijns, met klem, dat dit ontwerp zal kunnen leiden tot inkrimping der bietenteelt, daar de suikerproductie door den Minister ten onrechte op slechts 6b millioen KG. is aangenomen, terwijl deze in het laatstverloopen jaar ruim 90 millioen KG. is geweest en het volgend jaar de 100 mil lioen KG. zal overtreffen. Waar nu die productie suiker slechts 66 millioen KG. heeft te bedragen om met de voile premie te worden gefabriceerd, vreest het cornite, dat de mogelijkheid niet buitengesloten is, dat fabrikanten, om slechts dat bedrag aan suiker te verkrijgen, die bietenteelt in zooverre zullen inkrimpen, hetgeen eene ontzaglijk nadeel voor den landbouw zou zijn, vooral in die streken waar de bietenbouw nog het eenige middel is voor het landbouwbedrijf om zich staande te kunnen houden. erhooging van het maximum der premie voor de gezamenlijke fabrikanten is dus noodig tot een zoodanig bedrag, dat de bietencultuur voortdurend kan worden uitgebreid. In het adres wordt voorts aangedrongen op installing eener commissie, benoemd door den Minister van Financien, gelijk reeds iii Belgie in overweging is genomen, wier taak zou moeten zijn eensdeels het voorlichten van regeering, fabrikanten en landbouwers, anderdeels het geven van ad vies bij vaststelling van pachtconditien. m ze ons dan rnaaar nazetten. Je behoeft niet bang te wezen, we kunnen met onze kleine boot tusschen de klippen aan de kust gemakkelijk buiten hun bereik komen, al doen ze nog zoo hun best om ons in te halen." Henri Gardel en Eduard Dumat namen nu beiden ook de riemen op. Het duurde niet lang, of zij waren in hun lichte boot buiten gevaar van inge- haald te worden. Gardel stuurde zijn boot recht in den stroom, en nadat zij nog omstreeks een halve mijl tegen den stroom op hadden geroeid, legde hij aan op een plaats, waar verscheiden visschersbooten bij elkaar lagen. //Volg me," sprak Henri Gardel tot Eduard, nadat hij de zorg voor de boot aan de twee mannen had overgegeven. ,/Als de Engelschen aan land komen om je te zoeken, zullen ze natuurlijk allereerst naar de hut van je vader gaan. Je zult daar dus niet veilig wezen. Volg mij daarom ik zal zorgen, dat je niets te vreezen hebt." Eduard deed ook nu nog geen enkele vraag; alles was zoo snel en onverwacht gegaan, dat hij zich gaarne liet leiden op het pad, waarop zijn zonderlinge vriend hem voorging. Hij begreep nu echter wel, dat hij uit de handen der Engel schen verlost wasdankbaar volgde hij daar om zijn geheimzinnigen leidsman, overtuigd, dat het raadsel spoedig voor hem zou worden opgelost. Ill Op den avond van dienzelfden dag, toen de duisternis reeds begon te vallen, reed een zware reiskoets langs de zeekust op den weg van Saint- Malo naar Rennes. Op de portieren van die koets prijkte het kleurrijke wapen van een markies der oude aristocratie. Twee personen zaten er in. De oudste was een man van ongeveer vijftig jaar Naar het Haagsche Dagblad verneemt, zal een Staatscommissie worden benoemd tot onderzoek van den toestand van den waterweg van Dordrecht naar Brouwershaven, waaromtrent bij de Staatsbe- grooting voor dit jaar klachten werden geuit. Men verzekert, dat in die commissie o. a. zitting zullen hebben de leden der Tweede Kamer Conrad en Van Gijn. Bij de commissie van het ^Taalfonds" is toezegging ontvangen eener gift van 10,000 z/namens velen", gedaan door iemand die onbekend wenscht te blijven Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft bevestigd een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij beslist werd dat gelden, geplaatst in de rijkspostspaarbank, vatbaar zijn voor beslag. De uitvoer van vee uit Nederland was W oensdag zeer belangrijk. Per extra-veetrein werden langs het grensstation Rozendaal 95 wagons naar Belgie en Frankrijk verzonden, ter waarde van ruim 1,500,000. TER NEUZEN, 13 Maart 1896. Door Burg, en Weth. dezer gemeente zijn vastgesteld de lijsten van kiezers voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en den Gemeenteraad op een aantal van resp. 530, 529 en 529 kiezers. Het vorige jaar was dit aantal 504. \V oensdag jl. werd door den burgemeester dezer gemeente, op verzoek van den Algemeenen Nederlandschen politiebond, aan den agent van politie B. Al illems te Sluiskil de zilveren medaille voor twintigjarigen trouwen dienst uitgereikt. Dinsdagavond j.l. hield het bestuur van z/Eigen Hulp," onderling verzekeringfonds van varkens tegen sterfte, eene buitengewone vergadering ten liuize van M. Adriaansen in ,,'s Lands Wel- varen", alhier. Blijkens verslag van den secretaris zijn sedert de oprichting 6 Januari 1896 thans ruim 40 varkens bij de vereeniging ingeschreven. Dit kan als men het korte tijdsverloop in aanmerking neemt dus als een gunstig resultaat beschouwd worden. Dat de vereeniging in eene ware behoefte heeft voorzien is zeker, en wij kunnen dan ook niet nalaten belanghebbenden aan te sporeu zich bij met een trotsch uitzicht. Zijn haar begon reeds te grijzen en zijn gelaat vertoonae reeds een paar schaduwlijnen van den ouderdom. Zijne kleeding was burgerlijk eenvoudig van snede", maar van edit zwart zijden fluweeldaarbij droeg hij hooge kmelaarzen. Het eenig teeken van zijn adellijken stand, dat aan hem te zien was, was het kleine gouden kruis der Johannieter orde, dat met een scharlakenrood lint op zijn linkerborst bevestigd was. Zoo was het uiterlijk voorkomen van markies Jules de Fiselle. Wat zijn innerlijk betreft hij was een goedhartig man, hoogst geacht en bemind door de geheele bevolking in den omtrek van zijn voorvaderlijk kasteel. Evenwel was hij in zijn denkbeelden een edit aristocraat, die op het onbevlekt houden van het edel bloed en op het behoud der voorrechten van zijn stand ten zeerste gesteld was en steeds met de grootste volharding trachtte ze te handhaveu. De andere persoon was de dochter van den maikies en zijn eenig kind. Zij was nauwelijks achttien jaar oudmaar toch was zij reeds rijk aan ondervinding en ervaring, want sedert haar geboorte was in haar vaderland de eene omwen- teling op de andere gevolgd. Al was haar vader ook gespaard gebleven van de rampen, die velen zjjQer landgenooten hadden gelroffen, toch had zij veel hjden gezien en bijgewoond. Haar schoon gelaat droeg den stempel der zachtaardigheid, doch verried tevens een buitengewone geestkracht. Dat gelaat was in volkomen overeenstemming met laar donkerbruin haar en haar donkere oogen. Misschien zou Marie de Fiselle niet geschikt°ge- weest zijii tot model voor een beeldliouwer, omdat mar gelaat niet bijzonder sprekend was; toch lag daarover een waas van groote bekoorlijkheid. (Wordt vervolgd.) TER \EIZENSCHE (OIIIWT Pit blad verscfiijnt jjaandag-, Woensdag- en Vrijdayavond, iiilgraftKli-nl op Feestdagen, bij den uitgever I". Jf. VAN lii: NlAlii: te Ter Nenzen a—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1