Gemengde berichten. Lourens, G. Roosjen, K. H. van de Groenekan en E. Voegeli, zwaar gewond lste-luit. der infan- terie K. Ed. Westeudorp en fuselier A. Debats, licht gewond kapitein der infanterie H. F. T. van Blokland, l8ti-luitenants der infanterie J. van Idasselt en C. J. F. Stakrnan en officier van gezondheid 2de klasse C. van der Meer. Uit het verlies, dat de Atjehers leden, leidt het Nieuws af, dat onze troep bij den overval stand gehouden en zich geducht geweerd beeft Dit mag te meer worden gewaardeerd, omdat door het vallen van vijf officieren tegelijk de patrouille zonder commando moet geraakt zijn. Vermoedelijk was kapitein H. F. T. van Blok land (die licht gewond is) de aanvoerder van het detachement. De plaats Anagaloeng, waar de onzen werden overvallen, heeft in de geschiedenis van Atjeh dikwijls een rol gespeeld. Zij ligt aan den linker- oever der sterk kronkelende Atjeh-rivier een goed eind ten zuiden van Lamsoet, de zuidelijkste post van de zoogenaamde geconcentrcerde linie. In een vroeger tijdvak, bij de tochten van generaal Van den Heijden werd te Anagaloeng een post opgericht, waarna de concentratie werder ver- laten. Bij het offensief optreden van onze bond genooten Toekoe Djohan, T. Nja Bantah en de hunnen werden de Atjehers in het laatst van 1893 en het begin van '94 daar verdreven. De posten Kroeng, Gloempong en Anagaloeng en het daar- tusschen gelegen Senelop werden door een keten van wachtposten met elkander verbonden en de bewaking weder toevertrouwd aan Toekoe Djohan. Hierdoor was een einde gemaakt aan de belemmering van de coinmunicatie met Anagaloeng van de zijde van den rechteroever der Atjeh-rivier. Toen wendden de kwaadwilligen zich tot den linkeroever. De beveiliging van den weg werd opgedragen aan Toekoe Moeda Baid, een bevriend hoofd, die daar in de buurt een wachtpost oprichtte. In Mei '94 viel het bekende feit voor, waardoor die post met alle ammunitie en wapening zonder slag of stoot in handen van den vijand viel, nog wel kort nadat een officier alles in orde gevonden had De versterkingen Senelop, Kroeng Goempong en Anagaloeng werden in het vorige jaar, telkens uit de tegenover liggende kampongranden beschoten, zelfs met geschutvuur, dat echter geen uit werking had. A1 de posten der uiterste, zoogenaamd tijdelijke linie worden voortdurend door patrouilles bezocht, en 'tis daarbij niet ongewoon dat deze detachementen onverhouds worden verrast door een bende, die in het struikgewas in hinderlaag ligt en na eenige schoten met den kwewang een aanval doet. De bezetting van Anagaloeng bestaat uit 1 kapitein (commandant), 3 luitenants, 1 officier van gezondheid, benevens 150 man, 1 adjudant onder officier van de artillerie en 12 artilleristen. Anagaloeng is een vierkante benting met cirkel bastions met aarden wallen door pinang-stammen en vlechtwerk gesteund. Naar aan het Nieuws uit Batavia geseind wordt is de bekende Rus Maligan ontvlucht. Men zal zich herinneren, dat de Rus Maligan beschuldigd van invoer van wapens in het gebied van Karang Asem op Bali (waar Djilantik zetelt) en later op Lombok, met zijn hand- langers Prince en Paige, voor den Raad van Justitie te Soerabaja terechtstond, en toen bij vonnis ont slagen werd van rechtsvervolging. Het Openbaar Ministerie ging toen in hooger beroep, waarop het hooggerechtshof Maligan veroordeelde tot een boete van f 1000. Wij meenen te weten, dat Maligan, volgens het laatste bericht in de Indische bladen te Soerabaja in het hospitaal werd verpleegd. Wellicht is hij nu van daar ontsnapt. Het komt ons niet waarschijnlijk voor, dat deze ontvluchting eenige politieke verwikkeling ten- gevolge zal hebben. Op Lombok behoeft hij zich niet meer te vertoonen, en in Karang Asem hij evenmin met open armen worden ontvangen, omdat onze goede //vriend" Djilantik zich niet graag zou compromitteeren. Als men dus nog ooit van den veelbesproken smokkelaar hoort, dan zal het wel uit Singapore zijn. Heden meldt het Nieuws Een telegram van onzen Indischen berichtgever doet zien, dat de uit de Loinbok-dagen bekende Rus maar korten tijd genoegen van zijn ontvluchting beleefd heeft. Men seint ons nl. uit Batavia Maligan aangehouden. Door een aantal werkliedenvereenigingen is bij den Rotterdamschen gemeenteraad een adres ingediend om de gronden, welke de gemeente thans reeds in bezit heeft en die welke zij alsnog zal verkrijgen, te behouden en in erfpacht uit te geveu met veranderlijken canon. Zij wijzen er op, dat de gronden der gemeente in waarde steeds stijgende zijn en het voorbeeld, door tal van andere steden in dezen gegeven de gunstigste resultaten voor de gemeentekas oplevert. Daardoor zal een bron van inkomsten verkregen worden, welke h. i. een zeer rechtvaardige, en de minst kostbare is en tevens de minst drukkende wijze om in de geldelijke behoeften eener gemeente te voorzien. Bij de Ned. Herv. kerk bestaan 343 vaca- tures, verdeeld over de volgende provincien Gel- derland 29, Zuid-Holland 48, Noord-IIolland 34, Zeeland 50, Utrecht 13, Friesland 68, Overijsel 14, Groningen 43, Noord-Brabant 23, Limburg 9 en in Drente 15 vacatures. Voor deze vaca- tures zijn nog 13 candidaten beschikbaar. Door den dood ontvielen in 1895 der Ned. Herv. kerk 19 predikanten, terwijl 17 predikanten hun emeritaat namen. TER NEUZEN, 11 Maart 1896. Met ingang 1 April wordt van hier naar Ginne- ken overgeplaatst de assistent der posterijen C. Straasheijm en met ingang van dienzelfden datum alhier geplaatst de commies der telegrafie 3de klasse W. H. de Horn, thans werkzaam te Brui- nisse. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. in vijf afzonderlijke perceelen aanbesteedde levering van schoolboeken en andere schoolbehoeften en die van voorwerpen voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes. Hiervoor hadden ingeschreven voor perceel I (school A): M. de Jonge voor 175,59 en P. J. van de Sande voor f 162,53; voor perceel II (school B)M. de Jonge voor 310,21 en P. J. van de Sande voor 243,55voor perceel III (school C)M. de Jonge voor 262,13 en P, J. van de Sande voor 202,10 voor perceel IV (school D)M. de Jonge voor 209,84 en P. J van de Sande voor f 193,961. Totaal M. de Jonge voor 957,77 en P. J. van de Sande voor 802,141. Voor de levering van voorwerpen voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes waren geen biljetten ingekomen. - Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari 39 36 23 s., 4 pp., 3 ijlp., 1 s.a., 7 1. 21 s., 6 ij., 4 m., 1 k., 1 lbz., 3 1. 76258 85919 75 162177 Uitgevaren zijn in Januari 26 en in Februari 32 zeeschepen. Zaterdag j.l. werd in ,de Prins van Oranje" te Goes eene vergadering gehouden van de ,/Ver- eeniging van landbouwers, die suikerbieten ver- bouwen." Behalve door het bestuur, door den heer S. Lako van Wageningen, eere-voorzitter en den Rijkslandbouwleeraar in Zeeland, werd de vergadering bijgewoond door afgevaardigden van de afdeelingen Wolfertsdijk, Wemeldinge, Rilland- Bath, Nieuw- en St. Joosland, Ter Neuzen, Dreischor en Zonnemaire. Na onderzoek en goed- keuring der rekening van het vorige dienstjaar werd de heer C. J. Hocke Hoogenboom van Zonnemaire als secretaris met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens kwam aan de orde de be- spreking van de ingediende suikerwet. De voorzitter, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, zette op heldere wijze de strekking van het wetsvoorste~ uiteen, na vooraf een overzicht van de verschil lende suikerwetten gegeven te hebben. Hij bracht verder de vergadering op de hoogte van watdoor hem met afgevaardigden van het landbouw-comite en van den bond van suikerfabrikanten en andere deskundigen was besproken om gezamenlijk de wet zoodanig gewijzigd te krijgen, dat ze meer voordeelen voor de landbouwers afwerpt. Een ontworpen adres aan de Tweede Kamer werd met algemeene stemmen goedgekeurd en voorzitter en secretaris werden gemachtigd alle zoodanige stappen te doen, die bevordelijk kunnen zijn aan het wel slagen van het plan. (G. Crt.) In den nacht van Zondag op Maandag is op den Banjaard, voor Westen-Schouwen, gestrand de Engelsche barge Edith Mary, kapt. James Hunt, van Portsmouth naar Gent, met eene lading phosphore-ammoniac. De equipage, bestaande uit kapitein, stuurman en een jongen, is met eigen boot op Schouwen behouden geland. Het schip, later vlot gekomen, is het Brouwershavensche Gat ingedreven en door Ouddorpsche visschers opgepikt. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat op de Zweedsche bark Indien en de daaruit geloste ladirtg hout en ijzer Vrijdag door de bergers, op machtiging der rechtbank te Middelburg, conser- vatoir beslag is gelegd. Koewacht, 11 Maart. De politie gaat steeds voort met haar onderzoek naar de plaats gehad hebbende kippendiefstallen. Gisteren is weder een man gearresteerd, een zekere E. M., koopman te Stekene (Belgie). De verdachte werd door den rijksveldwachter in hechtenis genomen, terwijl hij op Hollandsch grondgebied vertoefde en werd onder goed geleide geboeid naar Axel gevoerd. De gearresteerde heeft zijn schuid bekend en als medeplichtigen opgegeven zekere gebroeders Noens en Roeck, die door de Belgische politie reeds gevat zijn. Er komt dus opruiming in de liefhebbers van kippcnbout. wegens overtreding der drankwet, nachtelijk buren- gerucht en wederspannigheid veroordeeld tot 3, /I en f 5 boete ot 3, 1 en 5 dagen hechtenis. M. L., oud 27 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding der plaatselijke belasting vrijgesproken. C. A. d. S., oud 20 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven veroord. tot 3 weken gevang. P. d'H., oud 23 j., schippersknecht te Graauw, is wegens beschadiging veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. P. H., oud 52 j., schipper te Graauw, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. H. M. de Koningin-Regentes heeft per tele- graaf doen informeeren of te Asperen, tengevolge van den noodlottigen brand, ook geldgebrek was. Het antwoord luidde ontkennend. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Maart de volgende vonnissen uitgesproken F. H., oud 24 j., arbeider te Sas van Gent, is Eergistermiddag moet een 13jarig meisje (volgens de N. R. Ct.), J. V. geheeten, bekend hebben den brand te Asperen aangestoken te hebben. Zij loopt met negotie, waaronder ook lucifers. Zij had willen probeeren of de lucifers nat waren geworden door den regen en er een aangestoken, welke zij brandende in een hooimijt had geworpen. Het meisje moet niet wel bij het hoofd zijn. Op een avond van de vorige week, om 7 uur, toen de cipier van den schuttersprovoost te 's Hage aan twee arrestanten, die daarin waren opgesloten, omdat zij een hun opgelegde boete niet hadden betaald, brood en koffie kwam brengen, wisten de arrestanten, die vooraf ijzers verbroken hadden, achter zijn rug om, terwijl hij bezig was het gaslicht in het voorportaal aan te steken, te ontvluehten, met achterlating van den bewaarder, dien zij er in opsloten. De provoost-geweldiger schreeuwde luidkeels om hulp, maar niemand hoorde hem. Hoe hij ten slotte uit zijne gevangen- schap bevrijd werd, meldt de historie niet. Twee bedienden van een carousselhouder te Zutphen zijn Zaterdagavond, toen ze het caroussel gesloten hadden en niet genegen waren, den toegang weer open te stellen, door twee koloniale soldaten aangevallen en ernstig verwond. Een der verwonden treeg een levensgevaarlijken steek in den rug de tweede kreeg een minder belangrijken steek in den schouder en een snede over de hand. De vermoedelijke dader is bekend. Te St. Anna-parochie werd tegen een jongen, die een ouden roestigen sabel, welke dienst had gedaan bij eene tooneelvoorstelling, aan de eigenaren terugbracht, deswege door de marechaussee proces- verbaal opgemaakt op grond van de wapenwet. let wapen werd in beslag genomen. Men schrijft uit Meersen aan de L. K. het volgende, dat het blad onder alle reserve meedeelt Een zonderling geval heeft zich in onze gemeente voorgedaan. Twee onbekenden vervoegden zich bij de firma H., kochten daar een hoeveelheid kruidenierswaren, betaalden en verzochten het ge- kochte aan het station te willen laten bezorgen. Na weinige oogenblikken keerden zij echter terug met een mandje, en verzochten ook dat tegelijkertijd met het andere naar het station te zenden. Gaarne werd hieraan voldaan en het korfje in ontvangst genomen. Daar er echter iets levends in genoemd voorwerp werd waargenomen, ging men tot een onderzoek over, en wat vond meneen pasgeboren kind, benevens een niet onaanzienlijk bedrag aan Duitsch bankpapier. Intusscheu waren de vreemdelingen geblazen en is het mandje met inhoud aan de handen van den burgemeester toevertrouwd. Bij Kamperduin strandde Zaterdagochtend een Noorsche schoener, van Christiania, tusschen twee hoofden der zeewering, zoodat, daar de zee zeer onstuimig was, de reddingboot niets kon uitrichten zij liep toch groot gevaar, op de bazalt- hoofden te worden verbrijzeld. Daarom werd het vuurpijltoestel in werking gesteld, en met succes. De lijn vloog over het schip en er werd gemeen- schap met den wal verkregen, door twee sterkere lijnen en een tros met het touw, dat over het vaartuig geschoten was, van het strand naar het schip te trekken. Toen de tros stevig in deu mast was vastgemaakt en op den wal door eene menigte menschen strak werd gehouden, takelde men de //broek" met een der lijnen langs den tros naar het schip. Die //broek" is eene soort van zak, van boven bevestigd aan eene reddingboei en van onderen voorzien van twee gaten, om er de beenen door te steken, Spoedig nam nu een der schip- breukelingen plaats in de //broek", en met vereende krachten trok men dezen langs den tros naar land. Met een daverend hoezee werd de geredde begroet. Nog zevenmaal hadden de Petteners het genoegen, dit te kunnen doen, en daarmede waren alien in veiligheid. Nu allerwegen naar brongas wordt gezocht, can het misschien nut hehbfen de aandacht van belanghebbenden en liefhebbers van verlichting te vestigen op het feit, dat te Brandwijk, in de Ablasserwaard, sinds oude tijden bij winteravond en vriezend weder velle knapen zich op het ijs vermaken met het zoeken naar zoogenaamde z/blazen" of luchtbellen onder het ijs, waarin dan voorzichtig met een spijker of ander scherp voor werp een kleine opening wordt gemaakt. Vervol gens wordt een brandende lucifer boven deze opening gehouden, waarop niet zelden een vlam omhoog stijgt van een halven meter of meer Ofschoon deze vlam spoedig daalt, kan zij toch soms geruimen tijd branden. Stellig stroomt dus uit deze opening in meerdere of mindere mate gas, die zich uit den bodem ontwikkelt en aan de oppervlakte des waters onder den ijsvloer samen- stroomt, waardoor de dusgenaamde //blazen" ont- staan. Tot welke belangrijke ontdekkingen men op dat gebied nog komen kan, zou misschien een onderzoek leeren. oor de voorstanders van inkomende rechten op granen valt tegenwoordig in Frankrijk iets voor, waaruit zeer veel leering te trekken is. De slechte wijze waarop de controle aldaar wordt uitgeoefend tusschen ingevoerd graan en uit te voeren meel is oorzaak, dat tegenwoordig in Neder- and transch meel belangrijk goedkooper kunnen koopen dan het waard is. Ontzaglijk moeten de schaden zijn, die door zulke handelwijze aan de Fransche schatkist worden toegebracht. Keizer Melenik, de overwinnaar der Italianen in Abyssinie, is 54 jaar oud, heeft een bleek gelaat, omlijst door een bruinen baard, ofschoon onbeperkt heerscher over zijne staten, is hij zeer zachtmoedig en tegenover Europeanen uiterst be leefd. loegankelijk voor alle moderne begrippen, zeer ingenomen met den vooruitgang, en begeerig naar beschaving heeft hij in zijn legerplaats een telegraaf en zelfs een telefoon laten aanbrengen. z/De actrice met diamanten tanden" dat is de nieuwste New-Yorksche sensatie. Eene jonge tooneelspeelster, Zara de l'Ome, heeft het origineele denkbeeld gehad, haar tanden schooner te maken, door er diamanten in te laten zetten. In lyrische poezie kan men hier en daar van paarlen tanden lezen, doch aan diamanten tanden hebben de lyristen zich nog niet gewaagd. Miss Zara de l'Ome is nu in het bezit van diamanten tanden en wanneer zij lacht, is dat glimlachje in den volsten zin des woords een diamanten glimlachje. De manier, om zich een diamanten glimlach te verschaffen, is zeer eenvoudig. Men gaat naar een dentist, overhandigt hem twee, drie of meer in een bank- biljetje gevouwen diamanten en zegt//Wilt u zoo goed zijn, deze diamanten volgens de methode van Dr. Leeds te New-York in mijne tanden te zetten?" Dr. Leeds is namelijk de tandarts, die de idee van miss Zara praktisch heeft verwezenlijkt. Het recept is gemakkelijk te volgen. De dentist boort in een der voortanden van de dame, die zich het diamanten glimlachje wil eigen maken, een gaatje, overeenkomstig de grootte der in te zetten dia manten. Natuurlijk moet het een voortand zijn, want een diamant, die in een kies verborgen bloeit, is niet geschikt, een diamanten glimlachje te voor- schijn te tooveren. Is dit gaatje geboord, dan wordt de opening met wat cement gevuld, de diamant gezet, na 10 minuten zit de edelsteen bomvast in de tand en het diamanten glim lachje is gereed. Hij heet Rothschild, evenals de groote ban- kier, maar hij is geen familie van zijn machtigen naamgenoot en staat in volstrekt geen betrekking met hem. Zijn grootste verlangen is zijn naam te veranderen, hoe ook, al zou hij //Zoo-of-Zoo", //Dinges", of //.Vanderhummes" lieeten. Hij somt zijne grieven op als volgt //Ik betaal alles ten duurste ik wordt geplaagd met aanzoeken om hulpniemand gelooft aan mijne beperkte middelen. In de hotels en in de winkels nemen mijne rekeningen fabelachtige afmetingen aan. Kortom mijn naam is mijn ongeluk." In Denemarken is een nieuwe industrie ontstaan. Men laat namelijk daar te lande de melk bevriezen, waardoor zij geschikt wordt, om zoowel te land als te water vervoerd te worden. De van de boerderijen afkomstige melk wordt gepasteuriseerd, door verwarming tot 75° C., en daarna onmiddellijk afgekoeld tot 100° C. Ver volgens giet men de melk in vaten, waarin men haar door een koudmakend mengsel tot stolling brengt. De bevroren melk wordt dan in vaten gedaan van Keulsch aardewerk, slechts voor de helft gevuldmen vult ze verder aan met niet bevroren gepasteuriseerde melk. Elk vat heeft een inhoud van 450 kilogram melk en tweemaal 's weeks worden 50 vaten ge- expedieerd naar New-Castle, om van daar per spoor verder te worden gezonden naar verschillende groote steden in Engeland. Men heeft bevonden, dat aldus behandelde melk 26 dagen versch blijft. Uit onderscheidene deelen van Duitschland, Zwitserland en Frankrijk komen onrustbarende berichten omtrent hoog water en reeds plaats gehad hebbende of te wachten overstroomingen. Het Rijnwater stijgt nog aanhoudend, doch langzamer dan de vorige dagen. Te Keulen wees de peil- schaal eergisternamiddag 4,22 meter. In het Kinzigdal staan verscheidene plaatsen onder water, terwijl het spoorwegverkeer onderbroken is. De rivierdijk nabij Offenburg is doorgebroken, met het gevolg dat een meer dan 100 meter breede waterstroom door de Rijnvlakte vloeit. Over een lengte van 600 meter is de spoorbaan niet meer berijdbaar. Ook in het Breuschtal loopen vel Maand. Getal. I Geladen met K. m. inhoud I bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stnkgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde', lbz. landbouwzout, s.a. soda-asch, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2