Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen Burpeester ed Wetloisrs to mte No. 3277. Dinsdag 10 Maart 1896. 36e Jaargaog. BEKENDMAKING. De Bargemeester der gemeente Ter Neuzeo Ambtenaar-Bode ter Secretarie Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: an 1 lot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or >3 uren op den dag der uitgave. maakt bekend, dat eene Openbare Yergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 12 Maart 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Keuzen, den 9 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. ZLA-AJVCSL-A-Q- roepen sollicitanten op naar de betrekking van aldaar, op eene jaarwedde van 125, Na gebleken bekwaamheid is de mogelijkheid tot meer verdiensten niet uitgesloten. Stukken (eigenhandig geschreven adres op zegel) franco in te zenden aan den Burgemeester voor 27 Maart e. k. Zaamslag, 6 Maart 1896. J. BARENDREGT AzBurgemeester. P. J. WORTMAN, Secretaris. Poliiiek Overzicht De Duitsche en de Oostenrijksche pers komen, voor een deel in geinspireerde artikelen zegt een part, telegram uit Berlijn aan de N. R. C., op tegen de in Fransche bladen uitgesproken veron- derstelling, dat Italie nu in het drievoudig verbond nog slechts eene onbeduidende rol kan spelen, en dat Duitschland en Oostenrijk nu zullen uitzien naar combination met andere mogendheden. De derde in den bond zou dus door de twee grootste verlaten worden, aidus de Fransche pers. Er wordt echter gezegd, dat de kabinetten te Berlijn en Weenen geneigd zijn mogelijke stappen van Italie bij Engeland te ondersteunen, welke eene verdere behandeling van de moeilijkheden in Abes- synie zouden beoogen. Iliermee wordt in verband gebracht, dat keizer Wilhelm II een vrij langdurig bezoek gebracht heeft aan den Engelschen gezaut en ook, dat het bezoek van den Oostenrijkschen Minister Goluchowski te Berlijn aangekondigd is. De briefwisseling op het slagveld van Kriigers- dorp gevoerd tusschen Willoughby en Cronje is ook in het Engelsche Lagerhuis op het tapijt ge- weest. Chamberlain verklaarde, dat noch de hooge FEUILLETON Vrij bewerkt door AMO. 3) Jean Dumat wist niet, wat hij zou antwoorden. Hij was ontsteld, nu hij stond naast den man, die bekend was als de onverschrokkenste smokke- laar van het kanaal. De oude man had omtrent den smokkelaar allerlei vertelsels gehoord, die alle aan het wonderbaarlijke grensden. Het volk lluisterde, dat Henri Gardel in verbond stond met den booze hij genoot de hulp en vriendschap van zijne helsche majesteithijzelf verstond de zwarte kunst n alien deele. Die vertelsels waren niet uit de lucht gegrepen, maar werden door ,de geloofwaardigste bewijzen gestaafd. De stoutmoe- dige smokkelaar kon door steenen muren en ijzeren deuren dringen en zich voor aller oogen onzichtbaar maken. Hij had dit meermalen gedaan, elk oogen- blik konden duizenden dit met een eed bevestigen. Nauwelijks ten maand geleden was hij door een troep tolbearobten gevangen genomen en in een vertrek zouder venster opgesloten, terwij] de eenige deur door drie soldaten werd bewaakt. En toch was Henri Gardel den volgenden morgen verdwenen. Honderden inalen was hij vervolgd geworden men had hem in een engte gedreven, die geen uitgangen had, en bij het doorzoeken der engte was hij nergens te vinden. Dat alles was zeer vreemd, en daar de eerlijke Jean Dumat het ontelbare malen had hooren vertellen, gevoelde hij zich op dit oogenblik natuurlijk niet bijzonder op zijn commissaris Robinson, noch de agent De Wet tot dusver iets van eene dergelijke briefwisseling hadden geweten. Het verhaal van Willoughby heeft te Pretoria officieele logenstraffing gevonden, maar de Transvaalsche regeering eischt thans dat Cronje persoonlijk te Pretoria inlichtingen zal geven over die beweerde brielwisseling. Indien het zich mocht bevestigen, dat eene dusdanige onderhandeling heeft plaats gehad, dan is dit geheel buiten Kriiger omgegaan. Er is geen enkele reden om Kriiger's goede trouw te betwijfelen, zeide Chamberlain. De president wenscht oprecht eene bevredigende oplossingvan alle aanhangige vraagstukken, maar in den boezem van het Transvaalsche volk stoot hij zelf op groote moeilijkheden. //De onderhandelingen met Kriiger zouden sterk benadeeld worden," aldus de Minister, z/als aan den president kwade trouw ten laste werd gelegd, waarvoor geen enkel bewijs in mijn bezit is." Een tooneel als in een krankzinnigen-ge- sticht moet de Italiaansche Kamer-zitting van Vrijdag opgeleverd hebben, naar alles wat wij er thans nader van lezen. Het was letterlijk een gebrul, waarmede de mededeeling van het aftreden van het Ministerie ontvangen werd. Het publiek deed druk mede, en zelfs de dames in de hofloges klapten in de handen als bezetenen. //Sehurken, dieven, roovers, moordenaars en ban- dieten" om nog niet eens erger woorden uit het rijke Italiaansche scheldwoordenboek te noemen werden de Ministers geheeten, en een krachtig militair "optreden was noodig, om het huis ontruimd te krijgen. Crispi's woning in de stad werd door de politie bewaaktmaar in zijn landhuis en in de bureaux der Tribuna en van den Popolo Romano werden al de ruiten ingeworpen. Kenschetschend voor den toestand en het denk- beeld, dat men heeft van het Italiaansch karakter, is, dat te Parijs het gerucht liep en geloof vond, dat Crispi was vermoord, en wel met zeven mes- steken. Reizigers uit Monte Carlo en Yentimiglia hadden het medegebracht. T Werd later op den dag formeel uit Rome tegengesproken. Het lot der weinige, in Erythraea thans nog overgebleven Italiaansche troepen wekt bezorgd- heid. Met name maakt men zich ongerust over Adrigat, dat ingesloten zou wezen en nog slechts voor enkele dagen levensmiddelen zou hebben. Verstrooide Italiaansche soldaten komen telkens zich in het kamp aanmelden. Het verlies is dus minder groot dan eerst werd gemeld. gemak. Hij keek den vreemdeling strak aan en deed daarbij onwillekeurig een schrede achterwaarts. //Komaan," sprak de smokkelaar lachend, //wat zegt ge nu? Zie ik er uit als het monster, dat men gewoonlijk van mij maakt P" z/Ik heb nog nooit gehoord, dat men van u een monster maakte," antwoordde Jean. //Integen- deel, door alien, die u kennen, heb ik slechts goed van u hooren spreken. Wel honderd malen heb ik u alle geeds hooren toewenschen door de visschers van Saint-Malo." //Zoo, zoo," mompelde Henri Gardel, zichtbaar gevleid door deze woorden, en toen luid //Nu, dat is niet zoo verwonderlijk ik heb onze arme landslieden steeds geholpen, waar ik kon. Maar ge hebt me nog altijd niet gezegd, hoe gij over me denkt. Zie ik er uit als een schurk Zeg het maar ronduit uit z/Neen, neen, volstrekt niet 1" //Heb dank, Jean Heb dank Ik zou wel willen, dat al mijn lan^genooten zoo over mij dachten. Ja," vervolgde hij eenigszins peinzend, z/ik heb nooit iemand leed veroorzaakt, behalve eens toen ik me tegen een Engelschen kruiser moest verdedigen. Als ik iemand kwaad berok- kend heb, dan is het alleen de Engelsche regeering. Ik heb gepoogd, van haar dwang vrij te komen, en dat zal ik blijven doen. De Engelschman is altijd mijn vijand en de vijand van mijn land geweest. Meer dan honderd malen heeft hij ons land geteisterdaltijd heeft hij ons zooveel moge- lijk afgezet. Doch dit zullen we nu laten rusten, ik heb reden om te wenschen, dat gij gunstig over mij denkt, want in het vervolg zal ik uwe hulp nu en dan noodig hebben, evenals gij de President Cleveland schijnt bepaaldelijk niet voornemens gevolg te geven aan de haast met zekerheid te verwachten goedkeuring der hefaamde Cuba-resolutie, door beide Kamers en Congres. De bekende Spaansche Republikein Castelar zond aan een der New-Yorksche bladen eene pro- clamatie aan het Amerikaansche volk, waarin hij verklaart niet te kunnen gelooven, dat dit volk de //dwaling en misdaad" zijner vertegenwoordigers kan goedkeuren. Ook van President Cleveland verwacht hij beter, dan dat hij deze //onbeschaamde inmenging" zou gedoogen in geschillen, die alleen het souvereine Spanje betreffen. De resolutie brandmerkt hij als //eene despotieke aanranding der universeele rechtvaardigheid, door winstbejag en dierlijke kracht." Te Princetown, New-Jersey, hebben de studenten eene Spaansche vlag door het stof gesleept en verscheurd en den kleinen Koning Alfonso in beeld verbrand. In het district Yuelto de Abajo (Cuba) moeten door de opstandelingen 13 steden zijn verbrand. Het Handelsblad ontving van zijn correspondent uit Batavia gisterochtend het volgend telegram z/Een patrouille uit Anagaloeng (Atjeh), sterk 74 bajonetten, is bij Glieng onverhoeds overvallen. Licht gewond werden kapitein Blokland, de lui- tenants Stakman, an Hasselt en Van der Meer en 23 minderenernstig gewond is luitenant W estendorp. Zeven minderen zijn gesneuveld. Vermis! worden de wapens van een sergeant en drie minderen." De N. R. Ct. ontving gisteren van haar cor respondent te Batavia het volgend telegram Een ronde uit Anagaloeng is aangevallen ge worden 2 minderen werden gedood, luitenant Stakman, chirurgijn Van der Meer, adjudant Kriiger, benevens 13 minderen gewond. Een later telegram meldde Een ronde van 74 bajonetten werd bij Glieng overvallen. Licht gewond werd kapitein Blokland, luitenant Stakman, Van Hasselt, Van der Meer en 23 minderen. Zwaar gewond luitenant Westendorp, gedood 7 minderen, vermist 1 sergeant en 3 minderen en wapenen. (Anagaloeng is de naam van een Atjeh'sche Kampong, gelegen aan den linkeroever van de Atjeh-rivier, 9 K. M. van af de monding. Op 27 Juli werd de Kampong door onze troepen mijne zult behoeven. Ik kwam ook hier om uw zoon te zien, en ik zal hem zien." z/Zult ge hem redden Y" vroeg de oude visscher. z/Ik zal het beproeven," antwoordde Henri Gardel en nogmaals richtte hij den blik naar het oorlogsschip. //Morgenochtend kom ik u hier of in uwe woning opzoeken." Hij keerde zich om en ging lieen. De oude visscher oogde hem vol bewondering na, tot hij uit het gezicht verdween. Toen wierp hij liog een blik op het Engelsche oorlogsschip en richtte vervolgens zijne schreden naar zijn hut. Hij zette zich aan tafel, maar hij kon geen eten door de keel krijgen. De hut kwam hem erg eenzaam voor, nu zijn zoon er niet meer was; de gewelddaad, waardoor hij van zijn eenig kind beroofd was, hield zijne gedachten voortdurend bezig. Evenwel gevoelde hij zich niet zoo ongelukkig als een kwartier te vorende belofte van Henri Gardel deed hem hopen dat hij zijn dierbaar kind zou wederzien. Nadat de oude man nog een poos had zitten peinzen, nam hij nog een glas wijn, stond op en sloeg den weg naar de stad in. Hij had in de eenzaamheid geeD lust in het werk en wilde daarom te Saint-Malo het gezelschap van een paar oude vrienden gaan opzoeken. II. Den avond van dien dag zat Henri Gardel te Saint-Malo in een kleine herberg aan den zeekant. Hij was geheel anders gekleed dan des morgens hij droeg nu de kleeding van een gewoon matroos. In een klein vertrek achter de groote gelagkamer zat hij aan een tafeltje tegenover een man in de bezet en in September 1878 werd er een post opgericht, die tijdens de concentratie werd op- geheven. Op 1 December 1893 is deze plaats door Toekoe Djohan veroverd en door onze troepen bezet.) Naar men verneemt, zal weldra bij de Staten- Generaal een wetsontwerp inkomen tot wijziging der gemeentewet in verband met de nieuwe kieswet. De strekking van dit ontwerp is, dat de ge- meenten van meer dan 15,000 zielen voor'de verkiezing van de raadsleden in afdeelingen zullen worden gesplitst. Amsterdam zal volgens dit nieuwe ontwerp worden verdeeld in negen afdeelingen. Het totale aantal raadsleden wordt daarbij bepaald op 45, zoodat iedere afdeeling vijf leden zal hebben te verkiezen. Rotterdam zou in 5 districten verdeeld worden. Wij hebben dus nu zegt 't Hbl. een nieuwe personeele belasting, waarvan een der grondslagen //nader bij de wet zal worden geregeld" en waarvan ook de geheele invoering //nader bij de wet zal worden geregeld". Dat is inderdaad wettenmakerij //fin-de-siecle". Juister ware 't indien het Hbl. had gesproken van wettenmakerij ,/fin-de-ehambre". Want 't ligt minder aan de eeuw, dan aan de Kamer, die, hoewel sedert tien jaren dood verklaard, nog steeds voortgaat met bij testamentaire beschikkingen z/in extremis" belangrijke regelingen te willen maken om het nageslacht de handen te binden zegt de H. Crt. Men schrijft uit Nijmegen aan de Arnh. Ct. z/Te dezer stede, waar in art. 94 der algem. politie-verordening een dergelijke delegatie aan den burgemeester om, evenals te Zwolle, zonder eenige beperking dus naar willekeur een wijziging in het sluitingsuur der koffiehuizen enz. te brengen, bestaat, blijven thans de koffiehuizen enz.,"als een gevolg van het bekende arrest van den Hoogen Raad, in zake de sluiting der koffiehuizen enz. te Zwolle, des nachts na 12 uur, naar het goedvinden der houders er van, geopend zonder daarin door de politie iets gestoord te worden. Deze ideale staat voor nachtloopers en drinkebroers zal natuurlijk slechts voortduren, totdat, ingevolge art. 179»der gemeentewet, die gebleken ongeoorloofde delegatie van den burgemeester is ingetrokken en aan het college van B. en W. is opgedragen. V'ermits de politie-verordening alhier evenals elders intusschen wemelt van dergelijke delegaties aan den burgemeester, aan den commissaris van uniform van een Engelsch zeeman, die ook werkelijk op het Engelsche oorlogsschip thuis hoorde. Op de rechtermouw van zijn buis was een anker ge- borduurd, gedekt door een zilveren kroon; dit deed hem kennen als een onderofficier der Engelsche zeemacht. Henri Gardel had hem op straat aan- gesproken en hem uitgenoodigd als kameraad een glaasje te drinken de ander had dit guile voorstel aangenomen. De Engelschman was juist iemand, zooals Gardel noodig had; hij had hem uitgekozen uit een vijftigtal zijner scheepsmakkers, die van hun verlof gebruik maakten om te Saint-Malo eens rond te zien. De Engelschman had bijna geheel dezelfde gestalte als Henri Gardel en ook zijn knevel had in vorm en kleur veel overeenkomst met dien van den Franschman tegenover hem. /Komaan, nu moet ik weg," zei de Engelschman, door het venster ziende, dat de laatste zonnestralen reeds verdwenen waren. z/Maak toch niet zooveel haast," sprak de ander en liet den Engelschman nog een glas grog brengen. z/Ik moet te negen uur aan boord zijnje weethet gaat bij ons streng toe, en ik heb niet veel lust om kennis te maken met de kat." (Hij bedoelde het geeseltouw, waarmee de schepelingen destijds werden afgestraft.) z/Nu, heb daar geen vrees voor. Het is nog niet later dan acht uur," verzekerde Henri Gardel, die de Engelsche taal zoo zuiver sprak als een geboren Engelschman. „Maar als je werkelijk zooveel haast hebt, dan zullen we nog even samen een llesch wijn ledigen en dan dadelijk opbreken. Op mijn woord, je gezelschap bevalt me zoo bij zonder goed, dat we tenminste een flesch moeten TER \EIKE\SCHE (0IR4VT. Hit verschijnt daanda^-, W«eu§daK- en Vrijtla^avond, uitgeionde*d op Keestdagen, bij den uifgever I*. J. VAM DG lAIUDlS te Ter Weuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1