BIJVOEGSEL Tor Hs'jzsnsche Courant Gemengde berichten. Binnenland Zaterdag 7 Maart 1896. No. 3276, Politieb Overzicht. De bladen van verschillende kleur bevestigden het bericht, dat het Italiaansche ministerie ontslag beeft gevraagd en gekregen. De Koning heeft reeds de in geval van een crisis gebruikelijke conferenties gehouden. De verslagenheid in geheel Italie is groot, vooral daar men nog volstrekt geen inlichtingen ontving van het aantal dooden, gewonden of ge- vangenen. Op de openbare gebouwen werd de vlag half- stok geheschen, de schouwburgen bleven gesloten, en Z. H. de Pans gelastte, dat het //Te Deum", dat Dinsdag in de St.-Pieterskerk zou plaats hebben, ter eere van den verjaardag van Z. H., moest worden uitgesteld. De betoogingen, in verschillende steden gehouden, moeten heel ernstig zijn geweest. Te Rome verbrandde men een aantal Crispi- aansche kranten, die portretten van den almach- tigen Minister bevatten. De politie en soldaten dreven de menigte uiteen. Aan de betoogingen te Milaan namen 30,000 personen deel. Er werd gechargeerd met de bajonet, en er waren verscheidene gewonden, ter- wijl een persoon is gedood. Ook enkele politie- agenten en soldaten werd en gewond. De correspondent der ,/Frkf. Ztg." te Milaan echter meldt, dat een kapitein, die met een afdeeling soldaten de uitmonding der Galleria Yittorio Emanuele op het Scalaplein bezette, rechts- omkeert kommandeerde op 't gezicht eener vast- beraden voorwaarts trekkende volksmenigte. Het volk bracht toen een ovatie aan de militairen. Zooals reeds werd gemeld, is te Pa via het vertrek van troepen, bestemd voor Afrika, ver- hinderd. Een menigte van 8000 personen was aan 't station. Sommige berichten melden, dat zelfs de rails werden opgebroken. De berichten uit Afrika zijn schaars. Volgens een Fransch telegram uit Aden werden er 5000 Italianen gedood en verkeert Asmara in opstand. Generaal Baldissera is te Massoeah aangekomen. Hij is benoemd tot opperbevelhebber, en Baratieri is ontslagen als gouvemeur van de Afrikaansche kolonie. In heturapport van Baratieri wordt gezegd, dat na het terugtrekken de kolonne-Albertone en ver schillende bataljons de vijand de positie der Italianen overmeesterde. Er werd h bout portant op de offieieren geschoten. Er ontstond een verwoed gevecht, dat eindigde met eene algemeene nederlaag. Er is nog altijd geen nieuws van de brigade- Darbormida en de generaal s Arimondi en Albertone. Het is onmogeliik, zich nog eene voorstelling te vormen van den ernst van den slag. In Frankrijk heeft de nederlaag der Italianen diepen indruk gemaakt. De reis van president Faure en het gekibbel over de inkomstenbelasting schijnen vergeten. De Figaro zegt, dat Meneliks leger de Italianen een nederlaag heeft toegebracht, die moeielijk zal te overkomen zijn. ,/Duitschland en Oostenrijk zullen thans vermoedelijk den derden bondgenoot zooal niet als quantite ndgligeable dan toch als zeer verminderd in kracht aanzien. Dit blijkt reeds daaruit, dat Keizer Wilhelm thans geheel anders optreedt, dan na de overwinning der Transvalers op Jameson. Toen zond hij een tele gram aan Kriigerthans doet hij niets." De meeste bladen zijn overtuigd dat de val van Crispi onvermijdelijk is, en dat dit in het belang van Italie zal zijn. De Soleil zegt, dat de Koning niet het votum der Kamers behoeft af te wachten. het aftreden te eischen van het kabinet, dat regeermg aangekocht. Voor Spanje zijn 80,000, voor Cuba 40,000 Mauser-geweren besteld. Voort- durend melden zich vrijwilligers aan, voor het geval van oorlog. De regeering wil de 49 provincien uitnoodigen, als de oorlog uitbreekt, ieder een kaperschip uit te rusten. Te Barcelona is een vergadering van koopvaardij-kapiteins gehouden over de organisatie der kaapvaart in geval vaD oorlog. Generaal Van der Schrieck is gistermiddag op 84jarigen leeftijd overleden. Hij was de oudste opperofficier en de nestor der 1 weede-Kamerleden. Als soldaat trad hij in militairen dienst. In de Tweede Kamer had hij sedert 1876 tot aan zijn dood onafgebroken zitting voor 'sHertogenbosch. Als politiek man behoorde hij tot de Roomsch- atholieke partij, maar werd door alle partijen hooggeacht. - Het Kon. besluit dat in de Staatscourant van eergister is afgekondigd, zal zeker velen genoegen doen. Krachtens dat besluit zullen worden inge- trokken 20,000 muntbiljetten van f 50, en voor een gelijke waarde, dat is voor 1 millioen gulden, vervangen door muntjes van 10, ten getale dus van honderd duizend" stuks. In plaats van de muntbiljetten van 50, welke in 1885 zijn inge- v°erd maar niet veel in gebruik zijn, ook omdat zij te weinig verschillen van de andere, zullen dus een grooter aantal van f 10 in omloop komen, waaraan inderdaad behoefte bestaat. Er zullen dan nog 80,000 stuks van 50 elk blijven bestaan, naast 1,100,000 van 10. Zooals men weet, zijn de muntbiljetten wettig betaalmiddel en moeten zij dus, evenals gemunt geld,door ieder bij betalingen worden aangenomen. J zijn echter steeds op vertoon inwisselbaar tegen gemunt geld bij de Nederlandsche Bank. Tot waarborg dienen inschrijvingen in de Grootboeken, en wel ruim 4VS millioen 3 en 18,788,000 schuld, welker waarde thans het nominaal bedrag der muntbiljetten (15 millioen) met ruim 6 J millioen overtreft. Tegenwoordig worden groote hoeveelheden boter uit Holland naar Belgie verzonden, welke invoeren met den dag nog aanmerkelijk toenemen. geschenk voor deze, want//Voor een groot gezin met slechts weinig gewin heeft een winter wat in." elkom ook bij haarhet getuigde van zijn liefde, aan boord van 'twachtschip nog gansch niet verkoeld. Maar wreed de teleurstelling voor beiden, toen Dinsdag jl. een andere Jan Maat dit dorp bezocht om onderzoek te doen naar de gel den, die hem zouden ontstolen zijn en waarvan hij zijn baksmaat, een zekere v. d. B., onzen milden gever, als de lef verdenkt. Dat de justitie over dit zaakje het noodige licht zal werpen, wie, die er aan twijfelt bewijze dat de Xstralen algemeen wor- deil Pr.°^en kan dienen, dat een groothandelaar te Maastricht dezer dagen van een klant een brief kreeg, waarin hem werd gevraagd of hij geen depothouder van Xstralen wist. Hij had zooveel over de Xstralen gelezen, dat hij ze ook eens van nabij wilde zien. Met het stoomschip Smeroe, dat dezer dagen van Batavia te Rotterdam wordt terug verwacht, is van daar teruggezonden de tot het Indische leger behoorende soldaat J. H., van wien in October 1895 gebleken is, dat hij in September van dat jaar te Maastricht met valsche papieren heeft dienst genomen en terecht genaamd is P. P. Van Rotterdam zal hij onder geleide naar het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk worden over- gebracht, ten einde, na bij dat korps met een briefje van ontslag uit den militairen dienst te zijn verwijderd, aan de justitie te worden overge- geven om voor het bovenvermelde feit te worden terechtgesteld. In die zaak zijn als medeplichtigen ook betrokken de secretaris der gemeente Swalmen (L.) en zekere D. te Melick, agent eener militie-verzekerings- maatschappij, welke beide personen reeds kort na e ontdekking van het feit aangehouden en te Rtermond in arrest zijn gesteld. om Jjtalie in dezen onrechtvaardigen strijd met Menelik liteeft gewikkeld. De eenige oorzaak van de ne- dojdaag bij Adua is Crispi. Is hij afgetreden, dan'l kan zijn opvolger vrede sluiten met Menelik. En da XlXme Siecle zegt//Als Italie niet wil dalen tot den rang van Spanje, mag het geen oogenblik aarzelen, om eerst Crispi weg te jagen en dan aan de koloniale staatkunde tegen Menelik een einde te maken." Het bericht, dat ook in het Representantenhuis te Washington een resolutie is aangenomen be- treffende de erkenning van de Cubaansche opstan- delingen, heeft in Madrid de opgewondenheid ten top gevoerd. Alle bladen meenen, dat een oorlog waarschijnlijk is, en zij bevatten kolommenlange artikelen, waarin vergelijkingen worden gemaakt tusschen de militaire en maritieme krachten der beide mogendheden. Te Madrid, zoowel als in de provincien, doet de politie, gesteund door de gendarmerie, al haar best om demonstraties tegen de Vereenigde Staten te onderdrukken. De hooge scholen in de hoofdstad zijn voorloopig gesloten, uit vrees voor de opgewondenheid. Doch inmiddels rust zich de regeering ten strijde. Een buitengewoon crediet is door de regeering beschikbaar gesteld voor de vloot. De Ministers van oorlog en marine werken ijverig aan de uit- rusting van leger en vloot. Met een Duitsche geweerfabriek is een contract aangegaan; alle ge- weren, die in de volgende zes maanden kunnen worden aangemaakt, worden door de Spaansche Dinsdag ochtend had bij de wed. M. te Vlis- singen een executoriale verkoop plaats. Deze verkoop had, aangezien door personen van elders en hier goederen werden gekocht, een kalm verloop, niettegenstaande de welbekende socialist, J. K. van der Veer uit Middelburg, al het mogelijke deed om door toespraken den verkoop te verhinderen. Door een koopman alhier"werd ook eenig zijden lint gekocht, hetgeen Van der Veer gispte. Hij zou zorgen dat die koopman zulks in 't vervolg niet meer zou doen. Een andere koopman alhier liet zich ongunstig uit over de socialisten, hetgeen Van der Veer deed zeggen dat hij met de zijnen zich wel zoude wreeken. Des avonds te ongeveer 7 ure kwam Van der A eer en wachtte bij het afgaan van de werf te 7 ure zijne vrienden op. Onder het zingen van de bekende liederen ging het voort naar de woning van den koopman, die het lint had ge kocht, in de St. Jacobstraat, teneinde daar eene betooging te houden. Honderden menschen, het meest nieuwsgierigen en opgeschoten jongens, waren aldaar samenge- stroomd. De politie en rijkspolitie waren talrijk aanwezig. Spoedig waren zij in staat de passage aldaar vrij te houden. Vandaar toog men naar den koopman, die zich ongunstig over de socialisten had uitgelaten. In het voorbijgaan werd bij hem, zoomede bij zijn buurman die beneden woont, een ruit ingeworpen. Hier en daar op pleinen hield Van der Veer eene toespraak, de bekende soci- alistische theorien verkondigende. Hij verklaarde tevens te zullen zorgen dat executoriale verkoopin- gen niet, meer zouden kunnen plaats hebben. Hij beval iedereen aan geen belasting te betalen enz. Aan het kalm en beleidvol optreden van de politie is het zeker te wijten dat alles een weinig beteekenend verloop had. Om negen uur was alles rustig. yj, Crt. Iemand te Breda, eigenaar van een onder een naburige gemeente gelegen plasje, waarvan de belastbare opbrengst op 0,15 geschat is, ontving daar voor een aanslagbiljet voor de grondbelasting ten bedrage van den, zegge 66u c<mt. Hoe ongelooflijk het misschien voor velen klinke, het bericht is juist en wij kunnen daaraan toe- voegen dat het verzoek om door betaling van ien dubbeltje de belasting voor tien jaren af te koopt n, is gewezen van de hand. Jammer, zegt de Bred. Ct., aan welke c t bericht is ontleend, want het belastingwezen schijnt alzoo heelemaal geen rekening te houden met de verrassende uitkomsten der samengestelde interest- rekening. Zal er dan nooit eens een einde komen aan die administratieve kleingeestigheid Uit Krabbendijke schrijft men aan de G. Ct. Hij had zijn meisje /40 gestuurd. Tien gulden er van had zij voor zich zelve gehouden, de overige had zij uit zijn naam aan zijne ouders gegeven. 166 was zijn verzoek geweest. Welkom Voor eenige maanden werd een jachtopziener, onder Kloetinge op surveillance zijnde, een geladen geweer tegen de beenen gesmeten, zoodat dit ge- weer afging. De stroopers wisten te ontkomen. Dezer dagen echter zijn ze op toevallige wijze ontdekt en zullen hunne straf niet ontgaan. Zeven Nederlandsche typografen zijn benoemd tot letterzetter aan de Landsdrukkerij te Pretoria (Z.-A. Republiek) op eene jaarlijksche bezoldiging van f 3600. 't Getal sollicitanten naar deze be- trekking was 170. Tegen den koster der R. K. kerk te Gulpen is eene gerechtelijke vervolging ingesteld ter zake van opzettelijke, wederrechterl jjke vrijheidsberooving. em wordt n. 1. ten laste gelegd een jonggehuwd paar, dat hem eene naar zijne schatting te geringe fooi had gegeven, in de kerk te hebben opgesloten, uit welke vnjwillige gevangenis het door den pastoor, die argwaan had gekregen, werd verlost. Voor een paar maanden verdronk te Op- hoven eene jongedochter, door de duisternis mis- leid, al thans zoo meende men, 's avonds in de beek, vlak bij den molende klompen van de veron- gelukte vond men drijven in de beek. Dagen, ja weken, werd gevischt en gezocht naar het lijk, doch zonder resultaat. Dezer dagen nu keerde onze jeugdige schoone gezond en wel in hare woonplaats terug niet uit de beek, maaruit Luik. Zij had een uitstapje gedaan. De hertog van Marlborough en zijne gemalin, geboren Vanderbilt, zijn hunne wittebroodsweken in Italie gaan doorbrengen. Het jonge paar houdt zich thans in Rome op, waar natuurlijk al hun doen en laten wordt nagegaan en besproken. Eenige dagen geleden vernam men, dat de hertogin ziek was. Maar dit nieuwtje bleek onjuist te zijn wel was er een geneesheer uit Londen bij de hertogm geweest, maar deze kwam namens een Engelsche maatschappij voor eene levensverzekering. De hertogin heeft eene levensverzekering van 18 millioen gulden ten behoeve van haar man gesloten. De geneesheer was naar hare gezondheid komen zien en zou voor zijn verklaring 30,000 francs ontvangen hebben. M'j11 sch"jft uit Polderzijl (Usquert) aan de Was het voorheen een Engelsche lord, die met kanongeschiet dood en verderf zaaide onder de zeevogels der Wadden, thans doet het een Zeelander, vroeger bij den lord in dienst. bestuur der //Great Grimsby Ice Com- pany, te Grimsby, heeft bij de aandeelhouders een voorstel ingediend om hare geheele visscherij- vloot, bestaande in 5 visscherij-stoomschepen, 85 kotters en 5 jagers, te verkoopen, op grand dat er in de laatste jaren, tengevolge der vermindering van de visch in de Noordzee, geen voldoende opbrengst meer kon worden verkregen. Te Parijs gingen eenige dagen geleden een heer en dame tegen tien uur uit, om naar een bal in het Elysee te gaan. Zij lieten hun twee zeer jonge kinderen, benevens de dienstbode thuis. Nauwelijks waren mijnheer en mevrouw op het bal, of de laatste gevoelde zich onwel en verzocht haar man met haar naar huis te gaan. Toen zij ongeveer te elf uur weer thuis kwamen, konden zij hun oogen niet gelooven. De kinderkamer was leegIn de bedjes lagen geen kleinen Waar waren zij gebleven Waar was de min Mijnheer vloog de trappen opmaar ook in de meidenkamer was niemand te zien. Op de herhaalde vragen van de wanhopige ouders en nadat deze gedreigd hadden de politie met de zaak in kenms te stellen, vernam men eindelijk van den congierge die eerst niets wilde zeggen, dat de keukenmeid, de kindermeid en de min naar een volksbal waren, zooals zij altijd deden, als mijnheer en mevrouw uitgingen. In baltoilet gingen nu de echtelieden per rijtuig naar die dansgelegenheid en toen de portier daar hun verschrikt gelaat zag, zeide hij kalm z/Maakt u niet ongerust, mijnheer en mevrouw, en weest zoo goed mij te volgen." En nu kwamen de ouders in een ruime, goed verlichto en verwarmde kamer, naast de danszaal, waar zij zagen dat achttien babies, waaronder hun eigen kinderen, rustig lagen te slapep onder de hoede van een oude vrouw. Een volmaakte kinderkamer dus De geschiedenis lijkt misschien een beetje ongelooflijk, maar het ongelooflijkste is, dat zij waar gebeurd is. 9-P, een v<dd nahij het Russische stadje Bogorodizk werden onlangs, na afloop van een marktdag, zes boeren doodgevroren gevonden Zij waren des avonds, nadat "zij duchtig de flesch hadden aangesproken, naar het 5 K. M. van de stad gelegen dorp Towarkowo gereden. Spoedig nadat zij de stad verlaten hadden werden zij door een sneeuwstorm overvallen. Hunne paarden raakten net spoor bijster. Eenigen waren zoo beschonken, dat zij uit de slede waren gevallende anderen hadden, toen zij niet verder konden, blijkbaar de paarden uitgespannen en waren te voet verder gegaan. l itgeput waren zij weldra neergezegen en in slaap gevallen, om nooit weer te ontwaken. Een boer staat in Johannesburg te kijken op een meuw reclame-biljet van de Uuion-Jijn en verscheidene Engelschen staan er ook bij. Nu zijn er verschillende vlaggen op de kaart geteekend, hetgeen onzen boer tot een der Engelsche mannen doet zeggen z/Kijk, ik kan die ding nie begrijp niet; ddar op zie nie die rooi-nek-vlag niet." Nu, ze wijzen hem dan de Engelsche vlag aan, maar onze boer schudt het hoofd en zegt„Man, ik is op Bronkhorstspruit gewees, ik is op Ama- juba gewees, ik is op Doornkop gewees, en ik zeg jou, die Engels vlag was wit." ONTZETTENDE BRAND TE ASPEREN. Te Asperen, een gemeente in een bloeiend deel van Zuid-Holland, gelegen aan de Linge, tusschen Leerdaui en Heukelom, heeft Woensdag en den volgenden nacht een ontzettende brand gewoed, die een deel van het stadje in de asch gelegd en zeer zeer vele menschen van alles beroofd heeft. Aan Asperen zijn een aantal geschiedk'undige herinnenngen verbonden. Het was een baronie van het graafschap Teisterband. Omstreeks 1122 werd Folpert, tweede zoon van Jan van Arkel heer van Asperen. In 1313 droeg Otto van Arkel^ vijfde heer van Asperen, het aan den graaf van ttJi °V6r 611 s'nds Asperen een leen van Holland gebleven. In 1672 werd het mooie slot door de Franschen vernield. Zoo heeft Asperen in de geschiedkundige ge- beurtemssen van de 12e tot de 17® eeuw veel geleden, maar met het herleven van vrede en orde herstelde het zich en thans was het, hoewel Jclein' een der welvarendste kleine steden der provincie' Woensdagmiddag, halfvier ongeveer, ontstond door welke oorzaak is nog onbekend, brand in een hooimijt. Er woei een harde Zuidwesten wind die de vlammen aangreep en ze oversloeg naar de aangrenzende gebouwen. Een vreeselijke verwarring ontstond, want het laaiende vuur vond aan alle zijden gretigen prooi en geen der huizen in de nabuurschap was veilig. elle windvlagen sloegen in de vlammen en joegen rook en vonken en vlokken brandend hooi, hoo* in de lucht. 5 De spuiten van Asperen rukten aan, maar tegen den geweldigen gloed, die in zeer korten tijd een ongelooflijke uitbreiding had gekregen, stonden zij geheel machteloos. Daar kwam nog bij, dat ieder, op redden van eigen bezit oedacht, de anderen niet helpen kon. Ieder was in zijn eigen huis doende, geholpen door vrouwen en kinderen, het huisraad naar buiten te dragen en vooral het vee uit de stallen in veiligheid te brengen. Het was een dooreengeloop van schreeuwende mannen, gillende vrouwen en jammerende kinderen langs de brandende hof- steden met hooibergen, een gejoel en een angst- geroep, dat het fel knetteren der vlammen nog overstemde. Ruiten sprongen met harde slagen in den gloed, bal ken stortten omlaag, kolommen vuurvonken boven zich opjagend. De ffnsche omtrek van vier, vijf uren geraakte in opschudding. Te Leerdam, te Beesd, te Culem- borg, te Rhenoy, te Gorinchem, te Tiel zelfs, dat vier uren van Asperen ligt, in de dorpen aan de overzijde van de Waal, Herwijnen, Brakel, enz., enz., stonden de menschen op straat angstig de vuurkolom, die hemelhoog opkronkelde, waar te nemen en van alle zijden kwamen de lieden toe- loopen om te helpen. Gemeenten in de buurt zonden hun spuiten, onder andere rukte een detacliement vestingartillerie uit Gorinchem met twee brandspuiten aan, zoodat binnen korten tijd het reddingsmaterieel bevredigend groot was. Toch vermocht alle hulp weinig tegen den steeds in kracht toenemenden brand. De vlammen sloegen met ontzettende woestheid om zich heen en binnen twee uren nadat de brand was ontstaan, bereikten VAN DE VAN Dl JLv# V, J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1