Algemeec Jfieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaandereu No. 3274. Dinsdag 3 Maart 1896. 36e Jaargaog, SCHQOhBlHQEFTM. Openbare aanbesteding, Binnen!and ABONNBMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekliandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEETENTIEN: Van 1 lot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. bij enkele inschrijving, in 5 afzonderlijke perceelen, op 10 Maart a. s., des avonds 7Y2 uur, ten gemeenteraadhuize te TER NEUZEN, van de levering van A. Schoolboeken en andere school- behoeften B. Voorwerpen voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes voor de openbare scholen aldaar over bet loopende jaar. Voorwaarden enz. ter inzage op de gemeente- secretarie. Alleen op inscbrijvingen van vakmannen, inge- zetenen der gemeente, zal worden gelet. Ter Neuzen, 25 Eebruari 1896. Burgemeester en Wethouders vooruqemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieb Overzicht De Eransche Minister van fmancien, de heer Doumer, werd Vrijdag in de pasgekozen begrootings- commissie gehoord over zijn ontwerp inkomsten- belasting, 't welk, naar men weet door de meerder- heid dezer commissie wordt afgekeurd. De Minister trachtte aan te toonen, dat deze door hem in de eerste plaats was bedoeld als een middel om den landbouwenden stand te verlichten. In eene breedvoerige discussie wilde hij niet treden. Maar hij achtte het zeker, dat de Kamer, die zoo duidelijk den wensch naar hervormingen uitsprak, deze belasting gunstig zal ontvangen. Ten slotte verklaarde de Minister zich bereid, wijzigingen te aanvaarden in de onderdeelen van het ontwerp. De Senaat heeft de eerste 31 artikelen van Minister Mesureur's ontwerp betreffende de coopera- tieve vereenigingen onveranderd goedgekeurd. In het Engelsche Lagerhuis heeft sir Ellis Ashmead Bartlett de vraag gesteld, of de Turksche regeering, of die van eenige andere mogendheid een voorstel heeft gedaan om Egypte te ontruimen. Hierop werd door den onder-minister van buiten- landsche zaken, Curzon, rondweg ontkennend geantwoord. FEUILLKTON. G. HARMSDORFE. 4) In 't eerst gaf hij dat evenwel niet toe, integen- deel, ontstuimig vernieuwde hij zijn bevel, het schip terug te doen keeren, daar hij anders geweld tegen de bezetting moest gebruikendoch uit het antwoord van den kapitein moest hij zich weldra overtuigen, hoe weinig indruk zijn bedreiging maakte. //Van geweld kan hier geen sprake zijn, senor De musketten uwer soldaten zijn in onze handen en dus zoo goed bewaard, dat gij ze zonder onze uitdrukkelijke toestemming niet zult terug krijgen. En dat het onder deze omstandigheid voor mijn manschappen maar een kleinigheid is, met de uwen af te rekenen, zult gij toch zelf wel inzien." De Spanjaard ademde zwaar. Zijn militair eer- gevoel verzette zich hartstochtelijk tegen de ge- dachte aan onderwerping zonder strijd. //Mijnheer", zeide hij, ,/ik hoop nog altijd, dat gij slechts een gewaagde grap uithaalt." De kapitein schudde het lioofd. //Zulke grappige menschen zijn wij Amerikanen niet." z/Maar weet gij dan niet, dat gij u dan aan een misdaad schuldig maakt .//Als ik een Spanjaard was misschien Maar daar ik een Amerikaau ben, is van misdaad geen sprake. Wij zijn op neutraal terrein, en gij weet wel, dat wij oris door niemand wetten laten voor- Daarmede is vooreerst ook een einde gemaakt aan de bewering, dat de Fransche regeering door den heer De Coursel voorstellen in dien geest aan Engeland heeft laten overbrengen. Toch blijven de Engelsche bladen voortgaan met het bespreken van het bericht, door den Times-correspondent te Konstantinopel in de wereld gebracht, dat de Sultan een commissie benoemd heeft om bepaalde voorstellen te formuleeren. En het is opmerkelijk, dat zij de schuld daar- voor werpen op Duitschland, dat nu eenmaal de zondebok schijnt te wezen voor de kwade kansen der Engelsche buitenlandsche staatkunde. De Standard zegt, dat als Duitschland de Egyptische kwestie ter sprake heeft gebracht, het een verkeerde politiek volgt. Engeland zou zich schuldig maken aan een schandelijk plichtsVerzuim als het afstand deed van de taak die het aan den Nijl op zich nam, voordat het die voleindigd heeft. De Times zegt niet te kunnen gelooven, dat de Duitsche regeering schuldig is aan het ter sprake brengen der Egyptische kwesfiehet bjad wil eerst de bewijzen daarvoor afwachten. Duitschland verkeert onder den indruk -eener anti-Engelsche stemming, en het zou een nederlaag der Engelsche staatkunde met onverholen leedvermaak aanzien. Doch het is niet denkbaar, dat Duitschland daarom den Sultan zou hebben aangespoord tot zulk een gevaarlijk optreden. Plotselinge op^vellingen hebben wel is waar in Berlijn meermalen de bovenhand, en de voorzichtige staatkunde moet daaronder lijden. Doch het kan niet de wensch van Duitschland zijn, dat de eenige hinderpaal voor een hartelijke verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk uit den weg wordt geruimd. Daarom gelooft de Times, dat de Sultan uit eigen beweging het voorstel ter sprake heeft gebracht. In het Hongaarsche Volkshuis werd Vrijdag door den Minister van financien verklaard, dat de geruchten omtrent den tegenwoordigen ongun- stigen fiuancieelen toestand van Hongarije geen grond hebben. Het is er volkomen normaal mee gesteld en de ontvangsten zijn zelfs hooger dan verleden jaar. De Minister voegde er bij, dat de Regeering vastelijk rekent op het slagen der ouderhandelingen tot hernieuwing van het vergelijk met Oostenrijk, waarbij op de verzorging van Ilongarije's belangen nauwkeurig acht wordt gegeven. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Weenen zijn 44,000 stemmen uitgebracht, waarvan 34,100 op de 46 gekozen anti-semieten en slechts 9600 op schrijven. Deze pratriot heeft naar mijn meening niets misdaan, maar voor zijn vaderland en voor de vrijheid gevochten in een eerlijken strijd. Denk er dus niet meer aan, hem in uw macht te krijgen Ik herhaal hethij staat onder mijn bescherming." De Spanjaard beet zich op de onderlip. Hij zag volkomen in, dat bij dezen staat van zaken een strijd pure dwaasheid zoude zijn. Reeds de vastberaden trekken der matrozen vergeleken met de verblufte en jammerlijke gezichten van zijn soldaten moesten elke gedachte aan verzet verjagen. Maar er was misschien nog een andere hoop. Verscheidene regeeringsschepen en tolkotters waren op niet zeer grooten afstand zichtbaar. Als het hem gelukte, een van hen een teeken te geven, moest de schooner aangehouden en opgebracht worden. Opmerkzaam spiedde hij in de richting, waar hij zooeven een gewapende sloep gezien had maar de kapitein was slim genoeg, zijn gedachten te raden, en legde met zekere nad'ruhkelijke ver- trouwelijkheid de hand op zijn schouder. z/Senor, gij moet mij nog de eer bewijzen, een kleinen lunch met mij te gebruiken. Den tijd van het middageten moogt gij in uw boot op de open zee doorbrengen. Doch ik beloof u, dat gij uw avondeten weer in Havana zult genieten." En er bleef den Spanjaard inderdaad niets anders over dan zich met zoo veel waardigheid als onder de gegfcven omstandigheden nog bij elkaar gescharreld kon worden, in het onverander- lijke te schikken. Hij zag, dat de kapitein tot het uiterste besloten was. Een paar minuten later zat hij weer aan het tafeltje in de lage kapiteins- kajuit, en ofschoon Putnam's wijn hem lang zoo- de liberalen. De socialisten kwamen in geen enkel district boven de 100 stemmen. De nederlaag der liberalen is dus zoo volkomen mogelijk en spelt weinig goeds voor hen bij de aanstaande Landdags- en Rijksraadsverkiezing. De Senaat der Noord-Amerikaansche Unie heeft Vrijdag met 64 tegen 6 stemmen eene resolutie aangenomen, waarbij de Cubaansche opstandelingen als oorlogvoerenden worden erkent en president Cleveland worut uitgenoodigd aan Spanje zijn vriendelijke diensten aan te bieden, met het oog op de onafhankelijk-verklaring van het eiland. Men zal den president zien aankomen Juist ging generaal Weyler tot veel krachtiger maat- regelen over, door een der gevangen aanvoerders te doen fusileeren en een ander voor levenslang tot dwangarbeid te doen veroordeelen. Verder deed hij bekend maken, dat de goederen van personen, wier afwezigheid niet voldoende kan worden gerechtvaardigd, zullen worden verbeurd verklaard. Op wie binnen veertien dagen na afkondiging dezer bekendmaking terugkeeren, is deze maatregel niet toepasselijk. Het antwoord van President Kriiger aan H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes luidt z/Ik betuig Uwe Majesteiten, nainens mij zelven en mijn volk, mijn hartgrondigen dank voor Uwe sympathie in het lot der ongelukkigen, wier rouw en smart door deelneming als deze, waar de daad gekoppeld wordt aan het woord, zoo zeer zullen worden gelenigd." //Pretoria, 26 Eebruari 1896." z/Het Paleis van Justitie" maakt nu het arrest van den Hoogen Raad in zake de sluiting van koffiehuizen enz. openbaar. Tegen het vonnis van den kantonrechter te Zwolle waren zes middelen van cassatie aangevoerd, en de advokaat-generaal achtte deze alle zes geheel ongegrondmaar de Hooge Raad verklaarde het vierde middel gegrond, luidende z/Schending, door niet-toepassing van de artt. 134, 135 en 179/z der gemeentewet in verband met art. 216, 2e lid W. v. Sv., omdat het toege- paste art. 139 van de verordening aan den burge meester een bevoegdheid toekent, die volgens de wet alleen aan den raad toekomt, en derhalve verbindende kracht mist." De advokaat-generaal betwistte, dat hier was een ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht. goed niet meer smaakte als te voren, dronk hij nu met verdubbelden ijver, misschien wel om zijn ergenis weg te spoelen. De beide echtgenooten evenwel stonden innig omstrengeld boven aan de verschansching van het schip en keken onafgebroken terug naar de stad, waar zij zoo ontzettend hadden moeten lijden. Hoe breeder de blauwe watervlakte werd, die zich tusschen hen en den meer en meer in zilveren nevel verdwijnenden Molo legde, des te vrijer werd hun borst, des te sneller klopten hun harten. De kinde- ren hadden den doorgestanen angst al lang vergeten, te meer, daar zij goede vrienden met de matrozen ge- worden waren, en juichend liep het oudste meisje den kapitein tegemoet, toen hij na eenigen tijd weer op het dek verscheen, om het echtpaar tot deelneming aan den lunch uit te noodigen. Honger en dorst gevoelden zij nu echter niet maar terwijl de Columbiaan woorden van hart grondigen dank stamelde, vatte Lucy de door wind en zon gebruinde hand van den kapitein en zou die aan haar lippen gebracht hebben, als hij het niet krachtig verhinderd had. //Gij hebt u groetmoedig op mij gewroken", zeide zij zacht. ,/Ik had geheel iets anders van u verdiend, en ik had mij niet mogen beklagen, als gij mij nu terugbetaald had, wat ik tegenover u te kort geschoten ben. Ik ben niet in staat, u daarvoor naar behooren te danken, maar ik zal mijn kinderen leeren, uw naam als dien van onzen redder te zegenen." //Die erkentelijkheid is niet noodig, senora", antwoordde George Putnam ernstig, maar niet onvrieudelijk. //Niet om u, maar alleen omdat mijn zeemanseer het gebood, heb ik gehandeld. Men vergeet, zeide hij, dat de verordening slechts aanwijst een gezag, dat reeds aan de wet de be voegdheid ontleent om te doen, wat daar wordt vermeld. Volgens art. 188 Gemeentewet behoort de politie over de herbergen, tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouweu en samen- komsten aan den burgemeester. De Hooge Raad echter achtte het middel gegrond, op de volgende overwegingen z/dat het 2e lid van art. 139 der verordening aan den burgemeester de bevoegdheid geeft din, met wijziging van hetgeen het le lid omtrent den sluitingstijd van de daar vermelde localifeiten bepaalt, hetzij in het algemeen, hetzij voor enkele dier localiteiten en daar hetartikel dienaangaande geen beperking inhoudt zoowel voor een be- paalden als voor onbepaalden tijd, een andere'n sluitingstijd vast te stellen en daaraan alle zoo- danige voorwaarden teverbinden als hij dienstig acht. z/dat deze bevoegd is niet een zoodanige, die de burgemeester'reeds zou ontleenen aan de hem bij art. 188 Gemeentewet opgedragen politie over herbergen, tapperijen en alle openstaande gebouwen en samenkomsten, onder welke politie alleen kan worden versiaan de handhaving der openbare orde overeenkomstig de bestaande verordeningen, terwijl hier, aan den burgemeester, in strijd met de artt. 134 en 135 dier wet, in werkelijkheid een deel van de aan den Raad toekomende regeling wordt overgedragen." Wij ontvingen het prospectus van het ,/Te Huis" voor zeer achtelijke, zeer hulpbehoevende kinderen en jonge zenuwlijders en zeuuwlijderessen te Middelburg (Gortstraat K 34). Om het doel en de inrichting dezer nuttige inrichting te doen kennen, laten wij dat prospectus volgen, in de hoop dat de kennismaking moge leiden tot ondersteuning van dit //Te Huis." Het //Te Huis", gelegen op kalmen, netten stand, voorzien van badkamer, flinken tuin met speelplaats, en geheel naar de eischen des tijds ingericht, te openen 15 Juli a.s., stelt zich ten doel: de verpleging en opvoeding in het huisgezin te vervangenhet verschaffen van gewenschte uit- spanning, als wandelingen onder geleide van eene verpleegster, bezoeken aan het" strand der badplaats Vlissingen en al wat nuttig en wensche- lijk wordt geacht voor de jonge leiders teneinde de kleinen te doen vergeten, dat ze in eene inrichting zijn en hen aan een gewoon huiselijk leven te gewennen. Achterlijke kinderen worden, zoo mogelijk, zoo- ver gebracht dat zij geschikt zijn om in de Maat- En dat het gelukt is, was niet mijn verdienste. Indien men zich op het fort een weinig om het lot der uitgezonden boot bekommerd had, zouden wij er stellig niet heelhuids afgekomen zijn. Ik hield van den beginne af rekening met de Spaansche lichtzinnigheid en de Spaansche sleur. Indien mijn berekening gefaald had, zouden wij nu mis schien alien op den bodem der zee liggen." Toen ongeveer twintig zeemijlen van Havanna verwijderd, de Molo niet meer te zien was, en nergens in 't rond een Spaansch regeeringsvaa-atuig zich vertoonde, stond de kapitein eindelijk zijn onvrijwilligen gasten toe, zich weer in hun boot in te schepen, daar de schooner thans geen ver- volging meer te duchten had, en daar "het voor de soldaten licht gevaarlijk had kunnen worden, als zij nog verder weggevoerd en dan aan hun lot overgelaten waren. Het afscheid tusschen de Spanjaarden en de schepelingen was vriendelijker dan men onder de gegeven omstandigheden nog had moeten verwachten en de officier schudde den kapitein zelfs krachtig de hand. z/Er zal voor gezorgd worden, dat ik u niet vergeet," rneende hij glimlachend, want ik zal het genoegen dezer kennismaking vermoedelijk met eenige maanden vestingstraf moeten betalen. Maar wij leven nu eenmaal in oorlogstijd en ik wil slechts hopen dat ik den bijstand van een zoo wakker man als gij zijt, mag vinden, als het nood- lot mij ooit in handen der opstandelingen mocht doen vallen." De boot vertrok en bij het kalme weer was er niet aan te twijfelen, dat zij de haven gelukkig bereiken zou. De schooner echter zeilde met den gunstig- sten wind naar zijn bestemmingsplaats, die hij TER \El mS( HE Hit l»lu«S verschijnt ^aaandag-, Woensdas- en Vrijdagavonri, nitgezondeid op Fees(daj;eu, bij den uitgever P. J. VAST OE SAK'DE «e Ter Aeiizen. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1