BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Z E; E t A. 0 S W B. A A. K,, Binnenland. Gemengde berichten. Zaterdag 29 Febr. 1896. No 3273. folitieli Overzicht. De lang verwachte" reconstructie van het Bel- gische Ministerie is nu een voldongen feit. De heer de Burlet, die een paar maanden geleden door eene beroerte getroffen werd, is ontbeven van zijne dnbbele functie van Minister-president en Minister van Buitenlandsche zaken, en treedt met den eeretitel van Minister van staat, het ambtelooze leven in. De keuze van den Minister van financien de Smet de Naijer als president van den Ministerraad wordt met bijval begroet; ook politieke tegenstanders erkennen, dat hij een man van talent en werkkracht is. Daarentegen schijnt het eenige moeite te kosten om te ontdekken waarom op den heer Favereau, afgevaardigde van Marche in de Kamer, de keuze gevallen is voor de vervulling van het ambt van Minister van Buitenlandsche zaken. Hij is een van de vele grondbezitters, die in de Kamers zitting hebben maar in de twaalf jaren zijner parle- mentaire werkzaamheid heeft hij bijna nooit iets van zich laten hooren en over Buitenlandsche zaken heeft hij nimmer het woord gevoerd. Voor dat departement is echter het Ministerambt meer een schijnfunctiede werkelijke leider van de Buitenlandsche betrekkingen van Belgie is de bekwame en ervaren secretaris-generaal van dat departement, baron de Lambermont. Het voornaamste Londensche blad, ja, eigenlijk het eerste blad van de geheele wereld, dat altijd bekend stond als het neutrale orgaan der publieke opinie en de echo van het wereldnieuws, ,/the Times", begint langzamerhand het karakter te krijgen van een onbetrouwbaar sensatieblad. Thans wordt weer, zoowel van Engelsche als van Turksche zijde, tegengesproken, wat „the Times" meldde over de voorloopige gedachten- wisseling, welke zou hebben plaats gehad tusschen lord Salisbury en de Porte over de ontruiming van Egypte. De Turksche gezant te Londen en lord Salisbury verklaarden beiden, volgens Reuter, niet te weten van de dingen die in het bericht werden meegedeeld. De toekomst zal nu moeten leeren, wie er ge- lijk heeft. Omtrent de verschijning van Jameson c. s. voor den politie-rechter in Bowstreet wordt nader mee gedeeld De houding van de lords van het Hoogerhuis en andere aanzienlijke personen was heel treurig. Zoodra werd het gebruind gelaat van Dr. Jameson niet zichtbaar, of de toeschouwers stonden op, en /.cheer" op //cheer" ging op, tot zoolang de aan- geklaagden hun plaats hadden ingenomen. //Bravo doctor ^Goed gedaan, doctor werd er gehoord te midden van het gejuich. Sir J. Bridge (de rechter) stond op van zijp zetel en geruimen tijd bleef hij staan, verslagen en verbaasd. Dreigend hief hij zijn hand op en zijne lippen bewogen zich, maar geen woord kon worden ge hoord. De deurwaarder, klerk en alien, die eenige autoriteit uitoefenden, staken de handen op en E^mLLETON G. HARMSDORFF. 4) De kapitein had onder het praten niet vergeten in te schenken en de welbespraaktheid van den Spanjaard was voor een goed deel hieraan toe te schrijven, dat hij de flesch bijna alleen geledigd had. z/Heeft de wijn u gesmaakt?" vroeg George Putnam glimlachend. //Gij zijt een kenner, zooals ik zie. En daarom wil ik u met uw verlof nog een glas presenteeren, dat alleen mijn beste vrienden mogen proeven. Heb nog slechts een oogenblik geduld, want dat merk bewaar ik zelf." De Spanjaard maakte eerst wel eenige tegen- werpingen, maar deze waren niet ernstig gemeend en ten slotte liet hij den kapitein gaan, terwijl hij hem nog verzocht te zorgen, dat de bagage der gevangenen inmiddels in de boot gebracht werd. Toen Putnam op het dek verscheen, was daar niets van de vijf Spaansche soldaten te ziende beide zwarte roeiers evenwel, die volgens het bevel van den officier in hun boot hadden moeten blijven, zaten met een matroos op den bak en spraken ter dege een groote rumflesch toe, die voortdurend de ronde deed. De ongelukkige passagiers vormden het schrilste contrast met dat tafereel. Lucy was wel is waar tot zich zelf ge- komen, maar zij was geheel wanhopig. Toen haar man den kapitein zag, kwam hij naar hem toe. In zijn oogen flikkerde een wild vuur en zijn lippen beefden. uAls er nog een vonkje barmhartigheid in u is, verschaf mij een wapenstiet hij uit. //Ik riepen, waarschijnlijk om stilte, maar geen woord kon worden gehoord. Eindelijk zwegen de toeschouwers en een ern- stige berisping sprak daarna de heer Bridge tot het auditorium, dreigende de zaal te zullen doen ontruimen bij de geringste poging om weer iets dergelijks te beginnen. Alle bladen, zelfs //the Times", keuren de hou ding van het publiek af. Jameson is uit Londen vertrokken waarschijnlijk, naar zijn familie. Kapitein Thatcher, de man, die zich voor dag- blad-correspondent uitgaf en zoo door de Boeren werd vrijgelaten, en die later allerlei moois wist te vertellen, zou eergister te Colchester een lezing houden over Jameson's expeditiemaar er kwam een telegram dat hij ziek was geworden en de lezing niet kon doorgaan. Vermoedelijk staat deze ziekte in verband met een ingezonden stuk in //the Times", waarin een aantal leden van Jameson's troep weinig gunstige informatien geven van den kapitein, die zij voor een spion hielden. Het hooggerechtshof te Pretoria heeft Dinsdag uitspraak gedaan in het geding tegen Lionel Philips (die voortvluchtig is) en andere leiders van de oproerige beweging te Johannesburg, wier goederen waren verbeurd verklaard. Door uitspraak van het hof werd het beslag bevestigd, niet alleen wat de roerende en onroe- rende goederen aan den Witwatersrand betreft, maar ook ten opzichte van hunne aandeelen in maatschappijen, die eigendommen bezitten aan den Rand. In een telegram van de Regeering te Pretoria aan den Transvaalschen consul te Londen, wordt nog eens verklaard, dat het bericht van de z/Volksstem," over her telegram aan Jameson, on- juist was. Wij weten reeds, dat een drukfout alle sensatie over dat bericht veroorzaakt heeft. Rhodes zal, volgens //the Times", Zaterdag van Suez verder reizen. In de Portugeesche Kamer beantwoordde de Minister van Buitenlandsche zaken de vraag, of het waar is dat aan een vreemde mogendheid grondgebied aan de Delagoabaai is verkocht. De Minister antwoordde in algemeene termen, dat aan geen enkele vreemde mogendheid grond aldaar was afgestaan. De interpellant, de heer Carvalho, zei nu, dat zijn vraag was, of de regeering grondgebied had afgestaan aan een Duitsch onderdaan, die het daarop aan de Duitsche Regeering had aangeboden. Hierop antwoordde de Minister, dat de Regeering de zaak zal onderzoeken en langs diplomatieken weg of anders door de middelen, welke de wet ver- leent, een oplossing zal zien te krijgen. Gister werd in de zitting der Tweede Kamer voortgezet de beraadslaging over de personeele belasting. Na eenig debat heeft de Minister van financien overgenomen het amendement der commissie van rapporteurs om de belasting voor huisbewaarders en huisbewaarsters te stellen op f 10, een recht slechts ednmaal verschuldigd wanneer die dienst aan gehuwde lieden is toevertrouwd, en ook het voorstel-Bouman om, gelijk thans, voor elken jager uitsluitend voor de jacht dienende f 18 te heffen. Bij de algemeene beschouwingen over den grond" zweer u bij het leven mijner kinderen, dat ik het tegen niemand keeren zal dan tegen mij zelf. Ik kan niet terug naar dien verschrikkelijken kerker ik kan niet. En als gij een hart hebt, moet gij mij daarvoor bewaren." George Putnam schudde ontkennend het hoofd. z/Het ware beter geweest, dat gij mij eerder de waarheid gezegd hadt. Dat ik nu niet veel meer voor u doen kan, zonder mijn schip en het leven mijner manschappen op het spel te zetten, ziet gij zelf wel in. Eenige goed gemikte schoten uit de kanonnen van het fort zijn voldoende, om ons in den grond te boren. En gij zult niet verlangen, dat wij ons daaraan blootstellen." De Columbiaan maakte een wanhopig gebaar. //Ik weet wel, dat ik niet meer te helpen ben, en ik verlang ook niet van u het te beproeven. Maar ik vraag u slechts een wapen en te zorgen, dat mijn vrouw en de kinderen onder het een of uuder voorwendsel in de kajuit gebracht worden. Zij mogen geen getuigen van mijn dood zijn." De kapitein had geen tijd meer, hem te ant- woorden, want zonder dat de beide mannen het bemerkten, was Lucy opgestaan en met haar oudste kind toegesneld, om zich voor George Putnam op de knieen te werpen. ,/Genade barmhartigheid!" snikte zij. ,/Ik weet, dat ik het niet aan u verdiend hebmaar als een edel man zult gij u niet op ons wreken door ons in dezen ontzettenden nood te verlaten." De kapitein boog zich tot de knielende neer en hief haar op. //Ja, senora," zeide hij, //ik denk mij nu te wreken maar op zeemanswijze. Houd voorloopig uw man tegen, opdat hij zich niet in de zee stort." Daarmede keerde hij den twee den rug toe, wierp een blik naar het fort en bespiedde opmerk- zaam den hemel, als om zich te overtuigen, of er geen kenteekens voor een spoedig omslaanvan slag paarden verzekerde de Minister aan den heer Schepel, dat het gebruik maken van landbouw- paarden bij dringende nood zooals bv. het door den boer halen van den doctor, evenals dusver vrijgelaten zal zijn. De vrees van den heer Schepel, dat ten opzichte der rijtuigen oneerlijk- heden zouden ontstaan, deelde de heer Van Dedem evenmin als de Minister, die rekende op een gezonde toepassing. Op art. 29 stelde de heeren Schepel en vier anderen voor het door het ontwerp naar het aan tal paarden voorgestelde opklimmend belasting- bedrag te veranderen in een vaste som van 25 voor elk paard. De eerste voorsteller beval de wenschelijkheid tot verlichting van den landbouw en het belang der paardenfokkerij als gronden aan. De heer De Beaufort (Wijk) duchtte van het cijfer der Regeering geen nadeel. De Minister stelde de ontheffing van den land bouw bij andere bepalingen dezer regeling in het licht. De heer Van Dedem ondersteunde het amen dement, omdat de Regeering reeds door subsidien de paardenfokkerij bevordert en bijgevolg de vermeerdering van het aantal paarden niet moet tegengaan. De heer Pijnappel verdedigde de kleine pro- gressie in de paardenbelasting, die het gebruik van weelde-paarden niet zal verminderen. Aan het eiude der discussie trokken de voor- stellers echter hun amendement in gelijk mede dat hetwelk nog verdere vermindering beoogde voor paarden van doctors, rijtuigverhuurders en paardenkoopers. De heer Van Borssele stelde voor het privilege van verminderde belastingen voor de paarden van practiseerende geneesheeren te doen vervallen, als grond o. a. aanvnerende de kolossale rekeningen, die de doctor ten plattelande aan hunne patienten inzenden, rekeningen, die, vreesde de heer Van Delden, nog hooger zullen worden bij opvoering der belasting (gelach). Ook de Minister bestreed het amendement, ook omdat anders het rijden der doctoren buiten hun beroep, vrij is, niet of lioogst moeilijk ware te belasten. Ook de heer Van Borssele trok zijn amende ment in. Het amendement-Rugers c. s., om te bepalen, dat de grondslag belasting op de rijwielen nader bij de wet zal worden geregeld met de bedoeling, dat als de Minister later een afzonderlijke wet mocht voorstellen, de grondslag rijwielen in het personeel zal vervallen, werd door den Minister van financien overgenomen. Op de vraag van den heer Veegens aan de regeering of nu de voortzetting van de schriftelijke gedachtenwisseling over de kieswet ook zal af- hangen van de beslissing dier rijwielbelasting, verklaarde de Minister Roell, namens de Regeering, dat al of niet aanneming van het amendement- Rutgers de voortzetting van het schriftelijk debat over de kieswet geen uur zou behoeven te ver- tragen. De heer Borgesius bleef niettemin den vorm van het nieuw artikel SS^is afkeuren. Het werd aan- genomen met 42 tegen 31 stemmen, zoodat de rijwielbelasting, 't zij als onderdeel van het perso neel of afzouderlijk nader zal worden geregeld. Bij Gedep. Staten van Zee! and is door de firma Braakman Co., te Rotterdam, aanvraag gedaan om ten behoeve van haar dagelijkschen stoombootdienst tusschen Rotterdam en Antwerpen, am den wind te zien waren. Daarop sprak hij weer een paar seconden zachtjes met den stuurman, en verdween, niet verder lettend op de passagiers, opnieuw in het schip, om het beloofde kostbare merk voor zijn Spaanschen gast te halen. op den steigerdam te Zijpe een goederenloods met kautoor te plaatsen. Naar wij vernemen zal de kweekschool voor onderwijzeressen niet in een groote stad en ook niet in een garnizoensplaats worden gevestigd. Dit deelde de minister van binnenlandsche zaken dezer dagen mede aan iemand, die bij hem op audientie was en bij de vestiging belang had. IV. Ook de tweede flesch was nagenoeg geledigd, en de halfbedwelmde officier was midden in een opgeschroefde beschrijving van den voor de Zuid- Amerikaansche patriotten zoo ongelukkig afgeloo- pen slag van Araguita, toen een heftige beweging van het schip hem midden in een zin deed af- breken. z/Alle drommels, kapiteinschreeuwde hij, terwijl zijn gezicht donker gekleurd werd. ,/Ik geloof haast, dat uw schooner zeilt." z/Maar natuurlijkantwoordde de kapitein, zonder een spier in zijn gezicht te vertrekken. //Bemerkt gij dat nu eerst Gij hebt toch zeker niet verwacht, dat wij bij de heerlijkste bries, die ooit voor de uitvaart uit de haven van Havanna blies, hier rustig zouden blijven liggen." Wild stoof de Spanjaard op en snelde met drie sprongen de kajuittrap op. Wat hij, ondanks Putnam s verzekering, nog niet had willen gelooven zag hij nu tot zijn ontzetting bevestigdde schooner was in voile vaart, en de Molo lag reeds minstens twee Engelsche mijlen achter hen. De officier stootte een Spaansche vloek uit, zoo krachtig als noodig was om van zijn humeur op dit oogenblik te doen blijken. //Verraad don- derde hij. //Maar gij zult ons dat betalen Sol daten, boeit den staatsgevangene en den kapitein Stuurman, gij zijt des doods, als gij niet onmid- dellijk keert In zijn wilde woede nog altijd naar het ver- dwijnende Havanna terugkijkend, had hij tot nu toe nog in 't geheel niet naar zijn manschappen Door de rechtbank te Middelburg is J. S. uit Terseke, wegens bedelarij veroordeeld tot op- zending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaar. Maandag werd hij via Rotterdam derwaarts getransporteerd. De bedelaar werd in het bezit gevonden van ongeveer 250 De mailboot Koningin Wilhelmina bracht gisteren morgen te Vlissiugen 10,500 kg. post, brieven- en drukwerken aan. Dit gewicht, verdeeld over 461 zakken, is het grootste dat tot heden werd vervoerd. De passageprijs derde klasse naar New-York is door de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij op nieuw met 6 verhoogd en voor alle stoomschepen voorloopig vastgesteld op 72 per volwassene in plaats van voor eeuigen tijd f 60. Het Roomsch-Katholiek kerkbestuur te Goes ontving van wijlen C. B. een legaat van 4000, vrij van successie. Voor den bouw eener kerk der Ned. Herv. gemeente te Feijenoord, voor welke kerk reeds een terrein is aangekocht, is door een onbekenden gever of geefster 200,000 geschonken. De bierbottelaar K. te Grave ontdekte om- streeks drie ure eergisternacht eene brandlucht in zijne woning. Na onderzoek bleek, dat de deur van het huis, die hij gesloten wist, thans was geopenddat hij uit een vat 30 liters jenever miste, terwijl de kleederen, die hij op een der vaten had liggen, en waarin hij 70 aan papieren geld geborgen had, nagenoeg verbrand waren, zoo dat ook het geld gevlogen was. Al deze omstan- digheden doen denken aan diefstal met inbraak en poging tot brandstichting. Het begin van brand werd spoedig gebluscht. Te Haarlem werd eergisteren het 200jarig bestaan der //Oprechte Haarlemmer-Oliefabriek" feestelijk herdacht. Door het personeel, waarvan ieder eene gift in geld ontving, is aan de firmant een zilveren sou venir aangeboden, terwijl de armen uit de buurt gisteravond niet werden vergeten. Aan de algemeene armen is f 400 geschonken, terwijl zoowel de kinderen van de 4 kerkelijke weeshuizen als die van het armen, het Doopsgez. bestedelingen- en de oudjes van het Diaconiehuis i veneens werden onthaald. Voorts ontving het korps brievenbestellers een ruime gift. oei) Leiker te Heerenveen Dinsdagmorgen o uur wakker werd vermiste hij zijne vrouw. Dadelijk stond hij op en zag hij hare bovenkleeren en kousen nog op den stoel liggen. Hij begaf zich op straat, maar nergens kon hij iets gewaar worden. n. geheelen dag daarop zijn alle mogelijke na- sponngen gedaan, totdat men eindelijk gewaar werd, dat zij in haar nachtgewaad en op bloote voeten te Bovenknijpe (een uur van Heerenveen) was gezien en dat zij verder langs Bovenknijpe was gegaan. Dinsdagmiddag 5 uur is zij opge- spoord te Oudehorne (twee uur gaans van Hee- omgezien, en hij meende zijn oogen niet te mogen gelooven, toen de lieden nu op zijn geschreeuw ongewapend, met roode gezichten en drijvende oogen uit het matrozenlogies te voorschijn kwamen. Schuimend van woede herhaalde hij zijn bevel z/Neemt dezen verraderlijken Yankee gevangen mannen bindt hem Doch nu ging de kapitein, die wel een hoofd grooter was dan de officier, vlak voor hem staan, een pistool met gespannen haan in de opgeheven rechterhand. ,/Spaar uw longen, senorHier is geen ver- rader. ij zijn vrije Amerikanen en hebben Spanje geen trouw gezworen. Wat echter dezen staatsgevangene betreft, zal niemand het wagen, hem een hand aan te raken. Hij staat onder mijn bescherming, en hier op dit schip heb ik alleen te bevelen." De Spanjaard was doodsbleek geworden. Hij had beneden in de kajuit zijn sabel afgelegd, omdat zij hem bij het ontbijt gehinderd had, en zijn wapenloosheid belette hem nu, den onbeschaam- den Amerikaan te tuchtigen, gelijk hij naar zijn meemng verdiende. Opnieuw wilde hij zijn sol daten bevelen, zonder mededoogen op te treden, doch nu zag hij, dat ook zij zonder geweren waren, terwijl de matrozen der /Aurora", met pistolen en sabels uitgerust, voor de kajuittrap post gevat hadden. De beide zwarte roeiers hurkten, blijkbaar beschonken, op een hoop touwwerkde boot echter, die de soldaten van het fort naar het schip gebracht had, was door een touw met den schooner verbonden en dansle lustig in zijn kiel- water. De geheele aanslag was met zoo bewon- derenswaardige handigheid uitgevoerd, dat de Spanjaard begon te beseffen, dat hij zich leelijk in den val had laten lokken. (Slot volgt.) VAN DE VAN DOOK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 5