Algemeen Nieaws- en Advertentieblad Zeeawseli-Vlaanderen Openbaar iager OntieFWfjs No. 3273. voor Zaterdag 29 Febru iri 1896. 36e Jaargang. Een treurig vooruitzicht. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. BEK EN DMA KING. Binnenfand. Telegrafische berichten. Yoor ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TER AEUZEN. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan tot 14 Maart 1896, ter gemeente- secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van bet jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 17 Eebruari 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Als bet verkiezing is in Belgie, lijken de menschen wel gek. Ofscboon tegenwoordig de meesten hun geld best kunnen gebruiken, zooals iedereen weet, schijnt in die dagen het geld geen waarde te hebben, zoo dol springt men er alsdan mee om. Na afloop, wordt door de winnende partij gebrast alsof men het tocb nooit op zal krijgen, terwijl de verliezende al spoedig met straat steenen argumenteert. Bij ons niets van dat alles, Bij eene verkiezing gaat het zoo ordelijk en bedaard toe, dat een vreemdeling niet eens zal bespeuren dat er eene verkiezing plaats heeft. il men daaromtrent iets nieuws weten, dan moet men bedaard afwachten, dat de courant een bulletin zendt. Wanneer men daaruit zou willen besluiteu, dat wij het in dit opzicht van de Belgen winnen, zou ik een dergelijk besluit zeer oppervlakkig noemen. Daargelaten het verschil van temperament, hetwelk voor beiden eene licht- en eene schaduwzijde heeft welke buiten bespreking kunnen blijven, volgt er dit uitdat de Belgen een veel beter besef hebben dan wij, van het gewicht eener verkiezing; en geen wonderWaar het geldt het tot stand brengen van een of ander werk van openbaar belang, kan men veel gemakkelijker 50 millioeu francs los krijgen te Brussel dan 500 gulden in den Haag. De Staat der Nederlanden is nu eenmaal niet scheutfg, die houdt er, naar het schijnt, in ieder departement, stapelplaatsen vol principieele be- zwaren, op na. In Belgie komt alles hier op neer of men van de verkiezingen behoorlijk partij weet te trekken. AYaren in vroegere jaren de Walen en de Antwerpenaren het meest begunstigd, in den laatsten tijd schijnt de millioenenregen tijdens de verkiezingen boven Gent en Brugge te recht te kome.n. Wamieer iernand aan de Nederlandsche Regee- ring durfde vragen, om in Belgie of in Duitschland geld te laten verwerken ten behoeve van Neder- landers die in Nederland wonenzou hij worden aangezien voor een onnoozele, die van Staatsrecht niet het flauwste begrip heeft. Niet alzoo in Belgie. Het belang der haven van Antwerpen brengt mee, dat de Schelde overal veilig bevaarbaar zijen daarom vindt iedereen het in Belgie zeer natuurlijk, dat Belgie aan Nederlanid verzoekt, om op Nederlandsch gebied kosten tip mogen maken, ten behoeve der verlichting en betonming van het vaarwater, opdat de schepen veilig van en naar Antwerpen zouden kunnen varen. In Gent is men van oordeel, dat de schepen bestemd voor de haven van Gent, in Nederland nog te veel oponthond vindenzoodra de ver kiezingen) in het verschiet komen, vraagt men ten behoeve van het kanaal van Ter Neuzen niet eenige trbnnen gouds, maar het bescheiden sommetje van 20 millioen francs. Bij ckergelijke gelegenheden moet de Belgische Regeeriilig telkens de Nederlandsche Regeering lastig villen, geen nood want juist met het oog daarop liiebben de Belgen in den Ilaag hun mannetjes wonendie vrijelijk over eene groote Iioeveelheid ridderorfdes kunnen beschikken, ten einde de angzaime Hollanders niet alleen tot medewerking, maar zelfs tot vlug werkeu aan te sporen. Het is goed gezien, want een paar el lint kost niet veel en de mannen zijn net zoo verzot op een beetje kleur aan het knoopsgat als de vrouwen op de hoed. Na al hetgeen er in de laatste jaren gebeurc is, met het vee en de beschermende rechten, is het te verwachten, dat in de Kamers der Staten Generaal menige bedenking zal worden geopperd doch wees gerust, met een kluitje worden de heeren in het riet gestuurd, zoodat de Belgen toch hun millioenen in Nederland zullen kwijt raken waarna de uitreiking der lintjes zal volgen, maar wat dan Bij een volgende verkiezing komt Antwerpen weer aan de beurt, om met den millioenzegen be- dacht te worden. De Belgische Staat neemt alsdan de lijn MechelenTer Neuzen over verlioogt de tarieven en Ter Neuzen is opgeofferd aan Antwerpen. Zoo klaar als de zon Maakt men zich nu boos op de Belgen, dan doet men mijns inziens, zeer verkeerd. Immers, er blijkt duidelijk dat Belgie zeer veel doet voor de landgenooten die zich weten te doe7i gelden, terwijl bij ons: of de landgenooten-het kunstje van zich te doen gelden van hun Zuiderbroeders nog niet goed hebben afgekeken of de Nederlandsche Regeering de ingezetenen hetzij niet kan, hetzij niet wil beschermen. Veiligheidshaive zullen wij maar aaunemen dat de drie oorzaken hier werkzaam zijn de eene wat minder de andere wat meer. Sas van Gent verkeert in hetzeifde geval als Ter Neuzen. Ofschoon de nijverheid zich aldaar schijnt te willen nestelen, vindt men aldaar van Regeeringswege niet de vereischte medewerking zooals de Belgen dat in den regel van overheids- wege ondervinden. Zoodra menmaar naar het prachtige kanaal kijkt, krijgen de Nederlandsche ambtenaren al kippevelzij zijn bevreesd voor klachten uit Belgie, want zoodra dat het geval is, valt er met de oomes in den Haag niet te gekscheeren. En wat zal van dat alles het gevolg zijn Dat wij, zooals altijd, zullen mopperen en be- rustenmaar dat bij de steeds toenemende ont- wikkeling diegeuen die er na ons zullen zijn, tot de overtuiging zullen komen dat Zeeuwsch- Vlaanderen er veel beter aan toe zoude zijn wamieer het aan Belgie werd verkochtterwijl zij van hunne grootvaders zullen zeggendat zij een bekrompen opvatting hadden van het woord vaderlandsliefde. Hoe denken wij, over de koppig- heid van hen die ons in het begin dezer eeuw het halve land deden verliezen A/an je kleinkinderen moet je het maar hebben, die doen er geen doekjes om. A- L. S. In zijn Haagsche Kout in de //Provinciate Groninger courant" deelt Joh. Gram het volgende mede //Als men zoo hoort en leest, dat H. M. de Regentes zich overal vertoont en zooveel bijwoont, denkt men onwillekeurig, dat er weinig tijd voor de staatszaken zal overschieten. Alles schijnt hierbij echter van een goede verdeeling van tijd af te hangen, want het is bekend, dat H. M. tot ergernis en teleurstelling der ambtenaren, van elke zaak, die Haar belang inboezemt, zich al de retroacten laat voorleggen. z/Onlangs vertelde mij iernand hoe de Regentes, den toemaligen Minister van Waterstaat Iiavelaar destijds ten paleize ontvangende, in den loop van het gesprek, verband houdende met waterstaats- werken, tot den Minister zeide,/Ik heb u al eens meer willen vragen, mij eens eene juiste beschrijving van de werking van den Baartwijkschen overlaat te geven." z/De Minister keek heel vreemd op. In den oop van het gesprek, dat zich hieruit ontspon, Reek het den staatsdienaar, dat de Regentes zich de moeite en studie getroost had om een lijvig handboek over het waterstaatswezen door te werken. Hierdoor had de Regentes zich zulk een duidelijk begrip van de werking der verschillende rulpmiddelen bij ijsgang gevormd, dat, toen H. M. al pratende hare opvatting van dien gewichtigen overlaat had uiteengezet, de Minister eenvoudig zeiUwe Majesteit heeft de werking ervan zoo duidelijk en juist verklaard, dat het mij niet mogelijk zoude zijn, die bevattelijker uit teleggen." AY ij vernemen, dat door de Stoomv. Maatsch. Zeeland eene excursie op touw gezet wordt met een van hare stoomschepen door het Kaiser Wil- helmkanaal naar Kiel, St. Petersburg, Stocholm, Kopenhagen en terug. AYordt de excursie ver- bonden met een uitstap van St. Petersburg naar Moskou ter gelegenheid van de Kroningsfeesten, dan zal de tocht plaats vinden omstreeks half Mei, zoo niet dan in Juni. De geheele reis zal 18 tot 22 dagen duren. Het behoeft geen betoog hoe eene zeereis naar dit gedeelte van Europa in de maanden Mei of Juni tot de grootste aantrekkelijkheden behoort. De dagen zijn op genoemde plaatsen zoo lang, dat de nacht zich bepaalt tot een enkel uur lichte schemering. Natuurlijk gaat de excursie alleen door bij genoegzame deelneming. VI. Crt. In de afgeloopen week werd te's Gravenhage een bijeenkomst gehouden van gedelegeerden uit het landbouw-comite, suikerfabriekanten en personen bij den landbouw betrokken, om over het inge- diende wetsontwerp op den suikeraccijns van gedachten te wisselen. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door den afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Zevenbergen, een district, dat grootelijks belang heeft bij de beetwortelcultuur en de suikerfabricatie. Naar de Res.-Bode verneemt, werd op deze bijeenkomst een zeer warm en levendig debat gevoerd tusschen de beide groepen van belang- hebbenden de fabricanten en de verbouwers van beelwortelen. Van de zijde dezer laatsten werd aangevoerd, z/dat de bescherming, welke de suikerindustrie sedert de invoering der wet-Pierson van Jan. '94 geniet, steeds grooter is geworden, terwijl dit voordeel zich niet weerspiegelde in de prijzen der beetwortels." TER NEUZEN, 28 Eebruari 1896. Bij Koninklijk besluit is herbenoemd tot burgemeester van St. Kruis, de heer Mr. P. C. J. Hennequin. Aan AY. Yersluijs, gewezen cipier van het huis van bewaring te Oostburg, is bij kon. besluit een pensioen ten laste van den Staat verleend van 252 's jaars. Axel. Aangenomen het beroep bij de Gere- formeerde kerk B alhier door Ds. A. Steijling van St. Laurens-Gapinge. Hulst, 28 Febr. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is als volgt uitgebracht werden 160 geldige stemmen, waarvan de heer J. Seijdlitz 79 en Mr. P. H. AY. van Alphen 49 stemmen verkregen. De heeren A. Danckaert, H. Verwilghen en E. Callenfels ver kregen respectievelijk 13,11 en 5 stemmen. Alzoo lerstemming tusschen de heeren Seijdlitz en Xan Alphen. Koewacht, 28 Eebruari. Gisteravond om streeks acht uur reden twee rijtuigen in vliegende vaart hier over de Belgische grens. Nauwelijks waren zij echter de grens gepasseerd, of eenige ambtenaren, die daar op post lagen, losten hunne revolvers op de beide rijtuigen. Het eerste rijtuig wist te ontkomen, doch het paard van het tweede voertuig stortte bij het zesde schot doodelijk ge- troffen ter aarde. De voerman, ofschoon ook op twee plaatsen gewondwist nog over de lollandsche grens te ontkomen, waar hij verbonden werd en per as naar zijne woning vervoerd. Rij tuig en tabak (men spreekt van 450 kilo) werden natuurlijk door de Belgische ambtenaren in beslag genomen. Midflelburg, 27 Febr. AYeldra zal hier een inrichting geopend worden voor achterlijke kinderen en zenuwlijders. Mej. J. Dhont-Althuisius, ge- diplomeerd verpleegster alhier, is, bijgestaan door twee artsen hier ter stede, met de leiding belast. 's Gravenhage, 28 Febr. Tweede Kamer. Bij de behandeling der personeele belasting is aange nomen het amendement Gerritsen, de bevoegdheid gevende om bij het betrekken van een kleinere woning ontheffing te geven van huurwaarde, haard- steden en mobilair. Het amendement-Vermeulen-Kolkman om de wet op het personeel in te voeren op een nader door de wet te bepalen tijdstip met de bepaalde bedoeling eerst de gemeentefinancien wettelijk te regelen werd door den Minister sterk. bestreden. Dinsdag voortzetting. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 Febr. 2.8 2.28 Zondag 1 Maart. 2.48 3.7 Maandag 2 3.27 3.46 Dinsdag 3 4.6 4.25 AY oensdag 4 H 4.46 5.5 Donderdag 5 H 5.26 5.50 Vrijdag 6 6.14 6.41 Op Zondag den 1 Maart hoopt, zoo de Heer wil, onze oom JACOBUS DE KOK, te Axel, zijn 50sten geboortedag te herdenken. ZIJN NICHTJES. De ondergeteekende betuigt mede namens hare kinderen, behuwd- en kleinkinderen, haren hartelijken dauk voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van haren geliefden echtgenoot. Uit aller naam, Wed. A. J. BLANSAART. Axel, 28 Febr. 1896. Bij ons vertrek van Hontenisse naar Ter Neuzen, brengen wij al onze vrienden en begunstigers een hartelijken groet toe. Namens de familie, C. N. VAN DUKE. Ondergeteekende bericht dat de prijzen zijn gevallen op de nommers 62, 57 en 21. Ter Neuzen. P. VAN AALST. Het Bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder NIEUWE NEUZEN, maakt bekend, dat de ontworpen Begrooting der inkomsten en uitgaven van het waterschap, opge- richt voor het besturen, beheeren en bekostigen van de zeewering en oeververdediging van dien polder, voor het dienstjaar 1896/97, met memorie tot toelichting, van af den 2den tot en met den 10den Maart a. S., is nedergelegd, ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Ter Neuzen, ter inzage van de besturen en grondeigenaren van de polders of waterschappen, die bij de zeewering en oever verdediging van genoemden calamiteusen polder zijn betrokken, en voorts dat genoemde begrooting, tegen betaling der kosten, voor hen verkrijgbaar is. Ter Neuzen, 28 Februari 1896. Het Bestuur voornoemd, M. DE REGT, Voorzitter. J. STURM, Secretaris-Ontvanger. NEIIMSCHE B»it blad verscliijnt jnaanilag-, Woensdas;- en Vrijda^avond, uitgezonderd e»ji Feegtdasen, bij den uitgever I*. J. VII DK HIDE te Ter lenzrn. ■BnMjn»iiiMn.iyiMi»LMnv^wirrifgnTMrMiimmnnwTin—m—nm—iawwi i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1