•VToojl™ °m 10 36 is de Mlir» 8^' Gemengde berichten. Telegrafssche berichten. haardstedenbelasting wel verschuldigd zal zijn voor keukenfornuizen, kook- en badkachels, doch niet voor op zolder opgeborgen kachels. Door den heer Drucker werd voorgesteld de vrijstelling van petroleum- of gaskacbels te beperken tot toestellen dienende tot verstrekking of spijzenbereiding en dus wel te belasten als zij uitsl uitend strekken tot verwarming van het vertrek. Het amendement-Drucker (vrijstelling van ver- warmings-toestellen zonder schoorsteen als zij hoofdzakelijk dienen tot verlichting of tot bereiding voor spijzen of dranken) werd bestreden door de commissie van rapporteurs, zoomede door den beer larncombe banders, die ook het amendement- Pijnappel bestreed, daar petroleumkachels volstrekt niet ongezonder zijn dan sommige potkachels. De heer Pijuappel trok zijn amendement in, daar het hoofdidee er van belichaamd is in het amendement-Drucker. Het amendement-Drucker is na bestrijding door den Minister, verworpen met 69 tegen 16, en artikel 14 aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Het arrest van den Hoogen Raad, op 17 dezer gewezen, waarbij de opdracht aan den bur gemeester verleend om in den sluitingstijd der koffiehuizen enz. wijziging te brengen ongeldig is verklaard, kan heel wat moeilijkheden in het leven roepen. De politie-verordeningen bevatten omtrent het sluitingsuur een algemeene tijdsbepaling als regel, welke de burgemeester, als hij het oorbaar vindt, kan verlengen. Die verlenging zal nu nog al bezwaarlijk worden als telkens bij een concert, een tooneelvoorstelling, de Raad er over moet vergaderen. De //Gemeentestem" merkt hierover op, dat zij reeds drie jaren geleden voorspeld heeft dat zulk een beslissing als in het arrest van 17 Febr. voorkomt, in aantocht was. Intusschen volgt uit dit arrest, in een enkel geval, nog niet dat over alle verordeningen van die soort evenzoo zal ge- oordeeld worden. „Veel hangt af van de redactie der bepaling, van de omschrijving en beperking van het recht des burgemeesters en van het min of meer onafscheidelijk verband tusschen de be paling omtrent het sluitingsuur en die omtrent de dispensatie." Men zal derhalve wel doen de volledige open- baarmakmg der beslissing van het hoogste rechts- college af te wachten. en domeinen met de heeren Hombach, gemachtigden Va!1 leden van den gemeenteraad van Ghnge en verdere belanghebbenden over de indijking van schorren in het verdronken land van baeftinge. Men is nu tot een eindresultaat ge komen, zoodat thans een beslissing kan genomen worden omtrent de' aanbesteding van de indijking. Het zal een der grootste zoo niet de grootste indijking zijn, die tot heden in Zeeland heeft piaats gehad. In de onlangs vermelde zaak betreffende eene aanvaring tusschen twee vreemde schepen op de Schelde, is het bedrag der door de eischende partij te stellen cautie, hetwelk door de Middel- burgsche rechtbank op 75,000 werd bepaald, door het gerechtshof te 's Gravenhage vermiuderd tot 2000. 8 Hoek, 25 Febr. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Doelmatige Samenwerking" aanbesteed de levering van 105,300 K.G. chili- salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. de Jonge te Hoek, voor /9,41£ en P. J. ocheele te Ter Neuzen, voor 9,41, per 100 K.G. De levering is aan den laagsten inschriiver gegund. J Zaamslag. Yoor de betrekking van hoofd der openbare dorpsschool alhier hebben zich 15 solli- citanten aangemeld. Zaamslag. Benoemd tot sub-ontvanger der accijnzen alhier, de heer P. J. Wortman, zulks ter vervanging van den heer E. H. Wortman aan wie, op verzoek, eervol ontslag als zoodanig is verleend. Door den gemeenteraad te Zierikzee is, in de zitting op Maandag, het vroeger vermelde voorstel tot opheffing der betrekking van stads- doctor, verworpen met 9 tegen 2 stemmen. TER NEUZEN, 26 Februari 1896. De pachters van de bij opbod publiek ver- pachte vestinggronden en visscherij (zie oris vorig nummer) waren van de perceelen 1 J. Dieleman Az. ad 125 2 D. de Doelder ad f 80 j 3D. laas ad 20 4 J. P. Vercouteren ad f 10 5 A. de Doelder ad f 10 6P.de Feijter, veearts ad 5; 7 P. de Feijter Jacz. ad 15; 8 J P Scheele ad 200 9 J. L. de Doelder ad Di li A. Dieleman Jz. ad 120; 12 L. Hooglander ad 8013 J. P. Vercouteren ad 45 14 P. Loof ad 1016 R. J. Scheele ad 100 17 J. Wisse ad 21518 W. A. Wisse a 1 25 per jaar. Al de pachters wonen te Ter Neuzen. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging //Schuttevaer" is o. a. het volgende adres verzonden Aan den Minister van waterstaat ter ondersteunino' van een adres van het gemeentebestuur van Phi°- lippine tot bekoming van de gevraagde subsidie voor het uitdiepen van de haven aldaar. Te Middelburg had in de vorige week een vergadenng piaats van den directeur der registratie Roewacht. Enkele ingezetenen dezer gemeente hebben zich door de mooie praatjes en schoone beioften van een paar vreemde heeren laten ver- leiden om kunstmest bij hen aan te koopen. Dezer dagen is deze kunstmest aaugekomen en de koopers zijn tot de treurige ontdekking gekomen, dat, wat zij voor 20 frank per 100 kilo kochten, eene waarde van ten hoogste 3 gulden vertegenwoordigt. I Die prachtig opgehemelde kunstmest bevat gemid- 2>5 percent stikstof, 6 percent phosphorzuur en 1 percent kali. Een leerles voor de landbouwers om geen geloof te schenken aan uitheemsche handelaars, maar liever hunne benoodigde meststoffen aan te koopen bij solide Nederlandsche meststofhandelaren onder controle van het rijkslandbouwproefstation. Overslag. Totgemeente-veldwachter is benoemd A. A. Verdurmen, onbezoldigd rijksveldwachter alhier. Met ingang van 1 Maart, is den tegenwoordigen titularis, na bijna 40jarigen trouwen dienst, eervol ontslag verleend. Ware het niet te wenschen, dat de regeering voorschreef, dat ook aan die categorie nuttige, ja onmisbare ambtenaren, na volbrachten diensttijd pensioen moet verleend worden. treedt zij m den halfschaduwkegel der aarde. L>eze mtrede is van weinig belang en kan ook met worden waargenomen langzarnerhand evenwel terwijl de maan verder in de halfschaduw door- dnngt, wordt dit merkbaar aan een duideliike verzwakking van haar licht, en als zij om 6 u. 36 in de kernschaduw der aarde komt, zal dit goed kunnen worden waargenomen want de maan is dan reeds een uur boveh den horizon en de zon reeds een uur geleden ondergegaan. Het midden der eclips is om 8 u. 6. De grootte der verduis- Twgu gt fsdan biJtla 7io> zoodat de maan- schijt bijna totaal verluisterd zal zijn. De maan komt weer uit de kernschaduw om Als bijzonderheid verdient vermelding, dat te Sims al de kinderen van 6-12jarigen leeftijd (ten getale van 293) onderwijs genieten. (1 kind ontvangt huisonderwijs). Door de strenge vorst van dezer dagen zijn in rieslarid a le vaarten met ijs bedekt. Op onder- scheidene slooten wordt druk schaatsen gereden. De vaart met zeilschepen is gestaakt en ook de stoombootvaart ondervindt vele moeielijkheden. Eergister was 't St. Matthijs en begon erijs v °ge 1 ldet Saan a^s hi den winter van 1667, waaraan het rijmpje werd gewijd, dat meer dan twee eeuwen in den volksmond bleef want dan zou men den 8n Maart met kar en paard over de nvieren kunnen rijden. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat de meerderheid van den gemeenteraad te Bree (Limburg) uit bakkers is samengesteldonder de gekozenen der meerderheid zijn brood- en banket- bakkers een pijpenbakker, en een socialistische pottenbakker. De berichten uit de visschershavens in Holland gewagen van belangrijke aanvoer van versche zeevisch, terwijl de prijzen stationair blijven. Sedert de vorige week is te's Herlogenbosch memand door pokken aangetast en ook niemand aan die ziekte overleden. zal u verder geen leed geschieden. Ik ben blij genoeg, dat de vangst mij gelukt is, want men zal haar op hoogen prijs stellen." '/Is^de man dan werkelijk zoo'n gewichtig per- soon?" vroeg de kapitein met goed gespeelde onbevangenheid. //Hij ziet er waarlijk niet naar uit." //Het is een Columbiaan, een van de zoogenaamde patriotten, die zich verstout hebben tegen de Spaan- sche heerschappij op te staan. In den slag bij Cachin, die den opstandelingen voorloopig den lust tot verdere ondernemingen wel ontnomen zal hebben, werd hij gewond en gevangen genomen. Men zond hem naar Havana, omdat men hem hier eiliger bewaard achtte dan in een Columbiaansche gevangenis, en het zou niet zeer aangenaam ge- weest zijn voor onzen commandant, als het dezen gevaarlijken rebel gelukt ware te ontsnappen." //En de vrouw P Heeft zij ook deel genomen aan den opstand De Spanjaard, die de madera behoorlijk toesprak, glimlachte. ,/Neen, kapitein Maar het is voor de Spaansche regeering niettemin zeer voordeelig de heele familie in de macht te hebben. Men heeft de vrouw met behulp van een kleinen krijgs- list, naar Havanna gebracht en zal haar hier wefen te houden, ofschoon zij natuurlijk haar man niet gezelschap behoeft te houden in de kazematten. Zij dient als't ware als gijzelaarster voor haar man." RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken F. J. B., oud 27 j., stalknecht te Hulst, is wegens huisvredebreuk en beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. V. E. P., oud 32 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. G. 13. D., oud 16 j., landbouwersknecht te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevang. 'S Gravenhage, 26 Febr. Tweede Kamer. Het debat over de personeele belasting werd voortgezet. Beslist werd dat pleziervaartuigen zullen belast worden, eveneens huisbewaarders en huisbewaardsters. Voor vrijstelling van gouver- neurs en gouvernantes is de bestaande regeling behouden. Jagers, uitsl uitend voor jacht, zulleu belast worden. Het amendement Bouman tot algeheele vrijstelling van een eenige dienstbode is verworpen maar het amendement Donner tot vrij stelling van dienstmeisjes tot 18 jaar aange nomen. Vnjdagavond, 28 dezer, heeft er een gedeel- telijke maansverduistering piaats, die hier in haar geheel zichtbaar zal zijn, en dit wel in den voor- avond, zoodat het uur ook zeer gunstig is voor waarneming. De maan komt om half 6 op, en om 5 u. 35 Maar hoe kon het gebeuren, dat deze man mij in de straten van Havanna aansprak, om voor zich^ en de zijnen passage op mijn schip te vragen //Zijn gezondheid begon onder de strenge op- si uiting in de onderaardsche gevangenis te lijden. Daarom liet de commandant zich door bet smeeken der vrouw verinurwen, hem eenige faciliteiten toe te staan. En zooals gij gezien hebt, maakte de gevangene misbruik van deze grootinoedigheid ten einde te vluchten. Men zal, naar lk denk, in het vervolg voorzichtiger met hem zijn." (Wordt vervolgd.) Te Rijswijk (tegenover Wijk-bij-Duurstede) wordt een hoofd der school gevraagd, bij-acten gewenscht, op een salaris van f 700 en 75 vergoeding voor vrije woning. Onder de 35 lief- hebbers bevond er zich e'en, die, hoewel alleen de hoofdacte bezittende, zich aan den burgemeester ging presenteeren. Toen deze den sollicitant op- merkzaam maakte op het gemis van bij-acten, antwoordde die „o, dat hindert niet, die heeft mijn aanstaande vrouw Tr ~.In de roomboferfabriek van den heer J egelien te Akkrum is men tot de ontdekking gekomen, dat door de buis van de Nortonpomp brongas opwelt, dat, voor zoover -thans kan be- oordeeld worden,geheel gelijkeeigenschappenschijnt te bezitten als hetgeen in verschillende plaatsen van iMoord-Holland is gevonden. u He/, Christelijk Schoolblad deelt mede, dat het hoofd eener Christelijke school onlangs van het. gemeentebestuur de tabellen ter invulling van het schoolverzuim ontving en dat daarbij ter toelichting van de kolom, waarin de gemiddelde schoolbevolking moet ingevuld worden, in een begeieidende missive was geschreven //Het gelieve u de breuken uwer leerlingen te verwaarloozen. De Rotterdamsche politie maakte eergisteren proces-verbaal op tegen een paardenkoopman, die op de meuwe veemarkt paard en wagen onbeheerd bad laten staan, 'waardoor het dier gelegenheid vond op hoi te slaan. Een man, die op den (/oudschen Rijweg zijn leven waagde en het dier greep, kreeg een belooning vane'en dubbeltie en een standje van den eigenaar, die beweerde, dat hij m maar had moeten laten loopen. Toen dezer dagen de heer T., uit Doesburg met zij n gezin des avonds van Baak bij Steenderen huiswaarts keerde, trachtten drie personen bij het Zwarte Schaar, onder Drempt, het rijtuig staande te houden Twee hunner grepen het paard aan, terwijl de derde op de trede van het rijtuig sprang en de daann zittende personen wilde aanranden. van den heer T. ontving hij evenwel zulk een slag, dat hij achteruitweek, evenals zijne mede- plichtigen, die door eenige zweepslagen werden afgeweerd. Van dat oogenblik wist de koetsier gebruik te maken, om de zweep over het paard te leggen en de aanvallers te ontkomen. De daders zijn nog onbekend. Een advertentie in een Amersfoortsch blad, luidende //Leger des heils. Openbare verkooping op Vnjdag 21 Febr. van drie kinderen, 1 jongen en 2 meisjes. Aanvang 8 uur, deuren open 7 uur Toegang 10 cents", had ten gevolge dat het lokaal van het leger te Amersfoort Vrijdag- avond met ruim 200 nieuwsgierigen was gevuld. Na gebed en gezang nam de verkooping een aanvang. De leider der vergadering deelde de conditien mede, en daaronder was deze, dat niet in de eerste piaats zou worden gelet op de hoegrootheid van de geboden som, maar op de omgeving waarin de kinderen zouden komen en op den aard der opvoeding die zij zouden erlangen. Ue kinder en werden daarna /;ter tafel gebracht/, Eenige oogenblikken na de mededeeling der veilconditien, stond iemand uit het publiek op, en bood voor de drie kinderen 25 welk bod hij later tot f 30 verhoogde. Daarna kwam een tweede bod en wel de bereid verklarmg om de kinderen tot zich te nemen den jongen naar de h. b. s. te doen gaan en de meisjes naar eene kostschool, en eerstgenoemde daarna 04 een plantage waar hij schatrijk zou worden. Een derde bod kwam van iemand die den kinderen eene burgerlijke opleiding wilde geven en ter school tpn l tf611 Uaar.lie,t leSer zou doe" gaan, terwijl' ten slotte een vierde bod gedaan werd door een vrouwehjke kapitein van het Leger, die de kinderen tot zich wilde nemen om ze op te leiden in het geloof aan haren Heer en Heiland, en ze brengen zou aan den voet van het kruis op Golgotha. it bod werd het meest aanneembare geacht en de kinderen werden haar toegewezen. Toen de zaal zoo n verloop kreeg, begreep de menigte, dat men haai bij den neus had gehad, maar toch amuseeri men zich kostelijk, en de bijeenkomst liep ordelijk at Sedert 15 Juli jl. wordt in de nabijheid van Kopenhagen een boot gebruikt, welke zich zoowel in het.water door middel van een gewone scheeps- schroef, als op het land evenals eene locomotief door middel van raderen op rails voortbeweegt. Men wilde eene zooveel mogelijk onafgebrokeu verbindmg over de noordelijk van Kopenhagen gelegen meren, het Fure en Farummeer, welke door eene omstreeks 340 M. breede landm te scheiden zyn, maken. Dit werd volgens de plannen van den /weed C. J. Magrell in Boras door een kleine, maar sterk gebouwde schroefstoomboot met vier oreede raderen bereikt, waarop zij zich over een de landengte doorsnijdend en in de beide meren ongeveer 38 M. doorloopend railspoor voort beweegt. Zoodra de stoomboot dit spoor nadert wordt de as der beide kettingen in ronddraaiende bewegmg gebracht. Slechts deze raderen zijn dnjfraderendie achteraan bevestigd zijn alleen loopraderen. sP°orbreedte bedraagt 1,27 M. Het schip is 14 M. lang en 3 M. breed, bij omstreeks 1 M. diepgang en kan ongeveer 70 personen bevat ten. Het gewicht bedraagt bij voile belasting 15 ton, de kracht der machine 27 paardenkrachten. De boot heeft bij zes tochten per dag, tot begin October 1.1. ongeveer. 20000 personen vervoerd en eeu geheel bevredigend bewijs geleverd van are geschiktheid. Het zou dus aanbeveling ver-1 lenen orn deze methode door meerdere practische toepassing en volmaking verder uittebreiden. Op verschillende plaatsen in het zuiden van ons land werd Zaterdagavond omstreeks 8 uur een korte, maar hevige schok waargenomen. Ge- f bleken is, dat in de dynamietfabriek te Arendonk (tselgie) tot tweemaal toe eene ontploffing had piaats gehad. Evenals bij de vorige ontploffing, ongeveer 14 dagen geleden, is ook thans de schade niet heel groot, terwijl geen persoonlijke ongelukken te be- treuren zijn. De dynamietfabriek te Arendonk bestaat uit tal van kleine gebouwen, een dezer No. 3 is nu in de lucht gevlogen, een groot gat i in den grond wijst de piaats aan waar het gebouw gestaan heeft. in dit gebouw werkten gewoonlijk 4 meisjes aan de kardoezen. Na het vertrek der meisjes werden in het gebouw 50 kilo bevroren dynamiet geplaatst. Men dacht dat ze daar wel langzamer- j, land zouden ontdooien. Door eene onbekende f oorzaak zouden die 50 kilo dynamiet de ontploffing veroorzaakt hebben. voortvluchtige Brusselsche notaris Ver- haegen, die zoo'n groot passief achterliet en die door zijn speculates tal van kleine lieden van hum geld heeft beroofd, is te Budapest in hechtenis genomen en zijn de onderhandelingen over zijn uitlevering in gang. Onlangs is te Geestemunde de bouw van een schip voltooid, dat thans het grootste zeilschip der wereld is. Het is de vijfmaster Potosi, gebouwd voor eene Hamburgsche reederij. Deze reus der zeilschepen is lang tusschen de loodlijnen 362 yoet, breed 49,9 roet en van het dek tot de kiel 31,2 voet diepde ruimte-inhoud bedraagt bruto. 3955 registertons en het laad vermogen ongeveer 6000 ton. De hoogte van den grooten mast is van het dek tot den vlaggeknop 210 voet, en de mast^ heeft bij het dek een diameter van 34 duim,. terwijl de zeilen, bebalve de reserve-zeilen, den wind een oppervlak van 4700 kwadraatmeters kunneu bieden. le Alicante in Spanje is een ongeluk ge- beurd, dat betrekkelijk nog al goed afliep. Een groote menigte stond naar de stoomboot San Augustin te kijken, welke met een bataljon troepen naar Cuba zou vertrekken. Velen wilden voor het laatst hun bloedverwanten nog eens gaarne j de hand drukken. Toen de gouverneur der stad aan het haven- hoofd arriveerde, kwam de menigte met haar wensch voor den dag. Nadat deze wensch was ingewilligd, drong men onder hoera voor den gouverneur naar voren op de landingsbrug. Deze was niet bestand tegen zoo'n zware vracht en krakend bezweek ze, waardoor een honderd vijftig personen in zee stortten. Er heerschtc een onbeschrijfelijke verwarring. De manschappen der stoomboot, politie en vletterlui, alien waren dadelijk op de piaats des gevaars, waardoor een groot onheil werd voorkomen. De meesten werden veilig aan wal gebracht, doch men gelooft dat eenige vrouwen en kinderen onder de boot den dood gevonden hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2