Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderea No. 3272. Donderdag 27 Februari 1896. SDH00LBEHQSFTSH. 36e Jaargang. Openbare aanbesteding, Binnenland ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,324. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. bij enkele inschrijving, in 5 afzonderlijke perceelen, op 10 Maart a. s., des avonds 7 V2 uur, ten gemeenteraadhuize te TER NEUZEN, van de levering van A. Schoolboeken en andere school- behoeften B. Voorwerpen voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes voor de openbare scbolen aldaar over bet loopende jaar. Voorwaarden enz. ter inzage op de gemeente- secretarie. Alleen op inschrijvingen van vakmannen, inge- zetenen der gemeente, zal worden gelet. Ter Neuzen, 25 Eebruari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht Be Eranscbe Kamer bewiiligde, met 502 tegen 28 stemmen, het krediet van 950,000 francs voor Erankrijks vertegenwoordiging bij de kroning van den csaar te Moskou. De heer Deloncle interpelleerde over de regeling met Engeland omtrent Siam en verklaarde, datin deze overeenkomst te veel concessies werden gedaan. Hij verzocht den Minister van buitenlandsche zaken, niet te vergeten, dat Engeland nog altijd het Nijldal bezet houdt. Berth elot antwoordde, dat de overeenkomst omtrent Siam gesloten is, uit een geest van weder- zijdsche toenadering; hij voegde erbij, datFranknjks werk nog slechts begonnen is en dat het dit werk zal voorzetten. De verdere discussie werd uitgesteld tot Donderdag. De Minister Bourgeois was Zondag te Chalons- sur-Mame, om eene kunstnijverheidssehool in te wijden. In de onvermijdelijke rede behandelde hij de verdeeldheid onder de republikeinen. Hij schreef deze toe aan misverstanden, welke zeker zullen worden opgelost, en drukte de hoop uit, dat de republikeinen zich zullen vereenigen, om het hoofd te bieden aan de reactie en de tegenstanders der demokratie. FEUILLETO N G. HARMSDORFF. Een zachte bries, de gunstigste, die de kapitein zieh voor de reis kon wenschen, vulde de zeilen van den schooner, en snel gleed hij uit het mast- bosch der haven. In scherpe omtrekken doemde nu de donkere massa van den Molo voor hen op, wiens dreigende kanonluiken van het schip af metelke minuutduide- lijker waren te herkenuen. Nog slechts een korte wijl, en het vaartuig bevond zich ter hoogte van het geweldige fort, dat de uitvaart uit de haven beheerschte. Als men het hier ongehinderd pas seeren liet, hadden de passagiers van de autoriteiten van Havanna niets meer te vreezen. Eensklaps werd beneden nabij den dam een kleine deur geopend, en de geweren van vijf sol- daten blonken in de zon. Op hetzelfde oogenblik weerklonk ook het signaalschot, dat den schooner beval te stoppen, en op een wenk van den kapi tein viel het groote zeil neer. Een door twee negers geroeide boot, waarin de vijf soldaten met een officier plnats genomen hadden, stiet van wal en naderde de schooner. Een oogen blik en de zes gewapenden hadden de neerge laten strijkladder beklommen, en de officier, een nog jonge man met al den waardigeu ernst van een volbloed Spanjaard, wendde zich tot George Putnam //Zijt gij de kapiteiu, senor?" De Minister verklaarde, de groote verantwoorde- lijkheid van zijn ambt enkel te liebben aanvaard, om de demokratie voor Frankrijk en de geheele menschheid een stap verder te brengen. Bourgeois eindigde zijn rede met een herinnering aan de spreuk der revolutie vrijheid, gelijkheid en, vooral, broederschap. De Victoria", met Dr. Jameson aan boord, is eergister rechtstreeks van Plymouth naar Londen opgestoomd. Al wat de verslaggevers der bladen, die het schip met bootjes omzwermden, van de officieren konden te weten komen, was, dat de dokter aan boord was en dat hij sliep. Hij is nu te Londen aangekomen, waar men verwacht, dat hij nog gisteren een voorloopig verhoor voor de politie-rechtbank van Bowstreet zal ondergaan. In die meening is men versterkt, doordien de Hertog van Abercorn en eenige onder- directeuren der Chartered Company daar eveneens aankwamen. Eene groote menschenmenigte ver- dringt zich vol nieuwsgierigheid voor het gebouw. Naar verzekerd wordt, zal eene zeer aanzienlijke borgstelling worden geboden, om Jameson voor loopig op vrije voeten te stellen. De benoeming van Earl Grey tot mede-admini- strateur (met sir Cecil Rhodes) der Chartered Company werd eergisteren in het Britsche Lagerhuis door Minister Chamberlain bevestigd. Hij voegde er bij, dat hij er zijne goedkeuring aan had gehecht. Algemeen is men echter van oordeel, dat de graaf, waar Rhodes zijne eigenaardige eigen wegen zal willen gaan, in het geheel niet tegen dezen opge- wassen zal blijken. Teneinde tegemoet te komen in het gebrek aan aan inlandsche werkkrachten moet, naar uit Johannesburg gemeld wordt, de Transvaalsche Regeering er aan denken negers, uit den Congo- Staat te ontbieden. President Kriiger vertoeft nog steeds te Johannes burg en leidt de werkzaamheden van het Onder- steunings-Comite. Bij een bezoek aan de gewonde slachtoffers der ontploffing de leden van dat comit.e toesprekend, zeide de President//Wie gegeven liebben als gijlieden gegeven hebt, kuunen ver- wachten ook zelven in groote mate te zullen ont- vangen". Bij het bijeenbrengen van gaven voor het reeds zeer aanzienlijke ondersteuningsfonds hebben zich ook vooral de Engelschen door mildheid onder- scheiden. Meer dan eene hunner rijke firma s schonk de vorstelijke gift van 5000 pond. Reeds bij eene vorige gelegenheid, weet men, prees de heer Kriiger de betoonde offervaardigheid en het ,/Ja." „Hebt gij passagiers aan boord ,/Ja." „Dan verzoek ik u, uw scheepspapieren over te leggen. Ook wensch ik uw bemanning en de passagiers te zien." Met betrekking tot de beide eerste punten kon aan zijn verlangen onmiddelijk voldaan worden. Zwijgend las de Spanjaard de hem ter hand ge- stelde papieren en zwijgend monsterde hij met doordringenden blik de matrozen, die bun ergernis over de monsteriug nauwelijks verber- gend achtereenvolgens voor hem verschenen. „Goed En de passagiers, kapitein „De stuurman haalt ze al uit de kajuit. Daar zijn ze." Inderdaad steeg de zoogenaamde Estreal juist met vrouw en kinderen de steile kajuittrap op. De doffe berusting van iemand, die op het uiterste voorbereid is, spiegelde zich in zijn doodsbleek gezicht af. Lucy echter was blijkbaar door ont- zettenden angst aangegrepen liaar wijd geopende oogen staarden met een uitdrukking van vertwij- feling naar de soldaten en zij was zoo zwak, dat liaar man haar bijna dragen inoest. llij omvatte en steunde haar slanke gestalte met den rechter- arm, terwijl hij het kleinste der beide kinderen op den linkerarm droeg. Het oudste meisje trachtte zich schuw achter de moeder te verbergen. De officier ging hun eenige schreden tegemoet, daarop keerde hij naar den kapitein terug en riep met dreigende stem „Het was uw voornemen, de vlucht van een staatsmisdadiger te begunstigen Weet gij wel, dat ik u daarvoor onmiddellijk gevangen nemen kail vergeten daarbij der oud nationaliteits-geschillen, terwijl hij verder de verwachting uitsprak, dat de ramp verbroederend zou werken. De Italiaansche troepen in Afrika werden blijk baar gefopt door hunne vroegere vrienden, ras Mangascia en anderen, die nu hunne manschappen vereenigen om den Negus te helpen. De Schoanen verplaatsen met groote voorzorgen hunne stellingen naar 'tzuiden en ontwikkelen hunne troepenmacht over een groote uitgestrektheid. Volgens de Italiaansche berichten heeft de vijand gebrek aan levensmiddelen en fouragedaarom heeft Menelik beslag doen leggen op het graan, dat aan de geestelijken behoort. Een nieuwe vijand, die van 't zuiden reeds lang dreigde, heeft zich vertoond de Derwischen. Hunne voorposten deden een aanval op Kassala. Zij werden teruggeslagen door de Italianen, die daarbij 10 man verloren. De Derwischen moeten 5000 man sterk zijn. Volgens een later bericht trokken zij terug. Men vertelt te Rome nu weer, dat de gewezen Minister van oorlog, generaal Pelloux, het opper- bevel in Afrika zal overnemen. Er heerscht in politieke kringen bij voortduring groote opgewondenheid. Te Milaan werd Zondag een meeting gehouden, door 4000 persoiien bijge- woond, waar afgevaardigden van verschillende richting ten sterkste de Afrikaansche politiek van Crispi laakten. De Koningin-Regentes heeft een telegram van deelneming toegezonden aan den president Kriiger, en tevens een bedrag van honderd pond sterling doen overmaken, namens Hare Majesteiten, voor de slachtoffers van de ramp te Johannesburg. De op 29 November jl. afgebroken beraad- slaging over de regeling der personeele belasting, werd gister in de Tweede Kamer hervat, te be- ginnen met den grondslag haardsteden. Bij nota van wijziging had de Minister van financien het bedrag dier belasting eenige ver- mindering doen ondergaan, met vrijstelling van een haardstede. De commissie van rapporteurs verklaarde zich bij monde van haren voorzitter, den heer Van Delden voor de door de Regeering voorgestelde vermindering bepaaldelijk voor de niet heffing in verband met het bedrag der huurwaarde en voor niet-heffing van de haardsteden bij vrijstelling ook van het mobilair. George Putnam stond onbewegelijk. Hij wilde antwoorden, rnaar een gil uit den mond der vrouw en de wanhopige uitroep van Estreal ,/Mijn arme Lucy zij sterft.Als gij een hart hebt, staat mij bij bewogen hem evenals den officier, zich met de ongelukkige passagiers te bemoeien. De jonge vrouw was bewusteloos op het dek neerge- zonken, en de kinderen waren jammerlijk begonnen te schreien, toen zij hun moeder als een doode met gesloten oogen zagen liggen. In de borst van den Spanjaard moest nu toch een ridderlijk gevoel van medelijden ontwaken, want hij was den man, dien hij zooeven een staatsmisdadiger genoemd had, op zeer teedere wijze behulpzaam, om aan de vrouw een betere en gemakkelijker ligging te geven. Maar toen richtte hij zich weer op en zeide ernstig //Ik betreur de ge- strengheid van mijn plicht, senor, maar ik heb niet de macht, er iets aan te verandereu. Ik moet u en de uwen naar de citadel terugbrengen. Maakt u dus gereed De jonge man had hem waarschijnlijk niet ge- hoord, want hij lag nog altijd over de bewustelooze gebogen en poogde haar in het leven terug te roepen. Nog eer de officier zijn bevel herhalen kon, hield de kapitein, in wiens ijzeren gezicht zich niet de geringste gemoedsaandoening openbaarde, hem den pas van Etreal voor. Maar de Spanjaard wees het papier met een ongeduldig gebaar terug. z/Het kan zijn, dat gij door vervalschte docu menten misleid zijt. Ik wil dat niet verder onder zoeken, ofschoon het uw plicht geweest was, bij de opneming van passagiers voorzichtiger te zijn. Zoodra wij de gevangenen in de boot hebben, kunt gij uw reis voortzetten." Al dadelijk trokken de heeren Dobbelmann en T. Mackay hun amendementen iu, welke nog verdere vermindering beoogden. Over den maat- staf en het bedrag der belasting, zooals die thans ontworpen waren, werd daarna van gedachten ge- wisseld. De heer Kolkman achtte de uitbreiding van de vrijstelling wegeus haardsteden, voornamelijk ten goede komend aan den minderen man, in strijd met de strekking van het geheele ontwerp tege- moetkoming aan den middenstand wegens de hoogere lasten der bedrijfsbelasting en van het personeel. Gehandhaafd bleef het voorstel PijnappelRink tegen de vrijstelling van stooktoestellen zonder afvoer der verbrandingsproducten gebruikt, zooals petroleum- en gaskachels, welk amendement Mr. Pijnappel nader op hygienische gronden verdedigde. Beter achtte hij vrijstelling van kleine vertrekken dan ontheffing wegens de soort der verwarmings- middelen. Overigens is niet-belasting betaliug voor verwarming anders dan met kachels, onbil- lijk. De bepaling vernietigt den grondslag haard steden, eenmaal door de Kamer met geringe meerderheid gewild. Na eene opmerking van den heer an Alphen over de verwarring, die uit de omschrijving der haardsteden kan voortvloeien kwam de heer Van Gennep op tegen de gelijkstelling van losse ver- warmingstoestellen met vaste haardsteden, terwijl de heer Lohman ook meeging met het regeering- stelsel om alleen de geregeld verwarmde kamers te belasten. De heer Veegens bestreed het geheele stelsel der haardstedenbelasting als zullende leiden tot misbruiken, tot herhaalde bezoeken der belasting- ambtenaren en daardoor tot impopulariteit der wet. Volgens hem is het bestaande stelsel belasting naar het aantal stookplaatsen beter. De Minister van financien verdedigde het beginsel om niet te betalen voor ongebruikte stookplaatsen, onder opmerking dat de bestaande wet, streng toegepast ten aanzien der stookplaatsen, veel meer inpopulair zou zijn en de bezoeken der ambtenaren toch noodig zijn voor schatting der huurwaarde en meubels. De onderscheiding tusschen stookkachels en petroleumkachels handhaafde de Minister als in de practijk noodig. Zijn dergelijke toestellen nadeelig voor de gezondheid dan doet men ze weg. Gaskachels worden bovendien niet gebrand om belasting uit te winnen. Verder deelde de Minister mede, dat z/Ik dank u, senor", antwoordde de kapitein, z/maar gij ziet, wel, dat de dame eerst weer tot bezinning moet zijn gekomen, voordat gij haar kunt wegbrengen, en in dien tusschentijd kan het u misschien aangenaam zijn, beneden in mijn kajuit een kleine verversching te gebruiken." Er was niets ongewoons in deze uitnoodiging; want nooit liet een kapiteiu den visiteerenden havenofficier van zijn schip gaan, zonder een flesch wijn met hem gedronken te hebben. Zoo talmde dan ook de Spanjaard niet lang, haar aan te nemen, te meer daar een blik op de vluch- telingen hem overtuigde, dat de door George Put nam gemaakte bedenking niet ongegrond was. Als hoffelijk man liet de kapitein hem natuurlijk voorgaan, maar hij maakte van de weinige seconden, dat de officier hem niet kon gadeslaan, gebruik, om zijn stuurman haastig een paar woorden in 't oor te fluisteren, die zeker een bijzondere be- teekenis moesten hebben, want een eigenaardige uitdrukking van vreugde vertoonde zich op het gelaat van den zeeman. z/Alles zal gebeuren, kapiteinZonder eenig alarm. Gij kunt u op mij verlaten." De Spanjaard had van het korte tweegesprek niets bemerkt, en zijn waardige, strenge terug- houdendheid maakte voor een vriendelijke houding plaats, toen de hofmeester de tafel der lage, kleine kajuit met allerlei lekkernijen hezet had, en de kapitein de glazen met fonkelende madera vulde. Met welgevallen slurpte hij het edele druivennat, en toen George Putnam nog eenmaal zijn onschuld begon te bezweren, weerde hij alle excuses af. z/Laat het goed zijn, kapitein De pas was wel is waar valsch, maar uw madera is echt, en er COlMAft I ~Vrj7T~~77n Iiifuezonileril op Feestdagen, bij iten uit|fe»er I*. J. VAS DE DAMDE te Ter Xenzen. Hit bln<l verscliijnt jiaandaif, Wwensdag- en Injdagayond, iiiien»mi Mrrn.1mm DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1