Gemengde berichten. TER NEUZEN, 24 Febmari 1896. Even na het afdrukken van ons vorig nummer werd ons vanwege het bestuur van het fanfarencorps ,/De Vereenigde Werklieden" medegedeeld dat de zuivere opbrengst der door genoemde vereeniging, ten voordeele van de wede Jacs Michielsen, gege- ven uitvoering bedraagt 104,19. Ofschoon deze som met de 42 door de Chr. zangvereeniging //Looft den Heer" samengebracht niet gering is te noemen, kan het toch slechts strekken om den eersten nood van het zonder verzorger achtergebleven groote gezin te lenigen. Het is daarom te hopen dat het loffelijk streven van bovengenoemde vereenigingen niet de oorzaak zal zijn dat aan het gezin verderen steun van andere zijde zal worden onttrokken. Bij koninklijk besluit is benoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, 5de bataljon, tot 1st" luitenant de heer P. Bauwens, thans 2de luitenant. Zaterdag werd alhier door den ontvanger der Registratie en domeinen te Hulst, ten over- staan van den notaris Van der Moer bij opbod publiek verpacht, voor den tijd van 7 jaren ingaande 1 Mei 1896, eenige vestinggronden en visscherij in de vestinggrachten onder Ter Neuzen. Behalve twee perceelen, 10 en 15, die niet gegund zijn, was de opbrengst f 1070. He vorige verpachting bracht f 1105 op. Bij de openbare herbesteding, op jl. Zaterdag te V alsoorden, door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden, van het maken van werken tot dijksvebetering aan de waterkeering van geuoemd waterschap, schreven in de heeren C. de Wilde te Kattendijke, voor 4490 A. Dubbelinan te Dordrecht, voor 4386 J. de Jonge te Biezelinge, voor 4357; A. J. Bogaert te Hontenisse, voor 4340 J. F. Tieleman te Hontenisse, voor 4233 en A. Vermorken te Hontenisse, voor f 4203. (De begrooting bedroeg 4143,79.) Zaamslag. oor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te 's Heer Hendrikskinderen is door den heer A. M. Knottnerus, predikant alhier, bedankt. Philippine. Aan het telephoonkantoor zijn in het vorige jaar verhandeld juist 2000 berichten, nlontvangen 1334, verzonden 658, nageseind 1 en dienstberichten 7. Alzoo totaal 2000 berichten. Met den toestand onzer haven is het meer dan treurig gesteld. Wegens het weinige water, dat tegenwoordig bij den vloed onze haven bereikt, kunnen de vaartuigen niet meer binnenloopen, zoodat in de laatste dagen de mossels buiten de haven op de dijken moeten gelost worden. Overslag. Het schijnt dat de gevangennemin"1 van Van Campen de dieven nog niet afgeschrikt heeft, althans in den nacht tusscheu Donderdag en Vrijdag zijn zij nog driester opgetreden dan ooit te voren. Na uit de schuur van den ge- meente-secretaris een aantal konijnen gestolen te hebben, hebben zij getracht, door het uitsnijden eener ruit, den winkel binnen te komen, wat hun echter niet gelukt is. 't Gaat hoe langer hoe mooier, en er zal nooit een einde aan komen, wauneer de Belgische politie niet krachtiger medewerkt om de misdadigers op te sporen. Zekere A. d. 1. R., sedert geruimen tijd gesignaleerd in het Politieblad, is door de marechaussee van Axel opgepakt terwijl hij op Nederlandsch grondgebied werkte. Nog eenmaal rustten de scherpe oogen van den kapitein onderzoekend op het schoone gezicht, aan 't welk al het lichamelijk lijden den natuur- lijken stempel der voornaamheid niet had kunnen ontnemen. Daarop zeide hij, terwijl hij met de hand door den langen vollen baard streek #Als dat de waarheid is, wil ik u als passagier medenemen. Haal uw vrouw en kinderen Binnen een half uur keert mijn boot naar het ?chip terug en met een uur verlaten wij de haven." De borst van den jongen man verruimde zich tot een diepen zucht. Het was, alsof hij iets antwoorden wilde, doch de stem weigerde hem den dienst. Onstuimig drukte hij de hand van den zeeman tusschen zijn beide handen en liep toen, zoo dicht mogelijk aan den kant der huizen blij- vend, haastig voort. III. Binnen den door hem zelf bepaalden tijd had kapitein Putnam zijn laatste boodschappen aan land verricht. Toen hij in de wachtende jol stapte, hadden zijn passagiers met hun weinig goed daarin reeds plaats genomen. De vreemdeling, tegen wiens knieeti het oudste kind, een beeldschoou meisje van ongeveer drie jaar, zich gevleid had, begroette hem op ridderlijke manierde vrouw evenwel, die hem den rug toegekeerd had, verroerde zich tot verwondering van den kapitein niet van haar plaats. Hij kon niet eens de lijnen van haar ge- stalte herkennen, want zij had den grooten doek, waarin haar lichaam gehuld was, ver over het hoofd getrokken en zich diep over het zacht weenende kindje op haar schoot gebogen. Alleen aan de bewegingen harer schouders meende de kapitein te bemerken, dat zij gedurende de korte vaart voortdurend snikte. Nadat de vrouw en de kinderen met behulp der matrozen op den schooner De op de Hompels zittende tjalk ,/Eduard Alphonse" is door experts onderzocht, waarbij ge- bleken is, dat het een wrak is. Het is, met al wat er op en in is en met alle verdere gevolgen verkocht voor /HO, aan A. Schrier c. s. te Colijnsplaat. In een te Groningen verschijnend adverten- tieblad biedt zich aan //een heer van aanzien met titels en ridderorden, invloedrijke relatien bezittende in financieele en diplomatieke kringen, om door zijn naam soliede ondernemingen te helpen oprichten, of als commissaris van zulke maatsohappijen op tetreden!" F Ten tweedenmale heeft de gemeenteraad van Alphen a/d Rijn geweigerd de gelden toe te staan voor splitsing van het arrestanten-lokaal aldaar, uit het oogpunt van zedelijkheid, wijl tot heden zoowel mannen als vrouwen in hetzelfde lokaal moeten verblijven. Zaterdagavond had men weder kunnen zien dat de gemeente-veldwachter een dronken vrouw met een halfdronken man in hetzelfde lokaal opsloot. Men meldt uit 's Hertagenbosch. Sedert een paar dagen is men bezig in de vestibule van het nieuw gebouwde spoorweg-station, alhier aan te brengen eeu reusachtige kaart van Nederland, samengesteld uit gekleurde tegeltjes. De kosten van dit werk worden op niet minder dan f 4000 geraamd. Een onzer bekenden, zegt het Haarl. Dagbl. die nogal eens reist en het voornemen had te Moskou de kroningsfeesten van den Czaar te gaan bijwonen, heeft van daar bericht ontvangen van de prijzen, welke in de hotels gevraagd worden voor logies in die dagen. Voor een kamer in een eersterangshotel verlangt men van 500 tot 1000 roebels; in een hotel van den tweeden rang kan men goedkooper terecht, maar ook daar loopen de prijzen nog van 100 tot 500 roebels.^ Voor deze respectabele sommetjes heelt men niet anders dan logies en in verrewec de meeste kamers natmurlijk niet eens het uitzicht op straat. Uit wraakzucht tegen zijn vroegeren meester sloeg een Friesche boerenknecht onlangs een aan dezeu toebehoorend varken de pooten stuk. Voor deze laaghartige daad heeft nu het O. M. bij de rechtbank te Heerenveen 6 maanden gevangenis- straf geeischt. - De wonderdokter-duivelbanner te Knijpe (Fr.) werd voor drie jaren tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling met een mes van een koloniaal in een herberg te't Meer bij Heeren- veen. Hij ontrok zich aan die straf door naar Amerika te vluchten. Donderdagnacht klopte hij onverwachts bij zijn gezin te Knijpe aan. De officier van justitie hiervan verwittigd, liet hem Vrijdagmorgen arresteeren en naar de gevangenis te Groningen overbrengen. Over een paar maanden gaan uit de Friesche gemeente Gaasterland zestien of meer personen (waaronder een boerengezin) zich in Amerika vestigen. De meesten gaan naar Chicago, omdat de berichten van familieleden vandaar gunstig zijn. Voor ongeveer vier jaren zijn uit die gemeente niet minder dan vijftig personen daar- heen vertrokken. Met de zalmvangst op onze beneden-rivieren gaat het de laatste dagen naar wensch. Op de Nieuwe-Merwede werden aan de zegenvisscherij //de Kop" in aeht dagen tijds bij de 300 zalrnen overgebracht waren, liet hij hen voorloopig aan zich zelf overeen matroos bracht hen naar de kajuit en daarheen werden ook de beide koffers gebracht, die de geheele bagage der vluchtelingen uitmaakteu. Eerst toen reeds het anker gelicht v erd, klopte de kapitein aan de deur en verzocht den onbekenden passagier hem zijn pas ter hand te stellen. Terwijl de bleeke man het papier uit den zak haalde, zweefden George Putnam's blikken vluchtig over de drie andere personen in de kajuit, het gezicht der dame kon hij ook nu niet zien, want zij knielde voor een der geopende kotfers en had het sedert het binnentreden van den kapitein dubbel druk met den inhnud. Maar zij had den grooten donkeren doek afgelegd, en de zeeman zag de vormen van een nog joukvrouwelijk teedere en lenige gestalte, de lijnen van een sierlijk donker gelokt hoofd. Een donkere bios kleurde daarbij langzaam zijn ernstig, door de zon verbrand gezicht. Slechts eenmaal in zijn leven had hij een vrouwelijk wezen ontmoet, dat het fijne hoofd zoo lieftallig op den slanken, witten hals droeg, en de herinnering aan de grootste smart van zijn leven stond hem eensklaps weer levendig voor den geest. z/Senor Estreal", zeide hij, nadat hij een blik in het document geworpen had, ,/ik hoop in uw belang, dat deze pas echt is, wanneer de havenpolitie nog aan boord mocht komen, is het uw zaak, met haar te spreken, niet de rnijne." Hij deed het papier in zijne portefeuille, maar toen hij nu gaan wilde, sprung eensklaps de jonge vrouw van den vloer op en keerde hem haar gezicht toe. z/De havenpolitie? In 's hemelsnaam, acht gij het mogelijk, dat zij nog komen kan oor George Putnam had deze stem geene gevangen, een getal dat in geen jaren werd be reikt. De zalmze^envisscherij //Renswoude" in de Lek tegenover Willige-Langerak heeft na ver- scheiden maanden rust hare werkzaamheden hervat, aanvankelijk met gunstigen uitslag. Men herinnert zich, dat toen mevrouw Van Wermeskerken eenige weken geleden uit het voor- loopig arrest werd ontslagen, waarin men haar gebracht had onder verdenking dat zij haar man had willen vergiftigen tevens getneld werd, dat de Haarlemsche politie deze zaak geenszins van de rol had genomen, maar het onderzouk in eene andere richting voortzette. De verdere instructie is nu opgedragen aan den rechter-commissaris Mr. De Clercq van Weel, nadat de rechter die het eerste gedeelte van het onder- zoek geleid had, Mr. 't Hooft, de instructie ge- eindigd en de stukken in handen van den officier van justitie gesteld had. In een Zuidhollandsche gemeente had iemand op een groote wasscherij ingebrokeu. Terwijl hij bezig was kleeren uit te zoeken, die hij in een mand pakte, werd hij betrapt door twee politie- agenten, die zich voor het venster vertoonden. De vent werkte zoo bedaard door, dat de agenten dacbten, dat hij misschien aan de inrichting ver- bonden WaS, en diis vroegen zij hem waarom hij nog zoo laat aan 't werk was. Hij antwoordde z/Ik leg het waschgoed klaar voor de meisjes, die vroeg opstaan om te strijken. Ik verdien zes gulden in de week, en moet erg pootaan spelen om mijn betrekkiug te behouden." 1°en ging hij aan het venster staan, leunde met de armen op de vensterbank en zeide //Dat s me vanavond een weertje om er inuitte zijn! Ik zou niet graag in uw plaats wezen. Wilt ge niet even binnenkomen en een kleine verwarming I gebruiken Ik zal iets voor u halen." De agenten gingen naar de keukendeur, terwijl de dief zich repte naar de voordeur en ontsnapte met de uitgezochte kleeren Uit Vierlingsbeek wordt gemeld Donderdag werden in een berucht logement niet minder dan 7 personen gearresteerd, die na diefstal en inbraak onder Siebengewald in het Pruisische gedeelte en na mishandeling en verzet tegen de Pruisische gendarmen, op Hollandsch grondgebied gevlucht waren. Het was geen ge- makkelijke taak voor onze marechaussees dat beruchte zevental te overmeesteren, dat door kracht en brutaliteit uitmuntte. Dank echter de flinke houding en de geladen karabijnen waren zij weldra overmeesterd en geboeid en werden zij aan elkander gebonden en vergezeld van de geheele brigade van Boxmeer per spoor aan de Duitsche justitie overgeleverd. Een mooie vangstalleen ware 't maar te wenschen dat de Hollandsche politie aan de grenzen, ook steeds zulk eene medewerking en hulp van de Pruisische //vrieuden" en naburen ondervinden mocht. De gedetineerden in de gevangenis te Syracuse kwamen Donderdag in opstand. Zij riepen door de vensters naar buiten, dat ze honger hadden en mishandeld werden. Ze sloegen alles kort en klein en trachtten de tralies te breken. Door soldaten werd de rust hersteld, waarbij velen gewond werden. Wie den reiziger Andree een eind weegs uitgeleide wil doen op zijn reis naar de Noordpool, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld door den reiziger kapitein Bade, uit Wismar. Kapt. Bade organiseert in Juni a. s. weder een gezelschap naar het hooge Noorden, 't wrelk zich aansluit bij het stoomschip van Andree en diens metgezellen, tot Spitsbergen toe, van waar de kloeke reiziger, gelijk men weet, per luchtballon zijn reis naar de Noordpool zal vervolgen. In Augustus onderneemt kapitein Bade eeu tweede reis naar Spitsbergen, waarbij de deelnemers gelegenheid zullen hebben de volslagen zonsver- duistering te zien, welke in het hooge Noorden is waar te nemen een uur van duisternis ge durende den maandenlangen dag van den zomer in die barre streken. De eerstvolgende oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, zoo heeft een Engelsch officier, kapitein James, uitgerekend, zou niet minder kosten dan ongeveer 19 millioen gulden per dag. Deskundigen vinden die berekening niet te hoo» In den oorlog van 1866 toch bedroegen de on- kosten van het Pruisische leger een millioen gulden per dag, en als men het beperkt aantal troepen, die toen te velde waren vergelijkt met de legers die in een nieuwen Fransch-Duitschen oorlog zouden stnjden, dan kan men nagaan, dat kapt. James zich met al te zeer verrekend zal hebben. Ramp te Johannesburg (Transvaal). De berichten aan de Engelsche bladen omtreni de dynamietontploffing te Johannesburg doen zien, dat de ramp grooter is dan men aanvankelijk meende. Het aantal dooden wordt over de honderd geschat, terwijl men zeker nog twee honderd ge- wonden telt. Tusschen twee en drie duizeud personen zijn dakloos. Zoover men kan nagaan, stonden er zeven waggons op de rails, waarvan er zes met dynamiet gevuld waren, terwijl de zevende beladen was met detonateurs. Het convooi had, in strijd met de wettelijke voorschriften, eenige dagen op den spoorweg gestaan. Bij het rangeeren geraakten zij, door de achteloosheid van een kaffer op verkeerd spoor en kwamen in botsing met andere wagons, waardoor de ontploffing oiit- stond. Men meent, dat de heete zonnestralen, die dagen lang op de wagons hadden geschenen, en die door zware regens werden gevolgd, zoodanig op het dynamiet hebben gewerkt, dat de ontplof- baarheid grooter werd dan gewoonlijk. Reeds herhaaldelijk is gewezen op het gevaar, dat in dicht bevolkte districten ontstaat door het bijeenzijn van groote hoeveelheden dynamiet. Indien de ontploffing had plaats gehad op rotsachtigen bodem, in plaats van op grond, die betrekkelijk week was dan zou de schade nog grooter zijn geweest dan nu. En indien de ont ploffing zou geschied zijn des avonds, als de lampen brandden, dan zou, bij den geringen watertoevoer, die men thans heeft, half Johannesburg in vlammen zijn opgegaan. In geheele straten op drie mijl afstand van de plaats des onheils is geen stukje glas meer heel, en alleen aan glas mag de schade zeker op 30,000 geschat worden. Van andere zijde wordt gemeld, dat voor een groot deel de schade daarom zoo aanmerkelijk was en het verlies van inenschenlevens zoo groot, omdat de meeste huizen in den omtrek gebouwd waren van half gebakken steen en gegolfd plaat- ijzer, zooals dat gebruikelijk is voor deze soort arbeiderswoningen. Door dit matriaal werden de puinhoopen veranderd in vastaangesloteu klompen en menigeen, die door vallend ijzer of steenen gewond werd, stikte onder het puin. Het tooneel van de ramp was verschrikkelijk om aan te zien. Overal liepen menschen in het rond, die zochten naar hun vrieuden en verwanten. De lijken waren voor een groot deel tot onher- kenbaar wordens verminkt. De slachtoffers waren hoofdzakelijk vrouwen, daar de mannen op den tijd dat de ramp plaats had, aan het werk waren. De houding der Johannesburgers, Uitlanders zoowel als Boeren, wordt ten zeerste geprezen. Bij openbare inschrijving werd een som van 70,000 voor de noodlijdenden bijeengebracht. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de leden van het Johannesburgsche //Hervormings-comite" voor de grootste sommen inteekenden. President Kriiger bezocht met leden van de Uitvoerenden Raad de plaats des onheils en de hospitalen. De ontvangst was zeer hartelijk. De president sprak den gewonden troost toe en beloofde alle mogelijke hulp. Hij toonde zich ten hoogste voldaan over de houding der bevolking, die alle veeten op zijde f had gesteld om de slachtoffers in hun nood bij te staan. Reels voor zijn vertrek naar Pretoria had de President den mijncommissaris telegraphisch I gelast, geen kosten te sparen tot leniging va» De notaris Verhaegen, te Brussel, in de groote wereld zeer gezien, heeft zich verwijderd met achterlating van een tekort van meer dan 2 millioen francs. Een zijner clienten schiet er 2 ton bij in. De meesten zijner slachtoffers zijn echter kleine grondbezitters en boeren uit de naburige dorpen, die hem hun spaarpenningen hadden toevertrouwd. Ongejukkige speculaties moeten de oorzaak zijn. verraadster behoeven te worden, want hoe treurig kommer en verdriet Lucy's gezicht ook veranderd hadden, had hij toch bij den eersten blik bemerkt, dat niemand anders dan de eens geliefde, de vrouw van den zoogenaamden senor Estreal was. Eene zonderlinge uitdrukking had zijn gezicht bij deze ontdekking aangenomen, het had den schijn gehad, alsof een snel, onstuimig woord zich op zijn lippen wilde dringen, en een bliksemstraal, die den niets vermoedenden jongen passagier hevig deed schrikken, flitste in zijn oogen. Maar dat alles ging snel voorbij. In minder dan de helft eener seconde hadden de trekken van den kapitein weer huune gewone uitdrukking aangenomen niets deed de uitwerking verraden, die dit weerzien op hem geinaakt had. z/Ik acht het inderdaad mogelijk, senora," ant woordde hij met afgemeten hoffelijkheid. (Wordt vervolgd.) den nood. Onder de puinhoopen wordt nog steeds gezocht f en voortdurend ontdekt men nieuwe slachtoffers. I Geheele gezinnen zijn door de ramp gedood. Voor f het grootste deel treft het ongeluk de arm ere Boerenklasse. Op aanraden van plaatselijke ambte- naren heeft de regeering de sluiting van degebouwen en pakhuizen, toebehoorende aan leden van het 1 Reform-Committee, opgeheven, en zijn zij inge- I richt voor opneming der dakloozen. De geheele schade wordt geraamd op een millioen I pond sterling, inbegrepen het station te Johannes- burg, dat zoo goed als vernield is. De ontplofte hoeveelheid dynamiet is niet met juistheid op te I geven, doch men spreekt van ongeveer 110,009 1 pond. De schok was zoo sterk, dat men zelfs te Pretoria en te Krugersdorp den grond voclde dreunen. De stationchef verklaart, dat de ontvanger van het dynamiet weigerde te lossen, ofschoon hi/ daartoe herhaaldelijk was aangeschreven. Als rearel is gesteld, dat dynamiet gelost moet worden ten hoogste 24 uur na de aankomst ter bestemming. De directie der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoor- wegmaatschappij te Amsterdam ontvingeen telegram uit Johannesburg, meldende dat 50 ton dynamiet ontploft is en dat een harer beambten, genaamd Dirk Ilendrik de Bruijn, vermist wordt. Verder dat de schade aan den spoorweg omstreeks 5500 zal bedragen en dat van het publiek omstreeks 100 personen gedood en 150 gewond zijn. Vf*"" - flpn nnnrl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2