Algemeea Mieuws- en Advertentiebl&d voor Zeeuwsch-Vlaanderea i Openbaar lager Onderwijs 3271. Dinsdag 25 Februari 1896. 36e Jaargang. Binnenfand. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10- Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advsrtentien voor 3 nren op den dag der uitgave. TER NEU/iEIV. doelingen van den Minister van landbouw, den beer Walter Hume Long, zijn minder ouduidelijk. Deze heeft bij het Lagerliuis een voorstel ingediend tot wijziging der wet van 1884 op den invoer van levend vee. Die wet geeft het Ministerie van landboilw het recht op elk oogenblik en voor zoolang het dit noodig oordeelt, den invoer te verbieden van levend vee uit streken, waar vee- ziekte heerscht. Dit was een uitsluitend sanitaire geen protectionistisohe maatregel. Het voorstel van den beer Long zal daarin verandering brengen. Yoor het vervolg zal het departement van landbouw de meest volkomen volmacht hebben om den invoer van levend vee te verbieden. De vraag of veeziekte heerscht in lauden die levend vee naar Engeland exporteeren, zal met de beslissingen van den Minister in geen verband meer behoeven te staan. Alle vee zal geslacht moeten wordenin de haven van aankomst, of er gevaar bestaat voor besmetting of uiet. En daardoor wordt het vleesch in Engeland onver- biddellijk duurder. „Het gaat niet op," zegt de Manch. Guardian, „te zeggen dat dit geen protectionistische maatregel is. Het is zonderling, dat dit voorstel wordt gedaan als amendement op een wet tot het tegen- gaan van besmettelijke veeziekten. Het gevaar voor besmetting dient hier als voorwendsel om een voorstel te doen aannemen, waarin den Engelschen veefokkers een voordeel wordt gegeven ten koste van alle Engelsche vleeschverbruikers. Het zou ons verwonderen als de geest van liberalisme zoo geheel geweken is uit de unionisten, dat zij deze herleving van het proctionisme zullen goedkeureu." De berichten uit de Zuid-Afrikaansche republiek worden steeds onrustbarender. Een particulier telegram deelt mede, dat de outstemming in Pretoria toeneemt, vooral ten gevolge der houding van Engeland. De terugkeer van Rhodes naar Zuid-Afrika, de wijze waarop in het parlement over de toestanden in de republiek is gesproken en waarop partij is gekozen voor de uitlanders, draagt daartoe veel bij. Enkele Engelsche bladen deelden reeds mede, dat de republiek zich wapent tegen Engeland, en dat een beweging tegen de Engelschen wordt voorbereid. Zonderling is het, dat in de Duitsche bladen Aauvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan tot 14 Maart 1896, ter gemeente- secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van het jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 17 Februari 1896. Burgerneester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgerneester. J. DIELEMAN, Secretaris. Polilieh Overzicht. De Fransche Senaat heeft zich niet van de wijs doen brengen, noch door het votum der Kamer, noch door het protest van de democratische groep uit den Senaat. De heer Demole las in de eer- gisteren gehouden zitting een verklaring voor, waarin geprotesteerd werd tegen het pogen der regeering om over het votum van den Senaat heen te stappen en zonder Senaat te regeeren. De Senaat eischt het recht van controle op de regeering, het recht om de Ministers ter verantwoording te roepen. Ondanks de houding der Ministers zal de Senaat zijn plicht doen, zijn rechten ongeschonden handhaven, rekenschap vragen aan het kabinet. Het land zal uitspraak doen tusschen den Senaat en het ministerie. Een motie om over te gaan tot de orde van den dag werd verworpeneen goedkeuring dezer verklaring aangenomen met 184 tegen 60 stemmen. Daardoor is het conflict bestendigd. Voorloopig is de Senaat uiteengegaan. Het denkbeeld dat de Senaat door te weigeren met dit kabinet verder te werken, de staatsmachine tot stilstand zal brengen, is wel geopperd, doch heeft nog geen vasten vorm aangenomen. Wel zijn maatregelen genomen om een inmen- ging van het volk in den strijd te beletten. De bewaking van de ingangen van het Luxembourg is versterkt. Lord Salisbury moge op protectionistisch gebied dubbelzinnige verklaringen afgeven de be- FKUILLKTON. G. HARMSDORFF. Gedurende de lange, gevaarlijke reis had dit vertrouwen den jongen zeeman geen oogenblik ver- lateD, en op den vurig verbeiden dag, waarop de Martha" eiudelijk na een lange afwezigheid weer de Delaware binnen liep, mocht de jonge kapitein met rechtmatigen trots tot zich zelf zeggen, dat ldj zijn moeilijke taak sclntterend vervuld en den prijs eerlijk verdiend had. En hij had ook geen reden, zich over een koele ontvangst te beklagen. Henderson had hem van vreugde over de gelukkige thuiskomst der Martha" bijua omhelsd, en alle lovende en waar- deerende woorden, die de Engelsche taal bezit, kreeg kapitein Putnam te hooren. Datgene echter, waarop het aankwam, den kostelijken prijs, waar- voor hij maanden lang met storm en golven ge- stredeu had, had hij te vergeefs verwacht. Na vele verlegen phases, waarachter zijn slecht geweten zich niet dan gebrekkig verborg, had Thomas Henderson eindelijk met de waarheid voor den dag moeten komeuLucy Vergennes had niet op den terugkeer van den kapitein gewacht; haar schoone donkere oogen hadden schandelijk gelogen, toen zij hem bij het vertrek eeuwige trouw schenen te zweren. Sinds vele maanden was zij de vrouw van een ander. „Ten slotte zou zij toch niet de rechte vrouw voor u geweest zijn, kapitein", had Henderson den jongen zeeman trachten te troosten. ,/Een man zooals gij behoeft slechts de hand uit te steken, om een andere te vinden. En als ik u met een klein kapitaal Yerder had George Putnam hem eerst niet laten spreken. ,/Ik vraag mijn afmonstering," was hij den hnndelaar hard en trotsch in de rede gevallen. Zorg, dat ik haar morgen in ontvangst nemen kan, want ik zal nooit weer in uw dienst varen." En daarmede was hij gegaan, ofschoon de ander hem bijna met geweld had getracht tegen te houden. Hij had niet eens gevraagd naar den naam van den man, ter wille van wien zij hem verloochend had. Wat raakte hem deze naam, nu, nadat, hij wist, dat zij voor hem verloren was Hij gedroeg zich als een wanhopige en hij beschuldigde noch Lucy noch haar oom van trouweloosheid. Wat op dat oogenblik in zijn hart omging, was eene zaak, die hij met zich zelf moest afdoen* En hij wist, dat het gevoel zijner mannelijke waardigheid hem daarbij moest helpen. Zoo ging hij, nauwelijks een uur nadat hij ge- komen was, weer naar de haven, om in de kantoren der scheepsmakelaars zijn diensten aan te bieden aan den eerste den beste, die ze begeeren zou. II. Yier jaar later, op een Novemberdag van het jaar 1816, was het toen de kleine jol van een in de haven van Havanna voor anker liggenden schooner naar den Havendam roeide. Behalve de beide matrozen, die de riemen hanteerden, zat daarin een reizig zeeman met een ernstig, door de zon verbrand gezicht en een langen, dichten baard. Zijn vroegere vrienden te Philadelphia zouden misschien inoeite gehad hebben, kapt. George Putnam weer te herkennen. „Waclit hier op mij beval hij den matrozen, toen zij den dam bereikt hadden. //Binnen een met hardnekkigheid het bericht wordt terug ge- vondcu, dat Engeland zich wapent tegen Trans vaal. De Koln. Ztg. deelt voor de tweede maal mede, dat aan de grenzen van Natal een Engelsche troep wordt bijeen gebracht. Reeds in de eerste helft van Januari is door het Engelsche ministerie tot de ministeries van marine en oorlog de vraag gerichthoeveel tijd noodig zou zijn om in Natal een legercorps van 20,000 man bijeen te brengen. Beide ministeries berekenden den noodigen tijd op drie maanden. Sedert wordt hard gewerkt aan de uitwerking van dit plan. Een groot contingent zou door het Indische leger worden geleverd. - Wellicht is dit slechts een plan, onnoodig ge- worden door de vredelievende oplossing der kwestie. Wellicht ook wordt door de bekendmaking van enkele onderdeelen getracht druk te oefenen op de onderhandelingen. Want na de verklaringen van de Engelsche regeering schijnt het ondenkbaar, dat zulk een plan zal worden uitgevoerd. Mocht Engeland nog plannen smeden. tegen Transvaal, dan kan het er op rekenen met den Oranje-Vrijstaat tevens te doen te krijgen. De verkiezing van rechter Stein tot President toont duidelijk welke gevoelens in die Republiek ge- koesterd worden. Het bestuur van de vereeniging tot ontwik- keling van deu landbouw in Hollandsch Noorder- kwartier had een commissie benoemd om rapport uit te brengen in zake het ,/pachtstelsel." Die commissie is tot de volgende slotsom gekomen Dat ons pachtstelsel, en vooral de wijze waarop het zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld, zeer is in het nadeel van eigenaar en pachter beiden, en dat het de gezonde ontwikkeling van het land- bouwbedrijf in den weg staat, omdat 1°. de eigenaar te veel op dadelijk voordeel let, te weinig bekend is met de -eischen van het bedrijf, en het beheer zijner goederen veelal aan tnsscheupersonen overlaat, die er hun grootste verdienste in zoeken een zoo hoog mogelijke huursom thuis te brengen 2°. bij het verhuren van boerderijen veel te weinig gelet wordt op de persoonlijke geschiktheid des pachters, tengevolge waarvan een soort van half uur ben ik terug, en met een uur gaan wij in zee." Het was zeer vroeg, en de zon had de nevelen van den morgen nog niet weten te verstrooien, zooals zij als fijne sluiers boven de huizen aan de haven hingen. Slechts hier en daar openbaarde zich het ontwakende leven der stad. De straat, welke de kapitein nu insloeg, lag stil en verlaten voor hem. Maar toen hij een kolossalen hoop verfhout passeerde, versperde een man, die zich tot nu toe daarachter verborgen had, hem den weg. Snel bracht George Putnam de hand in de linkermouw, waar hij den korten, scherp geslepen dolk placht te dragen, zonder welken het destijds niet inogelijk ware geweest, een voet in de straten van Havana te zetten. Maar na een enkelen blik op de gestalte, die voor hem stond, liet hij de hand weer zinken Want hoe weinig vertrouwen wekkend ook de armoedige, gescheurde kleediug van den jongen man mocht zijn, de edele trekken van zijn nog jong, maar doodsbleek en vermagerd gezicht sloten toch elke verdenking, dat men met een gewonen struikroover kon te doen hebben, uit. In goed Engelsch, maar met een vreemd accent en haastige, fluisterende stem zeide hij //Vergeef mij, dat ik u ophoud. Zijt gij niet de kapitein van den schooner van Philadelphia, die straks in zee zal gaan //Die ben ik. Binnen een uur zal mijn //Aurora" het anker lichteu." De oogen van den man, die diep in hun kassen lagen, verhelderdsn. //En zou ik op uw schip niet misschien passage voor mij, een ander volwassen persoon en twee kleine kinderen kunnen vinden PV De kapitein mat hem een paar seconden lang met doordringenden blikdaarop schudde hij pachters in het leven wordt geroepen die, bij alle gemis aan zekerheid van een lang gebruik der gehuurde boerderij, de te hooge pacht door rnis- iruik van het laud trachten te verdienen 3°. bij een zoo onzeker gebruiksrecht een goed andgebruik zeer bezwaarlijk is, en in vele gevallen de pachters zich niet de uitgaven kunnen ge- troosten, die het in orde houden van den grond en de noodzakelijke verbeteringen daarvan na zich sleepen 4°. bij de hevige concurrence de goede land- rnuwers van de markt worden gedrongen door hen, die zich toeleggen op roofbouw. Dezer dagen is door eenige conducteurs der posterijen een verzoekschrift gezonden aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, naar aanleiding van de trage promotie, die er in de laatste jaren bij de conducteurs heerscht. Wanneer men weet, dat sommigen hunner met 20 dienstjaren nog op het tractement staan van hun aanstelliug, zal men bekennen, dat dit korps verre ten achter staat bij de brievenbestellers, kantoorknechts en adsistenten, daar dezen toch een traktement genieten, evenredig aan het aantal dienstjaren. Men mag dus met grond verwachten dat ook spoedig in het lot der conducteurs eene verbetering zal worden gebracht. De Kon. Nederlandsche zeemacht bestaat op dit oogenblik uit 6 pantserschepen, 4 pantserdek- schepen, 12 monitors, 5 riviervaartuigen, 6 fregatten, 2 korvetten, 2 schoeners, 1 raderschip, 22 kanon- neerbooten, 17 vischtorpedobooten, 3 visch- en spartorpedobooten, 17 spartorpedobooten, 3 schoe ners voor politietoczicht en voorts 30 schepen en vaartuigen bestemd voor bijzondere diensten. De Indische militaire marine is gevormd uit 1 pantserschip, 1 pantserdekkorvet, 16 flottielje- vaartuigen, 3 raderschepen, 1 spartorpedoboot, 2 wachtschepen, 3 opnemingsvaartuigen en 2 oor- logsstoornjachten. In de omstreken van Zevenbergen zijn de beetwortelprijzen met 0,50 per 1000 kg. ver- hoogd. Terwijl onlangs per 1000 kg. bieten franco fabriek 10,50 werd betaald, besteden thans alle fabrikanten /II per 1000 kg. vrij aan de fabriek geleverd. De hoogere suikerprijzen gaven aanleiding om iets meer voor de bieten te besteden. ontkennend het hoofd. Het havelooze voorkomen van deu man was reden genoeg voor zulk een weigering. Zonder een woord te spreken, wilde hij verder gaandoch de oubekende versperde hem nog eenmaal den weg. Hij had een welgevulde beurs uit den zak gehaald en liet die deu zeeman zien. z/Verlangt voor den overtocht wat gij wilt, kapitein. Ik ben bereid, alles vooruit te betalen." George Putnam antwoordde opnieuw ontkennend, en ditmaal krachtiger dan te voren. Het opmer- kelijke contrast tusschen het voorkomen van den man en zijn geld had zijn achterdochtige beden- kingen allerminst kunnen wegnemen. z/Gij hoort, dat ik mij daarmede niet inlaten wil", zeide hij kort, //laat mij dus gaan." z/Maar waarom wilt gij niet Ik heb een pas en ik zal het reisgeld niet schuldig blijven. Is dat niet genoeg z/Neen. Zie naar een andere reisgelegen- heid om." De man liet hem werkelijk een paar schreden gaan, doch toen snelde hij hem na en vatte hem bij den arm. Het had hem blijkbaar groote moeite gekost, tot een smeekbede te besluiten. z/Neem mij mee, kapitein Doe het voor een ongelukkige vrouw en twee arme kleine kinderen, die niets inisdaan hebben." George Putnam bleef staan. //Uwe vrouw en uwe kinderen vroeg hij. De oubekende kuikte. z/Nu dat uwe kindertjes niets misdreven hebben wil ik wel gelooven. Maar gij zelf? Neem mij niet kwalijk, maar ik zou nooit een misdadiger helpen vluchten." De man liief zijn fijne, witte, magere hand op. z/Ik zweer het u, kapitein, in ben geen mis dadiger, maar een ongelukkige, door de beuls- knechten der Spaansche tyrannie vervolgde." Hit bind verschijnt iVoeusdaif- en Vrijilagavoml. uitsezomleril I1nrrniwrn— op FeestdaBen, bij iten uitgever 1*. J. VJS DE MXDE te Ter Xenirn. DOOR 2)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1