Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeenwsch-Vlaanderea No. 3270. Zaterdag 22 Februari 1896. 36e Jaar^ang. Z. E. E l«! A. II S VV B A. A K.. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 lot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Op een Dinsdagavond gehouden vergadering van //Patrimonium", te IJselmoude, sprak jhr. mr. De Savornin Lobmau in hoofdzaak over pensioen- verzekering. Van de gelegenheid tot debat maakte o. a. iemand uit IJselmonde gebruik. Hij is bode van een begrafenisfonds en vroeg den spreker zijn uitspraak, dat de assuranties een weldaad Gods zijn nader toe te lichten, daar hi in zijn betrekking vaak op godsdienstige bezwaren tegen de verzekering stuitte en dus gaarne eenige kracht hier tegenover ontving. De spreker voldeed hieraan, er o. a. op wij- zende, hoe in vroeger eeuwen, door het burenrecht, alle dorpgenooten gedwongen waren de schade te dragen, een hunner b. v. door brand overkomen. In onze tijd van snelle verplaatsing en verhuizing gaat dit niet meer. In die behoefte voorzien nu de aseurantie's. Door de nauwkeurige gegevens, die de wetenschappen aan'oiedt, zijn deze thans uitnemend geregeld. Die vruchten der wetenschap mogen wij dankbaar als een gave Gods aanvaarden en in den middellijken weg aanwenden tot behar tiging van het algemeen belang. In de week van den 24en tot den 29en dezer zal het zang- en muziekgezelschap uit de weezen van de weesinrichting van Neerbosch, onder leiding van den directeur, den heer A. Sneep, benevens eene der mede-arbeidsters eene rondreis doen door het noorden van ons land, en zal o. a. optreden te Zwolle, Groningen, Assen, Meppel en Leeuwarden. De heer Jac. van 't Lindenhout zal in deze samenkomsten mededeelingen doen over den weezen- arbeid. In vroegere jaren zijn meermalen zulke reisjes gemaakt, die rijke vruchten hebben afge- worpen voor deze stichting. Naar uit Schoondijke gemeld wordt, is men in onderhandeling met de Stoomtram-Maatschappij BreskensMaldeghem over het vervoeren van rivierzand, afkomstig uit Holland en bestemd voor het te graven kanaal Brugge—Heijst (Belgie) en de haven te Brugge. Genoemde Maatschappij zou dit zand dan van Breskens moeten overbrengen naar Brugge. Dat een en ander nog al iets van beteekenis is, blijkt wel hieruit, dat men berekent niet minder dan veertigduizend (40000) waggons zand noodig te hebben, welke in vier jaar tijds zullen moeten worden vervoerd. Bij den hoogen prijs, dien de contractanten van suikerbieten dit jaar besteden, laat het zich aanzien, dat er ook in Zeeland veel meer bieten zullen worden uitgezaaid dat het vorige jaar. Niet alleen in Walcheren en Zuid-Beveland, maar FEUILLETON. G. HARMSDORFE. 1) De jonge scheepskapitein George Putnam flaueer- de door de'straten van Philadelphia als iemand die droornt. Hij zag de gestalten der voorbij- gangers slechts in een vagen nevel en hoorde niets van de ergerlijke of spottende uitdrukkingen, die hem achterna gezonden werden, wanneer hij in zijn achteloosheid tegen een der voorbijgangers aangeloopen was, zonder het zelf te bemerken. Pas voor een uur had hij denzelfden weg afgelegd en toch was het hem, alsof dat al een eeuwigheid geleden was, want dit eene uur was voldoende ge- weest, om zijn hoogvliegende verwachtingen te vernietigen. Hoe innig had hij juist ditmaal naar het einde zijner reis verlangd, deze reis, aan het einde waar- van alle aardsche geluk hem scheen te wenken. Drie keer reeds had hij als kapitein van den schooner //Martha," in dienst van den handelaar en scheepsreeder Thomas Henderson de reis naar Zuid-Amerika gemaaktdrie keer had hij den man een rijke winst thuis gebracht en was door hem overladen met loftuitingen voor het bewezen be- leid, voor zijn flinkheid en trouw. Ditmaal echter ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vele contracten gesloten. Een landbouwer in die streken zal o. a. 60 gemeten uitzaaien, en een viertal hebben voor gezamelijke rekening meer dan 100 gemeten gecontracteerd. TER NEUZEN, 21 Februari 1896. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs omtrent het wets-voor- stel betreffende de verbetering van het kanaal GentTer Neuzen, de heeren Conrad, Sanders, Ilennequin, Michiels en Van Dedem. Woensdagavond jl. gaf het fanfarencorps//De Vereenigde Werklieden" alhier, de aangekondigde uitvoering ten voordeele van de wed. Jac. Michielsen. Met voldoening kan de vereeniging op de uitvoering terugzien het lokaal van den heer Joz. de Feij ter was geheel bezet, zoowel de muzikanten als come- dianten deden bun best en de bezoekers amuseerden zich goed. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisteren te Middelburg, onder meer, in het openbaar aanbesteed het bestorten van den onder- zeeschen oever aan de Zuidwatering en werd daar- voor ingeschreven door drie firma's, te weten Bazalt-Maatschappij te Rotterdam, voor 27,780 of f 21,300 P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 21,371 en J. de Bree Fz. aldaar, voor 21,648. Bij koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Harderwijk Mr. B. H. Carp te Oostburg en te Oostburg Mr. H. E. van IJsendijk, advocaat te Amsterdam. Bij de akte-examens in de nuttige handwerken is o. a. te 's Gravenhage geslaagd, mej. E. S. Kok van Breskens. Tegen 1 Maart a. s. is de postbode W. Kooijman te Kuitaard, gemeente Hontenisse, be noemd tot brievenbesteller te Middelburg. Axel, 20 Febr. Heden avond werd alhier ten huize van den heer Blansaart eene vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfaren- gezelschap //Concordia", welke bijeenkomst door 21 leden werd bijgewoond. Het voornaamste punt van bespreking was het festival op 29 Juni a. s. ter viering van het lOjarig bestaan der vereeniging. Een inteekening onder de leden die aanwezig waren bracht al dadelijk ruim 180 op, wat een goeden uitslag doet verwachten. Aan het bestuur werden nog zes personen toegevoegd om bij de ingezetenen met lijsten rond te gaan, ten einde het vereischte bedrag bij elkaar te krijgen. Een festival kost veel geld, het is toen hij den schooner voor de vierde maal door wind en golven naar de veilige haven gestuurd had, was het hem om iets beters te doen geweest dan om vriendelijke woorden of een aandeel in de winst. Hij had gedurende zijn laatste verblijf te Philadelphia onder Thomas Henderson's dak zijn zeemanshart verloren, en sedert was er voor hem geen vuriger wensch dan Lucy Vergennes, de bekoorlijke achttienjarige nicht van den reeder, te veroveren. Zij was de vroeg wees geworden dochter van eene Amerikaansche en een Franscheu emigrant, dien de verschrikkingen der revolutie over het water gedreven hadden, en hij zou het stellig nooit ge- waagd hebben, de gedachte aan haar bezit in zijn hart te laten opkomen, als zij zelf hem er niet toe aangemoedigd had. Hij was een hoog gebouwd, statig man, en de sierlijke, donkeroogige jonge dame vond er blijkbaar plezier in, dezen jongen zeebeer aan haar voeten te zien. Haar betooverende deine coquetterien bezorgden zijn hartstocht dagelijks nieuw voedsel, en het was voor Lucy geen verrassing meer, toen hij haar op zekeren dag, toen zij toevallig alleen waren, eensklaps zijn iefde bekende. Nochthans had zij met bewonderenswaardige landigheid de verlegene en ontstelde gespeeld. Wel had zij hem zonder merkbaren tegenstand toegestaan, haar aan zijn breede borst te drukken en haar lippen, haar wangen, haar oogen met kussen te bedekkenmaar toen had zich met een gilletje van hem losgerukt, had de handen voor het ge- derhalve te hopen, dat de Axelaren, die van ouds tot in den vreemde toe bekend staan op geen dubbelije te zien, door eene flinke inteekening het bestuur van //Concordia" steunen, opdat alles naar wensch zal slagen en de edele toonkunst, die vriendin van alien, ook in onze gemeente eens hoogtijd kan vieren. Philippine. Dat de mosselhandel nog telken jare toeneemt is voornamelijk dit jaar en in dit seizoen duidelijk zichtbaar. Lag de handel op andere jaren van November tot einde Mei bijna stil, thans ziet men op onderscheidene dagen der week nog groote hoeveelheden mosselen op de kade staan, die per kar of per spoor naar het buiten- land vervoerd worden. De kwaliteit laat dan ook niets te wenschen over en de prijs, 5 a 6 francs per baal, vindt gretige koopers. - Wegens gebrek aan mosselzaad aan de hoofden in onze provincie, bevinden zich tegenwoordig wel een twintigtal Philippinsche vaartuigen op de Zuiderzee. Het blijkt, dat daar voor den visscher nog een flink loon is te winnen. Naar men ver- neernt, wordt er per getij een veertig ton zaad gevischt, van uitmuntende kwaliteit. Onze mossel- bazen nemen dit zaad over tegen 50 cent per ton en laten dit per spoor van Enkhuizen naar Vlis- singen vervoeren. Op grond van artikel 16 der drankwet, waarbij straf bedreigd wordt tegen dengeen die in een lokaliteit, waar sterke drank .in het kleiu verkocht wordt, aan koop van dit vocht een kans op winst verbindt, is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper in Den Haag. Hij verstrekte zijn klanten bons, waaraan kans op het winnen van een prijs was verbonden, wanneer het nummer overeenkomt met dat waarop bij de eerst- volgende trekking der Staatsloterij de hoofdprijs valt. Te Brussel heeft een dienstbode, Elise van Beversluys, een moordaanslag gepleegd op hare meesteres, barones Van Loo de Serret. De baronnes logeerde voor eenige maanden bij haren schoonzoon en dochter, den heer en mevrouw De Hemptinne, en zij had Elise meegenomen, die daar als keuken- meid dienst deed. Llise's groot gebrek was verslaafdheid aan sterken drank, en toen de barones Dinsdagavond even in de keuken kwam, vond zij haar dienstbode weer in een hevigen graad van dronkenschap. Toen de dame haar daarover onderhield, vloog het meisje woedend op, greep een bijl en bracht haar vier wonden toe, van welke twee zeer ernstig zicht geslagen en was uit de kamer gevlucht, den armen kapitein in pijnlijke onzekerheid om trent haar ware gevoelens achterlatend. George Putnam was een eerlijk man, die niets zoo zeer verafschuwde als kromme wegen en ge- heimzinnigheden. In zijn beste plunje ging hij den volgenden morgen naar Thomas Henderson, om hem het voorgevallene te vertellen en formeel Lucy's hand te vragen. Henderson hoorde hem vriendelijk aan en liet direct in de eerste woorden van het antwoord doorschemeren, dat ook zijn nicht hem reeds ingelicht hadmaar hij voegde bij de aanmoedigende inleiding onmiddellijk een voor- behoud. z/Mijn nicht is u wel genegen, kapitein, en ik geloof niet, dat zij er iets ernstigs zal tegen hebben, uw vrouw te worden. Maar zij is door uw stormachtig optreden zeer verrast en wil niet gaarne direct na den eersten aanval capituleeren. Dat is nu eenmaal vrouwenaard, en men moet het billijken, als zij eerst een weinig dralen, om den prijs daardoor des te kostbaarder te maken. Als gij na eenige maanden weer wilt vragen, kan ik voor een gunstig antwoord instaan. z/Na eenige maanden eerst, mijnheer Henderson?" vroeg George teleurgesteld, //Heeft miss Lucy zich werkelijk een zoo langen bedenktijd voorbe- houden O, dan ben ik ook zeker, dat zij mij niet bemint." z/Toch niet, kapitein Ik herhaal, dat gij in- tegendeel het beste moogt hopen. En wat de lengte van den bedenktijd betreft, moet ik u zeggen, zijn. De barones had nog de kracht naar boven te vluchten, waar zij bewusteloos neerviel. Mevrouw de Hemptinne, die naar de keuken snelde, werd ook door de woedende keukenmeid met den dood bedreigd. Maar de politie, die inmiddels door een andere dienstbode geroepen was, kwam nu tusschenbeide, ontwapende de moordenares en nam haar gevangen. Elise moet groot berouw hebben over de misdaad, welke zij in een vlaag van drinkerswaanzin bedreef en waarvan zij zich niets herinnert. Ramp te Johannesburg (Transvaal). Eene geweidige dynamiet-ontploffing heeft eer- gisteren plaats gehad in de Transvaalsche stad Johannesburg, in de laatste dagen zooveel besproken, en op het eerste bericht dacht men niet anders of men had hier te doen met nog een droevig naspel van het uitlanders-schandaal. Nog steeds werd namelijk door de Boeren vermoed, die er ijverig genoeg naar gezocht hebben, dat hier of daar de voorraad dynamiet werd verborgen ge houden, waarmede men den spoorweg had willen vernielen, en de vrees was gewettigd, dat het deze verborgen voorraad was, die door een of ander ongelukkig toeval in de lucht was gevlogen. Maar dit blijkt toch het geval niet. Het waren niet minder dan acht goederenwagens van den spoorweg die, met de gevaarlijke stof geladen, omstreeks de meest door armen bewoonde voorstad Viederdorp op de rails stonden, welke plotseling, door eene nog niet verklaarde omstan- digheid, met een geweldigen slag ontploften en in de lucht vlogen, een gat van dertig voet in den grond slaande De uitwerking was verschrikkelijk en geweldig. De. geheele voorstad sloeg tegen den grond, en op eene halve mijl uitgestrektheid werden letterlijk alle huizen geraseerd. Honderden liggen er in puin, en, wat erger is, ook het verlies van menschen- levens, schoon het op het oogenblik nog niet met juistheid bekend is, moet zeer aanzienlijk wezen. De politie, geholpen door de bevolking van Jo hannesburg, zoekt ijverig onder de puinhopen, maar vindt meest dooden. Veertig zijn er reeds te voorschijn gebracht, veelal vreeselijk verminkt. Van de twee honderd zwaar gekwetsten, die men vond, stierven reeds veleu in het hospitaal. Onder de slachtoffers zijn maar weinig blanken. Zoo sterk was de ontplofhng, dat geen ruit te Johannesburg is heel gebleven. Uit Pretoria seint men van gister, 20 Febr. 1 er ondersteuning van deslachtoffersderdynamiet- ontploffing te Johannesburg zijn inschrijvingslijsten neergelegd op de Beurs en de kantoren der heeren Eckstein en Langerman. Er is reeds voor een bedrag van 60,000 pond ingeschreven. dat die aan mij ligt. Ik weiger u mijn toestemming nietmaar ik zag gaarne, dat gij haar in zekeren zin eerst verdient." z/Als het alleen dat is Ik ben natuurlijk vol- gaarne bereid, elke proef te doorstaan." z/Ik heb ook niet anders verwacht. Gij moet met de //Martha" naar Callao, kapitein, en een zeer kostbare lading medenemen. Als gij mij het schip en de ontvangst voor de lading gelukkig terugbrengt kunt gij op den dag der thuiskomst uw verloving met Lucy vieren. Tot zoolang echter wil ik niet graag, dat tusschen u en het meisje nog verder van liefde sprake is. Zijt gij daarmede tevreden Kapitein Putnam stak den reeder zijn krachtige hand toe. //Afgesproken Ik hoop den priis te verdienen." Tot den dag van vertrek had hij Lucy niet weer gezien. Maar toen was zij met haar oom op het schip gekomen, om hem vaarwel te zeggen. En ofschoon, volgens belofte, van liefde tusschen hen met geen woord sprake was geweest, hadden de beide jonge lieden bun oogen toch niet kunnen gebieden zooals zij hun lippen geboden. Hoe hardnekkiger deze zwegen, des te welsprekender spraken hunne oogen, en toen de //Martha" zich eiudelijk in beweging zette, toen Lucy's lieve ge- stalte in de menschenmenigte niet meer te her- kennen was, was George Putnam zoo vol zalig vertrouwen en blijde hoop, alsof het dierbare meisje hem met een plechtigen eed liefde en trouw ge- zw.oren had. (Wordt vervolgd.) TER \EIZEVSCHE (01R4VT Woensdag- en Vrijiiftgavond, mitgezonilercl op Feestdagen, bij den ultgever P. J. 1 V SAXOK te Ter Aeuzen. DOOR ■W.TJ

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1