(iemengde berichten. opbrengst ten gevolge hebben. In het gebeel za de schatkist door deze wijzigingen dus 1j2 tnillioen minder ontvangen. De Minister heeft deze belangrijke vermindering durven voorstellen met het oog op de zoo onge meen gnnstige uitkomst van de heffing der invoer rechten volgens de nieuwe wet. De Hooge Raad heeft Maandag beslist, dat alleen aan den gemeenteraad (en niet aan den burgemeester alleen) toekomt de bevoegdheid om wijziging te brengen in den sluitingstijd voor koffiehuizen. Met ingang van 1 Maart a. s., zullen de postboden voor rijksrekening in het genot gestelc worden van vrije Zondagen, naar gelang der zwaarte van hunne diensten, om de 2 en 3 weken. Een treurige statistiek. Er zijn nog in leven 49 Metalen-Kruisridders, waarvan er 32 in behoef- tige omstandigheden verkeeren. Van die 32 zijn er 8 opgenomen in liefdadige instellingen. De oudste wordt den 18 Juli 94 jaarde jongste is geboren 25 November 1816. Een huuner heeft een pensioen van tien gulden, zegge tien gulden per jaar. Zulke feiten spreken. TER NEUZEN, 19 Februari 1896. In de op heden gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuwe Neuzenpolder, is tot vertegenwoordiger van dien polder in den dijkraad derwaterkeering van genoemden calamiteusen polder benoemd de heer Jan Wolfert Hz. teTerNeuzen en zulks in plaats van den heer A. Franse Cz. te Hoek, die bij Hr. Ms. besluit van 20 Januari j.l. no. 10, tot lid van het bestuur van genoemde waterkeering werd benoemd. Heden werd alhier door het bestuur van den polder Nieuwe Neuzen, ten kantore van den heer J. Sturm, bij enkele inschrijving aanbesteed: het verharden van een weg en opril, in den polder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1896. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jan de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 444, Dan1 de Doelder te Ter Neuzen voor 427, Krijn de Vos te Ter Neuzen voor 399,en Jac8 Meertens te Hoek voor 390, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Geslaagd voor het examen nuttige hand- werken bij het 1. o. mej. C. P. Tepen, onder- wijzeres te Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk. Door den Minister van financien zijn, met ingang van den lsten Maart a. s., verplaatstde kommies der 3e klasse H. de Baedts van Alphen (N.-Br.) naar Axelde kommiezen der 4e klasse L. Minderhoud van Waubach naar St. Jansteen en J. de Ronde van Lobith naar Kauter. Hoek, 15 Febr. In de heden alhier gehouden raadszitting werd de geloofsbrief en verdere stukken van het nieuw gekozen lid J. de Feijter onderzocht en tot diens toelating besloten. Nog werd nagegaan en goedgekeurd de rekening van het bestuur der brandweer over 1895. Koewacht. De vereeniging //De Vriendschap" had verleden Dinsdag, vastenavond, een feest georganiseerd, dat goed van stapel liep. Verschil- lende volksspelen, zooals mastklimmeu, zakloopeu, hoepelbollen, papeten, hadden plaats, waarbij tal van deelnemers om de prijzen kampten, die door de vereeniging waren aangekocht. En menig arm kind of behoeftige vrouw ging 's avonds met een flink kleedingstuk vroolijk huiswaarts. De verschillende spelen werden door eenige zangstukken afgewisseld. Cliuge, 16 Febr. Het tweede winterconcert door de zangvereeniging alhier gegeven, was goed bezocht, en er was ook volop te genieten. Een viertal goedgeslaagde koornummers, komische voor- drachten, een drama en een blijspel, stonden op het programma. Alles werd flink afgespeeld en alle nummers behaalden succes. Onzen lof aan de leden van de zangvereeniging. ook niet meer terug voor zijne kussennu had de liefde de schrikbeelden harer phantasie over- wonnen. Het was hoog tijd geweest, dat zij terug- kwam, zijn goede engel. Voorzichtig boog hij zich over Carlotta en kuste haar. Zij sloeg hare oogen op en met nog slaapdronken blikken, half nog in den droom fluisterde zij z/Hij kan mij toch niet geheel hebben verget'en z/Neen, neen, Carlotta Hij heeft u niet ver- geten 1" riep hij, door deze woorden diep getroffen en haar hartstochtelijk omhelzend. „0, mijn dier- bare vrouw Nu zag ze ontwakend naar hem op, kwam tot bezinning en haar hoofd achterover buigend, vroeg zij op treurigen toon z/Waar zijt ge geweest, Leonard? Waar komt «ge vandaan //Van eene plaats, waar men zich vermaakt, mijn bevelingMaar niet waar, Carlotta, ik behoef nooit weer dorstig den beker met bedwelmenden wijn aan de lippen te zetten Gij blijft nu bij mij ik heb mijne vrouw terug, mijn alles, mijn huisebjk geluk Er blonk zulk een hartstochtelijke teederheid in zijne oogen, zoo liefkozend streelden zijne handen de hare en met zulk een zaligheid drukte hij zijn gelaat. in hare lokken, als wilde hij met alle zintuigen gevoelen, dat zij weder de zijne was. Laten zij met ijver voortgaan op den ingeslagen weg en ons nog vele zulke avonden bezorgen. In eene gecombineerde vergadering van den gemeenteraad en andere heeren, belanghebbenden bij de indijking der schorren in deze gemeente, is men tot een eindresultaat gekomen. De nieuwe polder zal nog dit jaar ter indijking worden aan besteed, welk werk het volgend jaar zal worden uitgevoerd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heef in hare zitting van 18 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken Th. J. E., oud 18 j„ visscher te Philippine, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. F., oud 18 j., landbouwersknecht te Drie- wegen (Ter Neuzen), is wegens mishandeling veroord tot 14 dagen gevang. R. M. D., oud 35 j.. huisvrouw van P. V., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens verduis tering veroord. tot 10 boete of 10 dager hechtenis. F. J. B., oud 27 j., stalknecht te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 7 dagen gevang F. U., oud 24 j., arbeider te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Niet minder dan 3414 van de ruim 8000 prijzen der Amsterdamsche tentoonstelling zijn gevallen op onverkochte loten. A1 deze prijzen worden Dinsdag e. k. en volgende dagen onder den hamer gebracht. Naar men aan het N. v. d. D. bericht, wordt te Bergen op Zoom sedert Maandag der vorige week de 2de luitenant W. van het 3de reg. inf. vermist, die zonder verlof zijn garnizoen heeft verlaten. Het Duitsche stoomschip Lindenfels is, na reparatie, van Vlissingen naar Bombay ver- trokken, terwijl de Engelsche bark Cambrian Queen naar Antwerpen is gesleept, ter reparatie der aanvaringsschade. Eene jeugdige vrouw uit Loosduinen, die zich voor de Haagsche rechtbank in de vorige week te verantwoorden had wegens mishandeling van eene buurvrouw, bij een verschil over territoriaal gebied bij het straatschrobben, verzocht den president van de rechtbank om het den heeren rechters duidelijk te maken verlof de vrouw met wie zij ruzie had gehad, //nog eens door mekaar te mogen rammelen." Tot haar spijt kon de president natuurlijk dit verzoek niet inwilligen. Als een staaltje van echte bedelaarstactiek meldt men ons uit Sliedrecht, dat de politie aldaar een bedelaar arresteerde, die met succes huis aan huis het medelijden inriep, door het vertoon van slechts een arm. Aan zijn jas ontbrak dan ook feitelijk de linkerarm, terwijl het armsgat be- hoorlijk was dichtgemaakt door een lap. Bij onderzoek bleek dat hij twee onberispelijke armen had, waarvan een geregeld onder de jas op den rug werd gehouden. De Petit Temps bevat een bericht over het vinden van natuurlijk gas in Noord-Holland. Daarbij maakt het blad de volgende opmerking z/Het is waarschijnlijk, dat deze gassen het in de buurt aanwezig zijn van petroleumlagen aan- duiden, welker ligging nog onbekend is en misschien let voorwerp eener voordeelige exploitatie zouden cunnen zijn. Te Loosdrecht heet een kind //behekst". Men heeft den ouders wijs gemaakt, dat dit feit zich zes weken geleden heeft voorgedaan, en de vader is toen dadelijk naar Hilversum getogen om een specialiteit in hekserij, een schoenmaker, te raadplegen, die er f 2,90 bij opsteekt. En als na 1 jaar en 17 dagen de kwaal mocht terugkomen, moet hij weer f 2,90 hebben. Zij vergat hare bittere teleurstelling, deze groote iefde was toch veel meer nog dan alles wat ze van dit wederzien had verwacht. z/Ja, ik blijf bij u, Leonard," lachte en snikte zij, haar hoofd weer tegen zijne borst drukkend, evenals voorheen. z/Ge zijt zoo koel tegen mij geweest, zoe vreemd," zeide hij, haar steeds dichter omvattend. //Van scheiding hebt gij gesproken, Carlotta, zoo bedaard en onverschillig. Hebt ge nu eindelijk legrepen, dat wij toch niet van elkander kunnen afzien, dat hier uw plaats is hier, mijn schat niettegenstaande alles Zij drukte hem de hand op den mond. z/Neen, neen meen niet, dat ik teruggekeerd zou zijn, wanneer het vreeselijke nog onopgehelderd ware dat zou immers een misdaad zijn geweest! Maar het is niet waar Leonard niet waar O, uw vader heeft ons het geluk terug geschonken. Jw vader is zoo goed jegens mij geweest en ik leb hem zoo innig om vergeving moeten smeeken." z/Dus toch een dwaling, Carlotta?" riep Leonard uit, haar hoofd ornhoog heffend. z/Een ding blijft onveranderd mijn vader viel door de hand vail uwen vader. Maar Leonard, terwijl hij mij die treurige waarheid mededeelde en ik mijne jeugd weer in mijne herinnering terugriep om mij het beeld mijner ouders weer Alweer is in ons land een staalwaterbron ontdekt, nu te Vlaardingen, op het terrein van den heer A. W. Schippersen dit water moet alweer een hooger gehalte hebben dan de bronnen van Zaandam en Haarlem. Het voornemen schijnt bij den heer Schippers niet te bestaan, de bron zelf te exploiteeren. Nog altijd is in het drama-Hoogsteden niet het gewenschte licht ontstoken. Wei is voor de tweede maal de instructie tegen Van Berkel ge- opend, maar bewijzen, overtuigende bewijzen, die den dader zouden kunnen ontmaskeren, zijn tot heden niet gevonden. Intusschen schijnt het aantal geheimzinnige brieven, door even geheimzinnige schrijvers afgezonden, in verband met den moord op den lOjarigen Hoogsteden nog niet voltallig. Andermaal toch is een met potlood geschreven brief ontvangen, natuurlijk van een onbekende, die schrijft, dat hij weet waar de kleertjes van den vermoorden knaap zijn, welke men tevergeefs zocht. Verschillende bewoners van den Hoogen Boezem, wonende in de nabijheid van de plaats waar men vermoed, dat het drama is afgespeeld, zijn door de politie aangezocht, om eenige regelen, met hun gewoon handschrift met potlood geschreven, te geven ter fine van onderzoek door schriftkundigen. De justitie schijnt nu eens een moordenaar te hebben ontdekt. Tot verklaring diene echter, dat de betrokken aanslag mislukte en het slachtoffer leeft en dus aanwijzingen kon doen. 't Geldt hier nl. de aanranding onder Elst (Betuwe). Als ver- moedelijke dader van den moordaanslag op den landbouwer V. is gearresteerd de 27jarige G. B., vroeger bij dien landbouwer in dienst. Reeds terstond was het algemeen gevoelen, dat niet deze of gene landlooper, doch iemand, geheel bek&nd met verschillende omstandigheden, het wanbedrijf moest hebben gepleegden deze vermoedens hebben geleid tot de inhechtenisneming van B., wiens postuur zeer veel overeenkomst heeft met de be- schrijving, door den heer V. van den aanrander gegeven. In de voorloopige instructie werd de verdachte meermalen op onwaarheden betrapt, maar er ontbraken toch nog genoegzame bewijzen, om hem ter beschikking van de justitie te stellen. Hij werd daarom gevangen gehouden en tekens weer aan een verhoor onderworpen. Zijn alibi op den avond van den aanslag kon hij niet bewijzen, en bij zijne confrontatie met V. was hij zeer ontdaan. Eergister moet hij eindelijk hebben bekend. De zaken van den het vorige jaar eervol 1 ontslagen notaris Collard te Beek (Limburg) thans zooals men zegt in den Transvaal, zijn eindelijk geregeld. Het passief bedraagt circa 85000. De crediteuren ontvangen 0,68 zegge 68 centen van elke 100 gulden van hunne vordering Geen wonder, dat de verbittering tegen Collard groot is. In Beek loopt het gerucht, dat C. adjudant van dienst is geweest van Jameson, tijdens diens invasie in den Transvaaldat hij door de Boeren gevangen genomen isdat hij, als Hollander en vechtende tegen ,/Hollandsch bloed" veroordeeld is om gefusilleerd te worden, maar, dat hij op vertoon vfn zijn eervol ontslag als notaris niet alleen op vrije voeten is gesteld, maar dat hem zelfs door president Kriiger een post van ver- trouwen op de bureaux van financien aangeboden is, waar de heer C. dus zijne talenten op financieel gebied zal ten toon spreiden. We hopen, dat de ex-notaris slagen moge en zijn crediteuren zoowel in Beek als elders nog eens de ontbrekende 99,32 terugkrijgen De tjalk Eduard Alphonse, schipper C. van der Wee, met steenkolen van de Ruhr naar West- kappel bestemd, is in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Hompels gezonken. Schipper, vrouw, kind en knecht hebben zich met eigen boot gered en zijn op Noord-Beveland aangeland. Schip en lading zijn verzekerd. Te Haarlem mermeer worden de postbeambten van rijwielen voorzien, om alsdan door de geheele Haarlemmermeer 2 maal daags bestellingen te doen. voor te stellen, toen is het mijne overtuiging ge- worden, dat ik voor mijn vader nooit een vonkje van liefde heb gevoeld. Nooit heeft hij met liefde aangezien, nooit een goed woord voor mij gehad ik was onbeschrijfelijk bang voor hem en in mijn kinderlijken eenvoud meende ik, dat de kwade engel, waarvoor men sidderen en vreezen moest, mijn vader was en de lieve, goede engel mijne moeder Zijn dood moet niet tusschen ons staan. Wat uw vader deed, was voldoeniug aan een rechtvaardige wraak, welke ik niet kan afkeuren. Ik weet maar eene zaak hij heeft mijne moeder lief gehad en zij hem, zooals wij elkander lief hebbenmaar zij waren ongelukkig, en wij wij zijn immers gelukkig, onbeschrijfelijk gelukkig, want wij behooren bij elkander, en de erfenis mijner moeder is liefdeLiefde voor den zoon van Andreo Reeds lang klonk hem de wilde dansmuziek niet meer in de ooren, verzonken was voor hem de koortsachtig genietende buitenwereld, waarin hij een enkelen blik had geworpen. Ernstig en plechtig was het hem te moede, als hadden zij juist te zamen voor het altaar gestaan, hunne beloften gewisseld en konden zij nu elkander voor altijd toebehooren als in een nieuw, gelukkig huwelijksleven. E I N D E. Zaterdagnacht is blazer 54 van Terschelling uit de haven gestolen. Wie er mee van door is gegaan weet men niet, vermoedelijk een visschers- man, die zulk een scheepje weet te hanteeren. De waarde van de blazer is ongeveer 2000. Iemand te Zevenhuizen (bij Gouda) gaat bijna elken nacht met een hond nit om bij de boeren, waar hij vermoedt dat bunsings zijn, deze te suappen. Als men nagaat, dat hij in een'week of vijf al een 20tal heeft gevangen, die hij dan verkoopt voor 1,25 h 1,75 en dat hij alleen s nachts uitgaat, als hij overdag geen werk heeft, dan is dit een bewijs, dat er nog al wat van die dieren zijn. De boeren zijn die eiereneters gaarne kwijt en geven den man dan ook met genoegen verlof, op hun erven en stall en ter vangst te gaan. Te Oudehaske (Fr.) was onlangs besloten den weg ten behoeve van de tram te verbreeden. De directeur der Ned. Tramwegmaatschappij kon echter met de eigenaars der aangrenzende gronden niet tot overeenstemming komen. Het verschil liep over slechts 50. Een veertigtal arbeiders, die gereed stonden om met het werk te beginnen, verzochten nu den directeur die som maar te geven, al zou dan ook hun loon er door worden verlaagd want zij zouden zoo gaarne spoedig aan het werk gaan. De direc teur, de heer Hamelink, heeft echter dat aanbod niet aangenomen, maar aan de eigenaren te kennen gegeven, dat hun wensch werd ingewilligd. Nu kwam de overeenkomst weldra tot stand, en de arbeiders zijn terstond met de werkzaam- heden begonnen. Velen van deze lieden werden tot nog toe door het armbestuur onderhouden. Onlangs werd voor een New-Yorksche millionair een instrument vervaardigd, dat de som van f 120,000 kostte. Natuurlijk is het mecha- nisme daarvan zoo fijn, als het slechts door de grootste zorg vervaardigd kan worden. En toch verdwijnt dit bijna geheel bij de zorg, die de kast van t instrument vereischt heeft, daar men er steeds naar streeft 't omhulsel van dergelijke in- strumenten steeds schooner en kostbaarder te maken. De kast van het instrument is dan ook een waar kunststuk. De beschilderingen, waarmede't ver- sierd is, de edelsteenen en andere kostbare gesteenten c daaraan vertegenwoordigen reeds een vermogen, terwijl het goud, 't ebbenhout, 't ivoor en't paarle- moer, dat daaraan verkwist is, duizenden guldens wegsleepten. De eigenlijke kast bestaat uit ebbenhout met kunstig mozaiekwerk aan alle hoeken. Tusschen deze schoone en kostbare materialen ontwaart men teekeningen van goud, turkooien, paarlemoer en edelsteenen, waarvoor Alma Tadema de schetsen ontworpen heeft. 't Behoeft wel geen verklaring, dat dit inatrtunani. aan schoonheid en onkosten zijns gelijken niet heeft. Yoor dat dit instrument werd vervaardigd, bezat Van der bilt de kostbaarste piano, daar deze namelijk 't sommetje van 42,000 gulden had gekost. De Belgische Minister van financien heeft, na vinnige beraadslagingen in de Kamer, toegegeven tot de verhooging van het inkomend recht op sigaren en sigaretten, zoo ook van dat op tabak met de buitenblaren. De rechten zijii alsnu vastgesteld op sigaren fr. 600 op tabak met de buiten- en sigaretten blaren fr. 55op alle bemerkte tabak (behalve sigaren en sigaretten,) fr. 120; op ruwe gestroopte (gestripte) tabak fr. 75 terwijl op alle uitheemsche ruwe tabak een accijns van fr. 20 gesteld is alles per 100 kilogram. Te Brisbane in Australia heeft op de rivier een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, waarbij niet minder dan 40 menschenlevens te betreuren zijn. Toen zij trachtte tusschen de stoomschepen Normanby en Lucinda, welke in de rivier op stroom lagen door te varen, had de passagier- stoomboot Pearl het ongeluk tegen de eerste aan te varen. De rivier was gezwollen door de regens van den laatsten tijd en de Pearl werd door den stroom tegen den ankerketting van de Lucinda geworpen met zulk een hevigen schok, dat de Pearl bijna door midden brak en binnen 10 se- conden zonk. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van een groote menigte toeschouwers, die zich op beide oevers der rivier hadden verzameld, en toen het nieuws zich als een loopend vuurtje door de stad verspreidde, stroomden duizenden menschen naar de plaats des onheils. Vele slachtoffers werden dooT den ontsnappenden stoom zoo gebrand, dat zij aan de gevolgen stierven. Vreeselijk waren de tooneelen aan den oever, toen de lichamen daar werden aangebracht. Mannen en vrouwen jammerden door elkaar, ieder zocht betrekkingen en vrienden, die hij miste en het weeklagen en schreien was vreeselijk om aan te hooren. Om 9 uur in den avond telde men 21 lijken. Het volgende is een aanhaling uit een rede- voering, die de heer Berthelot, Minister van buiten- landsche zaken in Frankrijk, hield op een feest- maaltijd in 1894. z/De scheikunde heeft in de laatste jaren groote dingen gedaanmaar dat is nog maar het begin, spoedig zullen nog heel andere vragen worden opgelost. In het jaar 2000 zal er geen landbonw meer zijn en geen boomen, want de scheikunde zal de tegenwoordige bebouwing van den grond iwiij— mm um ■nwnn miw ■in ian' u.u—m.mm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2