Aigemeen Jfieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere a Openbaar lager Onderwijs No. 3269. Donderdag 20 Februari 1896. Jaar^ang. CARLOTTA. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTENTIlB; Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TER 1NEUZEN. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan tot 14 Maart 1896, ter gemeente- secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van het jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 17 Eebruari 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieb Overzicht De Fransche Kamer komt waarschijnlijk eerst morgen bijeen. Men zal dan meer licht krijgen over de positie van het Ministerie. Voor de recktbank van gezworenen te Parijs kwam een der processen in behandeling, welke zijn ingesteld tegen de //France", wegens het publiceeren van namen, die op de bekende lijst der 104 omgekochte pariementsleden zouden voor- komen. Door den verdediger, Andrieux, waren als getuigen opgeroepen drie heeren, die thans op staatskosten logeeren Arton, de ex-Minister Baihaut en de dubbelzinnige ex-politiebeambte Dupas. Zij verschenen, begeleid door twee agenten in politiek, maar weigerden de een na den ander de vragen te beantwoorden, welke Andrieux hun stelde. Grooten indruk maakte de verklaring van Baihaut, die erkende, dat er schuldkgen zijn, maar weigerde om in bijzonderheden te treden. Hij werd, toen hij de zaal verliet, door het geeerde publiek geapplaudisseerd. Arton, die glimlachend binnen kwam en evenzoo heenging, verzekerde, als beginsel aangenomen te hebben om niet te antwoorden op vragen, in welke hoedanigheid zij hem ook mochten gesteld worden, welke geen betrekking hadden op feiten, waarvoor hij uit- geleverd was. Dupas, door de verdediging herin- nert aan de omstandigheid dat hij onder eede sprak, verzekerde, nooit van de regeering de opdracht te hebben ontvangen om Arton in hech- tenis te nemeu. Op de vraag van Andrieux aan Dupas, of hij dus al wat in zijn brochure geschreven was kon bevestigen, hief deze de hand op en zei z/Dat zweer ik." FJEUXLLMITOJS De gravin had Carlotta met een triomfeerend lachje ontvangen. Zij twijfelde niet of de ijver zucht had de jonge vrouw doen terugkeeren, en zij verheugde zich over hare menschenkennis en haar werkdadig geneesmiddel. z/Als ge hem maar tehuis vindt," zeide zij zij meende dat Gailotta wel verdiende een w geplaagd te worden. z/V aar zou hij op zulk een laat uur anders »Wel in een of ander vroolijk gezelschap. Hebt ge hem uwe komst gemeld //Neen ik wilde hem verrassen." z/Dat viud ix al zeer naif, kindlief. Wanneer gij meent, dat uw man al die weken eenzaam te huis is gebleven en met onuitputbaar geduld heeft gewacht tot zijne vrouw weer aan zijne deur zou kloppen, zult ge u wellicht vergissen. Blijf nu liever hier, Carlotta en verras hem morgen //Neen, neen antwoordde de jonge vrouw met een angstigen blik. //Ik zal op hem wachten tot hij komt. Goeden nacht De gravin gevoelde, dat Carlotta's handen beef- den. Maar zij verheugde zich er over, dat de jonge vrouw eindelijk blijk gaf van een gemoeds- bewegmg die zij goed kon begrijpen. Carlotta ijlde naar huis. ,/Naar huis Hoe deed dat woord haar goed Zij moest lang bellen, het scheen wel dat het huis geheel verlaten was. In 't Engelsch Lagerhuis zette men het adres- debat voort. Een amendement-Harrington (dat bedoelde, gratie te verleenen aan lerscbe politieke gevangenen) werd verworpen met 279 tegen 117 stemmen. De heer Jones stelde een amendement voor, om de grensgeschillen met Venezuela te onder- werpen aan een scheidsgereeht. De minister Bal four was tegen de vroegtijdige discussie over deze kwestie, waardoor een voldoende regeling niet wordt vergemakkelijkt. Het amendement werd ingetrokken. Een amendement-Wedderburn, waarbij de be- zetting van Chitral werd afgekeurd, werd verworpen met 193 tegen 79 stemmen. In de korte discussie over dit amendement verklaarde de heer Hamilton, dat de bevolking zich gelukkig gevoelde onder de bezettinghet land is bovendien rijker en de kosten bedragen minder dan men vermoedde. Men hoopt, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven van de begrooting voor Indie waar schijnlijk zal worden verwezenlijkt. yThe Times" vernam uit Kaapstad, dat ver- scheidene Britsche cavalerie-officieren uit Pieter Maritzburg naar Rhodesia zijn vertrokken, om het bevel over de politiemacht van de //Chartered Company" in naam van de Britsche Regeering te aanvaarden. Dit bericht wordt in een Reuter-telegram uit Kaapstad tegengesproken. Uit Havana wordt bericht, dat generaal Weyler gelast heeft, gevangenen op staanden voet te von- nisseu, maar het vonnis moet hem ter bekrachtiging worden voorgelegd. De uitstrooiers van valsche geruchten aangaande den oorlog, zullen op mili- taire wijze worden gevonnist. Voorts moeten de plattelandsbewoners zich binnen acht dagen in de versterkte plaatsen vestigen, en om het platteland te mogen doorreizen, wordt een door een militairen bevelhebber geteekende machtiging vereischt. De hoofdmacht der opstandelingen bevindt zich thans in de provincie Havana, terwijl het Spaansche leger grootendeels tusschen Havana en Bataranos ligt. De Sultan van Turkije, heet het, is uiterst voldaan over de onbetwistbare getrouwheid van leger en vloot. De toestand wordt dagelijks rus- tiger en van woelingen der Jong-Turksche partij, hoofdzakelijk bestaande uit studenten, welke leiders en samenhang mist, is bij de regeering niets bekend. ^olgens de Gazette de Lausanne heeft het Portugeesche gouvernement alle Protestantsche zendelingeii het gebied van de Delagoa-baai uit- Eindelijk verscheen de meid, die waarschijnlijk reeds te bed was geweest, opende de deur een hand breed en zag voorzichtig naar buiten. Toen zij hare meesteres zag, stiet zij een vreugde- kreet uit //Heine], mevrouwWelk een verrassing En nu is mijnheer niet tehuisGelukkig, dat ik mevrouws kamer altijd goed in orde heb ge- houdenIederen dag hoopte ik, dat mevrouw van haar reis zou terugkeeren." Deze vriendelijke begroeting deed Carlotta goed. Buiten, voor de gesloten deur, was zij plotseling overvallen door een angstige vrees, als behoorde zij geheel niet meer hier, als had ze geen recht meer dezen drempel te overschrijden. Haar huis deed niets van eene scheiding ver- moeden. Leonard had alles gelaten, zoo als het vroeger was. Toen zij in hare kamer trad en haar gelaat had verfrischt, was het haar als had zij op eens den sluier eener zware ziekte verscheurd ot van hare oogen weggewasschen, zoodat zij al die vele, lieve dingen weer kon zien, waaraan haar hart hing, wijl ze immers getuigen waren geweest van haar geluk, maar die zij geheel had vergeten, omdat het groote verdriet alles uit haar gedachten had verdrongen. Maar toch streek zij met onrustige hand over de portretten en pho- tografien, over de kleinigheden op haar schrijf- tafel. Zij was rusteloos, verstrooid en de be- klemdheid op hare borst wilde niet wijken. Mijnheer komt altijd omstreeks middernacht te huis," zeide het dienstmeisje. z/Het is goed, gij moet maar gaan slapen." Carlotta was in het studeervertrek van haar echtgenoot getredenook hier was alles nog als gezet. De zendelingen zijn alien Zwitsers. De president van het Zendingsgenootschap heeft bij den Zwitserschen Bondsraad een protest inge- diend. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald, dat de aflevering van manschappen bij de Nationale Militie voor de lichting van dit jaar (voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft) zal ge- schieden op de plaatsen, dagen en uren, hierna vermeld Op Maandag 2 Maart, te Middelburg op de bovenzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot, die te 6 uren van Zierikzee zal afvaren, alien uit de verschillende gemeenten der provincie, die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. Op Vrijdag 6 Maart, te Vlissingen in de be- nedenzaal van het raadhuis, des voormiddags te 11 uur, na aankomst der stoomboot, die te 10 uur van Breskens zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch- laanderen des namiddags te 1^ uur, na aankomst der stoomboot, die te 10 uur van Ter Neuzen zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Tweede Kamer kwam gisteren om half 3 bijeen. De afdeelingen kozen tot voorzitters, de heeren Schaepman, Veegens, Borgesius, Mees en Cremer; tot onder-voorzitters, de heeren Toll man, Ilaffmans, van Alphen, Michiels en Hartogh. Besloten is, verschillende ontwerpen in de af deelingen te onderzoeken, met uitzondering voor- loopig van de Suikerwet en 't voorstel betreffende de pensioenen der vroegere Rijnspoorambtenaren. Tegen de openbare vergadering van Vrijdag, om 11 uur, is aan de orde gesteld de geldleening voor openbare werken in Suriname, met bijbehoo- rende ontwerpen. Tevens zal dan een regeling van werkzaamheden worden voorgesteld. De Tweede Kamer ontving een wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der lager onder- wijswet, ten aanzien van Vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Het onderwijs in die vakken wordt op 1 Januari 1897, zooals men weet, verplichteud. En nu meent de Minister van binnenl. zaken, dijt de bezwaren, welke tegen de verplichte invoering in vorige jaren hebben geleid (de onmogelijkheid om dat onderwijs, bij gemis van een daarvoor geschikte localiteit of vroeger; alleen nog mee- boeken, nog meer papieren. Zij stak de lamp aan, die boven de tafel hing, en trachtte te lezen. Maar hare oogen dwaalden steeds weer van het boek naar de pendule. Een kwartier nog dan was het middernacht. Hoe langzaam ging die wijzer vooruit, telkens weer za§ z'j t nanr en was het haar alsof de wijzer nauwelijks van hare plaats was gekomen. Toch klonk het regelmatig tikken zoo vertroostend door het stille vertrek. De tijd ging echter toch vooruit en straks zou de deur geopend worden, zou hij binnentreden en zou zij opspringen met den uitroep //Leonard! Mijn Leonard!" O, hoe inoeilijk viel haar het wachten in dit stille, uachtelijk uur! Nu sloeg het buiten midder nacht Het klonk zoo plechtig in de diepe stilte de pendule was een paar minuten te laat. Nu moest zij naar elken voetstap luisteren. Vele kwamen voorbijtelkens beefde haar hart vol verwachting, maar geen enkele hield stil voor haar huis. Half een Een Half twee Carlotta begon koud te worden, ofschoon zij het eerst warm had gevonden in de studeerkamer. Zij kroop dichter in den hoek der canape en drukte haar gelaat in hare handen. Al haar innerlijke vreugde, die zulk een zonneschijn had verspreid over het winterachtige landschap, was weer ver- dwenen. Eene groote treurigheid overviel haar, als zou zij het liefst hare oogen sluiten, om voor altijd te verzinken in dien slaap, die haar van dit ongelukkig leven bevrijdde. De pendule tikte steeds door, zacht knetterde de olie in de lamp, Carlotta telde de minuten niet meer, de slaap had zich over haar ontfermd. oefenplaats, te doen geven zonder schade voor de gezondheid der Teerlingen), zich tegen de verplichte invoering met. 1 Januari 1897 nagenoeg in gelijke mate zullen doen gevoelen als voorheen. De Regeering acht het daarom doeltreffeud, dat de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek wel onder de verplichte leervakken aan de openbare lagere scholen blijven opgenomen, mils de gelegenheid geopend zij om aan bezwaren, ontleend aan het ontbreken van gelegenheid of geldelijke middelen ter verschaffing van de noodige localiteit en bij uit zondering ook aan gemis van leerkrachten, voort- durend tegemoet te komen. Naar het oordeel der Reg. zal zulks kunnen geschieden door aan Gedep. Staten bevoegdheid te geven, om van de verplichting tot het geven van dit onderwijs telkens voor ten hoogste vijf jaren, den districts-schoolopziener ge- hoord, bij een met redenen omkleed besluit ont- heffing te verleenen. De opneming van eene daartoe strekkende be- paling in de wet wordt in het wetsontwerp voorgesteld. TeVens wordt voorgesteld, om voor het bijzonder onderwijs aan het bezwaar te gemoet te komen door de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j op de lagere scholen als voorwaarde tot het yerkrijgen der Rijksbijdrage, bedoeld in art. 54 bis der wet, te doen vervallen. De Minister van financien heeft in zijn wets ontwerp op het personeel een paar belangrijke wijzigingen aangericht. Zij betreffen de tarieven voor de belasting naar de haardsteden en naar de paarden. De grens, waar de heffing der belasting naar den grondslag haardsteden begint, is hooger gesteld dan die voor den grondslag huurwaarde. Overeen- komstig het denkbeeld van den heer Borgesius worden de perceelen, waarvoor de belasting wegens mobilair niet wordt geheven, mede van de heffing naar den grondslag haardsteden uitgesloten. En verder is voor bijna alle overige perceelen deze heffing matiger gemaakt. De belasting is ook gematig geworden ten aan zien van de paarden in gemengd gebruik. Terwijl het wetsontwerp oorspronkelijk voor een dier paarden 10, voor twee f 30 vorderde, wordt thans voor jilk paard in gemengd gebruik eene belasting van slechts f 6 voorgesteld, en voor elk paard van geneesheeren 10. De wijziging van het wetsontwerp ten aanzien van de belasting der haardsteden zal, volgens de raming des Ministers 350,000, die ten aanzien van de belasting der paarden 150,000 mindere De eerste melkwagens reden reeds door de nog donkere straten, toen Leonard eindelijk den sleutel in de deur stak. Zijn hoofd gloeide nog van het dolle vermaak, de wilde muziek klonk nog in zijne ooren. Hij trad in de slaapkamer en dronk met gretige teugen van het water in de karaf. Nu zag hij licht schemeren in zijn studeervertrek. Met een ongeduldige beweging zette hij het glas neder en trad haastig binnen. Maar" als vast- geworteld bleef hij op den drempel staan. Leed hij soms aan zinsbegoochelingen Als een spookgedaante lag het daar voor hem Als een beeld van het verloren reiue geluk, juist nu, op dit uur, nu hij vergetelheid had gezocht bij de lichtzinnige vermaken der groote stad. Neen, het was geen bedrog, geen verbeeiding van zijn opgewouden gemoed, maar het was wer- kelijk Carlotta, die slapend op hem wachtte, weder in zijn huis Hoe kinderlijk zag zij er uit met de haarvlecht, die over haar schouders hing, met de krullende lokjes die haar voorhoofd bedekten Eene siddering overviel hem als bij iets ouver- klaarbaars, als bij een wonder Bestond er dan werkelijk iets als een voorgevoel Waarom had hem midden in den lachenden kring, ondanks de opgewondenheid en den wijn, plotseling een gevoel overvallen als moest hij naar huis ijlen, als riep hem eene stem, zoodat hij op eens haastig was opgesprongen en zonder afscheid te nemen weg- gesneld Hoe blijde was hij er nu om, dat hij naar deze stem had geluisterd. Nu durfde hij zich zonder schroom neerbuigen en een kus drukken op den reinen rnond zijner vrouw. Nu, nu zij uit vrijen wil tot hem was teruggekeerd, nu beefde zij zeker TER \EIZEI\SIUE COURAFT. »V<>''11'i'lit^- en Vrijdas-avond, uitgezonderd op feesttdagen, bij den uit^ever P. J. VAST zijn OE BAMOE te Te* I'euzen* 1 jv n paa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1