Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3267. Zaterdag 15 Februari 1896. 36e Jaar^ang^ CARLOTTA, Binnenland ABONIEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTllN: \an 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Overzicht. Bij de voortgezette beraadslaging, eergisteren in het Britsche Lagerhuis, over het adres van ant- woord op de troonrede, hebben de Iersche afge- vaardigden Dillon en Redmond een amendement voorgesteld, strekkende om te verklaren, dat het weigeren van eigen beheer (home rule) aan Ierland de moeilijkheden vermeerdert, uit de buitenlandsche en koloniale staatkunde van dit ministerie ontsproten. Minister Balfour bestreed het amendement. Geen moeilijkheid of gevaar, zeide hij, op buitenlandsch of koloniaal gebied zou de regeering ooit tot andere gedachten brengen op het stuk van hare inzichten omtrent het onwenschelijke van dien maatregel. Eergisteren is door den Hertog van Devonshire in de middenzaal van Westminster-Palace een standbeeld onthuld voor John Bright. In den Duitschen Rijksdag heeft de afgevaardigde Von Heyl de zaak der arbeidsters in de confectie- branche en het vak van linnennaaien ter sprake gebracht. Onder teekenen van instemming verklaarde Minister Yon Botticher, dat de regeering er gaarne aan doen zou wat zij koude om in deze betere toestanden te verkrijgen. Misschien liet zich bij de wet een schriftelijk arbeidsverdrag voor- schrijven, waardoor aan het stelsel van tusschen- personen een einde werd gemaakt en de arbeidsters meer onafhankelijk werden. Daarbij zou ook de arbeidstijd en de wijze van werken beter kunnen geregeld worden. Minister Von Berlepsch was van oordeel, dat de wetgeving op dit gebied eerst dan afdoende hulp zou kunnen verleenen, wanneer zij slechts met werkplaatsen te doen heeft, niet met huis- arbeid. Het zal moeten blijken (uit het rapport eener daarmede belaste commissie) of ook die arbeid onder toezicht inoet en kan gesteld worden. Afschaffen kan men den huisarbeid natuurlijk nooit. De Minister is niet voor vrouwelijke fabrieks-inspecteurs. Hij ziet in deze geen anderen weg tot beterschap, dan dat de confectie-handelaars op straf of zware boete worden verplicht, slechts bij tusschenpersonen te laten werken van wie zij weten en die zich verplicht hebben een billijke loonpercentage uit te keeren. De werkstaking der kleedermakers te Breslau is geeindigd, nadat in een vergadering van werklieden en werkgevers de rechtmatigheid der eischen van eerstgenoemden was erkend. Von Bismarck heeft den Transvaalschen Staats- secretaris, Dr. Leyds, zijne instemming betuigd met Duitschland's sympatieke houding tegenover FBUILLBTON. //Het was alsof een demonische drift, dien ik niet kon beheerschen, mij verder joeg. Toen hebt ge mij achter het rotsblok gezien, Carlotta hebt gij aan uwe moeder verraden, dat een vreem- deling in de nabijheid was. Haar hart zeide haar, wie het was. Zij trad voor het kleine venster en hare oogen zagen onderzoekend in de schemering. Het haardvuur verlichtte hare gestalte; haar profiel was zeer duidelijk kenbaar, het vuur wierp een warmen, roodachtigen weerschijn op haar bleeke wangen. Ik snelde op haar toe, niettegenstaande zij smeekend hare handen uitstrekte. ,/Neem uw kind op den arm, Gitta," zeide ik, //en laat ons vluchten. Dadelijk, zonder talmen. Ik zal Car lotta dragen, om 's hemels wil geen bedenking Kom Zij was echter zeer verschrikt door het onverwachte wederzien, en zeer angstig. //Mij ontbreekt daartoe de kracht, Andreo," zeide- zij. //Deze laatste weken zijn zoo vreeselijk geweest. Gij weet niet, hoe lArdvoclitig hij is in zijn haat, met zijn honend lachen. Het is mij alsof mijne haren grijs geworden zijn. Ik ben zoo moede. leder verlangen naar geluk is in mij gestorven, evenals alle geloof aan mij zelveWat zal u zoo n oude vrouw zijn Ga Andreo. Laat mij over aan mijn noodlotHij zou toch immers altijd tusschen u en mij staan //Wat had hij toch wel gedaan, dat haar levens- moed zoo geheel was verdwenen, haar veerkracht de Transvaal en met het telegram des Keizers. De Engelsche en de Duitsche regeeringen legden aan hunne parlementen de stukken over betreffende Zuid-Afrikahet Britsche //Bluebook" loopt tot 13 Februari, het Duitsche //Weissbuch" van Februari 1895 tot 6 Januari 1896. Er is al zooveel medegedeeld over de Trans- vaalsche zaak, dat er van //nieuws" geen sprake meer kan zijn. Aan het Engelsche dossier ontleent men het volgende De Britsche agent te Pretoria deelde den heer Robinson den 31en December mede, dat Kriiger, tengevolge van den inval van Jameson onder Engelsche vlag, de tusschenkomst had gevraagd van Duitschland en Frankrijk. Dien zelfden dag verzocht Chamberlain den heer Robinson, aan Rhodes te dogn weten, dat Jameson zich schuldig maakte aan vrijbuiterij. Hij voegde er nog bij, dat men, indien bewezien werd dat de //Chartered Company" het optrekken van Jameson bevolen had en kennis droeg van zijne piannen, de regeering dan een verzoek zou ontvangen tot het intrekkeu van het charterin alien gevalle zou de maat- schappij schadevergoeding voor het schenden van eigendom moeten betalen. Robinson telegrafeerde 1 Januari, dat hij Rhodes had gesproken, die verklaarde, dat Jameson had gehandeld zonder zijn machtiging. Chamberlain telegrafeerde Robinson dienzelfden dag terug, dat hij verheugd was over Rhodes' verloochening van Jameson, die gek moest zijn. Chamberlain telegrafeerde den 13n Januari aan Robinson, dat hij president Kriiger moest waar- schuwen, niet den steun eener vreemde regeering in te roepen, omdat Engeland zich tot elken prijs zou verzetten tegen elke daad van tusschenkomst door eenige mogendheid, welke ook. Het vliegend eskader lag gereed voor alle mogelijke voorvallen. Ofschoon er geen enkele reden bestaat, welke een conflict met andere mogendheden kan doen ver- onderstellen, is Engeland niettemin vast besloten om de positie als domineerende mogendheid in Zuid-Afrika te handhaven, en bovenal om vast te houden aan artikel 4 der conventie van 1884. De rechtbank te Maastricht heeft op 14 November eene beslissing genomen, die nu is medegedeeld in het Wbl. v. h. R. No. 6760 en de algemeene aandacht verdient. Daarbij is nl. uitgemaakt, dat de bezoldiging van een onderwijzer was gebroken Zij was krachtig geweest, vol ver langen naar geluk, toen ik haar de laatste maal had ontmoet. En nu dezen hopeloozen blik, deze treurige, trillende stem z/Gitta, Leveling zoo drong ik nogmaals bij haar aan. //Gij moet u zelve oprichten! Gij ziet immers, wat er van u wordt, wanneer gij nog 1 anger dit huwelijk duldtHet is zelfmoord Kom, neem een kloek besluit! Een eerst en laatst Want wanneer gij u eenmaal hebt toevertrouwd aan mijn arm, wil ik voor u denken, voor u handelen. Om 's hemelswil, de minuten zijn kostbaar z/Zij schudde slechts treurig haar hoofd. z/Afscheid wil ik van u nemen Het is zoo schoon, dat ik u nog eenmaal zie, dat ik met u dezelfde lucht inadem, dat ik u in mijne nabijheid weetMaar beloof mij, dat gij zult vertrekken Ik bid er u om I" Zij had zacht de deur geopend en was naar buiten getreden, in de duisternis. Ik vatte hare handen en drukte zd een tijdlang stom tegen mijn hart. O God, o GodWaarom heb ik niet ge- luisterl naar haar smeeken Waarom was ik zoo verward, dat ik, ondanks bezwaren, zonder draag- dier, zonder gids de vlucht wilde doorzetten Maar een vrouw lief te hebben, zooals ik haar lief had en haar in de macht te laten van een man, die haar pijnigt en kwelt dat is een toestand, waariu men het verstand moet verliezen z/Raadt ge, Carlotta, wat er nu gebeurde. Wij hadden hem niet hooren komen in dit oogenblik van treurige en toch ook zalige vergetelheid. Misschien had hij reeds een tijdlang bij de hut gestaan om ons te beluisteren. De maan verscheen juist boven niet vatbaar is voor in beslagneming onder het gemeentebestuur. In het W. v. Rechtsvordering is n.l. bepaald dat bezoldigingen en pensioenen wegens ambten of bedieningen niet in beslag kunnen worden genomen dan voor zoodanig gedeelte en op zoodanige wijze als door bijzondere wetten zal zijn bepaald. Nu bestaat er wel zulk een bijzondere wet, van het jaar 1815, over het beslag onder openbare admini stration maar deze bepaalt zich, wat de provinciale, plaatselijke of andere betreft, tot zee- of rivier- keerende werken en sluiswerken. Zij is dus niet toepasselijk op de bezoldiging van een onderwijzer, zoodat er geen wet bestaat, welke deze voor inbeslagneming onder het gemeentebestuur vatbaar verklaard. Het vertrek van Hr. Ms. pantserschip z/Evertsen" is bepaald op 15 dezer. In plaats van een tocht naar de Oostzee zal het nu ook de Middellandsche Zee zijn. In het begin der week zal een paar dagen in de Noordzee worden ge- kruist, om daarna te Vlissingen terug te keeren, ten einde kolen in te nemen voor de groote reis. Tegen den 27en Mei a. s. zullen lOgeweren van 6.5 m.M. per compagnie kunnen worden uitgereikt en tegen den len Juli a. s. wordt dit getal gebracht op 40 per compagnie, terwijl door verdere aanvullingen in dit jaar dit getal omstreeks 1 September 150 zal bedragen. Totdat alle geweren van 6.5 m.M. zullen zijn ontvangen, blijven de gewone geweren, bij de korpsen aanwezig. De miliciens der lichting 1896 zullen, in verband met een en ander, zoodanig geoefend worden, dat zij tegen 1 Juli met het nieuwe geweer de schiet- oefeningen kunnen aanvangen. Door het polderbestuur van Walcheren is besloten de verdediging van den duingroep te Zoutelande (een zeer bedreigd punt bij stormweder) uit te breiden. De kosten dezer uitbreiding zijn op 31,032 geraamd. Ook werd besloten de rijshoofden op het Zuider- strand aldaar uit te breiden, welk werk op 15,671 begroot is. Een en ander is noodig geworden door de verwoestingen door de Decemberstormen aange- richt. De Oorlogskreet meldt, dat al de eigen- dommen van het ,/Leger des Heils" thans zijn geplaatst op eene ,/stichting," en dat het ,/Leger" daardoor in Nederland een behoorlijk erkend ge- nootschap is geworden. den berg. ij konden elkander in de oogen zien, toen wij elkander tegemoet traden, hij en ik Gitta leunde tegen den denneboom gij her- innert u den boom nog wel, Carlotta en be- woog zich niet, toen ik hem tegemoet trad. //Zijne van toorn vlammende oogen hield hij niet gericht op mij, maar op zijne vrouw en eer ik nog mijn mond kon openen, hief hij de tot nu toe in zijn zak verborgeu rechterhand omhoog. ol ontzetting wilde ik hem tegenhouden, maar reeds viel het schot, reeds zonk zij zonder eenig geluid in elkaar." Carlotta sprang overeind, sidderend vol afschuw. //Mijn God! Hij! Mijn vader? Hij zelf? O vreeselijk Onder de donkere wenkbrauwen vlamden zijn oogen. ,/Ik zag, hoe met den dood, hoe haar oog brak. Razend van smart, met een brandend gevoel van haat, vol lust tot wraak, als moest ik hem worgen, hem vaneen scheuren, stortte ik mij op hem. Het was een worsteling van man tegen man, vijand tegen vijand, zoo wild, zoo fanatiek, als ooit vroeger heeft plaats gehad, toen men borst tegen borst drong in den ouden, heftigeu strijd om eene vrouw. Hij had mij het mes, dat ik, naar een wapeu zoekend uit mijn gordel had getrokken, ontrukt en greep mij met zijn linkerhand aan, daar ik zijn rechterhand welke nog den revolver vast hield, met alle kracht omklemde. Toen hij nu die hand wilde vrijmaken, den arm wilde losrukken en de hand met het wapen in de hoogte hief, ging het schot af en trof hem. Hij vielIk wil dit toeVal niet ten mijnen gunste uitleggen. Ik heb den man willen dooden! Ik heb hem gedood Het was geen moord, het van Andreo zij worstelde TER NEUZEN, 14 Februari 1890. Jl. Woensdagavond werd alhier in de kerk der Geref. gemeente A de uitvoering gegeven ten voordeele van de wed. Jac. Michielsen door de Chr. zangvereeniging ,/Looft den Heer." Een druk bezoek loonde de zangers en zangeressen voor hunne moeite. Een 300tal personen toch waren opgekomen, die met ingenomenheid de uitvoering der verschillende nummers aanhoorden. Naar we vernemen bedraagt het batig saldo ruim f 42. V erder zal, blijkens achterstaande advertentie, ook het fanfarencorps //De vereenigde werklieden" een uitvoering geven, ten voordeele van genoemde weduwe, op a. s. Woensdag. Wij hopen dat een druk bezoek en ruime opbrengst de vereeniging voor hare moeite zal loonen. Gedurende de tweede helft der maand Januari zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van N. Hartte, RotterdamS. de Put, Ostende L. Larson, Hamburg. Aan de rijksnormaallessen te Oostburg en te Axel wordt, met ingang van 1 April 1896, een tweejarige voorbereidende cursus toegevoegd. Bij den voorbereidende cursus te Oostburg zijn benoemd tot onderwijzer de heeren J. Roda te Oostburg, P. C. de Gelleke te Oostburg, A. Beerens te Schoondijke, G. L. P. van Ham te Oostburg, A. F. Wisse te Breskens en tot onderwijzeres mej. A. H. A. Middelveld Viersen te Oostburg. Bij dien te Axel zijn aangesteld tot onderwijzer de heeren C. Dijkwel, M. L. van Yessem, H. M. Verbruggen, B. van Ruijven, alien te Axel, H. R. Karstel te Zuiddorpe en tot onderwijzeres mej. E. J. P. Eijke te Ter Neuzen. De rang van brigadier-titulair is o. a. toe- gekend aan den rijksveldwachter P. Goossen, jacht- opziener te Sluiskil. Tot commies-ontvanger te Koewacht is benoemd de heer B. H. Mars, thans commies der 2de klasse te Zweelo. Hontenisse, 8 Febr. Heden werd aanbesteed, voor rekening der landbouwvereeniging //Eigen Hulp" de levering van 130,000 kg. chilisalpeter en 79,000 kg. amoniak superphosphaat. Voor de amoniak superphosphaat werd inge- schreven door de heerenVaesen Steiuhaus te Rotterdam, voor 6,06 Adriaansens-Polfliet te VValsoorden, voor 6,06E. W. Staal te bt. Jansteen, voor 6,05G. Adriaansens te was een eerlijk tweegevechtmaar wanneer ooit lust tot moorden uit begeerte naar wraak iemand hebben beheerscht, dan heb ik die begeerte in dat oogenblik gevoeld! Ik wil u de voile waarheid zeggen, Carlotta noch in die minuten, toen hij stervend voor mij op den grand lag, noch in alle jaren, die sedert zijn verloopen, heb "ik berouw gehad over deze daad. Wat mij drukte als schuld en mij zonder tehuis, rusteloos door het leven heeft doen gaan, het was het bittere zelfverwijt, dat ik door mijne liefde Gitta slechts leed heb bereid. De herinnering aan hare brekende oogen, de aanklachtliw waanzin heeft haren dood ver- oorzaakt dat waren mijne furien //O mijn arme, arrne moeder riep Carlotta uit, tot in het diepst van haar hart geroerd. loen hief zij de schoone, vochtige oogen op naar den gnjzen man aan hare zijde en zeide zacht //Gij hebt haar dan wel lief gehad O, vergeef mij, dat ik in mijn onwetendheid u heb gevloekt!" Deze bede klonk als een niet-schuldig, als een vrijspraak van de lippen van Gitta's kind. De man, die nog kort te voren zulk een haat had getoond, beefde bij deze woorden van verlossing en strekte, diep ontroerd, de rechterhand als 'I ware afwerend uit z/Vergeet niet, Carlotta, dat het bloed van uwen vader kleeft aan mijne handen Zij schudde het hoofd. //Mijn hart kent slechts mijne moeder. Had ik geweten, hoeveel leed haar werd berokkend, ik gelool dat ik in mijn klein hartje haat genoeg had gevonden om te slaan naar hem, die haar smart veroorzaakte al was die man ook mijn vader. Zoo geheel kan ik mij verplaatsen in uwen IEVZEISCHE KM litVI Oit lilad verscliijnt iriaaodag-, Woensdagj- mm en Vrij (Intra vond, nitsezonderd op Feestdayen, bij den nitgever P. J. VAM UK HA Hi UK te Ter IVeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1