I Algemeen Hieuws- en Advertentieblad Zeeawsch-Vlaand-eren voor So. 3266. Donderdag 13 Februari 1896. 36e Jaargarig. CARLOTTA, Binneniand. baar in srenden ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politieb Oyerzicht. r Naar aanleiding van het bericht, dat Kriiger te Londen zal komen, bevat //the Times" een lief hoofdartikel. Kriiger wordt hartelijk welkom ge- heeten niet alleen, maar volop geprezen om zijne kordaatheid, zijne vorharding, schranderheid en grootmoedigheid. Daaraan lieeft, volgens //the Times," de openbare meening in Engelaud reeds alleszins recht laten wedervaren. Ook de Boeren deelen nu in den lof, als be- hoorend tot het ras, dat aan Engeland een zijner grootste koningen geschonken heeft en waaraan de wereld voor hare vrijheid zooveel verschuldigd is, het ras waartoe de meerderheid der Afrikaanders behoort. Kriiger zal, zoo verzekert //the Times", de Engelsche regeering ten zeerste bereid vinden, hem tegemoet te komen op alle wenschen, waar- van de inwilliging vereenigbaar is met de wel- vaart van Zuid-Afrika. Opinerking verdient, dat men in de hooge politieke kringen te Berlijn ook zijn best doet, van een betere verstandhouding met Engeland te doen blijken. Terwijl verschillende bladen voortgaan met verontwaardiging over Chamberlains's politiek te spreken, is de officieuse //Post." heel kalm. Ook wordt medegedeeld, dat prins Albrecht, die den Keizer heeft vertegenwoordigd bij de be- grafenis van den prins van Battenberg, in Engeland zeer sympathiek is ontvangen. //Van de vlegel- achtige taal van sommige Engelsche bladen was in de houding der bevolking niets te bespeuren", zoo wordt verklaard. Via Port-Louis (eiland Mauritius) komt uit Madagascar bericht, dat eind Januari te Antanana rivo een groote samenzwering uitbarstte. De Eranscheu, door 4000 Hova's aangevallen, sloegen hen echter terug met een verlies van 3000 man. Geruchten gewagen van vermoorde Eransche offi- cieren en soldaten, en niet minder dan veertien hoofden der Hova's zouden ter dood zijn veroor- deeld. Zij zullen onmiddellijk gefusileerd en een aantal anderen gedeporteerd worden. De officieele bevestiging van een en ander blijft echter af te wachten. Dr. Leyds, de Transvaalsche Staats-secretaris, is uit Berlijn over Hamburg naar Londen ver- trokken. Onderweg bracht hij nog een bezoek aan Von Bismarck op Eriedrichsruhe, die in den heer Leyds de republiek geeerd heeft door hem tot den voormiddag-maaltijd te noodigen. De gevallen grootheid, Vrijheer Von Hammer- stein, oud-leider der conservatieve partij in den Duitschen Rijksdag en sedert wegens verschillende F FUl LIjETON 16) Het huwelijk werd voltrokken, maar weinige weken later sloot Gitta's moeder reeds hare oogen, ondanks de zorgvuldigste verpleging die nu haar deel was. Thans alleen op de wereld, was Gitta voor altijd prijs gegeven aan den man, die van haar bezit had genomen, zooals een Roinein bezit nam van eene gekochte slavin. z/Ach, zij had zulk een gevoelig, naar liefde verlangend hartMet welk een brutaliteit moest die man haar gevoel beleedigd, hare ziel met voeten getreden hebben, dat bij haar een onbe- schrijfelijk diepe afkeer kon ontstaan voor den •echtgenoot, den vader van haar kind. z/Gij zult u goed moeten iudenken in het leven dat uwe moeder thans moest leven, om te kunnen begrijpen wat later gebeurde. De eenzaamheid in de afgelegen villa, die nooit door een vreemde werd betreden, kwelde haar, maar meer nog het eamenwonen met haar somberen echtgenoot, die nooit een woord van liefde sprak, die dikwijls dagen lang zijn mond niet opende, om dan op eens om eene kleinigheid, eene geringe tegenspraak, zoo in drift te ontsteken, dat zij doodelijk ver- schrikt werd. Zij durfde niet zingen, omdat de muziek een genoegen was waarin hij niet deelde zij durfde geen Duitsch spreken, omdat hare geboortetaal hem vreemd in de ooren klonk. In zijn verduisterd gemoed had de liefde al hare ge- ukkig makende eigenschappen verloren, om slechts malversation in het buitenland gearresteerd, is gistermorgen vroeg te Berlijn aangekomen en aanstonds naar de gevangenis van Moabit over- gebracht. Te Berlijn dreigt eene algemeene werkstaking in het kleermakersvak ook onder de vrouwen. Men verlangt een arbeidsdag van 9 uur met 60 pfennig (36 cts.) loon per uur. Omtrent de stellingen der Italianen in Erythraea wordt uit Rome gemeld, dat de hoofdmacht der Italianen met hunne hulptroepen en der Abbes- syniers zich nu op vijf uren afstands van elkander bevindt. De Italianen hebben zich versterkt op den berg Aaghar, tusschen Adua en Adigrat, en in de nabijheid daarvan nemen de Abessyniers stellingen in, die ook zeer sterk zijn. De voorposten naderen elkander al meer en meer, zoodat men elk oogenblik eenen veldslag ver- wachten kan. Herhaaldelijk is in de Europeesche bladen melding gemaakt van de ontwerpen tot uitbreiding van leger en vloot in Japan. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian is in staat uit de Japansche begrooting voor het loopende jaar, die thans bij het parlement in behandeling is, eenige gegevens mede te deelen. Deze doen zien dat die uitbreiding nog grooter is dan vroeger werd gemeld. Een bedrag van twintig millioen dollars is uitgetrokken voor het aanleggen van versterkingen op verschillende belangrijke strategische punten aan de kust, en ongeveer honderd millioen dollars worden aangevraagd boven de gewone uitgaven voor marine. Hiervoor zullen nieuwe schepen worden gebouwd en bewapend. Het crediet wordt over zeven jaren verdeeldeen vierde gedeelte er van wordt voor het volgende jaar noodig geacht. Het plan voor de legeruitbreiding is nog be- langrijker. Drie nieuwe divisies zullen worden opgericht. Het geheele plan moet in 1905 tot uitvoering gebracht zijn. De kosten voor het leger zullen dan het dubbel beloopen van de tegenwoordige. In 1903 zal de geheele betonning van de Japansche vloot 200,000 ton bedragen. Bovendien zal een staalgieterij worden opgericht voor maritieme en militaire doeleinden, en een twintigtal stoeterijen worden opgericht voor de cavalerie. De geheele kosten van al deze toerustingen zullen ongeveer 250 millioen dollars zijn. De Chineesche oorlogsschatting zal daartoe moeten aangevuld worden met buitengewone be- in eene dweepzieke ijverzucht haar uitdrukking te vinden. z/Acht voile jaren had Gitta dit vreugdeloos leven verdragen. Na dezen langen, langen tijd zagen wij elkander weder in Triest, waa-rheen ik was teruggekeerd. Wat gaf mij echter nu mijne vrijheid. Op zekeren dag toen de bora, die wilde noordoostelijke stormwind, over de stad woedde en Gitta die door den storm was overvallen terwijl zij eenige inkoopen deed, tevergeefs trachtte tegen den wind op te werken, ontmoette ik haar toe- vallig en bood ik voor het eerst haar mijn arm. Er lag een eigenaardige bekoring in om vast tegen elkander gedrukt te kampen tegen de booze macht, die ons tegen stormde. In de eerste minuut reeds begrepen wij elkander weder als waren we eerst den vorigen dag van elkander gescheiden. Nu was ik een vrij man geworden, maar voud ik haar schoon hoofd gebogen onder het zwaarste lot, dat eene vrouw kan treffen. Ik wist dat zij om hare moeder te redden, door den nood ge- dwongen, de vrouw was geworden van een ander. Het verdriet en de kwellingen die zij had moeten lijden, las ik op haar gelaatde smartelijke plooi die er lag om hare lippen, vertelde het mij, want de stormwind maakte ons het spreken onmogelijk. Maar het was alsof juist de storm ons met zijne sterke macht aan elkander had verbonden en in de vlammen blies die te zamensloegen over ons hoofd. z/Wij beminden elkander Slechts zij, die even als deze vrouw geleefd heeft als een gevangeue, die een bestaan heeft geleid zonder zon, zonder liefde, en zich met afkeer bevindt in de macht van een gehaten, verafschuwden man, wage het een steen te werpen op haar, omdat zij verlangde lastingen sommige heffingen, die thans aan de phaatselijke autoriteiten zijn toegewezen, zullen dan aan de schatkist komen. De Amst. Ct. bevat een artikel onder het opschrift //Een teere vraag", dat wel de aandacht verdient In de laatste jaren heeft de buitenlandsche pers meermalen op voor ons land minder aan- gename wijze gesproken over de betrekkingen tusschen ons Hof en dat van Londen. Dat die betrekkingen de aandacht trokken, is niet geheel onverklaarbaar. Na zijn tweede huwelijk bracht Koning Wil- lem III met zijn jeugdige gemalin tweemaal een officieel bezoek aan het Engelsche Hof, zonder dat ons land dit bezoek zag beantwoord. Wel is Koningin Victoria eenige malen door ons land gereisd, maar incognito. Toch ontbrak het dezerzijds niet aan beleefdheden jegens de hooge reizigster. Onze Regentes deed telkenreize een bloemstuk op de Victoria and Albert bezor- gen. En daar bekend was, dat de Vorstin gaarne ongemerkt aan boord ging, werd te Vlissingen zelfs een vrij kostbare galerij gebouwd, om H. M. aan de blikken van belangstellenden en nieuws- gierigen te onttrekken. Het vorige jaar deed het daarom aangenaam aan, op te merken, dat onze Vorstinnen te Londen zoo hartelijk en voorkomend werden ontvangen. Maar de laatste weken heeft het Engelsche Hof tegenover het onze weer geen blijk van die voor- komendheid, welke door onze natie mag worden verwacht. Onze Regentes bewees den Engelschen gezant, boven de vertegenwoordigers van andere vreemde hoven, de onderscheiding een feest ten zijnent bij te wonen. Maar van den dood van den schoonzoon van Engeland's Koningin ontving ons Hof geen officieele mededeeling, met het gevolg, dat de hofrouw niet werd voorgeschreven. En toen de Prins van Battenberg werd begraven, bevatte het officieele programma een lange lijst van vertegenwoordigers van vreemde landen maar ons laud werd daarop gemist. De Amst. Ct. meent dat, in het geval de buitenlandsche pers op dit schrijven met hatelijk- heden mocht antwoorden, het goed is er vooraf op te wijzen dat het gebrek aan voorkomendheid niet van deze zijde komt. naar een vriend, naar een mensch op de wereld aan wiens borst zij kon uitschreien, bij wien zij althans eenigen troost kon vinden voor haar be- kommerd en gebroken hart. Wij vonden een middel om elkander te schrijven. Voor de een- zame vrouw was het als 't ware eene verlossing om eindelijk eens hare gevoelens, gedachten en twijfelingen, hare droomen zelfs, die ze tot nogtoe steeds in haar eigen hart had moeten verbergen, aan een deelnemend wezen te kunnen mededeelen. Haar geheele ziel heeft zij voor mij opengelegd in hare brieven, haar vrije ziel, waarnaar haar echtgenoot nooit gevraagd, die hij nooit bezeten heeft. //Deze brieven moogt gij zien en lezen, Carlotta. Het zijn de bewijzen voor hegeen ik zeg, wanneer gij misschien twijfelt aan mijne woorden." Andreo Turrach zweeg een tijdlang en zijne oogen zagen treurig naar de zon, die nu somber als een vuurroode bal wegzonk in de herfstnevelen achter de verre heuvels. Toen de wolken haar geheel hadden verborgen, zuchtte hij diep, als ware dit wegstervend licht voor hem een treurig beeld zijner liefde. z/Wij vonden, ofschoon zelden, nu en dan ook gelegenheid elkander te zien en te spreken," ver- volgde hij, zijn hoofd weer naar Carlotta wendende. hZoo dikwijls heb ik Gitta bezworen //Maak u los van hem Uit dwang hebt ge u aan hem verbonden. Een eed, die onder zulke omstandig- heden is afgedwongen, kan niet verbindend zijn." //O, Andreo," zeide zij dan zuchtend, //ik zou het reeds lang hebben gedaan reeds jaren geleden, toen mijne moeder stierf. Maar ons kind mijn kind Hij zal het van mij scheiden, Omtrent de opleiding van de surnumerairs der posterijen en telegrafie is bepaald, dat zij gedurende zes maanden geplaatst zullen worden op een post- en telegraafkantoor, vervolgens zes maanden op een spoorwegkantoor en daarna nog- maals voor zes maanden op een post- of post- en telegraafkantoor. Na verloop van die 18 maanden zullen zij worden opgeroepen voor het examen voor postcommies, daarna gedurende zes maanden een cursus in den telegraafdienst (tech- nisch gedeelte en seinen en opnemen) bijwonen, vervolgens zes maanden op een telegraafkantoor geplaatst worden en daarna worden opgeroepen voor het examen voor telegraafcommies. Door de Kamer van Koophandel en Fa- brieken te Middelburg is in de vergadering van Maandag, beslotenniet aan de bijeenkomst op Vrijdag 14 Februari te's Hage, ter bespreking der herziening van het reglement voor de Kamers, deel te nemen, op grond dat het gevoelen der Middelburgsche kamer uit het door eene commissie uit haar midden uitgebracht en aan de Haagsche Kamer medegedeeld rapport als bekend mag ver- ondersteld worden. Ook te Aardenburg is door den gemeenteraad vastgesteld eene verordening op het venten, ter voorkoming van vermomde bedelarij en ingelast in het algemeen reglement van politie, en zulks in navolging van andere gemeenten in het voor- malig 4e district, daartoe bereids voorgegaan. In de Maandag gehouden openbare zitting van den gemeenteraad te Zierikzee waren alle leden tegenwoordig, terwijl een talrijk publiek aanwezig was. Na afdoening van min belangrijke zaken kwam in behandeling de heffing van kaaigeld in de ge- meente, volgens mededeeling van den voorzitter, waren ingekomen twee adressen, houdende verzoek dit kaaigeld niet in te voeren. Het eene adres, waarvan iu ons vorig nummer is gesproken was voorzien van 174 handteekeningen en het tweede is uitgegaan van de leden van het St. Jansgilde (de zakkendragers). Nadat de zaak, op voorstel van den heer Van der Lek de Clercq opnieuw besproken was, stelde de voorzitter deze formule z/De raad acht het wenschelijk dat kaaigeld in deze gemeente worde geheven." Dit wordt ver- worpen met 7 tegen 6 stemmen. Alzoo is het in de vorige raadsvergadering ge nomen besluit tot het invoeren van een kaaigeld in de gemeente Zierikzee ingetrokken. zal het mij nooit, nooit laten wederzienEn dan het arme kind, alleen met hem Reeds bij die gedachte is het alsof het hart mij zal breken!" //Zoo hield zij vol, om uwentwille, Carlotta, al werd ook de man, aan wien zij was geketend, dagelijks strenger, hardvochtig en meer opvliegend. Hij vermoedde, dat een ander haar leven, dat hij met opzet vergalde, verhelderde. In hare oogen, om hare lippen verscheen misschien nu en dan voor een oogenblik nog dat verrukkelijke lachje, dat hij had verdreven. z/Op den 1 Juli 1872, op den avond van een prachtigen dag, bracht een vreemde bode mij een briefje van Gitta's hand, in der haast geschreven. Den inhoud heb ik goed onthouden //O waren wij maar gevlucht, mijn vriend Gevlucht op het eenzame eiland, waarvan wij zoo dikwijls hebben gedroomdHij weet allesHij koestert verdenking, hij heeft bewijzen! Hij vroeg mij: //Gij bernint een ander?" Ik ontkende niet! z/Ja en duizendmaal ja riep ik uit. //Laat mij vrij Jaag mij weg als eene bedelares, wanneer gij wilt. Maar ontroof mij mijn kind nietIk zal nog gaan in dit uur en zal u zegenen, wanneer gij mij laat vertrekken z/Daarop antwoordde hij met zijn honend, koud lachje: //Wij gaan nog heden weg, maar te zamen. z/Waarheen //Het recht om te vragen hebt gij verspeeld Met een blik vol haat slingerde hij mij weg van de deur, waarheen ik gevlucht was, zoodat ik viel en mijn hoofd bloedig verwondde tegen een kast. Zonder om te zien sloeg hij de deur toe en stak den sleutel bij zich. In den vollen zin des woords ben ik dus een gevangene en weet nauwelijks of het mij mogelijk zal zijn, 8,00 8,07 8,10 8,20 8,31 8,36 8,5C 9,23 9,34 7,56 8,07 8,42 8,55 9,15 9,28 9,35 9,40 9,50 IMMNMMMMiMMf <01 lit VI Oit blad verscbijnl Jlaaaitae-, «Voeu<tda«- en rrijdagavoud, uitgeioinlerd op Feestdagen, bij den uitgever 1». J. VAS UK 8AKDE te Ter Meuzen. -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1