UITVOERING Euhr-Kachelkolen, fler Cir. Zanimeiipf „Looft den leer" Vereeeiiiei: Joeliatip Sameneriii" tartmiiie Teebiiapa ea Bestettea. IN L OSSING M Jer Lseistraat p 11 te Selzaete. BUEaERLlJlEBTANE Ilandeisberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. de Apotheek-drogerij van H, van Aken gever diende te verbieden, azijnessence in het klein te verkoopen, of ten minste moest voorschrijven, dat op de fleschjes behooren te worden geplakt etiquetten met de woorden//azijnessence, zeer vergiftig Bij velen vindt men tegenwoordig deze gevaarlijke stof in liuis, omdat men meent, zich daardoor op goedkoope wijze nagemaakten azijn te kunnen verschaffen, zonder te ver- moeden, welke hoogst noodlottige gevolgen daar- uit voor kinderen en voor zichzelven kunnen voorvloeien. Dat de Hollanders te Johannesburg (Trans vaal) benauwde dagen bebben doorgebracht bij de jongste troebelen, blijkt nog eens ten overvloede uit een particulier schrijven, door iemand aldaar aan zijn familie te Rotterdam gezonden. leder deed precies wat hij wilde zoo lezen wij daar. Elk was gewapend. En hoewel wij ons geheel buiten de kwestie hielden, droeg toch ieder onzer een geladen revolver in den zak als wij de straat opgingen en 's nachts borgen wij het vuurwapen boven onze hoofden. Het dobbelen op de openbare straat nam zeld- zame proporties aan. Er waren lieden, die daar van 50 tot 80 pond sterling 600 tot f 960) per avond winst gemaakt hebben. De verbeurdverklaarde goederen der rebellen beloopen een waarde van meer dan 100,000,000 pond sterling 1,200,000,000)het verbeurd verklaarde van een der voornaamste hoofden wordt op f 120,000,000 geschat. Aan een particuliere correspondentie uit den Transvaal is het volgende ontleend z/Den len Januari reed ik met een extra-trein van Watervalboven naar Middelburg, natuurlijk voor de Boeren. Ik kom te Wonderfontein en sta op het station te praten met den machinist, van den trein waarmede ik moest kruisen. Daar komt me eimand aan en vraagt, of wij machinisten zijn van de twee treinen, waarop ik antwoord van ja. Daarop zeide hij op zijn Transvaalsch //Die Hollander doet banjer hun best, dat die Boer in Johannesburg komt." Daarop vraagt hij ons om mede te gaan naar de store, waarvoor ik natuur lijk bedankte, daar we in dienst waren. Daarop haalt hij een ficsch wijn uit z'n zak en zegt fflk heb geen glas, maar we zullen zoo maar op een gelukkig nieuwjaar en den goeden afloop drinken." Ik nam een klein teugje uit de flesch, daarna die andere machinist en toen hij. Ook de opzichter-machinist nam wat. Degene, die ons dat presenteerde en met wien wij uit dezelfde flesch dronken, was Generaal Joubert Transvaal beduidt //over de Vaal" of het land noord van de //Vaal-rivier." De bevolking bedraagt 679,200 blanken 119,128 en ongeveer de helft dezer zijn van Hollandsche afstainming. De grootste stad is Johannesburg met eene be volking van 15,000 zielen. Pretoria, verblijf der ^regeering, heeft 5000 inwoners. Tweederden van de Christenen in Transvaal behooren tot de Hol landsche Gereformeerde kerk. Er zijn ongeveer 20,000 tabaksplantagestarwe en tabak zijn de voornaamste landbouwproducten. De oppervlakte van Transvaal is 121,854 vierkante mijlen en zijn er thans voltooid of in aanleg 3700 mijlen telegraaf. Het klimaat is zeer gezond, vooral voor tering- lijders aanbevolen. De president wordt telkens voor den tijd van vijf jaren* gekozen. De fabriekwerkers te Gent luisteren niet meer naar het ordewoord van //Vooruit". De hervatting van het werk is nagenoeg een gedane zaak in drie fabrieken, na zes weken staking en zonder eenig toegeven van de patroons. Een bevoegd industri- eel schat het verlies aan loonen op meer dan 150,000 frank. Voor de Noord-Amerikaansche leening van 100 millioen dollars is een bedrag van 558 millioen ingeschreven. Men heeft nog altijd niet ontdekt wie de oude man was, die onlangs te Parijs op straat overleed en in wiens woning een zolder- kamertje men 2 millioen francs vond. Wie recht heeft op dat geld, is dus ook niet uitgemaakt. Maar de Parijsche politie ontvangt alle dagen stapels brieven uit allerlei landen, van menschen, die meenen erfgenamen van den ouden man te zijn. Een Parijsche modemaakster had eenige tijd af en toe geld uit haar brandkast gemist. Om den dief te ontdekken, gebruikte zij de volgende list. Zij zette een kopje met inkt op de brandkast en verbond dat met een dunnen draad aan het slot, zoodat degene, die de deur opendeed, den inkt over het lijf moest krijgen. De list gelukteweldra vond zij het kopje ledig, en verraderlijke inktvlekken op de kleederen van haar winkelbediende Tandou wezen hem als de dief aan. Tandou is nu veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf. In Zwitserland bestaat eene dynastie, die wel is waar niet in den Almanach de Gotha is opgenomen, maar daarom toch wellicht nominaal de grootste is van alle bestaande dynastieen. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Mon- tavon is haar bestaan aan het licht gekomen. Gekozen werden als burgemeester Jozef Montavon, als tweede burgemeester Victor Montavon, als raadsleden Peter, Julius en Ernst Montavon, als gemeente-secretaris Jozef II Montavon en als veldwachter Karl Montavon. Ook de nachtwacht draagt den naam Montavon. Dit is geen wonder, als men weet, dat alle bewoners van het dorp net zoo heeten als het dorp zelf. Het is nog mooi, dat men zooveel verschillende voornamen heeft kunnen bedenken. Te Brescia wreekt een afgewezen minnaar zich op de volgende wijze op het voorwerp zijner onbeantwoorde liefde, eene der beste actrices van Italie. Hij heeft voor alle voorstellingen de vier voorste loges afgehuurd en daarin zitten nu avond aan avond een aantal kruiers, a raison van zooveel per keer, te slapen. Het gesnork der kruiers geeft het publiek des avonds reden tot groote vroolijkheid, maar de tooneelspeelster vindt het natuurlijk minder aangenaam. Bij eene weduwe in New-York werd een oud inschrijvingsboekje van een bank gevonden, waar haar man in het jaar 1820 vijf dollars ge- stort had. Bij overlegging van het boekje bij die bank kreeg de vrouw aan renten op renten de netto som van 248 dollars uitbetaald. Men zou het nauwelijks gelooven, dat de parapluie niet eerder dan in het midden van de vorige eeuw in Erankrijk in gebruik kwam. Toen werd zij het voorwerp van een dier kleine in dustries, die zoo'n eigenaardig karakter van het vroegere Parijs gaven. Voorzien van parapluies of parasols, naar gelang van het jaargetijde, gingen verhuurders van die nuttige instrumenten bij den ingang van het cour du caroussel of bij de einden van de bruggen staan en het ontbrak hun niet aan klanten. Maar spoedig kwam er misbruik en moest het openbaar gezag ter wille van de veilig- heid den nieuwen tak van nijverheid regelener werden stads-parapluies en parasols ingevoerd. De politieverordening, door den heer De Sartine in 1769 daaromtrent vastgesteld, luidde in 't kort als volgt z/Het doel dat men beoogt met het, zoowel 's nachts als des daags, beschikbaar stellen van parapluies voor het publiek, is de gerieven van de ingezetenen met een te vermeerderen en bovendien den kleinen kooplieden een nieuw middel van bestaan te verschaffen. Deze nu moeten voortaan een lantaarn dragen waarop een nummer is te lezen, dat met het nummer van de parapluie overeenkomt." Het reglement voegt er na'ief bij, dat deze lantaarn volstrekt niet den dienst mag doen van een straatlantaarn, omdat deze er genoeg zijn zij dient alleen om den drager van de parapluie te herkennen en hem doen betalen. De parapluies die in een register nauwkeurig waren beschreven, benevens naam en woonplaats van den bezitter, werden terug gegeven aan het hoofdbureau, dat in de rue Saint-Denis zijn kantoor had; zij waren //van groene taf, stevig in goeden staat en van een nummer voorzien." De eerste uitgifte geschiedde op een Zaterdag, den 16den September 1769. Te Berlijn is dezer dagen een tenor gevangen genomen, die ook het talent bezat om van ver- scheidene families geld los te krijgen. Wanneer hij op een soiree gezongen had, zond hij den volgenden morgen een nichtje naar de rijke dames, die hem hadden toegejuicht. De jonge vrouw vertelde dan in welke moeilijke finan- cieele omstandigheden de artist verkeerde, en het gelukte haar bijna altijd, geld voor haar neef mee te krijgen. Baron Graziani, zoo liet hij zich noemen had eens te Gmiinden bij Paulina Lucca gezongen niet weinig verwonderd was de gastvrouw, toen zij hoorde, dat hij van al hare genoodigden geld geleend had. Na Oostenrijk te hebben geexploiteerd, ging hij naar Berlijn, waar zijn spelletje opnieuw begon. Om reclame te maken, liet hij overal zijn portret exposeerenongelukig herkende hem liierin een zijner Oostenrijksche schuldeischeressen, en weinig tijd daarna was de artist in handen der politie. Een vurig bewonderaar van Prof. Falb's weervoorspellingen legt den bekenden weerkenner de gevleugelde woorden in den mond //De ele- menten kunnen zich vergissen, maar Professor Falb vergist zich nooit." Nu, als dit waar is, dan lijkt 't wel of //de elementen" duchtig in de war zijn. We weten niet meer hoe we 't hebben met het weer. Zoo'n winter als nu is iets ongehoords. De schaatsen liggeu vergeten in een hoek en met de arreslee is het al precies eender. Er wordt geroeid iri plaats van schaatsen gereden, en in plaats van ijs-bloemen op de ramen, ontdekken we in den turn nieuwe knoppen aan de heesters en boomen, die al beginnen uit te loopen, en dartelen de vroege vlinders al rond. En nog vreemder klinkt 't, dat, terwijl we er hier al over denken om de winterkleeren maar vast op te bergen, we het zitten bij een open raam reeds niet meer als iets ongerijmds gaan beschouwen en zelfs uit het kille Rusland be- richten van ingevallen dooi, komen we uit het zoele Zuiden hooren van snerpende koude en voeten- hooge sneeuw. Degenen, die het barre Noorden zijn ontvlucht om het zachte klimaat van de Middellandsche Zee op te zoeken, zien zich deerlijk bedrogen. In Griekenland b. v. weten de menschen niet waar ze zich moelen bergen voor de kou en liggen de dorpen bedolven onder de sneeuwde bekende z/oudste bewoners" weten zich daar geen enkelen zoo strengen winter te herinneren en maken mogelijk al plannen om het volgend jaar de wintermaanden aan de kusten van de Noordzee te gaan doorbrengen. Ook in Algerie heerscht een ongewoon hevige koude. En zoo schijnt over de heele wereld het weer de kluts te zijn kwijt geraakt; althans ook uit Java komt bericht van een //ongekend" schoone Januarimaand, met zoo weinig regen en zulk prachtig weer als men maar verlangen kan. Mark Twain heeft in Nieuw-Zeeland eene reeks voordrachten gehouden. Eens sprak hij over de wet, die den verkoop van alcoholische dranken verbiedt, waarmee hij zich wel kon vereenigen, ofschoon hij toch ook moest erkennen, dat zij hare onaangenaamheden had, en hij vertelde, om zijn betoog met een voorbeeld te verduidelijken, de volgende geschiedenis Eenige jaren geleden kwam er een braaf man in de stad, waar die wet van kracht was. Hij vroeg naar een tapperij, maar men antwoordde dat hij alleen bij den apotheker drank kon krijgen, waarop onze man zich naar den apotheker begaf en dezen zijn wensch meedeelde. Hij kreeg ten antwoord, dat hem niets kon worden gegeven zonder een recept van den dokter, waarop de ongelukkige betuigde, dat hij van dorst verging en geen tijd had om naar den dokter te loopen. De apotheker antwoordde //Waarde heer, ik kan slechts in hooge noodzakelijkheid sterken drank geven, n.l. aan de ongelukkigen die door een slang gebeten zijn." //Maar waar is dan de slang vroeg de door dorst gekwelde. De apotheker gaf hem daarop het adres van de slang, waarheen de man toen terstond ging. Maar na verloop van eenigen tijd kwam hij ontsteld terug, terwijl hij riep //Om Godswil, drinken drinken De slang is al voor zes maanden door anderen besproken Rotterdam, 10 Februari 1896. Graaumarkt. Wederom voldoende aanvoer. Tarwe 15 a 20 cent, Rogge en Chevaliergerst 10 cent en Kanariezaad 25 cent lager. Men noteert Tarwe naar kwaliteit van af 5,10 a 6,40 R°gge f 3,50 a f 4,30 Wintergerst f 3, a 4,40 Zomergerst 3,25 a 3,75 Chevalier 3,75 a 4,80 Haver 1,75 a 3,alles per hectoliter. Paardeboonen 4,50 a 5,20 Witte boonen 11,— a 12,50 Bruine boonen 8,50 a 10,50 Blauwe erwten 6,a 7,50 niet kokende 4,65^/5,20; Koolzaad 6,50 a 8,— Kanariezaad 5,50 a 6,50, alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering willig, per Mei 166 a 167. Rogge op levering per Maart 108, Mei 109. Meel. Prima kwalit. Inlandsch 10,50 a 11,25, eerste qualiteit /9,75 a 10,25; Extra puik Hongaarsch 14,— a 14,50; l4 soort 12,75 a 13,25; prima Amerik. patens /11a/ 11,50 2e soort f 9,a 9,50Zeeuwsch Tarwe- meel 12,a 12,50 inlandsche Roggebloem 10,— it 10,50, per 100 kilo netto. Runderprijzen 54, 60, 65, kalveren 105, 95, 85, schapen 55 a 45, varkens 34 a 36 cent alles per kilo. Melkkoeien 140 a 225 kalf- koeien 145 a 250 stieren 70 a 150 graskalveren 30 a 60nuchtere kalveren 6 a 15; biggen 4 a/ 15 alles per stuk. Aardappelen 1,70 a 2,50 per mud. Boterprijzen in vaten 54, 58, 62, en in stukken 60 a 70 cent per half kilo. Zeeuwsche Eieren 4,a 4,50 per 100, buitenl. f 3, Zeeuwche ajuin 0,85 per 48 kilo. Amerik. Petroleum 7,75 in vaten per 100 kilo en 7 cent per liter. YEEHANDEL in BELGIE. De middenprijzen van het vette vee hebben de vorige week geene verandering ondergaan markten waren sterk bezet. De DAGEN. Yoorm. Nam. Dinsdag 11 Febr. 0.33 12.59 Woensdag 12 1.21 1.42 Donderdag 13 y 1.59 2.17 Vrijdag 14 2.33 2.49 Zaterdag 15 3.3 3.19 Zondag 16 3.32 3.46 Maandag 17 4.1 4.14 ZEETIJ DIIVGEN Yan 7 tot en met 9 Februari. s s a b s a Van 7 tot en met 9 Februari werden langs de Oostsluizen alhier 16 binnenvaartuigen op en 15 afgeschut; door de Westsl. 12 opgeschut. Aanstaande Woensdag 12 Febr. 1896 hopen onze geliefd vader en moeder MICHIEL DE POOTER en Vrouw, hunne 50jarige Echtvereeniging teherdenken. Hunne kinderen en kleinkinderen. Zaamslag, 10 Febr. 1896. Heden werd plotseling van mijne zijde weggenomen mijn geliefde echtgenoot en vader, behuwd- en grootvader ARIE JACOBUS BLANSAART, in den ouderdom van bijna 66 jaren. Uit aller naam, Wed. A. J. BLANSAART. Axel, 8 Februari 1896. Ondergeteekende bericht dat bij de verloting op jl. Zaterdag de prijs is gevallen op N°. 16. Hoek. PIETER MOES. TE TER NEUZEN, ten bekoeve van de wed. Jacs Michielsen, D. V. op 12 Februari a. s., 's avonds half zeven ure, in de kerk der Geref. gemeente A alhier. Entree 15 cent. Toegangsbewijzen verkrijgbaar bij de heeren J. J. VAN DEN OUDEN, Voorzitter-directeur F. YAN DE REE, Penningmeester en S. LOS, 2e Secretaris. t e HOEK. Aan de leden wordt kennis gegeven, dat de door den heer P. J. Soheele te Ter Neuzen geleverde superphosphaat bevat 14,6 Namens het Bestuur, L. KIEL, Secretaris. Aan de leden van de Kolenvereeniging z/DE VOORZORG" wordt bekend ge maakt, dat de aanbesteding van het lossen der koleo zal plaats hebben op a. s. Woensdag 12 Februari, des avonds half zes, bij J. Dieleman, op het Zwaantje.# Het Bestuur, JAC. HUIJSSEN, Secretaris. De ondergeteekende beveelt zich voortdurend aan tot het maken van J. WISSE Jz te Zaamslag. schip //Henri", met een lading voor rekening van J. VAN DE REE te Ter Neuzen. Uit reden van vergrooting zal van af heden overgebracht worden van den Westtragel naar den Tj-r jl'eiizeii. Huwelijks-aangiften. 6 Febr. Pieter Riemens, oud 37 j., jm. en Tanneke de Putter, oud25j.,jd. 7 Febr. Cornelis Johannes de Smidt, oud 22 j., jm. en Hester te Dunne, oud 26 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Teuntje Kommerina, d. van Jacobus Geensen en van Jannetje ran Aalst. Abraham Elias, z. van Jacobus Jan Bliek en van Maria Cornelia de Vos. 3 Febr. Midadus, z. van Frederik Schelfaut en van Anna Catharina de Burger. 6 Febr. Neeltje Sara Cornelia, d. van Jacobus Leendert Jurrij en van Jacoba Hendrika Hoebe. Willem Bernardus, z. van Antonius Florusse en van Augusta Emerence Demeij. Helena Victoria Alice, d. van Bernardus Petrus de Boij en van Seraphina Ludovica van de Voorde. 7 Febr. Elisabeth Adriana, d. van Anthonie Johannes Leenhouts en van Janneke van de Wege. Willem, z. van Willem Blok en van Johanna Bareman. Overlijden. 8 Febr. Petrus Johannes Remery, oud 5 m., z. van Hypoliet en van Jacoba Maria Kindt. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. fa t fa Veuzen 8 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stnkg. I an Ter Keiizen i 7 Belg. s.s. Antverpia 1725 Middlesbro ledig 8 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor Uent 7 Eng. s.s. Derwent 2349 Goole stukg. Duits. s.s. Lotte 1282 Duinkerken ledig Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem 8 Eng. sch. Deveron 392 Charlestown pijpaarde 9 Eng. s.s. Albert 1485 Londen stukg. idem Sea Belle 2152 idem idem Von Gent 7 Eng. s.s. Ibis 3024 Antwerpen stukg. Deens. s.s. Ophelia 4650 Swansea ledig 8 Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Plato 2244 idem idem idem Astrologer 2580 Leith idem idem Dynamo 1364 Hull idem idem Derwent 2349 Goole idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3