(iemengde berichten. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het vissclien van paling, doch alleen met aalkorven zal mogen piaats hebben. In een telegram uit Batavia, voorkomende in de N. R. Ct., komt mede voor dat er reden is aan te nemen wegens het uitbreken van een ernstige opstand in Pontianak (eiland Borneo). Op het oogenblik der afzending trachtten 275 soldaten de rebellen te omsingelen. Door het departement van marine is volgens een bericht in het Yaderland de bouw van twee flotille-vaartuigen voor de Indische militaire marine, opgedragen aan de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen, voor 385,000 per schip. Het stoomschip //Koningin Regentes," van de Maatschappij Nederland te Amsterdam, arri- veerde Yrijdag 7 dezer te Amsterdam van Batavia via Padang en Genua, na een zeer vlugge reis van 30 dagen. De reis van Genua naar Amster dam werd in 7 dagen afgelegd. Op heden namiddag wordt te Zierikzee eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehou- den, waar alsdan ook in behandeling zal komen de ontwerp-besluiten tot heffing en invordering van kaaigeld, zoomede een voorstel van Burg, en Weth. naar aanleiding van het ingediend rapport omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid van het afsluiten van de Zierikzeesche haven, door middel van een schutsluis, met andere daarmede in verband staande werken enz. De voorgenomen heffing en invordering van kaaigeld vindt alom in Zierikzee veel tegenkanting; in eene daartoe belegde vergadering, waar een 200tal personen aanwezig waren, werd met op twee na algemeene stemmen uitgemaakt, dat genoemde heffing voor Zierikzee ongewenScht was en het raadsbesluit afgekeurd en besloten een adres des- wege aan den raad in te dienen. Den 15 Pebruari a. s. zal het 40 jaar ge- leden zijn, dat het college van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder voor het eerst heeft vergaderd. Dijkgraaf en Heemraden hebben besloten dezen dag te herdenken door het houden van een maaltijd met het Bestuur, waartoe alle Hoofdin gelanden zijn uitgenoodigd. De heer H. van Wickevoort Crommelin is het eenige nog overge- bleven bestuurslid, dat in 1856 in het college van Hoofdingelanden zitting heeftgenomen. Menis voor- nemens genoemden heer een bewijs van erkente- lijkheid ie schenken voor al, wat hij in het belang van den polder gedaan heeft. In de 30 beetwortelsuikerfabrieken van ons land werden in 1893 638,000,000 K. G. suiker- bieten verwerkt, eene waarde vertegenwoordigende van ruim f 7,000,000. Daar de totale verbouw van suikerbieten in ons land in 1893 eene opper- vlakte innam van 28,375 H. A. met eene gemiddelde opbrengst van 26,715 K. G. per H. A., bedroeg de geheele opbrengst in ons land ruim 768 millioen K. G., zoodat er voor uitvoer nog 130 millioen K. G. beschikbaar bleef, die mede berekend tegen den gemiddelden prijs, in 1893 a 11 per 1000 K. G., nog ruim f 1,400,000 opbrachten, zoodat de totale opbrengst van de 28,375 H. A. suikerbieten bedroeg f 8,500,000 of 300 per H. A. TER NEUZEN, 10 Februari 1896. Wij vestigen de aandacht op de verandering in de advertentie van de uitvoering der Christelijke zangvereeniging ,/Looft den Heer". Wij hopen dat een druk bezoek de moeite der uitvoerders delijden mij toch weer overwonnen. Medelijden met u met u beidenWanneer er ergens op de wereld een piaats is waar mijne bekentenis mij op de lippen wil komen, zoo is het deze piaats, hier in dezen somberen steenhoop, waar het lot van een enkele, slechts verbleekten droom gelijkt in den grooten stroom der tijden Carlotta had zich naast Andreo Turrach gezet en in groote spanning zag zij naar hem op. Zij zou geen woord hebben kunnen spreken, zoo klopte haar het hart. Boven hunne hoofden dreven grijze herfstwolken en de donkere trappen van de Arena schenen onder dien betrokken hemel nog ernstiger en somberder dan anders. Andreo zat lang stil in gedachten verzonken. Eindelijk zeide hij ,/FIet valt mij moeilijk om te beginnen, ik moet ver teruggaan in het verleden om u duidelijk te maken, hoe de verwikkeling is begonnen, die zulk een noodlottige oplossing heeft gevonden. Op drie en twintigjarigen leeftijd was ik gehuwddit was de eerste verkeerde stap, waarop al de andere gebeurtenissen volgden. Ware ik slechts vrij geweest toen ik uwe moeder voor de eerste maal zag! Ach, dat is het ongelukkige in 't leven, dat het zoo schoon kon wezen, wanneer niet de wetten der natuur en der samenleving, ja somtijds ook onze eigen dwaasheid, ons arme menschen overal hinder- palen in den weg legden. Een achttienjarig meisje, dat zich voor het tooneel bekwaamde en als toekomstige prima donna voor een jongman reeds een bijzondere aantrekkelijkheid bezat, had mij geboeid. Marie was een opvallende verschijning, talentvol, ijdel en behaagziek. Ik dacht er niets ernstigs bij, toen ik haar het zal loonen, te meer daar het thans een liefdadig doel geldt. Naar men verneemt, zou het voornemen be- staan daags na de bijeenkomst der Tweede Kamer in de afdeelingen te doen onderzoeken ook onder vele wetsontwerpen, o. a. dat houdende goedkeuring der overeenkomst met Belgie betreffende de ver- betering van het kanaal GentTer Neuzen. Heden werd alhier door den bouwkundige J. Scheele, namens zijn principaal, aanbesteed het verbouwen van een pand, staande in de Noordstraat te Ter Neuzen, gemerkt wijk C n°. 62. Hiervoor schreven in de heeren J. van der Yelde, voor 1290 W. P. Nieuwelink, voor f 1038 A. C. Rijnberg, voor f 937 en E. Herrebout, voor f 838, alien te Ter Neuzen. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedu- rende de maand Januari ingelegd f 22981,79 terugbetaald 7442,99. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2969. Zaterdag is door Mr. P. H. W. v. A., kantonrechter te Hulst, cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het kantongerecht te Middelburg van 5 Februari 11., waarbij hij wegens overtreding der verordening op de tapperijen in gemeente Hontenisse, is veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Axel. Beroepen bij de Ger. Kerk B alhier Ds. Steijling te St. Laurens. Axel, 8 Februari. Heden werd alhier door J. Scheele Dz., bouwkundige te Ter Neuzen, onderhands aanbesteed het bouwen van een koestal en keuken voor de heer Ph. van Dixhoorn, alhier. Hiervoor schreven in C. van de Broeke, voor 1207,50 F. Deij, voor 1200 A. J. Cornelissen, voor /"1200 J. K. Yink, voor f 1198 F. van Tatenhove, voor f 1195 J. van Hoeve, voor 1187Jac. Freijzer, voor f 1185 en Joh. Smies, voor f 1175, alien te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Zaamslag. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te 's Heer Hendrikskinderen Ds. A. M. Knottnerus te Zaamslag. Koewacht. De heer A. Teerink, ambtenaar 2e klasse te Winterswijk, die dezer dagen benoemd werd tot commies-ontvanger in deze gemeente, heeft bericht gezonden, dat hij voor genoemde betrekking bedankt heeft. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., moet de gesloten instructie in de zaak tegen W. van Berkel weder, op last der rechtbank, geopend zijn. In verband hiermede werd de voorloopige hechtenis weder verlengd. Trouwlustig. Te Middelburg is een paar in ondertrouw opgenomen, die samen ongeveer 140 jaar oud zijn. De bruidegom heeft reeds 70 lentes achter den rug, terwijl zijn bruidje den 70jarigen leeftijd binnenkort hoopt te bereiken. Hoe gevaarlijk het kan zijn als ver- delgingsmiddel voor ratten en muizen in veestallen vergif te plaatsen, is dezer dagen gebleken bij den landman B., te Callantsoog. Des nachts was een paard in den stal losgeraakthet dier vond het vergif, dat met het bovengenoemd doel aldaar geplaatst was en deed zich daaraan tegoed. Den volgenden morgen vond men het dood. hof maakte en ik mag er ook bijvoegen, dat de toenadering mij gemakkelijk was gemaakt. Maar opeens begreep hare moeder dat het rnijn plicht was met Marie te trouwen. Het streelde rnijn ijdelheid, dat men mij, die in't ouderlijk huis nog altijd de onbeduidende jongen was, hier als man liet geldende dame had niet tevergeefs een be- roep gedaan op mijne ridderlijkheid. Ach hemel, hoe lichtvaardig zet men op dien onrijpen leeftijd zijne geheele toekomst op het spelMen besluit tot een huwelijk als geldt het de zaak van slechts een dag. Ik was echtgenoot geworden, zonder zelf bijna te weten hoe. Toen kwarn er een tijd, waarin ik meende gelukkig te zijn. Wij waren immers jong genoeg om de wereld te vergeten, gelukkig in onze liefde en in elkanders bezit. Inderdaad zijn wij elkander echter nooit nader gekomen. Mijn vader was een vermogend man, doch mijn vroegtijdig huwelijk had zijn ergernis gewekt en hij ondersteunde ons daarom slechts karig. Ik trachtte nu eens met schilderen, dan met verzen schrijven iets te verdienen, maar het bracht zeer weinig op. Marie had op iets beters gehoopt. Spoedig liet zij blijken dat zij mij alleen getrouwd had, omdat het bekrompen leven in het huis harer ouders haar onverdragelijk was geworden, en zij verweet mij toen, dat zij om mijnentwil haar carriere had opgegeven. Ook ons kind kon haar niet troosten. Toen ons zoontje een paar jaren oud was, verklaarde ik, dat zij wel bij he tooneel kon terugkeeren. Zii was mij onverschillig geworden. Ik oordeelde niet het recht te hebben, haar hiervan af te houden. Zoo keerde zij terug in die wereld waarin zij als vroeger meende te veroveren, aangebeden te worden. Helaas, andere sterren schitterden zij was niet Men heeft sedert geruimen tijd zekerheid, dat er personen zijn, die kans zien, gebruikte postzegels van den stempel te ontdoen, om ze daarna nog eens te gebruiken. Met dit bedrog zal 't nu uit zijn. De heer C. C. van der Yalk te Haarlem heeft nl. een stempel uitgedacht, die dat bedrog onmo- gelijk maakt. Op de vinding wordt in het buitenland octrooi gevraagd, zoodat 't niet aangaat, er thans de samen- stelling en werking van mede te deelen. Maar zooveel kan er van worden gezegd, meldt een berichtgever, dat het toestel afdoende werkt en ieder, die 't zal zien, zal zeggen Hoe is 't mo- gelijk, dat ik niet op het idee ben gekomen Zoodra het octrooi in het buitenland is verkregen, wordt die stempel aan onze postkantoren ingevoerd. Onder de manschappen die in Haarlem eerstdaags bij de nationale militie zullen worden ingelijfd, is een loteling met een houten been. Hij heeft zich de moeite niet willen geven om te worden gekeurd en zal nu, na inlijving, ver- moedelijk in het militair hospitaal worden opge nomen. Theophile's ontwikkelingsbalsem, zegt het z/Maandblad t. d. Kwakzalverij," is bij onderzoek gebleken te zijn water met eau-de-cologne, waarin wat keukenzout is opgelost en waarbij een beetje vlie- gende geest is gevoegd, bedeeld met een kleurseltje, waarschijnlijk aftreksel van Bardanawortel. De flesch kost f 2, terwijl ieder het vocht gemakkelijk voor 5 centen zou kunnen maken en als fabrieksproduct de prijs nog veel lager zou kunnen zijn. Bij zeer vele, dikwijls voorkomende, ernstige ongesteldheden, zooals typhus, roodvonk, belroos en vele andere, valt het haar uit. Gewoonlijk heeft dit piaats, als het eigenlijke ziekteproces reeds afgeloopen en het tijdperk van herstelling ingetreden is. De patient grijpt dan naar een of ander //zeker en onfeilbaar" haarmiddel. In werke- lijkheid krijgt hij langzamerhand zijn vroegeren haartooi terugdit is echter een zeer gewoon verschijnsel en in den regel het geval, zelfs bij personen, die reeds in eenigszins gevorderden leeftijd verkeerenhet haarmiddel doet daar niets toe af. Als een bewijs dat de promotie bij het wapen der infanterie volstrekt niet zoo slecht is, als men het wil doen voorkomen, deelt de N. Amst. mede, dat binnen acht - dagen een eerste-luitenant der infanterie tot kapitein zal worden bevorderd. Nauwelijks vier maanden geleden, 7 October, werden er twee tegelijk tot kapitein aangesteld. De heeren, die het eerst aan de beurt zijn, hebben pas een leeftijd van 48, 46, een ztelfs van slechts 41 jaren bereikt en zijn nog geen 19 jaren officier En men moet niet vergeten, dat dit bevorderen van een eerste-luitenant onder alle luitenants na- werkt. Hij, die thans b.v. n°. 329 heeft, komt op 328 te staan, enz. enz. Hoe gevaarlijk het is bij het proppenschieten ieder en alles tot mikpunt te bezigen is weer te Garsthuizen gebleken. Eenige jongens hadden den breeden rug van den meid des bakkers tot schijf gekozen. Juist echter draaide het meisje zich om en kreeg een prop in het oog. Genees- kundige hulp werd terstond ingeroepen. Vermoe- delijk zal zij het getroffen oog moeten missen. De schoolcommissie van Amsterdam ver klaarde in haar laatst gehouden vergadering, met belangstelling tegemoet te zien wat men tegen de baldadigheid der schooljeugd zal ondernemen. De heer A. Yan Scheltema, zeide, //dat 't hem genoegen deed te weten, dat ook hier de onder- wijzers reeds optreden tegen hun leerlingenhet speet hem echter, dat hij tot de wetenschap daarvan was gekomen door zijn zoon." Deze had meer die schoone van vroeger. Men nam weinig notitie meer van haar. Dat was te veel voor het trotsche harthet moest breken. En inderdaad zij werd ziekelijk en in minder tijd, dan ik dacht, bezweek zij. Thans Carlotta, wil ik zeer kort trachten te zijn. Het was te Triest, dat ik Gitta uw lieve moeder het eerst zag. Hoe het kwam, ik weet het niet, maar die oogen hadden mij betooverd. Na herhaalde ontmoetingen kwam op een zekeren namiddag Gitta mij onder snikken mededeelen, dat de man, die uw vader werd, hare hand gevraagd had en hare moeder, om zich uit finantieele moeilijkheden te redden, deze geschonken had. Bidden of smeeken hielp niet. Zelf verweet hare moeder haar, dat zij als kind verplicht was hare moeder te redden en voor schande te bewaren. Wat er toen in ons beider hart oinging in dit onzaiig oogenblik, Carlotta kan! ik niet zeggen. Nu eerst dacht ik ging ik een leven vol liefde en toewijding te gemoetik zou een liefdevol hart bezitten en mijn zoon een zorgvolle moeder! Helaas, alles was weg door dat vervloekte geld. Wij nameu diep geroerd afscheid. Ik zal niet trachten dit te beschrijven. (Wordt vervolgd.) nl. iemand met een steen gegooid en was door een politieagent naar zijn onderwijzer geleid, die hem een tuchtiging toediende. Uit Aalsmeer meldt men In het naburige Kwakel kwamen den laatsten tijd telkens brandjes voor. Nu eens was het een schuur, dan een hooiberg, zoodat men bij een nieuw geval terstond aan kwaadwilligheid dacht. Yoetstappen in den tuin gaven daartoe aanleiding. Het gerecht verscheen dan ook weldra aan de Kwakelteneinde een nader onderzoek in te stellen. Hierbij deed zich het komisch geval voor, dat de voetstappen van den officier van justitie volkomen overeenkwamen met die, welke de vermeende dader' in den tuin had gemaakt. Niemand verdenkt natuurlijk den Edel Achtb. heer officier van justitie van brandstichting aan de Kwakel. Naar den schuldige, zoo inderdaad boos opzet in 't spel is geweest, moet dan ook nog worden gezocht. Als een bewijs, welke middelen al aangewend worden, om het medelijden der menschen op te wekken, wordt uit Keppel aan de Doesb. Crt. het volgende gemeldIn het naburige dorpje Eldrik woont een gezin, waarbij de oud-IIollandsche zindelijkheid weinig in tel is. Een dochter des huizes hield zich sedert geruimen tijd ziek, dock een geneesheer werd niet geraadpleegd en met reden. De langdurige kwaal trok de opmerkzaumheid van vele menschenvrienden, die zich dan ook niet onbetuigd lieten, om de patiente van al het noodige te voorzien. De vreemde verschijnselen, die zich allengs bij deze ziekte openbaarden de zieke n.l. kreeg eene zwarte huidskleur waren oorzaak, dat een der weldoeners eens een geneesheer raadpleegde. Deze verklaarde, dat dergelijke verschijnselen zich wel eens openbaarden, doch uiterst zeldzaam en beloofde de zieke te bezoeken. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat de gewaande zieke goed gezond was en zich tek wille van eene goede bedeeling, stelselmatig met een mengsel van zwartsel en die had ingewreven. 't Beste recept was dus zeker wel1 pond groene zeep en 3 a 4 liter water. Te Amsterdam is het brood cent opge- slagen, en de bakkers zeggen, dat 't nog wel duurder zal worden. Aan een der grootste meelhandelaars te Amster dam heeft het #Hbl." om inlichtingen gevraagd. Is die stijging der broodprijzen gerechtvaardigd vroeg het hem. Zeer zeker, antwoordde hijde prijs van het brood is met ct. per 75 lood gestegen en een stijging van 1 cent zou billijk geweest zijn. De bakkers hebben dit waarschijnlijk alleen niet gedaan, omdat de fabriek //Holland" den prijs niet verhoogde. Zijn de meelprijzen dan zoo erg gestegen Ja. De prijs van het meel, die begin December nog 8 a 8,75 per 100 KG. bedroeg, is nu gekomen tot 10. Als ge nu weet dat ongeveer twee jaren geleden de meelprijzen waren 7 a 7 gulden en d# broodprijs toen even hoog was als in den laatsten tijd, ziet ge dat thans de bakkers rechtmatig den broodprijs verhoogden. En waaraan is die stijging der meelprijzen te wij ten Aan het feit dat de voorraden tarwe in Amerika klemer zijn dan gerekend was. Er zijn nu hoege- naamd geen voorraden tarwe of meel te Amsterdam, terwijl drie jaren geleden de veemen hier vol lagen. Maar voert Rusland dan niet uit Jawel, maar Rusland is zijne offertes gaan vast houden en doet de prijzen dus niet dalen. Vroeger waren de loco-partijen goedkooper dan voor aflading en nu duurder. Degenen, die nu nog goedkoop meel kunnen verkoopen, doen het, omdat ze veel voorkoopen van meel in Amerika gesloten hebben. Rekent gij op nog meer stijging Voorloopig nog wel, en dus zullen ook de broodprijzen nog stijgen. Maar met zekerheid is er in den meelhandel nooit iets van te zeggen, Zijn de roggeprijzen ook gestegen Ja, zij zijn van 8 op 9 gulden gekomen, per 100 K.G. roggemeelmaar ge moet niet vergeten, dat sedert 1891, toen de rogge de hoogste prijzeH bereikte, roggebrood meer het karakter heeft ge- kregen van een luxe-brood, dan van een dagelijksch voedingsartikel. De Deutsche Destillateur Zeitung vermeldt het volgende geval van vergiftiging, hetwelk ook in ons land wel onder de aandacht der autori- teiten en van het publiek mag worden gebrachtr omdat ook hier weer het spreekwoord toepassing vindt//als het kalf verdronken is, dempt men den put". Een officier van het regiment infanterie no, 60 te Weisseuburg liet zich in de cantine een glas brandewijn inschenken, en dronk dit in een teug leeg, waardoor hij zich mond, slokdarm en maag zoodanig verbrandde, dat zijn dood zeker is. Wat was n. 1. gebeurd De cantine-houder had hem abusief uit eene flesch azijnessenceingeschonken, met het hierboven medegedeelde noodlottige gevolg. Deze azijnessence, welke men gebruikt om te ver- snijden tot gewonen tafelazijn, is zeer sterk gecon- centreerd en verwoest en verbrandt de ingewanden het is eene even gevaarlijke stof als vitriool, zout- zuur, rattenkruit en dergelijke, waarom de wet- i«i ■■iiMpniBiiiiiniiiii'iiBii ii iiiirm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2