Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Fla&ndere a. No. 3264. Zaterdag 8 Februari 1896. 36e Jaargan^. CARLOTTA Binnenland ABONNEMMT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENTIEN Van 1 lot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. S'olitiek Overzicht De Belgische regeering is eergisteren in de Kamer ge'interpelleerd over de burgemeesters-benoemingen. Een der socialistische leden bezwaarde zich er over, dat onder de 2000 burgemeesters, die reeds benoemd zijn nadat de nieuwe kieswet op de ge- meenteraden in werking is getreden, er geen en- kele socialist was. De grief heeft echter natuur- lijk geen betrekking op al die gemeenten, maar op bet betrekkelijk kleine getal, die een overwegend socialistische meerderheid hebben. Hier staat de regeering voor de kens, of den burgemeester uit de meerderheid te kiezen, of met den ouden, in Belgie tot dusver steeds in acht genomen regel te breken en het hoofd der gemeente uit de min- derheid of buiten den raad te kiezen. Uit het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken blijkt, dat de regeering na rijp beraad laatst- genoemde gedragslijn gekozen heeftzij durft het niet aan, de groote macht, die den burgemeester is opgedragen tot verzekering van orde en veilig- heid in handen van socialisten te leggen. Voorts zijn de vijandige liouding van de socialisten tegen de militiewet, hunne minachting voor den eed, in hun oog een //waardelooze formaliteit." hunne republikeinsche gevoelens, even zoovele motieven, die den Minister tot de overtuiging hebben ge- bracht, dat de schuld niet ligt bij hem, maar bij de socialisten. //Niet ik ben weigerachtig socia listen te benoemen, maar de socialisten maken zich onbenoembaar," verklaarde hij. De Fransche regeering heeft in den Senaat een nederlaag geleden. Door de vorige regeering was een wetsontwerp ingediend, waarin het deelnemen van spoorwegambtenaren aan een vereeniging die tot werkstaking zou kunnen leiden, strafbaar werd ingesteld. Dit ontwerp was door deze regeering ingetrokken. Enkele leden van den Senaat achtten dit onjuisi en stelden, krachtens hun recht van initiatief, een soortgelijk wetsontwerp voor. Bij de behandeling werd dit ontwerp namens de regeering bestreden door Ministers Bourgeois en Cavaignac, verdedigd door de Senaatsleden Merlin, Irarieux en Demole. Na een warm debat nam de Senaat het voorstel bij eerste lezing aan met een meerderheid van ongeveer 77 stemmen. Dit resultaat geeft der radicale pers in Frankrijk aanleiding tot heftige uitvallen tegen den Senaat. Deze heeft de grondwettige rechten der arbeiders aangerand, de vrijheid aan banden gelegd en de wet op de vakvereeniging onuitvoerbaar gemaakt dus moet de Senaat verdwijnen, meenen de bladen van de uiterste linkerzijde. F £C UIJL,IHiTON? De regeering heeft bij de behandeling van het ontwerp niet de kabinetsquaestie gesteld, waar- schijniijk omdat zij er op rekent bij de Kamer voor haar meeningen een beter oor te zullen vinden. De inschrijving voor de leening der Vereenigdf Staten is geslaagd. De Senaats-commissie voor buitenlandsche aan- gelegenheden heeft de aanneming aanbevolen van de bekende motie, waarin wordt verklaard, dat de regeering der Yereenigde Staten bereid is, de Cubaansche insurgenten als oorlogvoerende partij, te erkennen, ofschoon zij zelve eene strikte on- zijdigheid zal handhaven. De gezant van Ecuador te Washington heeft een missive van zijn regeering gericht aan de di- plomaten, die de Centraal- en Zuid-Amerikaansche republieken vertegenwoordigen, en aan den heer Olney, Minister van buitenlandsche zaken der Aereenigde Staten, waarin gevraagd wordt het raadplegen van een internationaal congres om de strekking van de Monroe-leer te defineeren en tot het aangaan van nauwe handels- en politieke relatien. Aan de Zuid-Afrikaansche bladen, met de laatste mail hier te lande ontvangen, zijn nog de volgende bijzonderheden ontleend aangaande de jongste ge- beurtenissen in de Transvaal. Groote ergernis en verontwaardiging heeft het gewekt, dat Jameson's troep, behalve de moord- dadige Maxim-kanonnen, ook patronen met ontplof- bare kogels met zich blijkt gevoerd te hebben, waarvan het gebruik bij overeenkomst onder de beschaafde natiiin is verboden en die alleen worden gebezigd bij de jacht op grof en schadelijk wild. Gp het slagveld van Krugersdorp zijn er ver- scheidene gevonden, en te Johannesburg nam men in tweeerlei soorten patronen met ontplofbare kogels in beslag. De Transvaalsche regeering zal met een begeleidend schrijven aan de verschillende Regeeringen monsters opzenden van de patronen, bij de troepen der Chartered Company gevonden. Men heeft ook in handen gekregen een exemplaar der instructie voor den inval, aan de leiders van Jameson's troep verstrekt. Daaruit blijkt, dat alles lang te voren en zorgvuldig was voorbereid. Door de Volksstem wordt warme hulde gebracht aan de houding der Hollandsche bewoners, met name ook aan het personeel der Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij, die zich aanstonds ter be- schikking der militaire overheid stelden. Bank- werkers der maalschappij deden goede diensten als hoefsmeden, waarvoor de Regeering zeer dank- baar was. Carlotta bevond zich reeds een paar weken te Yerona en nog geen enkele maal had zij bericht ontvangen van haar man, zoodat haar ook onbe- kend was of hij reeds stappen had gedaan voor de scheiding. Alleen van de gravin kreeg zij nu en dan korte berichten Met de kleine ging het voortreffelijk, Ca.rita was zeer tevreden. Papa be- zocht haar dikwijls en verheugde zich steeds over den Snellen voortgang van hare verstandsout- wikkeling. Telkens, wanneer zij zulk een brief ontving, overviel Carlotta het bittere gevoel, dat zij eigenlijk geheel overbodig was gewcrden. Volgens de mededeelingen der gravin leefden immers alien vergenoegd en tevreden haar had men niet meer noodigMaar het smartelijkst had haar toch het laatste schrijven der gravin getroffen, waarin deze haar mededeelde//Uw echtgenoot gaat nu veel uit en begmt zich weer te amuseeren. Ik geloof, dat hij in een kring van recht vroolijke jongelieden is geraakt. Maar dit kunt ge hem niet kwalijk nemen, en ook niet, dat hij weleens kijkt naar eene andere, schoone vrouw, nu zijne eigene hem verlaten heeft." Deze wreede woorden had de gravin met een goed doel geschreven. De verwijdering tusschen Carlotta en haar echtgenoot hield zij voor luimen en trots van Carlotta, waarvan zij haar door ijver- zucht wilde genezen. De pijl had goed getroffen. O, hoe schiep de verbeelding der arme, jonge vrouw nu onafgebroken allerlei voorstellingen, en deed tooneelcn voor haar geest oprijzen, die haar hart pijnigden en in steeds andere vormen nieuwe martelingen voor haar gemoed werden. Zoo on- gelukkig als nu, had zij zich nog nooit gevoeld. Zij liep het huis uit. Nu wilde zij geen menschen- stemmen hooren, kon zij geen forschende blikken verdragen. Onwillekeurig richtte zij hare schreden naar de stille Arena. Uren lang wilde ze hier blijven, tot de zon achter de heuvels daalde. Den portier, die haar open deed, gaf zij eenige geld- stukken en zeide dat zij alleen wilde rondwandelen. Hij kende haar reeds en voelde zich verplicht door eenige buigingen voor het drinkgeld te bedanken. Steeds hooger steeg Carlotta de steenen trappen op, waarop in vroegere tijden een opgewonden menigte bloedige schouwspellen had zitten aan- schouwen. Beueden op het plein daar buiten be- woog de menigte zich, rolden de rijtuigen en toch was het hier zoo eenzaam, zoo afgescheiden van de wereld, als op het hooge gebergte of op een afgelegen eiland. Boven haar hoofd vloog een dichte schaar van raven die naar het Zuiden trokken. Deze vogels, die als door onzichtbare banden verbonden, in een dicht vierkai»t been vlogen, oogde zij na, toen zij opeens in hare na- bijheid een in een reismantel gehulde mannelijke gestalte zag oprijzen. Blijkbaar had de man hier zitten peinzen en eerst toen zij elkaar geheel waren genaderd, hadden zij ellaar opgemerkt en weken beiden ontsteld achteruit. Ditmaal echter stiet Carlotta geen kreet uit, vluchtte zij niet in kinderachtige vrees, toen zij Als eene enkele uitzondering wordt gemeld, dat te Johannesburg een Hollander, zekere Willem van Hulsteijn, de partij der uitlanders trok. Ten slotte de aangename mededeeling, dat de consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, de heer Domela Nieuwenhuis, per telegram van den Minister van Buitenlandsche Zaken te 's Graven- liage werd uitgenoodigd om namens de Neder- landsche Regeering President Kriiger geluk te wenschen met het herstel der orde en den bevre- digenden afloop der jongste gebeurtenissen. In de zitting der Eerste Kamer van gister werd het hoofdstuk Financien der Staatsbegrooting behandeld. De heer Fokker vestigde de aandacht op de toeneming van het grondbezit in handen van vreemdelingen, vooral in Zeeland, die, alsook de rechtspersonen, wel profiteeren van de verlaging der mutatierechten en geen vermogensbelasting betalen. Hij vroeg als equivalent voor die voor- deelen een persoonlijke heffing ter zake van het grondbezit in handen vau niet-ingezetenen en rechtspersonen. Voorts besprak hij de schade door^ de mosselkreken toegebracht aan de oevers der Zeeuwsche stroomen. De heer Van Tienhoven bracht in het debat terug de ambtshalve verhooging der aangifte voor de vermogensbelasting, zonder belanghebbenden te hooren, een scherp wapen, dat, naar de bedoeling van Minister Pierson, slechts zelden behoort toe- gepast. Daarom vroeg spr. dat in den regel geen aaugiften zouden worden verhoogd dan na in- lichtingen bij de belastingplichtigen te hebben ingewonnen, waarbij hij vooral het oog had op de eerlijken onder hen en degenen, die uit onbe- kendheid met de wet onwetend de schatkist te kort doeu. Een te veelvuldig gebruik van het wapen zou de op een moreel beginsel berustende vermogensbelasting in discrediet kunnen brengen. De heer Wertheim drong aan op verlaging van de onevenredig hooge tollen op de stoomtram- wegen, dat nuttige gemeenschapsmiddel ten platten- laiide, dat steeds meer voor het Rijk opbrengt. De heer Godin de Beaufort, erkennende de moeie- lijkheid voor de schatkist om de vermogenstoestanden te kenneu, kwam niettemin op tegen het streven van de belastingadministratie om steeds uit te gaan van de veronderstelling, dat iemaud altijd meer vermogen imet bezitten dan hij aangeeft, waaraan zijns inziens is toe te schrijven het groot aantal ambtshalve aanslagen, waartoe sommige inspecteurs ontdekte dat zij voor de tweede keer stond tegen- over den vader van haar echtgenoot. Het verdriet had haar gerijpt, zelfverloochening hare ziel ge- sterkt. Alleen was zij zoo doodsbleek geworden ilat de man naast haar vreesde, dat zij vallen zou en onwillekeurig strekte hij zijn arm uit om haar te steunen. //Heb geen vrees voor mij," zeide hij zacht smeekend. Bij hunne eerste ontmoeting had hij Carlotta's trekken ter nauwernood gezien, maar toch wist ook liij dadelijk dat hij zich bevond tegenover haar die hem kon aanklagen en veroordeelen, en die toch tegelijk de vrouw was van zijn zoon. Carlotta gevoelde dat het afgrijzen der eerste ontmoeting van haar geweken was en het was haar alsof het haar verlichting schonk, nu zij ein- delijk de gelegenheid had, al haar afkeer, haar diepen haat te toonen voor den man, die haar leven had verwoest, die de oorzaak was van al haar leed. i/O, ik ben niet bang meer voor u," zeide zij, hem met fonkelende oogen aanziende. //Wat zou VUes wat ik reeds bij minder volledige invulling der be- schrijvingsbiljetten overgaan. Spreker drong aan op eene uniforme regeling in deze. De heer Sassen betwistte, dat nagekomen wordt de belofte om de aangevers in de vermogensheffing voor de ambtshalve verhooging te hooren, en de heer Aan Nispen tot Pannerden verlangde, dat de inspecteur zijn redenen van twijfel aan de juistheid van aangifte aan den belastingplichtige opgaf en de geheimhouding beter werd gewaarborgd door andere inrichting der isolement-vertrekken. De Minister van financien zal de belastingwenken van den heer Fokker overwegen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de schade, die de mossel- banken aan de vaarwaters toebrengen. Hangende dat onderzoek kunnen de mosselteelders niet broodeloos gemaakt worden. Vermindering der toltarieven zou's Ministers voornemens tot algeheele afschafling der rijkstollen, waaraan hij de voorkeur geeft, belemmeren. Wat de toepassing der ver mogensbelasting betreft, zal het streven zijn de eerlijken anders te behandelen dan de oneerlijken en de spitsvondigen, tot welke laatste vaak de zondaars uit onbekendheid behooren (gelach)de klachten zullen dan zeker verminderen voorts zal rekening gehouden worden met de ondervinding. Elk ander streven dan onderzoek naar de waarheid is af te keuren. De zucht tot vermeerdering van het aantal ambtshalve aanslagen verklaarde de Minister in strijd met de wet. Terzijde stelling van aangiften wegens kleine gebreken, is den Minister niet bekend, maar hij beloofde de ge- signaleerde ergerlijke feiten van verkeerde fiscale wetstoepassing voortaan te zullen voorkomen. De heer Van Tienhoven bleef krachtig bestrijden de verhooging voor aanslag zonder het hooren van de belastingschuldigen als in strijd met de be doeling der wet; hij verlangde aanschrijvingen in dien geest. De Minister herhaalde, dat zijn streven en dat zijner ambtenaren zal zijn om onderscheid te maken tusschen eerlijke en oneerlijke belastingschuldigen. Hoofdstuk Financien is daarop aangenomen evenals hoofdstuk XI (Onvoorziene uitgaven). Opnieuw brengt de Minister van Financien ter kennis, dat als kantoren waar de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan tien gulden in die muntsoort worde aangeboden, tegen staudpenningen inwisselbaar is, zijn aangewezen in de provincie Zeeland Axel, Colijnsplaat, Goes, 's Gravenpolder, Hansweerd, Heinkenszand, Honte- nisse, Hulst, St. Maartensdijk, Ter Neuzen, Tholen, Vlissingen (directe belastingen en accijnzen) en IJzendijke. ik van u nog te vreezen hebben bezat hebt gij mij ontnomen Waarom hebt gij destijds ook niet een eind gemaakt aan mijn leven Ik was immers slechts een hulpeloos kind Het was voor u zoo gemakkelijk geweest om mij te dooden, evenals gij dat mijn vader en mijne moeder hebt gedaan Doe het nu nog Ik zal mij niet verweren, ik zal niet schreeuwen Strek uwe handen uit en stoot mij naar beneden, in de diepte, waar zooveel andere menschen voor mij reeds hun einde voudenEen offer meer, wat maakt dat uitUw geweten wordt immers niet bezwaard door eene vreeselijke herinnering Gij leeft immers voort met opgeheven hoofd, zonder berouw, zonder straf, zelfs met een dubbelen inoord op uw ge- weten. Met hartstochtelijk vuur vloeiden de woorden uit haren mond. Het was alsof de ernstige, machtige omgeving haar opeens moed had ge- schonken om woorden te geven aan haren wanhoop. Andreo Turrach stond eerst met zijne gewone vermoeide kalmte tegenover haar. Doch toen hij bij hare bittere verwijten zijne oogen opsloeg en de jeugdige gestalte beschouwde, die in zoo groote opgewondenheid tegen de balustrade leunde, het hoofd achterover gebogen, met vlammende oogen en hooggekleurde wangen, toen overviel hem een sterke ontroering, die zijn groote gestalte deed beven en zijne harde trekken verzachtte. De laatste woorden der jonge vrouw had hij niet meer verstaan. Hij zag haar slechts aan en sclieen aan geheel iets anders te denken, dan aan 't geen zij tot hem zeide nO, hoezeer gelijkt gij op uwe moeder!" riep hij uit en hij wilde de hand van Carlotta grijpen, maar zij keerde zich met afschuw van hem af. Toen liet hij zijn arm zakken en zette zich uit- geput op de steenen trap neder. Met in de verte starende, wijd geopende oogen knikte hij een paar malen met het grijze hoofd. r/O, hoezeer heb ik uwe moeder bemind zuchtte hij. Daarna bedekte hij zijn gelaat met zijne handenzijne ademhaling ging moeielijk, zijne geheele gestalte beefde en hij weende bitter. (Wordt vervolgd). SEIIZEMSCHE lOIIUM Wit Itlntl verschijnt iHaaodag-, Woeusdag- en »'rija»«rnv«n<l, uitgezonderd «p Feestda^en, bij den (litgever 1». J. VII DR |A»DE te Ter Heuzen. J D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1