Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Via an der en No. 3263. Donderdag 6 Februari 1896. 36e Jaargang. Openbare Vergadering Binnenland. CARLOTTA ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 lot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Earner van Koopliandel en Fabrieken te Ter Nenzen. Donderdag 6 Februari 189G, namiddag 7 uur. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOII EN, Secretaris. Politieli Overzicht. Eergisteren is in den Duitschen Rijksdag de eerste lezing begonnnen van het aan den vooravond der viering van het 25jarig bestaan van hct Duitsche rijk in zijn tegenwoordigen vorm ingediende ontwerp van een burgerlijk wetboek. Aan woorden van waardeering voor den arbeid, dien de voorbereiding van bet groote werk heeft gevorderd, was natuurlijk geen gebrek. Maar toch kwam het ook reeds dadelijk voor den dag, dat, om dit ontwerp tot wet te verheffen, bezwaren moeten worden over- wonnen zoo gewichtig, dat daarop misschien bet geheele werk zal schipbreuk lijden. Een dier bezwaren is de huwelijkswetgeving. De woord- voerder van het centrum legde den nadruk op de bezwaren, die van het standpunt der Roomsch- Katholieke kerk tegen dat gedeelte van het ontwerp zijn in te brengen, en deed uitkomen, dat het centrum zijne medewerking tot het tot stand brengen van bet groote werk afhankelijk stelt van de vraag of aan die bezwaren zal worden tegemoet gekomen. Aan 't Hof van Sultan Abdul Hamid, deed de jongste redevoering van den Engelschen Minister- president Salisbury natuurlijk evenveel genoegen, als deze elders algemeene verontwaardiging wekte. De slappe toon, wmarop daarin over de Armenische zaken werd gehandeld, maakte, vooral na de be- trekkelijke vastheid, waarmede vroeger in deze aangelegenlieid door Salisbury werd gesproken, op den Sultan eenen hoogst aangenamen indruk, zoodat liij dadelijk aan Costaki-Pacha bevel gaf, ter plaatse waar zulks behoorde, zijnen dank voor het gesprokene te betuigen. Des Sultans vriend dus weer is nu Salisbury, maar ten koste der bestendiging van hoeveel jammer en ellende Nn heet bet ook weer, dat het volstrekt niet waar is, dat Koningin Victoria's jongste brief bij den Sultan weinig aandacht vond en haar gezant werd beleedigd. De Engelsche gezant 1e Konstan- tinopel, sir Philip Cnrrie, spreekt namelijk in een telegram aan Daily News het bericht van de in alle opzichten koude ontvangst, welke hem bij den Sultan zou zijn te beurt gevallen, tegen. Hii heeft volstrekt niet een uur lang in een onverwarmde kamer moeten wachten. De Sultan, zoo verklaart hij, ontving hem zeer beleefd, zooals hij steeds de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden ontvangt. Het schijnt dus voortaan in Engeland tout pour le mieux in het beste der Turkijes te moeten worden. Ook Minister Balfour sprak te Bristol, over de zaken in Armenie, in gelijken geest als zijn chef. Hij ontkende, dat Engeland Rusland weerhouden had in Armenie tusschenbeide te komen. Rusland toch had er evenmin plan op als Engeland. Ook dit is natuurlijk weer gesproken naar het hart van den Padischah, van wien men al lioort beweren, dat liij zelf geweest is, die de jongste berichten omtrent eene alliantie met Rusland ver- spreid lieeft, ten einde de mogendheden aldns te verdeelen, welk laatste dan wonderwel is gelukt. De //Times" geeft nu weer eens het woord aan eenen Berlijnschen correspondent, en wel om te verklaren, dat het bekende telegram van Keizer Wilhelm aan President Kriiger en het plan om troepen te landen aan de Delagoa-baai slechts de natuurlijke uiting waren van eene staatkunde, die al jaren gerijpt heeft. Duitschland heeft er al lang naar gestreefd in Zuid-Afrika vasteren voet te verkrijgen en heeft er belang bij de Transvaal op straathuishoudkundig gebied onafhankelijk van de Kaap-Kolonie te maken. Met een aantal kleine bijzonderheden tracht de berichtgever alsnu dit streven aan te toonen en te bewijzen, daarbij volhoudende, dat ook nog na de gevangenneming van Dr. Jameson Duitschland bij Portugal is blijven aandringen op toestemming voor het aan wal zetten van Duitsche mariniers in de Delagoa-baai. 1 De heer Montagu White, Consul-Generaal der Zuid-Afrikaansche republiek te Londen, maakt een telegram van zijne regeering openbaar, waarin de verontrustende berichten over den toestand te Johannesburg worden tegengesproken. In alle rnijnen gaat het werk geregeld zijn gang en er bestaat niet de minste vrees voor de toekomst. De waarde der eigendommen is volstrekt niet verminderd integendeel het vertrouwen is ver- sterkt, en ten bewijze daarvan wordt het feit aangevoerd, dat in de laatste dagen hypotheken zijn gesloten voor een bedrag van tweederde van den koopprijs. z/Het is onmogelijk," aldus eindigt deze officieele depeche, ,/alle onware berichten, die door de viianden den republiek worden uitgestrooid, langs telegraphischen weg te ontzenuwen. Eerlijke en onbevooroordeelde lieden echter zullen in staat zijn, de waarheid te onderscheiden van leugens.' Ook //Daily News" wijdt nog een hartig woordje aan Lord Salisbury's jongste uitingen over de 1 ransvaal, die, zegt het blad, Engeland tegenover het buitenland belachelijk gemaakt hebben. Even onjuist waren zij, als uittartend, en in waarheid kan er van gezegd worden dat geen enkele fout meer te begaan is. In de Eerste Kamer werd gisteren het alge- meen debat o^er de Staatsbegrooting gesloten, nadat de Minister van justitie verdedigd had de noodzakelijkheid der erkenning van de statuten van den Nieuw Malthusiaanschen bond. De hoofd- stukken colleges, buitenl. zaken en justitie werden aangeuomen en tot later verdaagd de motie, waarin de erkenning van den Nieuw Malthusiaanschen bond als rechtspersoon betreurd wordt. Bij hoofdstuk binnenlandsche zaken bestreed de heer Godin de Beaufort de houding van den Minister in zake onderwijs en waarschuwde hem dat eene reactie tegen de schoolwetswijziging van 1889 niet zou baten. De heer Van Tienhoven drong aan om de hoogere onderwijswet te wijzigen ten bate van de Transvaalsche studenten. De heer Zinnick Bergmann keurde af de vernietiging der Nijmeegsche verordening op het venten. Het in eenige bladen medegedeelde bericht, als zou de zetel van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwscbe stroomen worden verplaatst, van Tholen naar Bergen-op-Zoom, kun- nen wij op grond van vertrouwbare inwinningen, bepaald tegenspreken. Bij de indiening van het ontwerp-besluit tot lieffing van kaaigeld in de gemeente Zierikzee voor alle aan de kaden geladen en gelost wor- dende goederen, heeft de raadscommissie verklaard, deze voorstellen nog in nadere overweging te willen nemen. De belasting is verschuldigd door de schippers van de schepen in welke de goederen geladen of uit welke zij gelost worden. De genoemde lieffing van kaaigeld geeft nn reeds te Zierikzee aanleiding tot het houden van vergaderingen, ook van landbouwers, ter bespreking hunner belangen ter dezer zake. De invoer van vee uit Nederland in Belgie is in de afgeloopen maand buitengewoon groot geweest. Alleen over Esschen werden 10,000 sluks Neder- landsch vee ingevoerd. Met de tolkautoren mede kan men den totaal-invoer van Nederlandscli vee in Belgie gedurende Januari gerust stellen op 13,000 stuks. Er doen zicli reeds teekenen voor dat de Scheveningsche visschers, als aan hun wensch om een haven te verkrijgen niet spoedig voldaan wordt, naar Emden zullen verhuizen, waar zij bun bedrijf beter kunnen uitoefenen dan in Scheveningen. Reeds eenigen tijd geleden heeft zich daar een Nederlandsch reeder gevestigd. Het carnaval te's Hertogenbosch gaat, wegens de gevallen van pokken, dit jaar niet door. Wel haddeu een aantal neringdoenden in een adres aan den gemeenteraad verzocht met in te gaan op het voorstel der gezondheids-commissie, doch de raad lieeft Maandagmiddag in geheime zitting besloten. geen carnaval te doen houden. In overleg met de plaatselijke gezondheids-com missie heeft het dagelijks bestuur der gemeente bepaald, dat aan de hoofden van inrichting van onderwijs geregeld zal worden kennis gegeven van alle gevallen van pokken, welke in die gemeente voorkomen, alsmede van het tijdstip, waarop voor elk geval het gevaar van besmetting is geweken, ten einde hem in staat te stellen de bepalingen in art. 14 en 15 der wet van 4 December 1872 (Stbl. n°. 134) op de meest nauwgezette en doel- treffende wijze in acht te nemen, waartoe hen dringend wordt aaubevolen a. met de meeste zorg te beletten, dat kinderen uit besmette woningen hunne scholen bezoeken; b. zooveel in hun vermogen is te bevorderen, dat kinderen, die hunne scholen bezoeken, met kinderen uit besmette woningen geen omgang houden c. van alle hen ter oore komende gesprekken of uitlatingen door kinderen, welke het bestaan van verzwegen pokkengevallen kunnen doen vermoeden, onverwijld mededeelingen te doen aan den Burge- meester of den commissaris van politie. Onder het opschrift ,/Loos alarm" deelt de beer Van Marken het volgende mede in de Eabrieksbode De N. Schied. Cour. van 30 Januari bevateen bericht, waarvan de hoofdinhoud dezer dagen de ronde doet in de pers. Het luidt als volgt z/In aansluiting bij hetgeen wij dezer dagen omtrent den toestand van het brandersbedrijf te FEUILLETOJN 18) z/Zooals gij wilt, Carlotta," zeide hij na een poos, op een harden kouden toon. ,/Ik stem toe in eene scheiding!" Zij waagde het niet op te zien. Zij gevoelde, dat ze op 't punt was haar zelfbeheersching te verliezen. Met alle kracht tegen hare tranen strijdend, fluisterde zij z/Er zal immers wel een voorwendsel te vinden zijn." z/Zonder twijfel, een voorwendsel kan wel gevonden worden," herhaalde hij koel. Toen stonden zij een poos zwijgend tegenover elkander. Leonard had de hand tegen zijn voorhoofd gedrukt. /ulk een uur, zulk een einde voor hun beiden, die elkander toch het naaste, het beste, bet dier- baarste geweest waren op de wereld Het was een verlichting, dat de gravin binnen trad met het kind. Leonard liief zijn klein docli- tertje in de lioogte en drukte zijn gelaat tegen het zachte wezen, het laatste, het eenigste, wat hem nog overbleef van het gelukkige huwelijks- Jeven, dat hij gemeend had voor altijd het zijne te kunnen noemen. En ook aan dit lieve schep- seltje mocht bij niet meer met reine vreugde denken, hij moest bet ontnemen aan de moeder, of er zelf afstand van doenEen niet op te lossen tweestrijd Carlotta had stil de kamer verlaten. Zij wilde dus geen afscheid nemen! Met een heftige beweging zette hij de kleine op den grond, en de gravin zijne hand biedend, zeide hij haastig: Verontschuldig mij, mevrouw de gravin - ik moet weg z/Maar ik bid u, beste Leonard Verklaar mij toch! Wat liebt ge met elkander?" vroeg de gravin ontsteld. z/Ik kan het u niet zeggen," antwoordde hij in groote ontroering. ,/Ik" dank u voor al uwe goedheid. Spreek tegen de kleine nu en dan eens van haar vader." Hij was zoo opgewonden, dat de gravin den moed niet had hem tegen te houden. Hoofd- scliuddend zag ze hem na, terwijl hij, zonder een enkele maal om te zien, door den tuin weg- snelde. Zijn ontsteld gelaat, zijne ontroering hadden een innig medelijden bij de gravin gewekt, waardoor hare ergeruis, haar afkeunng over Car- lotta's gedrag nog werden vergroot. Zij kon nu niet meer nalaten bij elke gelegenheid scherpe opmerkingen te maken over de luimen van jonge vrouwen, over het misdadige van het spelen met het geluk en de trotsche eigenzinnigheid, die dikwijIs te laaT werd berouwd. Carlotta had geen verklaring, geen verontschuldiging, geen enkel woord om zich te verdedigen. De geheimzinnig- heid, waarmede zij zich omgaf, zonder zelfs te klagen, of haar hart uit te storten, verbitterde de gravin gelieel en al. En toen de dagen steeds korter werden, de boomen ontbladerd waren en de naburige verlaten villa's met gesloten vensters aan den omtrek een uitgestorven uiterlijk gaven, toen slechts het krijschen der raven boven de voclitige, bruin gekleurde weiden werd gehoord en het dal steeds in nevelen was gehuld, ver- klaarde de gravin dat zij naar de stad wilde te- rugkeeren. z/Ik bid u, laat mij hier blijven," smeekte Carlotta versclirikt. z/Dat kan niet," antwoordde de gravin onge- duldig. //Ik wil nog daarlaten hoe opvallend het zon wezen, wanneer gij alleen hier buiten bleeft, nu iedereen naar de stad terugkeert, maar er zijn ook andere redenen, die het verhinderen ik kan mijne dienstboden hier niet voor u laten blijven de meubels moeten voor den winter behoorlijk ingepakt en geborgen worden, ik wil mij gaarne zelve overtuigen, dat alles behoorlijk en zorgvuldig nordt bewaard. Kortom, het is totaal onmogelijk dat gij hier blijft, kindlief." Carlotta speelde zenuwaclitig met den zakdoek, dien ze in de hand bield. z/Maar u vindt toch goed, dat ik dat ik ook in de stad bij u blijf wonen. Ach, ik bid u," voegde zij er aarzelend bij. Op het gelaat der gravin vertoonden zich on- gewone zware rimpels. ,/Gij weet, Carlotta", antwoordde zij, //dat mijn huis voor u open staat. Maar ik moet u openhartig zeggen, dat ik geen lust lieb eene rol te spelen in de wanverhouding die er bestaat tusschen u en uw echtgenoot, ter wijl de plotselinge afkeer, die tusschen u beiden is opgetreden, mij een groot raadsel blijft. Eer- lijk moet ik verklaren dat mijn gevoelens tegen over Leonard volstrekt niet zijn gewijzigd en dat ik voor hem evenmin als voor u mijn deur zal sluiten, wanneer hij verlangt zijn kind te zien." Een diepe zucht ontsnapte aan de borst der jonge vrouw en met een blik van stomme wan- hoop staarde zij uit het venster naar het vallen en dwarrelen der verwelkte bladeren. Zij zou Leonard zien, steeds weer zien In dezclfde stad, in zijne nabijheid wonen! Geen enkel uurzeker zijn, of zij zijn voetstap niet zou vernemen, en niet te strijden zou hebben tegen het onweerstaan- baar gevoel, dat haar in zijne armen dreef. Hoe zou zij ook deze langdurige marteling kunnen verdragen Ach, eene moeder zou wel hebben geraden, dat haar kind een onbeschrijfelijke smart leed, zon gevoeld hebben, dat Carlotta meer dan ooit be- hoefte had aan liefde. Maar de gravin gevoelde zich slechts beleedigd door de liardnekkige ver- stoktheid, zooals zij het zwijgen der jonge vrouw noemde en toen deze na lang bedenken eindelijk schuchter zeide,/Ik kan misschien wel voor eenige weken naar Pauly en zijne vrouw gaan," zeide de graven op vrij scherpen toon //Nu, dan hoop ik, dat gij ten minste het kind niet mee zult nemen naar die vreemde menschen; die arme kleine nietwaar," voegde zij er daarna zachter, bijna smeekend bij, ,/gij wilt Carita wel bij mij laten? Voor u zal de reis en eenige afwiss-eling zeker goed zijn." Carlotta begreep, dat de gravin blijde was van haar af te komen en zij begon zenuwachtig te beven. Op dit oogenblik gevoelde zij, dat diepe treurigheid de menschen afstoot en als een banvloek op iemand blijft drukken. In hetzelfde jaar toen zijn vriend Leonard trouwde, had Albert Pauly de fabriek van zijn vader, in de nabijheid van Verona, overgenomen en zijne jonge vrouw derwaarts gebraclit. //Op de huwelijksreis had hij zijne echtgenoot aan Car lotta voorgesteld en daar beide vrouwen spoedig TER lEUZElHSCHE (OllttVI. Woensdag- en Vrijiiftsavonil, uitgezomlerd W|> Feestilagen, bij den nit^ever P. J. VAX DE SAXIJK ie Ter A'euzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1