(iemengde berichten. izich verstaan om deze werken gezamenlijk uit te voeren, zoo zou daarrnede een work van onbereken- baar nut voor de zich steeds uitbreidende scheepvaart op de Zeeuwsche stroomen tot stand gebracht worden. Scbrijver dezes geeft zijn oordeel gaarns voor beter, doch gelooft dat de zaak belangrijk genoeg is, om van bevoegde zijde eens grondig te worden onderzocht." Naar men verneemt, zou ook dit jaar geen examen voor kommiezen der belastingen plaats hebben, daar het getal vacante plaatsen, ofschoon in 1894 en '95 geen examen plaats had, nog zeer gering is, en men zich voorloopig met kom miezen te water zal behelpen. Het getal liefhebbers zou meer dan 560 bedragen. Voor de oprichting van een afzonderlijk departement van landbouw bestaat naar het oordeel der Regeering geen genoegzame grond, doch zij blijft bereid te overwegen in hoever, meer dan tot hiertoe, concentratie van het bestuur en beheer der landbouwaangelegenheden ware te bevorderen. In den gemeenteraad van Middelburg is Woensdag, na langdurige beraadslaging, met 12 tegen 3 steminen besloten, dat men in principe geen volksbadhuis wil. Ook is zonder discussie aangenomen een voorstel van Burg, en Weth. tot intrekking van het toen- maals ook door ons medegedeelde voorstel tot heffing van straatgeld. De gemeenteraad van Zierikzee heeft Dinsdag, met 7 tegen 5 stemmen in prinospe besloten tot de heffing van een kaaigeld van alle in de haven geladen en gelost wordende goederen. Dit besluit werd genoinen na langdurige en levendige discussie tusschen voor- en tegenstanders. De uitvoer van gist naar Engeland het is een bedroevend feit is het vorige jaar eenige percenten lager geweest dan het daaraan voor- gaaude, hoewel erkend moet worden dat Belgie meer getrokken heeft. Omtrent de reden van den achteruitgang op Engeland vertelt men te Schiedam, volgens de Maasbode, het volgende Men weet, dat de heer Van Marken voor korten tijd een aantal Engelsche gistverbruikers op zijne kosten heeft doen over- koinen, hun zijne fabrieken te Delft, zijue machinerieen, wijze van werken, kortoin alles heeft laten zien. Doch ouder deze schijnbaar onschuldige bakkers enz. bevonden zich eenigen knappe technici, die van deze naiveteit van den directeur gebruik maakten, hunne oogen en schets- boekjes de kost gaven, en nu in Engeland zelf de gistfabricatie met hoe langer hoe beter succes gaan beproeven. garnisair veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. hecht. P. v. d. B., oud 41 j., schoenmaker te Philippine, is wegens mishandeling van een dier vrijgesproken. A. v. d. B., oud 49 j., werkman te Clinge, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. TER NEUZEN, 31 Januari 1896. Woensdagavond werd alhier de eerste uit- voering gegeven in het lokaal der //Vereenigde Handswerkslieden" door de uit die vereeniging gevormde Zang- en tooneelafdeelingen. Het publiek was zoo talrijk opgekomen dat geen plaatsje onbezet bleef. De zangafdeeling, die een viertal nummers ten gehoore bracht, gaf blijk, onder leiding van den heer J. Bierle op korten tijd goed vooruit te zijn gegaan. Het door de tooneelafdeeling opgevoerde drama ,/De wraak der twee weezen" werd met belangstelling door de hoorders gevolgd. Nadat het programma was afgeloopen bleef men nog gezellig bijeen en werd het samenzijn opge- vroolijkt door verschillende bijdragen. 't Was een genoegelijken avond waaraan velen aangename herinneringen zullen bewaren, en waarop de ver eeniging met welgevallen kan terugzien. Voor de levering van 130 M3. grind ten behoeve van den polder Oud-Westenrijk waren jl. Woensdag ten kantore van den ontvanger-griffier, den heer J. Sturm, ingekomen 7 inschrij vingsbiljetten en wel vanH. Berrevoets te Zierikzee, voor 1,95P. Dobbelaar te Ter Neuzen, voor 1,90 C. Vel te Colijnsplaat, voor 1,89wed. J. de Lege te Ter Neuzen, voor 1,85 P. Meeusen te Ter Neuzen, voor 1,84C. Bakker Wz. te Sliedrecht, voor 1,83 en P. Korporaal te Sliedrecht, voor f 1,83. Bij het lot is de levering aan laatstgenoemde gegund. Ten zelfden kantore werden voor de levering van 260 M3. grind ten behoeve van het waterschap Loven- en Willemskerke ingeleverd 5 biljetten en wel van G. Leunis te Ter Neuzen, voor 2 C. Bakker Wz. te Sliedrecht, voor 1,98; wed. J. de Lege te Ter Neuzen, voor f 1,97 C. Vel te Colijnsplaat voor 1,95 en P. Meeusen te Ter Neuzen, voor 1,89. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. R ECKTSZAKE ~N Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken V. v. C., oud 63 j., huisvr. van P. C. L., bierhuishoudster te Sluiskil, is wegens om- kooping van een ambtenaar veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. P. H., oud 19 j., schippersknecht, 2°. C. J. v. W., oud 19 j., schildersknecht, 3°. J. C. B., oud 16 j., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk en mishandeling de le bovendien wegens vernieling veroordeeld de le tot 14 dagen gevangenisstraf, de 2e en 3e ieder tot 7 dagen gevang. C. L. W., oud 73 j., zonder beroep te Philippine, is wegens het weigeren van voedsei aan een Nadat de Rotterdamsche rechtbank Maandag te 5 uren de invrijheidstelling van Catharina van Hoogsteden gelast had, was zij denzelfden avond te 7 uren op vrije voeten. Het is thans gebleken, dat alleen overeenkomst tusschen haar schrift en dat van eenige brieven o. a. die, waarin voorkomt„Willem, beken maar, lk kan het niet langer uithouden" tot hare arrestatie^ geleid heeft. Gedurende de zes weken, dat zij in de eel was opgesloten, is zij dan ook slechts 4 maal in verhoor genomen, en met niemand anders geconfronteerd dan met de deskundigen die belast zijn met de vergelijking van het schrift! Ook zij zelf moest erkennen, dat er wel eenige overeenkomst bestond. Het blijft dus de vraag of de schrijver der brieven niet getracht heeft haar handschrift na te bootsen, ten einde de justitie op een dwaalspoor te leiden, dan wel of hier alleen van een toeval sprake kan zijn. Er schijnt alle kans te bestaan, dat ook Van Berkel vrij zal komen, wanneer over 16 dagen zijn preventieve hechtenis geeindigd zal zijn. Als te 's Hertogenbosch een huis, waarin de pokken zijn uitgebroken, ontsmet wordt, bepaalt de pohtie, met dat werk belast, er zich toe om het vertrek, waarin zich de pokleider bevoud met carbol te zuiveren en het beddegoed door den pokleider gebruikt, te vernietigen. Daarrnede is de ^ontsmetting" geschied Dat de pokziekte zich aldaar uitbreidt en telkens meer offers vraagt, is dan ook geen wonder. Win- kelwaren in besmette woningen aanwezig, behoeven volgens de opvatting der Bossche politie, noch ontsmet, noch onteigend en vernietigd te worden die worden, als ware er van geen besmetting sprake, onaangeroerd gelaten en door den eigenaar op de gewone wijze verkocht Een bezwaard gemoed vroeg aan het A. Hbld. of de houten badkoetsjes aan het strand met met ijzer moeten gepantserd worden uit vrees voor onbescheiden photografen, die, nu hout door- zichtig nlijkt te zijn, met X-stralen aan het werk gingen. Het antwoord is dat deze pantsering no°- wel can uitgesteld worden, omdat men toch enkel geraamten zou afgebeeld krijgen. Heusden hebben een aantal landbouwers zich laten beetnemen door agenten in kunstmest van de firma Nivette Co. te Parijs. Zij hebben dezen mest gekocht voor 10 per 100 kilo, terwijl bevoegde beoordeelaars verzekeren, dat hij slechts eene waarde vertegenwoordigt van 3 per 100 kilo, altijd nog onder voorbehoud, dat de kunstmest het aaugekondigde gehalte bezit. Ook niet de boeren, ditmaal vooral de kleinere landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen, van wie be- riclit wordt, dat zij bestellingen gedaan hebben en er nu verlegen mee zitten wat er mee te doen. Het door ons ingewonnen rechtsgeleerd ad vies luidde, zooals men weet„Den bloedmest wei geren. Acceptatie van wissels weigeren. Betaling weigeren." y> d 1} 5 Een bewoonster van de Leidschestraat te Amsterdam hield Woensdagochtend, naar de Echo meldt, een lijfstraffelijke rechtspleging tegen haar 1 Jjarigen zoon. Terwijl de executie in vollen gang was, kwam een heer binnen en vroeg naar de reden waarom de knaap straf kreeg. Omdat hij vier uur lang was weggebleven, om een boodschap te doen, luidde het antwoord. Dan ben ik terecht en vraag dien jongen om in mijn dienst te treden, was de repliek van den vrager. Maarom de heer dien jongen wilde in dienst nemen De knaap was vroeg uitgegaan om voor zijn moeder iets te verrichten. In de Lange Leidschedwarsstraat zag de knaap een oude vrouw strompelen met een juk waaraan twee bussen petroleum. Bij elken stap kreunde het oudje en waggelde, betrekkelijk weinig verder komende. Wat deed nu de knaap Vrouw, vroeg hij, weet jij je klanten Die wist ze. Nou, geef mij dan die bussen maar, dan zal ik ze dragen. En zoo gebeurde het dat de knaap de geheele clientele van de vrouw bediende, en de heer dit opmerkende, in hem een goeden jongsten bediende verwacht. Dat deze verwachting nimmer be- schaamd worde Op het gebied der paardenfokkerij wordt tegenwoordig in Groningen door verschillende ver- eenigingen ter veredeling van het paardenras als het ware tegen elkaar gewedijverd, om de schoonste en edelste fokdieren in te voeren. Pas kocht de vereeniging te Nieuwolda een hengst voor 2880 of reeds werd tot aankoop van een tweeden in het buitenland besloten. Wat ecliter de zuster- vereeniging in het naburig Beerta de laatstejaren deed, overtreft misschien alle vereenigingen in Groningen. Drie hengsten worden reeds gestald een daarvan, een Hackney uit Engeland, werd verleden jaar voor een kleine f 4000 aangekocht. En thans is nog een driejarige, zwartbruine hengst, met twee witte voeten en 1,64 M. hoogte, voor f 4500 aangekocht. Twee bekende kasteleins uit de Zandstraat te Rotterdam, F. en B., tegen wie elken avond proces-verbaal werd opgemaakt omdat zij in hun inrichtingen muziek lieten maken zonder van B. en W. vergunning daartoe te hebben, en die deswege ontelbare malen veroordeeld zijn, hebben de wijk naar het buitenland genomen, om de tenuitvoerlegging dier vonnissen te ontgaan. Nadere berichten omtrent het onderzoek be- treffende het kantoor van den plotseling over- leden rijksontvanger te Tholen, jhr. Trip, doen in twijfel trekken of dit geheel in orde was. Ver schillende belastingschuldigen te Poortvliet en te V osmeer moeten althans aanmaningen hebben ontvangen voor reeds betaalde posten. Aan een particulieren brief uit Steyr (Opper- Oostenrijk), de plaats waar de nieuwe geweren voor onze infanterie vervaardigd worden, ontleend de N. Bred. Ct. het volgende Steyr is een stadje van 17000 zielen. De bevolking bestaat uit zeergemoedelijke Oostenrijkers en Duitschers. De omstreken zijn prachtig en boeien vooral de leden der //Hollandsche Kolonie", zooals wij ons betitelen. Deze Hollandsche Kolonie" bestaat uit de officieren en mindere militairen van het Neder- landsche leger, die te zamen uitmaken de keurings- commissie. De fabricatie van de geweren is thans begonnen, en wat wij er van zien (hier is een deskundige aan het woord. Red.) wettigt de overtuiging, dat wij goede waar zullen krijgen. Het materiaal en de gereedschappen zijn reeds door ons gekeurd. Alles wordt machinaal vervaardigd, zoodanig, dat de stukken gelijk en verwisselbaar zijn. De fabriek is verdeeld in afzonderlijk staande groote gebouwen. In elk van die gebouwen (objecten genaamd) staat een werkmeester aan't hoofd. Het werkvolk is verdeeld in ploegen, elk onder een ploegopzichter, wien een controleur ter zijde staat. Om een denkbeeld te geven van de capaciteit der fabriek, zij hier vermeld, dat het productievermogen 56,000 geweren per maand bedraagt. Twee man smeden per dag 8000 kolfplaten onder een stoomhamer, 2 man idem 3000 kordon- platen, enz. Alles wordt eerst gekeurd vanwege de fabriek en daarna komt het bij ons. Er worden plannen uitgewerkt om te Dus- seldorf een brug over den Rijn te leggen, welke dan de langste Rijnbrug zal zijn en heel wat kosten zal. Het grootste bezwaar is nog gelegen in de onteigening van het noodige terrein op den linker Rijnoever in de gemeente Heerdt. Bij de politie te Maastricht is aangifte ge daan van een diefstal van 24 theelepeltjes ten nadeele van de commissaris der Koningin jhr. Ruijs de Beerenbroeck. De diefstal is gepleegd bij gelegenheid van een bal, dat in het gouvernements- gebouw werd gegeven. Bij eene te Oud-Beierland gehouden collecte voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Zwartewaal deed een gegoed ingezetene, in plaats van geld, een knoop in de bus. Jam mer voor hem bleef de knoop in de gleuf vast- zitten en werd het feit spoedig ontdekt, waarna het weldra algemeen bekend werd. Een groote menigte volks liep nu te hoop en begon het huis van den karigen gever met steenen te bombar- deeren, terwijl deuren en vensters met hatelijkheden werden volgeschreven. De politie slaagde er in door beleidvol optreden de orde spoedig te herstellen. Later is de volgende publicatie verschenen De ondergeteekende verklaart de knoop te heb ben geworpen in de bus voor de Zwartewaalsche collecte, en daarvoor in de plaats gegeven te hebben vijf gulden, voor gezegde Zwartewaalsche weduwen en wezen. (Volgt de handteekening.) Eene bij tractaat geregelde beperking der snelheid waarmede op zee gevaren mag worden, bestaat niet, doch indertijd werd op voorstel van Engeland algemeen bepaald, dat elk schip, hetzij zeil- of stoomschip, bij mist, nevelachtig weer of indien het sneeuwt, slechts eene matige vaart zal mogen loopen. De conference van Washington van 1889 heeft hierin geene verandering voorgesteld, daar i het niet wel mogelijk scheen meer stellige voorschriften te geven. De minister van buit. zaken zal omtrent dit punt nader met zijne ambtgenooten in overleg treden. Achtereenvolgens heeft de justitie zich alle wapens, die zij dacht te hebben gekregen, uit de handen zien slaan en machteloos staat zij. Dat is ontzettend treurig en een misschien weinig aan- genaam maar toch zeer dikwijls gevolg daarvan is dat het vertrouwen in de justitiiiele bemoeiinmrn er niet grooter op is geworden. In de twee en een halve maand, die na het vinden van het lijkje verloopen zijn, is het publiek aan- houdend in spanning gehouden. Het laatst was het de arrestatie van Catharina Hoogsteden die de gemoederen schokte en de hoop deed ontstaan dat men gevonden had wat men zocht. Daarna een tijd van kalmte, tot de briefjes, ontvangen door den officier van justitie, Mr. Boot, opnie°uw beweging bracht in de rijen der wachtenden. Maar ook dit bloeide dood en met de invrijheid- stelling van Catharina Hoogsteden is waarschijnlijk alles voorbij. Of de officier van justitie op zijn oproeping per advertentie van den schrijver der beide door hem onvangen briefjes antwoord gekregen heeft, het is niet met zekerheid bekend. Men vermoedt dat dit het geval was en dat er verband bestaat tusschen de invrijheidstelling bovenbedoeld enj de mededeelingen van dengeheimzinnigenbriefschrijver. Maar welk verband is niet duidelijk. l'eit is het, dat de justitie verder dan ooit van haar doel af is, en dat een toevalligheid alleen haar helpen kan. Ik hoop dat deze toevalligheid gebeurd zal zijn, als deze brief mijn lezers onder de oogen komt, maar ik twijfel er hard aan. Een der, mijns inziens, meest betreurenswaardige gevolgen van de zaak-Hoogsteden is, dat men in Rotterdam en daar buiten een beweging op het getouw heeft gezet tot wederinvoering van de dood straf. Men wil een terugkeer tot de dagen der lijfstraffelijke rechtspleging, een wederaanstelling van een beul, een wederaankoop van werktuigen, men wil, in het kort, de toestand der strafrechts- pleging der vorige eeuwen opnieuw doen herleven. Ik geloof en hoop dat de volksvertegenwoordiging nooit aan deze agitatie mee zal doen en dat'ook het overgroote deel der bevolking zich tegen het nemen van een dergelijken maatregel zal verzetten. Maar ik vrees tevens dat het oppervlakkig-gezien- juiste, dat er in een wederinvoering der doodstraf ligt, velen daarvoor zal winnen, die dan in elk geval beweging genoeg zullen kunnen maken, om voor een wijle aller aandacht te trekken en de kwestie tot een brandpunt van discours en debat in pers en vergadering te verheffen. Bekwamer pen dan de mijne heeft reeds de nadeelen van een doodstraf in het licht gesteld, terecht is opgemerkt dat de kans op het vonnissen en dooden van onschuldigen alleen al verschrik- kelijk genoeg is, om elk denkend wezen daartegen heftig in te nemendat een mensch zijn mede- mensch niet brengen mag in de groote duistere onbekendheid die het zijn na dit, ons aardsche zijn omhultdat een mensch zijn medemensch niet ontnemen mag, wat hij hem niet gegeven heeft en niet geven kan. Maar er is gelukkig meer. Het thans levend menschengeslacht staat moreel hooger dan dat BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. XVIII. Rotterdam, 30 Januari 1896. De zaak die langen tijd geheel Nederland heeft bezig gehouden, de moord op den kleinen Hoogsteden, met al de aankleve van dien, gaat langzaam, maar zeker de vergetelheid tegemoet. De vrouwelijke verdachte is op vrije voeten gesteld en 't zal met den mannelijken verdachte over enkele dagen wel evenzoo gaan. Vast is bij ons de overtuiging, dat hier alleen een toeval helpen kan en dat de justitie, als zij louter af moet gaan op wat zij weet, wel nimmer den bedrijver van den latfen moord vinden zal. Alweer een de doofpot in, dus, een bij velen daarvoor leefde. Ondenkbaar is het, dat nu dames uit louter belangstelling en met veel genoegen (sic) een terechtstelling zullen bijwonenondenkbaar zelfs is het bijna, dat een rechter een doodvonnis zou uitspreken. Wij staan Goddank moreel wat hooger, dan de mensehen die strop en galg en pijnbank en duim- schroeven noodig hadden, om de vrees voor het openbaar gezag te handhaven. Zeker, een man die zijn medemensch vermoordt, moet heel, heel zwaar gestraft worden, en misschien is er iets ongerijmds in, dat juist die man op staatskosten voort zal leven. Maar wij hebben niet het recht hem te vermoorden, absoluut niet, en in den grond is de moord die wij dan met ons alien zouden plegen op den gevonnisde, even gemeen als die welke de ,/straf" tot gevolg heeft gehad, Bovendien, wij weten niet of ,/doodmaken" een straf is. Heel licht is de kans dat juist dit volstrekt niet ernstig is en dat de idee gerechtig- heid te oefenen en het beleedigd rechtsgevoel des volks voldoening te geven, verloren gaat. Wij weten niets van den dood, dus ons is doodstraf niet toebedeeld. Als wij den man levenslang of voor een duur van vijf en twintig jaren in de gevangenis brengen, weten wij zeker dat wij straffen, vooral de nieuwe wetten, die daarbij vijf jaren cellulair eischen, geven ons die overtuiging. In zijne eenzaamheid zal de misdadiger lijden en ongelukkig zijn, dit is zonder twijfel en, wat ook niet vergeten mag worden, hij heeft tijd tot berouw. De humane beginselen van heden zien in den misdadiger meer een ongelukkige met afwijkingen in zijn denkvermogen, dan een gruwelijk monster, een ondier dat alleen het vertrappen waard is. Nog eens, en tenlaatste, het is betreurenswaard dat de zaak Hoogsteden tot dit resultaat heeft geleid en het is wel te hopen (gelukkig ook we'n te verwachten) dat het bij de beweging tot weder invoering der doodstraf blijven zal. Onze beschaving duldt geen terugkeer tot'de verschrikkelijke dingen die de rechtspleging der vorige eeuwen opleverden. Merkwaardig is het dat juist uit Rotterdam het eerst stemmen opgaan voor deze dingen, Rotterdam dat juist heel sterk ondervonden heeft tot welke akeligheden de doodstraf voeren kan. In het laatst der vorige eeuw werd op een nacht een nachtwaker in een twist met enkele heeren officieren van de schutterij overhoopgestoken. Een zekere Costerman, een wijnkooper, werd als eene besta strev //de dat der i Hand Da tijd zal o het i de bi niet weten laatst^ ik de ceeren zij, di zoo j menig eens t eenige i willen wij tv in haa maar i niet h waaraa van niet hooger, Was Ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2