Gemengde berichten Telegrafische berichten. Naar men verneemt is, in verband met de onregelmatigbeden in de gemeente-administratie te Alkmaar, Mr. E. A. A. S. van Stralen, adjunct- commies ter prov. griffie vau Noord-Holland, aan- gewezen om orde in de zaken te brengen. In De Nijverheid, het wekelijksch orgaan van de //Nederlandsche Maatschappij terbevordering van Nijverheid" verdedigt de heer F. J. van Eeden de stellinghoe meer bosch hoe meer welvaart. Hij heeft in April 1895, op zijne reis naar Spanje, van Bordeaux tot Bayonne overal hooge denne- bosschen gezien, die, gekapt, voor het vervoer gereed gemaakt werden, en brengt daarmede in verband de in die streek heerschende orde en welvaart. Daarentegen doorkruiste hij in Augustus 1895 tweemaal de provincie Gelderland en bereisde een vorig jaar Drente, waar hij eenzame kale heidevlakten en bodemlooze zandstuivingen waar- nam. Nog 20 pet. van Nederlands bodem, aldus gaat de schr. voort, ligt woest en ledig. Hoe komt dat Hebben de Nederlanders geen geld meer of geen kracht Van die zandwoestijnen en dorre heideu is toch evengo.d boschgrond te maken als in Gascogne is geschied en met betrek- kelijk niet overdure kosten. 0 ja, zegt de heer Van Eeden, maar dat geeft geen rente dan mis- schien na een halve eeuw en zoolang kunnen we niet wachten. Maar de Staat kan wel wachten, meent de schr., en daarom moet deze grond in de eerste plaats beplant worden met Staatsbosch. De Staat zal zich daardoor niet arm maken. Integendeel. Want het hout is een grondstof, die vooreerst nog eeuwen haar waarde zal behouden voor de toepassingen in het menschelijk leven en een land, dat zijn eigen Staatsboschwezen bezit, heeft daarin een onuitpulbare bron van welvaart te zijner beschikking. In Frankrijk, Duitschland, Belgieen Denemarken, is, gelijk in Nederl. Oost-Indie, het boschwezen eene afdeeling vau staatszorg gewordenzelfs is in Italie de regeering reeds sinds jaren bezig den treurigen toestandf door een eeuwen lange uitroeiing der bosschen ontstaan, te verbeteren. Zal de Nederlandsche Staat, aldus vraagt de schrijver, nu achterblij ven Hij hoopt het niet en hij wenscht, dat de laatste roepstem der Nederlandsche Maat schappij t. b. v. Nijverheid in haar adres aan II. M. de Koningin-Regentes in September 1893, waarin om den invloed der Regentes wordt ver- zocht ten einde een actief optreden van den Staat in deze te bewerken, gehoor moge vinden. Op de scheepswerven in ons land is voor het eerste halfjaar van 1896 reeds zulk een groot getal ijzeren schepen besteld, dat bij velen voor- loopig geen nieuwe bestellingen kunnen worden aangenomen. Door steendelvers in de nabijheid van het dorp Oosterwolde (Fr.) is eene grindbank in het veld ontdekt. Zestien arbeiders zijn thans bezig deze grind op te graven, waarvan reeds ongeveer 1600 H.L. is losgemaakt. wezen, dat de voorraad op verre uitgeput is. De grind wordt afgeleverd aan de gemeente tegen 30 cents per H. L. en wordt gebezigd tot verharding van wegen verricht bij wijze van werkverschaffing. Boringen hebben be- na nog niet De ontgravingen worden TER NETJZEN, 29 Januari 1896. Gedurende de eerste helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van N. Bonten, DordrechtE. Peters, Antwerpen J. Moret, Gent0. de Kalwee, GentP. Machi, LondenC. Nielsen, Kobenhavn. van verkeer, dat een enkel man even moeilijk te vervolgen was, als de beek, die naast hem stroomde, in de groote rivier, waarin zij zich stortte, was terug te vinden. In het klooster het Heilig-Kruis had zijn vader des nachts geslapen. In Zwieselstein stond zijn naam in het vreemdelingenboek. Dus alweer verder, steeds verder, doodelijk vermoeid, met een koorts- achtige onrust in het hart Het was reeds diep in den nacht toen Leonard, die eenmaal den weg gemist en een eind vergeefs geloopeu had, eindelijk in Solden aankwam. Hier gunde hij zich echter ook geen rust, geen dronk, voordal hij gevraagd had naar de gasten die in het hotel logeerden. En daar kreeg hij een bevredigend antwoord ,/De door u gezochte heer bevindt zich hier, doch is voornemens morgen om acht uur verder te trekken over het Bildstokljoch naar 't Stubait- hal. Hij en zijn begeleider zijn reeds twee uren geleden gaan slapen." Zijn vader was dus niet alleen. Zelfs al durfde hij het wagen zijn vader nu te wekken, dan mocht hij in tegenwoordigheid van een derde toch niet de vreeselijke vraag doen. Hij moest wachten tot den volgenden morgen, en ging zelf ook ter ruste, nadat hij verzocht had hem te wekken tegelijk met de beide heeren. De angst dat men vergeten zou hem te wekken of zich toch nog te zullen verslapen, liet hem, niettegenstaande de groote vermoeidheid, toch geen rust vinden. Toen hij des morgens zijn door de zon verbrand en door innerlijke onrust verwrongen gelaat in den spiegel aansehouwde, schrikte hij voor zich zelven. En toen hij zijn vader tegemoet trad, gaf deze hem kalm de hand, als lag er niet de minste Door het bestuur van het waterschap G root- en Klein Baarzande c. a. werd Zaterdag te Groede aanbesteedhet maken van een grindbaan ter lengte van 2320 M. Minste inschrijver hier- voor was de heer M. van den Hoek te Ter Neuzen voor f 4226, aan wien dan ook het werk is gegund. Yoor de Maandag te Hulst gehouden hengst- keuring werden aangevoerd 11 hengsten, waarvan 1 in 't stamboek werd opgenomen. Aan de gewone weekmarkt werden 39 stuks hoornvee gebracht. Zondagavond omstreeks kwart voor zevenen zijn er dieven ingebroken bij den brouwersknecht S. te Hulst en hebben een overjas, een paar gouden oorbellen en f 15 meegenomen. Door 't kelderraam hebben zij zich toegang tot 't huis weten te verschaffen, nadat de familie S. hare woning had verlaten, om de godsdienstoefening te gaan bijwonen. Dieven onbekend. Politie doet onderzoek. Te Wolfaartsdijk overleed Maandag de heer J. van der Baan, in den ouderdom van ruim 87 jaren, algemeen in Zeeland en ook in andere deelen van ons vaderland bekend om zijne oudheidkundige studien. Aan de Middelb. Crt. ontleenen wij hieromtrent 't volgende Yan der Baan werd opgeleid voor het onderwijs en kwam als hoofdonderwijzer te Zaamslag in be- trekking, van welke plaats hij zich in 1863 te Wolfaartsdijk vestigde. Gedurende de laatste jaren bekleedde hij de betrekkingen van ontvanger der Ned. herv. kerk en van het burgerlijk armbestuur. In beide betrekkingen toonde hij zich een voor- beeldig administrateur en een welwillend en behulp- zaam ambtenaar. Zelfs in de laatste dagen deed hij, ondanks zijne ziekte, nog zaken af en bleek hij, hoewel zijn geest toen niet altijd helder meer was, toch nog geheel op de hoogte van zijne administrate te zijn. Ook aan verschillende veree- nigingen in de gemeente wijdde de heer Van der Baan zijne krachten. Wegens hoogen leeftijd moest hij de betrekking van secretaris van Landbouw en Veeteelt voor enkele jaren nederleggen, doch als secretaris van Onderlinge hulp was hij nog altijd in functie. Als het er op aankwam, om het schoone en goede te helpen steunen, was hij de eerste in de rij, tot beschaming van vele jongeren. Vooral de vereeniging Nut en Genoegen verliest in hem een ijverig lid. In iedere vergadering gaf hij iets ten beste. Een onuitputtelijke voorraad voordrachten van eigen fabrikaat verschafte telkens aan zijn aandachtig gehoor eenige aangename oogenblikken. Ook als raadgever, vervaardiger van gelegenheids- gedichten, enz. verliezen vele ingezetenen in hem een uitmuntende vraagbaak. Het gehoor en de beenen van den overledene waren in den laatsten tijd niet meer best in orde, doch de geestvermogens waren, met uitzondering van zijne allerlaatste levensdagen, nog zoo helder mogelijk. Op zoo hoogen leeftijd hield hij zich altijd met zijne lievelingsstudie, de oudheidkunde, bezig. Vooral de kerkgeschie lenis vond in hem een ijverig beoefenaar. Kerkelijke archieven, doop- boeken, enz. zijn bijna overal door hem door- snuffeld en geordend. Hij was lid van verschillende genootschappen en medewerker aan onderscheidene tijdschriften van wapenkunde en geslachtsregisters. Hij was dan ook de vraagbaak van velen in den lande en voortdurend was hij in correspondentie met tal van geleerden. Yan zijne hand verscheen onder meer de geschiedenis van Wolfaartsdijk. Nog pas kort geleden legde hij de laatste hand aan de kerkgeschiedenis van de gemeenten op Schouwen, Duiveland en Tholen. Niets kwam uit zijne handen, dat den toets der critiek niet kon doorstaan. verrassing in dat zij elkander in de morgenschemering in het afgelegen Alpendal ontmoetten. De baard van den ouden man scheen nog witter, zijne wenk- brouwen douker der, zijne geheele gestalte nog stijver geworden sedert hunne laatste ontmoeting. Met de bedaardheid, eigen aan menschen die gewoon zijn veel te reizen, gebruikte hij zijn ontbijt, terwijl de gidsen zich bezig hidden met de touwen, de ijsstokken en de bagage van de gletscherbeklimmers. ,/Ik moet met u spreken, vaderHet kan niet uitgesteld worden Sedert drie dagen heb ik u gezocht en 'k ben zoo blijde u eindelijk te hebben gevondenzeide Leonard opgewonden, maar zoo zacht mogelijk, want Andreo's reisgenoot, een jonge man met verbrand gelaat, ineengedrongen gestalte, een echte bergklimmer, zat in hunne nabijheid. ,/Het is tijd om op te breken, heeren," vermaande een der gidsen, ,/anders wordt de sneeuw te week en hebben wij een kwaden overtocht." z/Gij ziet, dat er nu geen tijd is voor een gesprek," antwoordde Turrach, die, met de beurs in de hand, de voor hem liggende rekening nazag. //Dan ga ik met u mede. //Ik moet, ik wil met u spreken, vader." Er kwam een toornige uitdrukking in de oogen van den jongen man. Andreo zag van onder de zware, door donkere kringen omgeven oogleden zijn zoon eenigszins ontsteld in het opgewonden gelaat. Hij verzocht zijn geleider met den gids vooruit te gaan, hij zou wel volgen. In de koelte van den morgen wandelden nu vader en zoon naast elkander voort over de van den dauw vochtige grasvlakten en langs luid ruischende beeken, die van de bergen stroomden Leonard aarzelde. Wat hij zijn vader wilde Een kortstondige ongesteldheid, tengevolge van gevatte koude, maakte een einde aan dit werkzame leven. Wolfaartsdijk verliest in hem een zijner beste burgers, wiens heengaan nog lang zal ge voeld worden. Hoek, 29 Jan. Bij herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier hebben van de 159 kiezers 122 hunne stem uitgebrachtbij de opening der bus bleek dat er 123 briefjes waren. Gekozen de heer J. de Feijter met 66 stemmen de heer P. Riemens verkreeg er 57. Zaamslag. De heer E. H. Wortman, sedert 1854 ontvanger dezer gemeente en sedert 1861 gemeente-secretaris heeft eervol ontslag uit die betrekkingen aangevraagd. Zaamslag, 27 Jan. Heden besteedde de ver eeniging //In 't belang der landbouwers" alhier aan de levering, vrij op den wal te Ter Neuzen, van 264000 K.G. ammoniak-superphosphaat en 66700 K.G. chilisalpeter. Voor de eerste levering schreven in de heeren: Jos. de Poorter te Rotterdam, voor f 6,62 f, Vaessen-Steinhaus te Rotterdam, voor 5,71 en A. Standaert te Balgerhoecke, voor f 5,70. Voor de chilisalpeter de heeren J. A. Pateer te Hontenisse, voor 9,24P. J. Scheele te ler Neuzen, voor /9,12; W. A. Adriaansens te Groenendijk, voor f 9,08 P. A. Adriaansens te Walsoorden, voor 9,01£ en M. de Jonge te Hoek, voor 8,95. Alles per 100 K.G. Gegund aan de laagste inschrijvers. Philippine, 28 Jan. Gisteren namiddag om drie uren werd onze gemeente eensklaps opge- vroolijkt door een tal rij k gezelschap met het fanfarencorps van Selzaete voorop, dat al spelende onze, anders zoo stille plaats, binnentrok. Weldra was het algemeen bekend, dat de heer Nolson zijn 25jarig jubile vierde als stationschef van Philippine. Uit erkentelijkheid van 's mans ver- diensten, was de Directie der spoorwegmaatschappij opzettelijk overgekomen, om haren trouwen dienaar dien dag onvergetelijk te maken. Na eene wande- ling door het dorp en het Volkslied voor het huis van het hoofd der gemeente gespeeld te hebben, begaf het gezelschap zich aan den maaltijd, en toen de avond was gevallen, deed men tot afscheid een optocht door de gemeente met fakkellicht en lichtballons, dat onder de tonen der heerlijke muziek een schooneffect maakte. Dat de waardige man nog vele jaren zijne gewichtige betrekking moge vervullen, zal zeker wel de wensch zijn van alien, die den heer Nolson van nabij kennen. Boschkapelle. De raad dezer gemeente be- noemde in de vorige week tot onderwijzeres (naaister) voor de nuttige handwerken met eenparige stemmen mej. E'h Va Hermans alhier. Met de benoemde stonden mede op de voordracht O Wentzler van Stoppeldijk en Ja Ma de Hont uit Zaamslag. Door voorschreven benoeming is dan eindelijk ook weder in de van af 1 Maart des vorigen jaars bestaande vacature voorzien. St, Jansteen. Zondag gaf de societeit Opwaarts haar tweede concert in dezen winter. Een druk bezoek was wel de beste belooning, die de veree niging voor haren ijver verlangen kon. En een gezelliger avond konden de bezoekers moeilijk wenschen dan deze. Lieflijke klanken, ernstige woorden (De blauwe kiel van De Winter) en luimige (De orgelman, De mislukte erfenis, Geen ekster- oogen meer) dit alles maakte den besten indruk. Afzonderlijke vermelding verdient nog het Turksche volkslied, een koornummer, dat zijn goeden naam blijft handhaven. Zuiddorpe. Verleden Maandag heerschte er reeds vroegtijdig eene groote drukte in deze ge meente vlaggen werden uitgestoken, eerebogen opgericht, sparretjes geplant, huizen versierd, kortom aan alles was te zien, dat men dien dag feest ging vragen, kwam hem zoo ongehoord, zoo onzinnig voor, nu hij oog in oog tegen hem over stond, dat hij te vergeefs zocht naar eene inleiding. z/Waar hield ge u op in den zomer van 1872," vroeg hij eindelijk, zijne hand op den arm van zijn vader leggende. z/Gij weet immers wel, dat ik steeds //overal en nergens" was, waarom vraagt ge mij dat Leonard zweeg een poos. Toen zeide hij haastig, zijne oogen op den weg voor hem vestigende, met halfluide stem//Gij herinnert u wel, dat mijne vrouw zoo hevig schrikte toen zij u zag. Gij meendet dat zij ziek was. Ook ik vreesde voor eene verstoordheid van den geest, daar zij na uw vertrek geheel veranderd bleef en steeds zwaarmoediger werd. Eindelijk bekende ze mij wat haar zoo beangstigde, eene bekentenis echter, die mij zoo onwaarschijnlijk en vreeselijk schijnt, dat sterkere naturen dan de hare er door geschokt zouden zijn. Ik heb met u gesproken over een moord, gepleegd op hare ouders, waarvan zij, als een hulpeloos, bijna van angst gestorven kind getuige is geweest. Die verschrikkelijke nacht heeft zich onuitwischbaar in haar geheugen geprent en op dit pnnt kan men haar niets uit het hoofd praten. Maar niet waar, vader, gij kunt mij wel verzekeren, dat gij in dien nacht ver verwijderd waart van de hut op den Adlerstein Nietwaar, het moet eene vergissing, een ziekelijke inbeel- ding zijn, dat uwe trekken haar herinneren aan den man dien zij toenmaals met haar vader heeft zien worstelen (Wordt vervolgd). vieren. Dien dag zou de plechtigc installatie plaats hebben van den ZeerEerw. heer A. Mies die ondanks zijn kortstondig verblijf alhier, reeds aller achting heeft verworven. Toen om 8 uur de eerewacht vertrok om zijne ZeerEerw. te Axel te gaan afhalen, had het geheele dorp reeds een recht foestelijk aanzien. Maakte men alsdan eene wandeling door het dorp, dan stond men verbaasd over al het schoone, dat in zoo'n korten tijd was tot stand gekomen. Van alle huizen wapperde de nationale driekleur ieder had den gevel zijner woning versierd met vlaggen, groen, kunstbloemen en lampions, hier en daar stonden prachtige eere bogen met chronograms en opschriften. Om half negen vormde zich op het schoolplein een prachtigen stoet, die zich om negen uur in beweging zette om zijn ZeerEerw. te gemoet te gaan. Bij de hofstede van de wed. Yan Nevel werd de nieuwbenoemde door den heer burgemeester toegesproken. Daarna trok de stoet door het dorp. Deze stoet uit 20 afdeelingen bestaande wekte ieders belangstelling. Vooral een korps pauselijke zouaven met standaard en de bruidjes met schilden, lelietakken en bloemen trokken de aandacht. Zoo ging men naar de kerk, waar de installatie plaats had. Na het eindigen der kerkelijke plechtigheden, zette de stoet zich opnieuw in beweging, waar de schoolkinderen een liedje zongen en de heer II. Karstel het woord voerde. Daarna werd de stoet ontbonden tot in den namiddag, toen men ge- zamenlijk eene serenade ging brengen aan den nieuwen Herder, 's Avonds was het dorp prachtig geillumineerd, terwijl om zes uur een fakkeltocht a la Venetienne plaats had. Deze fakkeltocht, nu en dan door Bengaalsch vuur verlicht, slaagde uitmuntend, dank ook aan het schoone zachte weder. Nadat men aan de pastorie eene ovatie had gebracht, ging ieder op zijne wijze verder feest vieren. Tot laat in den avond heerschte er eene gezellige drukte en levendigheid in het anders stille dorpdoch alles liep in de beste orde af. 's Grayenhage 29 Jan. Tot Gouverneur van Suriname is benoemd de heer Mr. W. Tonckins J.Lz., lid van den Raad van bestuur en gouvernement- secretaris aldaar. rechtszaken' Arrondissements-rechtbunk te Middellmrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. W., oud 28 j., 2°. D. P. v. d. W., oud 38 j., beiden werklieden te Axel, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 45 dagen ge- vangenisstraf. J. v. D., oud 43 j., bierhuishouder te Honte nisse (Kuitaart), is wegens overtreding van een havenreglement ontslagen van rechtsvervolging. M. T. v. L., oud 49 j., huisvrouw van J. B. d. Lherbergierster te Sas van Gent, is wegens beleediging van ambtenaren, veroord. tot een boete van 1 of 1 dag hechtenis. E. F., ook wel genaamd J. d. S., oud 18 j., werkman te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevangenisstraf. J. 0. v. D., oud 19 j., veldarbeider te Hoek, is wegens diefstal veroord. tot 6 maanden gevang. Een Amsterdammer die 440 loten van de Am- sterdamsche-tentoonstelling had gekocht won een overhemd. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., heeft de officier van justitie te Rotterdam de stukken in de zaak tegen W. van Berkel en C. W. van Hoogsteden bij de rechtbank ingediend, nadat de sluiting der instructie aan beiden was beteekend. - Zijn wij wel ingelicht, zegt het blad verder, dan kan ook spoedig de invrijheidstelling van eerstgenoemde worden tegemoet gezien. In 1895 kwamen te Rotterdam binnen door den Nieuwen Water weg 5199 zeeschepen, tegen 5189 in het jaar te voren. Te Antwerpen kwamen in 1895 binnen 4668 zeeschepen, tegen 4642 in het vorige jaar. Een ingezetene van Loosdrecht heeft te Utrecht op aardige wijze gebruik gemaakt van de jongste ontdekking, dat als concurrenten van de kwartjes- jt vinders beginnen op te treden de kwartjeshouders. Hij was n.l., komende van een effectenkantoor en terwijl hij bezig was een span paarden te beschouwen aangehouden door een //Mijnheer", die na een iulei- dendpraatje te kennengaf gaarne zuiverenatuurboter te willeu koopen. Boer in zijn hart als X. is, - wilde hij de gelegenheid om nieuwe handelsrelatien aan te knoopen niet voorbij laten gaan. Mijnheer" verzocht hem mede te gaan naar een kroegje in de buurt, ten einde de zaken nader onder een glaasje cognac te bespreken. Dit geschiedde. Slechts even nadat zij gezeten waren, kwamen een paar andere heeren met een spel kaarten aan het tafeltje zitten en noodigden X. uit ook zijn geluk eens te beproeven. Het slot was, dat X. met deze woorden afscheid nam z/Ik heb wel eens van kwartjesvinders gehoord, hebt misschien wel van een dat ben jullie; jij kwartjeshouder gelezen, dat ben ik. je borrel. Gegroet samen." De //heeren" waren woedend Dank je voor I—1 H<I 111 nam I I II I■WW mmmm ■mim— iumwiiii—HUfiniiiiiiiii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2