Aigemeen Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeeawsch-Vlaanderea Bor£«esler en ffetionders der Gemeente No. 3259. BE K EN DM A KING. BEKENDMAK1NG. H O O F D 36e Jaargarig. Binnenland. Dinsdag 28 Januari 1896. or De Burgemeester der gemeente Ter ft'euzen C ARLOTTA •and ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave AD VEETEKTIEK: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. D' "aai 1 maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 30 Januari 1S96, des voormiddags ten 10 ure Ter Neuzen, den 27 Januari 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. In den loop der maand Eebruari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke ver- ordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in hetjaar 1865, en ook die van oaderen leeffijd, voor zoover zij hun 50e jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onver- minderd de daartegen. bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 23 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Z-A-J^MrSIj.A.C3-, roepen sollicitanten op naar de betrekkinc van der openbare school in de hoofdkom, op eene jaarwedde van 1000,— met vrije woning en een tuin. Het onderwijs omvat de vakken a—1 van art. 2 der wet op het L. O. Herhalingsonderwijs ver- plichtend in de vakken a, b, c en e, gedurende de maanden November tot en met Maart. btukken vrachtvrij in te zenden aan den Burge meester voor 16 Eebruari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. SIEMENS, L° Voorzitter. P. J. W OUT MAN, Wd Secretaris. Zaamslag, 21 Januari 1896. Holitieh Overzicht De resident-generaal van Erankrijk in Madagascar heeft van Tananarivo bericht gezonden, dat de Koningin der Hova's den 18 Januari zonder eenige verandering het verdrag geteekend heeft, dat hij had meegebracht. Dit nieuwe verdrag stelt Erankrijk's souvereiniteit over het eiland vast. Het is een unilateraal contract, d. i. een contract waarbij slechts eene partij bij uitsluiting verbonden wordt, en daarom behoeft het niet aan de bekrachtiging van het parlement onderworpen te worden. De Earners zullen ook niet de primeur van het verdrag ge- nietenhet zal hun worden medegedeeld, wanneer de regeering de nadere bijzonderheden, die zij aan den resident-generaal heeft gevraagd, zal hebben ontvangen en wanneer de Minister van Buiten- landsche zaken aan de vreemde staten kennis zal hebben gegeven van den nieuwen staat van zaken, die op Madagascar is ingesteld. Het eigenlijke verdrag wordt voorafgegaan door eene inleiding, waarin duidelijk is aangegeven, dat Madagascar voortaan eene Eransche bezitting is. De Koningin wordt gehandhaafd, evenals het overige raderwerk van het Ilova-bestuur, doch onder Eransch oppergezag. Het binnenlandsch bestuur is alleen aan Erankrijk onderworpen. Wat de betrekkingen met het buitenland betreft, daarover heeft Erankrijk alleen te zeggen. Zoo kan de regeering in voile vrijheid het stelsel der rechten van in- en uitvoer regelen, zonder gebonden te zijn aan aanspraken, die andere natien mochten willen doen gelden op behandeling op den voet der meest begunstigde natie, bedoeld in den zin van gelijkstelling met Erankrijk, want Erankrijk is gerechtigd om zijne economische betrekkingen met het land, dat voortaan zijne bezitting is, naar eigen goeddunken te regelen. Aldus wordt in de Temps de strekking weerge- geven van het verdrag, dat thans de verhouding tusschen Erankrijk en Madagascar regelt. Onder het opschrift ,/Groote dingen" zendt de berichlgever van het Nieuws in de Transvaal de eerste uitvoerige mededeelingen van daar. Ook Jameson's soldaten (troopers) zijn nu uit Natal naar Engeland ingescheept. Te Johannesburg schijnt het nog niet ganschelijk rustig te wezen, wat met name in Amerika schijnt te verontrusten. Met de vrijmoedigheid, in deze en andere dingen der Amerikaansche pers eigen, klopte de New-Yorksche World deswege maar dadelijk per telegraaf aan bij President Kriiger, die wel zoo goed was de volgende nadere inlich- tingen te geven ,/Alles is op het oogenblik rustig. De Amenkanen hier loopen volstrekt geen gevaar en genieten dezelfde bescherming der wet, welke aan alle andere vreemdelingen is verzekerd, zoodat geen enkele reden bestaat, waarom het noodig zou wezen, dat hun van elders bescherming zou worden verleend. De Amerikanen zijn ook mans genoeg om voor zich zelven te zorgen. De Regeering betreurt het zeer, dat, terwijl bijna alle Amerikanen zich schaarden aan de zijde van wet en orde, een paar hunner zich aansloten bij het zoogenaamd hervormings-comitd. Zij zullen, evenals de Engel- schen, die van die commissie de meerderheid uit- maakten, gevonnisd worden volgens de wet, en aan alien, onverschillig van welken landaard, zal gerechtigheid wedervaren." De jammerklacht volgens welke drie ongewapende Engelsche van den Rand, te Vrijburg-State aange- komen, door Boeren werden beschoten, in hech- tenis genomen en te Zeerust gevangen gezet op de meest ignobele wijze werden mishandeld, zoodat zij zelfs voor hun leven vreesden, tot de Land- drost hen bevrijdde, die jammerklacht vereischt zeker nog grootelijks bevestiging. Misschien is het waar, misschien ook niet, misschien hebben de Engelschen het er naar gema'akt en ten lange leste behoeven nu ook niet alle Boeren, vooral wanneer ze getergd zijn, noodzakelijk enge- len te wezen. De Duitsche Bondsraad besloot, volgens de National Zeitung, overeenkomstig zijn bevoegdheid, geen uitvoering te geven aan het Rijksdagsbesluit van verleden jaar, waarbij de verbondene regeeringen werden uitgenoodigd het initiatief te nemen tot het bijeenroepen eener nieuwe internationale munt- conferentie. In den Rijdsdag werd de begrooting van Binnen- landsche zaken afgedaan. Tegeuover de aanmerkingen van den sociaal- democraat Wurm over de onvoldoende fabrieks- inspectie verklaarde Minister Botticher, dat het Duitsche ?olk er anders over oordeelde. De rapporten der inspecteurs zou de regeering echter gaarne tot uitgangspunt voor verbeteringen maken, door b. v. de inspectie uit te breiden voor zoover de beschikbare krachten en middelen dit toelieten. In den Reichsanzeiger wordt bekend ge'maakt dat de Keizer Yorst Bismarck heeft benoemd tot stemgerechtigd Ridder der orde Pour le Me'rite voor wetenschap en kunst. De Keizer verleende aan den Italiaanschen Majoor Galliano, den dapperen verdediger van Makalle, de Kroouorde met de Zwaarden. F EUILLETO N 9) Over de bergen dreven lange, spookachtige slechts zwak door de maan verlichte nevelsluiers die m grillige vormen nu eens menschelijke gestalten aannamen, dan weer reusachtige gedaanten van door vurige randen omgeven monsters ver- toonden. Leonard riep Carlotta's naam, maar hij kreeg geen antwoord. In toenemenden angst liep hij langs den oever van het met meer steeds roe- pende en naar Carlotta rondziende doch te vergeefs. 1 Eindelijk nadat hij uit het hotel lantaarns gehaald en een paar late gasten had overgehaald om met hem te gaan zoeken, ontdekte hij op een over het meer nitstekendc rots Carlotta met haar weer ingeslapen kind op den schoot terwijl zij op hartbrekende wijze schreide. "Mijn arme Beveling riep Leonard uit, wien het hart tot in zijn keel klopte. „Wat doet gij hier J Toen zij zijne stem hoorde sprong zij op, met een wilde beweging en met geweld moest hij haar trekken van den rand der rots, waar het grootste gevaar haar dreigde. uO, laat mij Laat mij toch sterven Het is immers het eenige wat ik kan doenGeloof mij Hare losgegane haren golfden verward over haar voorhoofd en hare schouders. Een doek hin^ ordeloos om haar halshare schoone vochtige oogen zagen diep treurig uit het bleeke, met tranen overdekte gelaat. Geheel haar voorkomen moest de gedachte wakker roepen, die Leonard tot nu toe getracht had van zich af te zetten. Zijne schoone, jonge vrouw was ziek, eene duistere macht had haar verstand beneveld, en al zijne liefde was niet in staat haar daaraan te ontrukken. //Maar lieve kind," zeide hij zoo zacht mogelijk, terwijl hij haar van den gevaarlijken oever naar het boschpad geleidde, dat nu door de klirn- mende maan met bleeken glans werd beschenen. //Waarom hebt ge Carita uit haar bedje genomen? Dat arme, kleine ding Zie eens, hoe slaperig zij is W at wildet ge met haar in deze eenzaam- heid Gij hebt gedroomd, liefste Bedenkt u toch eens i/O, ware het maar een droom, waaruit ik een- maal kon ontwaken dit ontwaken O Zij zuchtte zoo diep, zoo verlangend, dat een rilling door zijne leden gitig. //Maar het is immers niet te veranderen Het is zoo afgrijselijk nabij Het is de werkelijkheid W ij mogen niet te zamen leven Carita niet en ik ook niet! Wanneer wij beiden dood zijn, kunt gij immers een nieuw leven beginnen en vergeten. //Onze kleine Carita zeide hij zacht. ,/Wat heeft zij tnisdaan, dat gij haar wilt dooden Zij zag naar hem op met een blik, die hem de tranen in de oogen deed springen z/Dat heb ik mij zelven ook gevraagd, toen ik daar op de rots zat en geen moed had uit te voeren, wat ik daar wilde doen en ook moest ge daan hebben. Het is ook zoo vreeselijkDat lieve wezen, dat ik zoo heb gekoesterd, moest ik naar benedeu werpen in die koude diepte Neen Neen Ik kon het niet doen Met een doffen kreet drukte zij het kind tegen zich aan, als wilde zij het beschermen voor haar eigen handen. z/Het heeft niets gedaan, zegt geMaar ook ik ben immers zonder schuld, en toch heb ik een afgrijzen van mij zelve. Ik kan het niet laten u lief te hebben en toch is het zoo ontzettend, dat ik het in't geheel niet uitspreken, er in't geheel niet aan denken kan //Carlotta, wilt ge mij dan nu eindelijk niet zeggen, wat het is, dat u zoo kwelt bad hij, haar terneergebogen hoofd opheffend. Reeds zoo dikwijls had hij in de laatste bange weken deze vraag tot haar gericht, maar altijd had zij het hoofd geschud. Nu zag zij hem aan met een blik der teederste liefde nls het niet genoeg, dat ik het weten en dragen moet Gij zult niet zoo ongelukkig zijn als ik, mijn arme man!" //Heb ik geen recht uwe smart met u te deelen Misschien weet ik eene oplossing, een troost Kom kind, fluister het mij zacht in 't oor, wat u zoo plotseling heeft doen veranderen Het was op den dag, toen mijn vader bij ons kwam. Zij had zich tegen hem aangevlijd, van koude rilling, vermoeid, en zoo snikkende dat haar geheele lichaam beefde. Maar bij zijne laatste woorden rukte zij zich van hem los met een woesten, wanhopigen kreet en ijlde van hem we** naar het meer, zoodat hij moeite had haar te volgen en weer vast te grijpen. Hij legde zijnen Door den Minister van oorlog is aan de Commissarissen der Aoningin de volgende missive verzonden Het komt somwijlen voor, dat door militairen, die zich met verlof of permissie bevinden in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, misbruik van hunne wapenen wordt gemaakt. Ik zou er prijs op stellen, dat in zoodanige gevallen door de betrokken burgemeesters rechtstreeks aan het departement van oorlog werd kennis gegeven van zulke misbruiken, met vermelding van den naam en van het korps van den betrokken mili- tair en, zoo mogelijk, onder mededeeling, of deze aanleiding heeft gegeven tot het misbruiken vaa zijn wapen dan we] of hij tot dat feit is gepro- voceerd. Ik veroorloof mij, de welwillende medewerking van I HEG. in te roepen, opdat aan mijn verzoek, zooveel mogelijk, worde voldaan. Nog in het oude jaar werden wij verrast met het bericht, dat van 16 Januari af naast de bestaande postzegels zouden worden uit- gegeven van 5 gulden en postbladen van 3 en 12Y2 cent. Doordat de formaten veranderen en verbeteren, krijgen wij de drie kaartbrieven (de thans bestaande postbladen) eerstdaags in veranderd formaat, en gewijzigde papierqualiteit en papiertint. De tinten zijn: zeegroen, lichtblauw en lichtrose, of: rose, zoo men wil. Die tinten zijn zeer zacht voor het oog, en zullen velen voldoen, daar 't luxe kaarten worden en hiervoor niets behoeft betaald. Om deze kaarten niet te dik te maken, werd be- sloten geene witte biunenzijde te nemen, en is dus de kaart aan beide zijden van gelijke kleur. Het formaat wordt aan de buitenlandsche kaartbrieven gelijk. Men gelooft niet, dat ze voor Februari gereed zullen zijn. Zoo ja, dan heeft de firma Enschedd Zoon haar best gedaan. Het papier was veel te laat gereed en afgezouden, om eene behoorlijke hoeveelheid kaartbrieven op 16 Januari voorhanden te hebben, ter expeditie naar de kantoren. In de Zaterdag te Vlissingen gehouden eerste zitting van den gemeenteraad werd o. a. door den voorzitter een toespraak gehouden, zoomede een overzicht gegeven, waaruit bleek, dat het afgeloopen jaar voor Vlissingen gelukkig is geweest. De aanleg van nieuwe straten, het fabriekwezen, onder anderen de maatschappij ,/de Schelde" wierp groot voordeel voor de ingezetenen af, terwijl de voorzitter nog mededeelde, dat de gemeente binnen kort een arm vast om de geheel ademlooze en uitgeputte vrouw en bracht haar zoo naar huis terug, schoof daarop de grendels op de deuren en trok de sleutels er uit. Met een beklemd hart zag hij rond in het vertrek, of er zich ook voorwerpen bevonden die de kranke zou kunnen gebruiken als een wapen tegen zich zelve. Hij begreep, dat hij haar nu moest bewaken als een gevangene. Met open oogen lag hij tot aan den morgen op zijne legestede, luisterend naar elk geluid." Des morgens zeide hij tegen Carlotta, dat zij naar de stad terug zouden keeren en met veel overleg wist hij 't zoo in te richten, dat zij geen minuut alleen bleef. Toen zij in hunne woning waren teruggekeerd liet hij dadelijk den bekwaamsten arts voor krankzinnigen komen en vroeg hem om raad. Deze meende dat eerst eene scheiding, een kuur in de eene of andere inrichting van koud- water baden zou kunnen worden beproefd. Car lotta had echter den directeur van hetkrankzinnigen- gesticht herkend, want toen haar echtgenoot haar aarzelend en voorzichtig diens voorstel mededeelde, scheen een hevige toorn de jonge vrouw op te wekken uit de doffe onverschilligheid, waarin zij sedert den avond aan den oever van 't meer was vervallen. z/Ik ben even goed bij mijn verstand, Leonard, als gij W at mij zoo ongelukkig maakt, kan geen geneesheer van mij wegnemen Ik zou het hem ook nooit zeggen maar gij, Leonard, dwing mij niet om te spreken, door mij te bewaken als een krankzinnige Hij trachtte haar gerust te stellen, maar toch TER lEIIZENSCEE (III RUT e" VriJ<ll>gav'""l< Uitgezomlenl op Feestdagen, bij den uilgever P. J. VAM PE gAKDK t« - - 1 - 111

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1