Geinengde berichten. Aan den ingang van het dorp in de Ter Neu- zensche straat was een eerepoort geplaatst met het opschrift Yerder waren ter weerszijden van de straat, leidende naar het gemeentehuis, sparrenboompjes geplant en stond, alvorens we daar kwamen, bij de woning van den heer Dekker, die daaraan ook een fraaie versiering had aangebracht, een eerepoort met de opschriften Voor den ingang van het gemeentehuis was eene nette versiering aangebracht voor illuminatie en groen met kunstrozen. Van daar trok eene nette boog in de Rozema- rijnstraat onze aandacht, waarop een //Welkom en /Hulde aan Burgemeester Barendregt Daarna bezochten we de Axelsche straat, waar een fraaie boog van palmgroen was geplaatst met een „Hulde aan den heer Barendregt" en de winkelier P. Wisse zijn winkel eveneens met groen had versierd. Rond de kerk gaande kwamen we nog bij een tweetal eerepoorten, de eene met het opschrift de andere met het opschrift Er had zich voor deze gelegenheid eene eere- wacht te paard gevormd van ongeveer 70 leden. Deze had tot commandant Corn, van Dixhoorn en tot ondercommandanten Abr. Dees en J. Buijze. Te 11 uur vergaderde deze op het dorp en vertrok met de feestcommissie naar Othene om daar aan de grens der gemeente den heer Barendregt op te wachten. Ook de bewoners van Othene hadden blijk ge- geven van hunne ingenomenheid met den nieuwen Burgemeester. Bij de grens was eene eerepoort geplaatst en bij het bezoek aan Othene zagen wij nog een 2tal nette poorten van groen, met toepas- selijke opschriftenook stond er een op het schoolplein. Te ongeveer half een arriveerde Zijn Ed. Achtb. aan de grens, van Ter Neuzeu afgehaald namens de feestcommissie door de heeren Hartinan en Geelhoedt. Onder de fraaie dubbele boog gekomen werd Z.Ed.Achtb. gecomplimenteerd door den comman dant der eerewacht, de heer C. van Dixhoorn, in de volgende bewoordingen Op dezen dag WelEdele heer Heb 'k namens d' eerewacht de eer U welkom hier te heeten, U heil te wenschen met deez' dag, Gedenkwaardig zoo 'k hem noemen mag, Ja, velen die dit weten. Gedenkwaardig is het zeker nu, Voor Zaamslag's leden, ook voor u, Nu ge als hoofd hier op moogt treden. Ja, sedert jaren in 't verleen Stond een ingezetene tot heen Aan 't hoofd van Zaamslag's leden. WelEdele heer nu ik deez' dag U hoofd van Zaamslag noemen mag, Ontvangt dan deze wenschen Wil in 't belang van Zaamslag dan Uw krachten wijden, waar het kan, Tot heil van Zaamslag's menschen. Dan is een vreemde naar ik meen, Voorwaar geen vreemde ook, o neen, Maar wel een Burgervader Een vader die de zijnen hoedt, In voor- en ook in tegenspoed, Yereend met hem te gader, Hierop vertrouwend, edele heer Zeg ik u nogmaals welkom weer, Dat gij veel jaren streve, Voor Zaamslags bevordering dan. Dan roepen we alien als een man z/De Burgemeester leve Een //Leve de Burgemeester werd thans door de omstanders aangeheven. De heer Barendregt, dankte den heer kan Dixhoorn voor de welgekozen bewoordingen en de aardige wijze waarop hij zijn welkomstgroet had uitgesproken. Hij zal dezen gewichtigen dag niet licht vergeten, de fiartelijke ontvangst treft hem. Hij hoopt te ijveren voorde belangen van Zaamslag en vraagt daarvoor de medewerking van alien. Hij zal alles doen wat zou kunnen dienen om Zaamslag groot te maken en tot welvaart te doen komen. Alsnu nam de heer Hartman, voorzitter der feestcommissie het woord, om Z.Ed. Achtb. nu hij genaderd was tot de grens der gemeente, een welkomstgroet te brengen. Toen op oudejaarsavond zich de mare verspreidde dat u zoo sprak hij door H. M. de Koningin benoemd waart tot Bur gemeester onzer gemeente, deed zich algemeen de vraag voor Wie is hij W at is hij W at doet hij .J In die korte spanne tijds hebben we u nu echter leeren kennen en waar een oud vaderlandsch spreek- woord zegt/,-onbekend maakt onbemind" kunt ge thans zien wat reeds is geschied. Hoewel toen onbekend, zijt ge ons dit thans niet meer en we verwachten dat ge als hoofd der gemeente met vertrouwen tot ons komt, evengoed als wij u met vertrouwen begroeten. Met den wensch dat het bestuur van den heer Barendregt een ge- lukkig bestuur moge zijn en tot bloei en welvaart der gemeente moge strekken, eindigde hij. Wederom dankte Z.Ed. Achtb. met eenige korte woorden voor het gesprokene. Nadat de leden der feestcommissie aan Z.Ed. Achtb. waren voorgesteld zette de stoet zich in beweging en bij Othene stapte men uit om aan het gehucht een bezoek te brengen. Bij de fraaie eerepoort gekomen werd de Burge meester namens de bewoners toegesproken door F. de Vos, met de volgende woorden Edelachtbare Heer Hoewel ons gehucht klein in omvang en klein in kracht is, wil het gaarne blijk geven van ingenomenheid met uwe benoeming tot hoofd onzer gemeente. Een hartelijk welkom roepen wij u daarom toe. Yoorzeker is het uiterlijk vertoon gering te noemen, maar wat meer zegt is ditwij bieden u ons hart aan, dat warm voor u klopt en vol trouw en aanhankelijkheid is. Met vrijmoedigheid dragen we daarom de belan gen van ons gehucht aan u Ed. Achtb. op in de hoop, dat ze in u een trouw behartiger zullen vinden. Den spreker dankende zeide de Burgemeester dat hij ook het kleine niet zou vergeten, en zoo- veel mogelijk ook voor de welvaart van dit gedeelte der gemeente zou zorgen. Daarna werd Othene doorgewandeld en kwam men aan de school. Daar waren de kinderen reeds aanwezig en bij het binnentreden van den Burgervader met de feestcommissie, werd het volgende lied aangeheven Dit lied, dat flink werd gezongen, maakte een treffenden indruk. De hoofdonderwijzer, de heer A. Kok, maakte thans van de gelegenheid gebruik om Z.EdelAchtb. een welkom toe te roepen in het eerste openbare gemeente-gebouw, dat hij als Burgemeester betrad. Hij beval vervolgens in het bijzonder de onderwijs- belangen aan in de aandacht van Z.EdelAchtb. Hij wees er op dat op den onderwijzer de zware taak rust de jeugd op te voeden tot Christelijke en maatschappelijke deugden en dat hij daarin veel gesterkt wordt en moedig er mee voortgaat, als het bestuur hem daarin voldoende steunt. De heer Barendregt verklaarde dat het hem hoogst aangenaam was, door de jeugd te worden verwelkomd, in wie hij veel belang stelde, want, in de jeugd ligt de toekomst. De kinderen hebben hem zoo even met heldere stemmen een hartelijk welkom toegezongen zoo iets maakt een goeden indruk. Zooveel hem mogelijk is zal hij ook het onderwijs bevorderen. Alvorens hier te vertrekken verzocht Z.Ed.Achtb. het hoofd der school morgen de kinderen voor zijne rekening op eenige versnaperingen te onthalen en bij het vertrek zongen de kinderen uit voile borst//Leve de Burgemeester in gloria Nu zette de stoet zich in beweging naar het dorp. Voorop een afdeeling der eerewacht, twee rijtuigen met de leden der feestcommissie, het rijtuig met den Burgemeester en daarna de tweede afdeeling der eerewacht. Bij de eerste eerepoort in de Ter Neuzensche straat werd Z.Ed. Achtb. opgewacht door het fanfarencorps //de Volharding" dat hem met fanfares begroette en het zanggezelschap //Zaamslags Man- nenkoor" dat een //Hij leve hooren liet. De heeren A. II. de Yries en M. de Jonge, voorzitters der genoemde gezelschappen, complimen- teerden achtereenvolgens namens hnnne gezel schappen Z.Ed.Achtb. en werden ieder in't bijzonder door hem toegesproken, waarbij hij verklaarde het op prijs te stellen dat er zulke gezelschappen in de gemeente waren. Dan toch bewijst zulks dat de inwoners streven naar verdere ontwikkeling. De beste wenschen uitsprekende voor den bloei der gezelschappen, hoopte hij dat ze nog dikwijls mochten werkzaam zijn tot het opluisteren van feesten. Daarna nam de heer Hartman het woord om Z.E.A. voor de tweede maal, thans aan de grens van het dorp, toe te spreken. Hij wees hem op het opschrift der poort//Welkom Burgervader dat met voordacht zoo gekozen was. Mel is zeide hij u benoemd tot Burgemeester de wet kent geen ander woord maar we hopen in u te vinden niet een meester in den slechten zin des woords, maar dat ge inderdaad als een vader in ons midden zult verkeeren. z/Leve de Burgervader De heer Barendregt, antwoordende, zeide dat hij dankt voor de goedgekozen woorden. Hij heeft veel in de gemeentezaken gewerkt en is dus ten voile bewust van de plichten die op hem rusten. Hij kan de stellige verzekering geven dat hij voor alle goedgezinden zal trachten inder daad een vader te zijn, zooals hij anders gezinden zal trachten te overtuigen en ieder die bij hem komt steeds gehoor zal vinden. In de laatste tijden heeft hij veel met de bewoners van Zeeland kennis gemaakt en gevoelde zich steeds tot hun aangetrokkenhij hoopt dat dit in toenemende mate het geval zal blijven. Nu ging het voort naar het gemeentehuis, aan den ingang waarvan de wethouders met de leden van den Raad den Burgemeester stonden op te wachten. De oudste wethouder, de heer Riemens, heette Z.E.Achtb. welkom en leidde hein de raadzaal binnen. Na een korte geheime zitting werden de deuren geopend en het publiek toegelaten. De heer Barendregt opende de vergadering en verzocht den waarnemenden secretaris voor te lezeu het koninklijk besluit, waarbij hij tot Burgemeester is benoemd en van het proces-verbaal van het afleggen van den ambtseed. Nadat dit geschied was deelde de heer Barendregt mede, dat de heer Riemens het voorzitterschap aan hem had overgedragen. Hij wees er verder op dat het thans voor hem een hoogst gewichtig oogenblik was. Hem toch was de hooge eer te beurt gevallen door H. M. onze geeerbiedigde Koningin te worden benoemd. Hij is hier vreemd, maar de voorteekenen zijn zeer gunstig, de ontvangst was allerhartelijljst en heeft hem diep getroffen. Hij wil herhalen wat hij dezen dag reeds meer heeft gezegd dat hij zijn beste krachten wil wijden aan de belangen der gemeente. Daarvoor heeft hij echter noodig den steun van de leden van den Raad, want zonder hun hulp zou het hem zeker niet gelukken met vrucht werkzaam te zijn het is daarom dat hij hun aller steun inroept. In het bijzonder vraagt hij ook den steun der heeren wethouders met wie hij meer in aanraking komen zal. Hij betreurt het dat de secretaris door ziekte verhinderd is op dit oogenblik tegenwoordig te zijn, maar hoopt dat zijne krachten spoedig mogen terugkeeren en hij in staat zal zijn om zijne functie waar te nemen. Intusschen hoopt hij dat de waarnemende secretaris dit naar behooren doen zal en hem, waar noodig, zooveel mogelijk zal inlichten en bijstaan. Hiermee aanvaar ik zeide spreker het voorzitterschap, in de hoop dat Gods beste zegen op onzen arbeid moge rusten. De heer Geelhoedt vroeg hierna het woord om als jongste lid in jaren een enkel woord te spreken. Hij wees er op, dat het lang heeft geduurd eer de Regeering een keuze heeft gedaan en daarom moet zij er wel van overtuigd zijn geweest in den heer Barendregt een goede keuze te hebben gedaan. En waar later over zaken verschil van gevoelen mocht blij ken wat spreker echter niet hoopt is hij overtuigd, dat de voorzitter het dan zal beschouwen, dat er door de leden alleen zoo wordt gesproken met 't oog op de belangen der gemeente, evenals hij zelf daarvoor spreekt, doch dat door zoo'n verschil, de goede verstandhouding niet zal worden verstoord. Dan toch zullen de gemeente- belangen goed worden behartigd. Gevraagd of iemand der belangstellenden nog het woord verlangde verklaarde de heer Hartman, thans als arts, nog met een enkel woord zich te willen aanbevelen iu de medewerking van Z.Ed. Achtb. en de raadsleden waar hij hun hulp noodig had voor verbetering van voor de gezondheid gevaarlijke toestanden. De voorzitter verklaarde dat verbetering van den hygienischen toestand steeds op zijn steun kon rekenen, voor zoover de gemeente-financien dit toelieten. Daarna werd de vergadering gesloten. Alsnu was er gelegenheid voor particuliere audientie. Toen we het gemeentehuis verlieten, bespeurden we dat inmiddels op het dorp een gezellige drukte begon te heerschen en vele vreemdelingen tegen woordig waren, wat we trouwens aan de menigte die den stoet had opgewacht en omstuwde ook reeds hadden opgemerkt. Te half vier vormde men den stoet voor den optocht bestaande uiteen schilddrager met het wapen van Zaamslag, het muziekgezelschap, het maunenkoor, de Burgemeester met de leden van den Raad en de feest-commissie. Het werd echter thans voor ons tijd om te vertrek ken, tentinde het verslag gereed te maken en we laten het vermelden der verdere feestelijkheden dus voor rekening van onzen gewonen correspondent. Slechts noode scheidden we van het feestvierende Zaamslag. Wij betuigen bij deze onzen hartelijken dank voor de hulp die wij ondervonden en de welwillendheid waarmede ons van verschillende zij den inlichtingen werden verstrekt. Kantouuorecht te Ter Neuzeu Woensdag stond voor het kantongerecht te Middelburg terecht de kantonrechter te Hulst, wegens het vertoeven na het sluitingsuur in een herberg te Hontenisse. Beklaagde verdedigde zich- zelf. De eisch van het Openbaar Ministerie was f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Uit Veclud wordt aan de Limb. Koerier geschreven Zekere K. alhier, vroeger tot het eerzame bar- biersgilde behoorende, had het door noeste vlijt zoover weten te brengen, dat hij zich uit het vak terugtrok en op den Eikelenburg een eigen tehuis bouwde. De man leefde gelukkig en tevreden, tot hij dezer dagen ziek werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De medicus, een man van erkende capaciteiten, doch van niet minder erkenden kolossalen lichaamsbouvt, spoedt zich derwaarts, doch hoe hij zich ook draaide of keerde, het bleek onmogelijk door de nauwe deuropening naar binnen te dringen. Goede raad was hier duur, ten slotte werd de zieke uit bed gedragen en vond het onderzoek half in huis, half op straat plaats. Men schrijft uit Nederweert Een betreurenswaardig ongeval overkwam den heer C. alhier j.l. Vrijdagavond. Zijn buurmas had in den avond voor zijn huis eenige planken op de stoep neergeworpen. De heer C. wist dit niet, en bij den donker des buurmans huis ver- latende, liep hij tegen de planken, viel en kwam met zijn gezicht op de straatsteenen terecht. Zijn gezicht werd deerlijk verwondde pijp, die hij iu den mond had, brak af door den schok en een gedeelte van het mondstuk bleef achter in de keel vastzitten. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en na langdurige pogingen slaagde de docter erin, het eind steel in den slokdarm te stooten, waar het nu den natuurlijken weg zal moeten volgen. De patient bevindt zich naar omstandigheden wel en gevoelt overigens geen last van het vreemd- soortige voorwerp, 't welk zich lichaam tijdelijk herbergt. Een ongeluk licht toch maar in een klein hoekje. Een tapper in de Nes te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven, dat zijn vrouw van een korporaal der mariniers aldaar, een bankbiljet van 60 in bewaring heeft ontvangen. De eigenaai ontving hierop f 29,50 in afkorting. Bij nadere beschouwing bleek, dat het biljet niets anders was dan een papier, waarop staat//goed voor GO, eieren." Te 's Gravenhage bestaat tegenwoordig eer kolossale brood-concurrentie. Men leeft daar in een Dorado voor brood-etersin een tijd dat het brood haast geen geld, kost en men al etende, geld verdient. Ieder die geregeld brood bij een der brood- en meelfabrieken of haar depot-houders koopt, krijgt o. a. aan het eind van het jaar 10 pCt. van het verbruik in baargeld terug. Een verhuring als de volgende komt voorzekerl niet alle dagen voor Onlangs werd door de gemeente Lscharen in - het openbaar te huur aangeboden eene kleine: boerderij, onder voorwaarde, dat de pachter del beide kamers van het huis moest beschikbaar houden voor de opneming van lijders aan besmet- telijke ziekten. De gemeente verstrekt de noodige spijzen, terwijl de pachter verplicht is tot verpleging der zieken tegen eene dagelijksche vergoeding van J 0,50. Te Siegerswoude (Opsterland) werd eenigen tijd geleden eene jeugdige arbeidersvrouw ter aarde besteld. Eenige dagen later werd de kist heimelijk weder opgegraven en op eenige meters afstand in een ander graf geplaatst. De zaak werd echter bekend met het gevolg, dat tegen de bedrijvers van de schandelijke handeling, die men had weten op te sporen, proces-verbaal is opgemaakt. Wat de aanleiding tot deze handeling is geweest, weet men nog niet. W 1 ■f£v Welkom Burgervader! Zaamslag biedt u zijn hulde." Leve Burgemeester Barendregt Gezondheid en voorspoed zij zijn deel »Dat de Burgemeester in wijsheid regeere Opdat Zaamslag's bloei vermeere »Eensgezindheid brenge ons dozen dag!" Welkom onzen Burgemeester Heden is 't een dag van vreugde, Voor ons alien, 't is te zien, Omdat w' onzen Burgemeester, Onze hulde mogen bien, Opgewekt, met blij gemoed, Brengen we den welkomstgroet, Hem, die thans zijn intree doet. Leve onze Burgemeester Niet voor dezen dag alleen, Voor eene lange reeks van jaren, Blijve hij met Zaamslag een, Liefdevol, oprecht en waar, Zij voor hem de burgerschaar. Want dan is zjjn taak niet zwaar. Vol vertrouwen, Burgervader Wachten wij de toekomst af, Onpartigheid zij 't richtsnoer, Recht en wetten zijn uw staf! De gemeente bloeie en tier Door uw flink en wijs bestier, Wenschen wij Wees welkom hier Zitting van 24 Januari 1896. Veroorileeld L v. D., schrijver te Zaamslag, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende, in het open- baar de orde verstorentot eene boete van f 10, subs. 5 dagen hechtenis. II S, boerenknecht te Westdorpe, A. M., arbeider te Sas van Gent, J. L., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van ten eerste zieb bevinden in kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg en ten tweede vervvekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord ieder tot twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen heeht. voor iedere boete. A. F. L.. arbeider te Sas van Gent, L. d. G., F. v. 0., J. M., werklieden, C. v. d. B. en J. II., dienstmeiden alien te Axel, ter zake van verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoordieder tot eene boete van J 3, subs. 3 dagen heeht. voor iedere boete. F. V., fabriekarbeider, L. V., schoeninaker, H. V.. land- bouwer en P. v. Lknecht, ter zake van straatschenderij ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen heeht., met vrijspraak van het eerste hun ten laste gelegde feit, de helft der kosten voor den staat. A. V., dienstknecht te IJzendijke, ter zake van op den openbaren weg een trekdier laten staan, zonder voorzorgs-f maatregelen tot eene boete van f 2subs. 1 dag heeht. C. W. B.. muziekonderwijzer, A. d. S., visscher en C. V., schipper, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van bet brandweerreglementieder tot eene boete van /O,50, subs. 1 dag heeht. F. D werkman, L. C. D., metselaar, C. v. D., schipper, J. d. S., koopman, I). d. Z., sluisknecht, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der bouwverordening; ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag heeht L v. C., werkman te Zaamslag, C. I. B., te Bouchaute, A. N. v. H., zonder beroep te Philippine, ter zake van rapen van schelpdierenieder tot eene boete van 1, subs. 1 da? heeht. C. E. B., A J. A. d. M., zonder beroep, beiden te Philippine, ter zake als voren ieder tot eene boete van /0.50, subs. 1 dag heeht, M. L., bierhuishouder te Ter Nnnzen, ter zake als bierhuis- houder niet sluiten op sluitingstijdtot eene boete van 3. subs. 3 dagen heeht. O. B„ muziekonderwijzer te Ter Nenzen, ter zake van verblijven in een bierhuis na sluitingstijd, tot eene boete van 1, subs. 1 dag heeht. J. A. d. W., tuinman, E d. M., herbergier, H. d. L., schipper, A. C. 't G., werkman, alien te Ter Neuzen. ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1 subs. 1 dag heeht. P. J. M., gep. O.-I. m. aldaar, ter zake als voren twee- maal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 3 dagen heeht. Allen in de kosten Uitgesteld de zaken van D. E W., winkelier te Ter Neuzen, wegens overtreding der bouwverordeningS. P. en P. D., zonder beroep te Driewegen, zonder verlof een open baren waterweg versperren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2