A1 g e m e e n Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3258. Zaterdag 25 Januari 1896. 36e daargang. BEKENIJiMAKING. Binnenland. CARLOTTA, ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke ver- ordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1865, en ook die van oaderen leeftijd, voor zoover zij hun 50e jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente liehben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onver- minderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 23 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Nu het blijkt, dat aan de behandeling van de loterij, de trekkingslijsten enz. meer omslag ver- bonden is, dan men gedacht heeft, lieeft het uit- voerend comite der Amsterdamsche teutoonstelling besloten, dat de afhaling der prijzen eerst op 3 Februari een aanvang zal nemen. De trekkingslijsten zullen eerst Zaterdagavond te verkrijgen zijn. Jhr. Beelaerts van Blokland, te 's Hage diplomatiek vertegenwoordigerderZuid-Afrikaansche Republiek in Europa, heeft, in verband met de hangende kwestie der Britsche suzereiniteit oyer de 1 ransvaal, ook officieel een bezoek aangekondigd te Madrid en Lissabon, om de Spaansche en Portu- geesche regeering te raadplegen. Naar de Eesidentiebode meldt, is te's Graven- liage een lelegram ontvangen, meldende, dat de troepen op de Westkust van Sumatra zijn uitge- rukt met vier maanden vivres. Volgens het Utr. Dagbl. heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tot en met 18 Januari voor een bedrag van ruim 267,307,50 aan kilometerboekjes verkocht. Men schrijft uit Eotterdam Hier ter stede doet zich het zeldzame geval voor dat een rechter, tevens koopman, is failliet verklaard. Bij vonnis van de rechtbank alhier d.d. 22 Januari is nl. failliet verklaard Mr. Henri Louis Lindaal Jacobs, lid van genoemd college en be- heerend hoofdelijk aansprakelijk vennoot van de handelsvennootschap onderdefirma //West-Indische Compagnie" te Amsterdam." De Duitsche //Eeichsanzeiger" waarschuwt nogmaals voor de zg. erfenis-Brandt in Nederland. Het blad doelt op de verdeeling van de nalaten- schap van een in 1791 gestorven koopman J. C. Brandt. Ondanks de bewering der erfgenamen, wordt thans geconstateerd, dat, volgens inlichtingen der Nederlandsche regeering, noch door het minis- terie van financien, noch door een andere autoriteit in den Haag of te Amsterdam gedeelten van de nalatenschap beheerd worden. Eveneens heeft de firma Lippmann, Rosen- thal Co., op welker kantoor geld der nalaten schap zou belegd zijn, met zekerheid verklaard, nooit zulke gelden in beheer te liebben gehad. Onder deze omstandigheden, zoo wordt officieel verklaard, zal aan de rechthebbenden worden over- gelaten, hunne vermeende aanspraken door een proces te doen gelden een officieele tusschenkomst ten hunnen gunste kan niet toegestaan worden, en brievefi, hierop betrekking hebbende, zullen onge- lezen ter zijde gelegd worden. Daarbij wordt gewezen op processen van vroe- geren datum, waarbij de aanspraken der eischers nietig verklaard werden, omdat elk bewijs van verwantschap met den erflater ontbrak. Hunne rechten te bewijzen zal moeilijk gaan, daar de geboorteplaats van den erflater nog niet met zekerheid is vastgesteld. FEUILL ETO N 8) Eerst toen na een poos zijn zoon, door dit stilzwijgen beklemd, was opgestaan, bewoog Andreo zich en zeide op een vermoeid treurigen toon //Ik heb er over nagedacht, Leonard. Ik ga weer van hier vertrekken. Het is nu eenmaal niet voor mij weggelegd mij ergens rustig te kunnen vestigen. Dat het zien van mij uwe vrouw van haar stuk heeft gebracht, is niet te loochenen. Ofschoon wij de reden daarvan niet begrijpen, het feit bestaat nu eenmaal. Er zijn onwillekeurig sympathie en antipathien. Ik zou slechts storing in uw levensgeluk veroorzaken en die overtuiging is voor mij erger dan deeenzaam- heid op den oceaan of in denwoestijn. Wanneer uwe vrouw mij niet meer ziet, zal de ziekelijke vrees,_ die haar overviel bij onze ontmoeting, veiawijnen en haar spoedig een boozen droom schijnen. Zij zal glimlachen over haar angst voor uw vader. Daarom het is besloten. Nog heden nemen wij afscheid van elkander. Waarheen de weg van den ouden zwerver leiden zal, ik weet het even weinig als Ahasverus, met wien ik mij soms moet vergelijken. Het toeval zal wel over //waarheen" beslissen. De hoofdzaak is geen rust Ik kan die niet verkrijgen TER NEUZEN, 24 Januari 1896. De tweede soiree van de Philanthropic et Agrement, gisteren in het Nederlandsch logement gehouden, mag volkomen geslaagd genoemd worden. De net versierde zaal was zeer vol met menschen, die zich gedurende het opvoeren der stukken door uitstekende stilte en daarna door daverend applaus zeer voldaan toouden. En dat applaus was, naar onze meening, ruim verdieud. Zooweldevriendelijke dame, die van uit den vreemde gekomen was om wat ten beste te geven, als de heeren werkende leden hebben getoond wat schoons te kunnen geven. lets noemen zullen we niet, omdat we dan alles, en dat zou te veel worden, eeii beurt zouden moeten geven. Natuurlijk waren alien in afwachting van de tombola, die door de mildkeid van leden en hunne dames een schat van prijzen kon aanbieden. Geen wonder, dat de lootjes grif werden verkocht tot In die woorden lag zulk een ongeduld, zulk een verlangen om van alle familiebanden weder los te worden, dat Leonard nutteloos achtte zijnen vader tot blijven te willen overhalen, te meer wijl bij volstrekt niet in eene gemoedsstemming ver- keerde om zijneu gast eenige afleiding te verschaffen. Denzelfden avond bracht hij zijnen vader weer naar het station. En toen hij hem met de hoop op een spoedig, vroolijker weerzien de hand drukte, schudde deze langzaam het grijze hoofd. //Wie weet, zeide hij afwereud, en zij scheidden in eene terneergedrukte, sombere stemming. De wolk, die over het jeugdig echtpaar was samengetrokken wilde niet verdwijnen. Op Car lo! ta s wangen bleef de bleeke kleur, in hare oogen de vooruitstarende, wanhopige blik. Wanneer Leonard haar wilde naderen, haar een kus geven, wendde zij zich rillend van hem af. Hoe moeielijk het hem ook viel deze vervreemding te verdragen, wees Carlotta hem af met zulk een oin medelijden smeekenden blik, met zulke smartelijke gebaren, dat hij te goedhartig, te ridderlijk was om haar tegen haar zin aan zijn hart te drukken. Hij geloofde dat zijne vrouw ziek was en daar de geneesheer verandering van lucht aanbeval, werd besloten zoo spoedig mogelijk naar een meer in de bergen te gaan. Maar de heldere, reine lucht alhier kon evenmin de droefgeestigheid verdrijven van het steeds meer naar beneden zich buigeude hoofd. Het zien van de hooge rotsen, die het meer omringden, sclieen Carlotta veeleer pijnlijk aan loon voor de vele zorgen, die zoovelen er voor over hadden gehad. Naar we vernemen bedraagt de opbrengst ten voordeele der algemeene armen ruim f 77. - Benoemd tot adjunct-inspecteur bij het In- landsch ondervvijs in Ned. Indie, de tegenwoordige directeur der kweekschool voor Inlandsch onder-' wijs te Amboina, de lieer D. ooren, geboren te Zierikzee. Zaainslag. De heer A. Hoste te Hendrik- Ido-Ambacht heeft de benoeming tot hoofd der hr. school (Eeuzenhoek) aangenomen, en dus bedankt voor de benoeming als onderwijzer aan dergelijke school te Oostburg. Met 1 Maart e. k. zal de benoemde alhier in functie treden. Axel, 23 Jan. Ileden werd alhier door de Maatschappij //Vooruitgang is ons Streven" aanbe- steed de levering van I. Ruim 205,000 Kg. kunstmest. Hiervoor werd ingeschreven floor de heeren J. de Pooter te Rotterdam, voor f 6,61 J. A. Pateer te Hontenisse, voor 6,04P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 6Vaessen Steinhaus te Eotter dam, voor f 5,77Standaert te Balgerhoeke, voor f 5,65 en door de Maatschappij van liulp- meststoffen te Dordrecht, voor f 5,64 alles per 100 Kg. 1 Aan .den laagsteninschrijveris de levering gegund. II. Euim 65,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. A. Pateer te Hontenisse, voor 8,89M. de Jonge te Hoek, voor 8,81 en door P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 8,76 alles per 100 Kg. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Axel, 23 Jan. Ileden avond werd alhier eene vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfarengezelschap //Concordia", waarbij 24 leden tegenwoordig waren. De rekening over het afgeloopen jaar bedroeg in ontvang 216,19 i en in uitgaaf 190,63, zoodat het goed slot bedroeg 25,56 L Het aftredend bestuur werd met bijna-algemeene stem men herkozen. De bestuursleden herkozen daarna uit hun midden de heeren Van Ruijven als voorzitter en Minjon al s secretaris-penningmeester. A order werd nog besloten tot het houden van een festival op Maandag 29 Juni a. s. Hulst. De provinciale hengstenkeuring zal dit jaar worden gehouden op aanstaanden Maandag 27 dezer, des voormiddags elf uur, op de Markt alhier. Een kijkje ter plaatse belooft wel de moeite te doen, zoodat zich het liefst ophield in een dicht bosch, waardoor men slechts een paar schitterende strepen van het meer kon zien. Dagen lang zat zij hier, met het kind op den schoot, te staren in de kruinen der boomen als eene arme, wan hopige menschenziel, die tevergeefs van den hemel verlossing afsmeekt. Zij verzuimde geen enkele harer plichten jegens het kind voor haar man deed zij alles wat zij in zijn oogen kon lezen, alleen wanneer hij haar wilde naderen, week zij angstig voor hem terug. Eens op een avond, toen de kleine reeds sliep, had Carlotta plaats genomen in een aan den oever vastgebonden boot, die door den zachten wind, welke over de vlakte streek, heen en weer wiegelde. De schommelende, verdoovende beweging scheen haar goed te doen. Onder de dennen, die aan den oever stonden, was het schemerdonker en in hunne donkere groene schaduwen scheen het water zwart en diep. Maar ver weg blonken nog kleine lichten en over de bergen dreven purperrood ge- kleurde wolken. Leonard was zacht naderbij gekomen en had zich naast zijne vrouw op het lage bankje gezet. Een tijdlaug bleven ze zoo zwijgend zitten en slechts het water klotste als op de maat tegen den kant der boot. Carlotta zag er zoo lief uit in het schemerlicht, dat Leonard teeder zijn arm om haar hals legde, als moest in dit uur, nu ze zoo eenzaam waren in de schoone, in het duister overgaande wereld, het woord gevonden worden, dat de vervreemding tusschen hen ophief. Eerst verschrikte zij, maar daarna liet zij, als waard te zijn, aangezien vele prachtige dieren zijn ingeschreven. - Men seint ons uit St. Jansteen De schuur van de weduwe Seeghers is afge- brand. Het huis, ofschoon beschadigd, is behouden. Niets was verzekerd. Koewaclit. De 19jarige Th. v. S. moest ver- leden Woensdag eene hoeveelheid steenkolen, die zijn vader van een in de nabijheid wonenden koop man gekocht had, huiswaarts voeren. Hij had de onvoorzichtigheid 200 kilo's tegelijk op zijn krui- wagen te laden. Deze vracht was voor hem te zwaar want thuis gekomen voelde hij eene hevige pijn. Dit verergerde zoodanig dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Daags daarna stierf de ongelukkige reeds. Zuiddorpc. Aanstaanden Maandag zal onze gemeente in feestdos zijn ter gelegenheid van de installatie van den ZeerEerw. heer A. Mies, onlangs tot pastoor dezer gemeente benoemd. Een st.oet van 20 afdeelingen zal geformeerd worden om Zijne ZeerEerw. af te halen en naar de kerk te geleiden. sNamiddags zal de fanfaren-maatschappij //Ons Genoegen" eene serenade brengen aan den nieuw- benoemde. 's Avonds heeft er eene groote fakkel- tocht a la Venetienne plaats. Clinge. De loop der bevolking over 1895 was in deze gemeente als volgt Geboren 52 in., 52 vr., totaal 104. Overleden 29 m., 24 vr., totaal 53. Er vestigden zich in deze gemeente 68 m., 71 vr., totaal 139; terwijl naar elders vertrokken 77 in., 81 vr., totaal 158. Er werden 25 huwelijken voltrokken. Bevolking op 31 Dec. 1894 1352 1436 2788 n 31 1895 1366 1454 2820 alzoo vermeerderd met 32 personeu. Installatie van den heer J. Barendregt Az. als Burgemeester van Zaamslag. Al wist men niets van 't geen gebeuren zou, dan kon toch ieder vreemdeling die Zaamslag in den vroegen morgen van heden bezocht, bespeuren, dat er iets bijzonders gebeuren moest, door het wapperen der driekleur en de in de straten geplaatste eerepoorten, waaraan men nog bezig was versieringen aan te brengen. Er moest dan ook wat plaats hebben want Zaamslag had zich in dat feestkleed gestoken om zijn nieuw benoemden Burgervader, den EdelAchtb. heer Barendregt, een waardige ontvangst te bereiden. Ofschoon de morgen nevelachtig was kwam de zon later wat licht aanbrengen en het weertje was zooals men het in dit jaargetijde liaast niet beter wenschen kan. ware zij moede van de tegenkanting, haar hoofd op zijn schouder rusten. Hij streelde hare handen en zag haar teeder in de oogen. Hij vreesde door eene vraag hare schuwheid weder op te wekken en kustte haar zwijgend heel zacht op den mond. Hij gevoelde, dat zij zich weer tegen hem aanvlijde, terwijl zij met gesloten oogen op zijn schouder leunde en het was hem als ware een nieuw groot geluk over hem gekomen. En zoo zaten zij langen tijd tot het uur sloeg van zich ter ruste te begeven. Middernacht was voorbijreeds lang had Leo nard het licht uitgedaan en een poos geslapen, toen hij ontwaakte door een zacht geruisch. Carlotta, die in de naaste kamer sliep bij haar kind, moest de tusschendeur, die altijd open stond, zacht gesloten hebben. Hij hoorde hoe zij in de kamer behoedzaam op en neer liep. Eerst ver- moedde hij, dat de kleine inisschien wakker was geworden en dat zijne bezorgde vrouw, om haar man niet in de slaap te storen, de deur had dicht gedaanhij kon echter, hoe scherp hij ook luisterde, heen schreien van het kind vernemen. Opeens hoorde hij een zacht knarsen van de voordeur, die weer in 't slot viel en een droevig schreien van Carita maar niet in de naaste kamer neen, voor de vensters buiten. Hij sprong op, wierp zich haastig in de kleeren en was ten prooi aan een nameloozen angst. M at wilde Carlotta op dit uur buiten doen Met het kind! (Wordt vervolgd). vEimsi ue courmt J»»t blad verscliijnt iaaan<lae-. Woensdas- en Vrijdasavonil, MUgezmiderri op Feestdagen, bij den uitgever P. j. VA\ I»K 8AKHE te Ter llieuzen. mann. vr, totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1