(iemengde berichten. In Westelijk Noord-Brabant is het contrac- teeren van beetwortelen voor de volgende campagne in vollen gang. De agent,en der suikerfabrieken besteedden f 10,50 per 1000 Kg. franco aan de fabriek geleverd met 70 voorschot per H. A. TER NEUZEN, 22 Januari 1896. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen, de heer A. Franse Corneliszoontot gezworen van den polder Vlooswijk, de heeren P. de Feijter Jacz. en J. Wolfert. Met genoegen vermelden we, dat onze stad- genoot, de heer Onno Borgman, voor zijne musicale verdiensten van de Koniuklijke Academie van Kunsten en Wetenschappen van Henegonwen ontving bet groote eere-diploma en het medaille lste klasse. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van 1°. 170,000 K.G. amoniak-superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. van Ardenne te Dordrecht voor f 6,38, P. J. Scheele voor 6,00, Hamelink Versluijs te Ter Neuzen voor 5,88Y4, Yaessen feSteinhaus te Rotterdam voor 5,74, Maatschappij tot ver- koop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 5,68 en Standaert te Balgerhoeke voor f 5,65. Aan den minsten inschrijver gegund. 2°. 64,800 K.G. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor f 9,00 en door de heeren Adriaansens te Walsoorden voor f 8,81, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 8,79, Adriaansens te Bergen op Zoom voor 8,77 en M. de Jonge te Hoek voor 8,73. Gegund aan den minsten inschrijver. Hoek, 21 Jan. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging//Doelmatige samenwerking' aanbesteed de levering van 152,700 K.G. kunst- mest, waarvoor werd ingeschreven door de heeren E. F. Staal te St. Jansteen voor 6,76, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 6,73, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 6,29, Vaessen Steinhaus te Rotterdam voor 5,73 en de Maat schappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 5,71. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Colijnsplaat, 21 Jan. In den laatsten tijd namen alhier de baldadigheden, gepaard met ver- schillende diefstallen enz., waarvan de daders onbekend bleven, op onrustbarende wijze toe. Heden morgen omstreeks 3 uur werd weder een menschonteerend misdrijf (vermoedelijk uit wraak) gepleegd. De bakker Koomans houdt op het door hem gepachte kerkplein een 90tal kippen in hokken. De daartegenover wonende arbeider Wirts werd gewekt door een fellen brand en buiten komende zag hij dat de kippenhokken in brand stonden. De daarbij staande diaconiehuizen liepen veel gevaar, doch daar het stil was en men, gewaarschuwd door Wirts, spoedig met vereende krachten pogingen aanwendde oin den brand te stuiten, gelukte het deze te behouden, waartoe ook veel bijdroeg dat de om het plein liggende sloot ruim van water voorzien was. Het gelukte ook nog een 20tal kippen met de hokken uit den brand te redden, hoewel die dieren de kammen en staarten moesten inissen. De overige 70 waren alien verkoold. Ook de daders van dit snoode gruwelstuk zijn helaas tot heden onbekend. RECHTSZAKEN Arrondissemeiits-rechthank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. v. D., oud 24 jaar schippersknecht; 2°. A. V., oud 24 jaar, timmermansknecht, beiden dat dreigt te barsten van nameloozen angst. Een kwartier later keerde doctor Turrach van het station terug en hoorde met ontsteltenis, welk een zonderlinge ontvangst zijn vader in zijn huis was ten deel gevallen. Hij was gewoon tegenover zijn vader een eenigszins stijve beleefdheid in acht te nemen, zij hadden iminers zoo weinig te zamen geleefd en nu verontschuldigde hij zich dan ook tegen hem als tegen een vreemde over de onverklaarbare houding zijner vrouw. //Uwe vrouw schijnt zeer zenuwachtig, arme jongen," zeine Andreo Turrach, op medelijdenden toon. ,/Volstrekt niet, vader. Wei heeft zij zeer gevoelige zenuwen, maar ze is niet zenuwachtig in de erge beteekenis van het woord Carlotta is de beminnelijkste, de minst luimige vrouw die er bestaat." z/Nu, zooveel te beter. Het verheugt me u zoo gelukkig te zien. Gij hebt het met uwe benoeming tot directeur van het museum alhier ook mooi getroffen, wijl gij altijd eene bijzondere voorliefde hadt voor alles wat tot den ouden tijd behoort," antwoordde de vader met zijne matte, klankelooze stem. //Ik hoop, dat de schuwheid uwer vrouw voor mij weldra verdwijnen zal, wan- neer ik oude zwerver mij hier in uwe nabijheid vestig om rust te nemen." De onbehaaglijke stemming werd nog verhoogd, toen Carlotta weigerde aan tafel te komen, in haar te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk vrij- gesproken. W. D., oud 20 jaar, schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens beschadiging veroordeeld tot een boele van f 5 of 3 dagen hechtenis. T. G., oud 44 jaar, tjalkschipper te Ter Neuzen, is wegens overtreding der drankwet en mishan- deling ambtenaren, veroord. tot een boete van 3 of 3 dagen en 8 of 8 dagen hecht. 1°. F. B., oud 20 jaar, broodbakker. 2°. P. A. E., oud 20 jaar, landbouwer. 3°. A. A. K., oud 19 jaar, landbouwer, alien te Hulst, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot een boete van 10 of 10 dagen hecht. M. S. M., oud 23 jaar, kantwerkster te Clinge, is wegens mishandeling vrij gesproken. De leening ten behoeve van het kapitaal, noodig voor den bouw van een concert- en gehoor- zaal te Middelburg, is thans volteekend, zoodat naar alle zekerheid de zaal met October in gebruik zal kunnen worden genomen. Dezer dagen deed in eenige couranten de ronde het bericht dat H. M. de Koningin-Regen- tes aan een jongentje te Odoorn een harmonica zou gegeven hebben. Dit is, naar men thans bericht, niet juist. Wei heeft het zoontje van een schoenmaker te Odoorn, een verzoek dienaangaande tot H. M. gericht en is uit inlichtingen van den burgemeester van Odoorn gebleken, dat de jongen, die goed de har monica bespeelt, zoodanig instrument behoeft, om- dat hij daarmede bij feestelijke gelegenheden in de gemeente geld zoude kunnen verdienen, en zijn ouders op die wijze zou kunnen helpen, maar verder is niets geschied. z/Hoewel het nu mogelijk is dat H. M. de Koningin-Regentes den jongen zal willen te hulp komen en hij dus zijn harmonica zal krijgen, ligt het toch voor de hand dat dit geschenk niet zou worden gegeven om den jongen een harmonica te doen rijk worden, doch alleen omdat hij daarmede in zijn overigens vrijen tijd eenig geld kan ver dienen en zijn ouders helpen." //Die toelichting," zegt de M. Ct., ,/was inderdaad noodig, want waar zou 't in's hemels naam heen, indien iedere jongen of meisje, die wenscht in het bezit te komen van iets, dat de ouders niet kunnen of niet willen verschaffen, het in het hoofd kreeg zich tot de Koningin-Regentes te wenden. En zelfs na de toelichting is te voorzien, dat het voorbeeld van den harmonica-knaap maar al te gereede navol- ging zal vinden. Ook wij wezen reeds vroeger op de overdrijving, die er op het punt van giften en gaven van vorstelijke zijde begint te ontstaan en waarschuwden daartegen." Ook de Arnh. Ct. spreekt in dien geest. En nu dus verschillende bladen hunne waar- schuwende stem laten hooren, die de omgeving van II.H. M.M. zich zeker fal haasten tot aan den troon te doen weerklinken, is het te verwachten, dat de Koninginnen haren liefdadigheidszin, eene geheel particuliere aangelegenheid, waarover wij tot dusver meenden, dat niemand zich in het openbaar een oordeel had aan te matigen, aan- merkelijk zullen intoomen, en dat dus van //over drijving" geen sprake meer zal zijn. Het lieve vaderland kan gerust zijn. Men meldt uit Rotterdam dato 19 Jan. aan de Tel. Tijdens de moordgeschiedenis op den lOjarigen Hoogsteden werd de ontsteltnnis, die zich van de geheele gemeente meester maakte, niet geringer door de verschillende berichten, die inkwamen omtrent kleine jongens of meisjes, die door de ouders vermist werden. Onder hen behoorde ook de zesjarige Hendrik van der Gijzen, de eenige van al de vermisten, die niet na korteren of langeren tijd teruggevonden werd. Doch heden (Zondag) namiddag omstreeks half vier, toen een schuit door den Coolsingel voer, kwam eenige kamer opgesloten bleef en niet eens het kind bij den grootvader wilde laten brengen. Yoor de eerste keer in zijn huwelijk gevoelde Leonard een hevig ongeduld bij zich opkomen. Tot nu toe had hij het gevoelig, schrikachtig gestel van Carlotta altijd met de teederste verschooning behandeld, steeds uit den weg geruimd wat haar eenigszins kon verontrusten en nooit gespot met het voorge- voel van iets kwaads, dat haar nu en dan over- viel. Nu kwamen voor het eerst bij hem woorden van verwijt over de lippen. Maar het bleeke, ziekelijke gelaat van Carlotta ontwapende hem. Hij trachtte het zeldzaam gedrag zijner vrouw uit een tijdelijke, lichamelijke oorzaak te ver- klaren, deed zijn best het diner een weinig op- gewekter voorbij te doen gaan, maar vader en zoon waren elkander te vreemd geworden, dan dat ze zich door een levendig gesprek over de beklemd- heid, die hen drukte, konden heenzetten. z/lk moet bekennen dat het voorkomen uwer vrouw mij bezorgd maakt," merkte Andreo op, nadat een tweede poging om de kleine bij het dessert aan tafel te hebben, op eene hartstochte- lijke weigering van Carlotta was afgestuit. In den tegenwoordigen tijd hoort men veel van geestverstoringen. In uwe plaats zou ik spoedig een bekwaam geneesheer raadplegen. Is in hare familie wel eens meer zoo iets voorgekomen Leonard gevoelde zich zeer ontstemd door de koelbloedigheid, waarmede zijn vader sprak over oogenblikken later een voorwerp boven drijven, hefwelk door eenige knapen aan den kant gehaald, het lijkje bleek te zijn van den vermisten Gijzen! De moeder en een broertje kwamen spoedig op het gerucht toegesneld eerstgenoemde werd echter buiten kennis weggedragen, toen zij haar Leveling herkende, dien zij sedert 7 weken kwijt. was. Het lijkje werd naar Crooswijk weggevoerd, ge volgd door eene geagiteerde menigte. Naar men van Rotterdam aan de Tel. meldt, doet^de justitie een ijverig onderzoek in zake den moord op den lOjarige A. F. Hoogsteden te Utrecht instellen. Men wil zelfs beweren, dat Yan Berkel naar de cellulaire gevangenis te Utrecht is over- gebracht. t Schijnt intusschen zeker dat hij een maand voor dat de geheimzinnige moord plaats had aldaar van een zwager H. aan het Sint Lucasbolwerk geld ter leen heeft gevraagd. Ook schijnt hij zijn rondreisbiljet naar Hamburg aan het daarvoor bestemd kantoor te Utrecht te hebben gekocht. - De Zuivelfabriek te Oud-Beierland zal, wegens ongunstige resultaten, opgeheven worden Aan het personeel is reeds ontslag aangezegd. - Dezer dagen zal zich te 's Gravenhage de eerste vrouwelijke docter, mej. Dr. Constandce A Gelderblom, arts, vestigen. - Een landbouwer te Schijndel, die een wond had aan een hand, heeft, door het zaaien met kunstmest, bloedvergiftiging gekregen. Binnen enkele dagen zwollen arm en hand op en stierf de man aan de gevolgen. - Men schrijft uit Utrecht Een van de meest moordende bedrijven in deze stad is zeker wel de loodwitfabriek. Onze losse werklieden weten dit zeer goed, maar de werkeloosheid dwingt hen dikwerf zich als in de armen des doods te werpen. De meesten hunner ondervinden echter na 6 weken of twee maand en de gevolgen van de met loodwitdeelen vergiftigde lucht, welke zij aldaar voortdurend inademen. Zware hoofdpijnen, loomheid door het geheele lichaam, kramp in de ingewanden, obstipatie's etc, zijn de eerste verschijnselen. Komen zij in dit stadium aanstonds onder be handeliug van een geneesheer, dan is nog genezing mogelijk, mits zij zich niet meer aan die ver- giftiging bloot stellen. Dezer dagen is weder een slachtoffer gevraagd. Een braaf oppassend werkman, wonende in de Brandsteeg alhier, werd, 8 maanden geleden, ge- dwongen door gebrek aan werk in de loodfabriek zijn brood te gaan verdienen, jong en sterk, meende hij het wel eenigen tijd uit te kunnen houden, maar hij moest het na twee maanden opgeven. Gelukkig herstelde hij nog, maar vond weder nergens werk. Hij kon echter de ellende van zijne vrouw en vier kinderen niet aauzien en besloot weer naar de loodwitfabriek te gaan. Het gevolg was natuurlijk nieuwe verschijnselen van vergiftiging, welke zijn sterke natuur nogmaals overwon, doch waarbij hem de geneesheer uitdruk- kelijk verbood, zich verder naar die fabriek te begeven. De honger dwong hem echter spoedig ten derden male dien weg op, totdat hij zich voor het laatst op zijn ziekbed moest nederleggen. Na vier weken was hij totaal krankzinnig en stierf onder smartelijke pijnen. Zou er in een beschaafd land geen streng toezicht moeten zijn op deze industrie, wat be- treft de ventilatie en den duur der werkzaam- heden Verleden week gebeurde het voor het kanton- gerecht te Schoonhoven reeds voor de derde maal, dat een navolger der secte van //Zwarte Jannigje" wegens //gemoedsbezwaren" weigerde zijn pet af te zetten. De kantonrechter wees hem op het onbehoorlijke van zijn gedrag, doch niets mocht baten, totdat de rijksveldwachter hem zijn pet afnam. Na het getuigenverhoor verliet ook deze z/geloovige" zonder hoofddeksel de zaal en ging blootshoofds de straat op. De politie krijgt zoo- doende heel wat petten in bewaring zulk een groot ongeluk. De oude man sprak als iemand, wien alles in de wereld onverschillig is geworden en die zich nu alleen uit beleefdheid dwingt, voor de belangen van anderen eenige belangstelling te toonen. z/Ik weet zeer weinig van Carlotta's familie,' antwoordde Leonard, zoo bedaard hem mogelijk was. Hare beide ouders zijn vermoord, toen zij nog een kind was. Misschien hebt u wel van het geval gehoord. De misdaad had plaats bij eene berghut op den Adlerstein en de dader is nooit ontdekt. Ook over haar vader Allessandro Tomasie heb ik niet veel kunnen te weten komen. Hij schijnt eeu zonderling geweest te zijn Leonard hield op, want met een harden slag was de gevulde kristallen karaf, die zijn vader in de hand hield om zich in te schenken, op de tafel gevallen, zoodat wijnglazen en vruchtenschalen in stukken braken en het tafellaken door den rooden wijn en de confituren geheel overstroomd en gcvlekt werd. z/Weet u iets van dat ongeluk De familie heeft niet ver van Triest gewoond," vervolgde Leonard, nadat hij om het dienstmeisje had ge- scheld. z/Er zijn zoo velen, die Tomasie heeten," mom- pelde Andreo, terwijl hij bewegingloos achterover in zijne stoel leunde en als in diepe gedachten scheen verzonken. (Wordt vervolgd). Volgens de Voorwaarts zou Van Emmenes die zoo langen tijd een rol van beteekenis gespeeld heeft in de sociaal-democratische partij, Dinsda? 14 Januari 's morgens vroeg met Jeane Sprenger in de richting Breda vertrokken zijn buiten weten van zijn vrouw, die tot heden geen bericht vaa hem ontving. A an Emmenes heeft een groot gezin, dat hij geheel onverzorgd achterliet. In den laatsten tijd was hij buitengewooa lief en vriendelijk voor zijn vrouw en zijne kinderen. Ook hun huisgenoote J. Sprenger was in't oog loopend hartelijk voor vrouw Yan Emmenes Dikwijls zat ze met de hand van vrouw v. E. in de hare, stijf naast haar te keuvelen over allerlei dingen. Met welke resultaten en op hoe groote schaal de landbouwers in Groningen zich tegenwoordig op de paardenfokkerij toeleggen, kan uit het volgende blijken. Den landbouwer Velema, onder Niewe- schans, werd uit zijn 15tal paarden door den handelaar Bolt uit Groningen voor twee 2jjarige paarden te vergeefs 1150 geboden. In Groningen staan thans reeds een lOOtal hengsten, waaronder beesten van 3 a 4000 ter dekking. Te Goliath (gemeente Oude-Pekela) heeft een varken van den heer Mooi op het stuk van jongen krijgen alles overtroffen. In een jaar sclionk het dier zijn eigenaar 53 kleine krulstaarten in dne malen, n. 1. 13, 19 en 21. Kostten de biggen nu nog maar 10 a /II per stuk, dan ware het om rijk worden te doen! Zondagmiddag is onder Velden, bij Yenloo, door 2 visschers een kind van het vrouwelijk ge- slacht levenloos uit de Maas opgehaald, gekleed met hemd, gebreide borstrok, en een japonnetje, verder geheel van kleeren ontdaan. Volgens verklaring van den geneesheer was het 3 maanden oud, Er wordt aan een misdaad gedacht, zoodat door de politie een streng onderzoek wordt ingesteld. Het lijkje is naar Venloo vervoerd. Ook een leuke Een pachter te Baarloo kwam zijn landheer betalen. Hij klaagde steen en been over de slechte tijden. Hij had het geld niet bij elkaar kunnen krijgen voor de pacht en overhandigde den pacht- heer een zak geld, waarin zich de gedeeltelijke pachtsom be vond. De landheer telde het geld na en werd werkelijk bewogen door de klachten van zijn pachter. Doch tot zijn verbazing bemerkte hij, dat nog meer geld dan de pachtsom bedraagt zich in den zak bevond. Hij wijst er den pachter op en deze antwoordt doodleukr/o, dan heb ik den verkeerden zak meegenomen De mist was eergisteren in sommige buurten van Amsterdam zoo dik, dat men geen halven meter voor zich uit zien kon en het verkeer zoo goed als gestremd was. Langs de grachten waren hier en daar touwen gespannen toch hoort men ook nu weder van lieden, die te water geloopen waren. Een man met een petroleum-karretje liep in de Baangracht, bij de Driehoekstraat en werd leven loos opgehaald. Zijn kar is later opgevischt. Op de groentemarkt reed een groente-kar te water, waarbij 3 personen een nat pak opliepen, Aan de Weesperzijde liep een man te water, doch werd door een schipper gered. Voor enkele weken werd door den deurwaarder beslag geled op vee, paarden, veldvruchten enz. bij eene weduwe, wonende aan den Zeedijk onder Nes, tusschen de beide visschersdorpen Wieren en Paesens. Op den bepaalden verkoopdag was alles met den aangestelden bewaarder spoorloos verdwenen en vond men op het erf een groot deel der jongere visschers- bevolking, die door de weduwe en hare dochter van den noodigen sterkedrank van tijd tot tijd werden voorzien. De deurwaarder is onverrichter zake terug- gekeerd. Van de goederen, vee enz. is tot nog toe geen spoor gevonden en de bewaarder is waar- schijnlijk naar Amerika verhuisd. De justitie heeft zich met de zaak ingelaten en de verkoop van hetgeen aan hooi en vruchten nog in de schnur aanwezig is zal plaats hebben onder bescherming van een voldoend aantal rijksveldwach- ters en marechaussees. Het Duitsche fregat „Nereus", dat, door, de equipage verlaten, bij Katwijk aan het strand dreef, is nu afgesleept en ligt in de haven van Katendrecht. Het schip, dat er zeer goed onderhouden uitziet, heeft slechts geringe schade aan zeilen en tuig. I In den boeg is aan stuurboordzijde een gat, ver- oorzaakt door de aanvaring met de //Ciscar", lang aan den bovenkant ongeveer 15 voet bij eene breedte van ongeveer 6 voet, uitloopende tot onder over eene lengte van ongeveer 5 voet. Daartmder zijn nog twee groote deuken, waar vermoedelijk ook de platen zijn gescheurd. De steven is ge heel naar bakboord verbogen, en spanten bij de opening zijn vernield tot onder het bovendek. De //Nereus" is eerst ruim anderhalf etmaal na de aanvaring door de bemanning, die door aanhoudend pompen was afgemat, verlaten, nadat door verwerken der lading het gat zoo hoog mogelijk boven water was gebracht. De sleepboot van de firma L. Smit Co., die Vrijdag om 5 uur namiddags van den Hoek van Holland vertrok, bereikte het aan den grond zittende schip om half 8door de hooge zee was om die or erven. zijn t( overlijc Zijn i: brengsi wordt De Eenige buiten geven rijtuig, 1 drankw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2