Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. No. 3257. Donderdag 23 Januari 1896. 36e Jaargang. CARLOTTA. liinnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,4-0. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YEETENTIEN: an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. folitielz Overzicht, In den Duitschen Rijksdag is de discussie be- gonnen over het budget van posterijen eD telegrafie. De staatssecretaris Stephan beschreef de ontwikke- ling en de uitbreiding van posterijen en telegrafie sedert 1871 en kondigde aan, dat het tot stand brengen van een telefouische verbinding tusschen Berlijn en Londen wordt voorbereid. De socia- listische afgevaardigde Singer verweetde postadmini- stratie het publiek zand in de oogen te strooien. Het centrumslid Schsidler vroeg uitbreiding der zondagsrust. De verschillende sprekers werden beantwoord door den staatssecretaris, graaf Posa- dowskj, die betoogde, dat het voldoen aan de wenschen der sprekers, een vermeerdering van uitgaven van 15 millioen zou ten gevolge hebben. In de Nordd. Allgemeine Ztg. komt een hoofd - artikel voor, dat ook voor velen hier te lande overweging waard is. Het toont het nuttelooze aan van de sociaal democratie te willen bestrijden door kleingeestige couranten-hakkelarijtjes. Een principe, zegt de schrijver van het artikel, is nog nooit met succes bestreden geworden dan door een ander principe van nog meerdere levenskracht, dat nog dieper in de gemoederen doordringt, en een krachtsontwikkeling, die uit het bijzonder karakter van dit principe voorkomt. Alle pogingen met een zelfde hoofdbedoeling om het maat- schappelijk gebouw aan het wankelen te brengen komen hierin overeen, dat zij op een vauszer- staatlichen" bodem ontspringen. Daarmede is duidelijk aangetoond, dat de kracht om het gevaar af te wenden sleclits gevonden kan worden in eene opwekking van het ,/Staatsgefiihl" van het levendige monarchale bewustzijn. Wil men echter vaderlandsliefde en trouw aan den Koning aankweeken en het sociale bewustzijn, zooals dat van een monarchalen staat gevorderd wordt, verscherpen, dan moet hiervoor reeds op de school de grondslag worden gelegd. Wanneer de ge- schiedenis van het Pruisische Koningschap op de rechte wijze werd voorgedragen met duidelijke aantooning van de verdiensten, die de Pruisische monarchen zich verworven hebben door de oecono- mische verheffing en de sociale ontwikkeling aller standen, maar voornamelijk van de oeconomisch zwakkeren, dan zou het, zegt de Allgemeine, mogelijk zijn reeds aan nog jeugdige knapen de holheid en nietsbeduidendheid duidelijk te maken der phrasen, waarmede de agitators tlians wankel- inoedige en onbewaakte gemoederen weten te vangen. Op hetzelfde oogenblik ongeveer, dat Martinez FEUILLETON. 7) ,/Ik ken u immers zoo goed. Meent u dan, dat ik niet gezien lieb, hoe uwe oogen en uw hart zich naar de opgaande zon wendden. Steeds heb ik gezwegen en gedaan alsof ik blind was, maar in stilte had ik mijne gedachten over mannentrouw." Nu keerde hij zich naar haar toe en in eene opwelling van toorn riep hij uit: /Trouw O, zoo lang de wereld bestaat, is die het loon voor liefde. Maar slechts voor beant- woorde liefde, eene liefde die berust op wederzijdsche genegenheid. Ik heb u bemind gravin, misschien beter en inniger dan iemand anders. Ongetwijfeld zouden alle zwarigheden wel uit den weg kunnen geruimd zijn gij hadt u van den onbeminden man kunnen laten scheiden. Maar steeds hebt gij mij den rug toegekeerd, wanneer een teeder woord op mijne lippeu wilde komen. Ik moest leeren te zwijgen wanneer ge mij in uwe nabij- heid zoudt dulden, zwijgen en vroolijk lachen, zooals gij dat altijd hebt kunnen doen. Mijn liareu zijn grijs geworden en in mijne lierinnering heb ik niets behouden dan een volkomen afstand van elk beter, edeler geluk." De gravin boog haar hoofd. Zij was zoo ontroerd als zelden in haar leven het geval was geweest. Meent ge dan dat het mij zoo liclit is gevallen, altijd te lachen, zooals gij zegt Dikwijls behoort er meer zelfbeheersching en kracht toe, te lachen dan om te schreien. Maar sedert dien tijd zijn nu tien jaren verloopen. Beiden zijn wij Campos zich inscheepte op een postschip, dat koers zette naar Spanje, verscheen in de Gaceta het koninklijk besluit, waarbij generaal Weiler wordt benoemd tot gouverneur-generaal van Cuba. Deze heeft zijn beschikkingen reeds genomen, hij heeft o. a. twee luitenant-kolonels voorgedragen om met Pando de drie legerkorpsen aan te voeren, waarin hij de krijgsmacht op het eiland wil ver- deelen een bewijs, dat hij onmiddellijk op groote schaal zal gaan opereeren. Terwijl elk oogenblik bericlrt kan komen, dat Dr. Jameson en zijne officieren uit Natal naar Engeland zijn ingescheept, komt uit Pretoria de tijding, dat de meeste der te Johannesburg onder verdenking van hoogverraad gevangen genomen z/uitlanders" op vrije voeten zijn gesteld tegen borgtochten van 2000 pond sterling 24,000) ieder. Zij hadden het anders niet kwaad in de gevangtnis te Pretoria, waar een berichtgever van The Times hen bezocht en hen vond heel gezellig onder een verandah aan een binnenplaats zittend en zich vermakend met spelen en het drinken van whisky- and-soda. Verder wordt uit nadere berichten uit Bloem- fontein duidelijk, hoe nauw ook de Oranje-Yrijstaat bij de jongste gebeurtenissen is betrokken geweest, gelijk hare regeering zich de zaak trouwens dadelijk, als ware het haar eigene heeft aangetrokken. Uit een officieel rapport, door eene commissie uit den Volksraad bij dit lichaam ingediend, blijkt namelijk, dat alle grond bestaat voor het vermoeden, dat de Chartered Company, waarvan de afgetreden Kaapsche Minister-President, Sir Cecil Rhodes, Voorzitter is, eene uitgebreide samenzwering op het getouw had gezet, niet alleen tegen de Zuid- Afrikaansche Republiek, maar ook tegen den Oranje-Vrijstaat gericht. Jameson's invai zou van de verwezenlijking van het voorgenomen verraad slechts het begin zijn geweest. Nauwkeurige topographische en strate- gische gegevens waren omtrent de Transvaal ver- zameld en op bepaalde punten groote voorraden wapenen bijeengeSracht, waarmede blanke vrij- willigers, maar ook Kaffers deze mededeeling werd in den Volksraad met gesis begroet zouden worden gewapend, enz. enz. Het teeken tot het uitbreken van den algemeenen aanval, in overleg met het uitlanders-comite te Johannesburg, was nog niet gegeven, toen Jameson met zijne bende de grens overtrok. Het zijn dus waarschijnlijk de onbesuisde voortvarendheid van bedaarder, verstandiger geworden. Waarom zouden wij ons niet verheugen over de vriendschap, over de vertrouwelijkheid, waartoe wij getoond hebben het recht te bezitten. Ach, laat aan de twintig- jarigen de begeerte naar geluk De jeugd past nu eenmaal bij de jeugd Wie tegen deze wet wil handelen, verliest meestal de rust van zijn hart. Ach, ik ben zoo blij, dat we den tijd achter ons hebben toen ik niet gewaagd zou hebben u zoo vrij in 't gclaat te zien als nu, mijn goede oude vriend Het zou zeer, zeer hard voor mij geweest zijn, u te verliezen mijn leven ware, zonder u, zeer eenzaam geworden Het was de eerste maal dat zij op dezen zachten, hartelijken toon tot hem sprak. Zooveel te dieper trof hem nu de bekentenis, dat ook zij gestreden en geleden had. Wanneer lachende oogen plotse- ling een vochtigen glans krijgen, wanneer een vroolijke mond door diepe ontroering begint te trillen, treft het te meer dengene, die er de oorzaak van is. Majoor Rolfs kuste hare hand met een om ver- geving smeekenden blik. Toen spoedig daarna het pas verloofde paar binnentrad, wist hij zich genoegzaam te beheerschen, om de blozende Car- lotta van ganscher harte zijn gelukwenschen aan te bieden. Bij het zien van de schitterende oogen der jongelieden, van hunne van geluk stralende, jeugdige gezichten, moest hij bij zich zelf met een zucht bekennen//De gravin heeft gelijkde jeugd past bij de jeugd Sedert drie jaren waren Carlotta en doctor Tur- rach getrouwd en zij verheugden zich in het bezit den Schotschen avonturier en zijne geringschatting van de weerkracht der Boeren geweest, die het beraamde booze plan deaen mislukken. Ook van andere zijde komt namelijk de mededeeling, dat het niet waar is, dat de //uitlanders" den befaamden dringenden brief, waarin aan Jameson om redding werd gesmeekt, hebben verzonden. Nu, er is op het slagveld van Kriigersdorp zulk een brief gevonden, naar men weet. Of die werkelijk van de uitlanders geweest is, dan van hunne tegenstanders, die Jameson aldus in den val zouden hebben willen lokken, zal tegelegener tijd wel worden uitgemaakt, gelijk natuurlijk ook niet uitblijven kan, dat het boven aangehaalde rapport der commissie uit den Oranje-Vrijstaatschen Volks raad tot een onderwerp wordt gemaakt van gestreng en ernstig onderzoek. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de miliciens der lichting van 1895, die tusschen 1 en 15 Maart van dat jaar zijn ingedeeld en niet tot het blijvend gedeelte behooren, op 29 Februari e. k. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Van de overige miliciens vertrekt een gedeelte op 15 Juli en de rest op 15 Augustus a. s. Examens ter verkrijging der akte van be- kwaamheid als onderwijzer of ondewijzeres en ter verkrijging der akte van bekwaamheid tot het geven huis- en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. In 1896 zal niet'meer dan eenmaal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het exainen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, en wel te beginnen op 1 April a. s. Ook zal in 1896 eenmaal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen ter ver krijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65ws der voorschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, aan te vangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader worden bekend gemaakt. Van den heer Bas Veth te Dordrecht is ten geschenke ontvangen voor Hr. Ms. pantserschip van een allerliefst, donkergelokt, vroolijk kind. Op een morgen in den zomer knielde Carlotta op het tapijt in hare groote, mooie woonkamer en speelde met het kleine meisje. Niettegenstaande 't nog vroeg in den morgen was, was het buiten reeds drukkend warm, maar het vertrek was met veel zorg koel gehouden. En slechts als een groet van het licht buiten, dwaalden een paar zonne- stralen door de gesloten jalousien over de roodzijden voering van de gordijnen en over het glanzend donkere haar der jonge vrouw. Zooals zij daar in haar witte japon, met hare nog meisjesachtige slankheid de armen naar het bruinlokkig kopje uitbreidde, zou een schilder de lieflijke groep, in het behaaglijk vertrek, met de zachte kleuren, tot het middenpunt van eene schilderij hebben kunnen nemen en dat //huiselijk geluk" kunnen noemen. Maar de warme, tot het hart sprekende toon had hij niet kunnen weergevendaarbij be- hoorde het getjilp der zwaluwen bij het venster, de geur der blocmen op den schoorsteenmantel, de heldere lach van het kind. z/Wie komt er heden, Carita?" z/Grootpapa." z/En wat doet dan mijn klein schatje P Ze maakt een buiging Zoo een mooie buiging En ze geeft dan een handje. Dit niet, Carita het andere handje. En dan doet grootpapa zoo." De moeder breidde de armen uit en de kleine vloog aan hare borst. Ter wille van dit sloteffect, dat Carita ten hoogste vermaakte, moest de proef steeds herhaald worden, met die wonderbare, kin- derlijke volharding, die niet moede wordt twintig- maal om dezelfde scherts te lachen Buiten wordt aan de schel getrokken. Een vreemde stem met een vreemd accent zegt z/Piet Hein", de zilveren penning, geslagen ter eere van den admiraal Piet Hein na het veroveren der Spaansche zilvervloot. Voorzijde buste van Piet Hein, omhangen met de vierdubbele keten, hem door de Staten vereerd. Keerzijde het aan- tasten en nemen der Spaansche zilvervloot in de baai van Matanzas. Is volgens de bestaande jachtwet alleen het schieten of vangen van kievitten, het vangen en ver- voeren van nachtegalen, zoomede //het verstoren van de nesten van nachtegalen" verbodenthans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van verdere strekking ingediend, waarbij zal worden verboden 1° kievitten of nachtegalen te vangen, te dooden, te vervoeren, te verkoopen, af te leveren, of ten verkoop in voorraad te hebben2° de nesten van nachtegalen te verstoren3° pogingen aan te wenden om kievitten of nachtegalen te vangen of te dooden. In strijd met de bepalingen komt het her- haaldelijk voor, dat couranten geheel los, dus zonder kruisband, kruistouw of strook, ter post worden bezorgd, terwijl het adres dan op de bladen geschreven of door middel van een klein strookje daarop geplakt wordt. De op deze wijze in de postbussen geworpen stukken zullen voortaan niet meer worden ver zonden. Van Oostelijk Zuid-Beveland schrijft men aan het Nieuws De reizigers, die met den spoortrein de provincie Zeeland bezoeken, stoomen over den dijk door de Ooster-Schelde. Aan weerszijden van dien dijk ziet men bij laag water niets dan slijk, hier en daar begroeid met waterplanten. Voor een 25 a 30 jaar was dit de waterweg voor de binnenvaart tusschen Nederland en Belgie. De ,/Telegraaf- booten" van Antwerpen op Rotterdam aldus genoemd wegens hun voor dien tijd snelle vaart gebruikten ook dien weg, zelfs nog menigmaal, toen het kanaal door Zuid-Beveland reeds voor de vaart geopend was. Thans is zelfs geen geul meer te vinden en nadert de tijd, dat de ploeg in de plaats van de kiel zal treden. Nog dit jaar zal een gedeelte van die schorren worden bedijkt, en naar men zegt zullen later om de twee jaar andere indij- kingen volgen. A1 deze polders vergrooten het grondgebied der gemeente Rilland-Bath. //Ilier woont immers doctor Turrach Wilt ge mijn koffer naar boven brengen Ik denk dat ik verwacht word." ,z Heeft mijnheer de doctor u niet ontmoet, mijnheer Hij is naar het station gereden," antwoordde het dienstmeisje. z/De trein kwam vroeger aan dan ik getele- grafeerd heb." Aan de deur der woonkamer wordt geklopt. Carlotta riep, uit haar knielende houding opstaande z/binnen I" Doch nu de vreemde in zijne grijze reiskleeding een reeds bejaard man met ern- stige zwaarmoedige trekken over den drempel treedt, overvalt haar een lievige schrik. De oogen puilen haar bijna uit hoofd, stijf, als ver- steend wil ze de lippen openen, maar er komt geen geluid over. Daarna outwaakt bij haar het instinct der moeder- liefdein waanzinnigen angst slaat zij beschermend de armen om haar kind en verbergt haar gelaat tegen den hals van 't kleine meisje. Als nu de vreemde, door deze eigenaardige be- groeting blijkbaar beleedigd, een paar stappen naderbij komt en met een bedaarde, wel eenigszins barsche stem zegt,/Ik wist niet, dat mijn zoon u in 't geheel niet "op mijne komst had voorbereid, lieve dochter stoot Carlotta een vreeselijken gil uit en vlucht, haar kind aan het hart drukkend, in radeloozen angst hem voorbij naar hare slaap- kamer, waar zij den grendel voor de deur schuift en in een lioek kruipt, in den donkersten hoek, tusschen haar bed en den kachel, als wilde ze zich verbergen voor de zon, die door het venster schijnt. Hare armen houdt zij vast om het kind geslagen, dat verschrikt begint te schreienzij gevoelt slechts het luide kloppen van haar hart. I I \EIZE\M Hi: (01 B4\T ■Bit bind verscliijnt riimmillWoeosdai;. en frijdagavonil, uitgezonilerd op Feestdagen, bij den uitgever I". Jf. VAH |)E HAXIIK te Ter Wenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1