Telegrafische berichten. (iemengde berichten. TER NEUZEN, 20 Januari 1896. De voorgenoinen Tombola van de Philanthropie et Agrement heeft reeds ondervonden, dat de leden der vereeniging haar pogen voor de armen op prijs stellen. Toch, juist omdat het voor de armen is, en een groot getal loten een groote bijdrage kan verzekeren, kunnen wij melden dat nog meer ge- schenken en geschenkjes gaarne zullen worden aanvaard. Daar de soiree op Donderdag 23 Januari a. s. is vastgesteld, worden zij, die wat missen kunnen of willen voor de armen, vriendelijk uit- genoodigd wat van het hunne te zenden aan een der leden van het bestuur of op de zaal van het Nederlandsch logement voor Woensdag a. s. Bij Kon. besluit is herbenoemd voor een tijdvak van 8 jaren, als burgemeester der gemeente Basse- velde, de heer Auguste van de Wattijne, notaris aldaar. Ossenisse. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 15 m. en 13 vr., totaal 28. Overleden 7 m. en 6 vr., totaal 13. Leveuloos aangegeven 1 m. Er vestigden zich in de gemeente 30 m. en 26 vr., totaal 56, terwijl naar elders vertrokken 33 m. en 21 vr., totaal 54.. Er werden 4. huwelijken gesloten alien tusscheu jongmans en jongedochters. 415 420 420 835 432 852 Bevolking op 31 Dec. 1894 31 Dec. 1895 alzoo vermeerderd 5 m. en 12 vr., totaal 17. Zuidzande. Door den heer C. J. H. Yerwijs, candidaat te Middelburg, is bedankt voor het be- roep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. Van het aantal beroepen, ook uit vele vacante gemeenten in deze provincie, heeft de heer Verwijs alsnu het beroep te Burgh (Schouwen) aangenomen. 'sGraveuhage, 20 Jan. Het totaal waarvoor bij de conversie der 31/2% Ned. Staatsschuld af- lossing is gevraagd bedraagt slechts ongeveer 3 millioen en 6 ton, zoodat de conversie geheel geslaagd is. De nieuwe wet op de suikeraccijns zal heden of morgen bij de Tweede Kamer inkomen. Alleen is een wijziging in den grondslag der haardsteden van het aanhangig ontwerp op het personeel waarschijnlijk. De Tweede Kamer komt vermoedelijk op 18 Eebruari terug. 20 gulden voor een muntje van 10 gulden! Door een rechercheur te Amsterdam is naar het politieburau gebracht een 18jarige handelsbediende, die aan het agentschap van het ministerie van financien in de De Dwars-Spinhuissteeg aldaar een gedeelte van een muntbiljet van 10 ter inwisse- ling aanbood, terwijl dit eenigen tijd geleden reeds had plaats gehad met de andere helft van dat biljet door een ander persoon. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat een ingezetenen uit Poortugaal, die bij den heer Lagerwey te Delft per postwissel 12 loten kocht in de Amsterdamsche Tentoonstellingloterij, de gelukkige winner is van den 2en prijs, den collier met paarlen. Naar het Nieuws meldt, is de gouden zuil gevallen op een lot, toebehoorende voor een deel aan het syndikaat voor de uitgifte der loterij, voor een ander deel aan de vereeniging Hotel wezen- Tentoonstelling. Genoeind blad weet tevens mede te deelen, geluk van een eigen thuis verlang ik zoozeer, als naar een paradijs, welks poort tot heden voor mij gesloten bleef. Zoo gaarne zou ik in de wereld een plaatsje bezitten, dat ik in waarheid mijn tehuis kon noemen. Niet waar, Carlotta, dien weusch zult ge kunnen begrijpen, misschien zelfs deelen Maar zijt ge wel overtuigd dat het leveu met mij u gelukkig zal maken dat ge het groote ver- trouwen, dat eene vrouw in een man moet stellen, aan mij zult kunnen schenken De eerste voor- waarde voor het gelukkig tehuis, waarvan ik droom, zou immers liefde zijn Die zouden wij voor elkander moeten gevoelen, Carlotta." Het waren eenvoudige woorden, zonder ophef, zonder sentiementaliteit, maar zij klonken zoo warm, zoo geheel uit het hart en hij zag haar in het gelaat met zooveel teederheid, dat zij onwillekeurig antwoordde „0, er is noch nooit iemand zoo goed tegen mij geweest, als gij //En nog nooit heeft iemand u zoo lief gehad als ik Dat gevoelt ge Dat moet ge gevoelen. Niet waar Carlotta Zij knikte en sloot hare oogen toen hij zijn gelaat dicht bij het hare bracht en haar op den mond kuste. En nu spraken zij niet meer over de kinder- jaren, ook niet over de toekomst. Zij waren geheel stom gewordeD. Alleen hunne lippen had- den elkander veel te zeggen, in die overoude en toch altijd jonge taal der liefde, die niemand nog geheel ontraadseld heeft. Een milde voorjaarsregen druppelde op hen neer en maakte Carlotta's donker haar vochtig. Zij voelde de zachte druppels niet. Voor haar scheen de zon De gravin moest lachen, toen zij zag hoe nat dat niettegenstaande dit onverwachte voordeel de opbrengst der loterij de uitgaven, welke daarvoor benoodigd geweest zijn, niet dekt. Men schrijft uit Almelo Vele bladen hebben het bericht opgenomen als zoude de heer P. alhier de gouden zuil getrokken hebben. Dit praatje is door de volgende grap ontstaan. De heer P., die wist dat de zuil op N°. 905.336 gevallen was, kwam te Hengelo in een cafe, waar men hem vroeg of hij ook zoo gelukkig was geweest. Hij antwoordde hierop, dat hij niet wist, dat de trekking had plaats gehad, en het nummer dus niet had nagezien. ,/Ik heb", zoo vertelde hij heel ernstig ,/N°. 905.336." Toen de cafehouder hem daarop feliciteerde en hem een blad liet zien, waarin de trekking was bekend gemaakt, stormde hij met van vreugde stralend gelaat uit het cafe, als ware hij werkelijk de gelukkige winner. De cafehouder vertelde daarop overal, dat de heer P. de zuil getrokken had. De grap is dus wel gelukt Den dame te Scheveningen deelt mede, dat zij dezer dagen door haar hond van een groot gevaar werd gered. Nadat zij omstreeks 10 uur te bed was gegaan, werd zij tegen 11 uur door den hond gewekt, die door hijgen, blazon en krabben haar wakker maakte. Opstaande bemerkte zij, dat in de keuken, waar de hond 's nachts verblijf hield, een begin van brand was ontstaan. Gelukkig was de keukendeur opengelaten, zoodat het trouwe dier zijne meesteres kon waarschuwen, die nu het gevaar in den aanvang wist te stuiten. In een koffiehuis aan de Maaskade te Rotter- dam werd eergisteravond door de politie een per soon aangehouden, die van de Schiekade af een lOjarig meisje, medegenomen had, met het kenne- lijk doel om haar naar Amsterdam te ontvoeren. De man is nl. de oom van het meisje, dat bij haren vader, een spoorwegbeambte die gescheiden van zijne vrouw leeft, in de Schiestraat woont en door dien oom, daarvoor uit Amsterdam overgekomen, op de Schiekade opgewacht was. De moeder woont eveneens te Amsterdam. Vrijdagmiddag omstreeks half vier kwam te Katwijk een driemaster in het gezicht, welke langzaam de kust naderde en blijkbaar in ont- redderden toestand verkeerde. Een uur later bemerkte men bij het schip een kleine stoomboot, welke men kort daarop in zuidelijke richting zag vertrekken. Intusschen had men de reddingboot op het strand gereed gezet en seinde men met een flambouw. Deze seinen werden echter niet beantwoord en het schip dreef in noordelijke richting af. Stranding scheen onvermijdelijk en daarom vertrok de reddingboot met de bemanning langs het strand naar Noordwijk. Bij het verzenden van dit bericht was nog niets naders bekend. Eukelen vermoeden, dat het schip zinkende was en dat de bemanning op boven- genoemde stoomboot is overgegaan. Eenige huizen in de Wijttenbackstraat te Amsterdam begonnen reeds voor eenigen tijd duidelijk teekenen van verzakking te vertoonen. Bij oriderzoek bleek, dat door onvoldoende iudijking was het grondwater weggevloeid de perceelen op den duur ernstig gevaar zouden loopen, zoo niet spoedig afdoende verbetering werd aan- gebracht. Een voor een zijn de huizen ondergraven, zoo dat zich daaronder een soort van tunnel vormde ter hoogte van 1,60 M., als in een kolenmijn door palen ondersteund. Met zware dommekrach- ten werd de bovenlast geschraagd, de fundeering werd daarna door het afzagen der palen verlaagd en de aldus ontstane ruimte met een nieuwe steenen fundeering dichtgemetseld. Op deze wijze zijn 35 perceelen voor oudergang behoed. Binnenkort zal het geheele werk, dat 80,000 kost, gereed zijn, waarvan nog als de grootste inerkwaardigheid mag worden vermeld, dat de bewoners in dien tijd hun huizen niet eens behoefden te verlaten De heer C. C. v. d. Valk, te Haarlem, heeft eene uitvinding gedaan. Door hem is vervaardigd een geheel nieuwe automaat voor den verkoop van perronkaartjes, welk toestel op vele onzer spoorwegstations zal worden geplaatst. Het H. D., dat in de gelegenheid was de nieuwe vinding te bezichtigen, schrijft daaromtrent het volgende Een toestel tot het verkrijgen van perronkaartjes was reeds in het buitenland in gebruik, doch voor ons land ongeschikt, omdat het op het kaartje niet den tijd aangaf. De automaat, die wij thans bij den heer V. d. Valk zagen, voldoet aan dezen eisch. In het toestel is een uurwerk aanwezig, waardoor op het kaartje de datum, de maand en het uur nauw- keurig worden aangewezen. Elk uur verzet het toestel automatisch het uur, evenzoo na elken dag, den datum en na el'ken maand de maand, zoodat het alien op zekere tijden behoeft opge- wonden te worden. De automaat is zoodanig ingericht, dat tot het verkrijgen van een perronkaartjealleen goede 2£ cts. stukken en geen looden of blikken plaatjes in den vorm van dat geldstuk kunnen worden gebruikt en voorts zoo geconstrueerd, dat wanneer de kaartjes- houder ledig is, de opening waarin het geldstuk moet worden geworpen, automatisch wordt gesloten en dus geene geldstukken meer in ontvangst neemt, terwijl tevens het publiek bekend gemaakt wordt, dat de kaartjeshouder ledig is, door een plaatje met het woord ledig." De werking van het toestel is zeer eenvoudig en gemakkelijk. Wanneer men in de daarvoor bestemde opening een 272 ct. stuk heeft gedaan, duwt men aan een hefboom, totdat een schel klinkt, waarop het kaartje gestempeld in een bakje valt. Men ontvangt altijd zooveel kaartjes als men geldstukken in de opening doet, ook al werpt men er meerdere geldstukken tegelijk in. ^en Belgischen Moniteur is een konink- lijk besluit verschenen waarbij bepaald wordt dat de ontheffing van bakenrechten in de Belgische havens met 1 Eebruari zal ingaan. Dat gekleurd suikergoed gevaarlijk kan wezen, is onlangs weder gebleken uit een treurig geval te Menschecke (Westfalen). In een gezin aldaar hadden de kinderen (een tweeling) Zondagavond het laatste moois van den Kerstboom opgegeten. Zij gingen gezond en vroolijk naar bed, en d,en volgenden morgen vond men hen dood. Het bleek, dat de arme kleinen ver- giftigd waren door de verf van eenige der fraaie suiker-voorwerpen Het Milaansche revolutionnaire blad Italia del Popolo geeft eigenaardige premien aan zijn abonnes. Drie jaren geleden een revolvervoor twee jaren een dikken stok of ploertendooder verleden jaar een fluitje (om Ministers, die, te Milaan komen uit te fluiten) en dit jaar een boksiizer. Daarmee is de uitrusting van den Itaaliaanschen republikein vrij wel compleet. Natuurlijkgij zijt gestikt in eene whiskey, beroerte. Uwe vrouw heeft uw lijk verkocht en zoo zijt gij hier heen gebracht. Nu is het we! mogelijk dat gij thans niet meer dood zijt, maaj dat kunnen de geneesheeren niet helpen, en djf zullen u in ieder geval dood of levend, ontlede- Zullen zij dat werkelijk doen Ongetwijfeld, en wel zeer spoedig ook. De dronkaard wreef zich de oogen uit en zeidt daarop in voile gerustheid Zcg eens, vriend, zouden wij dan voor zf beginnen niet nog een druppel samen kunnei drinken INGEZONDEN STUKKEN. het in den tuin werd en hoe zulks niet in staat was het jonge paar te doen vluchten naar een bescherinend dak. Zij had zelfs niet noodig een blik naar beneden te werpen, de onverschilligheid omtrent het weder had haar genoeg verradeu, dat de samenkomst in den tuin had geleid tot het doel dat zij zoozeer wenschte dat bereikt zou worden. Met ongeduld verwachtte zij nu het bezoek van haar vriend den majoor, dat deze haar heden morgen hud beloofd. En toen hij eindelijk kwam, ontving zij hem met eene voorkomendheid en deelneming als ontving zij een zieke. z/Nu mijnheer de majoor," zeide zij met een onbevangen lachje, //binnenkort zult u weer in de gelegenheid zijn met uw redenaarstalent te schitteren. Bij het feest van Carlotta's verloving zult ge ongetwijfeld u zelf overtreffen z/Het feest van Carlotta's verloving Hebt u al weer een minnaar op 't oog Waarlijk, aan moederlijke zorg om uwe pleegdochter uit te huwelijken, laat u 't niet ontbreken antwoordde de majoor op ongewoou barschen toon. z/Maar nu gaat het mij ook zooals de meeste moeders, n. 1. de dochter doet eene keuze achter den rug van mama, en haar blijft niets over dan ja en amen te zeggen. Gelukkig wanneer men dat kan doen met zulk een goed vertrouwen als met doctor Turrach." z/Turrachriep de majoor opspringend uit. (Wordt vervolgd.) Nu de Duitsche universiteiteu hare deurtn ook voor vrouwelijke studenten hebben geopend, nu de Gottinger universiteit dit jaar zelfs 32 vrouwelijke studenten telt, nu ook Hongarije ein delijk besloten heeft, het voorbeeld van Duitsch- land te volgen, verdient de meening van een der eerste Engelsche geleerden, betreffende hetstudeeren van dames, wel te worden meegedeeld, professor Max Muller, van de universiteit te Oxford, ver- klaarde dezer dagen het volgende Het is een waar genoegen, de jonge meisjes tegenwoordig te zien studeeren. De jonge lieden, tenminste de meesten onder hen, werken zoo weinig mogelijkde jonge meisjes daarentegen studeeren zooveel mogelijk, velen harer studeeren dikwijls zelfs te veel. Bovendien is haar methode van werken meer systematisch en hetgeen zij vol- brengen, is meer af, meer volmaakt. Ik wenschte, dat de jongelieden, hetgeen ik hier zeg, ernstig overdachten en dat zij van de jonge dames leerden, hoe men leeren moet. Men weet dat in Engeland ondanks de Matigheids-genootschappen, de dronkenschap op eene verschrikkelijke wijze woedt. Een Engelsche vrouw wier man zich regelmatig eens daags vol whiskey goot, verstond zich voor een kleinigheid met eenen politieman, om hem, door middel van eene goede grap, van zijne droeve kwaal te genezen. Op zekeren avond dan 't was tegen midder- nacht, dat de man meer dronken dan ooit te huis kwam, bracht de politieman met toestemming der vrouw hem in aen koets naar de snijkamer van 'thospitaal, waarvan hij den portier kende, en strekte den bedronkene zoolang hij was uit op een marmeren ontleedtafel. Toen de dronkaard ontwaakte, richtte hij zich op en keek, met den elleboog onder het hoofd, met weinig helderen blik om zich heen. Hij kon zijne oogen niet gelooven en begreep volstrekt niet waar hij was, omdat hij zich ineende te herinneren, dat hij goed en wel, ofschoon dronken te huis was gekomen. Waar ben ik vroeg hij aan den man, die bij de kachel eene pijp zat te rooken. In de snijkamer van het gasthuis. En waarom ben ik hier! Om outleed te worden. Ontleed wat zegt gij daar Mijnheer de Redacteur I zult mij verplichten met opname van he volgende In de laatste raadsvergadering laat uw verslag. gever mij zeggen bij de discussie over den keiweg //En wie gebruiken den weg? Inwoners vai Zaamslag en de landbouwers." Dit is niet geheel juist.* Ik heb gezegd: //Inwoners van Zaamslag en landbouwers uit dit gemeente." Het verschil in strekking van beide uitdrukkinga behoef ik wel niet aan te duiden. Ik heb willen kenbaar maken mijn gevoelen dat, de geldkwestie er buiten gelaten, Zaamslag he; grootste en het meeste belang bij verbetering vat den weg heeft en dat Ter Neuzen toch niet ge- roepen is de belangen eener naburige gemeentt te bevorderen, te minder als dit moet gepaard gaan met groote uitgaven of het maken van schuld, Zaamslag heeft over slechten toestand van den weg niet geklaagd. Ik ben natuurlijk een voorstander van wegs- verbetering. Wie is dat niet? Maar het kost zeer veel geld en dus niet dan wanneer het hoog noodzakelijk is mag daartoe worden overgegaan, vooral niet door eene gemeente, welker kas zoo slecht gevuld is. En die hoogt noodzakelijkheid is, althans aan mij, niet gebleken, Over het geldelijk voordeel voor de gemeente, konden de raadsleden, die niet omtrent de zaal waren ingelicht, geen oordeel vellen. Maar al kan de voorgestelde verbetering ell jaar, volgens de berekening, een zeker bedrag, da' wel niet heel hoog zou zijn, besparen, dan i m. i. toch de vraag gewettigd of de gemeentt thans met eene schuld van pi. m. f 14000 maj worden bezwaard voor een weg, waaraan misschien binnen eenige jaren weinig of althans veel mindei gebruik zal worden gemaakt. Mocht dit het geval zijn, dan zou natuurlijl de thans bestaande weg heel wat minder aan onderhoud kostenterwijl wij in dat geval, hadden wij een keiweg gemaakt, toch 20 of 30 jaren lang tot de vaste aflossing verplicht zouden zijn. De heeren Moes en De Koeijer, die geachl mogen worden met het onderhoud van grintwegen goed bekend te zijn, spraken hunne verbaziug uit over de hooge kosten van den bestaandei weg. De vraag ligt dus voor de hand kan het onderhoud niet zoo geschieden, dat het heel wat minder kost. Over dit en andere punten zal natuurlijk meei gesproken worden wanneer de zaak op niem aanhangig wordt gemaakt, hetgeen ongetwijfeld terstond zal plaats hebben, wanneer belaughebben- den zich tot den Raad wenden, hetgeen ik on verschillende redenen, gaarna zou zien. Dankend voor de plaatsing. Uw dw. dn. Van der Moer. Ter Neuzen, 20 Januari 1896. PAAR DENDRES S U U R. Mijnheer de Redacteur Vergun me een plaatsje in uw veelgelezen blad, Ik wilde even wijzen op het gevaarlijke van de dressuur der jonge paarden. Ik bedoel niet zooals dit geschiedt door Carre in de manege maar zooals dit wordt gedaan dooi jeugdige knapen in Ter Neuzen in de nauwe Noordstraat en op 't Marktplein. Verleden Zaterdag scheelde het o, zoo weinig; of een kind werd vertrapt door een jong paardl wiens jeugdige berijder het niet van de macadam! op het Marktplein kon of liever wilde houden. In wilden draf vliegen zij door de Nieuw- enf Noordstraat. Nu en dan toonen de ruiters hunndf bekwaamheid door er op of over te springenff Dat staat kranig. Maar intusschen zijn er moeder: die 's Zaterdags na twaalf ure hun kinders te huii houden omdat //de wilde peerden kominen". De fietsenrijder waarschuwt nog, men kan intijdjj uit wij kende jonge onbeslagen paarden, door mill krachtige hand bestuurd, doen dit niet en loopen gewoon door. 'kGeloof dat het moet, jonge paarden dresseeren; maar dat men het doe in de omgeving der hoevel waar geen wandelaars of spelende kinderen te verongelukken zijn. De onbekookte, onbesuisde wijze waarop men thans dresseert mag in het drukste gedeelte van een gemeente niet. Willen de dresseurs per se in de stad, welnil dat ze naast hun paard gaan. Het op- en over mann. vr. totaal lets dat ik uwen verslaggever volstrekt niet kwalijk neem, overtuigd als ik ben dat het soms heel wat moeitt zal kosten de besprekingen te volgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2