Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Viaandere No. 3255. voor a. Zaterdag 18 Januari 1896. 36e Jaargang. Binnenland CARLOTTA ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. En wat den invloed van de kwestie naar buiten betreft, heeft de verklaring van de beide betrokken partijen, dat zij zich op den grondslag van bet verdrag van 1884 stellen, het gebied der onder- handelingen zeer beperkt en tevens de kans om tot overcenstemming te komen, vermeerderd. Men mag dus zeggen, dat deze donkere wolk gelukkig weer voorbij trekt. Ook de uitvallen tegen Duitsch- land worden in Londen gaandeweg zeldzamer en de verzekering van de Standard, dat de betrek- kingen tusschen Engeland en Duitschland thans even vriendelijk als vroeger zijn, klinkt als een geruststellend slotwoord na de periode van toornige opgewondenheid, die wij hebben doorgestaan. De Engelsche Minister Balfour heeft in Man chester een redevoering gehouden over de buiten- landsche staatkunde van het rijk. Met een enkel woord besprak de Minister het geschil van Engeland met Amerikaliij sprak de hoop uit dat een vriendschappelijke oplossing er van mogelijk zou blijken. Maar het grootste deel van 's Ministers rede voering was gewijd aan de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden. De Minister wees er op, dat de Engelsche regeering bezield is met vriend schappelijke gevoelens jegens de Transvaalsche republiek. Maar liij vreest dat de toestanden in Transvaal niet behoorlijk geregeld kunnen worden, zoolang het regeeringsstelsel er berust op //een kunstmatigen en onbillijken grondslag." De Uit- landers moeten, wijl zij de groote meerderheid vormen en het grootste deel der belastingen betalen, ten minste eenig gezag en invloed op de regeering hebben, zeide de heer Balfour. Krijgen zij dat niet, dan is te verwachten, dat Transvaal nooit een krachtig gevestigde siaat zal worden of voort- durenden bloei zal genieten. President Kriiger is een wijs staatsman. Hij weet waarschijnlijk beter dan minister Balfour wat hij moet toegeven en wanneer. In Prankrijk heeft de Kamer haren president terstond bij eerste stemming herkozen. De radi- caal Brisson, een der afgevaardigden van Parijs, had ditmaal geen mededinger. \an de vier plaatsen van onder-voorzitter is nog slechts een vervuldmet elf stemmen meer derheid werd gekozen de heer Poincare, minister van financien in het kabinet-Hibot en den candidaat van de gematigden, de //republiekcains de gouver- uement," zooals zij zich nog altijd bij voorkeur betitelen, ofschoon dat voor 't oogenblik een zeer oneigenlijke benaming is, want zij zijn tegenstanders van het thans aan 't roer zijnde bewind. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Poliiiek <Jverzicht I it Brussel wordt gemeld, dat in deze maand aan de verschillende regeeringen een ontwerp zal worden aangeboden voor de instelling van een internationaal hof van scheidsrechters. Het besluit daartoe is in Augustus jl. genomen door de //Interparlementaire Conferentie", een ver- eeniging van parlementsleden uit de meeste landen. De voorzitter dier conferentie, de Leuvensche hoogleeraar Descamps-David, heeft bij het ontwerp een toelichting geschreven, welke tegelijk aan de verschillende regeeringen zal worden gezouden. De conferentie heeft bovendien besloten, Belgie, Nederland en Zwitserland uit te noodigen, zich tot de andere staten te wenden voor de verwezen- lijking van het denkbeeld. Het Belgische ministerie zou zich reeds bereid hebben verklaard, met de beide andere regeeringen daartoe in overleg te treden. De telegraaf heeft thans de reeds lang verwachtte tijding gebracht, dat de onderhandelingen in Pretoria tusschen president Kriiger en Sir Hercules Robin son over t geen er met Dr. Jameson en zijne volgelingen zal geschieden, ten einde zijn gebracht. A1 die 550 gevangeiien, die in het gevecht bij Kriigersdorp zijn gemaakt, zullen aan de Engelsche regeering worden overgeven en van haar de straf voor hunne daad ontvangen. De Daily hronicle bereid het Engelsche publiek er op voor, dat een rechtsgeding tegen Dr. Jameson en de zijnen naar de Engelschen wet niet zal kunnen vermeden worden een tegen invallen van vrij b uitersscharen in het gebied van bevriende staten gerichte wet uit den tijd van George III, die in 1870 in een nieuwe wet van wijder strek king is opgenomen, is op hen toepasselijk. De Daily News bericht, dat, in afwachting van de beslissing over hun lot waartoe de onderhande- lingen tusschen Kriiger en Robinson zouden leiden, de politieke gevangeiien, ten getale van omstreeks 60, die te Pretoria in hechtenis zijn, goed worden verzorgd. In Johannesburg is een merkbare verbetering in den toestand waar te nemenblijkens een bericht van Maandag verwachtte men, dat de zaken spoedig hun gewonen loop zouden hervatten. Daarmede zullen in geheel Transvaal orde en rust wederkeeren. Het vertrek van Cecil Rhodes uit Zuid-Afrika, zal, naar men hopen mag, mede bijdragen om in Zuid-Afrika de gemoederen kalmer te stemmen. De senaat zal een nieuwen voorzitter moeten kiezen ter vervanging van den heer Challemcl- Lacour, die om gezondheidsredenen geen herkiezing wenscht. Omtrent de nieuwe geweren deelt men aan de ,/N. R. Ct." mede, dat de levering bepaald is als voigt17 Mei 2000, 17 Juli 8000 en 15 Augustus 47,000 stuks, zoodat in Augustus de wapening van het leger voltooid zal zijn. De afdeeling //Schuttevaer" te Deventer be- sloot o. a. aan het hoofdbestuur voor te stellen, om opnieuw aan te dringen op afschaffing van alle sluis- en bruggelden door 'tgeheele Rijk, om in betere conditie te komen tegenover de spoor- wegmaatschappijen. Er wordt nog eene aardige bijzonderheid verteld van het feest van generaal Van der Heijden De verschillende bezoekers, vooral de commissie van Indische officieren hadden, toen zij te J 2 uur hun huldeblijk aanboden en ook de pers had reeds in den voormiddag een regen van telegram- men verwacht, waaronder die van de Koninginnen en de regeering. Maar deze bleven uit en angstig werd er getluisterd zouden de Koninginnen den generaal vergeten Een der gasten op Bronbeek en met den gene raal goed bekend, ging op onderzoek uit en vroeg aan de dienstbode, of er geen telegrammen meer gekomen varen. Jawel, mijnheer. Waar zijn ze danel, in de keukende generaal heeft gezegd ik moet ze maar bewaren tot van avond, dan kon de generaal ze op zijn gemak lezen! Maar u mag ze wel lezen. En de bezoeker vond in de keuken in een vaas niets meer of minder dan tusschen een bundeltje telegrammen, die van den Duitschen Keizer en den hertog van Baden. Men kan .zich de verrassing voorstellen van den kleinen grooten man, toen daarvan lezing werd gedaan. Bij onze overzeesche naburen werd eenigen tijd geleden wantrouwen gewekt tegen Zeeuwsche oesters. Te Stirling, bij Glasgow, waren in October jl. elf menschen ziek geworden aan typhus na het deelnemen aan een daar gegeven feestmaal, en drie van die patienten overleden. De restaurateur, die het feestmaal bezorgde, verklaarde te kunnen instaan voor al de gerechten! behalve voor de oesters, welke hem door kooplieden uit Zeeland geleverd waren. Men geloofde nu, dat de typhuslijders vergiftigd waren door Zeeuw sche oesters. Maar een bacteriologisch onderzoek, door Dr. Chalmers, geneeskundig inspecteur te Glasgow, met behulp ran Prof. Buchanan inge- steld, viel zeer guustig voor de oesters uit. Dr. Chalmers schreef nu om de zaak aan Dr. Saltet, directeur van den gemeentelijken gezond- heidsdienst te Amsterdam. Dr. Saltet, die begreep, dat de goede naam van de Nederlandsche oesterteelt met de zaak was ge- moeid, heeft niet gerust voor hij de Zeeuwsche oesters van alien blaam gezuiverd had. Hij won, met medewerking van Dr. Van der Loeff, te Breda, aan alle kanten inlichtingen in en wist te bewijzen, dat de oesters niet uit een put afkomstig waren, maar van een bank in de Ooster Schelde, waar het water niet verontreinigd kon wordendat daarenboven duizenden oesters van diezelfde bank naar elders geleverd waren, zonder dat er ooit eenige klacht over gekomen wasdat de verpakking en de behandeling gedurende den overtocht de mogelijkheid van besmetting uit- sloot en dat dus, als de oesters werkelijk de oor- zaak van de typhusgevallen waren, de infectie te Glasgow, of te Stirling moest zijn geschied. Toen bleek, bij nader onderzoek dat een der typhuslijders geen oesters had gegeten, en dat de oesters in het gebouw, waar het feestmaal werd gehouden, waren geopend in de nabijheid van een privaat, welks buizen eenigzins verstopt waren. Dr- Chalmers heeft daarna openlijk medegedeeld, dat de besmetting waarschijnlijk aan laatstgenoemde omstandighedeu te wijten was, en volstrekt niet aan de Zeeuwsche oesters zooals die te Stirling waren aangekomen. Als het vertrouwen in de Zeeuwsche oesters nu hersteld is, dan is dat voor een deel te danken aan de ijverige bemoeiingen van D1'. Saltet en Dr. Van der LoefF. Als een gevolg van het verbod van melk- invoer in Duitschland, meldt men ons dat tegen- woordig de toevoer van Nederlandsche boter op de markten in de Pruisische Rijnprovincie zoo groot is dat de boterprijzen aldaar met 40 cent per K G. gedaald zijn en goede boter er thans slechts 90 cents per K.G. kost. Hoezeer de prijs der eieren op verschillende plaatsen in Zeeland uiteenloopt, blijkt hieruit, dat ze op de laatste markt te Goes verkocht werden voor 4 h 4,40 de 100 stuks en te Vhssingen voor 6 h 6,40. Te Middelburg liepen de prijzen uiteen van 4,20 tot f 5 ner 100 stuks. V F EUILLETON. Terwijl zij sprak had de gravin de portiere teruggeslagen en stond nu met zulk een onder- zoekenden blik voor het jonge meisje, dat dit blozend en verlegen stamelde ./Ik weet niet, wie wat u meent. Wie zou dan ,/Kom, gij huichelaarster Meent ge, dat ik zelf ook niet eenmaal jong ben geweest en niet ten naasten bij kan raden, wat de heer Pauly u in het oor fiuistert, wanneer gij zoo druk met elkan- der spreekt?" ./Maar ge vergist u geheel. Neen zeker, u miskent den heer Pauly. Nooit heeft hij een woord tegen mij gesproken dat u niet zoudt mogeu hooren," antwoordde Carlotta met vuur. //Nu, ik wil er hem iinmers geen verwijt van maken. Dat hij u het hof maakt, vind ik zeer natuurlijk en goed; waarom ook niet?" z/Maar hij is immers verloofd erloofd O, dan vind ik zijn gedrag toch zeer onbehoorlijk z/Maar hij vertelde mij reeds dadelijk van zijne bruid, liet mij haar portret zien en gaf mij een brief van haar te lezen, waarin zij aan mij hare groeten verzocht. Hij is zoo gelukkig, wanneer hij over haar spreken kan De gravin beet zich op de lippen. De majoor stond vau haar afgewend en trominelde met de viugers op het hout der piano, schijnbaar ver- diept in de noten, die voor hem lagen. Er ontstond een verlegen stilzwijgen. De gravin ergerde zich onbeschrijfelijk. Zij begreep dat majoor Rolfs haar na deze scene doorzien zou, haar wensch om Carlotta uit te huwelijken zou gissen. En geheel tevergeefs had zij zich zelf verradenOp vervulling van dien wensch was nu in den eersten tijd ook niet te hopen. Het meisje bleef hare huisgenoote, bleef in zijne nabijheid In haar toornige stemming zeide zij voor de eerste maal tot zich zelve, dat Carlotta toch eene vreemde was, dat er geen reden bestoud zich voor haar op te offeren. Reeds was zij be sloten het meisje naar eene bloedverwante te laten gaan, of haar met een gezelschapsjuffrouw op reis te zenden, toen, spoedig na het voorgevallene, dokter Turrach zich bij haar liet aandienen, om een onderhoud verzocht en in alien vorm aanzoek deed om Carlotta's hand. De gravin was ten hoogste verrast, want de jonge geleerde had op haar volstrekt niet den indruk gemaakt van verliefd te zijn of eene vrouw te zoeken, en Carlotta was hem in alien gevalle steeds met bijzondere schuwheid uit den weg gegaan. Zij kon niet anders dan op te merken dat zij omtrent de gevoelens van hare pleegdochter geheel in onzekerheid verkeerde en eigenlijk wel betwij- felen moest z/Ik heb tot nu toe elke poging om de genegenheid van mejuffrouw Carlotta te winnen nagelaten, wijl ik eerst volkomen zeker wilde zijn van mij zelf," viel de jonge man haar op zijn bedaarde, ernstige wijze in de rede. //Ik houd het voor iets verkeerds zekere gevoelens bij een jong meisje op te wekken, zoo lang men niet goed bedacht heeft, of men het ook ernstig meent. En daar ik nu tot de vaste overtuiging ben gekomen, dat niet slechts een vluchtig welgevallen, maar eene innige ge- genegenheid mij tot Carlotta trekt, nu zal ""ik alles doen om haar hart te veroveren. Juist oindat ik het meisje zeer lief heb, geloof ik ook dat het mij gelukken zal. Maar ik wil niet in 'tgeheim gebruik maken van de gelegeuheid, die u mij door uwe gastvrijheid aanbiedtIk hield het voor mijn plicht, mevrouw de gravin, u te zeggen, dat ik uwe pleegdochter gaarne op deze wijze voor mij wil trachten te winnen, voor mijn plicht ook, om u mijne vooruitzichten mede te deelen. Mijn vader is, zooveel ik weet, wel een rijk man, maar daar hij niet erg zuinig leeft, en zeer veel reist, was mijn streven reeds van mijnjeugd af meer op mij zelf dan op hem te vertrouwen, om mij eene eigene, zekere positie te verwerven. Dit zal mij, hoop ik, spoedig gelukken, Vele invloedrijke personen begunstigen mijn verzoek om te worden benoemd tot directeur van het in deze plaats zich bevindend museum. Wanneer in deze betrekking krijg, zal ik wel in staat zijn, mijne vrouw een goed en onbezorgd leven te ver- schaffen. //Carlotta is niet zonder vermogen," viel de gravin hem glimlachend m de rede, en zij noetnde de som, die men had gevonden in de brieventasch van haar vader. ,/Dit kapitaal is in de tien jaren, die het lieve meisje bij ons heeft doorgebracht, veel vermeerderd en door den verkoop van de villa bij Trxest nog vergroot. En daar ook ik niet ophouden zal Carlotta als mijne pleegdochter te beschouwen, kan zij volgens bescheiden begrip- pen als eene rijke erfgename gelden." Dokter Turrach scheen door deze mededeelino- zeei verrast, zelfs ontsteld. Dat was mij geheel onbekend, mevrouw de gravin. Wanneer ik eenig vermoeden van deze zaak had gehad, zou ik mis- schien den moed hebben gemist om de hand van de jonge dame aanzoek te doen. Van de treurige gebeurtenis, waardoor Carlotta van haar ouders werd beroofd, had ik wel gehoordvoor mij was het begrip eene wees en arm, onafscheidelijk. Ik zou er trotsch op geweest zijn uit eigen kracht voor mijne vrouw te kunnen zorgen." Hij zweeg een tijdlangtoen hief hij het hoofd weder opiDeze uiterlijke omstandighedeu kunnen echter mijne gevoelens niet veranderen. Ja, ik moet mij daar ik mij van de geheele belangeloosheid mij ner liefde bewust ben, inderdaad eerder ver- heugen, dat Carlotta, die in zulk eene weelderige omgeving is opgegroeid, mij geen offer behoeft*te wezen wanneer zij besluiten kan mijne vrouw te worden." Wat hij zeide was geheel vrij van zucht om te pralen het klonk vertrouwenwekkend en gaf blijk van frisschen jeugdigen moed voor de toekomst. De gravin lachte steeds hartelijker en opgewekter. Het gedrag van den jongen man beviel haar bij- zonder goed. Haar heimelijke wensch zou nog schooner vervuld worden, dan zij had durven hopen. Wie kon beter passen bij het bedaarde meisje dan deze knappe jonge geleerde, met solied karakter en zoo ernstige levensopvatting. Zij liet hem van zich gaan met de belofte dat zij de ver vulling zijner wenschen, zooveel in haar vermogen was, zou bevorderen. Zoo ongeduldig verlangde zij er naar om te vernemen hoe Carlotta over het aanzoek dacht, dat zij dadelijk nadat de jonge man zich verwijderd TER NEIIZENSCHE 01R1VT ESil versclii.jnt TSliitiulHU'. tVoensdat;- en Vrij<la^Hvoii(l, uit^eznnderd ■1UJJILLI Vjg, ,VX^-ry: op frVestilagen, hij den uitgever I". Jf. VAK Oil. IA1VIII] te Ter H'eiizen*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1