Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderea. 36( No. 3254. Donderdag 16 Januari 1896. ♦laargang. le 0 1. CARLOTTA. Binnenland ABONNEMENT T. P. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen l,->—Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADYEETENTIEN: Van 1 lot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politieb Overzicht Plet bericht, uit officieuse Engelsclie bron ver- meld, dat president Kriiger geen verandering lieeft gevraagd in de bestaaiide verdragsbepalingen tus schen Engeland en Transvaal, wordt van andere zijde bevestigd. De gezant van de Zuid-Afri- kaansche republiek bij de voornaamste Europeesche regeeringen, het lid onzer Tweede Kamer jhr. Beelaerts van Blokland, die, na op het eerste bericht der opgekoinen moeilijkheden naar Berlijn te zijn vertrokken, thans te Parijs vertoeft, heeft aan een vertegenwoordiger van de Temps verklaard, dat zijne regeering de overeenkomst van 1884 volledig aanvaardt en er niet aan denkt haar op te zeggen. Wanneer beide partijen zich stellen op den bodem van dat verdrag, dan zal dat den loop der onderhandelingen vrij wat gemakkelijker maken. Maar van de zijde van Transvaal zal dan ook met des te meer nadruk kunuen worden aangedrongen op uitvoering der bepalingen van dit verdrag naar hun letter en naar hun geest, en daarop komt het in deze voorai aan. Er is, sehrijft de Daily News, een bestendige verandering ten goede in de Zuid-Afrikaansche republiek. De tact van sir Hercules Robinson en de gematigdheid van president Kriiger hebben te zamen een vreedzamen invloed uitgeoefend zoowel op de Engelschen als op de Hollanders. Met voldoening merkt het blad op, dat de onedele onwaardige aanvallen op president Kriiger nagenoeg hebben opgehouden. Er zijn altijd een aantal lieden, die een nationale-gebeurtenis vieren door het hoofd te verliezen, en sommigen van hen hebben in de gastvrije kolommen van de gewoon Jingo-pers er over geklaagd dat de heer Kriiger, in plaats van sir Hercules Robinson huilend om hulp te smeeken //blubbering for help", staat er in den Engelschen tekst tegen den inval, den meer rechtstreeks tot het doel leidenden weg koos om op'de aanranders te schieten totdat zij den inval staakten. Dit is niet de manier om ons aanzien naar buiten te verhoogen." Het is goed dat dit eens in een Engelsch blad gezegd wordt. Nadat de opgewondenheid, door president Cleveland's dreigende boodschap gewekt, is bedaard, is men er steeds op uit op alles de aandacht te vestigen wat kan dienen om den indruk te vestigen, dat het toch niet zoo ernstig gemeend was en dat het ondenkbaar is, dat het geval ooit een casus belli tusschen Engeland en de Unie zou kunnen worden. Zoo wordt nu met blijkbare voldoening vermeld, dat de Engelsclie Regeering op verzoek FEUILLihTOM. Gravin Tina von Miihlhof was eene verstandige vrouw, die er haar levenstaak in zag, om binnen ,ar de grenzeu van verstand en goede zeden het leven i'te genieten. Zij bezat een goed hart, overvloed van gezonde humor, liet haar opgewektheid niet 35 alleen voor zich zelve, maar ook voor auderen een 5j>|vo°rdeel zijn en behoorde tot die gelukkige natu- 5 I ren, die, zonder veel inspanning, behaaglijkheid en vroolijkheid om zich heen weten te verspreiden. 251 6 Sravin was dan ook even bemind als haar echt- genoot, een stijve, steeds in 't zwart gekleedde 10 diplomaat, wien eene wolk van verveling scheen te omgeven, geschuwd. Ofschoon zijne betrekking volstrekt. geen bijzondere beteekenis had, nam hij toch zulk een gewichtig voorkomen aan, alsof door een woord van hem, eene ondoordachte beweging, aB de wereldvrede kon worden verstoord. Hij sprak ()g zeer weinig en mocht zich gaarne op een geheim- .5, zinnige wijze uitdrukken, wat hij als hoogste op diplomatische wijsheid beschouwde. Er behoorde veel moed en opgewektheid toe om het samenleven met den graaf te verdragen, maar de gravin bezat beide. Zij wist haar echt- genoot steeds aan zijne zwakke zijde aan te tasten en den grooten diplomaat met hare verstandige vrouwenpolitiek geheel te beheerschen. Zij had daar haar edit kinderloos bleef, reeds lang ge- wenscht een kleiii ineisje tot zich te nemen, als 15 £ei1 aardig, levend stuk speelgoed, al zou het van den Amerikaanschen gezant te Londen de verzekering gegeven heeft, dat den Amerikanen onder de bij het gebeurde in Johannesburg in hechtenis genomen lieden dezelfde bescherming ten deel zal vallen als hunnen Engelschen lotgenooten De Times laat zich uit New-York seinen, dat daar met ingeuomenheid de verzekering ontvangen is, dat lord Salisbury besloten heeft de documenten, die de Engelsclie regeering in haar bezit heeft omtrent het grensgeschil met Venezuela, zoo spoedig mogelijk openbaar te maken. Men schijnt tegen- woordig in New-York met weinig tevreden te zijn, om een vriendelijk gezicht te toonen. Als tot de openbaarmaking van die stukken besloten wordt, dan zal dat overigens het meest in het welbegrepen belang zijn van de Britsche Regeering zelve, die er prijs op moet stellen, dat, nu de zaak is in het stadium van onderzoek, dat onderzoek zoo goed en volledig mogelijk kunne geschieden. En daartoe is zeer zeker gewenscht, dat men tijdig kunne kennis nemen van de documenten, waarop Engeland zijne aanspraken steunt. Bij de voortgezette beraadslaging in den Duit- schen Rijksdag over de margarine-wet heeft Minister Von Hammerstein verklaard dat hij niets had tegen een inkomend recht op buitenlandsche mar- garine-producten en ook niet was tegen hetverbieden van den aanmaak van margarine-kaas. Doel der voordracht is, in het belang van den landbouw bedriegelijke concurrentie van vervalschte margarine tegen te gaan. Onjuist evenwel noemde Von Hammerstein het, dat de Bund der Landwirthe, door den Minister als eene //partij van agitatoren" gekenschetst, achter de voordracht zat. De agrariers, gelijk de sociaal-demo- craten beweerd hadden, werden in deze niet boven de //stief kinderen" (arbeiders) voorgetrokken, voor dat beweren bestond in het geheel geen grond. Minister Von Botticher toonde aan, dat de voordracht geenszins bedoelde de margarine duurder te maken, maar door maatregelen van contrble eene niet voor de gezondheid schadelijke soort te verkrijgen. Het eiud is geweest, dat ook deze voordracht in hauden eener commissie gesteld is. Uit Massowah kwam te Rome bericht, dat de opmarsch der Italiaansche bataljons, met het oog op eene samentrekking van troepen aldaar, op bevredigende wijze in zijn werk gaat. Een herhaalde aanval der Abessyniers op Makalle is andermaal met groot verlies hunnerzijds afge- slagen. De vijand heeft onder zijn leger veel last van dysenterie. alleen wezen om de prachtige poppenkamer, die zij uit haar eigen kindsheid bij haar huwelijk had medegebracht, niet op den zolder te laten vergaan. Maar zij had het geschikte oogenblik weten af te wachten, daar zij er zeker van was, bij haar echt- genoot geen tegeustand te zullen ondervinden. Hoe zou de graaf haar dubbel onderstreepte op- merking ,/Uwe positie, lieve Egon, maakt het u tot een plicht, om het kind uit uw land tot u te nemen Men zal uwe edelmoedigheid be- wonderend erkennen, wanneer gij het doet" hebben kunnen weerstreven De dood van het echtpaar Tomari bleef in- tusschen in diepe duisternis gehuld. Niemand kwam om het verlaten kind op te eischen. Dus nam de gezant de voogdijschap op zich en toen de gravin met haar beschermelinge in de stad terugkeerde, legde hij zijne lange, blanke hand op het hoofd van de kleine, plechtig en met waardigheid, als wilde hij zeggen z/Europa, gij ziet, hoe een waar edelman zijn land vertegenwoordigt Op het tehuis, waarin Carlotta nu opgroeide, drukte de gravin den stempel van haar vroolijken gemoedsaard. Carlotta werd niet naar school ge- zonden, maar voor hare opvoeding en haar onderwijs zorgden eene gouvernante en eene onderwijzeres. De gravin had, zoodra eenmaal het gezelschaps- leven was begonnen, weinig tijd zich met de kleine te bemoeien, maar zij legde prettige kinderbais aan en noodigde, wanneer zij des zomers buiten op haar villa ging wouen, een paar speelmakker- tjes van Carlotta uit, met haar mede te gaan. Hier, waar zij niet door allerlei uitspanningen en gezelschappen in beslag werd genomen, was het Tot de, in de jongste gevechten van Abessynische zijde gesneuvelden moet ook de bekende Ras Mangascia behooren. De Engelsche regeering moet nu aan de Italianen het, eerst geweigerd, verlof hebben geschonken troepen bij Zeilah aan wal te zetten en deze dan te laten trekken over Engelsch gebied, opdat aldus Koning Menelek's leger door de Italianen kunne aangevallen worden in den rug. Wat de Engelschen aan de Delagoa-baai den Portugeezen geweldig kwalijk zouden genomen hebben, zouden zij dus hier zelven in practijk brengen Gelijk men wel vermoedde, heeft de Minister- president Crispi de weder-bijeenkomst van het parlement andermaal verdaagd. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belangstellenden, dat op 1 Mei bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro- ningen en Maastricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 1 Maart aanmelden bij den directeur der rijkskweekschool, die zij wenschen te bezoeken. kan den tijd en de plaats voor genoemd examen zal tijdig aan de adspiranten kennis worden ge geven. Dezer dagen werd medegedeeld dat zekere J. Grooters uit Gramsbergen in 1887 op de terugreis uit Indie overleden is, van welk overlijden door het ministerie geen bericht aan de nagelaten betrekkingen werd gezonden. Een dergelijk bericht ontving de Zw. Ct. In 1874 vertrok Ivlaas Jannes Prakken als opzichter 3e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken naar Indie. Na een tienjarig verblijf aldaar en na bevorderd te zijn tot opzichter 2e klasse, wrerd hem wegens ziekte een tweejarig verlof verleend. Hij overleed echter op de terugreis aan boord van het stoomschip Prinses Marie den 30 April 1884. Aan de wel- haar grootste genoegen met de kinderen in den tuin en in het park te spelen en hen tot luid jubelen, en lachen op te wekken. Carlotta was haar te stil, te verlegen, te ernstig. Er was iets in het meisje, dat zij niet begreep, dat haar pijn- lijk aandeed, en met de jaren werd dit gevoel sterker. En toen de tijd daar was, waarvan zij zich zooveel genot had voorgesteld, toen zij haar pleegkind op bals en in de wereld kon binnen- leiden, ondervond de gravin eene groote teleur- stelling. Het uitweudig voorkomen van Carlotta beant- woordde wel aan hetgeen dit vroeger had beloofd, de oogen hadden hun vochtigen glans en sprekende uitdrukking, de oogharen en wenkbrauwen hunne bekoorlijke ronding niet verloren, het eenigs- zins smalle kindergezicht was tot een zacht ovaal geworden, de fijne, gebogen neus stond misschien een streep te ver naar voren, maar deze eenigszins harde trek werd door den verrukkelijk zachten mond vergoedook de bruinachtig matte tint gaf tusschen de rozige Duitsche meisjesgezichten aan Carlotta's gelaat eene bijzondere aantrekkelijkheid. Maar toch maakte de lieve, slanke verschijning niet zooveel opgang, als de gravin verwacht had. Misschien kwam dit wel door den smartelijken trek om den mond en de uitdrukking der oogen, waarin altijd een bange, ernstige vraag scheen te bggen, een lichten zweem van zwaarmoedigheid, die het meisje omgaf en die zoo weinig paste in de voorname, genotzuchtige wereld. Hoewel Carlotta steeds eene groote, innige dankbaarheid voor hare beschermster aan den dag legde, gevoelde de gravin toch, dat zij eigen- 'ijk geen rechte, innerlijke sympathie voor elkan- willendheid van de directie der stoomvaartmaat- schappij, waartoe bovengenoemd schip behoorde, was het te danken dat de familie van zijn overlijden kennis kreeg. Van het ministerie heeft zij tot nog toe, na bijkans 12 jaar, niets gehoord. Dat het kennis van het overlijden droeg, blijkt uit het bijvoegel der Staatscourant van Donderdag 17 Mei 1887 n°. 117, waarin zijn nalatenschap voorkomt. In de openbare vergadering van den gemeente- raad te Zierikzee, op Maandag, de eerste in dit jaar, herinnerde de voorzitter o. a. aan een treurig besluit in het afgeloopen jaar door den raad geno men, n. 1. de opheffing van de commissie voor de zelkasoh daar die bron van inkomsten voor de gemeente is opgehouden. Daarentegen gaf hij een bemoedigend woord, daar hij uit goede bron kon mededeelen, dat de groote wensch van zeer velen waarschijnlijk zal worden vervnld, n. 1". de verbinding met den vasten wal. Wij mogen wel verklappen, zegt het Vad. aan het slot van een beschrijving van het feest van geueraal v. d. Ileijden, dat de commissie voor het huldeblijk nog wat geld over heeft en daar- voor den invaliden van Bronbeek nog een aange- namen dag wil bezorgen. Bravo De oude heertjes mogen wel wat hebben. Zij zijn best tevreden met voeding en ligging maarhet is zoo bitter koud op Bronbeek in den winterDe verwarming deugt er niet en sommigen verlaten het huis zelfs om die reden. We vonden een 76jang oud-soldaat, die zich niet meer bewegen kan, schier verkleumd in zijn kamertje zitten. Is dat de wijze, waarop ons land, de Staat, voor de brave kerels zorgt, die gevochten hebben tot zij er bij neervielen Wij vragen van regeering en volksvertegen- woordiging de betrekkelijk lage som, die noodig zou wezen om verbetering te brengen, wat warrnte voor de oude krijgers. Dat zou een mooi hem het liefste officieel huldeblijk zijn aan den zeventigjarigen kommandant De //Look-out man" van Fairplay zegt in het jongste nummer het volgende Sommige Hollandsche bootslieden doen aardige zaakjes door ter reede van Vlissingen ankers op te visschen en deze in het geheim ten verkoop naar Engeland te exporteeren. Deze vondsten moeten natuurlijk worden afgedragen aan den strandvonder, die den //visscherlieden" wel een der bezaten, dat zij tegenover elkander vreemd blevende vroolijke vrouw beschouwde het leven van de lachende, Carlotta dit van de ernstige zijde. Maar ofschoon zij het jonge meisje hare neiging tot zwaarmoedigheid, hare voorliefde voor ernstige dichters kon vergeven en zij zich troostte over haar weinig succes in de gezelschappen, maakte zich toch plotseling een bijna vijandig gevoel van haar meester, toen zij bemerkte dat een paar mannenoogen, die tot nu toe slechts haar hadden bewouderd, met bijzonder welgevallen en bijzondere belangstelling bleven rusten op de jeugdige trek ken van Carlotta. Aan de knappe, vroolijke gravin was altijd door veien het hof gemaakt. Maar zij was eene te verstandige en te practische vrouw om zich over te geven aan de gevaren van een hartstocht. Langzamerhand hadden de vereerders, die moeite gedaan hadden om hare gunst te verwerven, zich dan ook teruggetrokken, uitgezonderd majoor Rolfs, een Duitsch officier, die wegens eene onvoorzich- tige uitdrukking, waardoor iemand, die boven hem stond, zich beleedigd gevoelde, den dienst had moeten verlaten en zich nu met schilderen bezig- rield, en die de gravin misschien oprechter en warmer had vereerd dan een van al de anderen. Ook zijne attenties waren afgewezen, lachend, op vriendelijk schertsende wijze, maar zeer bepaald. Ook hij was een tijdlang ontevreden geweest, maar hij was teruggekomen om zich tevreden te stellen met de vriendschap, die hem was toegestaan. jangzamerhand was hij voor de gravin onmisbaar geworden. Hij had lust om te deelen in alles wat haar belangstelling opwekte, waarvoor haar echtgenoot steeds onverschillig was. Ilij moest NEIMSC mum I Uit blari verscliijul Jiaandas-, Woenslag- en Vrijdaeavond, uit'ezonderd up Feesidasen, hij «len nHsrever l». J. OK 8 A* UK ie I'l-r-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1