Ruhr-Kachelkolen P. Riemens Jz,, Puik Zaailijnzaad, IN LOSSING: P. Riemens Lid. van den Raad Het Speen BURGERLIJKE STAN L>" I landeisbericbten Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. AFL0SS[NG of CONVERSIE Conversie der 3^2 Nederlandsche Staatsscliuld in 3°/0. Vereeniging van Iandbouwers die suikerbieten verbouwen. Kiezers te Hoek. Landhouwers TE KOOP: Men schrijft uit Etten-Leur Branden komen hier steeds meer voor. Thans zijn weder twee branden te vermelden. Gisternaclxt halftwee sloegen de vlammeu uit de pottenbakkerij van den heer A. van Tetering te Leur en bijna op hetzelfde oogenblik stond de groote boerenschuur f van R. van den Broek, op de Baai in lichte laaie. De brandweer kon de pottenbakkerij gedeeltelijk behouden, docb de schuur met haar rijken inhoud werd geheel vernield. Dit is reeds de tiende brand in zeer kor- ten tijd. Yoor den waren verzamelaar beeft een post zegel eerst dan waarde, als het is afgestempeld. Een Parijzenaar heeft nu evenwel 72,000 betaald voor eene verzameling van uitsluitend ongebruikte zegels, bijeengebracht door een Italiaanschen graaf. Men vindt er een bij van Moldavie, welke 4000 waard is, fictief waard natunrlijk, twee van Reunion, waarvoor vermogende verzamelaars /2500 geven, en een van Toscane, welke geschat wordt op eene (philatelistische) waarde van 1500. Te Denver in den Noord-Amerikaanschen Uniestaat Colorado vond op Oudejaarsavond een bloedbad plaats, zooals tot heden in de zoo rijke revolverkroniek van dit land nog niet voorkwam. Denver is de hoofdstad van Colorado, den grooten mijnstaat en de bevolking is er zeer gemengd. De rijke lui zijn voor het grootste gedeelte goud- zoekers, die geluk hebben gehad, doch hun on- gemanierdheden, ruwheid, drankzucht en strijdlust niet afgelegd hebben. Op den bewusten avond had in de muziekhalle, een grootsch gebouw van twaalf verdiepingen, een reunie plaats, waarop de /elite" van Denver uitgenoodigd was. Geduren- de de ouverture veroorzaakten eenige lieden, die voetzoekers en ander hevig knallend vuurwerk onder hunne zitplaatsen lieten ontploffen, een hevig rumoer in de groote zaal, zoodat de muziek herhaaldelijk tot zwijgen werd gebracht. De directeur naderde de groep en verzocht beleefd stilte, waarop een der rustverstoorders hem een stomp in het gelaat toebracht, zoodat hij bloedend achterover tuimelde. Nu stond een der toeschouwers op, om den directeur voor verdere mishandeling in bescherming te nemen. Een der rustverstoorders trok daarop zijn revolver en vuurde op den directeur. De kogel drong in 's mans borst. De vijf overige patronen vuurde hij onder het publiek af, waardoor verscheidene personen ernstig gewond werden. Nu ontstond een vreeselijk vuurgevecht. De directeur had nog zooveel kracht, de revolver te voor- schijn te halen en zijn aanvaller neer te schieten dan stortte hij dood neer en zijn moordenaar viel levenloos op het slachtoffer. Ook van het tooneel knalden nu revolverschoten. De tooneelspelers, de balletdanseressen en de muzikanten schoten op het publiek, dat in twee partijen verdeeld was. Eenigen trokken partij voor de twistzoekers, anderen kozen de zijde van den directeur. Eenige onbe- zonuenen hadden het ongelukkige denkbeeld, het electrische licht af te sluiten en de geheele zaal was in een sombere duisternis gehuld. Men zag slechts het bliksemen der schoten. Van de gale- rijen werd naar beneden gevuurd, de vluchtenden worstelden aan de uitgangen met de revolver in de vuist om naar buiten te komen en vertrapten elkander in den vreeselijken strijd om lijfsbehoud, waar de ontketende driften de menschen gelijk- stelden met verscheurende monsters. Vrouwen snelden waanzinnig gillend op de corridors, die gelukkig nocli verlicht gebleven waren en wilden in haar vertwijfeling van de achtste verdieping op straat springen. Hier en daar hoorde men den doffen slag van een te plettervallend lichaam. Van de galerij sprongen menschen naar beneden in de zaal. Een slag, een bloedige slag woedde in het gebouw en in blinde woede werd onder de aanwezigen geschoten. Eindelijk snelden eenige lieden naar het wissel- bord en brachten de booglampen weder aan het branden. Toen het weer licht werd, schenen de lieden gedeeltelijk tot bezinning te komen, want het schieten hield op. Het tooneel, dat de zaal opleverde, was vreeselijk. Stoelen en tafels waren gebroken, de tafelkleeden waren met bloed bevlekt, de glazen en flesschen vormden hoopen glasscherven en op den grond lagen talrijke dooden en zeer veel gewonden, welke laatsten met hun gekerm den afgrijselijken indruk van het bloedtooneel nog vreesehjker maakten. Meer dan 20 personen waren dood, het aantal gewonden is meer dan 100, voor zoover men onmiddemjk na de verwarring kon nagaan, doch het juiste aantal is nog niet vastge- steld. Onder de dooden bevindt zich ook de danseres Gity Lyle, de beroemde schoonheid van het goudland, die te Denver en Leadville paleizen bezit. Zij werd met drie kogels in het lichaam gevonden en haar hand omklemde nog de revolver. Men gelooft, dat in de duisternis een afgewezen mmnaar van de gelegenheid tot wraakneming ge- ruik heeft gemaakt. Van de personen, die het vreesehjke bloedblad veroorzaakt hebben, zijn er rie dood en twee zeer ernstig gewond. De astelem der muziekhalle lijdt een schade van y>o00, daar men geen cent vertering heeft betaald. pes nachts trachtle hij zich van kant te ma-en. Iwee vrouwen zijn van schrik krank- zmmg geworden en moesten in het hospitaal voorzien worden van een dwangbuis. De New-1 orksche bladen geven reusachtige e egrammen over de nadere bijzonderheden dezer mgelooflijke slachting. Een nauwgezet of humoristisch aangelegd misdadiger, Schanze genaamd, die uit het paleis van justitie te Berliju, waar hij terceht moest staan, wist te ontsnappen, liet in den avond van dien dag zijn gevangenpak door een klein meisje bij de politie brengen, met de boodschap //compliment van mijnheer Schanze, en hier zijn de kleeren terug, die hij nu niet meer noodig heeft." Een verschrikkelijke ramp, die aan honderden personen het leven heeft gekost, is tusschen 2 en 5 Januari in het noorden van Perzie gebeurd. De streek Kalkhal, in de provincie Aderbeidjan, is door twee aardbevingen geteisterd. De eerste beving heeft het groote dorp Ganjabad geheel, en verschillende andere dolpen gedeeltelijk verwoest. Hier moeten driehonderd personen zijn omgekomen. De tweede veel sterkere schok werd in den morgen van den 5den duizenden mijlen in den omtrek gevoeld en heeft een groot aantal dorpen in puin doen vallen. De kleine stad Goi met duizend huizen ligt geheel in puin. Hier alleen zijn 800 menschen omgekomen. Tot de slachtoffers behooren ook tal van runderen en schapen. Een wonderbaarlijke photographische ont- dekking moet door een Duitsch professor, den hoogleeraar Rontgen, te Wurzburg zijn gedaan. Prof. R. photographeert met een bijzonder licht, verkregen met behulp van Crooke's luchtledige buizen, waardoor een electrische stroom wordt geleid, op een gewone photographische plaat. De on- zichtbare stralen van dat licht hebben dan de eigenschap, dat zij door hout en verscheidene andere organische stoffen heendringen, alsof die doorzichtig waren, terwijl metalen en beenderen ondoordringbaar zijn voor die stralen. Zoo worden b. v. de stralen, welke door het hout van een kast zijn gegaan, geabsorbeerd, en metalen voorwerpen, welke in die kast stonden, worden alleen zichtbaar op de plaat. Van een hand, welke zoo gephotographeerd werd, waren op de plaat alleen de beenderen en de ringen zichtbaar. En de gezondste, vroolijkste mensch wordt op die plaat weergegeven als geraamte een toekomst- portret De ontdekking zal, als zij nader bevestigd wordt, van groot belang voor de wetenschap zijn. Men zal b. v. door dit photographeeren van //de dingen die men niet ziet" met juistheid de plaats kunnnen ifepalen, waar een kogel in het lichaam van een gewonde is blijven steken, en bij vele operation cunnen die beender-photographieen gewichtige diensten bewijzen. Een diligence door wolven aangevallen. Een ongelooflijk feit, dat tot heden slechts het monopolie der Russische steppen was, heeft zich dezer dagen voorgedaan op den weg van Lozoya tusschen Madrid en Buitrage in Spanje. In het lolst van den nacht werd eene diligence door een troep hongerige wolven aangevallen. De verschrikte oaarden sloegen op hoi en sleepten in dolle vaart de diligence mede, die weldra kantelde en omsloeg. De reizigers werden alien min of meer door de glasscherven der ruiten gewond, terwijl de postilion van den bok geslingerd en voor dood opgenomen werd. Gelukkig schenen de Spaansche wolven nog niet zoo volleerd in hun bloedig vak te zijn als hun Russische collega's, althans zij staakten de vervolgiug. Zonder dat zou er waarschijnlijk van de reizigers niet veel terechtgekomen zijn. De grootste hoeve der wereld is zeker die, welke gelegen is in den Amerikaanschen Staat Louisiana en toebehoort aan een syndicaat van Iransche kolonisten. De lengte dezer boerderij is 160 kilometers, de breedte 40. Er bevinden zich circa 40,000 stuks dieren, even zooveel runderen als paarden. Men teelt op deze hoeve suikerriet, graan, rijst, katoen e. a. De exploitatie- gebouwen vindt men op afstanden van 6 kilometers. A1 de arbeid geschiedt er met behulp van stoom. Zoo is men in het bezit van een machine, waar- mede men per dag 12 H.A. land kan ploegen. De spoorweg der Sud-Pacific loopt over een lengte van 58 kilometers van het landgoed, terwijl eene lengte van 483 kilometers kanalen en bevaarbare wegen, waarop 3 stoombooten, in het inwendige verkeer voorzien. Rotterdam, 13 Januari 1896. Graanmarkt. De aanvoer was nog onbe- duidend, door afwezigheid van vele beurtschippers, een gewoon verschijnsel in deze wintermaand. Prijzen zijn ongeveer als verleden week, doch Meel 25 cent hooger. Men noteert Tarwe naar kwaliteit van 5,50 a /6,70; Rogge 4,a 4,40 Wintergerst 3,40 a 4,50 Zomergerst 3,40 a 3,80 Chevalier 4,25 a 5,20 Ilaver 2,a 3,per hectoliter. Paardeboonen /4,75 a 5,10 Bruineboonen 10,a 10,75; Witte boonen 11,50 a 12,75; Blauwe erwten kooksoorten 6,25 a 8,25 niet kokende /4,75 a 5,20; Kanariezaad 6,a 7,60 per hectoliter. Buiten 1. Gran en. Tarwe per 2400 kilo hooger Mei 155. Rogge per 2100 kilo onver- anderd Mei 103 a 104. Meel, in vaste stemming. Prima inlandsch 10,a 10,25; prima Amerik. 10,50 a 11,extra puik Hongaarsch/14,a/14,50; idem 1" soort 11,75 a 13,—eerste soort inlandsch 9,per 100 kilo. Runderprijzen 56, 66, 68, kalveren 85, 95, schapen 50 a 55, varkens 34 a 37 cent per kilo. Melkkoeien /190 a/ 280 kalfkoeien 180 a 300 stieren 75 a /190; graskalveren 30 a 65 vaarzen120 biggen 6 a/18 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche en Spuische jammen van /1,70 a 2,50 per mud. Boterprijzen in vaten 48, 52, 56 en stukken 60 a 70 cent per half kilo. Zoetemelksche k a a s 23 a 25,50 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 5,50, buitenl. /3,15 per 100. Amerik. Petroleum 9,— per 100 kilo in vaten en 7^ cent per liter. ZEET1J DINGEN, Van 10 tot en met 12 Januari. s I YLAG. a Van 10 tot en met 12 Januari werden iangs de Oostsluizen alhier 6 binnenvaartuigen op en 14 ifgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 6 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 14 Jan. 1.24 1.46 Woensdag 15 2.7 2.26 Donderdag 16 2.46 3.4 Vrijdag 17 3.22 3.39 Zaterdag 18 3.56 4.12 Zondag 19 4.28 4.45 Maandag 20 5.— 5.17 *-;<.* Heden overfeed na een langdurig lijden onze geliefde echtgenoot en vader L. J. VAN LEEUWAARDEN, in den ouderdom van 66 jaar. Wed. L. J. VAN LEEUWAARDEN en Kinderen. Ter Neuzen, 13 Jan. 1896. Ondergeteekende betuigt zijn harte- lijkeu dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van zijn 50sten jaardag ondervonden. A. VAN ACKER. Hoek, 13 Jan. 1896. schip Genie, met een lading grove voor rekening van J. A. STELLINGSMA, Oost- sluis, Ter Neuzen. 3]/2 pet. Nede -L Werkel. S/iuld. Houders van Certificaten en Obligation 31/2 pet. Nederl. Werkel. Schuld, worden uitgenoodigd voor 16 dezer ten mijnen kantore te willen Verklaren of zij ajlossing of verwisseling hunner stukken verlangen. Ter Neuzen, 11 Januari 1896. STURM. Ondergeteekende geeft inlichtingen en belast zich met alle verrichtingen welke tot bovenge- noemde Conversie betrekking hebben. Houders van 3l/2 °/Q schuldbekentenissen, die niet tot de Conversie wenschen toe te treden kunnen hunne stukken inleveren v <5<5r* of uiterlijk Op Vrijdag 17 dezer ten mijnen kantore; houders van 3ljs °/0 inschrijvingen Grootboek moeten eveneens v<S<5e* dien datum aangifte doen dat zij aflossing verlangen. Zij, welke zulks niet doen, worden geacht stil- zwijgend met de conversie genoegen te nemen. Hulst, 6 Januari 1896. L* VAN WAESBERGHE-JANSSENS. Afdeeling TER NEUZEN. ALGEMEENE VERGADERINGop Woensdag 15 Januari 1896, nam. 1£ ure, in het,/ Hotel Donze" te Ter Neuzen. Zij die lid wenschen te worden, kunnen zich daartoe bij een der bestuursleden aanmelden. Namens het Bestuur. A. WOLEERT, Voorzitter. A. VISSER, Secretaris. Stemt met ons op 14 Januari a. s., den heer (Oud lid.) VELE KIEZERS. HOEK. Bij de aanstaande verkiezing voor een lid van den Raad, zullen we onze stem uitbrengen op oud-lid, en wel omdat op zijn zedelijk gedrag niets is aan te merken, omdat hij is strikt eerlijk, zich met geen knoeierijen ophoudt, in alles open en rond voor den dag komt en reeds vroeger, zonder aanzien des persoons, steeds in alles in het belang der ge- meente is werkzaam geweest en dat ook zal blijven doen. VELE KIEZERS. Met deze maak ik u bekend, dat de hengst genaamd FRANCO, vroeger van den WEd. heer J. Vogelvangeh, thans eigendom van IZAAK ANTHONISSE te Hontenisse, door hem voor de publieke dienst gesteld is en op verlangen bij belanghebbenden zal roudgeleid worden. Het dekgeld is vastgesteld op een gulden en vier gulden als de merrie drachtig is. Verdere inlichtingen te bekomen bij IZAAK ANTHONISSE, te Rustwat bij Hulst. J eerste en tweede revelaar, uit den Nieuwe Neuzenpolder, aan concurreerende prijzen, te bevragen bij Ter Neuzen. KRIJN DEES Gz. een der pijnlijkste en droevigste kwalen, wordt verzacht, na den tweeden dag en volkomen genezen op min dan veertien dagen zonder kwade gevolgen, door de Speenolie van H. VAN AKEN, apotheker te Selzaete. Depot te Ter Neuzen bij den heer J. J. KENSE, Markt. Prijs per flesch 0,50. Ter Weuzen. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Jan. Maarten de Putter, oud 19 j., jm. en Adriana Scheele, oud 19 j.,jd. David van Koeveringen, oud 40 j., gescheiden van echt' en Cijta Jonkman, oud 3/ j., wed. Geboorten. 7 Jan. Adriaan, z. van Neeltje van der Klooster. Cornelia, d. van Klizabeth Herrebout. 9 Jan. Pieter Willem, z. van Pieter Willem Riemens en van Neeltje Stoffijn. Janneke, d. van Jacob Roose en van Sara Elizabeth van Hoeve. 11 Jan. Jacoba, d. van Abraham Yerpoorte en van Sara van Drongelen. Jacobus, z. van Johannes Bierle en van Sara Jozina Leunis. Lucia, d. van Nicolaas Bakker en van Janna Johanna Paas. Willem, z. van Michiel de Kraker en van Elizabeth van de Yoorde. Overlijden. 9 Jan. Elisabeth Jolijt, oud 49 j, echtm van Adriaan de Zeeuw. NAAM. Mh Van en naar. Lading. U 10 11 12 12 Voor Ter Sienzen s Eng. s.s. River Derwent Eng. barge Bvculla Eng. s.s. idem idem idem Eng. s.s. Fra. s.s. Eng. s.s. idem Rus. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Rus. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Deens. s.: Eng. s s. Eng. s.s 2272 Londen 242 Vlissingen River Lagan 2272 Londen Hailing 2199 idem Anglia 2+69 Leith Ptarmigan 3+92 Liverpool Van Ter Semsen i Ann Webster 2241 Londen Ville de Nantes 2350 Rochefort Voor Ural s Ousel Dynamo Vera Spindrift Oliva Leona Ouse Sea Belle Van Olga Ousel Abbotsford Sea Gull Plato Dyaamo Kronberg Leona 2309 Rotterdam 1364 Hull 4090 Riga 2003 Londen 3305 Dantzig 1698 Goole 1929 idem 2152 Londen (»en( i +673 Riga 2309 Liverpool 2979 Leith 2100 Londen 22+1 idem 1364 Hull 4353 Sunderland 1698 Goole Van Selzaete t Alchymist 1079 Christiania stukg. ledig stukg. idem idem idem stukg. phosph. stukg. idem vlas stukg. hout stukg. idem idem ledig stukg. idem idem idem idem ledig stukg. ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3