Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Welk een mannelijke wilskracht en kinderlijke eerbied voor den vader En nog weer //Epi, ik heb geen cent schnld, alleen bij den kleermaker en daar is geld genoeg voor, schrijf dat Papa hoor I" O, die nobele jongen Hij blijft de grootste roem en eer van zijn vader Men schrijft uit Rozendaal De agenten der suikerfabrieken hebben langs telegraphischen weg bericht ontvangen, dat de suikerbieten dit jaar tegen 10 per 1000 Kg. kunnen worden gecontracteerd met 70 voorschot per H.A. Mocht er evenwel verandering van accijns komen, dan zal de prijs f 9 bedragen. Aan sommige fabrieken brengen beetwortelen, geleverd van 2126 Sept. 75 ct. per 1000 Kg. meer op, van 28 Sept. tot 3 Oct. 50 ct. en van 5 tot 10 Oct. 25 ct. Het is dus te hopen, dat de kamers het belang van den reeds zoo gedrukten landbouw zullen behartigen en den suikeraccijns niet verhoogen, anders zal menig bietenteler genoodzaakt worden dit belangrijk produkt vaarwel te zeggen, hetgeen een ramp zou wezen voor duizenden werklieden, die daar- door in den winter broodeloosgemaakt zouden worden De heer Dr. A. J. Swaving, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, maakt bekend, dat de meststof, door vertegenwoordigers of agenten van een huis te Parijs algemeen te koop aangeboden, niets anders is dan een samen- knoeisel van afvalstoffen van geringe waarde. Als het waar is, dat de meststof inderdaad de beloofde bestanddeelen bevat, dan heeft ze nog pas een waarde van f 3 per 100 kilo. En de agenten zijn zoo beleefd, cr maar f 10 voor te vragen In een Transvaal-vergadering van notabelen te Rotterdam is besloten aldaar een afdeeling op te richten van de Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging te Amsterdam. Aan President Kriiger werd warme hulde ge- bracht voor zijn rechtschapen behandeling der overwonnenen en kalm beleid van zaken. Uit een onderhoud, dat een verslaggever van het Handelsblad had met een Hollandschen ,/uit- lander", den ingenieur H. van den Broeke, die de vorige maand uit den Transvaal in ons land te- rugkeerde Heeft de Transvaal een staand leger Neen, in den laatsten tijd is er enkel een klein staand legertje, sterk ongeveer 300 man, uitslui- tend artillerie. De officieren zijn zoons van aan- zienlijke Hollandsche families in den Transvaal, die te Breda een aantal lessen volgden. Overigens zijn de Boeren in tijden van gevaar steeds gereedzij hebben altijd in hun kamer buks en patronen klaar hangenzijn gewoon aan een leven vol ontbering, doordat zij dit op de jacht dikwerf leiden en zijn uitmuntende schutters. De Boer verliest zelfs in het grootste gevaar zijn kalmte niet. Hij is dapper, doch die dapperheid zal nooit overslaan tot roekeloosheid. Evenals op de jacht weet de Boer in den oorlog altijd de beste posities in te nemenzij hebben kolossale terreinkennisgeven zich niet aan het vuur van den vijand blootschieten steeds in knielende houding, bekruipen den vijand als't ware. Van- daar dat zij in den regel in den strijd zoo weinig dooden of gewonden hebben. Op de vraag, of Transvaal voor Hollanders nog een veld voor arbeid oplevert, luidde het antwoord werklieden, die een ainbacht goed verstaan, kunnen zeker zijn, er flink hun brood te verdienen, en ook tuiniers en groentenkweekers moeten er heen gaan, maar geen boeren die hebben er geen kans. De ambachtsman, die de reispenningen heeft, welke ongeveer 360 bedragen, en een 200 a 250 in den zak, om het desnoods de eerste twee maanden vol te houden, als hij geen werk vindt voor dien tijd, kan er veel verdienen. Verstandig is het, vrouw en kinderen niet dadelijk mede te nemen. En voor de andere standen onzer maatschappij vroeg de verslaggever. Ik zou jongen doctoren zeer aanraden. naar Transvaal te gaan, antwoordde de heer v. d. B. 1 e Pretoria o. a. is geen enkele Hollandsche arts volgens de nieuwe wet, en ik verzeker u, dat er behoefte aan doctoren in het land is. En onderwijzers Ook onderwijzers kunnen er zeker zijn van een flink bestaan, te meer omdat de tegenwoordige superintendant van onderwijs, de heer Mansfeldt, bezig is, het getal scholen belangrijk uit te breiden. een groote schuld te verbergen, een toevlucht had gevonden in de onmetelijke rotswoestijn, omhulden de geheimzinnige sluiers, die de toppen van het hoog gebergte bedekken. Ook op de daad zelve viel geen enkele licht- straal, niettegenstaande men naar alle kanten be- richten zond en inlichtingen trachtte te verkrijgen. De reis van het echtpaar had men tamelijk nauw- keurig kunnen nagaan, alsmede in welke logementen het vertoefd had. Maar niemand kon zich de eene of andere omstandigheid, het een of andere woord herinneren, dat over het later gebeurde eenig licht kon verspreiden, of zelfs een vermoeden kon opwekken. Het waren stille, ernstige lieden ge- weest, die met niemand omgingen. Dit was de beschrijving, die overal herhaald werd, en die ook bij een in de woonplaats ingesteld onderzoek werd bevestigd. Volgens een bericht van de politie in Triest hadden de vermoorden zeer stil en terug- getrokken geleefdbloedverwanten waren niet ge vonden. Ook scheen zij met geen enkele familie in de stad bevriendzelfs niet bekend te zijn geweest. De vrouw had jaren geleden zangonder- ncht gegeven, doch sedert liaar huwelijk alien omgang met vroegere kennissen afgebroken. Be lial ve werklieden en leveranciers had niemand de buiten de stad gelegen villa, waarin het echtpaar woonde, betreden. De dienstboden, die voor het vertrek ontslagen waren, hadden, ofschoon onder eede gehoord, ook niets over het huwelijksleven van hun vroegeren meester en meesteres kunnen zeggen, dan dat de eerste stil en gestreng en de laatste een ware engel was geweest. De rechter begreep, dat niet alleen zijne eigene ambtelijke waardigheid, maar ook het ontzag voor het gerecht verminderd zou worden, wanneer het TER NEUZEN, 13 Januari 18%. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de navolgende punten in behandeling Benoemen onderwijzer aan school C; verzoek van G. v. d. Peijl betreffend handspoorverzoeken om gemeentegronden voor stoepen j af- en over- schrijving in gemeente-begrooting 1895 reclame in zake hoofdelijken omslag; bekeien Molen- en Koedijken ingekomen stukken. Heden werd alhier door Burg, en "Weill, bij enkele inschrijving, in 7 perceelen aanbesteed het onderhouden van- en doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen in de kom der gemeente en te Sluiskil, gedurende 1896. Hiervoor werd ingeschreven als volgt le perceel (metselwerk)D.de Smidt voor/1230, W. P. Nieuwelink voor 945 en Johs van der Velden voor f 759. 2e perceel (timmer-, teer- en smidswerk)D. Herrebout voor 1090, C. L. de Smidt voor 973,50, A. J. de Kort voor f 840 en P. A. Mielen voor f 820. 8e perceel (zink-, loodgieters- en blikslagerswerk) A. D'haeze voor /414 en P. A. Mielen voor /323. 4e perceel (verf- en glaswerk)J. C. de Pauw voor 345, J. J. de Nering voor 275 en A. Geilliet voor 260. Voor Sluiskil 5e perceel (metselwerk)A. Kooman voor f 69. 6e perceel (timmer-, verf- en glaswerk)J. Vermeulen voor f 94,50. 7e perceel (smids- en loodgieterswerk) A. Brakman voor 59,85. Aan de minste en de eenige inschrijvers gegund. Naar we vernemen is concessie gevraagd voor het plaatsen van vier weegbruggen, langs het kanaal tusschen Ter Neuzen en Sas van Gent, op verschillende plaatsen waar jaarlijks eene be- langrijke hoeveelheid suikerbieten ter verzending worden gelost. De Engelsche stoomboot ,/York", sedert 7 December 11. op het strand zittende aan den Nieuw Othenepolder, beoosten deze haven, is gisteren voormiddag met behulp van drie sleepbooten te water gebracht en alhier in de Westerhaven gekomen, om kolenvoorraad en andere benoodigd- heden in te nemen, teneinde de reis naar Cardiff te vervolgen, alzoo het schip niets heeft geleden, zoo ook niet de inachinerie. Door het graven en baggeren van een kanaal of geul door de slikken en aangrenzend strand is men dan toch geslaagd, dit kolossaal stoomschip, met groote kosten en moeite, van het drooge weder in zijn element te brengen. Hengstdijk. De loop der bevolking dezer gemeente over 1835 is als voir.,: Geboren 6 m. en 17 vr., totaal 23. Overleden 8 m. en 10 vr., totaal 18. Er vestigden zich in de gemeente 29 m. en 24 vr., totaal 53, terwijl naar elders vertrokken 30 m. en 26 vr., totaal 56. Er werden 8 huwelijken gesloten, alien tusschen jongmans en jongedochters. Bevolking op 31 Dec. 1894 291 323 614 n 31 Dec. 1895 288 328 616 alzoo vermeerderd met 2 personen. St. Jansteen. De loop der bevolking dezer gemeente over 1895 is als volgt: Geboren 52 m. en 38- vr., totaal 90. Overleden 35 m. en 26 vr., totaal 61. Levenloos aangegeven kinderen 8 m. en 1 vr. totaal 9. Er vestigden zich in de gemeente 65 m. en 51 vr., totaal 116 terwijl naar elders vertrokken 47 m. en 48 vr., totaal 95. Er werden 34 huwelijken gesloten, dit getal is sedert de invoering van de registers voor den burgerlijken stand, in deze gemeente op verre na nog niet bereikt. Bevolking op 31 Dec. 1894 1254 1183 2437 H 31 Dec. 1895 1289 1198 2487 alzoo vermeerderd met 35 m. en 15 vr., totaal 50 personen. IJiervliet, 12 Jan. De rederijkerskamer Jacob van Lennep zal eerstdaags haar 25jarig jubile op bescheiden wijze en in engen kring herdenken. Vriend Frits, Janus Tulp, S of Z, dokter Klaus en inzonderheid Eijne beschuiten op oudejaars- zondag, getuigen van goede krachten en schonken oris aangename uitspanningen, die doordeingezetenen blijkens het drukke bezoek wel op prijs gesteld worden. Het bestuur der kamer bestaat thans uit de heeren P. Verhage, P. Maarleveld, M. de Hullu en 8. J. Vleugelsdeze laatste in plaats van J. Moggre, die bedankt had. "Van een aanranding op een hoogbejaarde schaperin bij het Schorersgraf gepaard met diefstal op den vorigen Zondag, is letterlijk niets nog aan het licht gekomen. De 85jarige vrouw is zoo goed als hersteld, en de gansche zaak, misschien wel wat overdreven, blijft raadselachtig. Amsterdam. Bij de heden alhier gehouden trekking der loten Amsterdamsche Wereldtentoon- stelling is de eerste prijs, de gouden zuil of 100,000, gevallen op nummer 905,336. niet gelukte het geheim der misdaad, die den ge- heelen omtrek in spanning hield, te ontsluieren. Maar hoe wanhopig hij ook door zijne dunne, grijze haren streek, wanneer hij boven de akten zat te peinzen, er wilde niet het minste licht voor hem dagen. Een andere vraag verschafte hem ook veel hoofdbreken. Er moest een voogd benoemd worden over het ouderlooze meisje en dit naar haar geboorteplaats gebracht worden, om aldaar, wijl zij geen bloedverwanten bezat, in een opvoedings- gestieht. te worden opgenotnen. Wel moest de rechter de houtvestersvrouw gelijk geven, die zulk een handeling met het zenuwachtig, nog steeds angstige kind, een groote wreedheid noemde, maar hij moest toch ieder oogenblik een dergelijk bevel van hoogerhand verwachtenzelfs was hij beducht, dat zijn aarzelen in deze zaak, waarvoor de wet geen inaatregelen voorschreef, ten zijnen nadeele zou worden uitgelegd. Onverwacht kwam echter in dit opzicht voor den radeloozen man hulp opdagen. Een extra postrijtuig kwam het dorp binnenrijden en hield voor de houtvesters- woning stil. Het voorname bezoek gold de kleine Carlotta. De gemalin van den Oostenrijkschen gezant aan een van de grootere Duitsche hoven had gehoord van het ongeluk, dat hare jonge landgenoote had getroffen, en was van hare villa in Berchtesgaden naar 't kleine dal in 't gebergte gekomen, om naar de bijzonderheden van de treurige gebeurtenis onderzoek te doen en de ongelukkige kleine te zien. \oor een kind, dat van de onzelfzuchtige liefde der moeder is benofd, is een aantrekkelijk gelaat een bijzonder groot geschenk van de natuur. Ware Carlotta een alledaagsch, weinig bekoorlijk Naar men mededeelt, is door de firma Ant. Jurgens, te Osch, de boete van 10,000 aan de gemeente Schiedam betaald voor het niet voldoen aan een der voorwaarden, waarop door genoemde firma grond van de gemeente gekocht is. Hiermede zijn de voorspiegelingen, dat de mar- garine-industrie zich naar die gemeente zou ver- plaatsen, ijdel gebleken. Naar aanleiding van het bericht betreffende de ontdekking van een valsch bankbiljet van Krause, doet men aan een der bladen opmerken, dat men zich betrekkelijk geinakkelijk voor zulk een onaangename bezitting kan vrijwaren, aangezien alle biljetten van Krause het nummer 5996 droegen. Een 17jarig jongeling huisgenoot van den heer J. Klaassen te Lheebroek, gem. Dwingeloo, nam een naar hij meende ongeladen geweer ter hand en hield het gericht op een driejarig meisje van dien heer. Het schot ging af en trof het kind met voile lading in het voorhoofd, zoodat het dadelijk stierf. De jongeling is gearresteerd. schepseltje geweest, de gemalin van den gezant zou zeker wel hartelijk medelijden met haar gehad hebben, doch hare deelneming waarschijnlijk slechts door eenige vriendelijke troostwoorden, misschien door een geschenk hebben te kennen gegeven. Maar de wonderbare oogen van het kind, groote schitterende sterren, met buitengewoon lange oog- haren en fraai gebogen wenkbrauwen, wekten bij de dame, die een fijn gevoel voor schoonheid bezat, groote belangstelling voor het meisje. Zij reed dadelijk naar den rechter en verklaarde het ouder looze kind tot zich te will en nemen. Wat de voogdijschap betrof, in de eerstvolgende dagen zou hij een schrijven van het gezantschap ont- vangen, waarbij de noodzakelijke wettelijke voor- schriften geregeld waren. Een paar uren later zat Carlotta, schuw en stil, met een treurig gezichtje, in het rijtuig naast de elegante, schoone dame, die haar grootste vrien- delijkheid en haar zachtst Italiaansch aanwendde om op de droevige kinderlippen een lachje te voorschijn te roepen. Eerst toen het dal zich verbreedde en de lichte horizont, die eerst van alle kanten door de bergen was verborgen, zicht- baar werd, haalde de kleine met groote verlichting diep adem en riep „0, daar is de hemel weer De hooge bergnatuur had op haar kinderlijk gemoed een indruk van ontzetting en diep afgrijzen achtergelaten. (Wordt vervolgd.) Voor ruim 48 millioen gulden aan eieren werden in 1895 in Fngeland ingevoerd. De invoer van margarine daalde in 1893—95 van bijna 44 tot ruim SO1/, millioen, waarvan resp. voor 41 en bijna 28% millioen uit JNederland en het overige uit Erankrijk kwam. Daarentegen nam de invoer van boter toe van 153 tot 171 millioen, waarvan bijna de helft uit Denemarken kwam en slechts voor resp. 9 en ruim 11 millioen uit ons land. De ingevoerde kaas vertegenwoordigde in '95 eene waarde van 56 millioen gulden, waarvan slechts voor 8% millioen Hollandsche; deze invoer daalde in totaal sedert 1893 met 6 millioen, en alleen die van Australische kaas nam toe. Te Dinxperlo was Woensdagmiddag een reiziger uit Duitschland bij den kleermaker J. te K. bezig zijne stalen uit te pakken. Bij Te K. woont de ambtenaar der belastingen Bund. Terwijl de reiziger aan het uitpakken was, kwam de ambtenaar naar voren en vroeg den reiziger, of hij ook zijn bewijs voor betaalde bedrijfsbelasting kon overleggen Daarvan had de man nog nooit gehoord. De ambtenaar nam den reiziger naar het grenskantoor mede, waar hij 40,50 moest betalen voor boete en biljet, alvorens hij zijne zaken in Nederland verder kon voortzetten. Men schrijft uit Ingen, (Neder-Betuwe.) Op't midden van den dag gingen 2 parfijen stroopers te samen 6 man met 6 geweren op de jacht en schoten een langoor. Over de verdeeling van dezen langoor ontstond alhier een verwoed gevecht, waarbij ge weren en messen werden gebruikt. De gelukkige die het eerst den haas had aangeschoten, bekwam vreeselijke verwondingen aan het hoofd en een paar messteken in de rug. En de haas de oorzaak van dat alles Te midden van 't rumoer is hij ver- dwenen en tot heden heeft niemand iets van Colijn gehoord. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Een koopman in pluimgedierte heeft aldus leest men in het Leidsche Dagblad eenige boeren bij De Kaag op-zeer sluwe wijze beetgenomen. Aan den een verkocht hij Italiaansche kippen met gele pooten en gelen snavel. Later ging de verf er af, en de boer had oude boerekippen Aan een ander had hij eenige jonge kippen ver kocht, die tegen den leg aan waren. Kort daarna verbleekten de roode kammetjes en het waren minstens 3jarige kippen Aan een derde zou hij kuikens leveren. Hij kocht al de oude kippen van den boer en betaalde. Na enkele dagen kwam hij met de kuikens, die door den boer gekocht en betaald werden. Het viel den daggelder op, dat de beesten terstond geheel thuis op het erf waren en de plaatsjes wisten, waar wat te bikken viel. Dit vertelde hij, onder koffiedrinken, aan den boer. Deze ging met de vrouw naar die sliinme diertjes kijken. En nu gingen de oogen open de kippen waren dezelfde, die hij een paar dagen te voren verkocht had wegens ouderdom, doch door het opknappen van de kammen, pooten en vederen als verjongd waren wedergekeerd Dezer dagen namen wij het zonderlinge be richt over, waarin sprake was van den verkooo van een paar kinderen door het Leger des HeiR. Zooals was te denken was het bericht eene mys- tificatie. Men schrijft dienaangaande uit Velp Vrijdagavond had de voorgenomen bijeenkomst van het Leger des Heils plaats. Vele nieuwsgierigen, de meesten uit Velp en enkelen uit Arnhem, waren toegestroomd om de verkooping van een paar lieve kinderen te zien (zooals op de biljetten was aangekondigd). Van de verkooping was natuur- lijk geen sprakewel werd enkele personen gevraagd indien bij u een kind werd uitbesteed, hoe zoudt gij dat kind opvoeden en wat zoudt gij het laten leeren enz. De aanwezigen werden op ruim 300 personen geschat. Onze burgemeester had goede voorzorgsmaat- regelen genomen voor het geval er herrie'kwam, want er bevonden zich een aantal ordebewaarders ter plaatse. Alles is in de beste orde afgeloopen. Wel werd een paar maal een optocht gehouden, waarbij het lied van den achturigen werkdag werd gezongen, maar verder had alles een gewoon, kalm verloop. Omtrent het nieuwe stadje aan de Hembrug, dat gebouwd wordt voor het personeel der daar op te richten Rijkspatroonfabriek enz., deelt men aan 't//Centrum" mede, dat allereerst 70 a 80 woniugen worden gebouwd, maar voorts reeds een voorloopig grondplan is opgemaakt voor een stadje van 350 huizen. Aan den weg naar de Hembrug komt een rij woniugen voor de meestgegoeden der werklieden; de verdere straten zijn niet loodrecht daarop getrokken, maar in schoone afwisseling van lijnenaan de eindpunten, scherpe hoeken, zijn parkjes ontworpen. Ook is er grond vrijgehouden voor een plein, scholen, kerken en vergaderhuis. Onder de 350 perceelen komen ook winkelhuizen voor. Het voorloopige plan voor het stadje is zoo gedacht, dat na 4 a 5 jaren op het uitgestrekte terrein nog zeer gemakkelijk een geschikte uit- breiding kan plaats hebben. De winkelnering zal geheel eooperatief worden ingericht. Niemand zal zich als particulier win- kelier kunnen vestigen in het arbeidersstadje met een bestuur. In het begin zal dit moeilijk zijn, maar het zal worden beproefd. T> ,1 mann. vr. totaal mann. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2