Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeawsch-Vlaanderen 200 M3. Praissischs Grind, No. 3252. Zaterdag 11 Januari 1896. 36e Jaargana;. aanbesteden: CARLOTTA. Binnenland ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abGuueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bit lilad verscliijnl Tlitamlai;-. Woensidas- en Vrijilagavoml, iiitgezomlerd op Feeslilagen, bij den uitgever I". J. VAS OK 8AKHE te Ter Kenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen Dinsdag, 21 dezer, des voormiddags 10y2 uren, in het raad- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving het leveren voor 1 Juni a. s. van waarvan 160 M3. groot van 1 tot 6 c. M. en 40 M3. van 1 tot 3 c. M. De voorwaarden liggen in dat raadhuis ter inzage. Verdere inlichtingen te bekomen bij den ge- meente-bouwm eester. Ter Neuzen, 7 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Politiek Overzicht De Boeren in den Transvaal mogen heel wat van ons verschillen in zeden en gebruiken, in kennis en beschaving den praktischen geest van hun vaderen, den helderen kijk op de dingeu, hebben zij niet verspeeld in den loop der jaren Door het Hooggerechtshof te Pretoria veroordeeld om gefusileerd te worden, is Jameson, na de be- raadslaging tusschen Paul Kriiger en den gouver- neur der Kaapkolonie sir Hercules Robinson, eenvoudig ter beschikking van dezen laatste gesteld, terwijl hem, zoowel als Cecil Rhode het verblijf in Z.-Afrika zal worden ontzegd op verlangen van de Transvaalsche regeering. Doch die gunstige beschikking moet naar behooren beloond worden z/voor wat lioort wat" is de leus der Transvalers en men stelt de geeischte schadeloosstelling, te betalen, natuurlijk door de Chartered Company op 500,000 pond sterling, zegge zes millioen gulden. Dat heeft ,/Oom Paul" weer eens heel handig klaar gespeeld te Louden werd hij eergisteren in den laten avond, onmiddellijk na de ontvangst van het telegram, meldende deze beschikking, een wijs staatsman geprezen een beslist moreel succes dus, onvermijdelijk na de onzekerheid omtrent Jameson's lot, gedurenie vele dagen. Een heel handige zet tevens Kriiger's besluit 't gaat nu immers niet wel aan partij te kiezen voor Jameson's en sir Rhodes' doen, te Londen moet nu immers zonder eenig voorbehoud worden getoond door daden, dat men den aanslag ver- oordeeltEigenlijk verliest men er niets bij, dat FtCUILLETON. 2) Hij trad de hut binnen. Iii den eenen hoek was eene slaapplaats van hooi gereed gemaakt kleedingstukken lagen op de liouten bank. Op het kleine klaptafeltje stondeii de overblijfselen van spijzen en op den koud geworden liaard een kommetje met melk. Santner bracht de melk naar het kind. Eerst schudde het afwijzend met het hoofd daarna overwon de honger, en op den grond gezeten, gebruikte het, nog zacht weenend, de aan- geboden lafenis. Met innerlijken tegenzin boog Santner zich over den dooden man en maakte de gouden horlogeketen los. Hij ontdekte, terwijl hij het verstijfde lichaam betaste, aan den binnenkant der jas eeu voorwerp dat veel had van een boek misschien een brieventasch. Na eenige aarzeling maakte hij de knoopen los en bracht uit den zak eene portefeuille van donker leder en eene blijkbaar goed gevulde beurs te voorscliijn, welke hij, zonder den inhoud te onder- zoeken, met horloge en ketting in de lade van het tafeltje in de hut verborg. Daarna nam hij twee van de grove witte wollen dekens, die zich in de hut bevonden en spreidde ze uit over de dooden. Maar opdat de wind ze niet 'zou wegrukken en de lijken dan aan de roofvogels zouden prijs gegeven zijn, rolde hij er twee zware steenen op. Den hond beval hij te gaan zitten en op de plaats te blijven. Toen nam hij het luid snikkende kind op zijne arm en, trok den sleutel uit de deur der liut en begaf zich op den terugweg. Jameson niet wordt gefusileerd en dat de hoofd- leiders niet naar behooren worden gestraft door de Boeren zelven en het voordeel is zeer aanzienlijk. -'t Is nu te Johannesburg alles rustig de burgers, die naar de wapens hadden gegrepen, hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven, den om de maat der lankmoedigheid vol te maken, heeft Kriiger beloofd dat hij het vraagstuk der hervormingen in over- weging zal nemen. Nu is de staat van zaken in Zuid-Afrika wel veel verbeterd, doch tusschen Duitschland en Engeland is 't nog altijd heel onrustig. Wel zijn de uitingeu van chauvinisme zoo liier en daar te Londen op straat en in het theater, van voorbij- gaanden aard, wel zijn de heftige uitlatingen tegen Duitschlands Keizer niet zoo heel ernstig, doch de uitvallen der leidende organen van Engeland worden eer heftiger dan gematigder, de samenkomst van Duitschlands gezant graaf Hatzfeldt met lord Salisbury, ten spijt. Nu zegt men wel dat Koningin Victoria een reprimande heeft doen toekomen aan haar kleinzoon, doch dat heeft geen invloed op de openbare meening in Engeland en deze is beslist tegen Duitschland gekant. /Engeland is vast be- sloten, al zijn rechten in Zuid-Afrika tot elken prijs te handhaven." Dit is de interpretatie van het nieuws betreffende het vormen van een zeer sterk vliegend eskader, het zenden van de zes oorlogsschepen //Royal Oak", //Revenge", //Theseus", //Gibraltar", //Hermione" en //Charybdis" naar Delagoa-baai en de vermoedelijke versterking der troepen te Kaapstad. Verschillende bladen te Parijs beginnen er nu over te klagen, dat men in Frankrijk zooveel bijval heeft geschonken aan het optredeu van Keizer Wilhelm ten gunste van Transvaal, en laten zich weer scherp uit over de Duitsche politiek, welke, naar men vreest, Rusland van Frankrijk zal ver- vreemden. De laatste berichten luiden als volgt Minister Chamberlain telegrapheerde gisteren aan sir Hercules Robinson te Pretoriaom aan President Kriiger de volgende depeclie mede te deelen Ik heb van de Koningin bevel gekregen Uwer Exe. mede te deelendat Hare Majesteit met voldoening heeft vernomen, dat Uwe Exc. besloten heeft de gevangenen aan Hr. Ms. regeering over te leveren. Deze daad zal Uwer Exc. tot eer verstrekken en zal bijdragen tot den vrede in Zuid-Afrika en tot de eensgezinde samenwerking Rondom de eenzame hut heerschle nu weer eene diepe stilte. Zacht murmelde het beekje langs de bemoste steenen en het frissche alpengrasop de heete rotsen sprongen groenachtige hagedisseu en een sterke reuk van dennen vervulde de lucht. Zachte vrede heerschte in deze eenzame natuur. De bloedige sporen droogden op in den zonneschijn slechts de hond, die met gespitste ooren en sterk gespanneu zintuigen luisterde, scheen zich van iets ongewoons bewust. De kleine vreemde had een toevlucht gevonden in de stille, aan den zoom van het bosch gelegen houtvesterswoning. In de groote koele woonkamer met de machtige hertegeweien aan den muur, was ze in een hoek gekropen. Een paar blonde kinderen, die van het haastig medegedeelde bericht van Santner juist genoeg hadden gehoord om geheel ontsteld en nieuwsgierig te zijn, drukten hunne ronde gezichten bijna plat tegen de vensterruiten om hun ernstige, jonge gast, die zij op bevel van hun vader alleen en met rust moesten laten, ten minste uit de verte te bekijken. Maar de houtvestersvrouw wist op een verstan- dige manier met kinderen om te gaan. Toen zij in de kamer trad, vluchtten de nieuwsgierige van het venster wegzij nam de kleine vreemdelinge met zachte en liefderijke woorden op haar schoot en wiesch ha'ar het beschreide gezichtjezij lief- koosde en troostte haar totdat het arme kleine ding haar vermoeid kopje tegen haar aanvlijde en in slaap viel, zoodat zij het op de ouderwetsche gebloemde sofa kon neerleggen, waar het in een van de Emg°lsche er Hollandsche rassenwelke noodig is voor de tuekomstige orittoikkeimg en voorspoed van Zuid-Afrika." Uit verschillende berichten, van Cuba ontvangen, valt op te maken, dat de opstandelingen steeds vorderen in de provincien Pinaz en Havana. Zij verinijden tot dusver, de groote steden aan te vallenmaar men vreest dat eerlang een poging zal worden gedaan, om Havana te nemen, wat zij reeds op korten afstaud naderden. Inmiddels worden tal van plantages verwoest en liandel en bedrijf overal belemmerd. Te Madrid houden de geruchten stand, dat Campos zal worden vervangen door een anderen generaal. Dit zou evenwel ten gevolge hebben, dat de Ministers van Oorlog en Marine hun ont- slag namen, en dus weer een crisis veroorzaken, welke aan het kabinet-Canovas zeker het leven zou kosten. Er komen weer berichten uit Venezuela, en wel zeer ongunstige. Blijkens een te New-York ontvangen telegram uit Caracas heeft de Venezolaansche regeering eenige aanzienlijke burgers in hechtenis laten nemen, omdat men hen er van verdacht, dat zij hadden samengespannen met Guzman Blanco, den oud-president der republiek en de Engelsch-gezinde partij, om president Crespo ten val te brengen. Dientengevolge is de outscheping en de in- scheping verboden van personen, van wie het niet zeker is, dat zij werkelijk reizigers zijn, ten einde te beletten, dat de samenzweerders in en buiten het land zich met elkaar in betrekking stellen. De //World" ontvangt een telegram uit Caracas, waarin wordt gemeld, dat Venezuela in staat van revolutie verkeert, De regeering heeft bij de Kamer een voorstel ingediend, waarbij zij de bekrachti- ging vraagt van het decreet, volgens hetwelk elke geheime gemeenschap met buitenlandsche regee- ringen met den dood wordt gestraft. Alleen wordt te dezen opzichte een uitzondering gemaakt voor Amerikanen. Men beschuldigt de Engelsche regee ring, dat zij de revolutie heeft aangestookt. In Nederland zijn de dagen nu alweer achter den rug, zegt de Tel. waarop iedereen, die een grootsch plan meende te hebben, bij de ontvouwing daarvan steeds als slotzin gebruikte De uitvoering van dit denkbeeld zou een waardige hulde zijn aan Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van haar troonsbestijging. diepen slaap haar groot verdriet voor een poos kou vergeten. De houtvestersvrouw was eene Tiroolsche, die in haar jeugd menigen winter in Roveredo bij bloedverwanten had doorgebraelit en het aldaar geleerde Italiaansch niet geheel had vergeten. Toen het kind, door den slaap verkwikt, door hare hartelijke toespraak een weinig minder schuw werd, bemerkte zij, dat het heel wat Duitsch kende, ofschoon het maar weinig woorden kon spreken. Zij heette Carlotta Tomasi, was echter geene Tta- liaansche, maar* uit de omstreken van Triest. Hare moeder scheen eene Duitsche geweest te zijn, haar vader echter tot die Italianeu behoord te hebben, die zich met tegenzin voegen onder de Oosteurijksche heerschappij en met halstarrigen trots gehecht blijven aan het land waarinede zij zich door hunne taal en hunne afstamming vereenigd gevoelen. De tegenzin in al wat Duitsch was, kon men daaruit opmaken, dat het kind slechts gewoon was aan de zachte Italiaansche klanken, en dat het zich slechts eenige Duitsche woorden uit gehoorde ge- sprekken kon herinneren. Eerst was het bijna onmogelijk, van het bij de herinnering nog als in een koorts bevende meisje, eenige mededeeling te krijgeu, waardoor het vreeselijk voorval althans eenigszins werd opgehelderd. De ontdekking van den moord had in de om- geving een diepen indruk gemaakt en van alle kanten kwamen nieuwsgierigen aan de houtvesters woning om nadere bijzonderheden te vernemen de burgemeester, die op het tooneel der misdaad was geweest, zat met den houtvester in eeu ijverig gesprek verdiept, vol ongeduld wachtende op den rechter uit de naaste stad, wien men bericht van Thans is men in de Indische pers ffiet die plsnnen bezig. De bekende Mokumer schrijft in zijii Vrijdag- praatje van het Bat. Nieuwsblad Wij moeten op den Kroningsdag Harer Majesteit een specifiek Indisch nationaal blijk van waardeering en gehechtheid vereeren. Wat denkt men nu van een prachtig album natuurlijk op waarlijk vorstelijke wijze uilgevoerd, van Indie in beeld en schrift, zoo, dat bijvoorbeeld van Bantam tot Banjoewangi Java fragmentarisch voor haar te zien is, niet in koude photo's, maar in schilderwerk (aquarel) naar de natuur. lets dat een grootsch, artistiek en sterk sprekend beeld geeft van Indieeen kunstwerk trotscher van indruk, dan nog ooit op dit gebied is ver- schenen Wat het kosten zou, kan ik zoo niet begrooten, en dat behoeft ook niet. Wanneer zich een com- missie vormt voor zulk een doel, zal zij, daar ben ik zeker van, kunnen rekenen op den materieelen en moreelen steun van rijk en arm, van groot en klein. Lang zou met de samenstelling van zulk een commissie niet gewacht kunnen worden. Er zou toch een kunstschilder uit Europa ontboden moeten worden de schoonste punten in Bantam, Batavia, Buitenzorg, de Preanger eii zoo verder op, moeten bepaald wordener moet een calligraaf worden aaugewezen voor de randschriftenen voor de toegevoegde populair wetenschappelijke beschrijvin- gen iemand met litterarische gaven en geschied- kundige kennis. Als alles gereed is, moet het naar Europa om tot een album op standaard saamgebracht te worden, welk album ook een kunstwerk zijn moet. En bij gelegenheid der troonsbestijging zou het bewijs van hulde en trouw door een commissie uit Indie H. M. de Koningin aangeboden moeten worden. Het komt mij voor, dat dit aan de hand gedaan idee, dat ik voor beter geef, ernstige overweging verdient. Nu is het nog tijd om het tot een waardige uitvoering te krijgen en het geld, wel, ik geloof dat men in Indie genoeg gevoelt voor onze jeugdige Koningin, om met een gerust hart te zeggen het geld is geen bezwaar. Door het dagelijksch bestuur van het Nederl. Landbouwcomite is een advies gezonden aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid betreffende de runderhorzel, dat in het Landbouw- weekblad is opgenomen. Daaruit blijkt, dat de runderhorzel in ons land voorkoint, zij het ook niet zoo veelvuldig als b. v. in Engeland en dat het voorgevallene had doen toekomen. Eerst tegen den avond kwam deze met de gerechtsdienaren. Eene zaak stond vasthet kind had van een vreemden man gesproken. Een zelfmoord van de echtgenooten kon dus niet hebben plaats ge- had. Bovendien waren er ook de bloedsporen, die naar den berg opliepen. Ook vond men het mes, een eenvoudig mes, zooals de landlieden uit den omtrek bij zich d^oegen, en dat dus weinig opheldering kon geven. De revolver echter, waarmede de beide menschen gedood waren, vond men niet. Volgens de uit- spraak van den dokter waren de verwoudiiigen door hetzelfde wapen toegebracht. Eerst had de rechter gedacht aan moord uit hebzucht en reeds was zijne verdenking gevallen op een beruchteu strooper, die in den omtrek rondzwierf. Wie ter wille van oneerlijk voordeel de wet overtrad en op dieren schoot, kon bij ge legenheid ook wel jacht maken op menschen, wanneer de buit het waagstuk waard was. Maar de in de hut geborgen brieventasch en de beurs werden geopendin de eerste bevond zich een wissel op de bank van Triest, die 100.000 gulden bedroeg en meerdere Oosteurijksche banknoten van 100 gulden de beurs was nog goed gevuld met Beiersche muntstukken. Nu zonk de rechter radeloos op een stoel neer en wischte zich het zweet van het voorhoofd. Geen enkele omstandigheid gaf eenig spoor omtrent den misdadiger of opheldering omtrent den misdaad zelve. De lijken werden naar beneden in het dorp gebracht en den volgenden morgen op het kleine kerkhof begraven. Bij het verhoor van de wees had de rechter al TEE HEEZENSCHE lOIRAVT. mil ii ii 11 imiiii n inn— n iimi mil i iiimhiiii n iimimiii iimiimii ■minif inij mmimmi—mm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1