Telegrafische berichten. Buitenland. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 8 Januari 1896. Benoemd tot brievengaarder te St. Annaland de heer P. J. Koene. Sas Tan Gent. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1895 als volgt Geboren 25 m. en 18 vr. totaal 43. Overleden 12 m. en 15 vr., totaal 27. In de gemeente vestigden zich 61 m. en 58 vr., totaal 114, terwijl naar elders vertrokken 44 m, en 42 vr., totaal 86. Getal gesloten huwelijken 6. Bevolking op 1 Jan. 1895 700 712 1412 31 Dec. 1895 730 726 1456 alzoo eene vermeerdering van 44 personen. De loop der bevolking van Philippine was over 1895 als volgt Geboren 21 m. en 15 vr., totaal 36. Overleden 7 m. en 4 vr., totaal 11. In de gemeente vestigden zich 22 tn. en 20 vr., totaal 42, terwijl naar elders vertrokken 28 m. en 27 vr., totaal 55. Er werden 6 huwelijken gesloten. Bevolking op 1 Jan. 1895 463 383 846 31 Dec. 1895 471 387 858 alzoo vermeerderd met 12 personen. Koewacht. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 40 m. en 35 vr., totaal 75. Overleden 20 m. en 25 vr., totaal 45. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr., totaal 5. In de gemeente vestigden zich 38 m. en 24 vr., totaal 62, terwijl naar elders vertrokken 63 m. en 45 vr., totaal 108. Er werden 14 huwelijken voltrokken, als tusschen jongmans en jongedochters 11 en tusschen jongmans en weduwen 3. Bevolking op 31 Dec. 1894 1224 1114 2338 31 Dec. 1895 1219 1103 2322 dus verminderd met 16 zielen. Zaamsiag. Aan het telephoonkantoor alhier werden in het afgeloopen jaar 799 telegrammen behandeld verzonden werden 349, ontvangen 450. Westdorpe. In het jaar 1895 werden door het telephoonkantoor aaugenomen 132 telegrammen, terwijl er 108 werden ontvangen, totaal Dehan- deld 240. Zuiddorpe. Door het alhier bestaand tele phoonkantoor werden in het verloopen jaar 164 telegrammen behandeld, 68 werden verzonden en 96 ontvangen. 's Gravenhage, 8 Jan. Met ingang van 1 April a. s. is aan den heer J. Noest, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, op verzoek eervol ontslag verleend. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Jan. de volgende vonnissen uitgesprokeu A. J., oud 24 j., karreman te Overslag, is wegens mishandeling veroordeeld tot J 8 boete of 8 dagen hechtenis. P. E., oud 22 j., werkman te Koewacht, is wegens beleediging van ambtenaren vrijgesproken. Ter openbare terechtzitting van Zaterdag 25 Januari 1896, des voormiddags te 10 uur, zal voor bovengenoeinde rechtbank behandeld worden de zaak tegen den 19jarigen, te Koewacht wonenden, De kleine knikte, maar zij hinkte toch aan zijne hand verder. Toen ze bij een erg steenachtige plaats kwamen, nam hij haar op den arm en droeg haar een eind verder. Hij was ongeduldig om het raadsel op te lossen en tevens ook geer- gerd, dat hij den tijd verzuimde en in de bran- dende zou zijn tocht. zou moeten voortzetten. De hond liep vooruit. In de nabijheid van de hut begon het dier dof te blaffen en bleef toen staan; een scherpe echo gaf als eene weeklacht de lang uitgerekte, klagende geluiden terug. De berghut lag gebouwd tegen een, als door een reusachtige hand in het hoogdal geslingerd geweldig rotsblok en niet ver van dezelve stroornde een heldere beekeen paar hooge dennen ver- hieven zich boven het lage dak. Op den steen- achtigen bodem groeide aipenrozenkruid, waaraan nog eenige verdorde bloesems hingen en donker- blauwe gentianen, en langstelige ganzebloemeu schemerden tusschen het zachte groen der berg- pijnboomen door. Een vreedzaam, van de wereld afgezonderd toevluchtsoord, als geschapen voor eene idylle En hier op het spaarzame gras loopt een bloed- spoor, en even verder ondekt het oog een tooneel dat zelfs den koelbloedigen houtvestersleerling doet terugdeinzen van schrik. In den vollen zonneschijn ligt eene beweging- looze vrouw, met gesloten oogen, schoon en bleek als een marmeren beeld. Tegenover den zomerbloei rondom, het vroolijk rondzwerven der vlinders, het gonzen der bijen en de zonneschijn boven de bergen, maakt dit inge- vallen, door den stempel des doods geteekend gelaat, zoo veel te vreeselijker indruk. Santner knielt naast het lijk, een kleine bloed- ylek in de lichte japon verraadt dat hier de I te Middelburg gedetineerden, ontelbare malen veroordeelden arbeider C. S., en zulks ter zake van diverse feiten van diefstal, wegens mishan deling, overtreding drankwet, verstoring der orde, verzet, mishandeling van ambtenaren, schennis der eerbaarheid en vernieling, te samen 12 strafbare feiten. In deze zaak zijn van wege het Openbaar Mi- nisterie 20 getuigen gedagvaard, terwijl Mr. G, J. Bisschop, advocaat te Middelburg ambtshalve aan beklaagde als verdediger toegevoegd. Men seint aan het Handelsblad uit Johannesburg d.d. 2 Jan. Toen het bericht van Jameson's nadering kwam reed de jonge Eloff, President Kriiger's kleinzoon, alleen uit, den vijandelijken troep te gemoet. Hij ontmoette Jameson en zijn strijdmacht bij Zwart- laagte en drong er bij Jameson op aan, dat hij zou terugkeeren. Jameson weigerde echter beleefd en stelde Eloff in arrest tot den volgenden dag, toen hij werd vrijgelatenzijn paard werd hem terug gegeven, maar zijn wapenen niet. Jameson zeide aan Eloff, dat hij zijne wapenen in het gouver- nementsgebouw te Pretoria kon komen halen. Uit de nadere bijzonderheden over het gevecht blijkt, dat Jameson's troep ten laatste volkomen omsingeld was en slechts de keus had, zich over te geven of geheel vernietigd te worden. Met verlof van den commandant der Boeren, heeft Reuter's correspondent Dr. Jameson, kolonel Willoughby en majoor White gei'nterviewd. De gevangenen waren zeer terughoudend, maar ver- telden dat de aanval mislukte omdat de hulp uit Johannesburg, waarop men hun verzekerd had dat zij konden rekenen, uitbleef. Zelfs zonder hulp zouden zij nog hebben kunnen ontsnappen indien de spoorweg was opgebroken geweest, daar de Boeren hun patronen verschoten hadden, maar zij kregen per spoor nieuwen toevoer van ammunitie. De snelheid, waarmede de Boeren werden ge- mobiliseerd en in hun stelhng geconcentreerd, wordt bijna als even verwonderlijk beschouwd als Jameson's marsch. Kolonel Willoughby, acht andere officieren en vijf honderd man zijn onder sterk escorte naar Pretoria gezonden. De paarden en manschappen ■waren zeer vermagerd. R. O. seint uit Kaapstad, d.d. 2 Jan. De inval van Dr. Jammeson in Transvaal heeft groote verontwaardiging gewekt onder de Hollanders in de Kaapkolonie. Te Paarl en Graaf Reinet zijn meetings gehouden, waarin eenparig motien werden aangenomen om Jameson's stap te ver- oordeelen als een ernstige en beleedigende schending van het volkenrecht, en om Cecil Rhodes te ver- zoeken zich te verklaren. In de motien wordt Jameson's optreden nadeelig genoemd voor het welzijn van Zuid-Afrika, hooge ingenomenheid be- tuigd met de houding van sir Hecules Robinson, en instemming met het telegram van Hofmeyr aan Kriiger, waarin Jameson wordt veroordeeld. De autoriteiten van den Oranje-Vrijstaat zenden wapens naar Pretoria en een commando naar degrens. Uit Londen, 7 Jan. Het departement van kolonien ontving hedenavond laat een telegram van sir Hercules Robinson, verzonden uit Pretoria hedenmiddag 3 uur. Daarin deelt de gouverneur mede, dat hij een boodschap van het hervormings- comite te Johannesburg ontving, meldende dat het comite besloten heeft gevolg te geven aan het verlangen van de Transvaal sche regeering om de wapens neder te leggen. De bevolking van Johannes burg stelt zich onvoorwaardelijk in handen van Robinson, en vertrouwt er volkomen op dat hij er voor zal waken dat haar gerechtigheid geschiede. kogel biunengedrongen is en de vrouw midden in 't hart moet hebben getroffen. Maar plotseling springt hij ontsteld op. Een rotsblok met dennen begroeid heeft hem een tweede onbeweeglijke gestalte verborgenhet lichaam van een man met sombere gelaatstrekken, zwart hoofdhaar en eenige grijze haren in den donkeren baard. Zijne oogen zijn niet gesloten. Verglaasd, als in toorn versteend staren ze uit het gele, scherp geteekende gelaat. Ook de man schijnt door een schot gedood, maar zijne ver- scheurde kleederen, de rondom opgewoelde grond, getuigen van een wanhopigen strijd, die vooraf is gegaan. Vanaf dit lijk loopt een bloedspoor over den smallen steenachtigen wegaan de alpenrozen- struikjes, aan het witte mos, aan de rotsstukken, ziet men hier en daar de donkere bloedvlekken. Dicht bij den verslagene ligt een bloedig mes. Santner had door deze vreeselijke ontdekking het kind geheel vergeten. Het zat nog naast de moeder en scheen met zich zelf in strijd of 't zou wagen de koude handen te strelen. Maar toen zij nu angstig de vingertjes uitstrekte en de koude huid gevoelde, toen de geliefde trekken haar steeds bleeker en vreemder toeschenen, en zij om zich heen ziende, slechts de groote drukkende eenzaamheid en de hemelhooge bergen zag, toen riep het arme verlaten kind weer met ontzetting uit: //O mammina Cara mamma!" Voor den dooden man had het kind geen enkelen blik. Toen Santner haar vroeg, of hij haar vader was, kroop de kleine angstig dichter bij haar moeder en knikte. Het werd den houtvestersleerling zeer onbe- haaglijk te moede. Hij had soms wel eens verlangd naar een avontuur, maar zich dat geheel anders Het telegram van den Duitschen Keizer wekte in Engeland ook wrevel en misnoegen, omdat men er de bedoeling aan hechtte de gunst van Erankrijk te winnen. En het is zeker, dat de houding van Keizer V ilhelm in Frankrijk grooten indruk heeft ge- maakt. De Eigaro zegt dat erkend moet worden dat de persoonlijke daden van den Keizer steeds blijk geven van zijn groote liefde voor den vrede. In den Chineesch-Japanschen oorlog, in de Arme- nische kwestie en thans in de zaak met Transvaal nam hij steeds stelling aan de zijde van de vrienden des vredes, tegenover hen die den vrede willen verstoren. En in de Soir zeide de heer De Pressense, dat het telegram van den Keizer aan President Kriiger uitdrukking geeft aan de sympathie die geheel Europa voor de Transvaal gevoelt. De berichten uit Cuba zijn verontrustend voor het Spaansche gezag. Volgens te Londen ontvangen telegrammen zijn de opstandelingen be- gonnen de stad Havanna in te sluitenMaximo Gomez, onder wiens bevelen de Cubanen staan, dreigt de stad in brand te steken als zij aan zijn aanval weerstand biedt. Het blijkt dat deCubaansche insurgenten-hoofdman een groot strategisch voordeel op maarschalk Campos heeft behaald. Hij heeft den Spaanschen bevelhebber in den waan gebracht, dat de hoofd- maclit der opstandelingen zich in de provincie Matanzas ophield. Terwijl maarschalk Campos daarheen oprukte, viel de hoofdmacht der insur- genten, 4000 man sterk, in de provincie Havanna en sloeg Gomez het beleg om de hoofdstad. Zijn troepenmacht is niet sterk genoeg voor eene formeele belegering der stad. Hij tracht haar daarom met een coup de main in bezit te krijgen. Vandaar zijn bedreiging met brandstichting. Doch zelfs als de suel aanrukkende troepen van Martinez Campos hem dit beletten, is hij nog in staat groot nadeel te doen door het verwoesten van suiker- en tabaksplantages, die den rijkdom van Havanna uitmaken. En de wijze van oorlog- voeren, door Maximo Gomez gevolgd, maakt het nog lang niet zeker dat hij niet aan de handen van maarschalk Campos zal ontsnappen, al zou deze ook van vier zijden oprukken om den insurgenten- hoofdman in een ketel te drijven. Maandag had te Ylissingen de begrafenis plaats der lijkjes van de vier bij den brand omge- komen kinderen. Een toevloed van menschen was hiervan ooggetuige. De moeder der kinderen neemt steeds in beterschap toe. Het bericht, omtrent het in beschuldiging stellen van 9 gemeenteraadsleden te Maastricht, dat dezer dagen in de pers de ronde deed en ook door ons was opgenomen, blijkt het gevolg te zijn van een drukfout. Voor Maastricht had men te lezenMadrid Men had dus in deze met eene bekende kwestie te maken. Te St. Maartensdijk (Z.) is tegen zekeren B. proces-verbaal opgemaakt, daar hij beschuldigd wordt geen pogingen te hebben aangewend tot redding van den jongeling, die Zaterdag 28 De cember in het ijs verdronken is. Op het oogenblik, dat het ongeval voorviel, zou hij de gracht, waarin de drenkeling lag, met een geladen kruiwagen zijn voorbijgereden. In plaats van te trachten hulp te verleenen, zou hij zijn doorgereden en er zich toe bepaald hebben aan een paar personen, die hij kort na elkaar ontmoette, mede te deelen, wat op korten afstand gebeurde. voorgesteld, iets waarbij hij zich als een man kon toonen, oog in oog met het gevaar. Nu stond hij tegenover twee zwijgende dooden. Hij was geheel verlegen hoe te moeten handelen. Zou hij het bloedig spoor volgen, dat duidelijk genoeg naar een jagerspad voerde Maar wat kon dan in dien tijd met het kind, met de dooden gebeuren Boven de bergen hoorde hij reeds de raven krassen en een gier vloog in steeds kleinere kringen rondom de hut, als vermoedde het roofdier daar een buit. Santner wist wel, dat hij ter wille van het ge- rechtelijk onderzoek verplicht was, alles te laten zooals hij 't gevonden had. Maar wanneer hij zich verwijderde, gaf hij de lijken niet alleen prijs aan de roofvogels, maar ook aan de hebzucht van den een of anderen schurk, die hier langs mocht komen en zich meester kon maken van de kleederen en de sieraden van de dooden. De gouden horlogeketen was nog vastgehecht in het vest van den mantoen Santner zich neerboog hoorde hij het horloge tikken tegen de koude borst. Nergens was een menschelijk wezen te bekennen Hij schoot zijn geweer af, nog eensMaar hij bemerkte wel, dat het geluid der schoten nutteloos wegstierf. Dezen morgen of dezen nacht hadden immers ook reeds een paar schoten weerklonken en niemand was op de echo's daarvan verschenen op de plaats van de misdaad. Voor de schaapherders boven op den Adlerstein was de knal van een geweer niet zooveeel bijzonders dat zij daardoor verschrikt zouden worden. Er bleef niets over dan aan de hond de bewaking der lijken over te laten, het kind mee te nemen en zoo snel mogelijk terug te keeren naar de houtvesterswoning en daar mededeeling te doen van zijn ontdekking. (Wordt vervolgd.) Naar aanleiding van het nogal eens voor- komen van brand bij het bereiden van de zooge- naamde wrijf- of boenwas herinnert een inzender in de N. R. Ct. er aan, dat inlandsche bijenwas, mits zuiver, geheel oplosbaar is in koude terpentijn* Van vuur of licht behoeft bij het gebruik daarvan nooit sprake te zijnwat meer zegtde was wordt door verwarming minder deugdelijk. Tevens raadt hij aan, wanneer brand ontstaat door was- oplossen, onmiddellijk te trachten den brand te blusschen door het werpen van ammonia liquida, welke vloeistof sneller een gunstig gevolg heeft dan water. Zekere professor ontving voor eenigen tijd een aantal monsters boter, ten einde deze aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. De pannen waarin men de boter smolt, nadat men de be- standdeelen, welke zich aan de oppervlakte ver- toonden, voorzichtig had verwijderd, liet men gedurende den nacht in het laboratorium op eene tafel staan. Den volgenden morgen vond de pro fessor tien pannen geheel leeg, slechts twee waren onaangeroerd gebleven, en deze laatste bevatten kunstboter, terwijl de tien andere met natuurboter waren gevuld geweest. Daar het zeer waarschijnlijk was, dat hier bloot toeval in het spel kon zijn geweest, zoo herhaalde de professer deze proef en telkenmale had hij dezelfde uitkomst. Op de kunst boter vond men slechts de voetsporen van muizen, de andere pannen met natuurboter waren echter leeg. Onder een gedeelte der bevolking van Velp (bij Arnhem) heerscht gisting. Men is er algemeen verontwaardigd over de aankondiging van het ,/Leger des Heils," dat daar Vrijdag 10 Januari, openbaar „bij opbod worden verkocht drie lieve kinderen." Deze verkoop zal, volgens de verspreide biljeten, gehouden worden door kapt. Wijkhuizen en luitenant Brand, van de Arnhemsche ,/Toe- vlucht." Deze kinderen zullen worden toegewezen aan den „meestbiedende." Vermoedelijk is iets heel anders bedoeld, dan deze aankondiging zou doen vermoeden en zal van ,/verkoopen" in de gebruikelijke beteekenis van dat woord wel geen sprake zijn. De 17jarige dienstbode van den heer Suk te Veendam, die half November plotseling spoor- loos verdween, is nog altijd niet gevonden. Ge- ruchten vermeldden de laatste dagen, dat de ouders een brief van hunne dochter ontvangen hadden, waarin gemeld werd, dat zij met een schipper, die destijds te Veendam lag, vertrokken was en thans te Harlingen aan boord was. Volgens anderen zou het verdweneu meisje te Arnhem op- gespoord zijn. Van al deze geruchten is echter niets aan. Voortdurend verkeeren de arme ouders, waarvan de man steeds sukkelend is, omtrent het lot van hunne oppassende dochter, in de grootste onge- rustheid. Dat niet alleen op het platteland, maar ook in de steden nog het bijgeloof heerscht, blijkt uit het volgende. De korporaal v. R., van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom, is naar 's Hertogenbosch gefransporteerd, om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Hij wordt beschuldigd eene oude vrouw, uit den omtrek van Bergen op Zoom, met zijn sabel mishandeld te hebben. De aanleiding daartoe was, dat genoemde vrouw, den naam hebbende van te kunnen tooveren, de schoonmoeder van een der kennissen van v. R. zou betooverd hebben, waardoor deze sedert eenigen tijd lijdende was. En dat in den jare 1896 Een treurig voorval heeft zich in een gezin op de Lauriergracht te Amsterdam voorgedaan. De moeder was een boodschap gaan doen en had haar kind van 5 maanden alleen achtergelaten. Zij had het op een kussen op twee stoelen neer- gelegd en meende, dat het veilig genoeg lag, zoodat zij zich wel even zou kunnen verwijderen. Wie schetst echter de ontsteltenis der arme vrouw, toen zij, thuiskomende, ontwaarde, dat het wichtje van het kussen was gegleden en met het hoofdje terecht was gekomtn in een emmer water, waarin het jammerlijk den dood had gevonden. Omtrent de aanvaring van de mailboot z/Salak" van de ,/Rotterdamsche Lloyd", die, gelijk men weet, te Lissabon is binnengeloopeu, ontleent de N. Rott. Ct. aan een particulieren brief het volgende Donderdagavond om acht uur had ik wacht te kooi en om twaalf uur zou ik de hondewacht hebben. Tot tien uur had ik aan mijn broer op Lombok zitten schrijven, en tegen halfelf ging ik naar kooi, viel spoedig in slaap, droomde, toe- vallig zalig van vroegcre tijden enwerd om halftwaalf wakker door een geweldigen schok. Dadelijk daarop klonk een hartverscheurend gegil om hulpbet had veel weg van beestengehuil en niets van menschelijke stem men. Maar het waren dan ook de vreeselijkste kreten van in doodsgevaar verkeerenden. Er uit te - springen en door het patrijspoortje te kijken, was het werk van een oogenblik. Vlak voor den boeg zag ik een stoom- boot, die wij hadden aangevaren verder was alles dik van mist. In een minimum van tijd was ik aangekleed, ik legde mijn zwemgordel daar en vloog naar de brng. Daar zag ikjuist de andere boot vrijkomen met een reusachtig gat van 16 voet in de midscheeps, gaande tot den mom van het achterluik. Aan dek was het een allerverschrikkelijkste herrie, mannen in onder- deederen, bloodshoofds, liepen daar woest schreeu- wende rond. Gelukkig bleven enkelen kalnu mann. vr. totaal mann. vr. totaal mann. vr. totaal JKUVIWIii11Ml m I■•inifwnfeiieMiMMiaMiirvwmMKiiJ v*mwiium Ml*mt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2