Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderen A as sjs o®a»^a53o No. 3250. Oinsdag; 7 Januari 1896. Jaargang. jr ii. aanbesteden: Binnenland ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVEETEITIEN: ;U1 1 lot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEJN zullen op Maandag, 13 Januari a. s., des voormiddags 10V2 ure> in hH gemeentehuis in het openbaar bij enkele inschrijving in 7 perceelen het onderhouden van en doen van herstellingcn en verfwerken aan de gebouwen en andere ge- meente-eigendoramen in de kom der gemeente en te Sluiskil, ge- durende 189G Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 75 cents. Inliclitingen zijn te bekomen bij den gemeente bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden in de kom der gemeente op Dinsdag, 7 Januari a. s. en te Sluiskil op Zaterdag, 11 dier maand, telkens 's middags een ure. Ter Neuzen, 80 Dec. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN BO YEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. jfolitieli Overzicht. Neen, thans zouden we daarvoor gerust knnnen zetten „de zaken in de Transvaal" die na het telegram van gelukwensching door den Duitschen Keizer aan Paul Kriiger, bij diens overwinning, groot in gevolgen zijn. Dit //Staatsstuk" luidt als volgt //Ik spreek mijn oprechten gelukwensch uit, dat het u, zonder de hulp van bevriende mogend- heden in te roepen, met uw volk gelukt is, door eigen kracht tegenover de gewapende benden, die als vredestoorders uw land zijn binnengevallen, den vrede te herstellen en de onafhankelijkheid van uw land tegen de aanvallen van buiten te verdedigen." Dit telegram wordt vooral van gewicht door het uitdrukkelijk vermelden van de //onafhanke lijkheid" der Zuid-Afrikaansche republiek. Daaruit blijkt, dat men te Berlijn niet wil erkennen, dat Engeland suzerein is over Transvaal. In de Londensche conventie van '84 werd FEUILL KTO N Naar het Hoogduitsch van Jenny Hirsch. Weinige dagen later werd de grafkelder der familie Yon Kauffel op nieuw geopend. Men had de naamplaat er af genomen en bracht de lijkkist nu over in een vooraf gereed gemaakt graf. Alleen een oud heer, die niemand kende, woonde deze stille plechtigheid bij. In het vervolg verhief zich op den met kliinop begroeiden heuvel een eenvoudig kruis, met het opschrift//Uit het Kellermeer opgevischt, den 10 Juli 1880." De plaats, die door Elisabeth Eckelberg's lijk kist was ingenomen in den grafkelder, bleef niet lang jedig. Toen de lente weer in het hand kwain, werd die plaats ingenomen door een andere kist, uit het verre Zuiden aangevoerd en het lijk van Melitta bevattende. Zij was niet levend naar Duitschland ternggekeerd, zij kon niet meer leven. Ilaar aard bracht mee, dat zij steeds haar gemak zocht en daarom hield zij alle leed en tegenspoed zoo ver mogelijk van zich verwijderd. Toen haar nu de zware slag trof, waaraan zij zich niet kon onttrekken, kon en wilde zij zich niet in haar lot schikken. In gezelschap van Serafine had Gertrude de reis naar het Zuiden aanvaard, zoodra de dokter haar dit had veroorloofd. Trouw en zelfopofferend fas zij op haar post gebleven, 00k nadat Serafine uitdrukkelijk deze, in het Pretoria-verdrag van'81 bestaande, clausule geschrapt. Engeland heeft in 1884 nog slechts een zeker recht van protest be- houden tegenover de door Transvaal te sluiten verdragen. Voor de groote Europeesche mogend- heden kan het geen twijfel lijden, of deze door verdragen bevestigde en officieel erkende onaf hankelijkheid der Republiek bestaat. Ook de conference, welke de Keizer hield met Ministers en marine-autoriteiten, wordt van vee belang geacht. Hohenlohe bezocht den Britschen gezant. De heer Beelaerts bracht een bezoek aan den Franschen gezant, en onder de gelukwenschen, die de vertegenwoordiger van Transvaal en de staatssecretaris Dr. Leyds ontvingen, was er ook een uit Parijs. Men zegt, dat een Duitsch oorlogschip naar de Delagoabaai gaat, waar er reeds een is, en dat de Duitsche consul o. a. ook de belangen der Italianen in Transvaal zal beschermen. De Berlijnsche correspondent van 'tHbl. ver- neemt uit geloofwaardige bron, dat men zich reeds heeft bezig gehouden met de vraag, of Portugal zal toelaten, dat er hulptroepen over Portugeesch grondgebied naar Transvaal gezonden worden. Men moet echter bij deze en dergelijke be richten in 't oog te houden, dat correspondenten in een geval als dit gaarne veel vernemen. Uit Johannesburg wordt nog geseind De regeering heeft voorloopig alle invoerrechten en accijnsen op voedingsmiddelen geschorst. Ter voorkoming van wanordelijkheden, zijn duizend vrijwilligers uit Johannesburg beeedigd zij behooren tot alle nationaliteiten en zullen als politie optreden. Te Londen heerscht zekere verslagenheid, die zelfs op de beurs eenigen invloed had. Bij den troep van Jameson waren verscheidene Engelsche officieren van goeden huize. De troep gold als een uitgelezen korps. Men wacht angstig op nadere berichten, wat er eigenlijk van hen ge- worden is. Een particulier telegram, te Keulen ontvangen, bericht, dat Jameson 11a een gevecht van 36 uur de witte vlag heesch in een fort, waar hij zich had verschanst Ook de moreele nederlaag wordt diep gevoeld, en zelfs de regeeringsgezinde pers begint te er kennen, dat Salisbuy wat vmrzichtig moet zijn in de buitenlandsche politiek. De tijding, dat keizer Wilhelm een telegram zond aan Kriiger, heeft te Londen grooten indruk gemaakt. op aandringen van Dorn naar Segefeld was terug- gekeerd orn met hem in het huwelijk te treden en een gelukkig leven in de houtvesterswoning te beginnen. Gertrude en George moesten de vervulling van bun hartewensch tot betere tijden uitstellen, daar Gertrude haar zuster niet kon verlaten, Melitta was grillig, huiverig en lastig als een klein kind geworden. Den eenen dag verwenschte zij Melnik, die haar alles had ontnomen rijkdom, eer en aanzien. Zij schold op hem omdat hij zijn vrouw en kinderen tot uitgestootenen had gemaakt, die zich in het vaderland niet meer konden vertoonen, ;a, tot bedelaars, die afhingen van de genade van haar zuster, die weldra moede zou zijn hare weldaden aan haar te verspillen. Den anderen dag beklaagde zij hem, verlangde naar hem en deed Gertrude de bitterste verwijten, dat zij hem verraden en in het verderf gestort had. E11 voort- durend verwenschte zij haar eigen leven, dat toch geen vreugde meer kou bieden. Te vergeefs trachtte Gertrude met haar te rede- neerenalle vermanen en smeeken bleef vruchte- 00szij was daar even doof voor, als voor het vroolijk gepraat en de liefkoozende woordjes van taar kinderen. Haar grenzeloos egoisine, dat vroeger meer den schijn had van goedige inschikkelijkheid, uitte zich nu in voortdurend jamineren en klagen over haar lot, in een ontevredenheid tegen God en de menschen. Te Nervi, in een omgeving vol prachtig natuur- schoon, wilde zij niets zien van den helderen alauwen hemel, van de spiegelende zee, van deu prachtigen plantengroei der zuidelijke landen. Terwijl buiten de zon heerlijk scheen, lag zij den Ten slotte zij nog vermeld, dat men te Berlijn denkt aan eene conferentie van belanghebbende mogendheden, om de Transvaalsche zaak te regelen. De verhouding kan zoo niet blijven, en er zijn vreemdelingen van velerlei natien in de republiek, wier belangen ook tegen het eeuwige dreigen van de Engelschen beschermd moeten worden. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika vereischen, vooral in Nederland, waar men den fellen strijd om het bestaan, dien de Hollanders in Transvaal moeten voeren, met groote deelneming volgt, na- tuurlijk in de eerste plaats de aandacht. Dat daardoor de andere aanhangige kwesties eenigszins op den achtergrond worden gedrongen is zeer be- grijpelijk, maar toch dienen ook deze besproken te worden. In de eerste plaats komt daarvoor Cuba in aanmerking. 1 e Madrid is een telegram ontvangen, waar- in wordt gemeld, dat Maceo, een van de hoofd- aanvoerders der Cubanen, in de provincie Havana is doorgedrongen. Naar men weet, werd eerst eene dergelijke poging beproefd door Maximo Gomez, maar de troepen van dezen Cubaanschen generaal werden door de Spanjaarden naar de provincie Matanzas, van waar zij kwamen, terug- gedreven. lot dusver was Havana, de westelijke provincie, waarin de hoofdstad en de zetel der regeering is gelegen, nog niet door den opstand aangetast, terwijl daarentegen het geheele oostelijke gedeelte van het eiland in mindere of meerdere mate door Cubaansche benden onveilig wordt gemaakt. Of het den Spanjaarden zal gelukken, den opstand te onderdrukken en de ,/parel der Antillen" te behouden, zal derhalve in de eerste plaats afhangen van het al- ot niet-slagen van de pogingen hunner tegenstanders, om zich van de provincie Havana meester te maken. Vandaar de zeer natuurlijke ongerustheid, welke te Madrid is ontstaan, toen de tijding kwam, dat de provincie Havana, nu door Maceo, ernstig werd bedreigd. Voor de laatste berichten verwijzen wij onze lezers naar de rubriek „Buitenland"J. Omtrent het bij den Raad van state aan- hangige wetsOntwerp nopens den suikeraccijns verneemt de N. R. Ct. het volgende z/Het ligt in de bedoeling eene niet onbelang- rijke verandering te brengen in de wijze van aan- slag der beetwortelsuikerfabneken. De regeering geheelen dag 1e bed, weigerde te eten, verwaar- loosde haar uiterlijk en alle belangstellende moeite beantwoordde zij met zwijgenden tegenstand. Had zij eerst haar kamer en bed niet willen verlaten, later kon zij dit niet meer haar krachten namen snel af. Zij stierf aan hartzwakte, ver- klaarde de Duitsche dokter, dien Gertrude nog in de laatste dagen raadpleegde. In gezelschap der wees geworden kinderen keerde Gertrude met Melitta's lijk naar Hannover term;. Zij betrok nu toch weder haar woning in de stad. Haar droefenis was nog te groot om nu reeds iii het huwelijk te treden, en ook de troost George te zien viel haar niet dadelijk bij haar aankomst ten deel. Hij bevond zich in Mecklenburg op een groot landgoed, waar hij met ijver zich toelegde op de practische landbouwkunde. Op raad en volgens den wensch van den heer Bauer, was een gedeelte van Gertrude's groot vermogen belegd in landerijen, alle zoodanig ge- egen, dat de Godeberg het middelpunt was geworden van een landgoed met vruchtbare akkers, lout- en wildrijke bosschen en een schilderachtig gelegen meer. Op dit landgoed zouden George en Gertrude als meester en meesteres heerschen. Op een helderen, zachten Septemberdag werd let zwaar beproefde jotige paar in de kleine kerk te Malente door den band des huwelijks vereenigd; een kleine schaar van innig bewogen bruiloftsgasten woonde deze plechtigheid bij en schaarde zich ater om het bruiloftsmaal, dat Dorn en Serafine den jonggehuwden en hunne gasten in de hout vesterswoning aanboden. De tafel was rijk versierd met de bloemen van juffrouw Eltester, en daaraan namen al haar kinderen plaatsook Constance, heeft echter de noodzakelijkheid ingezien om, in 't bijzonder wat betreft de campagne 1896/1897, waarvoor de contracten met de landbouwers eerlang gesloten dienen te worden, geene ingrijpende ver andering te brengen in het bedrag der premie, die tot heden in den vorm van accijnsvrije overponden genoten werd. Yoor de campagne wordt dus de premie bepaald op zoodanig cijfer, dat de gezamen- lijke fabrikanten, wanneer weder op ruime schaal gewerkt wordt, niet minder premie zullen genieten dan het gemiddelde der bedragen, waarop zij bij het contracteeren voor de wortels in het begin van 1894 en van 1895 met het oog op de uitkomst van voorafgaande gunstige campagnes kunnen rekenen". De dagen en uren dat zekere Belgische tolkantoren opengesteld zijn voor den invoer van runderdieren en schapen, herkomstig uit Neder land, zijn Westkapelle, Dinsdag, op de doortochtsuur van den eersten buurtspoortrein in den morgen. Stroobrugge (Maldegem), van 2 tot 3 uren namiddag. Watervliet, Zaterdag, van 8 tot 10 uren voor- middag. Staak (Assenede), Dinsdag van 2 tot 4 uren namiddag. Selzaete (statie), Dins- en Donderdagen, van 2 tot 4 uren namiddag (uitgenomen het tijdperk van 1 November tot 1 Maart, van middag tot 2 uren namiddag). Kieldrecht, Zaterdag, van 10 uren 's morgens tot middag. De Tromp (Stekene), Woensdag, van 9 tot 10 uren voormiddag. Kruisstraat (Moerbeke), den eersten en derden Woensdag van elke maand, van 2 tot 3 uren namiddag. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de St. Ct. De Patrie van Brugge had gezegd, dat nauwelijks de grenzen geopend zijn, of er moet reeds ziek vee in beslag worden genomen, in het slachthuis van Brugge. Het Handelsblad van Antwerpen zegt in ant- woord daarop het volgende z/Dit doet in sommige kringen een zonderling vermoeden ontstaan. //Men zegt//Hoe komt het, dat er, tijdens de sluiting der grenzen, van geene ziekte gesproken wordt, ondanks de duizenden stuks vee, die ge- smokkeld en ongecontroleerd binnen komen, terwijl de tweelingzuster van Serafine, was overgekomen om bij het huwelijk van haar geliefden broeder tegen- woordig te zijn. De heer Bauer zat naast Gertrude, links naast hem zat Dorn, terwijl juffrouw Eltester naast haar zoon had plaats genomen. Ook waren daar Melitta's beide dochtertjes, die gelukkig nog slechts in den droom aan vader en moeder dachten en thans in de fraai getooide bruid haar moeder zagen. De kinderen zouden als lid van het nieuwe huishouden worden beschouwdGertrude en George hadden elkaar beloofd, dat zij voor die twee be- klagenswaardige wezentjes zouden zorgen, alsof het hun eigen kinderen waren. Zij hielden die belofte ook, toen in het fraai verbouwde en vergroote heerenhuis op den Godeberg kinderen opgroeiden, die nog meer recht op hunne liefde en zorg hadden! Immers, Gertrude had het uitsluitend recht op deze ouderlooze meisjes voor een aanzienlijke som geld gekocht. Melnik was veroordeeld tot verscheidene jaren tuchthuisstraf. Nadat die tijd verstreken was, liet Gertrude hem een groote som aanbieden, onder voorwaarde dat hij bij notarieele akte afstand zou doen van alle rechten op zijn kinderen en Duitsch land zou verlaten zonder eene poging te doen om hen weer te zien. Melnik nam dadelijk dit voorstel aan, en zoodra- de poort van het tuchthuis voor hem geopend was, verliet hij zoo spoedig mogelijk Europa. Hij was namelijk niet zeker, of zijn schnldeischers nog geen aanspraak zouden kunnen maken op een gedeelte van het vermogen, dat hij pas in handen had gekregen. Wei had de oude woekeraar Kretschmann zelfmoord gepleegd, uit wanhoop over TER VEIZEVSIHE COURAST. bij den uitgever P. J. VAX 1)1. IAHDG te Ter leuzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1