Gemengde berichten. de bedreigde belangen der Duitschers ter harte heeft genomen. Dien tengevolge is het voor- uitzicht geopend, dat niet alleen de afzonderlijke geschillen, welke sedert de invoering der nieuwe peiling van invoerrechten zijn ontstaan, op be- vredigende wijze zullen worden bijgelegd, maar dat tevens door de Nederlandsche regeering maat- regelen zullen worden genomen, waardoor het wordt voorkomen, dat zich weer dergelijke inci- denten voordoen." vNaar het schijnt" gaat de correspondent voort ,/heeft in vele gevallen gebrek aan kennis van de nieuwe tarief-bepalingen de Duitsche exporteurs in den waan gebracht, dat hun onrecht geschiedt. Dit is althans het geval met de gemelde klacht van een fabrikant van schaatsen in de Rijnprovincie, die, geheel te goeder trouw, meende zijn verplichting, wat het aangeven van de waarde der door hem verzonden waren betreft, behoorlijk vervuld te hebben. Dat evenwel ook in andere handelskringen de overtuiging bestaat, dat de nieuwe Nederlandsche handelspolitiek onbillijk is, blijkt uit het verzoek- schrift, hetwelk door een vrij groot aantal aanzien- lijke firma's te Gladbach aan den Rijkskanselier is gezonden en dat door de Kamer van Koophandel aldaar wordt ondersteund. Men kan zelfs aan- nemen, dat de regeering weldra nog meer dergelijke verzoekschriften zal ontvangen, zoowel van indus- trieelen, als van kooplieden. De Minister van buitenlandsche zaken zal daardoor wel in het bezit komen van meerdere gegevens, welke hem in staat zullen stellen, voor de aldus bena- deelde Duitsche handelsbelangen in de bres te treden." De ,/Kolnische Zeitung" begint derhalve reeds tot inkeer te komen. Het blad erkent nu althans dat eenige der klachten het gevolg zijn van de onbekendheid der Duitsche tabrikanten met de nieuwe tarief-bepalingen. Wij kunnen derhalve zonder ongerustheid den uitslag te gemoet zien van het onderzoek, hetwelk in zake deze klachten is ingesteld. (De Tel.) Door den heer G. Prins Thzn. is aan de Regeering concessie aangevraagd voor de inpoldering en drooginaking van de Zuiderzee. In een voor een paar dagen verschenen vlugschrift zet hij dit plan uiteen en licht het toe door eenige kaarten. Berekend naar de tegenwoordige prijzen, wordt, volgens dit plan, voor de geheele indijking een bedrag van 50 millioen gulden gevorderd, terwijl deze binnen tien jarcn gereed kan zijn. De ontwerper meent, dat hij in staat mag geacht worden, zijne krachten aan een dergelijk ontwerp te wijden, daar hij wegens de dcor hem uitgevoerde werken te Enkhuizen, Stavoren, Wieringen, Vlie- land en Terschelling, bekend is met de locale toestanden. De Weesinrichting te Neerbosch ontving voor het Kerstfeest weer tal van giften en goederen o. a. een vet varken van 300 ponduit den Helder 2 kisten met suikergoed en koekuit Nijmegen 1000 sinaasappelen en van J. te Neer bosch 1000 broodjes. Yerder uit Nijmegen 4 manden vijgen, 2 ILL. olienoten, H.L. hazelnoten, 200 metworsten, kaarsjes voor de Kerstboomen, 2 H.L. boonen, 10 banden stokvisch en van de broodfabriek 1000 krentebroodjes. Het //Kousenverbond" te Zulfen zond 214 paar kousen. Maar de begeerte naar Gertrude's millioenen was nog grooter dan de vrees voor de outdekking zijner misdaad. Tienmaal had hij op het punt gestaan te vluchten en zijn vrouw en kinderen achter te laten, en telkens was hij gebleven. Toen de tijd verliep en alles rustig bleef, geloofde hij werkelijk, dat Gertrude dood was. Hij was onbe- schaamd genoeg om naar Eutin te reizen en daar op te treden als aanklager tegen George Eltester; hij had den moed dien onschuldige te betichten van de misdaad, die hij zelf had gepleegd. Hij had de overwinning reeds behaald, toen op het laatste oogenblik de vernietigende slag op hem viel. N u was het spel afgeloopen, alle raadsels waren opgelost, slecht eeu raadsel bestond nog. Wie was de ongelukkige, die uit het Kellermeer opge- vischt en onder den naam van Gertrude in den familiegrafkelder te Hannover bijgezet was ACI1TTIENDE IIOOPDSTUK. Den dag na de terechtzitting verliet de heer Bauer de houtvesterswoning Segefeld. Hij ging echter niet terug naar Hannover, doch reisde naar Zwitserland hij had de zware taak op zich ge nomen Melitta bekend te maken met het vreeselijk lot, dat haar en haar kinderen had getroffen. Gertrude had hem wiilen vergezellen, doch haar plau vond bij alien een hevigen tegenstand. Al was haar gezondheid weer hersteld, zij had nog geen kracht genoeg voor de verre reis en voor de aandoeningen, die een ontmoeting met Melitta zeker zouden meebrengen. z/Laat haar vooreerst maar onder mijn bescher- ming blijven," had de brave Bauer gezegd. //En bedenk ook eens, hoe zwaar zij geschokt zal worden, als zij je terugziet, nadat haar echtgenoot zijn misdadige hand tegen je heeft opgeheven. Laat het maar aan mij over, haar voor te bereiden." Gertrude had zich daarin geschikt en was op Segefeld gebleven. Zij wilde niet naar Hannover TER NEUZEN, 30 December 1895. Door de vereeniging //Door Eendracht Sterk" te Ter Neuzen, werd Zaterdag aanbesteed, de levering van 238,500 Kg. superphosphaat, waarvoor inschreven de heeren P. J. van Ardenne te Dordrecht, voor f 2,50Hamelink Versluijs te Ter Neuzen, voor f 2,40 en P. J. Scheele aldaar, voor 2,35a/4 per 100 Kg. Aan den minsten inschrijver, de heer Scheele, werd de levering gegund. In verschillende deelen van ons land is de stoom- en scheepvaart reeds geheel of ten deele gesloten. Op de Maas is reeds veel drijfijs en moeten ook de vele stoombooten de vaart op en van Rotterdam staken. In zake den moord op den jongen Hoogsteden wordt nog steeds geen licht ontstoken. De persoon uit Schoonhoven is, als onschuldig bevonden, weder vrij gelaten, en meer en meer wint het gerucht veld, dat men ten laatste er ook toe zal moeten overgaan Van Berkel en zijne schoonzuster weder vrij te laten. Evenwel is nog geen enkel officieel bericht ontvangen, dat dit laatste al of niet bevestigt. Politie en justitie zijn nog steeds niet gezind iets mede te deelen, hoewel van verschillende zijden reeds de wenschelijkheid is betoogd om meer licht in deze zaak te ontsteken. De visscherij verschaft hier te lande aan meer dan 60,000 menschen brood. Te Scheve- ningen houden zich ongeveer 2700 mannen met de visscherij bezig, te Vlaardingen 1600, te Maassluis 1100 enz. De jongste stormen hebben weer tallooze slachtoffers geeischt. Dag aan dag leest men van zeerampen. Bij Queenstown verdrouken 16 per- sonen en bij Durgarvan, aan de Iersche kust, strandde een schip, waarbij 17 menschen om het leven kwamen. Zaterdag is door directeuren der //Maat- scbappij voor werkmanswoningen Eeijenoord" te Rotterdam aanbesteed, het bouwen van 96 werk manswoningen te Eeijenoord, waarvoor 32 biljetten inkwamen, het laagste voor 102,731, het hoogste voor f 138,443. De burgemeester van Achtkarspelen (Fr.) laat, in overleg met den gemeentelijken armmeester, arme knapen uit die gemeente die de school hebben verlaten, het vlechten van manden leeren, om hun langs dien weg werk te verschaffen en voor bedelen te behoeden. Middelharnis is in diepen rouw gedompeld door het uitblijven van de vischsloep //Zeemans- hoop", schipper W. Viskil, die meer dan 3 weken geleden is uitgezeild, zonder dat men iets meer van haar vernam. Anderen vischsloepen, met welke zij tegelijk vertrok of die na haar uitzeil- den, zijn reeds lang binnen of weder vertrokken, doch de //Zeemanshoop" blijft uit. Met ieder uur langer wachtens is de toestand pijnlijker geworden, totdat men wel ten slotte moet aannemen het droeve lot, dat haar heeft getroffen. Dertien menschen, bijna alien in de kracht en den bloei van hun leven, zijn omgekomen. Een zware slag wordt daardoor toegebracht aan die gemeente, maar in 't bijzonder aan tal van gezinnen, die door de harde werking van het noodlot hunne verzorgers en hunne dierbaren moeten missen. terugkeeren en evenmin naar de villa op den Godeberg, waar de schaduwen van het verleden haar zouden gehinderd hebben. In de stille hout vesterswoning wilde zij onder de verpleging van Serafine en haar inoeder het evenwicht in haar zieleleven laten terugkeeren en volkomen herstel van gezondheid vinden. Eenige dagen na het vertrek van den heer Bauer zat zij in een leunstoel onder den lindeboom voor het huis. Er heerschte diepe stilte random. Juffrouw Eltester en Serafine waren in huis bezig, mijnheer Dorn was reeds in den vroegen morgen het bosch ingegaan om de boomen aan te wijzen, die geveld moesten wordenen George was naar Oldenburg. Hij wilde daar zijn opwachting maken bij zijn overheden, alle misverstand omtrent zijn persoon uit den weg ruimen en tevens ontslag vragen uit den dienst bij het boschwezen. Na rijp overleg met Gertrude en den consul had hij besloten een ander levensberoep te kiezen. Het handwerkje, dat Gertrude tusschen de vingers had, was haar ontglipt. Zij leunde ge- makkelijk in haar stoel, droomerig keek zij naar het groene bladerendak, waardoor enkele ver- warmende zonnestralen vielen, en eindelijk sluimerde zij in. Doch weldra schrikte zij op. Haar oor vernam het geluid van naderende voetstappen, ofschoon dit gedempt werd door het mos, dat den grand bedekte. Zij sloeg de oogen in het rond en be- merkte een net gekleeden heer, die onmiddellijk den hoed afnam en zijn sneeuwwit hoofd ont- blootte. Zijn gelaat was vol diepe trekken en rimpels en hij keek zoo treurig uit de diep liggende oogen, dat zij er angstig van werd. Om het onaangename stilzwijgen te verbreken vroeg zij z/Wenscht ge den houtvester Dorn te spreken, mijnheer Die is niet thuis." ,/Des te beter," antwoordde de vreemdeling. z/Mijn bezoek geldt alleen u,jonkvrouw VonKauffel." (Wordt vervolgd.) Zwartewaal verkeert in diepen rouw. Yijf huisvaders zijn ontrukt aan hunne echtgenooten, nalatende tien jeugdige kinderen, en dan nog een achttal flinke mannen, meest alien de kostwinners hunner ouders, zijn den eeuwigen slaap ingegaan. Men meldt uit Koog a/d Zaan aan de N. R. Ct. Yrijdagochtend te 10 uur zou de gerechtelijke verkoop plaats hebben van den inboedel van een wanbetaler in de rijksbelasting uit onmacht of onwil. Reens was met eeri aantal partijgenooten reeds voor den bepaalden tijd presentbehalve de ge- meentelijke, was eene sterke macht der rijkspolitie tegenwoordig. Reens richtte eerst het woord tot de vergaderde menigte en trachtte daarna de bekende tactiek toe te passenhij slaagde echter dezen keer daarin niet. Er werd geboden. Om elf uur was de fiscus voldaan. Een oogenblik scheen het toen, dat de woede der aanwezige sociaal-democraten zou losbarsten tegen de beide opkoopers, die den verkoop tegen enkele centen bnmogelijk hadden gemaaktmaar door de aanwezigheid der sterke politiemacht mis- lukte ook deze toeleg. Om 12 uur was de rust in onze gemeente teruggekeerd en de rijkspolitie vertrokken. Uit Kampen schrijft men Gewoonlijk zijn de Kerstdagen niet den tijd om per boot familie of kennissen te bezoeken. Meestal toch is om dezen tijd van het jaar de vaart gestremd en zijn velen genoodzaakt het duurdere vervoermiddel //de spoor" te kiezen. Ditmaal trof men het beter, en de stoombootvaart was nog in vollen gang. Doch welke teleurstelling voor de vele Kerst- reizigers, die vol hoop de stoombooten betraden De reis zal hen nog zeker lang heugen. De nachtbooten naar en van Amsterdam, Dinsdag- avond en nacht vertrokken, IJssel en Zuiderzee, geraakten, wegens den lagen waterstand in de Zuiderzee, buiten den Ketelmond aan den grand. De reizigers op de Zuiderzee, ongeveer tachtig, waren dientengevolge genoodzaakt dien nacht, den daar- opvolgenden len Kerstdag en den nacht daarop, op zee door te brengen, tot grooten spijt van alien. Hetzelfde lot trof ook de Deventer Packet, Dinsdagmorgen uit Kampen vertrokken, en de postboot Minister Havelaar, die dien avond van Enkhuizen te Kampen moest aankomen. Op het vernemen dier niet gunstige tijding ging een sleepboot van Kampen naar zee, teneinde te trachten de booten vlot te krijgen, wat evenwel niet doenlijk bleek te zijn, zoodat zij onverrichterzake moest terugkeeren. Op den morgen van den 2en Kerstdag kwam de raderboot Prins van Oranje van Zwolle te Kampen aan, nam de noodigen proviand aan boord, waaraan ongetwijfeld groote behoefte was en zou ter hulp naar zee vertrekken, doch daar naderde de Havelaar, welke inmiddels vlot gekomen was, bericht medebrengende dat ook de Zuiderzee in aantocht was en spoedig aan wal zou zijn, wat ook gebeurde. In een oogenblik hadden de passagiers door honger gedreven, den vasten wal onder hunne voeten en konden zij die naar Zwolle moesten, de reis derwaarts ondernemen. Naar ons bericht wordt, zijn ook de Deventer Packet en IJssel vlot gekomen en naar Amsterdam gestoomd. Het genoegen der Kerstdagen was evenwel voor de meeste passagiers in het water gevallen, daar velen van hen op den werkdag weer op hun post moesten zijn en de schoone dagen grootendeels op zee hadden doorgebracht. In gewonb gevallen goedkoop, waren zij nu duur uit, daar de ingetreden vorst de vaart heeft gestremd en ze genoodzaakt waren de tehuisreis per spoor te ondernemen. Hierbij zij nog gemeld, dat door een boot eenige schepen uit den Ketel naar Kampen gesleeptzijn geworden. De 24jarige zoon van een veehouder te Wijk bij Heusden kreeg bij het slachten eener koe eene kleine wond in den arm. Enkele dagen daarna zwol de arm op, de outboden geneesheer constateerdebloedvergiftiging en achtte eene operatie noodig. Na deze in het ziekenhuis te Utrecht ondergaan te hebben, werd de toestand van den patient erger en is hij overleden. Een Hollandsche dame heeft in een hotel te Saint Josse-ten-Noode, bij Brussel, met haar beminde, een Duitscher, getracht zich door ver- gift om het leven te brengen. Maandagmorgen vond men haar op hun gemeenschappelijke kamer in zeer ernstigen toestand, terwijl de jonge man reeds dood was. Zij werd terstond naar het hos- pitaal overgebracht en daar slaagde men er in haar buiten gevaar te brengen, doch eerst Dins dagmorgen kon zij in verhoor genomen worden. Zij verklaarde te heeten Geertruida van Soen, geboren te Arnhem in 1868 en wonende te Zut- fen. Eenige maanden geleden had zij op een reisje naar Keulen, kennis gemaakt met een 34ja- rigen beeldhouwer Peter Schon. Spoedig kregen zij elkaar lief en besloten te huwen, doch de ouders van den jongen man, die te Bonn wonen, weigerden hardnekkig hun toestemming en be- valen hun zoon, elke gemeenschap met de jonge Hollandsche af te breken. Dit bracht hen tot zulk een wanhoop, dat zij besloten te sterven. Drie dagen geleden verlieten zij Keulen en begaven zich naar Brussel, na zich vooraf van het vergift voorzien te hebben, waarrnee de noodlottige daad volbracht werd. Mej. Yan Soen weet nog niet dat haar beminde dood is, men heeft het haar niet durven zeggen. Het lijk van Peter Schon ging zoo spoedig tot ontbinding over, dat men het bijna onmiddellijk heeft moeten begraven. In het glas, dat op de tafel stond, heeft men nog een weinig vergift gevonden. Het scheikundig onderzoek toonde aan, dat de ongelukkigen een zeer sterke dosis toxine hebben gebruikt. Nog 6en duister punt blijft er in deze zaakheeft de jonge dame de ware namen opgegeven Ook vermoedt men, dat men hier niet alleen tegenover een liefdesdrama t staat, maar ook tegenover eer der ellende. Men vond namelijk bij de jongelieden slechts een stukje van 50 pfenninge (ongeveer 30 cent.) De armoede kan er dus ook wel het ware toe bijgebracht hebben, om hen dit wanhopig besluit te doen nemen. Uit Hirschberg in Silezie wordt gemeld De steeds meer en meer veld winnende afkeurens- waardige gewoonte om zijn vijanden met Nieuwjaar beleedigende brief kaarten te schrijven, werd hier onlangs zwaar gestraft. Eene kasteleines te Geb- hardsdorf had den 1 Januari van dit jaar zulk eene, van ernstige beleedigingen overvloeiende briefkaart ontvangen en na verloop van tijd bleek met voldoende zekerheid, dat de fabrieksarbeider J. uit Eriedeberg, de verver K. uit Rohrsdorf en de schoenmaker It. uit Alt-Gebhardsdorf de af- zenders waren. De beleedigde diende een aanklacht in en de rechtbank te Friedeberg veroordeelde J. en K. resp. 4 en 6 weken gevangenisstraf, M. werd vrijgesproken. J. en K. konden het niet ge- looven, dat zij zich aan zulk een zwaar misdrijf hadden schuldig gemaakt, waarvoor zij gevangenis straf moesten ondergaan. Zij kwamen derhalve van het vonnis in hooger beroep. Het O. M. appel- leerde eveneens van de zaak met het oog op de vrijspraak van M. Het geval kwam nu in behan- deling voor het gerechtshof te Hirschberg. Na een breedvoerig getuigenverhoor requireerde het O. M. tot onontvankelijkverklaring van J. en K. in hun hooger beroep en veroordeeling van den vrijgesproken M. tot 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank bevestigde het vonnis der eerste instantie. De veroordeelden hebben bovendien de niet onaanzienlijke gerechtskosten over twee instantien voor hun rekening. Tusschen Tiflis en Batoum is een postdiefstal gepleegd. Zakken met aangeteekende brieven, ter waarde van ruim 8000 roebel, werden er gestolen. Op den grooten Siberischen weg, 350 mijlen van het Uralgebergte, is een reisgezelschap door wolven verscheurd. Iloeveel reizigers en wie het waren weet niemand. Men vond alleen eenige menschenbeenderen, gebro- ken sleden, andere vernielde zaken en dertig met bijlen of kogels gedoode wolven als bewijzen van het feit. Vermoedelijk was de heer Lodier, die een paar maanden geleden uit Parijs vertrok, onder de slachtoffers. Men zal te Washington eerlangs rijden in tramwagens, welke door saamgeperste lucht worden voortgedreven. Er zijn voorloopig acht motors besteld, welke' ieder een wagen over een lengte 40 Kilometer kunnen voortbewegen. Als de proef gelukt, zullen al de trams van die drijfkracht voorzien worden. Washington is de eerste Amerikaansche stad waar luchttramwagens zullen rijden. In de San-Geronimo-kerk te Madrid, had eenigen tijd geleden, een pijnlijk voorval plaats. Toen het huwelijk van zekeren heer E. van wien 't algemeen bekend was dat hij een los leven had geleid, met mejuffrouw O. zou worden ingezegend, naderde eene vrouw, die eeu knaapje van ongeveer vijf jaren aan de hand had, het altaar en het kind zeide, zich tot den bruidegom wendende z/Je bent mijn papa geweest." F. ontstelde geweldig en de jonge vrouw werd woedend en viel ;op de moeder van het kind aan. Een vreeselijk schandaal ontstond, waaraan eerst door de tusschenkomst van den geestelijke een einde werd gemaakt. Daarna werd de plechtigheid voortgezet. Toen de jonggehuwden met hun gasten de San- Geronimokerk verlieten om, in een hotel in de nabijheid, de sluiting van het huwelijk feestelijk te gaan vieren, stond aan de deur der kerk eene bitter schreiende vrouw en omklemde een klein jongske, dat haar tot bedaren trachtte te brengen. De gebroeders Kersten, die beiden als zeer rijke menschen bekend stonden, waren, eenigen tijd geleden, naar de stad Gubrau gekomen en hadden zich aldaar metterwoon gevestigd. Spoedig zetten zij speculation op touw, lieten huizen bouwen en ook voor zich zelf een prachtige woning oprichten. Het buitenwerk van dit per- ceel was gereed. Toen op een morgen der vorige week de metselaars en timmerlieden kwamen om hun arbeid in het gebouw te verrichten, vonden zij in een vertrek, aan de balklaag hangend, de lijken der beide eigenaars. Onmiddellijk werd een geneesheer gehaald deze kon echter enkel constateeren dat de beide broeders reeds gestorven waren. Men zegt, dat de ongelukkigen ontzag- lijke financieele verliezen hebben geleden en dit de aanleiding tot den zelfmoord is. V oor hun gemeenschappelijken dood hebben zij een schrijven gericht aan een te Berlijn wonende breeder, waarin zij hem van hun noodlottig plan kennis gaven. In Parijs is deze week de proef begonnen met een nieuw soort van lucifers, zonder witteu phosphorus, waarvoor de regie een proefcontract heeft gesloten met den Belgischen fabrikant Hoe- boken. Van den uitslag dier proef zal afhangen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2