Gemengde berichten. Ter bevordering van een geregelde bezorging der bij de a. s. jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegenheid openge- steld, om brie veil, kaartjes en gedrukte nieuwjaar- wenschen, welke men op 1 Januari a. s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt reeds van den 23sten December af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behooren voorzien te zijn van een op in 't oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis en uiterlijk den 81sfc,n December te 12 uren middag ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt verzocht om, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroege terpostbezorging bij de jaarswisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. Door den gemeenteraad te Middelburg is een voorstel van bnrgemeester en wethouders aangenomen, om de gebouwen der voormalige meestoof met het terrein in erfpacht uit te geven voor een jaarlijksche canon van 300, om daarop een met stoom gedreven wasch- en strijkinrichting met bleekerij te vestigen. De voorzitter deelde verder mede, dat binnen korten tijd een voorstel van burgemeester en wet houders is te verwachten, tot de oprichting van gemeentewege van een volksbadhuis. Men schrijft uit Vlissingen De voorloopige concessie-aanvrage van den heer E. Gompertz, te Amsterdam, voor den aanleg van een tramweg van Vlissingen naar Domburg, wordt hier ter stede met ingenomenheid begroet. Geens- zins wordt er aan getwijfeld, of ons gemeentebe- stuur zal het zijne doen, om het tot stand komen dezer onderneming zooveel mogelijk te steunen. De nieuwe tram, welke de twee Zeeuwsche bad- plaatsen met elkaar zal verbinden, zal niet weinig bijdragen tot beider bloei. Door de Visscherij-vereeniging te Bruinisse is besloten, zich te wecden tot het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met het verzoek in 't vervolg aan de schippers toe te staan op de publieke gronden met korren te mogen onderzoeken of er al dan niet mosselzaad is gevallen. Op de laatste Leeuwarder veemarkt was de handel in vette koeien, veel door Belgie gevraagd, willig, ook die van jong vee, eveneens voor Belgie. Bijzonder groot was het aantal vreemde koopers. Eerste soort kalfvee sedert den herfst wel een 70 per stuk gerezen. Was de aanvoer niet zoo groot geweest, stellig zouden hooger prijzen zijn besteed. He campagne aan de suikerfabriek te Breda is geeindigd. Om een denkbeeld te gveen van de verwerkte hoeveelheid suiker diene, dat sedert den aanvang (22 September) per etmaal ruiin 1500 zakken elk van 100 kilo suiker zijn geproduceerd. TER NEUZEN, 23 December 1895. Met 1 Januari 1896 worden de vroeger reeds besproken rechtstreeksche plaatskaarten beschik- baar gesteld door den stoombootdienst op de Wester-Schelde in vereeniging met de staatsspoor- wegen. Er zijn enkele reis- en ook retourkaarten ver- krijgbaar in drie klassende laatste zijn vier dagen geldig. Belanghebbende verwijzen wij naar de gedrukte lijstjes, bevattende de opgaaf van den dienst voor het eerste kwartaal van 1896, waarop men omtrent prijzen en andere wetenswaardigheden ten voile wordt ingelicht. Zaterdag slaagde voor het practisch ge- deelte apotheker de heer A. J. Klaassen van Ter Neuzen. Naar men verneemt zal het afbrengen van het gestrande Engelsche stoomsehip York, bij deze haven, volgens accoord door den heer P. A. van de elde alhier, worden ondernomen, en daartoe bereids een baggermachine aanwezig zijn. Naar gezegd wordt zou de stoomboot binnen 30 dagen te water moeten zijn en daarvoor alsdan 3500 p. Eng. 42,000) worden betaald. Jl. Zaterdag werd alhier aanbesteedhet verbouwen van een woonhuis, staande in de Noord- straat te Ter Neuzen, wijk C 70. Hiervoorwerd ingeschreven door de heerenJ. Zoeter voor 749, J. A. Rijnberg voor 720, Jac. Deij voor 680, A. C. Rijnberg voor 612, G. J. Balken- stein voor 597, E. Herrebout voor 575 en P. A. Mielen voor 570. Aan den laagsten inschrijver gegund. Bij de behandeling der begrooting van waterstaat in de 1 weede Kamer op Vrijdag werd door de heer Hennequin de toestand besproken der haven te Breskens. Verlenging van den Oost- nachtwind, en Dorn was haar zonder gedruisch gevolgd. Hij sloop naar haar toe en greep haar hand, doch zij verschrikte niet. Had zij hem misschien verwacht? (Wordt vervolgd.) havendam is z. i. noodig om verzanding te voor- komen. Voorts vroeg dezelfde afgevaardigde verbetering van de haven te Philippine. De Minister zal eerstbedoelden wenk overwegen. Het graven van een kanaal in den Lovenpolder zou de haven van Philippine z. i. niet baten. Tot onderwijzeres te Kapellebrug, gemeente Clinge, is benoemd mej. De Kraker te Hulst. De eenige sollicitante. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer J. L. van Dijk, kanunnik en deken in het bisdom Breda en pastoor te Ginneken. Op 19 dezer vierde de heer J. L. van Dijk zijn gouden jubile als priester. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter griffie der bovengenoeinde rechtbank is door den aldaar gedetineerden Henri Cornelis Sels, 11. Vrijdag door die rechtbank veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, ter zake van den diefstal bij B. A. Koevoets te Ter Neuzen, hooger beroep aangeteekend. De zaak van den Rotterdamschen moord maakt in de laatste dagen volstrekt geen vorderingen. De beschuldigden blijven ontkennen iets van den moord te weten en nieuwe ontdekkingen zijn door de justitie niet gedaan. Ten bureele van de Echo te Amsterdam heeft zich vervoegd de zwager van Willem van Berkel. Deze zwager, wiens naam wij op zijn verlangen verzwijgen, zegt de redactie, maakt dit zij "op den voorgrond gezegd een zeer fatsoenlijken indruk. Hij is werkman, vader van 5 kinderen en woont te Amsterdam. Hij kwam zich beklagen over het bericht, dar hij zeide in een der bladen ge- lezen te hebben, betreffende Catharina Hoogsteden, van wie veel onwaars is verteld. De zwager van Van Berkel verklaarde ons, niet te kunnen gelooven aan Van Berkel's schuld. Willem van Berkel, dien hij van zeer nabij kent, is, volgens zijn verklaring, een fatsoenlijk, degelijk man, die nooit in staat zou zijn tot het plegen van een zoo lafhartigen moord, als waarvan hij wordt beschuldigd. Ook Van Berkel's vrouw, aldus deelde zijn zwager ons mede, hij heeft geen oogenblik aan zijn onschuld getwijfeld. Zij, zoowel als onze bezoeker zijn er vast van overtuigd, dat Willem van Berkel het slachtoffer is van schandelijken laster. „Ik heb", zoo verklaarde ons Van Berkel's zwager, Willem altijd gaarne mogen lijden en mijn kinderen waren altijd opgetoogen, als oom Willem kwam. Is hij schuldig, dan zou ik niet gaarne iets te zijner verdediging inbrengen, want de misdaad be- hoort gestraft te worden, maar dat hij schuldig is kan ik niet gelooven. Zonder aan deze verklaring meer waarde te hechten dan zij verdient, komt het ons toch voor, dat zij veel kan bijbrengen om den wellicht on- rechtmatig slechten dunk, die men zich allerwegen over Willem van Berkel vormt, weg te nemen, want al bewijzen deze mededeelingen niets, ze zijn toch zeker hierdoor opmerkelijk", dat het niet vaak gebeurt, dat men ten voordeele komt spreken van iemand, die onder zoo zware verdenking rust als Willem van Berkel. De in het kanaal door Zuid-Beveland ge- zonken ijzeren sluisdeur is boven water gebracht, om, na leegpomping, drijvende naar Hansweert te vervoeren. Eene vrouw van Kapellebrug bij St. Jansteen, kwam Vrijdag te Antwerpen om te zoeken naar haar 20jarigen zoon, die Woensdag met 4 paarden naar Antwerpen was gekomen, om die op de paardenmarkt te verkoopen. Zelden zag men in het noorden van Limburg zoo weinig kraanvogels en ganzen enz. overtrekken als lit jaar. Reeds vroeg voorspelden ouden van dagen daaruit een zachten winter. Tot nog toe heeft zich dit bewaarheid. Ook de grijze kraai is ditmaal een zeldzaamheid. Vrijdagmiddag werd de instructie voortgezet in de zaak van mevr. van v. W.J. te Krommenie. Eenige personen uit Haarlem werden gehoord. De instructie in dit vergiftigingsproces beweegt zich thans, naar gemeld wordt, op geheel ander terrein dan voor eenige weken. Men meldt uit Groningen, dato 21 dezer Hedenmiddag ongeveer kwart over tweeen, is het lijk van den sedert 14 dagen vermisten politie-agent Van Vliet uit het kanaal tusschen de mondingen van Winschoter- en Schuitendiep opgevischt. Op dat tijdstip kwam een arbeider met een modderpraam het Winschoterdiep uitvaren. Bij het voortboomen stiet zijn boom op het lijk, dat hij daarna met behijlp van een anderen arbeider opllaalde en in de jpraam legde. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die op hare beurt een brancard liet halen, waar- mede het lijk naar het academisch ziekenhuis werd overgebracht. Op het lijk werd Van Vliet's sabel nog in de scheede gevonden. terwijl de handen nog in de handschoenen waren gestoken. Bij de voorloopige uitwendige schouwing van het lijk in het ziekenhuis werd aan het hoofd lichamelijk letsel geconstateerd, wat het vermoeden wettigt, dat Van Vliet in een worsteling gemoeid is geweest, voor hij te water geraakte. De rechterkant van het voorhoofd vertoont o. a. een bloedstorting, waarschijnlijk gevolg van een vuistslag, waarvoor te meer reden bestaat, omdat bij het vinden van het lijk de rechterarm gevonden werd in een houding als ware hij opgeheven, om een slag van het hoofd af te weren. Ook de neus draagt sporen van een ruwe aanraking, een slag of stoot. Van Vliet's horloge was op 5 uur 19 minuten blijven stilstaan. Aan zijn overjas bevinden zich nog de beide haken, zoodat de aan het Winschoter diep gevonden jashaak met de zaak blijkbaar in geen verband staat, althans niet van Van Vliet's jas afkomstig is. Een beursje werd niet op het lijk gevonden. In het dorp Katlijk wordt nog altijd een zeer oude gewoonte in eere gehouden, n.l. het Thomas luiden, dat ook nu weder is aangevangen en tot de Kerstdagen duurt. Jongelingen en ook ouden van dagen luidden de beide klokken, die naast de kerk en het klokhuis hangen, nacht en dag door. Er zijn van overheidswege wel eens pogingen aangewend, om dit luiden te beletten, doch de dorpelingen wenschen daarvan geen afstand te doen. Sommige personen hebben zich daarin zoo geoefend, dat zij beide klokken te gelfjk op de maat af kunnen luiden. Ook aan de oostelijke grenzen van de pro vince Groningen wordt, naar het schijnt, nog al wat hoornvee naar Duitschland binnengesmokkeld. In een der laatste nachten is tusschen Oud- en Nieuw-Rede (ongeveer tegen Bourtange) door de Duitsche beainbten een koppel van 33 stuks in beslag genomen, waarbij geene daders zijn bekend geworden. Een paar gendarmes moeten zich in de toppen der boomen hebben verscholen en de geheele kudde hebben laten voorbijtrekken. Daarna was het onmogelijk,toen er eenige douanen toespron- gen, het vee weder over de grenzen terug te drijven. Donderdagavond werden door de Hilversum- sche gemeente-politie bij den veldwachter te Loos- drecht gebracht twee kinderen 9 en 8 jaar oud die aldaar zwervende waren aangetroffen en tehuis behoorden in de buurtschap Oudover bij Loenenafstand ongeveer 5 uur. De jongens waren des morgens uitgezonden om te Hilversum een boodschap te doen. Daar het avond was, werden zij door den veldwachter liefderijk in bescherming genomen en onder dak gehouden. Vrijdag stapten zij weer samen huis- waarts. En naar hun verhaal, luidde, was het niet de eerste maal, dat zij buitenshuis overnachtten. Anders bleven zij in een boschje liggen, maar nu was het te koud. Milwaukee, een der veel opgekomen Ameri- kaansche steden, vierde onlangs haar 50jarig bestaan. Zestig jaar geleden stond er slechts een enkele hut van een bonthandelaar. Vijftien jaar later telde de stad 20,000 inwoners en thans nagenoeg 205,000. Vooral aan het Duitsche element dankt Milwaukee hare snelle opkomst. Te Gent is wederom een werkstaking uitge- broken in de spinnerij van de firma Lieve. Op de toezegging van loonsverhooging tegen nieuwjaar staakten de spinsters,"die op onmiddelijke inwilliging aandrongen evenwel den arbeid. Door den stilstand dier fabriek zijn er thans 1200 personen zonder werk en dus zonder verdiensten. In nog andere fabrieken is eveneens het werk gestaakt. Men is voor nog grooter uitbreiding der werkstaking beducht. Te Belgrado is een belangrijke postdiefstal gepleegd. De wagen, welke de post van Konstan- tinopel bevatte, is door roovers aangevallen en geplunderd. Het bedrag van het gestolene, waaronder een kistje met 40,000 francs in Eransche goudstukken, is f 100,000 De rentenier Lintermans had aan de stad Brussel een som van 600,000 francs vermaakt. De regeering echter heeft de stad slechts gemachtigd tot aanneming van de helft van het bedrag, terwijl de andere helft moet worden uitgekeerd aan de arme verwanten van deu erflater. Te Antwerpen zijn onder bijna gelijke omstandigheden drie jonge meisjes plotseling verdwenen. Het laatste geval van dien aard had, volgens het Handelsblad van Antwerpen verleden Donderdag plaats, doch ditmaal heeft men een spoor, dat tot de ontdekking zou kunnen leiden. In een herberg der Hoopstraat, 21, waar de 20jarige Florentine Wouters, van Kleidrecht, als dienstmeid woonde, kwam op laatstgenoemden datum een deftig gekleed persoon binnen, dieEransch sprak. Noch de vrouw des huizes, noch de meid ver- stonden hem en toen riep hij een ander persoon binnen, die als tolk zou dienen. Deze vertaalde de vraag van den vreemdeling, die luidde. Mag het meisje een oogenblik naar buiten komen Ja, was het antwoord der vrouw als het niet te lang duurt. Florentine ging, zooals zij daar was, met den vreemdeling buiten en, toen de herbergierster een paar minuten later buiten kwam zien, was er zoo min van de twee vreemdelingen als van het meisje nog iets te bespeuren. En tot nu toe heeft men van niemand hunner nog eenige tijding bekomen. De zaak werd bekend gemaakt en men vernam dat gemelde vreemdelingen zich ook in andere herbergen met dezelfde boodschap hadden aan geboden. Men begrijpt, dat deze drie zoo kort achter elkaar voorgevallen feiten niet weinig opschudding in de stad maken, vooral in buurten waar zij plaats hadden. INGEZONDEN STUKKEN. Het onderwijs in Ter Neuzen. Mijnheer de Redacteur Er wordt in onze raadzaal door onze vroede mannen wel eens wat gekeuveld, wat daar eigenlijk niet te pas komt, maar dat is te vergeven de menschen verpraten hun eigen tijd, niet onzen, noch minder mijn tijd. Maar 'k wenschte afdoening van zaken, van ernstige, hoogst belangrijke. Een van deze is, en wel de voornaamste, het openbaar onderwijs in onze gemeente is niet goed, alzoo zegt men. t Kwam volgens uw verslag dan ook eens ter sprake. Als de heer Moes ter vergadering geweest was, had hij zeker gezegd tot den Voorzitter, den heer Visser en vooral den heer Donzeschenk toch klnren wijn. De Voorzitter gaat nota bene inlichtingen vragen bij het hoofd der school A, bij gelegenheid van het vergelijkend examen. Hoe naief! De heer Visser, en dat verwondert me van hem, die toch altijd klaren wijn durft schenken zegt dat hij zijn kinderen naar de bijzondere school zond, omdat er geen plaats was in de openbare. Naar ik uit goede bron verneem is nog nimmer een kind plaatsing op de openbare school geweigerd. Jaren geleden zaten 3 kinderen op bankjes, bestemd voor 2 kinderen. (Van leeren schrijven was na- tuurlijk geen sprake daar geen van de drie hun beide handjes konden gebruiken.) Waarde heer Visser waarom niet ruiterlijk de waarheid gezegd? Van u verwachtte ik dit. Maar de houding van den heer Donze is ja, dat weet ik zoo net niet te zeggen. Lid van de schoolcommissie, weet hij eerst niet wat ook namens hem gezegd is. Later op die wmkenning gewezen, wist hij 't eigenlijk wel. Dat is al heel erg, maar 't kan Gebrek aan memorie kan iemand soms leelijke parten spelen. Maar dat hij onderwijzers beschuldigt van plichtverzaking, zonder in openbare vergadering namen te durven noemen, dat is het werk van Zie Mijnheer de Redacteur, 'k ben geen onder- wijzer maar was ik dit, 'kzou mij geen lauwheid, geen nalatigheid willen laten aanwrijven. Indien de heer Donze zooveel weet, dat hij spreke, niet waar het niet behoort, maar daar waar hij geroepen is zonder aanzien des persoons, de belangen der gemeente te behartigen. Laat hij nu ook klare wijn schenken Bedenke hij wel, dat de hoogste belangen onzer kinderen hiermede zijn gemoeid en tegelijkertijd de eer van die onderwijzers, welke hart voor hun schoone betrekking hebben. Nogmaals Mijnheer Donze, noem namen „ecrasez l'infame". Help uitroeien wat niet deugt; maar heb eerbied, voor wie zijn plicht doet. En zijn er bij, die dit niet doen, dan namen genoemd, opdat er toch licht kome in deze duistere zaak. Ten slotte M. d. R. Ik kan me voorstellen, dat er op- en aanmerkingen Worden gemaakt op 't openbaar onderwijs, en misschien terecht, maar de wijze waarop men dit onderwijs en de onder wijzers aanvalt is onedel. Dankend, X. Ter Neuzen, 23 Dec. 1895. WEEGBRUGGEN. In een advertentie van den heer Iz. van de Sande te Schoondijke, agent van den heer Adr. Anderlin te Mons, lezen wij, dat sedert 1889 geen verplaatsbare, evenmin zelf- registreerende weegbruggen meer worden gemaakt, als zijnde op den duur niet vertrouwbaar. Nu zal de bedoeling naar onze meening zijn geweest, dat genoemde weegbruggen op hunne fabriek niet meer worden vervaardigd, doch de uitdrukking is, alsof dezelve nergens meer worden gemaakt. Wanneer nu anderen geen succes met de zelf-registreerende, of verplaatsbare weegbruggen hebben, als zijnde niet vertrouwbaar, dat moeten wij zeggen, dat wig er een uitstekend succes mede hebben. In de eerste plaats zal niemand eene door ons geplaatste zelf-registreerende of verplaatsbare weegbrug kunnen aan- wijzen, die niet naar genoegen der heeren afnemers werkt. Voor sommige suikerfabrieken plaatslen wij er 7 stuks. De heer C. Polderdijk Rz. te Nieuw- en St. Joosland schreef ons, dat de door ons het voorgaande jaar aan hunne vereeniging geleverde verplaatsbare weegbrug uitstekend voldoet. Vandaar dat wij er thans een dito hebben geplaatst te Arnemuiden. Hij den heer De Reus te Numansdorp plaatsten wij eene verplaatsbarezelf-registreerende weegbrug, welke eveneens uitstekend voldoet. Beleefd noodigen wij belang- hebbenden uit, daar te gaan zien of te informeeren, en bij ons de meerdere plaatsen, waar men kan gaan zien, aan to vragen. Dit is de beste, vertromobaarste en netsts methode om zijn waar aan te bevelen. IT dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, met hoogachting UEd. dw. dn.. Firma Wed. J. C. Massee Zoon. Wij zonden dit stuk aan den heer Van de Sande, die hierop 't volgende schrijft Naar aanleiding van bovenstaande, voel ik mij gedrongen ook mijne meening nader te ontwikkelen. Vooraf de op- merking. dat het doel niet is geweest de bruggen der firma Massee af te keuren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2