Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen, as 2)3 assess. No. 3244. Zaterdag 21 December 1895. 35e Jaar^an^, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnfin Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brieven- busliouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: V an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze couraut behoort eeu bijvoegsel. folitieli Overzicht. In de Belgische Kamer hebben bij' de voortgezette beraadslagingen over het voorstel der sociaal- democraten tot onmiddeliijke indiening van een ontwerp tot reorganisatie van het leger heftige woordenwisselingen plaats gehad tusschen den Minister van oorlog, generaal Brassine en den socialistischen afgevaardigde Defnet. Het kwam zelfs tot zulke hooge woorden, dat na afloop der zitting beide partijeu getuigen aanwezen tot voor- bereiding van een tweegevecht, doch na eenige besprekingen is de zaak toch in der minne geschikt. Met het einde der algemeene beraadslagingen in den Duitschen Rijksdag over de staatsbegrooting was 't ook gedaan met de belangstelling der leden in den arbeid, die er voor hen te doen was. In zeer slecht bezochte vergaderingen werd de eerste lezing gehouden in onze parlementaire taal zou men zeggende algemeene beraadslagingen gevoerd over drie wetsontwerpendat tot bestrijding van de oneerlijke concurrentie, dat om aan cooperatieve verbruiksvereenigingen den ver- koop aan niet-leden te verbieden, en eindelijk dat betreffende de oprichting van kamers van arbeid. Het eerste ontwerp komt nagenoeg overeen met het in 't vorige jaar ingediende. In beginsel vindt het bij de meerderheid instemming, maar het nader onderzoek zal moeten uitmaken of men er in kan slagen, den juisten middenweg te houden tusschen het rechtmatig verlangen van patroons om bescher- ming van hunne belangen tegen inisbruiken van de zijde van personen, die vroeger in hun dienst waren, en het belaug van die personen, die de kundigheden, welke zij zich verworven hebben in* den dienst van anderen, willen aanwenden om zich een zelfstandig bestaan te verzekeren. Het tweede ontwerp bevat mede niets nieuws, want het verbod aan cooperatieve verbruiksvereeni- ging om aan niet-leden te verkoopen, bestaat reeds in Duitschlandhet heeft alleen ten doel, de naleving van dat verbod door de noodig straf- bepalingen te verzekeren. Bij de behandeling van het derde ontwerp werd het merkwaardige schouwspel beleefd, dat een door alle bondsregeeringen goedgekeurd wetsontwerp in het gansche huis geen enkele verdediger vond. Een der hoofdbezwaren tegen dit ontwerp is, dat de kamers van arbeid, die het in 't leven wil roepen, slechts een voorloopig karakter zullen dragen en niet anders zullen zijn dan adviseerende lichamen, waarin de werklieden zich over de verdere ontwikkeling van hunne organisatie zullen kunnen uitspreken. Van regeeringswege wordt als motief waarom geen meer volledig wetsontwerp is aangeboden opgegeven het gebrek aan overeen- FEUILLBTON. Naar het Hoogduitsch van JeKny Hirsch. 37) z/Doch ik was in de handen mijner vijanden gevallen, ik was in handen der vervolgers, die Melnik had uitgezondeu om mij te vangen. Hoe ik mij ook te weer stelde, zij Sonden mij handen en voeten, bonden een doek voor mijn mond om mij het schreeuwen te beletten en sleepten mij naar een schip, dat mij naar een woest eiland bracht. Daar klonken zij mij vast aan een rots en George werd aan een andere rots tegenover mij vastgeklonken. Wij konden niet bij elkaar komen en elkaar niet helpen, de een moest, zien hoe de ander versmachtte en hoe de vogels kwam en en hun klauwen in ons vleesch sloegen griezelige wormen kropen over ons lichaam rond O, het was verschrikkelijk De wanboop gaf mij eindelijk reuzenkracht, ik verbrak mijn boeien, doch stortte in een diepen afgrond en bleef bewusteloos liggen. Ge zult wel begrepen hebben, dat ik u Aroomen uit mijn ijlkoortsen verteld heb", vervolgde zij na eenige oogenblikken rust. //Toen ik tot bewustzijn kwam, lag ik te bed in een vreemde kamer. Een oude vrouw met een witte muts op het hoofd boog over mij lieen, en zei, stemming der belanghebbenden omtrent hetgeen zij eigenlijk wenschen. Van den anderen kant echter wordt gevreesd, dat door deze voorloopige regeling het tot stand komen eener definitieve regeling slechts zal worden vertraagd en men ziet, misschien terecht, tot voorloopige regeling te minder reden, nu de Minister Von Botticher zelf in dit debat heeft verklaard, dat omstreeks medio Maart het ontwerp der volledige organisatie zou kunnen vastgesteld worden. Onder die omstandigheden had de ver- werping van dit wetsontwerp, dat toch geen kans heeft om te worden aangenomen, reeds dadelijk aan het einde der eerste lezing kunnen geschieden, en het schijnt dan ook enkel uit beleefdheid tegenover de regeering te zijn, dat dit wetsontwerp naar eene commissie verwezen is zooals ook met de beide andere ontwerpen is geschied. Hiermede was de Rijksdag voor dit jaar aan het einde van zijne werkzaamheden gekomen en werd, op den te voren reeds bepaalden tijd Dinsdagavond de zitting verdaagd tot den 9 Januari a. s. De donkere wolken, die we in den laatsten tijd gewend waren aan den Oostelijken gezichteinder te zien samengepakt, zijn thans plotseling westwaarts gedreven en vertoonen zich nu daar in dreigende dichtheid. De President der Noord-Amerikaansche Unie zond namelijk aan het Congres ter zake van het Engelsch-Venezuelaansch grensgeschil eene bood- schap, die klinkt als een klok, ja, als een krijgs- klaroen. Hij verklaart daarin het te betreuren, dat Engeland eene scheidsrechterlijke regeling dezer aangelegenheid afwees, en acht van deze weigering nu een noodzakelijk gevolg, dat, namens de Ver- eenigde Staten, nu de ware grens tusschen Ve nezuela en Britsch Guyana worde aangewezen. Het Congres zal derhalve worden uitgenoodigd zekere som te bestemmeu voor het uitzenden eener afzonderlijke commissie, belast met de zaak te onderzoeken en daaromtrent zoo spoedig mogelijk verslag uit te brengen. Is dat verslag eenmaal overgelegd aldus vervolgt President Cleveland's boodschap dan zal het de plicht der Vereenigde Staten worden met alle hun ten dienst staande middelen zich te verzetten, als tegen aanranding met voorbedachten rade, tegen elke poging van Engeland om zich gebied toe te eigenen, waarvan, door het bovenbe- bedoeld rapport, zal zijn uitgemaakt, dat het tot Venezuela behoort. De President eindigt met de verklaring, dat hij zich ten voile bewust is van de gevolgen, welke dit zijn optreden zal kunnen hebben. Maar en met dezen klinkenden volzin sluit de bood schap geen grooter kwaad is denkbaar, dan berustende onderwerping aan verkeerdheid en onrecht, wijl zulks leidt tot het verlies der nationale eer. dat ik rustig moest blijven liggen. Deze vermaning was niet noodig, want ik was te zwak om mij te bewegen. Ik was niet in staat te denken, op dat oogenblik had ik niet kunnen zeggen wie ik was. Ik sliep ook dadelijk weer in en weet niet precies hoelang ik in dien bewusteloozen toestand heb ge- legen. Toen ik allengs weer tot bewustzijn kwam en vroeg, waar ik mij bevond en hoe ik daar toch gekomen was, verboden dokter en verpleegster mij te vragen. Ze zeiden, dat ik zeer ziek was ge- weest en dat er goed voor mij gezorgd werd. Eerst toen ik een paar uren het bed mocht ver- laten, vernam ik, dat ik in een vrouwenhospitaal was, en dat de mannen, die mij in hun sloep aan den wal gebracht hadden, mij daar hadden heeu- gevoerd. Nu herinnerde ik mij al het gebeurde en tevens herkreeg ik het besef van mijn wan- hopigen toestand. z/De vrees voor Melnik kwam met verdubbelde kracht terug aanhoudend geloofde ik vervolgd te worden, overal zag ik bespieders en ik twijfelde niet, of George was ook door hen verhinderd te komen. Ik durfde de verpleegster geen vertrouwen te schenken en evenmin den dokter; ook hier noemde ik mij Gerhardina von Keren en verhaalde, dat ik mijn reisgezelschap had misgeloopen en daarom naar den wal was teruggekeerd om met een volgenden stoomer te vertrekken. Ik durfde ook niet aan moeder Eltester of iemand anders te schrijven, uit vrees voor mij te verraden." In de zitting der Tweede Kamer van gister werd de behandeling der Oorlogsbegrooting voort gezet. In antwoord op een vraag van den heer Guyot verklaarde de Minister, dat hij het wenschelijke erkende eener gemeenschappelijke commissie voor de toelatings-examens der adelborsten en cadets, maar dat daariegen wettelijke bezwaren bestaan. Den heer Staalman, die op schadeloosstelling aan- drong van den eigenaar eener sleepboot, welk vaartuig nabij den llelder door een projectiel uit het fort getroffen werd, antwoordde de Minister, dat hij der Kouingin-Regentes gunstig had ge- adviseerd omtrent een verzoek om gratificatie te dier zake. V aar de heer Travaglino aandrong op voor- keur, bij de levering van spek aan het leger, van inlandsch spek boven het Amerikaansche, meende de heer Smeenge, dat dan ook waarborg moet bestaan, dat het inlandsche spek volkomen deug- delijk zij, een waarborg, dien alleen het stempel van den Nederlandschen Slagersbond niet uitslui tend geeft. De Minister was 't eens, dat ook de gewone handelaren, buiten den Slagersbond, voldoende leveranties kunnen doen. Overigens heeft hij reeds bij aanbestedingen van spek de Nederlandsche inschrijvingen toegewezen. De heeren Eerf en Borgesius brakeu een lans voor de oud-strijders van 1830 en laatstgenoemde stelde verhooging voor van het subsidie van 20,000 aan de vereeniging van oud-strijders z/Trouw aan Koning en Vaderland" te Utrecht, met 5000, terwijl de heer Eerf den oud-strijders gaarne een klein pensioen zou willen verleenen. De Minister deelde mede, dat steun der oud- strijders nog in onderzoek is en deed overigens uitkomen, hoe moeilijk 't is dien steun te regelen, daar sommigtn behoeftig, anderen welvarender zijn. Bij pensionneering zou een groote som gemoeid zijn. De heer De Ram drong aan om bij een volgende begrooting een subsidie van 5000 uit tetrekken voor de vereeniging van gepensionneerde officieren voor de wet van 1877. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed het verhoogingsvoorstel van den heer Borgesius en betwistte daarbij dat het met de oud-strijders zoover gekomen is dat zij hongerlijden en langs de deuren zouden moeten bedelenterwijl de Minister de beslissing aan de Kamer overliet. Het amende- ment van den heer Borgesius om het subsidie te brengen op f 25,000 werd aangenomen met 48 tegen 26 stem men. De heer Schaafsma verklaarde zich tegen uitbrei- ding van het wapen der marechaussee en tegen het opmaken van processen-verbaal door dat wapen. z/Wat waart ge dan van plan te doen vroeg Bauer. z/lk weet het niet," antwoordde Gertrude. z/Het was hier in mijn hoofd nog zoo verward en ledig. Ofschoon ik nu weer den geheelen dag buiten het bed doorbracht en zelfs in den tuin mocht wan del en, kon ik toch niet tot een besluit komen. Ik bleef zoo voortleven, en men liet mij begaan. Men had nog een som geld bij mij ge- vonden de ringen aan mijn vingers konden verdere kosten vergoeden, waarom zou men dan een storing brengen in hetgeen men voor mijn gestel noodig oordeelde Ik twijfel echter, of men daartoe den goeden weg koos. Een krachtig aanpakken zou zeker heilzamer voor mij geweest zijn, want toen dit eindelijk gebeurde, kwam ik tot een keerpunt en z/Nu is het genoeg Thans is het mijn beurt van vertellen," viel Serafine in, //ik verzoek de aandacht van u alien." Op vroolijken toon ver haalde zij nu haar reis naar Engeland en haar vergeefsche nasporingen om Gertrude von Kauffel te ontdekken. In geen enkel hotel te Liverpool had een dame van rlien naarn gelogeerd, met geen enkel schip was zij uit die haven vertrokken. Hoe onwaarschijnlijk het ook was, dat Gertrude in een andere haven was scheep gegaan, was Serafine toch naar Southampton gereisd, doch haar onderzoek daar ter plaatse was vruchteloos geweest. In een oogenblik van diepe ueerslachtigheid had Hij drong aan op een cursus waar de marechaussees zich voor hunne roeping kunnen bekwamen. De heer E: Smidt nam de marechaussee in bescherming tegen overdreven aanwrij vingen van ongeschiktheid, terwijl de heer Van Karnebeek uitbreiding van dat wapen voorstond. Ook de Minister kwam op tegen de geringe waardeering van het wapen, dat integendeel ge- rechtvaardigde populariteit bezit. De heer Willinge klaagde over te veelvuldige verplaatsing der marechaussees, waar tegenover de Minister deed uitkomen, het nadeelige van te lange detacheering op een plaats. Omtrent het ver- baliseeren door de marechaussee pleegt de Minister overleg met den Minister van Justitie. Met 52 tegen 33 stemmen werd een krachtig in het belang der verdediging bestreden amendement verworpen, voorgesteld door den heer Van Vlijmen en anderen, strekkende om den aankoop van geschut onder de gewone uitgaven op te nemen. Bij den stand van het debat deelde de voorzitter mede, dat voor de begrooting van waterstaat reeds 28 sprekers zijn ingeschreven. Blijkens bericht van onzen gezant te Brussel, zal de Belgische grens voor 26 dezer worden opengesteld voor den invoer van mager vee, en den 10 Januari voor den invoer van fokvee uit Nederland. Overdreven acht het aderland de meening, dat door de conversie onzer 3£ Staatsschuld in een 3 °/a schuld de Rijkspostspaarbank tot ver- laging der rente, die zij uitkeert, zou moeten besluiten. Deze instelling, die tegen 14 milli- oen Integralen slechts /4 millioen 3.) schuld bezit (zij bewees door deze wijze van belegging dus op de conversie voorbereid te zijn) zou op deze laatste dus een rente-vermindering ondergaan van 20,000, terwijl zij in 'tgeheel over 1894 ruim 517,000 rente van haar portefeuille ederlandsche Staatsfondsen kweekte, terwijl zij in dat jaar van haar beleggingen totaal 220,000 meer trok, dan zij aan de spaarders had te ver goeden Op grond dus van de conversie der 3 J /0 Staatsschuld te meeneii, dat de Rijkspost spaarbank tot renteverlaging zou moeten besluiten t is inderdaad geen steekhoudend argument. Uit Cats schrijft men aan de M. Ct. dat in de slikken voor den calamiteuzen Leendert Abraham- polder het begin van de Zandkreek, aan de zijde der Oosterschelde, eene afschuiving is ontstaan, die een lengte heeft van ruim 300 meters, bij eene breedte van ongeveer 40 meters. Yoor den polder is niet het minste gevaar. Ook in Eriesland worden voor decampagne 1896 contracten door de agenten der Brabandsche beetwortelsuikerfabrieken aangeboden tegen min- stens f 9 per 1000 Kg. In die provincie ver- wacht men in het volgende jaar eene ruime uitzaaiing. zij den treurigen brief aan haar moeder geschreven, maar later had zij zich over die moedeloosheid geschaamd. Zij keerde naar Liverpool terug en begon weer te zoeken thans werd haar volhardmg beloond. De Ltruria was uit Amerika teruggekomen en lag in de haven gereed voor een nieuwe reis. Serafine nam een roeibootje en liet zich aan boord brengen om navraag te doen. Niemand kon haar inlichting geven en zeer teleurgesteld keerde zij in de roeiboot terug. Onder het varen hoorde zij een der mannen tot een makker zeggen ,/Dat is ook een Duitsche, even als die, welke wij naar het hospitaal ge bracht hebben. Zou die nog leven z/Dat geloof ik niet," luidde het antwoord, doch Serafine sprang nu op en vroeg: //Wat was dat voor een Duitsche Oh, vertel het mij, ik zoek eene jeugdige landgenoote, en zal u rijke- nijk beloonen." z/Dat is niet noodig," antwoordde de schipper, z/wij hebben u reeds alles verteld wat wij weten." Hij verhaalde nu, dat bij het anker lichten van de Etruria een jonge Duitsche van de scheepstrap in hun sloep was gesprongen en naar den wal terug wilde. Eer het vaartuig aan land kwam was zij echter bewusteloos geworden en door hen naar het vrouwenhospitaal gebracht. (Wordt vervolgd.) TER IEIIZEMSCHE COIRWT _^»J»ladj^ersc»iUnt^rfaan€l^y-^Woensd^g- en yrijdagavond, nitgeaomlerrt op y^estdagen, bij den uitgever IV J. VAX BE SAHfOK te Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1