Gemengde berichten. Volgens gerucht zijn twee voorname vijande- lijke hoeloebalangs in Atjeh gesneuveld. Uit Atjeh wordt aan de „Telegraaf" geschreven dat er geen reden bestaat zich daarover te verblijden, want dat de kwaadwillige Atjehers nog over een menigte energieke aanvoerders beschikken kunnen, die den strijd niet zullen opgeven, zoolang wij niet getoond hebben Atjeh te kunnen onderwerpen. TER NEUZEN, 18 December 1895. Heden werd alhier door de Commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek bij enkete inschrijving aanbesteed 1°. Het leveren van 350 M3. grind. Hiervoor werd ingeschreven door P. A. Dolk te Ter Neuzen voor f 1,86, P. Dobbelaar te Ter Neuzen voor 1,85 en L. Kanters te Sliedrecht voor f 1,80. 2°. Het vervoereu van dien grind langs den weg, waarvoor werd ingeschreven door D. de Witte te Ter Neuzen voor 44 cent, G. Scheele te Hoek voor 40 cent en L. B. van den Kerkvoorde te Ter Neuzen voor 32 cent. Alles berekend per M3. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Adornispolder tot voorzitter de heer J. du Bois en tot lid de heer H. Brakman. Axel, 17 Dec. Heden werd alhier door de Maatschappij ,/Vooruitgang is oils streven" aanbe steed het leveren van 1". pi. m. 258,000 kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. van Ardenne te Dordrecht, voor 2,64 H. J. Vlaeminck te Clinge, voor f 2,58 Aug. Hainer- linck te Ter Neuzen, voor /2,55; Maatschappij tot verkoop van hulpineststoffen te Dordrecht, voor 2,53Hamelink en Versluijs te Ter Neuzen, voor 2,4 7 i P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 2,43 E. P. Staal te St. Jansteen, voor f 2,43 D. J. Oggel te Axel, voor 2,40 en Coenen en Schoenmakers te Uden, voor 2,37. Alles per 100 kg. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. 2°. pi. m. 50,000 kg. chilisalpeter. P. A. Adriaanssens Pz. te Walsoorden, voor /9,33£; P. J. van Ardenne te Dordrecht, voor f 9,19 Maatschappij tot verkoop van hulpinest stoffen te Dordrecht, voor 9,08D. J. Oggel te Axel, voor 8,98 E. P. Staal te St. Jansteen, voor f 8,95 en P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 8,89. Alles per 100 kg. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Axel, 17 Dec. Heden werd alhier door de Maatschappij ,/Voorwaarts" te Kijkuit aanbesteed het leveren van pi. m. 106,000 kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Centrale Guanofabrieken te Rotterdam, voor /2,85; H. J. Vlaeminck te Clinge, voor 2,63P. J. van Ardenne te Dordrecht, voor 2,56 Hame link en Versluijs te Ter Neuzen, voor 2,54 Maatschappij tot verkoop van hulpineststoffen te Dordrecht, voor f 2,52 E. P. Staal te St,. Jansteen, voor 2,47D. J. Oggel te Axel, voor 2,45 en Coenen en Schoenmakers te Eden, voor 2,42. Alles per 100 kg. Aan den minsten inschrijver is de levering gegund. Zeeuwsch Clinge, 15 Dec. Ondanks het slechte weder, trok het concert door onze zangvereeniging Zondag gegeven veel volk, en de bezoekers zullen zich den avond niet beklagen. Vier nieuwe koor- nummers werden goed uitgevoerd en het drama voorzichtigheid niet uit het oog. Hoe gaarne ik George en zijn moeder mijn gelukkige aankomst had willen melden, toch liet ik (lit na, uit vrees dat ik daardoor mijn spoor zou verraden. Onder den naam Gerhardine von Keren nam ik mijn intrek iu een klein hotel teLiverpool; ik ging slechts uit om het allernoodzakelijkste voor de reis te koopen en een plaats te bespreken op de Etruria van de White-Star-lijn, die den 15den Juli zou vertrekken. Wij hadden gerekend, dat George dien dag te Liverpool zou aankomen. ,/Het was een vochtige, nevelachtige morgen, toen ik met mijn weinige bagage van het hotel naar de haven reed. Ik had den geheelen nacht niet geslapen en was zeer koortsig geweest. Toen ik in de koele scherpe lucht, kwam, voer mijn een huivering door de leden, en ik gevoelde mij zeer ellendig, maar ik sloeg er geen acht op. Binnen weinige minuten zou ik mijn beschermer bij mij hebbenzeker wachtte hij reeds op mij en dan zou alles goed wezen. Ik had de haven bereikt scherp zag ik rond in de hoop George te ont- dekken. Hij was er nietdat was de eerste teleurstellingmaar ik werd er niet door ontmoe- digd ,/Hij wacht mij op het schip dacht ik en nam plaats in een der bootjes, die gereed lagen om de reizigers aan boord van de Etruria te brengen. Zoo liet ik mij naar de stoomboot roeipn, vast geloovende, dat hij me zou zien komen en mij te gemoet zou Snellen. Wij legden aan, met kloppend hart vloog ik de scheepstrap op George was er niet „Ik zocht overal waar passagiers warenik keek in de kajuiten, in de scheepshutten, overal vreemde gezichten, die mij nieuwsgierig en ver- wonderd aanstaarden of onverschillig van mij afgewend werden. Ik vond George niet, en nu werd ik aangegrepen door een onbeschrijflijken angst. z/Toch schepte ik weer moed, ik was vroeg z/Rechterlijke dwaling" was een keurig stuk, dat goed afgespeeld werd en buitengewoon voldeed. De verlichte groepen waren inderdaad fraai, evenals het nieuwe tooneel. Lachsucces hadden //Het paartje van Monniken- dam," //De paraplu", //Vroeger en tegenwoordig." Het kluchtspel,/Inkwartiering," werd vlug afge speeld en bracht herhaaldelijk de lachspieren in beweging. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rerfitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken J. V., oud 27 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevange- nisstraf. E. W., oud 25 j., werkman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. L. W., oud 73 j., zonder beroep te Philip pine, is wegens beleediging van een ambtenaar bij geschrifte veroord. tot 25 boete of 15 dagen hecht. De nadere berichten, die de plaatselijke bladen gister bevatten omtrent den Rotterdamschen kindermoord, komen, ontdaan van den woordenvloed, waarin zij zijn ingekleed, neer op deze feiten, dat, blijkens het //Rotterd. Nbl." dat zijne ver- warring ten aanzien van de twee vrouwen erkent, maar deze verklaart uit de bijna gelijkluidende namen, de arrestatie van Calharina Hoogsteden Zondag ochtend //plotseling en zeer voorzichtig" is geschied, en de politie de draad in handen kreeg doordat de jonge vrouw in de vorige week aan haren zwager schreef//Willem, beken maar, ik kan het niet langer uithouden." Omtrent de gearresteerde Catharina Wilhelmina Hoogsteden deelt de nN. R. Ct." het volgende mede: Na hare jeugd in het ouderlijk gezin te hebben doorgebracht, ging zij, als aankomend meisje in betrekking bij een koffiehuishouder in de Heeren- straat te Rotterdam en later in een soortgelijke betrekking bij een koffiehuishouder op de Gel- dersche kade. Toen in het begin van het jaar 1894 hare moeder ziek werd ten huize van Willem van Berkel, destijds een koffiehuis hebbende op den hoek van de Blasius- en Miquelstraten te Am sterdam, begaf Catharina W. Hoogsteden zich daarheen, en toen de moeder enkele weken l^ter overleed, keerde zij niet weder in hare betrekking op de Geldersche kade te Rotterdam terug, maar bleef bij haren zwager Willem van Berkel, die op zich nam voor haar te zorgen. Het duurde echter niet lang, of onaangenaamheden, die erten huize van haren zwager voorvielen, deden haar zijn woning verlaten. Zij trad daarop bij den heer Mier, die in de Utrechtsche-dwarsstraat te Am sterdam een koffiehuis heeft, als buffetjuffrouw in dienst en hulp in de huishouding. Zonder opgaaf van redenen verliet zij in het begin van dit jaar ook deze betrekking, om bij hare zuster, de wed. B. Vol, wonende Dwarsstraat n°. 42 te Schiedam, haar intrek te nemen. Vanlaar kwam zij, na inmiddels moeder geworden te zijn, in Augustus van dit jaar naar Rotterdam, om met haar kind te gaan wonen in de St. Mariastraat n°. 73 bij haar broeder, den loodgieter Johan P. M. Hoogsteden. Daar werd zij gearresteerd, juist toen zij bezig was zich te kleeden om naar Schiedam te ver- gekomen, eerst over een uur zou de stoomboot vertrekken, George kon dus nog komen. Op het dek stond ik uit te kijken naar de roeibooten, die naar de Etruria kwamen. De een na de andere legde aan bij de scheepstrap, de passagiers klom- men aan boord, en de booten keerden naar de haven terug. Voortdurend kwamen er passagiers aan boord sominigen hadden hun hut reeds in gebruik genoinenhet werd al voller en voller op het dek, en het alleen staande meisje, dat zoo angstig stond uit te kijken, werd het voorwerp van aller aandacht. z/Daar komt de laatste sloep hoorde ik een stem naast mij zeggen. De laatste sloep mijn laatste hoop En daar zag ik ook een gestalte, die rechtop in de sloep stond en met den zakdoek wuifde Ik geloofde George te zien Haastig ver liet ik mijn plaats en snelde de nieuw aangeko- menen te gemoet. Welk een wreede teleurstelling voor mij Vreemde gezichten keken mij aanhij was er niet bij, hij was niet gekomeu z/Nu begon het ratelen der kettingenmen maakte het schip klaar om in zee te steken. Nog een korten tijd en ik zou op den Oceaan wezen, alleen, verlaten, zonder George en zonder dat ik wist, waar hij was, zonder hem eenig bericht te kunnen geven. //Was het wanhoop of koortswaanzin, die mij aangreep ik weet het niet. Met achterlating van mijn bagage, met gevaar van in zee te vallen of mijn hoofd tegen een plank te verbrijzelen, zonder op het waarschuwend geroep der bemanning te letten, sprong ik van den stoomer in de sloep, die juist werd afgestooten. ,/Neemt mij mee terug naar den walik kan de reis niet meemaken riep ik de verschrikte mannen in de sloep toe en werd in de armen van een hunner opgevangen. (Wordt vervolgd.) trekken, naar hare genoemde zuster, de wed. Vol. De vrouw is 21 jaar. Haar kind, 8 maanden oud, is Zondagavond naar die wed. gebracht. De instructie tegen Catharina Wilhelmina Hoogsteden is geopend. Verder deelt het blad nog mede Gisteren is, onder toezicht van den inspecteur van politie P. J. Bongaards, door een aantal rechercheurs de Boezem van den Oostzeedijk tot aan de brug tegenover den Goudschen Rijweg voor het eerst afgedregd, in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte. Van de vermiste kleeding van den vermoorden knaap werd echter niets ge- vonden. Tegelijkertijd bracht de justitie, van den inspecteur van politie M. B. van der Hoeven ver- gezeld, een bezoek aan Willem van Berkel's woning aan de Boezemkade, waar huiszoeking gedaan werd. Toen Catharina Wilhelmina Hoogsteden Zondag- ochtend ten huize van haren broeder in de St. Mariastraat gearresteerd werd, was zij aanvankelijk zeer ontdaan. Vooral het afscheid nemen van haar kind was een pijnlijk oogenblik. Later hernam zij echter uiterlijk hare kalmte, die haar ook bij het overbrengen naar de strafgevangenis niet verliet. Naar de //Maasbode" meldt, zal door Hoogsteden, de vader van het vermoorde kind, die in openbare geschrifte van diefstal beschuldigd is, eene aanklacht wegens laster en een eisch tot schadevergoeding tegen het blad, waarvan die daad uitging, worden ingesteld. (Zie verder onze uBrieven uit de Maasstad) Maandagavond is een jongen van 10 jaar te Rotterdam, op den overweg van het Hollandsche spoor aan het eind van den Diergaardesingel, door een onbekend man aangesproken, die hem een paar centen beloofde, als hij met hem medeliep. De knaap gaf aan de uitnoodiging van den man gehoor en liep met hem den Spoorsingel en van daar het zoogenaamde //Zwarte wegje" op. Op dat wegje gekomen, werd de knaap angstig en weigerde verder mede te gaan, waarop hij door den onbekende aangegrepen en op den grond geworpen werd. Hij trachtte het kind den mond dicht te stoppen, docb op het gillen en het hulpgeroep van den knaap liet hij hem los en nam de vlucht. Schoon niets het vermoeden wettigt, blijft men toch aan de meening vasthouden, dat het voor een 4tal weken te Veendam verdwenen meisje door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt heeft. Toen zij hare ouders verliet, was zij, als altijd, vroolijk en opgeruimd met hare zuster had zij nog plannen voor de toekomst gemaakt. Men staat hier dus voor een raadselachtig geval, want alle nasporingen hebben nog tot niets geleid. Nu weer is eenige dagen zonder resultaat, onder toezicht der politie, in het zoogenaamde Egypten- eind gedregd. Door aandeelhouders in de meestoof Neder- land, onder Nieuwdorp (Zuid-Beveland) is besloten proeven te nemen met het bereiden van cichorei- wortel. Mochten deze slagen dan wordt die inrichling een peekoffiefabriek. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den socialist Hermans, redacteur van het weekblad de Roode Duivel, wegens beleediging der Koninginnen in beeld en schrift en wegens majes- teitschennis, tot 6 maanden gevangenisstraf. Te Veere werden Zondag door den garnalen- visscher J. de Rooij, uit zee aangebracht twee lijken, welke hij heeft afgehaald van een uit zee stekenden mast op het zoogenaamde Noorland. Het schip was gezonken, slechts de mast was boven water en deze twee menschen hadden zich daarin vastgebonden. Zij zijn blijkbaar Engelschen en het vaartuig was waarschijnlijk een Engelsche barge. De lijken waren gekleed in oliegoed en geheel blauw. Na de gebruikelijke formaliteiten zijn zij per draagbaar naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Veere gebracht. Volgens een nader bericht zijn de beide lijken afkomstig van een op de Roompot gezonken kotter, genaamd Y. H. 865, thuis behoorende te Yarmouth. De hoeveelheid zout, die aangehouden werd, bedroeg in 1895 6930 kilo tegen 7851 in 1894 (58,200 in 1892) en onder dat getal van 6930 waren nog 200 (uit Limburg) die wel door docu- menten gedekt waren, doch bij vergissing langs een verkeerden weg waren vervoerd. In Noord- Brabant daalde de hoeveelheid gesmokkeld zout, dat aangehaald werd, van 7615 tot 6632. Ook beteekent de sluikhandel dus niet veel meer. Wij lezen in //de Standaard z/Nu men in den laatsten tijd het deed voorkomen, alsof de liefde voor de Vrije Universiteit verkoelde, verdient het vermelding, dat gister bij Dr. Kuyper ontvangen werd van iemand, die onbekend wenscht te blijven, de kapitale som van ruim f 23000 voor de Vrije Universiteit en van ruim f 13,000 voor het Studiefonds dier hoogeschool." Er 'is beweerd dat het houden van een rijwiel aan den eigenaar, door elkaar, op een f 100 'sjaars komt te staan, en iemand, die zich zulk een weelde kan veroorloven, best er een paar gulden voor belasting bij kan betalen. In De Gruyter's Maandblad vindt men eene beschouwing, die bevestigt dat een rijwiel aan zijn bezitter werkelijk f 100 per jaar kost. Het blad drukt dit aldus uit Den levensduur van het rijwiel in eerste hand kan men niet hooger stellen dan drie jaar. Al is het nog zoo goed, het is verouderd en de be zitter is gelukkig, als hij het met verlies van de hand kan doen om zich een nieuw wiel aan te schaffen. Daar een nieuw rijwiel allicht een f 200 kost, eischt dit dus aan vernieuwing ongeveer 70 'sjaars. Voeg daarbij f 10 renteverlies, en zonder buitengewone ongelukken komt men dus met het gewone onderhoud aldra tot f 100 'sjaars. De kapitein-paardenarts Quadekker, te Haarlem, is gistermiddag aan een gevaar ontsnapt. Terwijl hij te paard reed op den Kruisweg bij het stationsplein, stortte zijn paard door de glad- heid van den weg, waardoor hij er voorover afviel en op de rails der tram kwam te liggeu. Juist kwam de tram, door de te maken bocht daar- toe genoodzaakt, zeer snel den hoek der straat om. Gelukkig had de heer Q. de tegenwoor digheid van geest om de beenen op te trekken anders zouden hem die lichaamsdeelen ongetwijfeld afgereden geworden zijn. Hij kwam er nu af met den schrik en een be- modderd pak. Den conducteur der tram komt lof toe voor het dadelijk uit de baan trekken van het paard, dat voor den wagen liep. Behalve de luiteuant ter zee 2e kl. v. D„ is te Hellevoet ook de a'delborst le kl. S. van verlof achter gebleven. Men verinoedt, dat hij de wijk naar Amerika heeft genomen. Gewoonlijk verschijnen in de eerste dagen van Januari een of meer vlinders in de dagbladen, die in he redactiebureaux zijn binnengefladderd en dan als voorteeken voor een zoel of vroeg voor- jaar dienst doen. Thans is dat redactie-dier wat vroeger gekomenZondag vertoonde 't zich al te Arnhem. Voor lenteverschijnsel is 't nog wel wat vroeg, zelfs voor den geloovigste iu voorteekens. Officieel is thans bekend gemaakt, dat bij het ongeluk met patronen te Palma, op Majorca, 92 personen zijn omgekomen. Bijna alle gewonden stierven er zijn er nog vier in leven, maar hun dood wordt verwacht. Van alien, die op de plaats des onheils waren, is dus niemand ont- komen. Een poedel-organist was jaarlijks de grootste aantrekkelijkheid van de kermis te Bazel. Zijn specialiteit was kerkmuziek en zijn instrument een klein orgel. Verleden week was hij juist weer bezig om een heel lastig stuk met een onbeschrijfe- lijke uitdrukking van dweepend gevoel uit te voeren, toen twee dronken boeren het vlak in de buurt te kwaad kregen met elkaar, en handgemeen werden. Virtuozen zijn van zenuwachtigen aard de organist sprong van zijn hoogen stoel en ver- dween, doch tot de hoogste verbazing van de menigte, ging het stuk ongestoord verder, totdat de vertooner, wien de haren te bergen rezen, het mechanisme liet stilstaan. Het instrument werd door stoom gedreven en de Bazelsche poedel-muzikant was eigenlijk maar een figurant. Een hevige brand, welke vermoedelijk aan boos opzet te wijten is, heeft Zondag te Brussel de spijker- en speldenfabriek van Kaiser en V. d. Kerckhoven vernield. Vijftig arbeiders zijn daardoor zonder werk. De schade bedraagt 60,000 francs. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. XVI. Rotterdam, 17 December 1895. Yandaag heb ik Hoogsteden gesproken. den vader van het vermoorde knaapje. Hij is in de weinige weken die sedert het ontdekken van den misdaad zijn heengegaan, wel tien jaren verouderd. Bleek, met gebogen hoofd en stom gaat hij zijns weegs. Hij doet zijn werk, het ophalen van contributies van fondsklanten met al de kenteekenen van onwil in ge- dwongen arbeid hij moet er van eten Elke klant meent, na het betalen van zijn dubbeltje contributie recht te hebben hem een gansche serie vragen voor to leggen, waarop hij dan, als hij deed naar hun' zin, een uitgebreide beschouwing ten beste had te geven. Maar dat doet hij niet, en tereeht. Hij haalt zijn sehouders op, strijkt zijn geld in 't zakje en gaat been. Zeker zullen er wezen die hem dat kwalijk nemen en die dat op hun manier toonen. Ilet feit dat Hoogsteden van den beginne af, een stilzwijgen tegenover vrcemden heeft weten te bewaren, is zeker wel niet een van de minste oor- zaken geweest van de massa praatjes, die over 's mans persoon, 's mans leven en 's mans moraliteit in omloop zijn gebracht Voor welke leelijke dingen Hoogsteden in deze zaak al niet is nitgemaakt. Men heeft hem verdacht gemaakt van heling, van bekendheid met de zaak, van vroegere wandaden, van onzedelijken levenswandel, van ja, van wat niet al. Het heeft er maar aan ontbroken dat men hem beschuldigde zelf den moord te hebben begaan. En van al deze praatjes is, voor zoover ik uit mijn be- trouwbare information opmaken kan, niet een gegrond, alle zijn ze leugenachtig en beleedigend, alle getuigen zij van niet groote humaniteit, die getoond wordt tegenover een zeer wreed beproefden vader, tegen wien men dan toch zeker niet een overtuigend bewijs van inmoraliteit, of hoe de term luiden moge, kon inbrengen. Hij heeft zich al deze dingen hevig aangetrokken. Gansch en al onschuldig is hij gemengd in een geschiedenis van misdaad en ellende. Geen stuk van zijn moreel leven is onaangetast gebleven en er past voorzeker een woord van deernis met dezen beklagenswaardigen man. Er zijn nu, zooals den lezer bekend is, een serie onthullingen gedaan. die nog wel niet volkomen de zaak in het licht brengen, maar die toch veel, wat eerst duister en onbegrijpelijk seheen, helder en verklaarbaar hebben gemaakt. Hier is een familiedrama afgespeeld, zoo huiveringwekkend, als de annalen der menschheid er maar weinige kunnen toonen 1 De oorsprong is, terwijl ik dit schrijf, nog niet bekend. De geschiedenis tier twisten schijnt te zijn begonnen, toen Catharina Hoogsteden, die nu in arrest is, bij haar zwager Van Berkel, destijds kastelein te Amsterdam, is gaan inwonen. Van een verboden omgang tusschen Van Berkel en zijne schoonzuster werden aldra de bewijzen gezien en het is zeer verklaarbaar dat er in deze hoogst pijniijke omstandigheden twist ontstond in de fainilie en wij kunnen aannemen, uit de ge- bleken feiten, dat Hoogsteden zich daarbij het meest gelden liet. Hoe toen echter de haat aan het groeien is gegaan zdd sterk, zdd hevig, dat er dit gebeuren kon, het is voor den gewoon-denkenden mensch onbegrijpelijk. Meer nog, liet is onmogelijk er zich in te denken, dat men zdd ontzettend haten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2