Gemenffde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 9 December 1895. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot goedkeuring van de met Belgie gesloten overeenkoinst betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. De aan het kanaal uit te voeren werken hebben ten doel in het belang van den handel van Gent, de haven dier stad toegankelijk te maken voor groote zeestoombooten van ruim 70 dM. diepgang, die thans reeds door de Oostsluis te Sas van Gent zouden kunnen varen. Ten westen van Ter Neuzen zal daartoe een nieuwe schutsluis worden gebouwd, terwijl voorts het kanaal peil tusseben Sas van Gent en Ter Neuzen zal worden verhoogd en het kanaal zelf verdiept en verbreed, ter vermijding van belemmering van de vaart zal de Belgische regeering het kanaalpeil tusschen Gent en Sas van Gent met 20 cM. verlagen, waarvan o. a. het gevolg zal zijn dat de sluizen te Sas van Gent in den regel zullen openstaan. Bij de overeenkomst is gewaakt tegen benadeeling van Nederlandsche belangen door verhooging van het kanaalpeil. Wat betreft het maximum van snelheid van vaart voor stoomvaartuigen met meer dan 2,75 M. diepgang, is thans overeengekomen dat de nu geldende maxima beneden de 200 M. per minuut zullen worden verhoogd, in eene mate nader te bepalen na overleg met Belgie. De kosten van aanleg van alle werken, ook die der onteigening, welke ten laste van Belgie komen, worden door Nederland voorgeschoten. Nederland blijft ook in het vervolg belast met het onderhoud en de bediening van het kanaal en zijne kunstwerken op Nederlandsch gebied. De jaarlijks door Belgie uit te keeren vergoeding is thans bepaald op 92,000, te verminderen met f 700 voor elk jaar, verloopende tusschen den dag der voltooiing van de kanaalboorden en den l8ten Januari 1904. Zooals na de hevige en langdurige storm van de vorige week te wachten was komen van ver- schillende plaatsen berichten tot ons omtrent onheilen en schipbreuken met en zonder verlies van menschenlevens. Vrijdag- en Zaterdagavond was het water alhier zeer hoog gewassen, ofschoon het niet zoo hoog steeg als in den avoud van 22 Dec. van't vorig jaar. De Eng. stoomboot York, van Antwerpen naar Barry bestemd, wegens den storm op de reede te Vlissingen voor anker gekomen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van voor zijn ankers geslagen, de rivier opgestoomd en aan den Nieuw Othenepolder aan den grond gevaren. Naar we vernamen, heeft de kapitein de door een zestal aanwezige sleepbooten aangeboden assistentie, om het schip met het hooge tij van Zaterdag af te brengen geweigerd, uit hoofde van den hoogen geldelijken eisch. Later schijnt men overeen gekomen te zijn, althans gistermorgen is beproefd het schip af te brengen, doch zonder resultaat de daarbij werkzaam zijnde sleepboot Concurrent verspeelde bij die gelegenheid haar schroef en zit nu, door den wind aan lager wal gedreven ter plaatse een eind hooger ook aan den grond. Daar de tijen zeer zijn verminderd is de kans om het stoomschip York dat zeer hoog op strand zit er af te brengen zeer gering en wordt het vermoeden geuit, dat men het zal moeten ontgraven. De stoomboot River Derwent die, uit zee komende, geen loods naar Ter Neuzen kon krijgen kwam op de reede van Vlissingen ten anker, verspeelde dit, later aan Borssele nog een en is toen naar hier gestoomd, waar het stoomschip Zaterdagmorgen binnenkwam. De stoomboot Anglia die Vrijdag uit deze haven vertrokken was met bestemming naar Leith was ook wegens den storm op de reede van Vlissingen ten anker gekomen, heeft daar een anker en 60 vadem ketting verloren en is toen de rivier opge stoomd en achter den hoek van Baarland ten anker gekomen, doch is gister weer naar zee vertrokken. eenige, die zich blijkbaar moeite gaf om den be- klaagde te ontlasten. Doch wat hielp het, of hij al verzekerde, dat hij aan het verhaal van George en zijn moeder alle geloof sloeg? Hij kon de waarheid daarvan niet bewijzen hij moest inte- gendeel met blijkbaren tegenzin erkennen, dat George in den laatsten tijd zeer veranderd was en zich dreigementen had laten ontvallen. Nadat nog verscheidene getuigen verklaard hadden, dat zij in het lijk Gertrude von Kauffel hadden herkend, verscheen eindelijk de heer Bauer, die omtrent de misdaad zelf weinig wist te zeggen hij was destijds te Hannover en was eerst over- gekomen, toen vast stond, dat aan zijn pupil een ongeluk was overkomen. Op de toehoorders maakte hij echter den indruk of hij al te wijdloopig wilde spreken over hetgeen was voorgevallen voor de noodlottige gebeurtenis en over de minder goede verstandhouding tusschen Gertrude en haar zwager. Hij zeide, dat hij door Melnik kennis had gekregen van de liefdebetrekking tusschen haar en George Eltester, en dat ook Melnik hem had gedrongen om tusschenbeide te komen. ,/En zijt gij tusschenbeide gekomen vroeg de president. ,/Daar was geen reden toe. Als voogd kon ik dat eerst, wanneer mij de toestemming tot haar huwelijk gevraagd was. De Eng. driemast schoener Ocean Sprite van Charlestown met pijpaarde voor Ter Neuzen be stemd, was wegens den storm op de reede blijven liggen, daar er bezwaar gemaakt werd om een loods aan boord te brengen, werd echter lek en is toen Zaterdagnamiddag door een sleepboot in de haven gesleept en daarna opgeschut. Ook de dienst der prov. stoombooten had Zaterdag niet geregeld plaats, hoewel moet gezegd worden, dat de booten voor stormweder niet spoedig blijven liggen maar met eenige kans van slagen de vaart onderhouden. Aan den dijk van den Nieuwe Neuzenpolder zijn ongeveer 600 M2. steenglooiing beschadigd. Met de herstelling is men bereids aangevangen. Te Walsoorden is aan den steiger 60 M2. steen glooiing uiteengeslagen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November f 21991,99 ingelegd en 7016,64| terugbetaald. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2882. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari 27 18 s., 4 ij., 3 k., 1 h., 1 pp. 59731 Eebruari 29 17 s., 3 m., 3 ij., 2 p., 1 h., 1 k., 1 r.ij., 11. 67741 Maart 36 18 s., 3 h., 3 pp., 2 m., 2 ij., 2 p., 1 k., 5 1. 72006 April 4 4 s. 8858 Mei 31 15 s., 8 h., 4 ij., 1 pp., 1 k., 2 1. 61077 Juni 37 17 s., 4 m., 4 h., 4 ij,, 3 pp., 1 k., 4 1. 79978 Juli 35 18 s., 7 h., 3 ij., 2 m., 1 pp., 1 k., 3 1. 86547 Augustus 46 22 s., 9 h., 5 m., 3 pp., 1 k., 1 lbz., 5 1., 98545 September 43 20 s., 13 h., 2 ij., 1 pp., Ik., 61., 99509 October 46 22 s., 13 h., 4 ij., 2 pp., 1 k., 4 1. 109354 November 32 23 s., 4 h., 2 k., 1 ij., 1 lbz., 1 1. 69787 366 813133 Uitgevaren zijn in Januari 23, in Eebruari 20, in Maart 30, in April 6, in Mei 16, in Juni 32, in Juli 26, in Augustus 30, in September 33, in October 39 en in November 27 zeeschepen. Zanmslag. Door de stormvloeden van 6 en 7 December is belangrijke schade ontstaan aan de zeedijken van de calmiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders. Bij benadering kan thans worden opgegeven dat 4400 M2 glooi- ing van Vilvoorsche steen en 180 M2 glooiing van zuilenbasalt is uitgeslagen en 120 M2 rijs- beslag door de op strand geworpen sleepboot Concurrent. Het herstel der schade kan een uitgaaf van ongeveer f 3500,vorderen. Daar de storm nog steeds aanhoudt kan de schade nog aanzienlijker worden. Borssele, 7 Dec. Slechts enkele minuten gaans van het dorp staan aan weerszijden van den Monsterweg de hofsteden, bewoond door den 86jarige A. Mol en diens zoon C. Mol. In den laatsten tijd gebeuren daar ergelijke dingen. Zoo werden den 12 Nov. bij eerstgenoemde twee paar nieuwe klompen uit het portaal achter de woning weggenomen. Den 21,tcn daaraanvolgende werd in den avond, terwijl het gezin aan tafel zat, vlak bij het raam een pistoolschot gelost. Den 3 Dec. werd bij C. Mol in den tuin een zonnewijzer (paal met wijzer op) uit den grond gelicht. Langs de achterdeur werd de schuur binnengegaan, en werd er tegen de deur geslagen van het zoldertje, waarop de knechts slapen, ver- volgens met klompen op die deur gegooid en ten slotte bij het heengaan een bijl meegenomen. Dit had plaats te ongeveer middernacht. Ook was er niet zachtjes op de kamerramen gebonsd. Even daarna werd bij den ouden baas een ruit ingeduwd, zeer waarschijnlijk met de meegenomen bijl. Donderdag 5 Dec. werden 's avonds om zes uurbij denzelfde drie ruiten van 64 bij 50 cM. ingeslagen. Een kleindochtertje zag daarop een persoon, die eenigzins vermomd was, zich schielijk verwijderen. Loopende werd er met een vloek bij geroepen //Ik zal jullie allemaal wel krijgen, nog eens." Later bleek, dat ook een groote gedraaide houten knop van een dampaal afgenomen was. Onderwijl dadelijk naar het dorp geloopen werd, om de politie met deze feiten in kennis te ,/Zoudt ge uw toestemming gegeven hebben ,/Neen," antwoordde hij beslist. //Ik oordeelde, dat dit geen passend huwelijk zou zijn, en ik zou mij er tegen verzet hebben, zoolang ik kon, namelijk nog twee jaar. Wanneer mijn pipul meerderjarig was, kon ik er niets meer tegen doen, zelfs wanneer zij het huwelijk wilde door- zetten, ondanks de onthullingen, die aan haar gedaan waren." (Wordt vervolgd.) stellen, werd bij C. Mol een ruit ingeslagen, de zonnewijzer alweer uit den grond gerukt en in den put geworpen, een ijzeren deksel van den regenbak weggesmeten, op 't eind van de schuur bij 't wagenhuis een ledig konijnenhok van een een paal gestoten en twee eggen omgeworpen. Plagen schijnt de drijfveer der drieste lui, denkelijk zijn ze met hun beiden, te zijn, want vermist wordt er niets. Het is te hopen, dat het de politie gelukken moge de daders op te sporen daar het meer dan tijd is, dat aan die verregaande brutaliteit een einde gemaakt wordt. De jongste stormen brachten aanzienlijke schade aan. Ruim 1100 vierk. meter Yilvoordsche steenglooiing is op versehillende plaatsen aan den zeedijk weggeslagen. De klinkerbestrating aan den steiger is gansch ontzet. Voor de dijk- werkers zal de aangerichte schade hoogst welkom zijn, daar ze nu gedurende enkele maanden volop werk zullen hebben, waarop niet het minste uit- zicht bestond. Hoofdplaat. De heer J. B. van Acker, dijk- graaf van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder, heeft zijn ontslag genomen. Op voorstel van een der ingelanden werd een- stemmig besloten zich tot Gedep. Staten te richten met het verzoek om het bezwaar, dat de heer Van Acker belet zijn betrekking te blijven waar- nemen, uit den weg te helpen ruimen. Men schrijft ons uit Rotterdam In de misdaad alhier op den scholier Hoogsteden is de justitie nog niet veel gevorderd. Van Berkel is nog altijd in arrest in de gevangenis aan den Noordsingel en wordt evenals de ouders van het vermoorde kind dagelijks ondervraagd. Thans wordt weder gemeld dat een vroegere be- kende van Van Berkel, een gepasporteerd koloniaal is gevangen genomen Personen, die slechts de geringste aanwijzing kunnen doen, worden in ver- hoor genomen, o. a. een vrouw die op den bewusten avond in den omtrek van den Binnenweg een man met een zak op de rug had zien loopen. De ijver der justitie is waarlijk bewonderenswaardig, maar de zaak blijft nog altijd duister. Het 6jarig knaapje dat ook vermist werd, is zekerlijk verdronken. De twee andere knapen zijn terecht. Een van hen, had bij de St. Nicolaas- drukte een uurtje na schoaltijd vrijaf genomen. Nu wordt sedert 14 Nov. vermist de 37jarige Jozef de Groot uit de Lijnbaanstraat. Men zie verder hierover de Gem. berichten. 's Gravenliage, 9 Dec. Tweede Kamer. Bij de heden behandelde begrooting van Binnenlandsche zaken verklaarde de heer Vermeulen nader dat de aangewezen strijd hiertegen niet de taak is van dit kabinet, wat de heer Kuijper hoofdzakelijk toegaf, die den Minister ongeroepen acht den schoolstrijd te heropenen. De heer Lohman ontwikkelde zijne bezwaren tegen de verplichte inenting. De heer van Houten deed uitkomen dat hij niet ageert tegen het bizonder onderwijs en zeide dat hij van de hoofdpunten der kieswetregeling niet zal afwijken. Door de St. Nicolaas-commissie te Utrecht werd Donderdag aan niet minder dan 16,744 kinderen van versehillende scholen St. Nicolaas- gebak uitgereikt. Te Loosduinen verdween den 15 Pebruari van dit jaar de jongeling J. v. d. M., zonder dat ergens eenig spoor van hem was te ontdekken. Men vreesde dat hem een ongeluk op het ijs was overkomen. Dezer dagen echter werd bericht ont- vangen, dat hij in de Transvaal bij de spoorwegen werkzaam is. Te Groningen is de vorige week een wiel- rijders-vereeniging opgericht, uitsluitend bestaande uitprofessoren en doctoren. Daar had men een vijf en twintig jaren geleden eens van moeten praten, om zoo de hooge geleerdheid aan't rollen te brengen Te Berchem (Noord-Braband),isZaterdagnacht, bij een hevig onweder, de bliksem ingeslagen in de Roomsch-Katholieke kerk. Te vier uur stond de toren in voile vlam. In zake de Rotterdamsche kindermoord schrijft men Er zijn een massa lieden in de weer om de uitgeloofde duizend gulden te verdienen. Een heeft zich daarbij bijzonder verdienstelijk gemaakt, zijn amateur-detectieve bekwaamheden zijn trouwens onder vrienden gunstig bekend, want hij heeft van zijn werken als detective steeds hoog opgegeven. Dit gaf aanleiding dat men hem op Sint Nicolaas- avond in het ootje nam en een omstandig verhaal van de grap bevat nu de Telegraaf. In het kort luidt dit verhaal als volgt Woensdagmiddag begaf ik (onze detective) mij op weg naar den West-Zeedijk, waar ik huis voor huis bestudeerde, terrein voor terrein onderzoeht, in een woord den geheelen middag doorbracht met snorren in die buurt. Welke gevolgen deze arbeid had, hoop ik later te kunnen mededeelen thans wensch ik alleen te vermelden, welke zonderlinge geschiedenis er het gevolg van was. Woensdagavond tusschen 6.J en 7 uur werd aan mijn woonhuis een briefje bezorgd het was een dubbel velletje, goedkoop geruit papier, in drieen gevouwen en in elkaar gestoken. Als adres stond boven op de gesloten zijde in een blijkbaar verdraaide, maar kennelijk onbeholpen hand mijnheer Lvan de krant. Het briefje zelf luidde als volgt //Mijnheer, Ik het u wel zien viguleeren van midag op de V eesseedijk u ben wel sjaak maar niet genogt om hem te vinde ik kan u en u kan mijn ook goet. Kom u nu donderdag nagt om 12 uur op die plek waar dat lijk is gevonde, dan zal uw inligtig gegeven worden. z/Ik ben Godank de moordenaar niet maar ik weet alles maar kan niet langer zwijge maar u moet alleen komme. Zeg dit niet tegen de poliesie anders kom ik niet." Stel u in mijn plaats lezer, wat zoudt ge ge daan hebben? Ik was niets lekker te moede, toen ik het epistel had gelezen en ik moest eerst eens een poosje kalm zitlen denken. Onze detective heeft den hoofdeommissaris ge- waarschuwd en die autoriteit, welwillend als altijd, heeft beloofd een oogje in het zeil te zullen houden om het kostbare leven van den amateur-detective zoo noodig te helpen sparen. Want het is donker en modderig op het land. Zij spraken af dat hij zou gaan, gewapend met een revolver en een rustbewaarder, terwijl de hoofd eommissaris zou zorgen, dat het terrein omringd was. In geval van nood zou de detective schieten en de opgestelde mannen toeschieten. De detective ging. Zekerheidshalve nam hij een vrind mee, die echter niet het land op dorst. Misschien had hijzelve de grap wel verzonnen Nu, er kwam natuurlijk niets. Maar den vol- genden morgen ontving de amateur-detective, die voor niemendal kouwe voeten had opgeloopen tot zijn verbazing en bij zijn ontbijt dit briefje met dezelfde hand, hoewel slechter dan het eerste ge- schreven, dat men omstreeks 6| uur uit de bus had gehaald. z/Dat viel niet mee mijheer L maar ik het geschreven U moet niet aan de peliessie zeggen er ware stiekumers bij de keete en aan het spoor laat u deze nu ook aan peliesie zien want het is verkeken en let op 13 December". Ook dit briefje berust bij den hoofdeommissaris, en op het oogenblik denkt onze detective liever niet. Hij begrijpt er niets van. Hoe is 't mogelijk Uit goede bron wordt aan de Independance Beige uit Antwerpen gemeld, dat een advocaat der justitie zeer belangrijke mededeelingen heeft gedaan omtrent het koopen van morphine door mevrouw Joniaux. Den dag voor het overlijden van haar broer Alfred Ablay moet zij 20 poeders van 2 centigram morphine hebben gekocht, waar- uit blijkt, dat zij nog veel meer morphine bezat, dan de justitie veronderstelde. Het staat thans vast, dat zij een hoeveelheid van minstens 140 centigram gekocht heeft. Dezer dagen is te Lyon eene weduwe overleden, die in haar onderhoud voorzag door het verkoopen van dag- en weekbladen in een der kiosken. In de overtuiging, dat zij daarbij niet meer dan een droog stuk brood won, liet men haar wier uiterlijk van armoede getuigde, geen plaatsgeld betalen. Na haar dood bleek evenwel, dat de weduwe een aardig fontuintje bezat. In haar woning werd, veilig verborgen, een kist gevonden, die 65,000 francs goudstukken en 35,000 francs zilver bevatte. Een erfgenaam voor de 100,000 francs der weduwe is niet bekend. 1) 11 8 T O li M. Door den woedenden storm op Zaterdag werden hier en daar nog al rampen veroorzaakt. De ter reede van Vlissingen liggende Oosten- rijksche bark Zora, van Antwerpen naar Buenos- Ayres, is van zijne ankers geslagen en zit op de Spijkerplaat aan den grond. De bemanning is gered en te Vlissfngen aangebracht. Op de bank bij Cadzand zit een zeilschip omhoog. Volgens een bericht van Oude Tonge verkeerden in het nieuwe vaarwater twee schepen in nood. Van Bruinisse is een hoogaarts derwaarts ver trokken. Bij Kallantsoog is een Duitsche bark gestrand en verbrijzeld, waarbij van de 10 man equipage er 8 zijn omgekomen. Uit Hattem meldt men Eergistermorgen is nabij ons stadje de spoordijk overstroomd, zoodat het verkeer op den Neder- landschen Centraalspoorweg tusschen Zwolle en Wezep na het passeeren van trein 64 is gestaakt. Men schrijft uit Texel, dato 7 Dec Bijna drie dagen achtereen heeft het hier gestormd. De krachtige W.N.W. wind jaagd het zeewater hoog op. Bij het vloedgetij steeg de zee tot 14 a 17 dM. boven A.P. Vier getijen achtereen stond het haventerrein grootendeels onder water. Heden is de dijkwacht met matrieel naar de meest bedreigde punten van den zeedijk getrok- ken. De postdienst tusschen dit eiland en den vasten wal had geregeld plaats. Uit 's Gravenliage schrijft men dato 7 Dec. De wind, die gisteren den ganschen dag uit het westen had geblazen, sloeg tegen den nacht over in een storm, gepaard met hagel- en sneeuwbuien. Toch ^waren in den avond velen uit de resi dence naar Scheveningen gegaan, om den aanblik te aanschouwen, dien de ziedende zee opleverde. Maand. Getal. Geladen met K. m. inlioud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij 'jzcr> r.ij. ruw ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, h. hout, lbz. landbouwzout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2